Fonyód Város Önkormányzat Képviselő-testületének
19/2015. (X.1.) önkormányzati rendelete
a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj odaítéléséről
Fonyód Város Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 42. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezése
1.§
E rendelet célja, hogy meghatározza Fonyód Város Képviselő-testület által biztosított Bursa Hungarica Feloktatási Önkormányzat Ösztöndíj ellátás pályázati feltételeit, mértékét, odaítélésének rendjét
A rendelet hatálya
2.§
E rendelet hatálya kiterjed a Fonyód város területén állandó lakóhellyel rendelkező személyekre, akik felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos), alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben folytatják tanulmányaikat,
továbbá akik:
a) utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolások;
vagy
b) felsőfokú diplomával nem rendelkező, felsőoktatási intézménybe még felvételt nem nyert érettségizettek, aki felsőoktatási intézmény keretében teljes idejű (nappali tagozatos) alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőoktatási szakképzésben kívánnak részt venni.
Elbírálás rendje
3.§
Fonyód Város Önkormányzata évente képviselő-testületi határozattal csatlakozik a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj rendszerhez (továbbiakban: ösztöndíj rendszer). A csatlakozási határozatában az adott évben erre fordítható forrás mértékét is meghatározza. A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert arra, hogy a csatlakozásról szóló nyilatkozatot évente aláírja.
4.§
(1) A pályázat kiírásáról az Emberi Erőforrások Minisztériuma által évente közzétett csatlakozási feltételek alapján a polgármester gondoskodik. A pályázati kiírást a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján és a Fonyód város honlapján www.fonyod.hu kell közzétenni.
(2)A pályázatokat a Polgármesteri Hivatalba lehet benyújtani évente egy alkalommal, a pályázati kiírásban meghatározott határidőig.
(3) A pályázat beadásához a Bursa Hungarica Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerében (a továbbiakban: EPER-Bursa rendszer) egyszeri pályázói regisztráció szükséges. A pályázati űrlapot minden évben újra fel kell tölteni! A személyes és pályázati adatok ellenőrzését, feltöltését követően a pályázati űrlapot kinyomtatva és aláírva kell benyújtaniuk a pályázóknak. A pályázat csak a pályázati kiírásban meghatározott csatolandó mellékletekkel együtt érvényes.
5.§
(1) A pályázatokat Fonyód Város Önkormányzat Jogi , Humán és Pénzügyi Bizottság bírálja el a személyi adatvédelemre vonatkozó szabályok megtartásával, valamint az Mötv. 46. § (2) bekezdés a) pontja szerint.
(2)A pályázatok elbírálása során elsődleges szempont a pályázó és vele életvitelszerűen egy háztartásban élők egy főre eső nettó átlagjövedelme.
Az egy főre jutó átlagos jövedelmeket figyelembe véve a pályázókat rangsorolni kell. Előnyben részesülnek azok a pályázók, akinél az egy főre jutó átlagos jövedelem a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 125%-át nem haladja meg.
(3) A (2) bekezdés szerinti rangsorolást követően a pályázókat egyenként minősíteni kell. A minősítés egységes szempontok figyelembe vételével, pontozással történik.
A szempontok és az adható pontok az alábbiak:
a) Ha a pályázó maga is eltartott gyermek, a pályázó családjában lévő eltartott gyermekek száma 2 szülő esetén
aa)- eltartottanként 1-1 pont
ab)-amennyiben bármely eltartott fogyatékkal élő, úgy további 1-1 pont
b) Ha a pályázó maga is eltartott gyermek, a pályázó családjában élő eltartott gyermekek száma, ha az egyik szülő elhalt:
–az aa) és ab) pontokban jelölt pontszámokat további 1-1 ponttal kell növelni.
c) Ha a pályázó maga is eltartott gyermek, a pályázó családjában élő eltartott gyermekek száma, ha mindkét szülő elhalt (pl. nagyszülő, egyéb rokon, stb. neveli):
az aa) és ab)pontokban jelölt pontszámokat további 2-2 ponttal kell növelni.
d)Ha a pályázó nevel gyermeke(ke)t:
da) gyermekenként 1-1 pont
db) amennyiben bármely gyermek fogyatékkal élő, úgy további 1-1 pont
dc) amennyiben a gyermekeket egyedül neveli, úgy gyermekenként 2-2 pont, fogyatékos gyermek esetén gyermekenként 3-3 pont állapítandó meg
e) Ha a nem eltartott gyermek pályázó olyan betegségben és/vagy fogyatékosságban szenved, amely miatt emelt szintű családi pótlékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül, illetve leszázalékolt rokkant: 1 pont
f) Ha a családban olyan további, eddig nem említett személy él, aki fogyatékos és így a család általi gondoskodásra szorul: az ilyen személyek számától függetlenül összesen 1 pont
g) A pályázó maga, illetve ha a pályázó gyermek, úgy a pályázó szülője/eltartója munkavégzésből származó jövedelemmel nem rendelkezik (munkanélküli): 1 pont
Gyermeknek számít az, aki életvitelszerűen a szüleivel vagy eltartójával egy háztartásban él a pályázat benyújtásakor.
h) A pályázó kollégiumban lakik: 2 pont.
i) A pályázó albérletben lakik: 3 pont:
j) A pályázó a lakóhelyén kívül, de nem a h) és i) pontban említett módon (pl. rokonnál)
lakik: 1 pont
k) Amennyiben a pályázó és családja Fonyódon albérletben lakik: 1 pont.
l)Amennyiben a pályázó és a családtagjai az általuk lakott lakáson (házon) kívül további ingatlanvagyonnal, 1 millió Ft-nál értékesebb gépjárművel, gazdasági társaságban részvénnyel, üzletrésszel, stb. NEM rendelkeznek és az elbírálást megelőző egy évben nem is rendelkezett: 3 pont.
(4)A Bizottság döntéseit előkészítő Polgármesteri Hivatal köztisztviselője jogosult
igazolások, bizonylatok bekérésére valamint környezettanulmány lefolytatására. Környezettanulmány lefolytatására a Polgármesteri Hivatal a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatot is felkérheti.
(5)Amennyiben a pályázó a kért adatokat a megadott határidőig nem biztosítja, a Bizottság a pályázatát elutasítja.
(6)A pályázó és családja köteles együttműködni a környezettanulmány és a (4) bekezdésben foglalt eljárás lefolytatása során, ennek hiányában a pályázat elutasításra kerül.
(7) Nem kell környezettanulmányt készíteni a pályázónál, illetve családjánál, ha az
életkörülményeit a Polgármesteri Hivatal vagy a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat bármely ügyben 6 hónapon belül környezettanulmány készítésével is vizsgálta, és nem feltételezhető azokban lényeges változás. Ebben az esetben az ügyintéző feljegyzi a korábbi környezettanulmány készítésének időpontját és a lényegesebb megállapításokat.
(8) A Bizottság a pályázók szociális helyzete alapján az ösztöndíj összegét differenciáltan is megállapíthatja, aminek legkisebb összege 1.000.-Ft/hó, legmagasabb összege 5.000.-Ft/hó.
(9) Az Általános szerződési feltételek alapján a „B” típusú pályázatot elnyert tanulók szociális rászorultságát évente egy alkalommal környezettanulmány lefolytatásával ellenőrizni kell. Környezettanulmány lefolytatására a Polgármesteri Hivatal a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatot is felkérheti.
6.§
Hatályba léptető rendelkezések
(1) E rendelet 2015. november 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet szabályait a hatálybalépést követően keletkezett ügyekben kell alkalmazni.
(3) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Fonyód Város Képviselő-testületének a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj odaítéléséről szóló 29/2004. (XI.1.) rendelete.
Hidvégi József Dr. Széll Attila
polgármester jegyző
Záradék:
A rendelet kihirdetve: 2015. október 1.
Dr. Széll Attila
jegyző