2022. február 8-i ülésére
Tárgy: | Előterjesztés a Fecskepart Óvoda és Bölcsőde 2022/2023-as nevelési év továbbképzési programjának, beiskolázási tervének elfogadására | |
Készítette: | Fonyódi Óvoda és Bölcsőde igazgatója | |
Előterjesztő: | Hidvégi József polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
A tervet az intézményvezető a szakmai munkaközösség és közalkalmazotti tanács jóváhagyásával dolgozza ki. A terv összhangban van az intézmény nevelési és pedagógiai programjával. A beiskolázási terv a költségvetés terhére vonatkozó kötelezettségvállalás szabályait megtartja.
1. A beiskolázási terv alapjai:
Törvényi feltételek: A 277/1997./XII.22/ Kormányrendelet alapján, a helyi pedagógiai programmal összhangban kidolgoztuk az intézmény 5 évre szóló (2019-2024) továbbképzési programját, amelyet a közalkalmazotti tanáccsal történt egyeztetés után a nevelőtestület elfogadott. Az említett rendelet 1. § (3) bekezdése alapján: „A nevelési-oktatási intézmény vezetője a továbbképzési program végrehajtására egy nevelési, tanítási évre szóló beiskolázási tervet készít.” A 2011. évi nemzeti köznevelésről szóló törvény CXC. 62. § (2) bekezdése a pedagógusok továbbképzési kötelezettségét a korábbi 50 évről 55 évre emelte fel. A megváltozott kormányrendelet (346/2013.(IX.30.) a pedagógus továbbképzésről) erre tekintettel állapítja meg a pedagógus továbbképzésről, valamint a szakvizsga szabályait. E feladatok végrehajtására továbbra is a nevelési-oktatási intézmény vezetője készíti el a továbbképzési programot, mely a fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé. A továbbképzési program felülvizsgálatára a fenntartóval egyeztetve évente egy alkalommal kerülhet sor.
A program időtartama: 2021.09.01—2022.08.31.
A program részei:
· szakvizsgára vonatkozó alprogram
· továbbképzési alprogram
· finanszírozási alprogram
· helyettesítési alprogram
A továbbképzési ciklus 2024-ig tart, melynek tervezésekor a következő célokat tűzzük ki:
· másoddiploma megszerzésével javuljon az intézmény által kitűzött célok, feladatok ellátása
· a szakvizsgázott pedagógusok száma növekedjen
· a pedagógusok saját nevelési területükön szerezzenek olyan új ismereteket, tanuljanak olyan módszereket, amelynek eredményeként hatékonyabban, sikeresebb pedagógusi munkát végezhetnek.
· az újonnan jelentkező továbbtanulásoknál az intézmény érdekeit tartjuk fontosnak, mely a nevelés folyamatába építhető tudást ad a dolgozóknak, és a gyereknevelésben hasznosítható szakanyagot sajátít el.
A célok ismeretében történt az intézményi beiskolázások ütemezése, mely során figyelembe vesszük a pedagógusok jelentkezését, a nevelőtestület javaslatát. Olyan továbbképzéseket támogatunk, ahol szakdiploma, OKJ bizonyítvány, vagy akkreditált képzés során megszerezhető tanúsítvány zárja le a továbbképzés időszakot.
Fontos, hogy képzések illeszkedjenek a Pedagógiai Programban megfogalmazott célokhoz
2. A pedagógus jogai, kötelezettségei:
A pedagógus kötelessége, hogy:
· A jogszabályban meghatározottak szerint hétévenként egy alkalommal részt vegyen a továbbképzésen, írásban kérje felvételét az óvoda továbbképzési programjába, beiskolázási tervébe.
A pedagógus joga, hogy:
· Akkor is kérheti felvételét a beiskolázási tervbe, ha nem áll fenn a továbbképzési kötelezettsége, az eljárási rend kihagyásával közvetlenül is jelentkezhet továbbképzésre, ha nem tart igényt az ehhez fűződő munkáltatói kedvezményekre.
· A pedagógus hétévenként legalább egy alkalommal továbbképzésben vesz részt.
· Nem kell továbbképzésben részt venni annak a pedagógusnak, aki a pedagógusszakvizsgát, vagy egyéb jogszabályban meghatározott vizsgát tett, a vizsgák letétele után hét évben.
· A kötelező továbbképzésben való részvételt nem lehet megkövetelni attól, aki az 55. életévét betöltötte.
· A pedagógus igény szerint, akkor is részt vehet a továbbképzésben, ha az 50. életévét betöltötte, valamint a hétévenkénti továbbképzési kötelezettségét már teljesítette.
· Amennyiben a pedagógus a továbbképzésben való részvételhez az óvoda támogatását kívánja igénye venni, vagy az érinti a munkaidejét, köteles felvételét kérni a beiskolázási tervbe. Ezt minden naptári év december 31-ig teheti meg. Az igényelt képzési formáról és annak szükségességéről egyeztet az óvodavezetővel, a képzési feltételekről tájékoztatást nyújt. Az intézményvezető ennek ismeretében dönti el, hogy milyen támogatást tud vállalni az óvoda.
Minden képzés (újabb végzettség, szakvizsga, továbbképzés) esetén az intézmény olyan időtartamra vállalja a támogatást, amely időtartamig az adott képzés programja szerint tart.
· Amennyiben a képzésen résztvevő dolgozó hosszabb idő alatt végez (pl.: félévet ismétel) azt neki kell kifizetni. A képzés elvégzéséről a dolgozó kötelező tanúsítványt (igazolást, oklevelet, stb.) bemutatni. Amennyiben nem végzi el eredményesen a képzést, az óvoda által nyújtott támogatást vissza kell fizetni az intézménynek.
3. Pénzügyi alapok:
A szabályozás szerint nincs állami támogatás a továbbképzések finanszírozására, így a szakmai megújító képzésen, vezetőképzésen való részvételi kötelezettségért költségtérítés nem igényelhető. Azonban a fenntartó vállalhatja a számlákkal igazolt költségek 80%-át, az utazás és szakkönyvek vásárlása a dolgozót terheli.
4. Szakvizsgára vonatkozó alprogram
Alapfogalom:
A szakvizsga alatt a szakvizsgára felkészítő felsőoktatási szakirányú továbbképzést kell érteni.
· hozzájárul az alapképzésben megszerzett ismeretek és jártasság megújításához, kiegészítéséhez, a pedagógus munkakörrel együtt járó feladatok ellátásához szükséges gyakorlat, képesség, pedagógus pályára való alkalmasság fejlesztéséhez,
· hozzájárulhat a vezetői, szakértői, a vizsgaelnöki, a vezetőtanári (gyakorlatvezető) tevékenységhez, a pedagógiai szakmai szolgáltatások, a pedagógiai szakszolgálatok ellátásához szükséges ismeretek megszerzéséhez
· az alapkészségben szerzett ismeretekhez szorosan nem kötődő új ismereteket nyújthat
Finanszírozás:
· Előnyt élveznek azok a szakvizsgák, amelyek nevelési programunk megvalósítását segítik.
· A szakvizsgára való felkészítés költségtérítéses.
· Az óvoda a részvételi díj 80%-át vállalhatja a költségvetési keretéből.
· A szakvizsgázó köteles az intézménnyel egyeztetni, hogy hol, milyen feltételek mellett kívánja megszerezni a szakvizsgát.
· Az óvoda a lehető leggazdaságosabb megoldás esetén vállalja fel a fenti költségek térítését.
· A szakvizsga letételét követően a következő év január elsején a pedagógus magasabb fizetési osztályba sorolható.
5. Helyettesítési alapprogram:
Elsődleges cél: a rendelkezésre álló kínálatból olyan felkészülési lehetőség kiválasztása, amelyek nem nevelési- oktatási időben történnek.
Amennyiben ez nem lehetséges:
· olyan munkaidő beosztás kialakítása, hogy a továbbképzési napon az érintett pedagógusnak a lehető legkevesebb óraszáma legyen, illetve ha a helyettesítése megoldható, akkor a résztvevő költségeinek kifizetéséhez hozzá kell járulni, - állandó helyettes beállása.
· A képzések lépcsőzetes bevezetésével, a helyettesítési rend kialakításánál figyelembe vettük az egyenletes terhelést. A helyettesítési teendők elsősorban az SZMSZ-ben rögzített helyettesítési rend alapján működik.
· A várható távolléteket rögzítjük, a feladat ellátását megvalósítjuk.
6. Továbbképzésre vonatkozó alprogram
A továbbképzés azoknak az ismereteknek és készségeknek a megújítására, bővítésére, fejlesztésére szolgál, amelyekre szükség van:
· a nevelő és oktató munka keretében a gyermekekkel való közvetlen foglalkozás megtartásához,
· a közoktatási intézmény tevékenységének megszervezéséhez,
· a mérési, értékelési feladatok, a közoktatási intézményirányítási, vezetési feladatainak ellátásához.
· A továbbképzés felkészíthet a szakvizsga követelményeire is.
A továbbképzés fajtái:
· hétévenkénti továbbképzés
· egyéb-nem a hétévenkénti továbbképzés körébe tartozó-továbbképzés
A hétévenkénti továbbképzés jellemzői:
A pedagógus a pedagógus-munkakör betöltésére jogosító oklevél megszerzését követő hetedik év szeptember hónap első munkanapjától addig az évig, amelyben az 55 életévet betölti, augusztus hónap utolsó munkanapjáig vesz részt a továbbképzésben.
A hétévenkénti továbbképzés az alábbi pontokban felsorolt módon teljesíthető:
· Hétévenkénti továbbképzés- egy vagy több továbbképzés keretében
· Legalább százhúsz tanórai foglalkozáson való részvétellel az előírt tanulmányi követelmények teljesítésével valósul meg.
· E rendelkezések alkalmazásában a tanórai foglalkozások időtartama 45 perc.
A hétévenkénti továbbképzés teljesíthető:
· a pedagógus-szakvizsga vagy azzal egyenértékű vizsga letételét igazoló oklevél.
· a munkakör betöltésére jogosító felsőfokú iskolai végzettség és szakképzettség megszerzése után további főiskolai vagy egyetemi szintű alapképzésben, kiegészítő alapképzésben, vagy szakirányú továbbképzésben második vagy további oklevél - a közoktatásról szóló törvény 127. és 128. §-ában felsorolt végzettség,
· szakképzettség mellett a közoktatásról szóló törvény 17. §-ában meghatározott felsőfokú iskolai végzettség és szakképzettség - a nevelő és oktató munkát segítő, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő emelt szintű és a felsőfokú szakképesítés megszerzésével.
Egyéb továbbképzés,- vagyis hétévenkénti továbbképzésen túli képzés:
· az, melyen olyan dolgozó vesz részt, aki nem esik a hétévenkénti továbbképzés kötelezettség alá (dajka, pedagógiai asszisztens)
· melyen olyan pedagógus vesz részt, aki már eleget tett a hétévenkénti továbbképzési kötelezettségének.
· Aki önhibájából nem végzi el a vállalt továbbképzést, vagy annak elvégzéséről nem nyújtja be a rendeletekben előírt igazolást, az a teljes összeget köteles visszafizetni.
· A továbbképzés támogatására rendelkezésre álló összegről analitikus nyilvántartást kell vezetni,
·
9. Egyéb rendelkezések
Tanulmányi szerződés köthető azokkal, akik:
· szakvizsgára felkészítő továbbképzésen vesznek részt,
· diplomával járó továbbképzésen vesznek részt,
· olyan továbbképzésen vesznek részt, amelynek képzési díja meghaladja az 50.000 Ft-ot.
Továbbá:
· A továbbképzés költségeit számlával kell igazolni.
· A továbbképzés elvégzését a vonatkozó kormányrendeletben előírtaknak megfelelően kell igazolni.
· Aki önhibájából nem végzi el a vállalt továbbképzést, vagy annak elvégzéséről nem nyújtja be a rendeletekben előírt igazolást, az a teljes összeget köteles visszafizetni.
· A továbbképzés támogatására rendelkezésre álló összegről analitikus nyilvántartást kell vezetni,
Az előzetes felmérések, vélemények alapján a következő témakörökben szervezett képzések megszerzésére javasolt, igényelt:
· Mozgásfejlesztés képzés
· Integrált – inkluzív nevelés
· Drámapedagógiai módszerek alkalmazása
· Fejlesztő pedagógus képesítés (másoddiploma)
· Boldogság óra 30 órás képzés
· Meseterápiás képzés
Kisgyermeknevelő továbbképzése:
2018. július 1-én lépett hatályba 9/2000. (VIII. 4.) SzCsM rendelet változata.
A 6 éves továbbképzési ciklus 4 évre módosult, a továbbképzési pontok megszerzésére. Ez felsőfokú végzettség esetén 80, szakképesítés esetén 60 pontot jelent.
A továbbképzések fajtái:
· „kötelező továbbképzés: olyan szakmai továbbképzés, amely a teljes ágazat tekintetében szükséges, lényeges alapkompetenciák megszerzésére irányul;
· munkakörhöz kötött továbbképzés: olyan szakmai továbbképzés, amely az adott munkakörhöz, illetve az adott munkakör esetében érintett ellátotti csoportokhoz kapcsolódó speciális, módszerspecifikus ismeretek megszerzésére irányul;
· választható továbbképzés: olyan szakmai továbbképzés, amely az egyéni érdeklődés figyelembevételével az önismeret, az egyéni kompetenciák vagy egyéb speciális ismeretek megszerzését célozza.” /idézet a jogszabály 1. §-ból/ 17/B § rendelkezik arról, hogy 2018. július 1-én újraindul a továbbképzési időszak.
· Azok a pontok, melyeket a kolléga 2018. június 30-ig megszerzett (vagy 2018.július 1-én még folyamatban van képzése), beszámítódnak a választható továbbképzések közé.
· Ha, a fenti időpontig a kolléga teljesítette továbbképzési kötelezettségeit, akkor a választható továbbképzései teljesítettnek tekinthetők.
A jogszabály szerint, a kisgyermeknevelőknek 2018. július 1-én a négyéves továbbképzési ciklusa van. Azoknak a kollégáknak, akik eddig az időpontig megszerezték a kiírt továbbképzési pontokat, beszámítják azokat a választhatók közé (tehát 40%), ez középfokú végzettség esetén 24 pont, felsőfokúnál 32 pont). Tehát a maradék 60%-ot mindenkinek teljesítenie kell kötelező vagy munkakörhöz kötött továbbképzésekből.
Döntéshozói vélemények
Jogi és Humán Bizottság | ||
"Előterjesztés a Fecskepart Óvoda és Bölcsőde 2022/2023-as nevelési év továbbképzési programjának, beiskolázási tervének elfogadására"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: köznevelési kérdések
A Jogi és Humán Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Fonyód Város Önkormányzati Képviselő-testülete a fenntartásában működő Fecskepart Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője által benyújtott 2021. szeptember 01.- 2022. augusztus 31. közötti időszakra vonatkozó pedagógus továbbképzési programot az előterjesztés szerint elfogadja.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Mellékletek: