8. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Fonyód Város Önkormányzat Képviselő-testülete
2024. december 12-i ülésére

Tárgy:   Előterjesztés a helyi jelentőségű védett természeti területek védettségének fenntartásáról szóló önkormányzati rendelet felülvizsgálatáról
Készítette:   Dr. Ivánfi Eszter aljegyző
Előterjesztő:   Dr. Tóthné Dr. Sass Mónika jegyző

Tisztelt Képviselő-testület!
 
 
A Somogy Vármegyei Kormányhivatal törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva vizsgálja a helyi önkormányzatok által a helyi jelentőségű védett természeti terület jogi szabályozását tartalmazó önálló rendeleteket, valamint a más tárgykörben alkotott rendeletek helyi természeti védettséget kijelölő szabályokat tartalmazó rendelkezéseit a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) rendelkezéseire figyelemmel.
A kormányhivatal által ellenőrzött szempontok:
  • a helyi szabályozás megfelel-e a Tvt. fogalmi rendszerének,
  • a rendelet tartalmazza-e a Tvt. 36. § (1) bekezdése szerinti természetvédelmi kezelési tervet,
  • a rendelet tartalmazza-e a Tvt. 55. § (1) bekezdése szerint az illetékességi területén található helyi jelentőségű védett természeti területek fenntartására készített tervet,
  • a 2024. június 30. napján hatályos rendelkezések szerint melyek a helyi védelem alatt álló területek, emlékek, illetve téves elnevezéssel értékek.

A természetvédelmi kezelési terv tartalmi követelményeit a természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 3/2008. (II. 5.) KvVM rendelet szabályozza.
 
Magyarországon az egyedi jogszabállyal védetté nyilvánított természeti területek alapvetően két kategóriába sorolhatók. Az országos jelentőségű védett természeti területeket a természetvédelemért felelős miniszter rendelettel nyilvánítja védetté, míg a helyi jelentőségű védett természeti területek kialakítására a települési önkormányzatok rendelkeznek felhatalmazással.
A védetté nyilvánítási eljárás szabályairól a Tvt. részletesen rendelkezik a 25. §-ban.
Védetté nyilvánításra bárki javaslatot tehet.
Terület védetté nyilvánítását – helyi jelentőségű védett természeti terület kivételével – az igazgatóság készíti elő. Ha az előkészítés helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításra irányul, a helyi védetté nyilvánítást előkészítő települési önkormányzati jegyzőnek a terület védetté nyilvánításának indokoltságát alátámasztó iratok megküldése mellett meg kell keresnie az igazgatóságot, hogy kívánja-e a terület országos jelentőségű védett természeti területté nyilvánítását.
A helyi védetté nyilvánítás esetén a települési önkormányzat jegyzője a védetté nyilvánító, illetve a védettség feloldásáról rendelkező önkormányzati rendeletet – nyilvántartási célból – hivatalból megküldi az érintett területen működő igazgatóságnak.
Az igazgatóság a nyilatkozatát 60 napon belül megadja. Ha a terület országos jelentőségű védett természeti területté nyilvánítása indokolt, a védetté nyilvánítás előkészítését az igazgatóság folytatja le.
A védetté nyilvánítási eljárás lefolytatása településünkön azért nem szükséges – amennyiben további területek védetté nyilvánítására nincs javaslat – mivel a helyi jelentőségű védett természeti terület jogi szabályozását tartalmazó önálló rendeletet a képviselő-testület már elfogadta.
 
A Tvt. 24. § (4) bekezdése szerint „Fel kell oldani a természeti érték vagy terület védettségét, fokozottan védettségét, ha annak fenntartását természetvédelmi szempontok a továbbiakban nem indokolják. A védettség feloldása során a védetté nyilvánításra vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy a helyi védett természeti terület védettségének a feloldásához az igazgatóság véleményét be kell szerezni.”
 
A Tvt. 24. § (3) bekezdése alapján a védetté nyilvánítást kimondó jogszabály tartalmazza:
  • a védetté nyilvánítás tényét, a természetvédelmi értékek megnevezését,
  • terület esetében annak jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a földrészletek helyrajzi számait, Tvt.-ben meghatározott korlátozások és tilalmak alóli esetleges felmentést, továbbá a természetvédelmi hatóság engedélyéhez, illetve hozzájárulásához kötött – a 21. §-ban és a 38–39. §-ban nem szabályozott – tevékenységek körét, lehetőség szerint a földrészlet határvonalának töréspont koordinátáit,
  • 36. § (1) bekezdésének megfelelően megállapított rendelkezéseket (természetvédelmi kezelési tervet),
  • az Európai Közösségek jogi aktusaiban meghatározott védettségi kategóriába tartozás tényét.
 
Fonyód Város Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi jelentőségű védett természeti területek védettségének fenntartásáról szóló 30/2007. (XII. 21.) önkormányzati rendelete az alábbi helyi jelentőségű védett természeti területekről rendelkezik:
 
A Fonyódi-erdő /Sípos-hegy, Várhegy, Kossuth-erdő/ helyi jelentőségű védett természeti terület kiterjedése: 19,52 Ha, az ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számai:
Sípos-hegy: 7233 /2 1086 m2/; 7235 /2 0322 m2/; 6809 /2587m2/
Várhegy: 6404 /5 2967 m2/; 6484 /6 0997 m2/; 6405 /1254 m2/; 6406 /1247 m2/; 6407 /1136 m2/; 6408 /473 m2/
Kossuth-erdő: 6696 /3 3151 m2/”
 
A földrészleteket tartalmazó tulajdoni lap másolatok az előterjesztés 1. mellékletét képezik.
 
A Somogy Vármegyei Kormányhivatal a 30/2007. (XII. 21.) önkormányzati rendelettel kapcsolatban (a továbbiakban: Ör.) az alábbi szakmai segítséget nyújtotta:
  • Bevezető részben felhatalmazó rendelkezést megállapító jogszabályi rendelkezés és feladatkört megállapító rendelkezés javítása szükséges.
  • A Tvt. 36. § (1) bekezdése szerint a természetvédelmi kezelési módokat, korlátozásokat és tilalmakat, továbbá az egyéb kötelezettségeket (természetvédelmi kezelési terv) helyi jelentőségű védett természeti területre vonatkozóan a települési önkormányzat rendeletben állapítja meg.
  • Gondoskodni kell a Tvt. 55. § (1) bekezdése alapján fenntartási terv elkészítéséről.
A települési önkormányzat az illetékességi területén található helyi jelentőségű védett természeti területek fenntartására tervet készít. A tervnek az országos, a regionális tervekkel összhangban kell lennie. A tervet a települési önkormányzat képviselő-testülete rendelettel fogadja el.
A Tvt. 55. § (2) bekezdése alapján a tervek előterjesztéséhez az igazgatóság előzetes véleménye szükséges. Az elfogadott önkormányzati természetvédelmi terv egy példányát meg kell küldeni az igazgatóságnak.
  • Az Ör. függelékét felül kell vizsgálni, inkább mellékletként kellene rendelkezni a térképről.
  • Ör. 4. §-ában meghatározott szabályozás („A terület természetvédelmi kezelési feladatait a területek tulajdonosai kötelesek ellátni.”) nem helytálló, mert a Tvt. 62. § (2) bekezdése szerint „A helyi jelentőségű védett természeti terület fenntartásáról, természeti állapotának fejlesztéséről, őrzéséről a védetté nyilvánító települési önkormányzat köteles gondoskodni.”
  • A tulajdonosok tekintetében a Tvt. 72/A. § (1) – (2) bekezdése tartalmaz szabályozást. A természeti értékek fenntartását, illetve a természeti állapot javítását vállaló tulajdonos, illetve jogszerű használó a 72. § (1), (3) és (4) bekezdésében meghatározott kártalanítás és a 71. §-ban meghatározott támogatások kérdéseire kiterjedő szolgáltatási megállapodást köthet az igazgatósággal.
Az (1) bekezdés szerinti szolgáltatási megállapodást az állami tulajdonú terület tekintetében a vagyonkezelési szerződést kötő felek köthetik meg.
 
A településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 11. § (2) bekezdése szerint a helyi építési szabályzat tartalmi követelményeit – a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 81. § (4) és (5) bekezdésével összhangban – részletesen a 4. melléklet tartalmazza, a tartalmi elemek sorrendje módosítható. A 4. melléklet 1. pont b) alpont alapján a helyi építési szabályzat kötelezően tartalmazza érintettség esetén a környezet- és természetvédelemmel, az építészeti örökséggel és a régészettel, valamint honvédelemmel kapcsolatos előírást. Tehát későbbiekben szükséges lesz a helyi építési szabályzat felülvizsgálata is.
 
Mellékletek:
1. melléklet: tulajdoni lap másolatok
 
 
Kérem a Bizottságot az előterjesztés megtárgyalására, a Képviselő-testületet a döntéshozatalra.
 

Döntési javaslat

"A helyi jelentőségű védett természeti területek védettségének fenntartásáról szóló önkormányzati rendelet felülvizsgálatáról"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: vagyongazdálkodási kérdések
A Fonyód Város Önkormányzat Képviselő-testülete a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

1. Fonyód Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi jelentőségű védett természeti területek védettségének fenntartásáról szóló 30/2007. (XII. 21.) önkormányzati rendelet felülvizsgálatáról dönt.

2.
A Képviselő-testület felkéri a polgármestert a természetvédelmi kezelési terv elkészítése érdekében a beszerzési eljárás megindítására.

3. A
Képviselő-testület felkéri a jegyzőt, hogy gondoskodjon a módosító rendelet tervezet Képviselő-testület elé terjesztéséről.

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe