1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2012. november 7-i ülésére

Tárgy:   Javaslat a KEOP-2012-5.5.0/A kódszámú "Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás energiatakarékos átalakítása" című pályázat benyújtására
Készítette:   Zana András osztályvezető
Előterjesztő:   Keszey János polgármester

Tisztelt Képviselő-testület! 
 
A Környezet és Energia Operatív Program a KEOP-2012-5.5.0/A kódszámú „Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás energiatakarékos átalakítása” című      pályázati konstrukció célja az energiahatékonyság és az energiatakarékosság fokozása. A konstrukció hozzájárul az épületek (különös tekintettel a központi és helyi költségvetési szervek épületeire és az egyéb középületekre, valamint a vállalkozások üzemi és irodaépületeikre is), energia-takarékosság, - hatékonyság fokozására irányuló beruházásainak megvalósításához. Jelen pályázat meghirdetésekor a 2012-13-as időszakra a KEOP-2012-5.5.0/A komponensre 11,5 Mrd Ft áll rendelkezésre, melyből 5,5 Mrd Ft költségvetési szervek, költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek és nonprofit szervezetek számára áll rendelkezésre.
 
A pályázatok egyfordulós kiválasztási eljárás keretében kerülnek kiválasztásra. A Pályázó működési támogatásának nem minősülő, visszafizetési kötelezettség nélküli végleges juttatásban részesül. Az elnyerhető támogatás mértéke minimum az összes elszámolható költség 10%-a, a maximum mértéke költségvetési szervek és intézményeik valamint a közoktatási intézmények tekintetében 85 %. Az elnyerhető támogatás összege általános szabály szerint 50 millió Ft feletti de, maximum 500 millió Ft lehet.
 
Jelen pályázati konstrukció esetében az alábbi támogatható tevékenységekre lehet pályázni
 
I.         Az épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése a felújításban érintett épület, épületek, vagy egymással érintkező épületekből álló épületcsoport egészén.
Projekttípusok:
a)         Utólagos külső hőszigetelés (valamennyi nem nyílászárónak minősülő épülethatároló szerkezet fűtetlen tér felé eső oldala, pl. külső fal, lapostető, padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince felett, homlokzati üvegfal, de legalább a fűtött és fűtetlen terek közötti falak fűtetlen tér felé eső oldala), abban az esetben, ha a fűtési rendszer helységenkénti szabályozása megoldott, vagy annak megvalósítása jelen fejlesztés tárgyát képezi.
b)         Külső nyílászáró-csere/korszerűsítés (fa, fém, vagy PVC keretszerkezetű homlokzati üvegezett nyílászáró, tető-felülvilágító, tetősík ablak, homlokzati üvegezetlen kapu, homlokzati vagy fűtött és fűtetlen terek közötti ajtó); abban az esetben, ha fűtési rendszer helységenkénti szabályozása megoldott, vagy annak megvalósítása jelen fejlesztés tárgyát képezi.
c)         Hővisszanyerő szellőzés létesítése, amennyiben a pályázat a külső nyílászárók cseréjére is vonatkozik, vagy a nyílászárók megfelelnek a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet 1. számú mellékletének 1. számú táblázata szerinti előírásoknak.
 
II.        Intézmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése, illetve a vállalkozások nem termelési célú fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése:
Projekttípusok:
a)         Hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre (pl. alacsonyhőmérsékletű vagy kondenzációs kazánok beépítése, sugárzó fűtés kialakítása), kazánok égésfej-korszerűsítése tüzelési hatékonyság-növelés céljából,
b)         Automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése,
c)         Fűtési- és használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése, szabályozhatóvá tétele, egyedi mérési lehetőségek kialakítása, energiatakarékos megoldások alkalmazása,
d)        Hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése,
e)         Kisléptékű, helyi kogeneráció, vagy trigeneráció kiépítése (kizárólag saját felhasználásra, villamos és hőenergia értékesítés nélkül)
f)         Hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázása,
g)         Gőz hőhordozó közeg váltása forró vízre,
h)         A hőelosztó rendszerek korszerűsítése, veszteségeinek csökkentése
i)          Távhőrendszerre való csatlakozás feltételeinek megteremtése,
 
Kötelező elemek:
a)         Fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése esetén az energiahordozó és/vagy a hőfogyasztás elkülönített mérését lehetővé tevő mérőműszereket kell beépíteni.
b)         Fűtési rendszerek korszerűsítése esetén, ha az épület rendeltetése megkívánja, heti időprogramok beállítására alkalmas szabályozási rendszert kell kialakítani. Például oktatási jellegű intézmények, irodaépületek, stb.
 
A fenti I.; II.; alpontok szerinti tevékenységek egymással szabadon kombinálhatók. Jelen konstrukció keretében kombinált, azaz megújuló energiák felhasználására és épületenergetikai fejlesztések javítására irányuló projekttípusokat együttesen tartalmazó projektek nem támogathatóak.
 
Egy pályázati évben egy pályázó több pályázatot is benyújthat, de egy projekt esetében csak egy pályázathoz nyújtható támogatás. Csak olyan projektek támogathatóak, amelyek abszolút értékben csökkentik hazánk ÜHG (üvegházhatású gázok) kibocsátását. Támogatás olyan (energiahatékonyság javítási) beruházások finanszírozásához nyújtható, amelyek megvalósításának eredményeként egyértelműen igazolható fosszilis energiahordozó-megtakarítás, és ezáltal számszerűsíthető környezetvédelmi eredmények jelentkeznek. 6. A projekt keretében beszerzett eszközöknek a pályázó által aktivált beruházás keretében kell megvalósulnia. A projekteknek energetikai auditon kell alapulniuk. Nem nyújtható támogatás olyan beruházáshoz, amely nem csökkenti a fosszilis energia felhasználást. A támogathatóság feltétele, hogy a fejlesztés eredményeként figyelembe vehető összes/eredő költségmegtakarításból az elszámolható energiaköltség-megtakarítás legalább 50%-ot képviseljen.
A tervezőkkel és a szakértőkkel lefolytatott előzetes egyeztetés alapján a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium épületegyüttesén a fenti pályázati kiírás feltételeinek megfelelő felújítási munkák elvégezhetők.
 
Javaslom, hogy az előterjesztés és az előterjesztéshez mellékelt dokumentumok megvitatása után a határozati javaslatokban foglaltaknak megfelelően döntsön a Képviselő-testület a pályázatok benyújtásáról.
  
Balatonalmádi, 2012. november 6.
 
                                                                       Tisztelettel :                          
 
                                                                                                            Keszey János
                                                                                                             polgármester 


Döntési javaslat

"Pályázat benyújtása a gimnázium és a kollégium épületenergetikai fejlesztésére"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozati javaslat
___/2012. (XI. 7.) Öh.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete „Balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium épületenergetikai fejlesztése” címmel pályázatot nyújt be a KEOP-2012-5.5.0/A kódszámú „Energetikai fejlesztések és közvilágítás energiatakarékos átalakítása”című pályázati felhívásra az alábbi tevékenységek támogatására:
Ø Gimnázium és kollégium épület utólagos külső hőszigetelése
Ø Gimnázium és kollégium épület nyílászáró cseréje
Ø Gimnázium és kollégium fűtési és használati meleg víz rendszerének korszerűsítése
 
A pályázat megvalósítási helyszín pontos címe és helyrajzi száma:
 
Település neve
Irányítószám
Utca neve
Helyrajzi szám
Balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium
Balatonalmádi
8220
Rákóczi u. 39.
1465
 
1. A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert, hogy a pályázat vonatkozásában jelölje ki a projektmenedzsment tagjait.
 
2. A fejlesztéssel megvalósult létesítmények fenntartási időszakra előírt üzemeltetését a Balatonalmádi Városgondnokság útján látja el.
 
3. A Képviselő-testület a pályázati projekt költségvetését az alábbiak szerint állapítja meg:
 
Pályázó
Összes költség
(MFt)
Összes elszámolható költség (MFt)
Saját forrás (15%) (MFt)
Igényelt támogatás összege (85%) (MFt)
Önkormányzat
213,7
213,7
32
181,7
 
Az önkormányzat kötelezettséget vállal arra, hogy a KEOP forrásból nyújtott támogatás elnyerése esetén az önkormányzati saját forrás összegét a költségvetésében elkülöníti.
A saját forrás pénzügyi fedezetét a 2012. évi költségvetés céltartalékában lévő pályázati önrész illetve a Gimnázium és Kollégium felújítására elkülönített előirányzat terhére biztosítja 11.000 eFt illetve 21.057 eFt összegben.
 
4. A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert, hogy a pályázati dokumentációt a fentiek figyelembevételével állítsa össze és a pályázatot a pályázati kiírás feltételeinek megfelelően nyújtsa be.
 
Utasítja a Polgármestert, hogy a pályázat benyújtásához szükséges intézkedéseket tegye meg és hogy a pénzügyi fedezet átcsoportosításáról a költségvetési rendelet soron következő módosításakor gondoskodjon.
 
Határidő:                   2012. december 15. – előkészítés megindítására
                                   költségvetés soron következő módosítása – fedezet átcsoportosítására
Felelős:                       Keszey János polgármester
Hivatali felelős:          Zana András építési osztályvezető – előkészítés megindítására
Regenyéné Király Andrea pénzügyi és számviteli osztályvezető – fedezet átcsoportosítására

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe