464/2011. (XI. 10.) Budakeszi Képviselő-testületi határozat
Tárgy: HÉSZ-szel kapcsolatos törvényességi észrevétel

A jelenlévő 10 fő képviselő 10 mellette, ellene szavazat és tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta:

 

464/2011. (XI. 10.) számú önkormányzati határozat:

 

Budakeszi Város Képviselő-testülete úgy dönt, hogy a jelöletlen szerkezeti egységre tett észrevételt kivéve, nem ért egyet a Pest Megyei Kormányhivatal 30PM-1486/1/2011. számú törvényességi észrevételében foglaltakkal (HÉSZ pontosítás), az alábbi indokok alapján:

 

 

A Pest Megyei Kormányhivatal 30PM-1486/1/PM ügyiratszámú törvényességi észrevételét a Képviselő-testület áttanulmányozta, és az észrevételben foglaltaktól eltérően értelmezi a kifogásolt hatályos HÉSZ előírások jogi hátterét, az alábbiak szerint:

 

 

1. A HÉSZ 66. § (11) a) pontjában a Makkosmária területére vonatkozó előírások között az alábbi szakasz szerepel:

Építési engedély csak rendezett telekre adható ki.

Rendezettnek tekinthető egy telek, ha a Szabályozási Tervben előírt telekalakítási eljárást (közterület céljára történő lejegyzés, kerítésáthelyezés, épületbontás, teljes, önálló rákötésű közművesítettség (víz, gáz, csatorna, elektromos energia), maradéktalanul elvégezték.”

Az észrevételben hivatkozott Étv. szakasz szövege a következő:

36. § (1) Építésügyi hatósági engedély törvényben, kormányrendeletben meghatározottak szerint akkor adható, ha

a) a tervezett építési tevékenység megfelel a 18-22. §-ban, és a 31. § (1) bekezdésében előírtaknak,

b) az építési tevékenységgel érintett telek kialakítása a 23. és 24. §-ban, a településrendezési tervekben, illetőleg a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént,

c) a tervezett építmény vagy építészeti-műszaki megoldás megfelel

ca) a 31. § (2)-(5) bekezdésében előírt követelményeknek,

cb) az általános érvényű szakmai és a jogszabályokban meghatározott követelményeknek,

cc) az egyes építményekre, területekre védettséget elrendelő jogszabályoknak és az előzetes hatósági eljárásokban előírt követelményeknek,

cd) az építészeti minőség és értékvédelem jogszabályban meghatározott szempontjainak, valamint

d) az építmény megépítése, rendeltetése, használata, fenntartása nem okoz a környezetében olyan káros hatást, amely

da) a terület rendeltetésének megfelelő és jogszabályban meghatározott mértéket meghaladná,

db) az állékonyságot, az életet és egészséget, a köz- és vagyonbiztonságot veszélyeztetné,

e) az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságához szükséges

ea) járulékos építmények (közművek, utak, burkolatok, parkolók stb.), illetőleg

eb) közlekedési hálózathoz való csatlakozás, valamint

ec) a közmű- és energiaellátás

a használatbavételi engedély megkéréséig biztosítható, illetve a használatbavételi engedélyezéskor rendelkezésre áll

A hivatkozott 193/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet megfelelő szakasza a következőképpen hangzik:

„(5) Az építési tevékenységgel érintett telek akkor minősül rendezettnek, ha a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, ezek hiányában az illeszkedés szabályai szerint – ha szükséges, telekalakítási eljárást követően – alakították ki, és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.”

A fenti Étv. szövegben az észrevételben hivatkozott ec) pontot megelőzően a b) pont az építési engedély kiadásához szükséges feltételként azt írja elő, hogy „az építési tevékenységgel érintett telek kialakítása a 23. és 24. §-ban, a településrendezési tervekben, illetőleg a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént”. Ugyancsak a helyi építési szabályzatnak, szabályozási tervnek megfelelő kialakítást írja elő a kormányrendelet is. Ezek a jogszabályi helyek tehát nem ellentétesek az országos jogszabályokkal, hiszen azok kifejezetten lehetővé teszik, hogy a telek kialakításával kapcsolatosan a helyi építési szabályzat előírásokat tegyen, a HÉSZ - ben szereplő feltételek megítélésünk szerint ilyennek számítanak.

 

2. Észrevétel fogalmazódott meg továbbá azzal kapcsolatosan, hogy a 66. § (11) bekezdés a) pont tizenkettedik francia bekezdése szerint

Az engedélyezési dokumentációhoz - a telek teljes területét és a meglévő épület(ek)et  bemutató - színes fotódokumentáció csatolandó.”

Az észrevétel szerint itt az önkormányzat olyan rendeletet alkotott, amelyre nincs jogosultsága.

Álláspontunk szerint az önkormányzat ez esetben nem alkotott jogosulatlanul rendeletet. A fenti ügyeket szabályozó 37/2007. (XI. 13.) ÖTM rendelete az alábbiakat tartalmazza:

48. § (1) A tervezett építési tevékenység építészeti-műszaki tervdokumentációját (a továbbiakban: tervdokumentáció) a tervezett építmény helyének, környezetének, rendeltetésének, a tervezett építési tevékenység jellegének, a tervfajtának, valamint az építésügyi hatósági eljárás jellegének megfelelő - az 5. mellékletben meghatározott - tartalmú és részletezettségű dokumentumokból magyar nyelven kell összeállítani.

(2) A tervező az építészeti-műszaki dokumentáció összeállítása során gondoskodik arról, hogy az építésügyi hatóság rendelkezésére álljon a helyszínről, annak környezetéről készített minden olyan hitelt érdemlő dokumentum (terv, képfelvétel, hivatalos feljegyzés, egyéb okirat, nyilatkozat stb.), amely a tervezés alapját képezte, és amely lehetővé teszi a döntés meghozatalát, az építésügyi hatósági engedély megadása feltételeinek vizsgálatát, igazolását.”

A fentiek egyértelműsítéseként a rendelet 5. melléklete I. Általános előírások szakaszának 1. c) pontja az alábbiakat tartalmazza:

c) egyéb munkarészek lehetnek:

ca) fotó,

cb) utcakép,

cc) makett,

cd) látványterv,

ce) álcázási terv,

cf) kilátási-rálátási terv,

Ennek értelmében a képfelvételek, fotók kifejezetten szerepelnek a hatályos országos jogszabályokban, így az önkormányzat rendeletében nem új előírást alkotott – felhatalmazás nélkül -, hanem a meglévő jogszabályi keretek között kívánta eligazítani az érintetteket a helyi sajátosságoknak megfelelő legcélszerűbb mód megjelölésével (az építési hatóság ugyanis nehezen bírálná el pl. az utcaképbe való illeszkedést egy álcázási terv birtokában, bár ezt a jogszabály önmagában nem zárja ki).

 

3. A jelöletlen szakaszokról írott észrevétellel egyetért a Képviselő-testület azzal a megjegyzéssel, hogy a helyi építési szabályzat a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendeletet megelőzően született, így a később született jogszabályban foglaltakat nem áll módjában a testületnek figyelembe venni.

A Képviselő-testület tájékoztatja a Kormányhivatalt arról, hogy Budakeszi településszerkezeti tervének, helyi építési szabályzatának és szabályozási tervének felülvizsgálata 2006. szeptember óta folyamatban van. Az első munkaközi változat 2010 júliusában elkészült, melyet az önkormányzati választás után az új Képviselő-testület tovább vizsgált, és módosított. Ez a módosított TSZT, HÉSZ, és SZT előre láthatóan 2012. első félévében jóváhagyásra kerül. Ezen módosítás tervezetében már nem szerepel jelöletlen terület.

 

 

Határidő: azonnal                                                                             Felelős: polgármester

 

« Vissza
Vissza a főmenübe