2011. február 15-i ülésére
Tárgy: | A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulásban való tagságról beszámoló, valamint a szervezeti felépítés módosításának véleményezése | |
Készítette: | Leéb Noémi | |
Előterjesztő: | Somlóvári Józsefné KKKB elnöke |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás (KDV) 2004-ben alakult azzal a céllal, hogy a társult települések (168 település) közösen oldják meg hulladékgazdálkodási feladataikat az érvényben lévő jogszabályoknak megfelelően és az elérhető legjobb technológiát alkalmazva. Kiírásra került két Európai Uniós pályázat, mely pályázatok segítségével megvalósíthatóak a fenti célok.
Az egyik pályázat a hulladéklerakók rekultivációja, melyen a Társulás támogatást nyert és megvalósította (illetve néhány településen még folyamatban van) 93 település hulladéklerakójának rekultivációját. Ez Budakeszit nem érinti, mivel nincs lerakója.
A másik pályázat egy komplex hulladékgazdálkodási rendszer kialakításáról szól. E pályázat folyamatban van, még nem került elbírálásra. Amennyiben nyertese lesz a Társulás, úgy várhatóan 2013-tól felállhat egy, a 168 település hulladékát komplexen, mindenre kiterjedően kezelő rendszer hasznosító-művekkel, átrakó állomásokkal, komposztáló telepekkel, válogatóművekkel, szelektív gyűjtési rendszerrel, stb. Budakeszi egy hulladékudvart kapna, gyűjtőszigeteket, valamint komposztáló ládákat. És a hulladékgazdálkodási rendszer része lenne.
Mivel a város közszolgáltatója 2008 előtt a Budaörsi Településgazdálkodási Kft. (BTG) volt és Budaörs a KDV tagja volt, így Budakeszi is e társuláshoz csatlakozott. Abban az időszakban, amikor a KDV megalakult, akkor országszerte több ugyanilyen társulás jött létre, többek között a Duna-Vértes Társulás. A mostani szolgáltatónk a „Vértes” társuláshoz csatlakozott települések területén szolgáltat.
Mivel a 2004-ben létrejött Társulás számunkra a mai napig nem mutatott fel eredményt és a Társulási Megállapodás szerint jelenleg 100 ft/lakos hozzájárulást kell fizetnie az Önkormányzatnak évente, így felmerült annak lehetősége, hogy Budakeszi kilépjen, esetleg átlépjen a Duna-Vértes Társulásba. Egyébiránt még sem a tavalyi, sem az idei évre nem fizettük be a hozzájárulást.
A kilépésről, illetve esetlegesen az átlépésről a döntést az alábbiak miatt jelenleg nem tudjuk meghozni:
- a KDV tájékoztatása szerint a pályázat már olyan stádiumban van, hogy kilépésünkkel veszélyeztetnénk a támogatás elnyerését
- a Duna-Vértes társulás nem ad információt arra vonatkozóan, hogy milyen feltételekkel csatlakozhatna Budakeszi, mivel az ő pályázatuk tervezési folyamata is az utolsó stádiumban van, így csak akkor tudnak konkrétumokkal szolgálni, ha Budakeszi kilépését a KDV Társulási Tanácsa jóváhagyja és az átlépésről dönt Budakeszi Képviselő-testülete
- a hulladékgazdálkodási törvény és az ahhoz kapcsolódó végrehajtási jogszabályok jelenleg is átdolgozás alatt állnak és ezek a jogszabályok tartalmazhatnak iránymutatást arra, hogy mennyiben kell társulásra támaszkodnia ahhoz egy önkormányzatnak, hogy ellássa hulladékgazdálkodási feladatait
- a közszolgáltatás díja az új hulladékgazdálkodási rendszer felállásával nagymértékben meg fog emelkedni, de arra vonatkozóan nincs információnk, hogy amennyiben önállóan akarjuk megoldani a település hulladékgazdálkodását, akkor arra milyen lehetőségünk lesz. Értve ez alatt például, hogy lesz-e olyan hulladéklerakó, vagy hasznosítómű, mely fogadja a hulladékunk, ha igen, akkor milyen díjon fogadja majd, vagy lesz-e közszolgáltató, mely vállalja a begyűjtést.
Amiben jelenleg a Tisztelt Testület döntéshozatala szükséges:
A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Tanácsa 2011. január 6-i ülésén tárgyalt a Társulás szervezeti átalakításáról. Az ülésen az a döntés született, hogy a Társulási Megállapodás módosítását tartalmazó határozati javaslat előzetes véleményezés céljából kerüljön megküldésre a tagi önkormányzatoknak.
A kezdeményezett módosítások a mellékelt anyagokban részletesen le vannak írva.
Az Önkormányzat ügyvédjének megküldésre került a teljes dokumentáció. Véleménye szerint a változtatásoknak nincs jogi vonatkozása. Annak megválaszolása, hogy hozhat-e ilyen módosításokat a Társulás, illetve hogy az önkormányzatok elfogadhatnak-e ilyet változtatást, az nem ügyvédi kompetencia, az a Szervezeti és Működési Szabályzatban, illetve a Társulási Megállapodásban rögzítettektől függ.
A Társulási Megállapodás XIV. fejezete szerint:
„Jelen megállapodás módosításához a Társulásban résztvevő valamennyi önkormányzat képviselő-testületének minősített többséggel hozott határozata szükséges.”
Közbiztonsági, Környezetvédelmi és Közellátási Bizottság 2011. február 3-i ülésén megtárgyalta az előterjesztést és az alábbiak szerint javasolja a határozat meghozatalát.
A határozat elfogadásához egyszerű szavazattöbbség szükséges.
Döntési javaslat
"A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulásban való tagságról beszámoló, valamint a szervezeti felépítés módosításának véleményezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi pont
A Budakeszi Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
1. Budakeszi Város Képviselő-testülete a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodásának módosítását az alábbiak teljesülése esetén támogatja:
- a javaslat szerinti település-csoportot (Budakeszi esetében Budaörs-Martonvásár) képviselő polgármester demokratikus úton kerüljön megválasztásra
- az ülések előtt harminc nappal kapják meg a képviselt települések az ülések anyagát
- az ülések előzetesen megküldött anyaga alapján a képviselt települések tartsanak egyeztetést és minden egyes képviselt település döntése kerüljön érvényesítésre a döntéshozatal során
- minden érintett település kapja meg a társulási ülések jegyzőkönyvét az ülést követő 15 napon belül
2. Budakeszi Város Képviselő-testülete felkéri a Hivatalt a tagság felülvizsgálatára, továbbá a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás vezetőjének meghallgatására az érintett szakbizottságok részvételével.
Határidő: azonnal Felelős: jegyző
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal