5. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2014. június 19-i ülésére

Tárgy:   Beszámoló a Békéscsabai Hivatásos Tűzoltó parancsnokság 2013. évi tevékenységéről.
Készítette:   Viczián György tűzoltó ezredes tűzoltó parancsnok
Előterjesztő:   Viczián György tűzoltó ezredes tűzoltó parancsnok

Tisztelt Képviselő Testület!

 

 

I. BEVEZETÉS

 

A hivatásos tűzoltó-parancsnokságok feladatrendszere az átszervezést követően gyökeresen átalakult. A tűzoltási és műszaki mentési feladataik mellett, polgári védelmi tevékenységet végeznek, közreműködnek az iparbiztonsági szakterület tevékenységében és a hatósági megelőző munkában. Ellátják a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok és a tűzoltó egyesületek szakmai irányítását és felügyeletét.

 

A közigazgatásban 2013. évben lényeges változás, hogy január 1-től felálltak a járási hivatalok. A helyi védelmi bizottságok összetétele és a védelmi igazgatás működése átalakult. A változásokhoz igazodva a katasztrófavédelemmel kapcsolatos feladatok hatékony végrehajtása érdekében a működési területünk minkét járásába katasztrófavédelmi megbízott kinevezésére került sor.

 

2013. október 1-től megkezdte működését a Békéscsabai Hivatásos Tűzoltóparancsnokság (továbbiakban HTP) szervezeti egységeként az őrsparancsnok vezetésével működő Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs.

 

 

 II. VEZETÉS, HUMÁN SZAKTERÜLET

 

 Személyügyi tevékenység

 

A Békéscsabai HTP önálló állománytáblával nem rendelkezik. A létszám legfeljebb 90 fő lehet. Hatan dolgoznak hivatali munkarendben a tűzoltóparancsnok, tűzoltóparancsnok-helyettes, műszaki-biztonsági tiszt, katasztrófavédelmi megbízottak (Békéscsabán és Békésen) és október 1.-től a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs parancsnoka. A készenléti szolgálatot ellátók létszáma 84 fő lehet.

 

Év közben egy beosztott tűzoltó kérte a leszerelését, külföldi munkavállalás miatt hagyta el a szervezetet. Egy fő pedig a megyei műveletirányításra került.

 

A személyügyi gondoskodás jelentős feladatai közé tartozik a személyi állomány egészségügyi helyzetének, fizikai és pszichikai állapotának figyelemmel kísérése, az éves egészségügyi szűrővizsgálat megszervezése. Az állomány valamennyi tagjának a szűrése megtörtént. A vizsgálatok többségére a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Területi Egészségügyi, Pszichológiai és Munkabiztonsági Ellátó Központjában, Szegeden került sor. Több alkalommal kihelyezett vizsgálatra is sor került a megyében.

 

Az állomány fizikai állapotának felmérése megtörtént, mindenki megfelelt az előírt követelményeknek. A megfelelő fizikai állapot megszerzéséhez és megtartásához biztosítjuk a szükséges feltételeket.

 

A szociális gondoskodás részekét a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon a szociális bizottság rendszeresen ülésezik, melybe tűzoltóságunk is delegált tagot.

 

 

 Munkavédelemi helyzet

 

A munkavédelmi tevékenység koordinálása, a munkabalesetek kivizsgálása, valamint az egészségvédelmi megbízott feladatainak ellátása a műszaki-biztonsági tiszt feladata.

 

A készenléti állomány részére az időszakos munkavédelmi és a tűzvédelmi oktatásokat a kiképzési terv szerint végrehajtottuk, azt dokumentáltuk, a hiányzók pótoktatása a szolgálatba lépés napján megtörténik. Több esetben rendkívüli oktatásokat is tartottunk.

 

Minden tűzoltó rendelkezik megfelelő minőségű, rendszeresített védőfelszereléssel. Az állomány védőfelszerelésének és az egyenruhájának szemléjét megtartottuk.

 

A 2012. évben 8 felmentési nappal járó munkabaleset történt, ebből 3 sportsérülés, 2 véletlen, 3 káresettel összefüggő baleset. A 2013. évben lényegesen csökkent a balesetek száma, mindössze 1 sportsérülés és 1 káresettel összefüggő baleset történt (árvízi védekezés). A felmentési napok száma 2012. évben 325, 2013-ban 62. A munkabalesetek kivizsgálása megtörtént, minden esetben elkészítettük a sérült és tanúk meghallgatásának jegyzőkönyvét és a baleseti jegyzőkönyveket.

 

 

 Képzések, továbbképzések, gyakorlatok

 

A továbbképzési tervben előírt elméleti és gyakorlati foglalkozások megtartásra kerültek. Több alkalommal soron kívüli gyakorlat végrehajtására is sor került. Ilyen volt például a kisgépes vizsgát megelőző favágás és roncsvágás is. A gyakorlatok elősegítik a feladataink biztonságos és hatékony végrehajtását az állomány szerelési készségének szinten tartását, fejlesztését.

 

A Békéscsabai HTP, a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs, a Békési Önkormányzati Tűzoltóság gyakorlatairól készült kimutatást a 1. számú melléklet tartalmazza.

 

A jogszabályi változások követése, ezek oktatása és a munkavégzésbe történő integrálása folyamatosan történik.

 

A hivatásos tűzoltó-parancsnokság valamennyi ellenőrző gyakorlata megfelelő értékelést kapott.

 

A végrehajtásba több esetben bevontuk a katasztrófavédelmi megbízottakat, valamint a települések közbiztonsági referenseit. A létesítményt ismerő vezető, szakember minden esetben aktív résztvevő volt.

 

A Békési Önkormányzati Tűzoltóság valamennyi gyakorlatára terveztük legalább egy szerünket. Ezt a hatékony együttműködés, az önkormányzati tűzoltók szakmai fejlődése érdekében a jövőben is indokolt.

 

A vezetési gyakorlatokat folyamatosan végeztük, összekapcsolva sportfoglalkozásokkal, bemutatókkal, valamint a tűzcsapok ellenőrzésével.

 

Az első toborzást követően parancsnokság állományából egy tiszt lett tagja a HUNOR Mentőszervezetnek. Az elmúlt évben a HTP állományából egy tiszthelyettes kiválasztására és kiképzésére került sor.

 

2012-ben öt munkatársunk kezdte meg tanulmányait valamelyik állami felsőfokú intézménylevelező tagozatán. Szeptembertől egy fő szerparancsnoki képzésen vesz részt a képesítés megszerzésének várható ideje ez év áprilisa.

 

 

 Elismerések, fegyelmi helyzet

 

2013. évben két alkalommal került sor elismerések átadására: a Tűzoltóság Napja és Nemzeti Ünnepünk, Október 23-a alkalmából.

 

A Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlése és a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az „Év Hivatásos Tűzoltója” címet adományozta Viczján József tűzoltó főtörzsőrmesternek a „C” szolgálati csoport beosztott tűzoltójának. Tűzoltóság Napja megyei ünnepségén a Békés Megyei KVI igazgatója emléklapot, a Békés Megyei Közgyűlés Bácsfalvi Zoltán festményét, a Békéscsaba Tűzvédelméért Alapítvány jutalmat adott át.

 

A Békés Megyei KVI igazgatója munkakörében hosszú időn át végzett, kiemelkedő szintű tevékenysége elismeréseként soron kívül előléptette:

 

Tűzoltóság Napja, május 4-e alkalmából:

 

  • tűzoltó főtörzsőrmesterré Új-Mag László tűzoltó törzsőrmestert,

  • tűzoltó törzsőrmesterré Zsiga Zsolt tűzoltó őrmestert.

 

Október 23-a Nemzeti Ünnepünk alkalmából:

 

  • tűzoltó főtörzsőrmesterré Csuta Zoltán tűzoltó törzsőrmestert,

  • tűzoltó törzsőrmesterré Bányász József tűzoltó őrmestert.

 

Az előző évben két fegyelmi felelősségre vonásra került sor. Egy tiszthelyettes figyelmeztetésben, egy másik pedig feddés fenyítésben részesült.

 

 Rendezvényeink

 

Május 4.-én, 23. alkalommal tartottuk meg Flórián napi ünnepségünket. Ez alkalommal a Tréning Center adott helyet az egész napos rendezvénynek. Sportversenyek, gyermek programok, bemutatók szórakoztatták résztvevőket.

 

Évről évre megrendezzük kispályás labdarúgó tornánkat. Az elmúlt esztendőtől Wagner József Emléktornaként hirdetjük meg ezt a rendezvényünket, ezzel is emléket állítva fiatalon elhunyt kollégánk emlékének.

 

2013. december 4.-én 10 órai kezdettel nyugdíjas találkozót tartottunk, amit ebéd követett a Csaba Honvéd Kulturális Egyesület éttermében. A 85 nyugdíjasunk közül 40 fő vett részt a rendezvényen.

 

December 8-án rendeztük a Mikulás ünnepséget, amin a kirendeltség kisgyermekes családjai is részt vettek. A rendezvényen a Jókai Színház művésze színvonalas műsorral szórakoztatta a résztvevőket.

 III. POLGÁRI VÉDELMI SZAKTERÜLET

 

A közigazgatásban 2013. évben lényeges változás, hogy január 01-től a járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló 2012. évi XCIII. törvény alapján felálltak a járási hivatalok. A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény alapján a helyi védelmi bizottságok összetételében és a védelmi igazgatás működésében alapvető változások léptek életbe. A változásokhoz igazodva a katasztrófavédelemmel kapcsolatos feladatok hatékony végrehajtása érdekében a járásokban katasztrófavédelmi megbízottak kinevezésére került sor.

 

A Békéscsabai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság területén 2 járás került kialakításra az alábbiak szerint:

  • Békéscsabai Járási Hivatal:

Hivatalvezető: Dr. Marosvölgyi Emese

Székhelye: 5600 Békéscsaba, Szabadság tér 11-17.

Illetékessége: Békéscsaba, Csabaszabadi, Csorvás, Doboz, Gerendás, Kétsoprony, Szabadkígyós, Telekgerendás, Újkígyós

Lakosok száma összesen: 85743 fő

  • Békési Járási Hivatal:

Hivatalvezető: Dr. Csarnai Judit

Székhelye: 5630 Petőfi u. 2.

Illetékessége: Békés, Bélmegyer, Kamut, Köröstarcsa, Mezőberény, Murony, Tarhos

Lakosok száma összesen: 38992 fő

 

Polgári védelmi szervezetek, járási mentőcsoportok megalakítása

 

A 234/2011. (IX.10.) számú Kormányrendelet (a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról) határozza meg a települések katasztrófavédelmi besorolásának szabályait és a védelmi követelményeket. A rendeletben rögzített szabályok ismeretében a besorolást a települést érintő veszélyeztető hatások komplex elemzése alapján, kockázatbecslés útján kellett megállapítani. ( 2. számú melléklet )

 

A polgári védelmi szervezetek létszáma függ a település katasztrófavédelmi besorolási osztályától, a település lakosságszámától, a létrehozásra kerülő szervezetek típusa pedig a településen jelenlévő veszélyforrások típusától.

 

A Békéscsabai HTP területéhez tartozó településeken összesen 760 főt osztottak be határozattal települési polgári védelmi szervezetbe 2012-ben. Az új besorolás szerint több mint a duplájára emelkedett ez a létszám. A bővítés eredményeként már 1872 fő áll rendelkezésre. ( 3. számú melléklet )

 

2013 őszén a Békési Járásban megalakult a Titán területi rendeltetésű járási mentőcsoport. A mentőcsoportba önként jelentkezők felkészítése, valamint az ünnepélyes eskütétel is megtörtént.

A szervezet feladata a közreműködés a vizek kártételei elleni védekezésben, rendkívüli időjárásból adódó feladatok ellátásában, továbbá a járás területén bekövetkezett káresemények felszámolásában, romeltakarításban.

 

A Titán Mentőcsoport teljes állománya 33 fő, melyből a Békés MKI hivatásos állomány 1 fő (Vezetési egység, parancsnok), polgári védelmi szervezetbe beosztott 32 fő.

Összetétel:

  • Vezetési egység 4 fő (egy hivatásos, három civil)

  • Műszaki mentő egység: 25 fő (17 fő gépi, 8 fő kézi)

  • Egészségügyi egység 2 fő

  • Felderítő egység 2 fő (és két minősített nyomkövető kutya)

 

 Tervezés

 

2013. február hónapban került sor a lakosságvédelmi adattár megújítására. A Békés MKI tervrendszeréhez kapcsolódó lakosságvédelmi adattár békeidőszakban és rendkívüli jogrend időszakában (rendkívüli állapot, szükségállapot, megelőző védelmi helyzet, váratlan támadás, veszélyhelyzet) biztosítja a feladatok végrehajtásához szükséges információkat.


 

Az ár- és belvízvédekezésre való felkészülés keretében, soron kívül pontosítottuk a veszély-elhárítási, ár-, és belvízvédelmi, kitelepítési-befogadási terveket, megtörtént a lakosságvédelmi adattárak aktualizálása is. Végre hajtottuk az árvízvédelmi komplex csoport, az árvízvédekezésbe bevonható polgári védelmi szervezetek adatbázisainak pontosítását, illetve a települési polgári védelmi szervezetekbe beosztott állomány névjegyzékének aktualizálását.


 

A 23/2013 OKF intézkedés alapján március 31-ig elkészültek a települések új veszély-elhárítási tervei, július 31.-ig a kirendeltség összesített veszély-elhárítási terve, augusztus 31.-ig a Helyi Védelmi Bizottságok veszély-elhárítási tervkivonatai.

 

2013. szeptember hónapban a polgármesterek a katasztrófavédelmi megbízottak és a közbiztonsági referensek közreműködésével a polgári védelmi felügyelő szakmai közreműködésével elvégezték a települések kockázatbecslését és javaslatot tettek a település besorolására a megyei védelmi bizottság elnökének. A települések változtatási javaslatait, és a települések katasztrófavédelmi besorolását egyeztettük a társszervekkel.


 

A rendkívüli téli időjárásra való felkészülés során a közbiztonsági referensek bevonásával aktualizáltuk a szükségellátási (tömegétkeztetési, elhelyezési) helyeket, a melegedő helyek adatait, a szükségparkolók, a hó eltakarításba bevonható erőgépek adatait, valamint az úton rekedtek kimentésébe bevonható gépek adatait is.

 

 Ellenőrzés, felülvizsgálat

 

 

Lakossági riasztó eszközök felmérése

 

A 234/2011. (XI. 10.) Kormányrendelet - a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról - 44. § alapján a lakossági riasztórendszer, valamint riasztó-tájékoztató végpontjait, a riasztó eszközök meglétét, állapotát, karbantartottságát és működőképességét legalább évente egy alkalommal a hivatásos katasztrófavédelmi szerv ellenőrzi.


 

Az illetékességi területen lévő lakossági riasztó eszköz ellenőrzésére került sor 2013. november hónapban. Az ellenőrzés a riasztó eszközök meglétére, állapotuk felmérésére, karbantartottságuk szintjére és működőképességük vizsgálatára terjedt ki. A riasztó eszközök ellenőrzésén részt vettek a települések közbiztonsági referensei, illetve az áramszolgáltató szakemberei, területi felelősei.


 

Supervisori ellenőrzés


 

A Békéscsabai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság területén lévő települések csapadékvíz-elvezető rendszereinek supervisori ellenőrzésére 2013. február hónapban került sor. A Kirendeltség részéről a polgári védelmi felügyelő, a HTP-k részéről a parancsnok-helyettesek és a katasztrófavédelmi megbízottak vettek részt az ellenőrzéseken. A feladat végrehajtásba a települések közbiztonsági referensei is minden esetben bevonásra kerültek. Több település esetében a polgármester is részt vett az ellenőrzéseken. A szemlékről jegyzőkönyvek készültek, amelyek tartalmazzák a feltárt hiányosságokat, észrevételeket, valamint a tett intézkedéseket (határidő és felelős megnevezésével).


 

2013. december hónapban újabb supervisori ellenőrzésre került sor, mely a téli adattárban kamionmentésre alkalmazható technikai eszközök ellenőrzését jelentette. A kirendeltség részéről a polgári védelmi felügyelő, a HTP-k részéről a parancsnok-helyettesek és a katasztrófavédelmi megbízottak vettek részt az ellenőrzéseken a települések közbiztonsági referensei.


 

Vízkár elhárítási létesítmények őszi felülvizsgálata


 

2013. szeptember-október hónapokban az önkormányzatok koordinálásában és a KÖVIZIG szakaszmérnökségek közreműködésével megtörténtek a településeken lévő állami és önkormányzati tulajdonban lévő vízkár-elhárítási létesítmények őszi felülvizsgálata. A bejárásokon minden alkalommal részt vettünk.

 

 

 

 

 

 Felkészítés, gyakorlatok


 

2013. február 27-én riasztási és kommunikációs gyakorlat került végrehajtásra a védelmi igazgatás helyi szerveinek bevonásával megyei szinten. A gyakorlaton részt vettek a HVB katasztrófavédelmi elnök-helyettesei és a HVB titkárai, valamint a katasztrófavédelmi megbízottak, továbbá a közbiztonsági referensek.


 

2013. február 28-án riasztási és kommunikációs gyakorlat került végrehajtásra a védelmi igazgatás helyi szerveinek bevonásával. A gyakorlaton a HVB katasztrófavédelmi operatív törzs munkájába illetékesség szerint bevonásra került a HVB katasztrófavédelmi elnök-helyettese és a HVB titkára, valamint a katasztrófavédelmi megbízott, továbbá az érintett szervek összekötője.


 

2013. március 18-29-a között 11 településen a hivatásos tűzoltó parancsnok-helyettesek és a katasztrófavédelmi megbízottak, a települési közbiztonsági referensek bevonásával végrehajtották az önkormányzatok által startmunka mintaprogram keretében foglalkoztatott árvíz elleni védekezési feladatokba bevonható állampolgárok felkészítését, a polgári védelmi kötelezettségről és az esetleges védekezési feladatok idején jelentkező feladatokról.


 


 

Település

Felkészítésre tervezett létszám
(fő)

Felkészítésen részt vett
(fő)

Békés

398

237

Bélmegyer

41

42

Köröstarcsa

42

34

Mezőberény

44

42

Békéscsaba

300

225

Doboz

90

90

Tarhos

28

27

Murony

16

16

Összesen:

959

713


 


 

2013. július hónapban megtörtént a katasztrófavédelmi megbízottak és a közbiztonsági referensek felkészítése a rendkívüli időjárás miatt jelentkező önkormányzati feladatokra.


 

2013. október-november hónapban került sor a települési polgári védelmi szervezetek lakosságvédelmi és logisztikai egységébe beosztott állományának felkészítésére és a riasztó őrsbe beosztottak riasztási gyakorlatára, Mezőberény, Békés, Újkígyós, Csorvás, Békéscsaba, településeken.


 

Fsz.

Település
neve

Felkészítés

Riasztási gyakorlat

Lakosságvédelmi egység

Logisztikai egység

Egyéb szervezet

Összesen (fő)

Állomány (fő)

Telefonos értesítés (fő)

Személyes kiértesítés (fő) *

Összesen (fő)

Összes riasztandó állomány (riasztó őrs)

Telefonos elérhetőség rendelkezésre áll az összes riasztandó állomány

közül

Sikeres

Sikertelen

Sikeres

Sikertelen

1.

Mezőberény

113

30

0

143

6

6

6

0

0

0

6

2.

Békés

35

16

0

51

12

12

10

2

0

2

10

3.

Újkígyós

11

7

0

18

13

13

13

0

0

0

13

4.

Csorvás

23

12

0

35

8

8

8

0

0

0

8

5.

Békéscsaba

155

43

0

198

29

29

28

1

0

1

28

Összesen (fő):

337

125

0

445

67

67

64

3

0

3

64

 

 

A közbiztonsági referensek felkészítése

 

A Békéscsabai HTP a közbiztonsági referensek, illetve helyetteseik részére a jogszabályban meghatározott feladatok eredményes végrehajtása érdekében koordinációs értekezleteket tartott. Folyamatos tájékoztatást kaptak a jogszabályi változásokról, az aktuális feladatokról.

 

Katasztrófavédelmi ifjúsági verseny

 

Tájékoztattuk a területünkhöz tartozó települések általános és középiskoláinak igazgatóit, hogy a 2012/2013-as tanévben is megrendezésre kerül a Katasztrófavédelmi Ifjúsági Verseny. Igény szerint lehetőséget biztosítottunk a parancsnokságon történő felkészülésre is.

 

A 2013.március 25-én került megrendezésre a Katasztrófavédelmi ifjúsági verseny kirendeltségi fordulója. A versenyen nyolc általános iskolai és hat középiskolás csapat indult.

 

Általános iskolás korcsoportban:

I. helyezett:

Okány-Sarkadkeresztúr Általános Iskola és Óvoda Sarkadkeresztúri Tagintézménye

 

Középiskolás korcsoportban:

I. helyezett:

Békés Megyei Tisza Kálmán Közoktatási Intézmény Békési Oktatási Egység (Békés)

 

Katasztrófavédelmi Közösségi Szolgálat

 

2012. szeptember 1.-től hatályos a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 4. § 14. pontja és 6. § (4) bekezdése által meghatározott feladatok végrehajtásának biztosítására, a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet.

 

A törvény egyik újdonsága, hogy a 9–11. évfolyamos tanulók részére, 2016. január 1.-je után megkezdett érettségi vizsgák esetében feltételül szabja a közösségi szolgálat teljesítését és igazolását. A katasztrófavédelem kiemelt célkitűzésként kezeli a gyermekek és fiatalok katasztrófavédelmi felkészítését, amelynek érdekében országszerte lehetőséget biztosít a középiskolás diákok számára, hogy közösségi szolgálati kötelezettségüket a katasztrófavédelem szerveinél teljesítsék.

 

Mindezek érdekében folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a működési területünkön található oktatási intézményekkel, tájékoztatjuk őket a közösségi szolgálattal kapcsolatos tudnivalókról. Az együttműködési megállapodást aláíró intézmények diákjainak fogadása és felkészítése folyamatos. 2013. évben a Békéscsabai http-n 90 fő, 593 órában teljesített közösségi szolgálatot.

 

Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskola 38 fő

Békéscsabai Központi Szakképző Iskola és Kollégium 20

Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági
Szakközépiskola és Kollégium
6

Szent-Györgyi Albert Gimnázium,
Szakközépiskola és Kollégium
9

Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus
Gimnázium és Kollégium
5

Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium,
Művészeti Szakközépiskola, Általános Iskola, Óvoda,
Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium 4 fő

Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium 8 fő

Katasztrófavédelmi Közösségi Szolgálatban összesen 90 fő.

 

 

A Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs elindulását követően lehetőség nyílt a környéken lakó diákok fogadására is. A Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium diákjainak közösségi szolgálata 2013. október 20.-án kezdődött meg.

 

 

V. TŰZOLTÓSÁGI SZAKTERÜLET

 

 A működési területünk jellemzői

 

A Békéscsabai HTP elsődleges működési területéhez 15 település tartozik. Az október 1.-től működik a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs, működési területét hat település alkotja (Kamut, Murony, Mezőberény, Csárdaszállás, Köröstarcsa, Bélmegyer). Az őrs megalakulását követőn a Békéscsabai HTP-től legtávolabb - 27 kilométerre - lévő Köröstarcsa község tíz percen belül elérhetővé vált. ( 4. számú melléklet ).

 

Működési területünkön vezet keresztül a 44-es, 46-os és 47-es számú főközlekedési út, valamint a Romániát Budapesttel összekötő vasúti fővonal. Ezek mind nagy személy- és teherforgalom bonyolítanak le. Területünk nagyrészt mezőgazdasági jellegű. Az ipari létesítmények előfordulása inkább a nagyobb városokra, Békéscsabára, Békésre és Mezőberényre jellemző.

 A Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs

 

A 2012 áprilisában indított őrsprogram újabb állomásaként október 9-én, ünnepélyes keretek között avatták fel a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrsöt. A Békéscsabai HTP alárendeltségében működő szervezeti egység 6 település több mint 17 ezer lakója számára jelent nagyobb biztonságot.

 

Az őrs kötelékében szolgálatot teljesítőknek nemcsak a tűzoltás és a műszaki mentés a feladata, hanem szerepet vállalnak a hatósági megelőző tevékenységben, a polgári védelmi erők és eszközök szervezésében, irányításában, a kritikus infrastruktúrák védelmében, valamint a veszélyes anyagok szállításának ellenőrzésében is.

 

A 2013. évben az őrs működési területéről 26 bejelentés érkezett. Tűzeset 13 alkalommal keletkezett, műszaki mentésnél 8 esetben avatkoztak be tűzoltóink, segítségnyújtásra 6 vonulás volt. Szándékosan megtévesztő jelzés (vaklárma) miatt is kivonult az egység.

 

 Technikai háttér

 

Tűzoltóságunk öt készenléti szolgálatba beállított és egy tartalékban levő tűzoltó járművel rendelkezik. A gépjárműpark része egy ügyintézői személygépkocsi, valamint egy tűzoltás-vezetői gépjármű is

 

 

Gyártmány

Hívónév

Típus

Gyártás éve

Rosenbauer TLF 4000

I.

MB 1529

2009

Rosenbauer TLF 2000

II.

MB 1124

1998

Rosenbauer TLF 2000

Berény I.

MB 1124

1999

Steyr

Tartalék

BRNTO SAURUS

1994

Iveco Magirus

Létra

DL 37

2008

Heros Aquarius

Vízszállító

R. Kerax 410.19

2009

 

A gépjárművek üzemeltetése a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság járműfenntartó rendszerének kialakításáról és működtetéséről szóló 40/2012. számú intézkedés alapján történik. A karbantartás során az állomány reggeli átadás-átvétel után folyamatos napi és használat utáni karbantartást végez. A rendszer lényeges eleme a heti karbantartás, amit rendszeresen elvégzünk.

 

Minden gépjármű rendelkezik az előírt málházással a tűzoltó szakfelszerelések felülvizsgálata folyamatosan történik, eszközeink alkalmasak a biztonságos és hatékony munkavégzésre.

 

 

Vonulási adatok

 

A tűzesetek száma a 2011-es huszonötezerről 2012-ben harminckétezerre emelkedett, tavaly azonban már csak ennek a fele, körülbelül tizenhatezer volt az országban. Békéscsabai HTP működési területén is az országos adatokhoz hasonlóan jelentős csökkenés tapasztalható. Az előző évinél kilencvennel kevesebb tűzeset történt. A csökkenés a határozott megelőző tevékenységnek tudható be, de az időjárás is kedvezőbben alakult.

 

Működési területünk 14 településéről összesen 523 bejelentést kaptunk. 2007 óta ez a legalacsonyabb szám.

 

Bejelentések száma 2007-2013

 

 

Az elmúlt évben is Békéscsaba közigazgatási területén volt a legtöbb tűzoltói beavatkozást igénylő esemény, összesen 340 esetben riasztották a tűzoltóinkat. A legkevesebb bejelentés Kamut községekből érkezett, mindössze kettő.

 

 

Bejelentések száma településenként 2013-ban

 

*Csárdaszállás község 2013. október 1.-től a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrs területéhez tartozik.

 

 

 

 

A műszaki mentések száma a tűzesetekéhez hasonlóan jelentősen csökkent az előző évhez viszonyítva. A statisztikát javította, hogy kevesebb olyan tűzoltói beavatkozást igénylő esemény volt, amit a szélsőséges időjárás okozott (viharkár, vízeltávolítás, épületkár).

 

 

Tűzesetek, műszaki mentések száma 2007-2013

 

Továbbra is magas a téves jelzések száma. A 2008 óta tartó folyamat 2013-ban tovább folytatódott. Az előző évhez képest 19 bejelentéssel több érkezett. E jelzések döntő részét a létesítmények automata tűzjelzője adja.

 

A szándékosan megtévesztő jelzések (vaklármák) száma is növekedett. 2012-ben mindössze egy ilyen eset volt, 2013-ban viszont 6.

 

 

Téves jelzések és szándékosan megtévesztő jelzések száma 2007-2012

 

 

 

A tűz és káresetek felszámolása során rendszeresen együttműködtünk a társszervekkel, szolgáltatókkal, közbiztonsági referensekkel, illetve a polgármesteri hivatalokkal.

 

Dunai árvízi munkában résztvevő hivatásos tűzoltói állomány

 

A Komárom-Esztergom, Tolna és a Baranya megyei helyszíneken a Békéscsabai HTP állományából 34 hivatásos tűzoltó vett részt a védekezésben. A töltés magasítási és megtámasztási feladatok mellett vízeltávolítási feladatokat hajtottak végre. A HUNOR hivatásos mentőszervezet tagjaként 1 munkatársunk vett részt a védekezési és mentési munkálatokban.

 

Jelentősebb tűzesetek

 

Kétszintes sorházi lakás földszintjén keletkezett tűz, ami veszélyeztette az emeleti helyiségeket és a szomszédos lakásokat. A kiérkező egységek három sérültet találtak, akiket a mentők égési sérülésekkel és füstmérgezés gyanújával kórházba szállítottak.

 

Egy 50 négyzetméteres melléképület egyik helyisége és a tetőszerkezete égett teljes terjedelemben. A tűz a főépületre is átterjedt, ahol két sérült személyt találtak a beavatkozó tűzoltók. Az épületből két PB palackot is kihoztak.

 

Családi ház egyik helyiségében keletkezett tűz. A beavatkozó tűzoltók az égő berendezési tárgyak között egy elhuny személyt találtak.

 

Egy személyek átmeneti őrzésére kialakított háromszintes épület második és harmadik emeletén több helyiség égett. A tűz a tetőszerkezetre is átterjedt. A létesítményből több mint kétszáz fő kimenekítéséről kellett gondoskodni.

 

Menetrend szerint közlekedő, nyolc kocsiból álló személyvonat negyedik kocsija gyulladt meg. A teljes terjedelemben égő vagonról a tűz gyorsan terjedt a szomszédos kocsik irányába. A kiérkező tűzoltók a tüzet gyorsan körülhatárolták, majd eloltották. Az utasok közül senki nem sérült meg.

 

Csárdaszállás tűzvédelmi helyzete

 

Az elmúlt évben 7 esetben riasztották a tűzoltókat a település közigazgatási területére, 6 tűzesetről és 1 műszaki mentésről érkezett bejelentés.

 

Bejelentések száma 2008-2013

 

 

Legtöbbször gaz, avar és nádas égett (4). Jelentősebb tűzeset kettő volt a településen, egy villanymozdony és egy munkagép égett. A tűzesetekkel összefüggésben személyi sérülés nem történt, tűzvizsgálati eljárás nem indult.

 

A műszaki mentés a település közelében bekövetkezett közlekedési baleset volt.

 A hivatásos tűzoltó-parancsnokság szakmai felügyeleti tevékenysége

 

Békés Városi Önkormányzati Tűzoltóság

 

A Békési Önkormányzati Tűzoltóság (továbbiakban: ÖT) a Békéscsabai HTP.-tól 10 km-re, míg a Mezőberényi Katasztrófavédelmi Őrstől 12 km-re található. Elsődleges műveleti körzetébe három település tartozik, Békés, Bélmegyer és Tarhos.

 

A három településen 2013-ban 66 esetben avatkoztak be a tűzoltó egységek. Önálló beavatkozásra 49 esetben került sor, ezek közül 31 műszaki mentés, 18 tűzeset volt. A fél rajjal elvégezhető kisebb kiterjedésű szabadtéri tüzek, valamint a műszaki mentések közül jellemzően a viharkárok, valamint egy gépjármű műszaki mentését érintő feladatokat a Békési ÖT hatékonyan felszámolta.

 

A mentő tűzvédelmet egy gépjárműfecskendővel valamint egy tartalék járművel biztosítják. A beavatkozó állomány részére biztosítottak a megfelelő minősítéssel rendelkező egyéni védőeszközök. A technikai eszközök megfelelnek a minimálisan elvárt műszaki szintnek, érvényes felülvizsgálattal rendelkeznek, ezt rendszeresen ellenőriztük.

 

Az ÖT valamennyi helyismereti (15 db), szituációs begyakorló gyakorlatán (6db), és ellenőrző gyakorlatán részt vett hivatásos egység. Az állomány elméleti és gyakorlati felkészültségének javítása érdekében a Békéscsabai HTP oktatásokat tartott.

 

 

Önkéntes tűzoltó egyesületek

 

A hivatásos tűzoltó-parancsnokságok, önkormányzati tűzoltóságok mellett az önkéntes tűzoltó egyesületeknek is fontos szerep jut a lakosság védelme szempontjából. Az egyesületek a településükön a tűzmegelőzési, valamint a tűzoltási és műszaki mentési feladatok ellátásában közreműködő társadalmi szervezetek. Meghatározó a szerepük a hagyományőrzésben és az ifjúságnevelésben is.

 

A Békéscsabai HTP együttműködési megállapodást kötött a Köröstarcsai Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel és a Mezőberényi Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel. Az egyesületek nagy múlttal rendelkeznek, már évtizedek óta végzik önként vállalt feladataikat a településük biztonsága érdekében, hatékonyan segítik a hivatásos tűzoltók munkáját.

 

E tevékenység végzéséhez meg kell felelni a jogszabályok, intézkedések által támasztott követelményeknek, ezek hiányában a tűzoltási és műszaki mentési tevékenység nem végezhető. Feladatunk e követelmények teljesülésének a folyamatos ellenőrzése, szakmai tevékenységük segítése. Az ellenőrzések során megállapítottuk, hogy az egyesületek a tárgyi és személyi feltételeknek megfelelnek.

 

Az egyesületek sikerrel teljesítették a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által rendezett minősítő gyakorlat feladatait. A megfelelő minősítés lehetőséget teremtett arra, hogy az egyesületek a hivatásos tűzoltóság kárhelyi tevékenységét hatékonyan segítsék, kisebb események felszámolását önállóan hajtsák végre.

 

Az önkéntes egyesületek beavatkozásai

 

 

 VI. IPARBIZTONSÁG

 

A katasztrófavédelem megújításának célja többek között a civilizációs katasztrófák elleni védekezés hatékonyságának fokozása, a katasztrófavédelmi szervezetrendszer erősítése és a katasztrófavédelmi intézkedések eredményességének növelése.

 

A szabályozásban új elemként megjelent a küszöbérték alatti üzem fogalma: az alsó küszöbérték negyedét meghaladó, de az alsó küszöbértéket el nem érő mennyiségben veszélyes anyag van jelen, beleértve a külön jogszabályban meghatározott kiemelten kezelendő létesítményeket is.

 

A Békéscsabai HTP működési területén 3 db alsó küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem (BOREALIS L.A.T. Hungary Kft.. /Békéscsaba/, KITE Zrt. /Telekgerendás/, Kígyós Major Kft. /Újkígyós/) és 4 db küszöbérték alatti üzem (Debreceni Csoport Kft. /Békéscsaba/, Pinguin Foods Hungary Kft. /Békéscsaba/, Chemical Seed Kft. /Békés/ került azonosításra.

 

Az alsó küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek közül a BOREALIS L.A.T. Hungary Kft. telephelye rendelkezik biztonsági elemzéssel. A KITE Zrt. és a Kígyós Major Kft. biztonsági elemzés készítésére és benyújtására kötelezett. A Chemical Seed Kft. rendelkezik a tevékenység végzéséhez szükséges katasztrófavédelmi engedéllyel, a vállalkozás békési telephelye kivételével valamennyi küszöbérték alatti üzem (telephely) súlyos káresemény elhárítási terv készítésére kötelezett.

 

A Békéscsabai HTP katasztrófavédelmi megbízottja a kirendeltség iparbiztonsági szakterület ellenőrzési tervében meghatározott időpontokban, előzetes egyeztetés szerint 18 alkalommal részt vett a közúti és vasúti veszélyes áruszállítás, illetve telephelyi ellenőrzési feladatok végrehajtásában.

 

A Békéscsabai HTP katasztrófavédelmi megbízottja 2013. május 13-án sikeres KML vizsgát tett és ebben az évben 7 héten adott készenléti szolgálatot. A KML készenlét keretében részt vett 3 alkalommal. közúti, 1 alkalommal, ADR telephelyi ellenőrzésen, valamint 2 alkalommal tűzoltósági begyakorló gyakorlaton.

 

 VII. ÖSSZEGZÉS

 

Az elmúlt időszakban a parancsnokságunk új szervezeti formában, megváltozott vezetéssel és jogszabályi környezetben végezte munkáját. Az alkalmazkodás és az új szabályozók elsajátítása komoly kihívást jelentett a munkatársaim számára. A Békéscsabai HTP személyi állománya igazodva a megváltozott körülményekhez a nehézségek ellenére is hivatástudatát szem előtt tartva végezte a feladatát.

 

 

 

Békéscsaba, 2014. május 27.

 

 

 

Viczián György sk.

tűzoltó alezredes

tűzoltóparancsnok

 

 


Döntési javaslat

"Beszámoló elfogadása."

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ügyrendi, napirendi kérdések
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Csárdaszállás Községi Önkormányzat Képviselő-testülete elfogadja a Békéscsaba Hivatásos Tűzoltóparancsnokság 2013. évi tevékenységéről szóló beszámolót.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe