7/2018. (II. 27.) Képviselő-testületi rendelet
Tárgy: a hiányszakmákhoz kapcsolódó szociális ellátásokról
Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, és az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 28/2014. (X. 21.) önkormányzati rendelet 17. § dc) pontjában meghatározott véleményezési jogkörében eljáró Kisújszállás Város Önkormányzata Képviselő-testületének Humán Erőforrás Bizottsága, 21/A. § (2) bekezdés szerinti véleményező jogkörében eljáró ifjúsági referens véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
 
1. A rendelet hatálya
 
1. § A rendelet hatálya kiterjed a Kisújszállás közigazgatási területén lakóhellyel rendelkező, 18. életévét betöltött és 36. életévét be nem töltött
a) magyar állampolgárokra,
b) bevándoroltakra és letelepedettekre,
c) hontalanokra,
d) a magyar hatóság által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre,
e) a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (3) bekezdés a) pontja és a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 4. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt Kisújszállás közigazgatási területén élő személyekre.
 
2. Hatásköri szabályok
 
2. § (1)A képviselő-testület a polgármesterre ruházza át az e rendeletben meghatározott támogatások megállapításának hatáskörét, és a jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése méltányosságból történő elengedéséről és mérsékléséről szóló döntés meghozatalának hatáskörét.
 
3. Az ellátások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályai
 
3. § (1) E rendeletben szabályozott támogatási formák kérelemre állapíthatóak meg. A kérelmet a Kisújszállási Polgármesteri Hivatalban (Kisújszállás, Szabadság tér 1.) lehet benyújtani.
(2) A képzési támogatás iránti kérelem a rendelet 2. mellékletében meghatározott formanyomtatványon nyújtható be. A jogosultsági feltételek közül a kérelmező a kérelmében saját, valamint a családjában élő közeli hozzátartozók adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó bizonyítékokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg becsatolni, ha azt a rendelet előírja.
(3) A jogosultsági feltételek megállapításához a további igazolások és bizonyítékok köre az egyes ellátásra vonatkozóan külön került szabályozásra.
 
4. § A kifizetés az ellátásra vonatkozó külön szabályok szerint történik.  Rendszeres ellátás folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 5-éig, a további ellátások vonatkozásában az azokra vonatkozó külön szabályok szerint történik.
 
5. § A rendelet alapján ellátást megállapítani akkor lehet, ha a kérelmező vállalja félévente 10 óra közösségi célú önkéntes tevékenységet végezését a Kisújszállás Város Önkormányzatával szerződésben álló együttműködő partnernél, melyet köteles igazolni.
 
6. § Nem nyújtható támogatás Kisújszállás Város Önkormányzata polgármesterének, alpolgármesterének, képviselő-testülete tagjának, valamint ezen személyek Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozójának
 
7. § Az e rendeletben szabályozott támogatási formák annak állapíthatók meg, aki hozzájárul, hogy a Kisújszállás Város Önkormányzata és annak hivatali szervezete, a Kisújszállási Polgármesteri Hivatal az ösztönző támogatás igénylésének jogosságát alátámasztó szociális helyzetre vonatkozó személyes adatait az EFOP-1.2.11-16 kódszámú „Esély Otthon” című pályázat irányító hatósága és Kisújszállás Város Önkormányzata között fennálló adatfeldolgozási szerződésben meghatározott módon és feltételekkel kezelje.
 
4. Képzési támogatás
 
8. § Kisújszállás Város Önkormányzata vállalja annak a végzettségnek a megszerzésének támogatását, mely az 1. mellékletben szereplő hiányszakmák között szerepel.
 
9. § (1) A támogatás azt illeti meg, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem, egyedül élő esetén a saját havi jövedelme nem haladja meg a 180 000 forintot.
(2) Képzési támogatás annak nyújtható, aki kisújszállási székhelyű vagy telephelyű munkáltató nyilatkozata alapján a képzés befejeztével munkaviszonyban áll, vagy munkaviszonyba kerül.
 
10. § (1) A támogatás összege megegyezik a képzés díjával és a képzésen való részvételhez kapcsolódó utazási költséggel, mely a rendelet 3. mellékletét képező költségátalány alapján kerül kiszámításra.
(2) A kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.
 
11. § A képzés költségét a képzési szerződés aláírását követően a képző szerv által kibocsátott számla megfizetésével nyújtja az önkormányzat. Az utazási költségtérítés a képző szerv által igazolt jelenlét alapján kerül elszámolásra, és házi pénztárból történő kifizetéssel megtérítésre.
 
5. Önfoglalkoztatóvá válás támogatása
 
12. § A támogatást azt veheti igénybe, aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 17. §-a és a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996 (VII. 16.) MüM rendelet 10. §-a alapján az állami foglalkoztatási szerv által nyújtott álláskeresők vállalkozóvá válását elősegítő támogatás segítségével vállalkozóvá vált, és akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem, egyedül élő esetén a saját havi jövedelme nem haladja meg a 180 000 forintot.
 
13. § A kérelemhez csatolni kell a 12. §-ban meghatározottak bizonyítására szolgáló iratokat.
 
14. § (1) A támogatás összege 120 000 forint/hó.
(2) Az ellátás összege 125 000 forint abban az esetben, ha a vállalkozás olyan szolgáltatást nyújt, ami a kérelem benyújtásának időpontjában Kisújszállás Város közigazgatási területén nem biztosított.
(3) A támogatást 12 hónapra kell megállapítani.
 
6. Hiányszakmák támogatása
 
15. § A támogatást azt veheti igénybe, aki a rendelet 1. melléklete szerinti hiányszakmában foglalkoztatási jogviszonnyal rendelkezik, és akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem, egyedül élő esetén a saját havi jövedelme nem haladja meg a 180 000 forintot.
 
16. § A kérelemhez csatolni kell a 15. §-ban meghatározottak bizonyítására szolgáló iratokat, különösen foglalkoztatási jogviszonyt létesítő okiratot, munkaköri leírást, jövedelemigazolásokat.

17. § (1) A támogatás összege:
a) szakmai végzettséghez kötött munkakör esetén 15 000 forint/hó
b) egyetemi, főiskolai végzettséghez kötött munkakör esetén 20 000 forint/hó
c) Az ellátás összege 5 000 forinttal magasabb abban az esetben, ha a kérelmező krízishelyzetben van.
(2) a támogatást a munkaviszony fennállásának időtartamára, 24 hónapra kell megállapítani, de legfeljebb 2021. július 31-ig állapítható meg.
(3) E § alkalmazásában krízishelyzet:
a) a házastárs, vagy szülő, vagy gyermek elvesztette a munkáját az igénylés előtt 60 napon belül
b) ahol a kérelmező házastársa részére 60 napon belül vagy az ellátás megállapítását követően ápolási díjat állapítottak meg
c) 60 napon belül vagy az ellátás időtartama alatt olyan személy halálesete, akinek az ellátott eltemettetésre köteles hozzátartozója
(4) az (3) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott esetben az ellátás összegét felül kell vizsgálni.
 
7. Hatályba lépés
 
18. § Ez a rendelet 2018. március 1-jén lép hatályba.
 
 
Kecze István
Dr. Varga Zsolt
polgármester
jegyző
 
 
A rendeletet kihirdettem:
Kisújszállás, 2018. február 27.
 
 
 
 
Dr. Varga Zsolt
 
jegyző
 
« Vissza
Vissza a főmenübe