151/2001. (VIII.30.) számú önkormányzati határozat
a Költségvetési Szolgáltató Iroda Szervezeti és működési szabályzatának és a hozzá kapcsolódó részben önállóan gazdálkodó intézmények közötti együttműködési megállapodások jóváhagyásáról
Kisújszállás Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Költségvetési Szolgáltató Iroda Szervezeti és működési szabályzatát és a hozzá kapcsolódó részben önállóan gazdálkodó intézmények között létrejött együttműködési megállapodásokat - a melléklet szerint - jóváhagyja.
Erről értesül: 1./ KÖSZIR Helyben
2./ PH Pénzügyi Osztálya Helyben
k. m. f.
Palágyi Gábor s. k. Dr.Kittlinger Ilona s. k.
polgármester jegyző
Melléklet a 151/2001. (VIII.30.) számú önkormányzati határozathoz
KÖLTSÉGVETÉSI SZOLGÁLTATÓ IRODA
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA
I. SZERVEZET, JOGÁLLÁS
Az intézmény megnevezése: Költségvetési Szolgáltató Iroda (továbbiakban szervezet)
telephelye: Kisújszállás, Nyár u. 2.
A szervezet önálló jogi személy, az egészségügyi és oktatási intézmények mellérendelt szerve. Gazdálkodása megszervezésének módjára tekintettel önállóan gazdálkodó költségvetési szerv.
A szervezet működésének célja: számviteli szolgáltatás és ellátás az érintett intézmények teljes szakmai önállósága és az előirányzatok feletti teljes rendelkezési jogköre mellett.
Jogállása: A szervezet önállóan gazdálkodó költségvetési szerv. Szakmai tevékenységének irányítását, gazdasági és pénzügyi ellenőrzését a Polgármesteri Hivatal látja el.
Alaptevékenységébe tartozó pénzügyi, gazdasági feladatait az intézményekkel kötött megállapodás alapján, teljes felelősséggel végzi.
Feladatköre kiterjed:
- Egységes Egészségügyi Intézmény
- Városi Óvodai Intézmény
- Városi Zeneiskola
- Arany János Általános Iskola
- Kossuth Lajos Általános Iskola
- Móricz Zsigmond Gimnázium Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium
- Illéssy Sándor Szakközép- és Szakmunkásképző Iskola és kollégiumai
- Gyermektáborok (Magyarhertelend, Abádszalók) gazdálkodási feladatainak ellátására, működési feltételeinek biztosítására.
Szervezet:
Számviteli csoport
Élén a gazdasági vezető áll. A csoport feladata a szervezet számviteli rendjében meghatározott tevékenységek végzése és ellenőrzése (pénztár kezelés, ellenőrzés, költségvetés, beszámoló készítés, számlakezelés, könyvelés, stb.). Tevékenysége során együttműködik a részben önállóan gazdálkodó intézményekkel.
Konyhák
A konyhák élén konyhavezető áll. A konyhavezetők mellett kapcsolt munkakörben élelmezésvezető tevékenykedik. A konyhák feladata az alapító okiratban meghatározott élelmezési tevékenység ellátása. Az általános iskolai konyha (Napközis főzőkonyha) és a középiskolai konyha (Móricz konyha) saját raktárt üzemeltet. Utóbbi látja el nyersanyaggal a Bölcsőde konyhát és végzi el az élelmezésvezetői feladatokat. Tevékenységük során együttműködnek a részben önállóan gazdálkodó intézményekkel.
Gyermektáborok
A szervezet a gyermektáborok fenntartásával szálláshely értékesítő szolgáltatást végez iskolás csoportok és a szabad kapacitás mértékéig egyéb csoportok részére. A táborokkal kapcsolatos szervezési és adminisztrációs feladatokat kapcsolt munkakörben a munkaügyi előadó látja el. A helyi operatív feladatok ellátására a szervezet gondnokokat bíz meg.
Belső ellenőr
A belső ellenőrzés feladatait a szervezeten belül és a részben önálló intézményeknél kapcsolt munkakörű belső ellenőr látja el, aki e munkakörében csak a szervezet vezetőjének tartozik számadással. Tevékenysége során a vonatkozó jogszabályok és az együttműködési megállapodások alapján a szervezet vezetőjének utasításai szerint (éves ellenőrzési terv) jár el.
- 2 -
II. A SZERVEZET FELADATAI
1. A kijelölt pénzintézetnél vezetett folyószámlán gondoskodik a szabályszerű pénzgazdálkodásról. Megszervezi a számvitelt és bizonylati rendszert, biztosítja a bizonylati fegyelem betartását, a bizonylatok megőrzését.
2. Gondoskodik a gazdálkodással összefüggő szolgáltatási szerződések megkötéséről, azok érvényben tartásáról.
3. Biztosítja saját területén a munka- és tűzvédelmi előírások valamint egyéb szabványossági előírások betartását.
4. Ellátja a gyermekélelmezéssel kapcsolatos feladatokat és szabad kapacitásának minél jobb kihasználása érdekében alaptevékenységként vendégétkeztetést biztosít.
5. Üzemelteti Kisújszállás Város Önkormányzatának gyermek táborait. Költségvetésének a terhére gondoskodik az ottani épületek állagának a megóvásáról, a szolgáltatás színvonalának fenntartásáról. Beszedi a szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos bevételeket.
III. AZ INTÉZMÉNYEK ÉS SZERVEZET KAPCSOLATÁNAK SZABÁLYOZÁSA FELADATAIK ELHATÁROLÁSA
Költségvetés készítése: Intézmények és szervezet között létrejött megállapodás szerint.
Pénzgazdálkodás:
1. Minden részben önállóan gazdálkodó intézmény önálló bankszámlával rendelkezik. A bankszámlák feletti aláírási jogosultságot a részben önállóan gazdálkodó intézmény és a szervezet vezetője (ill. az általuk kijelölt egy-egy személy) közösen gyakorolja.
2. Minden intézmény saját maga köteles gondoskodni arról, hogy a saját kiadásai teljesítéséhez szükséges fedezet a bankszámláján rendelkezésre álljon. Meglévő fedezet nélkül a szervezet kiadás nem teljesíthet.
3. Önálló pénztárat csak az Egységes Egészségügyi Intézmény, az Illéssy Sándor Szakközép- és Szakmunkásképző Iskola, illetve a szervezet tart fenn. Az Egységes Egészségügyi Intézmény pénztárát a szervezet kezeli. A többi részben önállóan gazdálkodó intézmény saját pénztárat nem működtet, pénzkezelő helyeik pénzellátását a szervezet saját pénztárából oldja meg az intézményi bankszámlák terhére.
4. A pénztár és pénzkezeléssel kapcsolatban minden intézménynél alkalmazni kell a szervezet által elkészített Bizonylati, valamint Pénz- és értékkezelési szabályzatokat.
Kötelezettségvállalás, ellenjegyzés, utalványozás, érvényesítés:
Az intézmények és szervezet között létrejött megállapodás szerint történik. Az előirányzatok feletti teljes jogkörű intézményi rendelkezési jogosultságra tekintettel
- az egyes feladatokra tervezett kiadási előirányzatok túllépésének fedezetéről a részben önállóan gazdálkodó intézményre tervezett kereten belül az intézményvezetők a szervezet vezetőjével egyeztetve gondoskodnak,
- előirányzat megtakarítás esetén a felhasználás céljának megjelölése az intézményvezetők hatásköre.
Számviteli információ:
Az előirányzat változásáról, a kiadások és bevételek alakulásáról a szervezet április hónaptól havonta tájékoztatja az intézményeket.
Az információ határideje:
- év közben legkésőbb a tárgyhónapot követő 10. napig,
- éves teljesítési adatokról a tárgyévet követő január hónapban.
Intézményi igény szerint a szervezet bármely más időpontban is szolgáltat adatot.
- 3 -
Gazdasági beszámoló: intézmények és szervezet között létrejött megállapodás szerint. A beszámoló és vagyonmérleg készítéséhez szükség esetén az intézmények adatot szolgáltatnak a szervezet részére.
Egyéb feladatok ellátása, nyilvántartások vezetése:
1. Bérgazdálkodás: intézményi jog és felelősség, a szervezet csak könyvelési feladatot lát el - igény esetén segítséget nyújt a nyilvántartások egyeztetéséhez.
A szervezetnek nyilvántartási feladata csak saját munkaerő és bérgazdálkodására vonatkozóan van.
2. Egyéb személyi juttatások tekintetében is a fentiek szerint kell eljárni. Az intézményi számfejtések és ezekhez kapcsolódó adatszolgáltatás szabályszerűségét a szervezet figyelemmel kíséri.
3. A vagyontárgyak előírás szerinti nyilvántartását a szervezet vezeti. Az intézményi nyilvántartás szükségességét és módját az intézményvezetők döntik el ill. szakmai előírások szabályozzák (szakkönyvtári állomány, munka- és védőruha, személyi felszerelés stb.).
4. Élelmezési kiadásokkal összefüggő minden feladatot a szervezet lát el. Élelmezési bevételek (tanulók és dolgozók térítési díjai) beszedése, nyilvántartása az intézmények feladata. Egyéb élelmezési bevételek beszedéséről a szervezet gondoskodik.
5. Az egyéb bevételek beszedéséhez a szervezet intézményenként számlát bocsát ki és szedi be az intézmények feladása és megbízása alapján a bevételeket.
6. Készpénzforgalom:
A készpénzes fizetések bonyolítására a szervezet központi pénztárt működtet, az intézmények ellátmányt kezelnek, elszámolási kötelezettség mellett. Önálló pénztárat csak az Egységes Egészségügyi Intézmény, az Illéssy Sándor Szakközép- és Szakmunkásképző Iskola, illetve a szervezet tart fenn.
7. Vagyontárgyak kezelése:
A vagyonvédelem megszervezése intézményi feladat, a tárgyi feltételek biztosításával együtt.
Leltározás Leltározási és leltárkészítési szabályzat szerinti megszervezése, ellenőrzése a szervezet feladata. Az éves leltározási ütemtervet az intézményekkel egyeztetve a szervezet készíti el.
A leltározás végrehajtása az intézmények területén az intézményvezetők által kijelölt dolgozók és leltárfelelősök bevonásával történik. A leltározó bizottság egy tagját a szervezet biztosítja.
A leltári eltérések megfelelő időben történő rendezéséről az intézményvezetők intézkednek, melyről a szervezetet tájékoztatják.
Selejtezés:
Az intézmények a tervbe vett selejtezésről tájékoztatják a szervezetet. A selejtezés szabályszerűségéről, a szükséges szakvélemény biztosításáról az intézmények gondoskodnak. A selejtezésből befolyó bevételt az érintett intézmény bevételei között kell elszámolni.
Vagyongazdálkodás terén figyelemmel kell lenni az önkormányzat e témában alkotott rendeletére.
8. Épületek felújítása, állagmegóvása:
Minden intézmény a kezelésükben lévő ingatlanok karbantartásáról, állaguk megóvásáról a saját költségvetésükön és hatáskörükön belül gondoskodni kötelesek.
9. Munka- és tűzvédelem:
Az intézmények tűzrendészeti előírásainak megfelelő felszereléssel való ellátása és ezek működőképes állapotának biztosítása az intézmények feladata, a tűzrendészeti és munkavédelmi feladatok ellátásával együtt.
10. Belső ellenőrzés:
A gazdálkodással összefüggő vezetői és munkafolyamatba épített belső ellenőrzés mellett a szervezet kapcsolt munkakörű belső ellenőre látja el ezt a feladatot.
A belső ellenőr feladatköre kiterjed mind a szervezet, mind az intézmények pénzügyi, gazdasági feladataira.
- 4 -
Az intézmények területén csak az intézményvezetővel való előzetes egyeztetés alapján végezhet a szervezet belső ellenőrzést.
11. Szabályzatok:
A közös gazdálkodással összefüggésben az alábbi szabályzatokat kell elkészíteni:
Számlarend
Bizonylati szabályzat
Selejtezési szabályzat
Számviteli politika
Pénz- és értékkezelési szabályzat
Leltározási és leltárkészítési szabályzat
Eszközök és források értékelési szabályzata
A 249/2000.(XII.24.) Korm.r. 8.§ (7-8) bekezdések értelmében a szervezet az intézményekre és saját magára Önköltség számítási szabályzatot nem készít, helyette az önkormányzat élelmezési nyersanyagnormákat határoz meg, illetve az árak kialakítását a szervezet az intézményekkel egyeztetve éves kalkulációk alapján állapítja meg.
A szabályzatok elkészítéséről a szervezet vezetője gondoskodik.
A szervezet mint önállóan gazdálkodó költségvetési szerv a fenti - gazdálkodással kapcsolatos - szabályzatok hatályát az érintett intézmények jóváhagyásával rájuk is kiterjeszti.
12. Pénzmaradvány
Az előirányzatok feletti teljes jogkörű jogosultságra tekintettel az önkormányzat által jóváhagyott intézményi pénzmaradvánnyal kizárólag az intézmények rendelkeznek.
E témában figyelemmel kell lenni az Áht. 93.§-ára.
IV. SZERVEZET VEZETŐJE
A szervezet vezetőjét az önkormányzat nevezi ki, az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.
A vezető előzetes tudomása nélkül a számlát terhelő kötelezettség nem vállalható, kifizetés nem teljesíthető.
A vezető feladata a működési szabályzatban meghatározott, szervezetre háruló feladatok végrehajtásához szükséges feltételek megteremtése, a feladatok megszervezése. Egyszemélyi felelős vezetői jogkörénél fogva felel a feladatok végrehajtásáért, a gazdálkodás szabályszerűségének biztosításáért, a felettes szervek által hozott, intézményt érintő döntések érvényesítéséért.
V. EGYÉB RENDELKEZÉSEK
Ezen Szervezeti és működési szabályzat elfogadásával egyidejűleg hatályát veszti a GAMESZ Szervezeti és működési szabályzata, valamint a József Attila Művelődési és Ifjúsági Központ, illetve az Arany János Városi Könyvtár és a GAMESZ között létrejött műszaki ellátással kapcsolatos együttműködési megállapodás.
Mellékletek:
- III. fejezet 14. pontjában felsorolt szabályzatok,
- munkavédelmi, tűzrendészeti, iratkezelési szabályzat,
- munkaköri leírások,
- intézmények és szervezet között létrejött megállapodások.
Kisújszállás, 2001. augusztus 30.
Bíró Csaba s. k.
intézményvezető