204/2001.(X.25.) számú önkormányzati határozat
a magyar millennium helyi megünnepléséről
Kisújszállás város 2000. január 22. és 2001. augusztus 20. közötti időszakban rendezte meg a magyar millennium, Szent István megkoronázásának, ezeréves magyar államiságunk fennmaradásának helyi megünneplését. E jeles eseménysorozat alkalmat adott a múltra való emlékezésre, a maradandót alkotásra és a jövő felé tekintésre. Adózott eleinknek, akik örökül hagyták ránk e települést, számba vette és bemutatta sorsfordító időszakjait, történelmi, kulturális hagyományait és annak sokszínűségét reprezentálta. Az alkalomhoz méltó és méltóságteljes volt, gazdagította az országos eseményeket.
A település – történelméhez kötődve – megjelölte millenniumi emléknapját, ezen ünnepélyes keretek között kapta meg a Magyar Köztársaság által adományozott emlékzászlót. Az ősi nagykun hagyományokat felidézve megválasztotta az újkori kunkapitányt, itt alakult meg a Nagykun Huszárbandérium is. Együtt emlékezett a határon túli magyar közösségekkel, hazahívta a településről elszármazottakat. Értékes kulturális, sport találkozók, művészeti fesztiválok, országos vetélkedők, emlékező napok, kiállítások kerültek megrendezésre, országos millenniumi rangot kapott a tájtörténeti és anyanyelvi konferencia, valamint a III. Kun Viadal.
A maradandóság szándékával új emlékhelyekkel gazdagodott a város: Szent István, Arany János mellszobrai, '56-os emlékmű, marjalakai ősi telephely, emléktáblák kerültek felavatásra. Az épített és természeti környezetben táblával jelöltük meg "európai értékeinket", elindult a Nagyerdő országos védetté nyilvánítása.
A millennium évében elkészült az új autó-buszállomás, megtörtént a strandfürdő termálvizének gyógyvízzé nyilvánítása , sor került egy új termálkút fúrására, a termálmedence lefedésére és a gáborkerti kerékpárút átadására. 2001-ben megkezdődött a 8 tantermes általános iskola és tornaterem építése
A millennium évében létrehozott értékek - a felsorolt új értékek mellett az ekkor elvégzett felújításokkal együtt - a 2002. évi Kalendáriumban teljes körűen szerepeljenek.
Elkészítettük a város internetes honlapját, megjelent a kalendárium ünnepi száma, a millenniumi programfüzet.
Ünnepelt a város. A lakosság sokasága volt részese és együttműködője a millenniumnak. Az önkormányzat mellett 20 civil közösség, magánszemélyek, intézmények, egyház, szakemberek, a Millenniumi Emlékbizottság közvetlen alakítója és szervezője volt a jövőkép-, a hagyomány- és értékteremtésnek, megbecsülést kiváltó tevékenységükkel.
- 2 -
Tisztelje az utókor a település tenni akarását, elért eredményeit e jeles esemény kapcsán, és ápolja tovább a millenniumi hagyományok szellemiségét.
A képviselő-testület köszönetét fejezi ki a Millenniumi Emlékbizottságnak, Fekete Imrének az emlékbizottság elnökének, a maradandó értékek létrehozásában közreműködőknek és mindenkinek aki a millennium méltó megünneplése érdekében tevékenykedett.
Erről értesül: 1./ Kisújszállás város lakossága
2./ Művelődési és Oktatási Bizottság
3./ Palágyi Gábor polgármester
4./ Kocsisné Monoki Julianna intézményi referens
5./ Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztálya
kmf.
Palágyi Gábor s.k. Dr.Kittlinger Ilona s.k.
polgármester jegyző