58/2002. (III.28.) számú önkormányzati határozat
a környezetvédelmi program végrehajtásáról szóló intézkedési terv elfogadásáról
1. Kisújszállás Város Önkormányzati Képviselő-testülete úgy dönt, hogy a környezetvédelmi programból adódó feladatok 2002. évre vonatkozó ütemezését- a határozat melléklete szerint - elfogadja.
2. A képviselő-testület felhívja a Polgármesteri Hivatal figyelmét, hogy az intézkedési terv megvalósítása érdekében, a vonatkozó pályázati lehetőségeket kísérje figyelemmel.
Felelős: Dr. Kittlinger Ilona jegyző
Határidő: Folyamatos
Erről értesül:
1. Palágyi Gábor polgármester
2. Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztálya
kmf.
Palágyi Gábor s.k. Dr.Kittlinger Ilona s.k.
polgármester jegyző
A kivonat hiteléül:
Kisújszállás, 2002. március 29.
(:Kacsó Sándorné:)
aljegyző
1/5
Az 58/2002. (III.28.) számú önkormányzati határozat melléklete
A környezetvédelmi program végrehajtásáról szóló
intézkedési terv
I.
Környezetvédelmi helyzetelemzés
1. Települési környezet tisztasága:
Kisújszállás Város Önkormányzata 2001. évben pályázatot nyújtott be a KöM-BM együttesen kiírt pályázatára a települési szilárd hulladék kezelés közszolgáltatás fejlesztéseinek támogatására. A pályázaton az önkormányzat 12.300.000.-Ft-os támogatatást nyert el, amelyet egy Mercedes Benz Ategó 1317 A/36 4x4-es összkerékhajtású alvázra szerelt UNIPORM F13-as felépítményű szilárdhulladék gyűjtőjármű beszerzésére fordított.
Ebben az évben a hulladékgyűjtő jármű beüzemelésre került, a jármű gazdaságos kihasználása érdekében az önkormányzat a Városgazdálkodási Vállalat bevonásával az egész város területén szervezett hulladékgyűjtést kíván bevezetni.
Kisújszállás Város Önkormányzata 2002. évben 32.202.000.-Ft-ot fordít köztisztasági feladatok elvégzésére.
A szervezett hulladékgyűjtés bevezetéséhez szükséges gyűjtőedényzet beszerzésére Kisújszállás Város Önkormányzata 2002. évben a KöM-BM közös pályázatára pályázatot kíván benyújtani.
A gyűjtőedényzet beszerzésnek bekerülési költsége 13.520.000.-Ft.
A KöM-BM pályázat benyújtásának határideje: 2002. április 30.
2. Csapadékvíz-elvezetés:
A város legmélyebben fekvő területeiről rendelkezik csapadékvíz-elvezetési tervekkel, amelyek a következőek:
Sallai-telep
DK-i városrész
2001. évben elkészült a DNy-i városrész csapadékvíz-elvezetési terve
A tervek megvalósítását 2002. évben az önkormányzat anyagi helyzete nem teszi lehetővé.
Az árkok folyamatos karbantartását 2001. évben a Városi Víz- és Csatornamű kapta meg elvégzendő feladatként. A tavalyi évben a csapadékvíz-elvezető rendszer felmérése megtörtént, ez alapján a csatorna-karbantartási munkákat a Vízmű ütemezetten végzi.
A karbantartási feladatok ellátására 2002. évben az önkormányzat a Városi Víz- és Csatornamű részére közel 10.000.000 Ft-ot biztosít.
A Városi Víz- és Csatornamű 2002. évi költségvetésében betervezte a kisebb karbantartási munkákon kívül, a XXIX. számú belvízelvezető csatorna Nyár utcától kezdődő 50 m-es szakaszának a kiépítését.
A Deák Ferenc utca 29. számú, un. "Papi" zugban a belvízelvezetését meg kell oldani.
A már kész csapadékvíz-elvezetési kiviteli tervvel rendelkező Lehel utcai, zug, un. "Nadrágzug" csapadékvíz elvezetése, lehetőség szerint 2003. évben kerüljön megvalósításra.
2/5
3. Kommunális hulladékkezelés:
Kisújszállás Város Önkormányzata 103/2001. (V.31.) számú határozatában úgy döntött, hogy 2002. évben pályázatot kíván benyújtani hulladékudvar és komposztálótelep létesítésének támogatására. A beruházások tervezett helyszíne:
- a Városgazdálkodási Vállalat Külső telephelye hrsz: 1328/1
- a hulladéklerakó területén belül terület hrsz: 0747/2
A komposztálótelep bekerülési költsége: 53.938.000.-Ft
A hulladékudvar bekerülési költsége: 10.000.000.-Ft
A KöM-BM pályázat benyújtásának határideje: 2002. április 30.
A tervezett beruházásokkal a jogszabályi előírásoknak megfelelően az önkormányzat csökkenteni próbálja a települési hulladékáramban a hasznosítható hulladékok arányát.
4. Helyi közlekedésszervezés:
Kisújszállás városban a közlekedésszervezés forgalomtechnikai eszközök (KRESZ táblák) segítségével történik.
A kihelyezett KRESZ táblák állapotát és meglétét folyamatosan ellenőrizzük és szükség szerint cseréjükről és pótlásukról gondoskodunk.
A városban való közlekedés javítása érdekében a Program az önkormányzatnak távlati célként tűzi ki a belterületi burkolt utak felújítását és a belterületi földutak leburkolását
Ennek a megvalósítására 11 utca útterve elkészült, amiből csak a Kása János – Kuthen Vezér utcai útépítésre került a pályázat benyújtásra, mivel a többi utca útépítéséhez szükséges saját erő fedezet nem áll rendelkezésre.
5. Ivóvízellátás:
Az ivóvízellátás biztosítása a kötelezően előírt önkormányzati feladatok közé tartozik.
Kisújszállás városban az önkormányzat intézménye, a Városi Víz- és Csatornamű végzi az egészséges ivóvízellátást és az ezzel kapcsolatos feladatokat.
A tervezett feladatok között szerepel az ivóvíz gerincvezeték rekonstrukciója. A megfúrt kutakból származó víz elegendő a városnak de a ivóvíz minőség nem megfelelő, ezért a 201/2001. (X.25.) Korm. rendeletnek megfelelően 2006. december 25-ig az ivóvíztisztító berendezést arzén és vastalanítóval kell ellátni.
Az ivóvízminőséggel kapcsolatban várható feladatokat az önkormányzat májusi ülésén fogja tárgyalni.
6. Zöldterület – gazdálkodás:
A város parkjainak területe 22.100 m2, melyből zöldterület 16.900 m2, amely belterjesen gondozott, ápolt . A játszóterek területe 5.200 m2, száma 4 db.
Ezeknek a területeknek a gondozása folyamatosan szervezett formában történik.
Park, pihenőerdő és véderdő területe 84.900 m2, melyből 48 %- a gondozott, 52 %- a gondozatlan.
Ezen kívül jelentős részt képeznek az önkormányzati közterületek, melyeket az önkormányzat évente 3 alkalommal vállalkozó bevonásával kaszáltat.
A város parkfenntartásra 2002. évben 5.798.000 Ft-ot, a nem szervezett zöldterületek karbantartására 600.000.-Ft-ot fordít.
3/5
7. Tájrendezés, rekultiváció:
A Program a tájrendezés és rekultiváció témakörben két megoldásra váró feladatot tűz ki célul az önkormányzatnak, az egyik a régi felhagyott szeméttelep rekultivációja, a másik a belterületen található 3 db vályogvető és téglavető gödrök tájrendezése és rekultivációja. A rekultivációhoz és a tájrendezéshez KAC pályázati forrásból igényelhet támogatást az önkormányzat.
8. A feltételezhető rendkívüli környezetveszélyeztetés elhárításának és a környezetkárosodás
csökkentésének, településre vonatkozó feladatai és előírásai:
A legnagyobb környezeti veszélyt az elhagyott hulladékok (szemét, trágya, zöldhulladék, gally) környezetszennyező hatása okozza városunkban. A képviselő-testület 2002. évi költségvetésében 1.000.000 Ft-ot különített el a város területén található elhagyott hulladékok felszámolására és elhelyezésére. A komposztálótelep létesítésével az elhagyott hulladékok nagy része, pl.: trágya, zöldhulladék, gally hasznosítható nyersanyaga lesz a komposztálásnak.
Kiemelt jelentőségű problémát jelent városunk külterületén a hígtrágya kezelés, elhelyezés kérdése.
9. Kistérségi és kiemelt környezetvédelmi feladatok:
Kistérségi környezetvédelmi feladatok közé tartozik a külterületi komplex vízrendezési és vízhasznosításai megvalósíthatósági tanulmányának készítése, valamint a felhagyott digóbányák tájrendezési megvalósíthatósági tanulmányának készítése.
Kiemelt állami feladat a város belterületét elkerülő 4. sz. főútszakasz megépítése, kiemelt vízügyi és környezetvédelmi feladat a kistérségi külterületi talajvíz monitoring rendszer telepítése, kiemelt vízügyi feladat a Villogói és a Kakat – éri főcsatornák átöblítése.
1. Környezetvédelmet szolgáló egyéb önkormányzati intézkedések:
Jelentős környezetvédelmi feladatot jelent Kisújszállás város számára a szennyvízelvezetés megoldásának kérdése. Kisújszállás város területének jelenleg 30 %- a csatornázott, a többi területen gyűjtőaknákba és a talajba szivárog a szennyvíz, ami jelentős talajszennyezést okoz.
A szennyvízcsatorna hálózat építéséhez kapcsolódik a szennyvíztisztító telep rekonstrukciója, bővítése és védőfásítása, valamint a szennyvíziszap elhelyezés, hasznosítás korszerűsítése.
A szennyvízcsatorna beruházáson kívül távlati elképzelésként szerepel a szippantott szennyvíz leürítő-hely rekultivációja.
2001. évben az egész város területére kiterjedő szennyvízcsatorna beruházás szervezése kezdődött meg. A beruházás folytatásaként 2002. február 22-én megalakult a Kisújszállási Csatornaberuházó Víziközmű Társulat, amely a csatorna beruházás munkáit fogja koordinálni.
A beruházás ISPA támogatással valósulna meg, a témában a tárgyalások jelenleg is folynak.
4/5
II.
Intézkedések és környezetvédelmi feladatok
Intézkedések és környezetvédelmi feladatok 2001 2002 2003 2004 2005 2006 Forrásigény MFt
Belterületi csapadékvíz elvezető csatorna építése, korszerűsítése x x x x x - 800
Belterületi burkolt utak felújítása - x x x - - 90
Belterületi földutak leburkolása - x x x x - 240
Szennyvízcsatorna hálózat építése x x x x x x 1700
Szennyvíztisztító telep korszerűsítése, bővítése és védőfásítása, valamint a szennyvíziszap elhelyezés, hasznosítás korszerűsítése - - x x x - 90
Ivóvíz gerincvezeték felújítása - x x x x - 150
A 3 db belterületi vályogvető gödrök és a téglavető gödrök tájrendezése, rekultivációja - x x x - - 95
Szippantott szennyvíz leürítőhely rekultivációja - - x x - - 15
Régi felhagyott szeméttelep rekultivációja x x x - - - 80
Kistérségi külterületi komplex vízrendezési és vízhasznosítási megvalósíthatósági tanulmány készítése - x x - - - 8 (Városra eső rész)
Kistérségi felhagyott digóbányák tájrendezési megvalósíthatósági tanulmány készítése - x x - - - 10 (Városra eső rész)
3.338
Város belterületét elkerülő 4 sz. főútszakasz megépítése Kiemelt állami feladat
Kistérségi külterületi talajvíz monitoring rendszer telepítése Kiemelt vízügyi és környezetvédelmi feladat
A Villogói és a Kakat- éri főcsatornák átöblítése Kiemelt vízügyi feladat
5/5
1. Települési környezet tisztasága:
A szervezett hulladékgyűjtés bevezetéséhez szükséges gyűjtőedényzet beszerzésére Kisújszállás Város Önkormányzata 2002. évben a KöM-BM közös pályázatára pályázatot kíván benyújtani.
A gyűjtőedényzet beszerzésnek bekerülési költsége 13.520.000.-Ft.
A KöM-BM pályázat benyújtásának határideje: 2002. április 30.
2. Kommunális hulladékkezelés:
Kisújszállás Város Önkormányzata 103/2001. (V.31.) számú határozatában úgy döntött, hogy 2002. évben pályázatot kíván benyújtani hulladékudvar és komposztálótelep létesítésének támogatására.
A komposztálótelep bekerülési költsége: 53.938.000.-Ft
A hulladékudvar bekerülési költsége: 10.000.000.-Ft
A KöM-BM pályázat benyújtásának határideje: 2002. április 30.