302/2011. (V. 26.) Képviselő-testületi határozat
Tárgy: Iskola-rendőre program együttműködési megállapodása

Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete
302/2011. (V.26.) Gye. Kt. határozata
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő- testülete felhatalmazza Várfi András polgármestert a Szarvasi Rendőrkapitánysággal kötendő az „iskola rendőre” programról szóló együttműködési megállapodás aláírásával:
 
Szarvas Rendőrkapitányság
 
 
Önkormányzat: Gyomaendrőd Város                            
 
Együttműködési megállapodás
 
Amely létrejött egyrészről a Szarvas Rendőrkapitányság cím: 5540 Szarvas, Szabadság u. 25-27 képviseletében eljáró Oltyán Sándor r. alezredes rendőrségi főtanácsos, rendőrkapitány (továbbiakban Rendőrség),
 
másrészről a Gyomaendrőd Város Önkormányzata cím: 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1. képviseletében eljáró Várfi András polgármester (továbbiakban: önkormányzat)
 
együttesen Felek között az alábbi tartalommal:
 
1.      A Rendőrség számára a gyermekek védelme és a közlekedési nevelő munkában való aktív részvétel immár évtizedek óta a legkiemeltebb feladat. Az elmúlt években hazánkban a gyermekek közlekedésbiztonsága terén nemzetközi viszonylatban is jelentős sikereket könyvelhettünk el. Míg 1990-ben 3740 gyermek sérült meg közlekedési balesetben, addig 2008-ban 2117, 2009-ben 2012 gyermekbaleset történt az ország közútjain.
 
       2. A Rendőrség 2008. szeptember 1-jével hirdette meg „Az iskola rendőre” programot, amely az eddigi tapasztalatok alapján nagymértékben segítette a gyermekek védelmére irányuló átfogó bűn-és baleset megelőzési tevékenységet.
 
I. Az együttműködés célja:
 
  1. A gyermekek biztonsága, s ezzel kapcsolatban a jövő generációjának az önrendelkezés körébe tartozó biztonságos életvitelre nevelése alapvető társadalmi érdek, amely számos intézmény-többek között a rendőrség és az iskolák munkájának is- szerves részévé kell, hogy váljon.
 
  1. A gyermekek a legsérülékenyebbek, legyen szó közúti közlekedési balesetekről, élet-vagy vagyon elleni bűncselekményekről, bármely rossz szándékú befolyásról vagy csak a tapasztalatlanságukból fakadó átgondolatlan döntésekről. Ők azok, akik életmódjukból adódóan nem érzik a veszélyt, a közlekedési helyzetekben-vagy a biztonságot nyújtó közeg híján-az élet más, számukra ismeretlen szituációiban. A tudatos közlekedési magatartás kialakításában, a bűncselekmények megelőzésében a felkészítésnek, a szülői példamutatásnak, a tanórai és tanórán kívüli közlekedésre nevelésnek a jövőben is meghatározó szerepet szükséges biztosítani.
 
  1. „Az iskola rendőre” program célja, hogy a rendőrség közelebb kerüljön az ifjúsághoz és ezáltal „pozitív rendőr-kép” alakuljon ki a gyermekekben, szülőkben és a pedagógusokban.
  2. A fogyatékkal élő emberek védelmét, biztonságos közlekedését továbbra is kiemelt feladatként kell kezelni, ezért a sérült, vagy fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkozó intézmények bevonása kiemelt fontosságú.
 
II. A Felek kötelezettségei:
 
1. A Rendőrség vállalja, hogy
 
  1. „Az iskola Rendőre” program keretein belül osztályfőnöki órákon, szülői értekezleteken, fogadóórán (hetente hány alkalommal) tájékoztatják a pedagógusokat és a szülőket a programról.
  2. A helyi rendőri szervek közlekedésbiztonsági versenyeket szerveznek, nyílt napokat rendeznek és lehetőséget biztosítanak az iskoláknak, hogy a helyi kapitányságokra látogatva megismerkedjenek a rendőri munkával.
  3. Koordinátorok segítségével folyamatos kapcsolattartó biztosítása az iskola rendőre személyében a rendőrség és az iskola, illetve az intézmények között, folyamatos információáramlás biztosítása.
  4. Az iskolákban plakátok elhelyezése, azok meglétének ellenőrzése.
  5. Előadások tartása.
  6. A tanévhez kapcsolódóan a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában rendőri jelenlét biztosítása az általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.
  7. Demonstratív rendőri jelenlét biztosításával elősegíteni a gyermekek biztonságos közlekedését, és fokozott figyelmet fordítani a gépjárművezetők jogkövető magatartásának ellenőrzésére, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek megközelítésére, továbbá a biztonsági öv és gyermekülés kötelező használatára.
 
  1. Az önkormányzat vállalja, hogy
 
    1. az illetékességi területén működő nevelési-oktatási intézmények számára tájékoztatást ad az együttműködés lehetőségéről,
    2. a programhoz csatlakozni kívánó intézményeket felméri, melyeket név, cím, elérhetőség, iskolaigazgató megjelölésével a felek az együttműködési megállapodás mellékleteként rögzítenek,
    3. központilag elősegíti a program koordinációját, a folyamatos kapcsolattartást a Rendőrkapitányság és a programhoz kapcsolódó intézmények között.
 
 III. Az együttműködési megállapodás időbeli hatálya
 
1.        Jelen együttműködési megállapodás a Felek aláírásával lép hatályba és az visszavonásig hatályos.
 
IV. Egyéb rendelkezések
 
 
 1..   Az Együttműködési megállapodást a Felek bármelyike jogosult a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal 60 napos felmondási határidővel felmondani.
 
 2. A felek megállapodnak abban, hogy az együttműködési megállapodásban foglaltak megvalósítását havonta egy alkalommal közös megbeszélésen értékelik, illetve minden tárgyévet követően áttekintik, és amennyiben kölcsönösen módosítást tartanak szükségesnek, azt előzetes egyeztetést követően megteszik.
 
Az Együttműködési Megállapodást a Felek képviselői elolvasás és értelmezés után, mint akaratukkal mindenben megegyezőt aláírnak.
 
Kelt: _________________________, 2011. ___________ hó, _________nap
 
___________________________________               _________________________________
             Rendőrkapitányság részéről:                                                   Önkormányzat részéről:

« Vissza
Vissza a főmenübe