38. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2012. április 26-i ülésére
2012. április 26-i ülésére
Tárgy: | Döntés igazgatási szünet elrendeléséről | |
Készítette: | Dr. Csorba Csaba jegyző | |
Előterjesztő: | Dr. Csorba Csaba jegyző | |
Véleményező bizottság: | Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Kormány a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX tv. –ben kapott felhatalmazása alapján megalkotta a 30/2012.(III.7.) Korm. rendeletét a közszolgálati tisztviselők, munka- és pihenőidejéről, az igazgatási szünetről, a közszolgálati tisztviselőt és munkáltatót terhelő egyes kötelezettségekről, valamint a távmunkavégzésről. A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzatnál alkalmazott köztisztviselőkre és munkavállalókra is.
A rendelet V. fejezete foglalkozik az igazgatási szünettel. Az igazgatási szünet időtartalma a 13.§ (1) a.) alapján, nyáron öt egybefüggő hét, amely augusztus 20-t közvetlenül követő vasárnapig tart. A b.) alapján a téli igazgatási szünet, két egybefüggő hét, mely a január 1-t közvetlenül követő vasárnapig tart. A szabadságolási ütemtervet a munkáltató az igazgatási szünetre figyelemmel határozza meg. Az igazgatási szünet alatt a munkáltató úgy köteles kiadni a szabadságot, hogy biztosítsa a zavartalan ügymenetet és feladatellátást, valamint a lakossági ügyfélszolgálattal rendelkező szervek esetében a folyamatos feladatellátást.
A Kormány, figyelemmel a törvényben kapott felhatalmazása alapján ajánlja az önkormányzat képviselő-testülete számára az igazgatási szünet bevezetését.
A fentiek alapján a nyári igazgatási szünet 2012. július 23-tól, 2012. augusztus 26-ig terjedhet. A téli igazgatási szünet 2012. december 24-től 2013. január 6-ig.
A szabadságolási ütemtervet a köztisztviselő meghallgatását követően februárban kell elkészíteni. A szabadság kiadását a köztisztviselő meghallgatását a munkáltató határozza meg, az ütemtervtől csak kivételes esetben lehet eltérni, ez alól kivételt képez, ha mindez a köztisztviselő kérésére történik. A szabadságot az esedékesség évében kell kiadni.
„104. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.
(2) A munkáltatói jogkör gyakorlója
a) szolgálati érdek esetén a szabadságot a tárgyévet követő év január 31-ig, kivételesen fontos szolgálati érdek esetén legkésőbb március 31-ig,
b) a kormánytisztviselő betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül
adja ki, ha az esedékesség éve eltelt.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott szolgálati érdeknek minősül különösen
a) ha a szabadság kiadása miatt nem biztosítható a szervezet alapfeladatainak folyamatos működése, vagy
b) az előre nem tervezhető, rendkívüli feladatok határidőre történő ellátása.
(4) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott kivételesen fontos szolgálati érdeknek minősül az államigazgatási szerv működési körében fellépő veszélyhelyzet (baleset, elemi csapás, súlyos kár).
(5) A tárgyévet követő hónap végéig a munkáltatói jogkör gyakorlója megállapítja a kormánytisztviselő tárgyévben igénybe vett, illetve ki nem adott szabadságának mértékét. A tárgyévben ki nem adott szabadságot a következő évben járó szabadság mértékéhez hozzászámítja.
(6) A 192. §-ban foglaltaktól eltérően
a) a szabadság kiadására vonatkozó kormánytisztviselői igény a kormányzati szolgálati jogviszony fennállása alatt nem évül el;
b) a szabadság megváltásával kapcsolatos kormánytisztviselői igény elévülése a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésének napján kezdődik.
(7) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.”
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A bizottság egyhangú 5 igen szavazattal a döntési javaslat elfogadását javasolja. |
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A bizottság 3 igen szavazattal 1 tartozkodás mellett a döntési javaslat elfogadását javasolja. |
|
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A bizottság egyhangú, 6 igen szavazattal a döntési javaslat elfogadását javasolja. |
|
"Igazgatási szünet bevezetése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Testületi ügyek
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete figyelemmel a 30/2012.(III.7.) Korm. rendelet V. fejezetében foglaltakra, valamint a 15.§-ban szereplő Kormány ajánlásra Gyomaendrőd Város Polgármesteri Hivatalában bevezeti az igazgatási szünetet, azzal, hogy a rendelet 14.§-ban foglaltak betartására fokozott figyelmet kell fordítani.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -