47. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2012. április 26-i ülésére

Tárgy:   Egészségfejlesztési Iroda létrehozása
Készítette:   Kazár Éva, Weigertné Szilágyi Erika
Előterjesztő:   Várfi András polgármester

Tisztelt Képviselő-testület!

 

A Képviselő-testület 2012. március 14-i rendkívüli testületi ülésen 138/2012.(III.14) Gye. Kt. határozattal döntött az Egészségfejlesztési Iroda létrehozása érdekében pályázat benyújtásáról az „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben” című TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú pályázati kiírás keretében. 

A pályázat alapvető célja a szív-érrendszeri, daganatos megbetegedések csökkentésének a támogatása, a korai és elkerülhető halálozást befolyásoló életmód, illetve szokások javítása. Az egyének egészségük iránti felelősségének, az egészséges életvitelhez szükséges tudás és készségek elsajátításának hatékony támogatása.

A kistérségi pályázat célja az egészséget szolgáló egyéni magatartásminták kialakítása a lakosság és speciális célcsoportok körében kistérségenként egy-egy koordinált fejlesztési projekt keretében.

Kötelezően bevonandó együttműködő partnerként a kistérségben működő felnőtt vagy vegyes háziorvosi szolgálatok legalább 33%-a, és a kistérségben lévő valamennyi közfinanszírozott, fekvő- és járóbeteg szakellátó intézmény.

A pályázatok benyújtása 2012. április 16-tól 2012. május 31-ig lehetséges.

Támogatás összege: min. 25 millió Ft – max. 125 millió Ft.

Utófinanszírozású vissza nem térítendő támogatás.

Támogatás mértéke 100 %.

Támogatott pályázatok várható száma 50-70 db.

Kistérségenként 1 db pályázat támogatható.

Projekt előkészítésével kapcsolatos kötelezően megvalósítandó támogatható tevékenységek között Egészségfejlesztési Programterv elkészítése és az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) kezdeti, vagy bővített helyi működési leírásának kidolgozása szerepel.

Továbbá kötelező esélyegyenlőségi munkatárs, felelős alkalmazása, esélyegyenlőségi célcsoport vagy annak képviselőinek bevonása a projekt tervezésébe.

Az EFI-ben min 2 főállású alkalmazott biztosítása szükséges (fenntartási idő alatt is, ami 3 év), akiknek szerződéses jogviszonyban kell állnia a projekt megkezdésétől számított 4 hónapon belül. Az alkalmazottaknak 3 év szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie (egészségügyi szakirányú végzettség).

Kötelező biztosítani egy iroda, egy rendelő és egy váró helyiséget, melyek felújítása, átalakítása csak akkor támogatható, ha nem engedélyköteles. Továbbá a szükséges eszközök beszerzése és az EFI tevékenységének elindítása a projekt megkezdésétől számítva 4 hónapon belül meg kell, hogy történjen.

Az EFI által kötelezően végzendő feladatok:

- Programok szervezése: tréningek, klubok (egészségklub, mozgással, egészséges táplálkozással kapcsolatos klubok szervezése), komplex programok szervezése (egészségnap, egészséghét, egészségügyi állapotfelmérés, dohányzásról leszokás)
- EFI működési rend kidolgozás,
-
Partnerségi munkacsoport működtetése,
-
Szervezetek helyi együttműködésének előmozdítása,
-
Helyben zajló egészségfejlesztési tervek folyamatos nyomon követése,
- Módszertani szakmai támogatás a kistérség egészségügyi alapellátói számára,
- Kapcsolattartás,
- Betegségszűrési terv kidolgozása,
-
Dohányzással, alkoholfogyasztással kapcsolatos szűrések szervezése.

Projektmenedzsmenttel szembeni előírások:

1 fő Projektmenedzser: munkaviszony, közszolgálati, közalkalmazotti, illetve kormánytisztviselői jogviszony és legalább 20 óra/hét munkaidő. Minimum 2 éves szervezési, vezetési, menedzsment tapasztalat, felsőfokú végzettség.

1 fő Pénzügyi vezető: munkaviszony, közszolgálati, közalkalmazotti, illetve kormánytisztviselői jogviszony és legalább 20 óra/hét munkaidő, vagy megbízási illetve vállalkozási jogviszony és folyamatos rendelkezésre állás (személyes közreműködés kikötésével). Minimum 3 év pénzügyi területen szerzett tapasztalat vagy minimum 1 ÚMFT keretében megvalósult projekt kapcsán szerzett pénzügyi, elszámolás-technikai jártasság. Mérlegképes könyvelői végzettség.

1 fő szakmai vezető: munkaviszony, közszolgálati, közalkalmazotti, illetve kormánytisztviselői jogviszony és legalább 20 óra/hét munkaidő, vagy megbízási illetve vállalkozási jogviszony és folyamatos rendelkezésre állás (személyes közreműködés kikötésével). Minimum 5 év egészségügyi, egészségfejlesztési szakmai tapasztalat. Felsőfokú végzettség.

A szakmai vezető személye nem egyezhet meg a projektmenedzser vagy a pénzügyi vezető személyével.

Dr. Torma Éva igazgató főorvos asszony megfelel a projektmenedzser és a szakmai vezető személyével szemben támasztott kritériumoknak is. Ő fogja ellátni a projektmenedzseri feladatokat és gondoskodik a szakmai vezetői pozíció megfelelő végzettségű és gyakorlattal rendelkező személy általi betöltéséről is.

Pályázók köre

Önállóan vagy konzorciumi vezetőként pályázhatnak:
- helyi önkormányzat (KSH 321)
- helyi önkormányzati költségvetési szerv (KSH 322)
- többcélú kistérségi társulás (KSH 366)

Jogi személyiségű nonprofit szervezetek:
- nonprofit korlátolt felelősségű társaság (KSH 572)
- nonprofit részvénytársaság (KSH 573)

A felsorolt szervezetek kizárólag saját nevükben nyújthatnak be pályázatot, az adott szervezet nevében a fenntartó intézmény nem pályázhat.

Az EFI-t befogadó intézmény / szervezet a következő sorrendben, az alábbi meghatározott körből kerülhet ki:
- önálló járóbeteg szakellátó központok, szakrendelők,
- fekvő és járóbeteg szakellátást nyújtó kórházi szervezet,
- önkormányzat (önkormányzat csak abban az esetben lehet pályázó, ha a kistérségben lévő járóbeteg ellátó intézmény és kórházi szervezet lemond a pályázásról és az EFI befogadásáról.).

A projekt megvalósítására 18-24 hónap áll rendelkezésre.

A megvalósítást követően az EFI kötelező fenntartási ideje 3 év, melynek költségeire támogatás csak abban az estben igényelhető, ha a pályázatot járóbeteg szakellátó központ vagy kórházi szervezet adja be. Amennyiben önkormányzat a pályázó, nem lehet fenntartásra a későbbiek során támogatást igényelni. Egészségügyi intézmény pályázó esetében a későbbiekben várhatóan pályázhatóak lesznek a fenntartási költségek.

Ezen tények ismeretében a pályázatot a Városi Egészségügyi Intézménynek kellene benyújtani. AzEFI elhelyezése a Liget Fürdő területén lenne célszerű, hiszen az Egészségügyi intézmény már működtet ott egy ellátást (gyógytorna).

Fentiekre való tekintettel a pályázatot célszerű lenne pályázatíró céggel elkészíttetni, melynek érdekében 4 árajánlatot kértünk a pályázati dokumentáció elkészítésére és a pályázattal kapcsolatos tanácsadói munkára vonatkozóan, a következő cégektől: HBF Hungaricum Kft., MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt., Eubility Kft., Fürkész Holding Kft.

A beérkezett árajánlatokat a helyi közbeszerzési szabályzat szerint a Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője, Dr. Tímár Andrea értékelte és elkészítette szakvéleményét, mely az előterjesztés mellékletét képezi. A szakvélemény alapján a legkedvezőbb ajánlatot a HBF Hungaricum Kft. adta.

A helyi Beszerzési szabályzat szerint eljárva Várfi András polgármester a szakvélemény alapján meghozta a beszerzési eljárást lezáró döntését, mely szerint a pályázatot a HBF Hungaricum Kft. készítené el.

A HBF Hungaricum Kft. ajánlata az alábbi:

HBF Hungaricum Kft. (6000 Kecskemét, Vacsi köz 8/A.)

Fix díj: Pályázati dokumentáció elkészítése (nem elszámolható költség): Br. 317.500 Ft
Sikerdíj (nem elszámolható, vetítési alapja az elnyert támogatás): 0,5 % +ÁFA
Egészségfejlesztési Programterv valamint EFI működési leírás készítése: (Elszámolható költség, esedékesség két részletben: 50% a pályázat benyújtásának napján, 50% a pozitív támogatói döntés kézhezvételének napján):  Br. 1.993.900 Ft

Összesen: Br. 2.311.400 Ft + (Sikerdíj: 0,5 % + ÁFA)

Az Ajánlatkérő részéről kérnek biztosítani 1 fő szakmai szakértőt, aki konzultációs lehetőséget biztosít a Programterv és a pályázat elkészítése és az EFI működtetésének kialakítása során felmerülő kérdések megvitatásához, továbbá információt, adatot tud szolgáltatni a térség specifikus egészségügyi és szociális helyzetéről, lehetőségekről.

A szakvélemény és a beszerzési eljárást lezáró döntés az előterjesztés mellékletét képezi.

Amennyiben a pályázat támogatásban részesül, úgy az Egészségfejlesztési Programterv, valamint EFI működési leírás készítésének költsége elszámolható lesz. Ebben az esetben azonban az elnyert támogatás 0,5 %+Áfa értékben sikerdíjat kell fizetni a pályázatírónak, mely összeg már nem elszámolható.  Az elnyerhető támogatás 25-125.000.000. Ft közötti összeg lehet, tehát a sikerdíj összege ennek ismeretében 158.750 Ft – 793.750 Ft között lehet.  A pályázat elkészítésének költsége nem elszámolható, saját erőből kell biztosítani.

A pályázat megírásának költségét abban az esetben is fizetni kell, ha a pályázatot támogatásban nem részesítik. Továbbá ebben az esetben ki kell fizetni az Egészségfejlesztési Programterv és az EFI működési leírás készítési költségének felét, azaz Br. 996.950 Ft-ot. Tehát összesen 1.314.450 Ft-ot.

A pályázat keretében elszámolható költségekhez önerő biztosítása nem szükséges, azonban az előzőekben feltüntetett költségeket biztosítani kell. Ezeket a költségeket az Önkormányzat által 2008. évben kibocsátott kötvény terhére lehet finanszírozni.


Döntési javaslat

"Egészségfejlesztési Iroda létrehozása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Megszavazandó alternatívák:

A) alternatíva

Gyomaendrőd Város Önkormányzata támogatja, hogy a Városi Egészségügyi Intézmény pályázatot készítsen elő HBF Hungaricum Kft-vel a TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú, „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben” című pályázati felhívás alapján.

A pályázat előkészítésével kapcsolatban felmerülő költségeket Gyomaendrőd Város Önkormányzata a 2008. évben kibocsátott kötvény terhére biztosítja.


Határidők, felelősök:

Határidő: 2012. 05. 31.
Felelős: Dr. Torma Éva
Hivatali felelős: Dr. Tímár Andrea

B) alternatíva

Gyomaendrőd Város Önkormányzata támogatja, hogy a Kistérségi Iroda pályázatot készítsen elő HBF Hungaricum Kft-vel a TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú, „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben” című pályázati felhívás alapján.

A pályázat előkészítésével kapcsolatban felmerülő költségeket Gyomaendrőd Város Önkormányzata a 2008. évben kibocsátott kötvény terhére biztosítja.


Határidők, felelősök:

Határidő: 2012. 05. 31.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Dr. Tímár Andrea

C) alternatíva

Gyomaendrőd Város Önkormányzata lemond arról a szándékáról, hogy pályázatot készítsen elő a TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú, „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben” című pályázati felhívás alapján.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős: - NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-

« Vissza
Vissza a főmenübe