11. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2012. június 28-i ülésére
2012. június 28-i ülésére
Tárgy: | TÁMOP-6.1.2./11/1. kódszámú pályázat benyújtása a Térségi Szociális Gondozási Központ fejlesztése érdekében | |
Készítette: | Keresztesné Jáksó Éva, Mraucsik Lajosné önkormányzati intézmény vezető | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi és Gazdasági Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Térségi Szociális Gondozási Központ intézményvezetője Mraucsik Lajosné az alábbi kérelemmel fordult a Képviselő-testülethez:
„A TÁMOP-6.1.2/11/1 kódszámú „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok-lokális színterek” című pályázati programban lehetőség nyílna az intézmény munkahelyi közösségeiben az egészséget szolgáló egyéni magatartásminták és közösségi értékek elterjedésének ösztönzésére. Lehetőség nyílna továbbá az egészségfejlesztést szolgáló színtereken szervezett programok elterjesztésére, mely által dolgozóink életminősége javulhatna.
A pályázat a helyi színtereken folyó egészségfejlesztési/prevenciós programokat célozza a színtér típusa szerinti megközelítéssel.
Színtér
Olyan „hely”, ahol az egyén otthon van, ahol a probléma is „otthon van”, és ahova, az előzőekből adódóan a
beavatkozást is el kell juttatni. Az egészségfejlesztésben alkalmazott színtér megközelítés a mindennapi élet
szintereinek tekint szűkebb értelemben minden önkéntes közösségi (informális csoportos) rendszeres aktivitást.
Tágabban, azon formális csoportokat is ide sorolja, ahol mód van az informális kapcsolatok erősítésére, mellyel a közösségi támogatottságot és így az egészséget is lehet fejleszteni (pl.: oktatási intézmények, munkahelyek,speciális célcsoportot ellátó intézmények, kistelepülések, település részek, lakótömbök, stb.)
Az „A” komponens keretében munkahelyi színtéren megvalósuló programokra Önkormányzatok és intézményei is pályázhatnak. A pályázat 100%-os támogatási intenzitású az elnyerhető összeg minimum 1.000.000,- Ft maximum 10.000.000,-Ft.
A pályázat célcsoportja a Magyarországon élő lakosság ezen belül a munkavállalók és munkáltatók, mint a munkahelyi közösség részei. A pályázat a helyi színtereken folyó egészségfejlesztés/prevenciós programokat célozza színtér megközelítés szerint, esetünkben ez a munkahelyi színtér lenne. A program lényege, hogy a helyi problémákra helyben szülessenek válaszok, tehát a szükségletek, igények határozzák meg, hogy az egészségfejlesztés mely elemeibe kapcsolódhat be az adott színtér.
A pályázati felhívás C.1. A, pontjában felsorolt Önállóan támogatható tevékenységek:
1) Dohányzás megelőzés és dohányzásról való leszokást támogató programok megvalósítása;
2) Drog- és túlzott alkoholfogyasztást megelőző tudományosan megalapozott módszereket és eszközöket alkalmazó programok megvalósítása;
3) Stresszkezelő, lelki egészség megőrzésére irányuló egészségfejlesztési programok megvalósítása;
4) Az egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly (táplálkozás és testmozgás egyensúlya) megtartása, és/vagy visszaállítása érdekében kidolgozott programok megvalósítása, melyek eredményesen befolyásolják többek között a megfelelő folyadékfogyasztást, a túlzott só- és energia bevitel csökkentését;
5) A lakosság rendszeres testmozgását elősegítő szabadidős programok megvalósítása, melyek hangsúlyt helyeznek az energiaegyensúlyra – kivéve: technikai sportágakkal, extrém sportokkal, versenysporttal összefüggő programok;
6) Az életvezetési kompetenciák fejlesztését célzó programok megvalósítása;
7) A családi életre való felkészülést támogató programok megvalósítása;
8) A biztonságos szexuális életet elősegítő programok megvalósítása;
9) Elsősegély nyújtási és baleset-megelőzési programok megvalósítása.
Az előzőekben felsorolt munkahelyi színtéren megvalósítható programok közül intézményünkben a 3.- 4. pontban sorolt:
· stresszkezelő, lelki egészségmegőrzésre irányuló egészségfejlesztési programok megvalósítását, valamint
· az egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly (táplálkozás, testmozgás egyensúlya) megtartása és/vagy visszaállítása érdekében kidolgozott programok megvalósítását, melyek eredményesen befolyásolják többek között a megfelelő folyadékfogyasztást, a túlzott só-és energia bevitel csökkentését szeretnénk megvalósítani a pályázat által.
A lelki egészség fejlesztésére irányuló programok több alkalmas csoportos tréningek, klubfoglalkozások keretében valósulnának meg, melyet állapot felmérő szűrésekkel kötnénk össze.
Az egészséges táplálkozáshoz és testmozgáshoz kapcsolódó programokat, bio élelmiszerek felhasználásával és új, eddig kevésbé ismert és alkalmazott ételkészítési technikák bemutatásával, valamint sportos rendezvények szervezésével szeretnénk megvalósítani.
A pályázat 2012. július 23-tól 2012. szeptember 14-ig nyújtható be.
A pályázatok elbírálása a beérkezés sorrendjében történik.
A kedvezményezettek a Támogatói Okirat megkötésekor, vagy azt követően a megítélt támogatási összeg 25%-ának megfelelő összegig - a program elindításához és likviditásának biztosításához – előleget igényelhetnek.
A kiválasztott projekt elemek megvalósítására 10.000.000,- Ft összegű támogatásra szeretnénk a pályázatot benyújtani, melyre a támogatási intenzitás 100 %-os.
A projekt tervezett megvalósítási időszaka 2012. november 1. - 2013. október 31.
A projekt megvalósításával kapcsolatosan felmerülő költségek a 2013. évi költségvetési évet terhelnék, melyből 25% előlegként a támogatási okirat aláírásával egyidejűleg megigényelhető.
Ezen túlmenően a program elemek megvalósításához kapcsolódó költségek kifizetését követően, időközi kifizetési kérelmek nyújthatók be. Tekintettel arra, hogy a programelemek előtervezettek, így a megvalósítási időszakon belül a stresszkezelő, lelki egészségmegőrzésre irányuló egészségfejlesztési programok megvalósítását – mely a költségek nagyobb részét teszik ki – 2013. augusztus 31-ig megvalósítanánk és ezt követően időközi kifizetési kérelmet nyújtanánk be, annak érdekében, hogy a költségek a 2013. évi költségvetési évben megtérüljenek az önkormányzat részére.
A projekt az alábbi költségelemből épül fel:
1. Projekt menedzsment (max. az összköltség 12%-a)
2. Projekt szakmai megvalósításával összefüggő költségek (stresszkezelő, lelki egészségmegőrzésre irányuló egészségfejlesztési programok megvalósítását, valamint az egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly (táplálkozás, testmozgás egyensúlya) megtartása és/vagy visszaállítása érdekében kidolgozott programok, egészségterv elkészítése)
3. Célcsoport számára biztosított támogatások (programok megvalósításához kapcsolódó költségek)
4. Projekt megvalósításához igénybevett szolgáltatások (szakértői díjak)
5. Egyéb szolgáltatások (kötelező nyilvánossági elemek biztosítás, közbeszerzés)
6. Eszközbeszerzés (a projekt elemek megvalósításához szükséges eszközök beszerzése, pályázatban szereplő lista alapján)
7. Általános költségek
A pályázat által megvalósíthat program szükségessége:
A humán szakmákban dolgozók munkaeszközként használják saját személyiségüket, ezért rendkívüli figyelmet kell fordítanunk a dolgozók lelki egészségének fenntartására, adott esetben annak helyreállítására. A pályán eltöltött idő növekedésével, - szinte egyenes arányban - észlelhető a személyiség elfáradása, ezért annak karbantartása elengedhetetlen.
Fontos továbbá, hogy a dolgozók a lehetőségeiken belül egészséges életmódot éljenek, egészségesen táplálkozzanak és a mindennapi munkafeladataikon túl olyan aktív pihenésben vagy rekreációs tevékenységben is részt vegyenek, ami által mind fizikálisan, mind mentálisan képesek megújulni.
Az idősekkel való foglalkozás, a róluk való gondoskodás során gyakran találkozunk a gyógyíthatatlan betegségek, a haldoklás, a gyász élményével.
A dolgozók és az ellátottak között minden esetben kialakul a kötődésnek valamilyen formája, ezért ez fokozott terhet ró a személyiség lelki egyensúlyának megtartására.
A dolgozók személyiségét karbantartó és fejlesztő képzésekre, továbbképzésekre való eljuttatása, a finanszírozás csökkenése által egyre kevesebb a lehetőségünk van.
A pályázat keretében lehetőségünk nyílna a fokozottan veszélyeztetett munkavállalóink önismeretét fejleszteni, a stressz kezeléséhez szükséges megküzdési technikákat fejleszteni, illetve az egészséges táplálkozásra, valamint a rendszeres testmozgásra való igény megjelenését és mindezek eredményeként egy egészségesebb életmód kialakulását elősegíteni.
Tekintettel arra, hogy az intézmény intézményi társulás keretében látja el feladatát, az intézményi társulás fenntartója – Gyomaendrőd Város, mint gesztorönkormányzat - nyújthatja be a pályázatot. A pályázat megírását és a projekt megvalósítását biztosító projekt menedzsment (projektmenedzser, pénzügyi vezető, projektasszisztens, szakmai vezető) felállítását intézményünk biztosítani tudja.
Kérem a Tisztelt Önkormányzatot, hogy amennyiben lehetőség van rá szíveskedjen a TÁMOP-6.1.2/11/1 kódszámú „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok-lokális színterek” című pályázati programra kiírt pályázat benyújtását támogatni.
Nyertes pályázat esetén a Térségi Szociális Gondozási Központban dolgozóknak lehetőségük nyílna fizikai, és lelki egészségük megőrzését szolgáló programokban való részvételre.
Az egészséges életmódhoz kapcsolódó cselekvések megismerésére azok elsajátítására, és mindennek eredményeként dolgozóink életminősége javulhatna.”
Kérem a Tisztelt Képviselő –testületet szíveskedjen az előterjesztést megtárgyalni azt a határozati javaslat szerint elfogadni.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi és Gazdasági Bizottság |
A Bizottság az előterjesztés határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja a Képviselő-testület számára. |
|
"TÁMOP-6.1.2./11/1. kódszámú pályázat benyújtása a Térségi Szociális Gondozási Központ fejlesztése érdekében"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete pályázatot nyújt be TÁMOP-6.1.2/11/1 kódszámú „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok-lokális színterek” című pályázati programra a Térségi Szociális Gondozási Központ fejlesztése érdekében.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2012. 08. 30.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Keresztesné Jáksó Éva