2012. június 28-i ülésére
Tárgy: | Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése | |
Készítette: | Weigertné Szilágyi Erika | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Képviselő-testület 2012. május 16-án tartott rendkívüli ülésén került sor a Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése c., DAOP-2.1.1/J-12 kódszámú pályázati felhívás ismertetésére. A Képviselő-testület 295/2012. (V.16) Gye. Kt. határozatában döntött arról, hogy egyeztető fórum összehívását javasolja a projekt összeállítása érdekében.
Ezen egyeztető fórumokra 2012. május 29-én és 2012. június 13-án került sor. Az első egyeztetésen a lehetséges témákat határoztuk meg (lásd. Emlékeztető), míg a második fórumon a témák pontosítására és a szükséges előkészítési tevékenységek költségeinek ismertetése történt meg, az alábbiak szerint.
Mivel a pályázat meghatározza, hogy a lehetséges pályázói körből az egyes pályázók milyen támogatási intenzitással pályázhatnak, így célszerű, hogy a pályázó Gyomaendrőd Város Önkormányzata legyen, hiszen a támogatási intenzitás önkormányzatok esetében 100 %. Az alább felsorolt témák esetében önkormányzatok pályázhatnak.
A pályázat elkészítését a GYÜSZ-TE vállalta.
A pályázat keretei között az alábbi három témában dolgozunk ki projektet.
- vallási turizmus
- ökoturizmus
- kerékpáros turisztikai szolgáltatás, amennyiben a pályázati költségkeret lehetőséget biztosít a tervezésre
Amennyiben nincs lehetőség a 3. téma tervezésére, akkor a vallási turizmus és ökoturizmus témák kerülnek kidolgozásra.
A fentiek közül a pályázat fő eleme a vallási turizmus lesz, többek között egyedisége miatt.
A következőekben olvasható az egyes témák lehetséges tartalma.
Vallási turizmus keretei között pályázható tevékenységek
Középkori hagyományra építve indult útjára a Gyomaendrődöt Nagyváraddal összekötő Szent László zarándoklat. Az első út 2012. május 3-6 között volt. A gyalogzarándoklat a Hármas-Körös, majd a Sebes-Körös gátján haladt. A középkor legjelentősebb zarándok helye Szent László király Nagyváradi sírjához vezetett, Európa minden országából. Ez a hagyomány a török hódoltság idején abba maradt. Most hogy a schengeni szabályok lehetővé teszik a határok átjárhatóságát Szent László királyunk oltalmába ajánlva felújítjuk ezt a nemes hagyományt.
Minden évben megrendezésre kerül a Váradiumhoz csatlakozó zarándoklatunkat, később szeretnék kiterjeszteni az illetékesekkel történt egyeztetés után, Somogyvárról indulva. Akkor válik teljessé az álom, amikor Zágrábból, Somogyváron, Gyomaendrődön, Újirázon át vezet Szent László lelke a nemzetek és vallások megbékélésének szándékával.
A zarándok turizmushoz kapcsolódó gyomaendrődi programok és fejlesztések:
Népház: Az épület egykor a katolikus egyház kezelésében állt, mint katolikus népház közösségi szerepet töltött be. Ez az épület lenne a zarándoklat gyomaendrődi bázisa. A részben felújított épületegyüttesben konferencia terem, kiállító termek és turista szálláshely kialakítása szükséges.
Konferencia terem: alkalmas konferenciák, kiállítások, közösségi és vallási rendezvények megtartására. Befogadó képessége 150 fő.
Klub terem-kiállító tér: Szakrális népi tárgyak gyűjteményének állandó bemutató helye. A kiállítás a dél-alföldi régió kegytárgyaiból nyújt bemutatót.
Udvari épület: Az épületben kialakítható 10 férőhelyes zarándok-ház, mely egyben szálláshely, megfelelő infrastruktúrával.
Szent Antal ház:A Népház szomszédságában található, 1903-ban épült ház, melyet a szegények védőszentje Szent Antal tiszteletére áldottak meg. A ház megvásárlása és korhű felújítása után sütőházként működhetne, ugyanis az egy szoba és konyhás épültben korábban a falu lakóitól adományozott lisztből sütöttek kenyeret és kalácsot a falu szegényeinek. A zarándok turizmusban, mint a valláshoz kapcsolódó „szentantal-kenyere” kenyérsütő program alakítható ki.
Zarándokút jelzései:
Tájba illő zarándokutat jelző táblák, jelzőtárgyak elkészítése, kihelyezése az útvonalon és a városban egyaránt. Ehhez kapcsolódóan az egyéb, a városban található látnivalókat is be lehet mutatni. Zarándokút térkép, kiadvány, honlap készítésére is sor kerülne.
Gyomaendrődi vallási emlékhelyek felújítása:
Szent Imre templom kertjének rehabilitációja, a településről előkerült vallási köztéri emlékek romkert szerű bemutató helye.
Út menti feszületek felújítása, karbantartása.
Gyomaendrőd belterületén információs táblák elhelyezése a vallási emlékek felkereséséhez és történetük megismertetésére.
Vallási turizmushoz kapcsolódó kulturális programok:
- A város felekezeteinek történetét és műemlékeit bemutató program
- Hagyományos gyomaendrődi ételek kóstolóval egybekötött bemutatója (ünnepi és böjti táplálkozás)
- Endrődi Tájház vallási hagyományokat felelevenítő rendezvényei (betlehemezés, háromkirályjárás, húsvéti népszokások, stb.)
- Tudományos tanácskozások, konferenciák (vallásnéprajz, vallástörténet)
- kiállítások (szakrális emlékek, keresztény képzőművészek, egyházművészet)
Szükség lesz információs anyagokra is, nyomtatott és elektronikus formában, hogy ezt minden körben ismertetni lehessen.
Ökoturizmus témán belül pályázható tevékenységek
A téma kidolgozása leginkább a gyomai városrész központját foglalja magában. A Polgármesteri Hivatal mögött található holtág-rész pályázat keretei közötti átalakításával csónakázó tavat lehet létrehozni. A Polgármesteri Hivatal mögött stég kiépítésére kerülne sor, amely több funkció ellátására is alkalmas lenne. A partoldal átépítésével lépcsőzetes formát lehet kialakítani, amelyeket gerendák elhelyezésével ülőpadként lehet majd használni.
Kiépítésre kerülne egy úszó vízi malom, amely bemutató térként funkcionálna, ismertetve az úszó vízi malmok működését. Szükség lesz a gyalogos hidak cseréjére, fából készült, 8-10 m fesztávú hidak megépítésével, mert a régi gyalogos hidak nem alkalmasak csónakkal való közlekedésre. A kőhíd korlátjai is átalakításra kerülnének, a látványnak megfelelően, tájba illeszkedően. Továbbá a liget vízparti részén kerülne sor tanösvény létesítésére, bemutató terekkel, azzal, hogy be lehessen mutatni a liget ökológiai jellegét, az ott élő madarakat, rovarokat, csigákat, ki lehet helyezni információs táblákat és padokat is. Így sor kerülhet a liget rekonstrukciójára is.
Amennyiben lehetőség lesz rá, az üresen álló Jókai úti iskola épületét lehetne átalakítani több funkciós bemutató térré. Ebben az épületben lehet kialakítani a Körös bemutató teret – a folyó kialakulásáról, a folyamszabályozásról, a halászok életmódjáról. Az udvar átalakítására, parkosítására is sor kerülhet támogatás elnyerése esetén. Ide kerülne a Tourinform Iroda is, illetve sor kerülhet az épület felújítására és energetikai fejlesztésére.
Halászati bemutató hely kiépítését Endrődön, a Pájer-kemping előtti területen tervezik. Itt lehetne bemutatni a halászati eszközöket, a halászok életmódját, továbbá szerepelne a projektben a halászati gasztronómia, a környéken élő halfajták bemutatása óriás akváriumban. Alkalmas lenne az épület fogadásokra és komplex bemutatók szervezésére is. A projekt ezen része szervesen kapcsolódna a már meglévő Halászati történelmi és élményparkhoz.
Ennek a témának az egyediségét a halászat adja.
Kerékpáros turisztikai szolgáltatás
Amennyiben a pályázati költségkeret még lehetőséget biztosít a téma tervezésére, akkor kerékpártárolók kialakítására, kerékpárok beszerzésére és kölcsönzési lehetőség biztosítására kerülne sor, természetesen a kötelező a témával kapcsolatos kötelező tevékenységek megvalósítása mellett.
A pályázat fenntartási időszaka a megvalósítást követő 5 év. Ebben az időszakban a létrehozott kapacitásokat üzemeltetni kell, azokat elidegeníteni, bérbe adni nem lehet. Ennek kapcsán fenntartási költségek keletkeznek, melyek fedezetét a keletkező bevételekből és együttműködési megállapodások útján lehet biztosítani.
Itt szükséges említeni, hogy a pályázatnak kötelező eleme a munkahelyteremtés. A projekt kapcsán előzetes számítások szerint várhatóan 7 fő alkalmazására kerülne sor. A bérüket a fenntartási idő alatt is biztosítani kell, melynek összege éves szinten közel 13.000.000 Ft (7 fő*120.000 Ft*1,27*12 hó). A bér- és járulékköltség csökkenthető, amennyiben a projektek működtetése megoldható kevesebb létszámmal is.
A pályázónak vállalnia kell, hogy a desztinációban működő TDM szervezet teljes jogú tagjává válik. A GYÜSZ-TE TDM szervezet lesz, a regisztráció folyamatban van.
A pályázat benyújtásához szükségesek előkészítési tevékenységek, terveket kell készíttetni, illetve Megvalósíthatósági Tanulmányt kell benyújtani. Ezen tevékenységek költsége várhatóan bruttó 10.000.000 Ft körül lesz, mely összeg a pályázat költségei között elszámolható, azonban csak támogatás elnyerése esetén térül meg. Ezt az összeget a 2008. évben kibocsátott kötvény terhére lehet biztosítani.
A Megvalósíthatósági Tanulmány elkészítésével – annak komplexitása miatt - szakértőt kell megbízni, akinek kiléte egyelőre nem ismert.
A projekt összes költségét bruttó 500 millió Ft-ig tervezik. Előleg igénylésére van lehetőség 25 % mértékig, továbbá igényelhető szállítói finanszírozás, egyebekben a pályázat utófinanszírozású.
A pályázatot 2012. augusztus 31-ig lehet benyújtani. A megvalósítás időszaka várhatóan 2013. évet érinti, a projekt pénzügyi lezárása várhatóan 2014. év első félévében kerülhet sor.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést vitassa meg és döntését határozat formájában hozza meg.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a döntési javaslat elfogadását. |
|
"Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a DAOP-2.1.1/J-12 kódszámú, Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése c. pályázati felhívás kapcsán az alábbi témákat érintően kíván pályázatot előkészíttetni.
- Vallási turizmus
- Ökoturisztika
- kerékpáros turisztikai szolgáltatás, amennyiben a pályázati költségkeret lehetőséget biztosít a tervezésre
A Képviselő-testület a projekt előkészítéséhez szükséges összeget – előzetes számítások szerint bruttó 10.000.000 Ft-ot - a 2008. évben kibocsátott kötvény terhére biztosítja.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a pályázat elkészítésével a Gyomaendrőd Üdültetési Szövetség és Turisztikai Egyesületet bízza meg.
A Képviselő-testület megbízza Várfi András polgármestert a szükséges intézkedések megtételével.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2012. 08. 31.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Weigertné Szilágyi Erika