14. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2014. augusztus 21-i ülésére
Tárgy:
|
|
ÁROP-1.A.3 pályázat benyújtása az esélyegyenlőség és a területi együttműködés javítása érdekében a Gyomaendrődi járás területén
|
Készítette:
|
|
Kürtiné Erdősi Klára
|
Előterjesztő:
|
|
Várfi András kompenzációs listás önkormányzati képviselő
|
Véleményező bizottság:
|
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
|
Tisztelt Képviselő-testület!
Az Államreform Operatív Program 2011-2013 időszakra szóló akciótervének keretei között meghirdetésre került az ÁROP-1.A.3.-2014 „Területi együttműködést segítő programok kialakítása az önkormányzatoknál a konvergencia régiókban” című pályázati felhívás.
A konstrukció olyan modell jellegű együttműködési programokat támogat, amelyek célja az egy járáshoz tartozó települések, helyi szereplők közötti területi együttműködések kialakítása és megerősítése a társadalmi felzárkózást elősegítő és a helyi esélyegyenlőségi programok végrehajtásához kapcsolódó – a járásszékhely település által ellátott – koordinációs tevékenység megvalósításával.
A pályázati kiírásra kizárólag járásszékhely önkormányzatok pályázhatnak.
A pályázónak minden, a konstrukcióban ismertetett kötelező tevékenységet vállalnia kell, a választható tevékenységek megvalósítása pedig a pályázat értékelésénél plusz pontot jelent.
Kötelezően megvalósítandó tevékenységek:
- Járási szintű együttműködések erősítése (A helyi esélyegyenlőségi programok végrehajtásához szükséges járási szintű szolgáltatási és intézményi együttműködések kialakítása, együttműködési megállapodások megkötése. Az együttműködéseknek ki kell terjedniük az önkormányzatokon, nemzetiségi önkormányzatokon, járási kormányhivatalokon túl a járás szintjén releváns civil, egyházi és gazdasági szereplőkre is)
- Szakmai megvalósítók bevonásával társadalmi felzárkózást szolgáló koordináció kialakítása, működtetése járási szinten
- Járási szintű felzárkózási kerekasztal létrehozása és működtetése
- Járási szintű „Esélyteremtő programterv” készítése a települések együttműködését igénylő (a helyi esélyegyenlőségi programok által feltárt) problémák kezelésére
- Záró rendezvény, rendezvények, konferenciák tartása
Választható tevékenységek:
- Esélyegyenlőséget, társadalmi felzárkózást szolgáló tréningek tartása
- Speciális, elsősorban közigazgatási vagy felnőttképzési akkreditált képzések (a szakmai megvalósítók, a kerekasztal tagjai, illetve az együttműködésben részt vevő önkormányzatok tisztviselői számára)
- Segítő szakértő bevonása
- Közös, több önkormányzat részvételével zajló, a helyi esélyegyenlőségi programokban megfogalmazott tevékenységek megvalósítása a járásszékhely önkormányzat szervezésében
Elszámolható költségek: a fenti tevékenységekhez kapcsolódó kiadások, előkészítési költségek, projektmenedzsment költségek, szolgáltatások igénybevétele, nyilvánosság biztosításának költségei, közbeszerzési eljárások költségei, képzéssel kapcsolatos költségek, rendezvényszervezés, szállás- ás útiköltség
A konstrukció meghirdetésekor a rendelkezésre álló keretösszeg 1 850 000 000 Ft.
A támogatás mértéke 100 %. Az igényelhető támogatás összege legalább 15 millió Ft, legfeljebb 22 millió Ft.
A pályázatok benyújtására szeptember közepétől nyílik lehetőség, a Támogató Hatóság a kitöltő program megjelentetésével egyidejűleg tesz közzé tájékoztatást a beadási határidőre vonatkozóan.
A projekt befejezésének határideje: 2015. szeptember 30.
A pályázati adatlap mellett szükség van egy szakmai koncepció benyújtására is. A Szakmai koncepcióban kerül bemutatásra, hogy a pályázó önkormányzat hogyan tervezi az egyes, járáson belüli önkormányzatok, civilek, egyházak, gazdasági szereplők érintett képviselőit felkutatni, az együttműködéseket hogyan kívánja generálni, a partnerek bevonása hogyan történik. A koncepció részletezi azon problémákat, melyeket a pályázó önkormányzat a bevont partnerekkel közösen, járási szinten kíván kezelni. Emellett bemutatásra kerül a felzárkózási kerekasztal, a projekt indokoltsága, szakmai tartalma, összetettsége, a kötelező és választható tevékenységek megvalósítása, valamint várható eredményeik. A koncepció terjedelme kb. 30-50 oldal.
A pályázó önkormányzatoknak lehetőségük nyílik külső szakértő igénybevételére a koncepció elkészítésére vonatkozóan. A külső szakértő díja a projekt előkészítési költségei között elszámolható.
A pályázat keretében tehát lehetőség nyílik Gyomaendrőd, mint járásszékhely vezetésével kerekasztal megbeszélések, rendezvények, konferenciák szervezésére, együttműködési programok kidolgozására és együttműködési megállapodások megkötésére az esélyegyenlőségi és foglalkoztatási problémák megszüntetése és a felzárkózás elősegítése érdekében.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy a fentiek figyelembe vételével az előterjesztést megvitatni szíveskedjen és döntését határozat formájába hozza meg.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
|
|
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben foglaltak elfogadását, a pályázat benyújtását.
|
|
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
|
|
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben foglaltak elfogadását, a pályázat benyújtását.
|
|
Döntési javaslat
"ÁROP-1.A.3 pályázat benyújtása az esélyegyenlőség és a területi együttműködés javítása érdekében a Gyomaendrődi járás területén"
Tervezett döntéstípus:
határozat
Tervezett ágazati besorolás:
Pályázat benyújtása
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata pályázatot nyújt be az ÁROP-1.A.3.-2014 "Területi együttműködést segítő programok kialakítása az önkormányzatoknál a konvergencia régiókban" című pályázati felhívás alapján az esélyegyenlőség és a felzárkózás javítása érdekében a Gyomaendrődi járás területén.
A Képviselő-testület felhatalmazza Várfi András polgármestert a pályázat benyújtására, az előkészítéshez szükséges beszerzési eljárás lefolytatására, a szükséges intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő:
azonnal
Felelős:
- AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős:
- NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-