15. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2014. augusztus 21-i ülésére

Tárgy:   Testvérvárosi találkozó - pályázat benyújtása
Készítette:   Kürtiné Erdősi Klára
Előterjesztő:   Várfi András kompenzációs listás önkormányzati képviselő
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

Az Európai Unió Tanácsa 2014. április 14-i 390/2014/EU rendeletével megalkotta a 2014. és 2020. közötti időszakra vonatkozó „Európa a polgárokért” programot, melynek programtámogatásai között szerepel a Testvérváros-program is.
A program célja:
- a polgárok uniós szintű demokratikus szerepvállalása és a polgári részvétel ösztönzése az uniós szakpolitikák és döntéshozatali folyamatok jobb megértésének elősegítésével, valamint az interkulturális és önkéntes programokban való részvétel népszerűsítésével
- erősíteni az európai polgárság eszméjét, javítani a polgári és demokratikus részvétel feltételeit az Európai Unión belül
- ösztönözni a demokratikus döntéshozatalban való részvételt az Európai Uniós szinteken
- támogatni a konkrét részvételt az Európai Unió döntéshozatali folyamataiban.
 
Az Európai Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Ügynökségen (EACEA) keresztül lehet pályázatot benyújtani testvérvárosi találkozók megszervezése érdekében, mely alapján közvetlenül az Európai Unió Bizottságától lehet támogatást igényelni.
A lakossági találkozók fő célja, hogy a városok és azok lakói között támogassák az aktív együttműködést és a baráti viszony fenntartását.
 
A pályázatnak meg kell felelnie a következő követelményeknek:
- a rendezvényt EU tagállamban kell lebonyolítani, résztvevő országok csak EU tagállamok lehetnek
- a projektben legalább két támogatható ország településeinek kell szerepelnie, valamint legalább 25 meghívott nemzetközi résztvevőt kell bevonni,
- aktív helyi szintű polgári részvétellel kell a programokat megvalósítani,
- fontos a polgárok aktívabb európai szintű részvételre való ösztönzése, ezzel hozzájárulva az aktív európai polgári szerepvállalás fejlődéséhez,
- a résztvevők európai integráció melletti elkötelezettségének növelése
 
Az új „Európa a polgárokért” program elfogadásával változtatásokat vezettek be a pályázati rendszerben is. Ennek értelmében pályázatok benyújtására csak az Európai Bizottság Felhasználó-azonosítási Rendszerében (ECAS), valamint a pályáztató szerv, az EACEA egységes regisztrációs rendszerében (URF) történő előzetes regisztrációt követően nyílik lehetőség. Regisztrálni nemcsak a pályázatot benyújtóknak, hanem valamennyi, a pályázatban részt vevő szervezetnek is kell, hiszen mindenkinek fel kell tüntetnie az adatlapon a kapott résztvevő-azonosító kódját (PIC). Jelen projekt esetében tehát nemcsak Önkormányzatunknak, hanem a partnerszervezeteknek is (Pilzno, Nagyenyed, Schöneck) regisztrálniuk kell, melynek érdekében a testvérvárosi önkormányzatokhoz is elküldtük a felkérést. A pályázatok támogatásáról a bíráló bizottság az adatlap hiánytalan kitöltése mellett a pályázó önkormányzat által összeállított program alapján dönt.
 
A testvérvárosi találkozók rendezésére benyújtható pályázatok következő beadási határideje: 2014. szeptember 1.
Ezen pályázati fordulóban a 2015. szeptember 1. – 2015. december 31. között megrendezésre kerülő programokra lehet támogatást igényelni. A pályázatot angol, német vagy francia nyelven kell benyújtani közvetlenül Brüsszelbe, az Európai Unió Bizottságához.
 
A találkozó tervezett programja az előterjesztés mellékletét képezi.
A találkozó alkalmával három testvérvárosunk, Nagyenyed, Pilzno és Schöneck küldötteit látnánk vendégül.
A találkozó címe, témája: „Európa jövője: vallás, kultúra, fenntartható fejlődés” annak kapcsán, hogy a 2015-es év a fejlődés európai éve lesz.
 
Az Ügynökség által kiírt pályázat keretében igényelhető támogatás fix összegű, melynek összege a részt vevők számától függ, kötelező mértékű saját erő biztosítására nincs szükség.
Pozitív elbírálás esetén a négy napos program megszervezésére városunk rendezési költségként 5.000 euró (augusztus 4-i állapot szerint: 1 €=314,07 Ft árfolyammal számolva ez összesen 1 570 350 Ft) összeget kaphat, kevesebb támogatás megítélése esetén a rendezvény költségei is csökkenhetnek. Amennyiben a Tisztelt Képviselő-testület egyet ért, a pályázat elutasítása esetén a testvérvárosi program csökkentett költségvetéssel, kisebb létszámmal kerülne megrendezésre.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy a fentiek figyelembevételével az előterjesztést megvitatni szíveskedjen, és döntését határozati javaslat formájában hozza meg.

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben foglaltak elfogadását, a pályázat benyújtását.

 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben foglaltak elfogadását, a pályázat benyújtását.

 
Döntési javaslat

"Testvérvárosi találkozó - pályázat benyújtása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Gyomaendrőd Város Önkormányzata pályázatot nyújt be az Európai Unió Bizottságához a 2015. szeptember 3.-6. között megrendezendő testvérvárosi program lebonyolításának támogatása érdekében.

 

A Képviselő-testület felhatalmazza Várfi András polgármestert a pályázat benyújtására és a szükséges intézkedések megtételére.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős: - NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-

« Vissza
Vissza a főmenübe