12. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2014. január 21-i ülésére
2014. január 21-i ülésére
Tárgy: | Kérelem az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók munkáltatói joga tárgyában | |
Készítette: | Kovácsné Rácz Julianna, Szilágyiné Bácsi Gabriella | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő – testület!
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény rögzíti, hogy a 3000 főt meghaladó lakosságszámú települési önkormányzat köteles gondoskodni az illetékességi területén levő összes, saját tulajdonában álló, az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmények feladatinak ellátását szolgáló ingó és ingatlan vagyon működtetéséről.
A jogszabály értelmében 2013. január 1. napjától az önkormányzat biztosítja a köznevelési feladatok ellátásához szükséges tárgyi feltételeket, továbbá az ingó és ingatlan vagyon működtetésével összefüggő személyi feltételeket.
Ezen feladatokhoz kapcsolódóan a 2012. december 31-én az oktatási intézményeinkben dolgozó technikai állomány áthelyezésre került az önkormányzathoz, illetve a Képviselő – testület 2012. decemberi döntése értelmében 2013. február. 11. napjától a Zöldpark Nonprofit Kft. vált a 22 fő technikai dolgozó munkáltatójává, figyelemmel a köznevelési feladatot ellátó egyes önkormányzati fenntartású intézmények állami fenntartásba vételérőlszóló 2012. évi CLXXXVIII. tv. 6.§ (5) bekezdésében foglaltakra.
A munkáltatói jogokat és kötelezettségeket a Zöldpark Kft. gyakorolja, a feladat ellátásához szükséges anyagok, eszközök beszerzése pedig az önkormányzati hivatal feladatát képezi.
A 2013-as évben a takarítói és karbantartói feladatok ellátása során jelentős problémák nem merültek fel, ugyanakkor a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola többször is jelezte az év során, hogy intézményében a takarítói személyzet sűrűn változik, nincs meg az állandó dolgozói állomány, akivel a gördülékeny feladatellátás biztosítható lenne.
2013. októberében a Zöldpark Kft. részéről egy megkeresés érkezett önkormányzatunkhoz, amelyben jelezték felénk a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskolában munkát végző technikai dolgozó(k) részéről felvetett problémákat. Ezen problémák lényege, hogy véleményük szerint olyan feladatokat kell ellátniuk intézményvezetői utasításra (csengetés, kapunyitás), mely nem tartozik munkaköri feladataik közé. Az említett nehézségek megoldásaként a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskolába felszerelésre került egy programozható elektromos iskolai csengő, illetve a Hősök úti épületegységben kialakításra került egy nyomógombos kapunyitó rendszer, melynek segítségével az épületből is meg lehet oldani az ajtó nyitását.
A felmerült problémák tisztázása érdekében 2013. október 30-án egy egyeztető megbeszélésre került sor, melyen részt vettek a Zöldpark Kft. képviselői, Gyomaendrőd Város Önkormányzatának képviselői, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Gyomaendrődi Tankerületi igazgatója, a Kis Bálint Általános Iskola intézményvezetője és helyettesei és az oktatási intézményekben foglalkozatott technikai állományból azok, akik jelezték, hogy a plusz feladatok ellátása miatt nem tudják feladataikat ellátni. Ezen az egyeztetésen tisztázásra kerültek a felvetett problémák, illetve megállapításra került annak szükségessége, hogy a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskolában munkát végző nyugdíjazott munkavállaló helyét ismételten állandó létszámmal kell betölteni. Az egyeztetés időpontjában ez az álláshely nem volt betöltve. Így a feladatot ellátó tényleges technikai létszám 22 fő lesz.
Az önkormányzat a 22 fő foglalkoztatásához szükséges forrást a 2013. évi költségvetési rendeletében biztosította, nem adott utasítást a Zöldpark Kft. részére arra vonatkozóan, hogy a feladatot az engedélyezettnél alacsonyabb létszámmal lássa el, viszont a 22 főn felüli létszámbővítést nem támogatta.
Az oktatási intézményekben foglalkoztatott technikai létszám az alábbiak szerint alakul:
- 18 fő munkaszerződéssel rendelkező 8 órás,
- 2 fő munkaszerződéssel rendelkező 4 órás,
- 1 fő munkaszerződéssel rendelkező 6 órás,
- nyugdíjazott munkavállaló üres álláshelye, melyet egy fő állandó, 8 órában foglalkoztatott munkavállalóval javasolt betölteni (jelenleg a Munkaügyi Központ által támogatott dolgozó látja el a feladatot).
A Zöldpark Kft. ügyvezető igazgatója és a megjelent intézményvezető is egyetértett azzal, hogy a munkavállalók a fent említett létszámmal hatékonyan el tudják végezni az oktatási intézményekben jelentkező feladatokat és ez által biztosítottá válik a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola intézményvezetőjének azon kérése is, miszerint az intézmény mindkét telephelyén állandó személyzet lássa el a faladatokat.
Az előbb említett megbeszélésen a konkrét problémák mellett felvetődött a technikai állomány koordinálásának és a feladatok kiosztásának kérdése is, illetve annak vizsgálata, hogy az adott intézményvezetőnek milyen jogosultsága van e kérdéskörben.
2013. december 2-án a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola intézményvezetője részéről megküldött megkeresésben Ágostonné Farkas Mária kérelemmel fordult Önkormányzatunk Képviselő-testülete felé. Az intézményvezető kéri a 2011. évi nemzeti köznevelésről szóló CXC. Törvény által biztosított azon lehetőség megvizsgálását, hogy az iskolákban munkát végző technikai személyzet felett ki gyakorolja a munkáltatói jogokat. A 2011. évi CXC. tv. 61.§ (6) bekezdésének 2013. július 6-tól hatályos változata az alábbiak szerint rendelkezik:
“(6) A köznevelési intézményben végzett munka jellegén, természetén nem változtat az a körülmény, hogy a köznevelési intézménynek ki a fenntartója. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézményben az e törvényben foglalt kivétellel a munkáltatói jogokat az állami intézményfenntartó központ vezetője gyakorolja. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény vezetője az adott köznevelési intézmény alkalmazottjai tekintetében - a bérgazdálkodást érintő döntések, a kinevezés és a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése kivételével - gyakorolja a munkáltatói jogokat. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény vezetője az e bekezdésben meghatározottak szerint gyakorolhatja a munkáltatói jogot azok tekintetében is, akik a működtető, vagy az általa megbízott személy, illetve szervezet intézkedése alapján végeznek munkát a köznevelési intézményben, amennyiben a működtető így dönt.”
A munka szervezésével (operatív irányítással) járó munkáltató döntések az alábbiakat foglalhatják magukba a teljesség igénye nélkül:
- utasítási, ellenőrzési és beszámoltatási jog (a munkaköri leírásban meghatározott feladatok tekintetében);
- a köznevelési intézményben dolgozó alkalmazottak munkaköri leírásának véleményezése;
- foglalkoztatás rendjének, így az iskolában történő benntartózkodás, a munkaidő-beosztás
egyes kérdéseiben való döntés
Nem átruházható a munkáltatói jog gyakorlásából az
- közalkalmazotti jogviszony létesítése, megszüntetése, módosítása (kinevezés);
- munkaköri leírás jóváhagyása;
- a közalkalmazott bérének, illetményének, juttatásainak megállapítása;
- szabadság, rendkívüli munkaidő-kedvezmény kiadása,
- törvény által nevesítetten kizárólag a munkáltató által gyakorolható jogok gyakorlása.
Az intézményvezető elmondása alapján a Zöldpark Nonprofit Kft. alkalmazásában álló technikai dolgozók a napi munka során felmerült problémákkal kapcsolatban nem tudják kihez fordulhatnak, ez konfliktus helyzetet teremt a dolgozók körében, amit az intézményvezetőnek kell megoldania. Véleménye szerint a kialakult nehézség megoldása egyszerűbb volna, ha az intézményvezető koordinálná a napi munkafolyamatokat, szabadságok kiadásának kérdését illetve betegség esetén a helyettesítés megszervezését.
A hatékonyabb munkavégzés érdekében kéri a munkavállalók munkáltatói jogának felülvizsgálatát, megfontolni annak a lehetőségét, hogy az intézmény vezetője a takarítók és karbantartók esetében munkáltatói jogokat gyakorolhasson.
2013. december 4-én az intézményvezető által küldött megkeresést csatoltan továbbítottuk a Zöldpark Nonprofit Kft. részére, kértük a fent említett kérés véleményezését, majd álláspontjukról illetve a Zöldpark Kft. által észlelt problémákról tájékoztatás nyújtását.
Fekete József ügyvezető igazgató részéről 2014. január 14-én érkezett állásfoglalás szerint a Kft. támogatja az intézményvezetők azon törekvéseit, hogy a takarító és karbantartó személyzetet a napi feladatellátásuk során koordinálják és munkavégzésüket ellenőrizzék, továbbá javasolja a 22 fő munkavállaló foglalkoztatását a feladat ellátásához.
Az előzetes egyeztetések alapján, az alábbiakat javasoljuk Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testületének, mint az oktatási vagyon működtetéséről döntésre jogosultnak:
2014. évben is a Zöldpark Nonprofit Kft. maradjon az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók munkáltatója.
- 2014. március 1. napjától az adott intézményben munkát végző technikai dolgozók operatív irányítását az intézmények vezetői lássák el, amennyiben munkáltatójuk ezzel egyetért.
- Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete utasítsa a Zöldpark Nonprofit Kft.-t, hogy kezdeményezze az intézményvezetők munkáltatójánál a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Gyomaendrődi Tankerületi Igazgatóságánál, hogy járuljon hozzá, hogy az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók operatív irányítását az intézményvezetők lássák el a 2011. CXC. tv. 61.§ (6) bekezdésében foglaltakra figyelemmel.
- Az operatív irányítással megbízott intézményvezetőket megillető munkáltatói jogok tartalma a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Gyomaendrődi Tankerületi Igazgatósága és Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testülete által jóváhagyott okiratban kerüljön rögzítésre.
Az Ügyrendi Bizottság ülésén részt vett a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Gyomaendrődi Tankerületének megbízott igazgatója is, és úgy nyilatkozott, hogy támogatja azon kérelmet, miszerint az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók operatív irányítását az intézményvezetők lássák el a jövőben.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A Bizottság javasolja a döntési javaslat elfogadását. |
|
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A Bizottság javasolja az előterjesztés döntési javaslat szerinti elfogadását. |
|
"Munkáltatói jog operatív irányításra"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2011. évi CXC. tv. 61.§ (6) bekezdésében foglaltak alapján utasítja a Zöldpark Nonprofit Kft ügyvezetőjét, hogy az oktatási vagyon működtetését ellátó 22 fő technikai dolgozó munkáltatói joga gyakorlása során a munkavégzés helye szerinti intézményvezetők részére biztosítsa a nemzeti köznevelésről szóló tv.-ben meghatározott terjedelemben a dolgozók napi munkavégzésének irányításához szükséges munkáltatói jogokat. Az egyes munkáltatói jog átengedéséről készítsen okiratot, melyet jóváhagyásra terjesszen be a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Igazgatójának és Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testületének.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2014. 02. 10.
Felelős: Fekete József
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella