10. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2015. április 20-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi zárszámadási beszámolója
Készítette:   Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület!
 
 
Jelen előterjesztés keretei között beszámolunk az önkormányzat és intézményei 2014. évi költségvetési gazdálkodásának alakulásáról.
 
   
A feladatellátás általános értékelése
 
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a 2/2014. (II. 28.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2014. évi költségvetését, melyet az év során 5 alkalommal módosított.
 
2014. a választások éve volt. A legnagyobb változást a települési önkormányzati választások hozták az önkormányzat életébe. 2014. október 13-ától megváltozott a Képviselő-testület összetétele és a polgármester személye is.
 
2013. évben indult és 2014. évben zárult a Magyar Állam részéről az önkormányzati adósságrendezés. Ennek keretei között az Állam első körben az önkormányzat 2012. december 31-én fennálló adósságállományának 65%-át vállalta át, majd 2014. február 28. napjával megtörtént a teljes körű adósságátvállalás.
2014. december 31-én az önkormányzat fejlesztésekre rendelkezésre álló forrásának összege 450 millió Ft volt, mely összeg számlavezető pénzintézetünknél került lekötésre. A betétek 2015. január 23-án jártak le, a jóváírt kamat összege 4.176 E Ft volt. Jelenleg két részletben van lekötve ezen forrás, 54 millió Ft-ot 3 hónapra kötöttünk le 2,15%-os kamat mellett és 400 millió Ft-ot fél évre, 2,3%-os kamattal. 2015. március 25-től a jegybanki alapkamat mértéke 1,95%.
 
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 3 gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv és 3 gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmény működtetésével oldotta meg. 2013. július 1. napjától a Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda fenntartója a jogi személyiséggel rendelkező Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás lett.
 
A 2014-es évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
 
 
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
 
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön, és az erőforrásokat megóvják a károktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
 
 I . Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatalon belül minden dolgozó számára egységesen biztosított a hatályos önkormányzati és nem önkormányzati normák elérése. A napi munkavégzést szabályozó belső utasítások elérhetősége szintén biztosított. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A képviselő-testületek döntéseinek nyilvántartása elektronikusan történik, mely lehetővé teszi a megalapozó előterjesztések megismerését, és későbbi időpontokban történő visszakeresését. A 2013-as gazdálkodási évben a közös önkormányzati hivatal megalakulásával a gazdálkodási folyamatokat teljesen újra kellett szabályozni. A szabályozás keretében felül kellett vizsgálni a testületek, mint fenntartók működését meghatározó szervezeti és működési szabályzatokat, valamint az önkormányzatok együttműködését keretbe foglaló a megváltozott jogszabályi előírásokhoz igazodó társulási szabályzatokat. Gondoskodni kellett a törzskönyvi nyilvántartásba vételről. A testületi döntések meghozatalával párhuzamosan biztosítani kellett, hogy a működés kereteit biztosító szabályzatokat, előírásokat a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó minden dolgozó megismerje, azokat alkalmazni tudja. A 2014-es költségvetési évben módosultak a gazdálkodást szabályozó jogszabályok, melyek alapján az Önkormányzat gazdálkodását szabályozó belső előírások felülvizsgálata megtörtént.
 
1)       A személyi változások miatt felülvizsgálatra került a kötelezettség vállalás, utalványozás, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
Összességében a fenti intézkedések eredményeként folyamatosan biztosított, hogy a dolgozók a gazdálkodással valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat, és program alkalmazása, a községi ügyiratkezelés ellenőrzése biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését. Negyedévente a teljesítményre vonatkozó legfontosabb adatok a honlapokon megjelennek. 
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók a felhő alapú adattárolás kialakításával szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtnak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakat a községi és hivatali dolgozók a ustream program ingyenes verziójának használatával is figyelemmel kísérhetik.
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. Az önkormányzat, illetve a hivatal nevére érkező számlákban szereplő teljesítések igazolása szabályozott, az részben a Városüzemeltetési Osztályvezető feladatát, részben az aljegyző (informatikai kiadások), részben a jegyző (hivatal működésével kapcsolatos kiadások), részben a feladat ellátásért felelős köztisztviselő, részben a polgármester (önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások) feladatát képezik. A közüzemi számlák érvényesítésére külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre. A beérkező számlák szignálása az iktatói érkeztetést követően a napi postabontás során történik. Az eljárás bevezetésével lehetővé vált a pénzügyi követelést tartalmazó okiratokkal kapcsolatos teljesítés igazolás folyamatában történő ellenőrzése.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását a POLISZ rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős.
A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek, a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét.
A POLISZ rendszer alkalmazásával biztosítottá vált, hogy a gazdálkodással kapcsolatos események összhangja biztosított legyen a szabályszerűséggel, a szabályozottság és a megbízható gazdálkodás elveivel.
 
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései tekintetétben a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabálya (Beszerzések lebonyolításának szabályzata szerint) határozza meg az eljárási rendet. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. Az A  villamos energia, és gáz  beszerzése szintén kbt. szabályai szerint történt meg évente ami lehetővé teszi a legkedvezőbb árat adó szolgáltató kiválasztását
A kommunikációs eszközök hatékony felhasználását a mobil telefonok esetében a részletes számla, a hívásnapló vezetése, a hagyományos telefonok esetében a magán és a hivatali kód használata biztosítja.
A hatékony gazdálkodást szolgálja a közüzemi számlák energetikus által történő ellenőrzése is. Ezen feladat szakember által történő ellátása rendkívül hasznos és szükséges, ugyanis sajnos igen sűrűn előfordul, hogy a szolgáltatók nem a tényleges fogyasztásnak és nem a hatályos jogszabályoknak megfelelő tartalmú számlát állítanak ki. A számlák megreklamálása gyakori, ugyanakkor hosszadalmas folyamat, de sok esetben eredménnyel, azaz költség megtakarítással jár.    
Nem kellően hatékony az informatikai eszközök magáncélú használatának az ellenőrzése, melyre a jövőben a hivatali céllal tárolt információ mennyiség növekedése miatt fokozott figyelmet kell fordítani. Az indokolatlanul tárolt fájlok, és futtatható programok jelentős mértékben csökkentik a rendelkezésre álló korszerű informatikai eszközök hatékonyságát. Folyamatban van a hozzáférési lehetőségek korlátozása, kódolással, az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. tv. követelményeinek teljesítése, mind az önkormányzatokat, mind a hivatal vezetését új kihívások elé állítja. A jogszabályi előírások teljesítése a korábban ismertetett problémákat megoldja külső szakértő bevonásával.
A vagyonvédelmet szolgálja a kétévente megtörténő átfogó vagyonleltározás is.
A hivatali Dacia Duster típusú gépjármű használatát előzetesen a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője engedélyezi, ideértve a hivatali és intézményi használatot is. A tömegközlekedési eszközök szolgáltatási árainak drasztikus növekedése miatt nem tartható az a korábbi szabályozás, hogy a gépjármű havi km futás teljesítménye nem haladhatja meg az 1800 km-t. Csökkent az OPEL gépkocsi igazgatási feladatok céljára történő igénybevétele. A magángépjármű igénybe vétele a korábbi évek gyakorlatának megfelelően előzetes engedélyhez és gazdaságossági számításhoz kötött. Intézményvezetők esetében ezt a polgármester engedélyezi, a hivatal dolgozói tekintetében a jegyző. Munkába járás költsége 3 esetben terhelte a hivatalt, 1 osztályvezető, 1 pénzügyi feladatokat ellátó  dolgozó és 1 adóellenőr esetében.
 
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. A POLISZ rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
2008. évtől a testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának új elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek.   
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
2014. évben is az egyes gazdasági döntések meghozatala előtt törekedtünk megfelelő kockázat elemzés elkészítésére, melynek során bemutattuk az egyes döntési alternatívákhoz kapcsolódó kockázatokat. Fontos a jövőben a kockázat elemzés  teljes körű megvalósítása. A beszámolóval érintett időszakban a testületi ideértve a bizottsági és társulási ülések időtartamát növekedett, ami csökkentette az előkészítésre fordítható idő keretet. Az alapos és széleskörű kockázat és hatásvizsgálat követelménye így nehezen elégíthető ki. Az elkövetkező évek nagy kihívása, hogyan hozható összhangba, a dinamikus a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni akaró döntéshozatal, a széles körű kockázatelemzésen alapuló alternatívák kidolgozásával. A robbanásszerűen fejlődő informatikai lehetőségek a problémát csak részben képesek megoldani, hatékonyabbá tenni az előkészítést.
2014-ben a rendelkezésre álló személyi állományra hárult a választási feladatok elvégzése, ahol a megfelelő ellenőrzésről szintén gondoskodni kellett. 
A szabálytalanságok kialakulásának megelőzését, illetve azok feltárását, javítását, a hatékony gazdálkodást, továbbá a döntések végrehajtásának ellenőrzését, azaz a FEUVE minél hatékonyabb működését szolgálja azon jegyzői utasítás, miszerint minden osztály vezetőjének az adott év elején az osztályának működésére vonatkozóan ellenőrzési munkatervet kell készítenie, melyben rögzítésre kerül, hogy mely területeket, mikor és mely dolgozó köteles ellenőrizni és arról jelentést készíteni. A FEUVE gyakorlati működtetését mindazon vezetők, osztályvezetők, akik ütemtervüket elkészítik és az abban rögzített ellenőrzéseket végrehajtják, rendkívül hasznosnak és szükségesnek tartják, hiszen lehetőséget biztosít a sok esetben rutinszerűen végzett feladatoknál az esetlegesen vétett hibák feltárására, megszűntetésére. Ezek az ellenőrzések azt a célt is szolgálják, hogy a kollégák minél jobban azonosuljanak azon vezetői elvárással, miszerint munkavégzésünk ne váljon rutinszerűvé, tartsunk lépést a folyamatos jogszabályváltozással, törekedjünk a minél önállóbb és felelősebb munkavégzésre. 2010-től biztosítottá vált a köztisztviselők tekintetében a teljesítmény követelmények, a teljesítmény követelmény-értékelések, továbbá a feladatok hatékony végrehajtását segítő képzési kötelezettségek elektronikus nyilvántartását biztosító rendszer, a TÉR rendszer alkalmazása.
A hatósági munkavégzés területén a kiadmányozási jogosultságok újra szabályozásával biztosítottá vált a többszöri ellenőrzés, a „négy szem” elvének érvényesülése. A jóváhagyási rendszer a kirendeltségek esetében elektronikus úton történik az ügymenet modell megküldését követően. A belső kontrolt segíti az ügyvédi tanácsadás igénybevételének lehetősége, melynek során az érintett szervezeti egység vezetőjével együttesen lehet az adott problémát megbeszélni. 
 
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
 
Nyertes pályázatok folyamatban lévő beruházásai
 
Start mintaprogram
Programelem
Létszám (fő)
Dátum
Támogatási összeg (Ft)
Mezőgazdaság
83
2014.03.01.-2015.02.28.
109 135 889
Téli és egyéb értékteremtő (betom)
42
2014.05.01.-2014.09.30.
22 929 316
Téli és egyéb értékteremtő(asztalos)
20
2014.08.04.-2015.02.28.
14 195 211
Belvízelvezetés
84
2014.08.04.-2015.02.28.
50 947 427
Illegális hulladék
20
2014.08.04.-2015.02.28.
13 098 278
Mezőgazdasági földút
42
2014.10.02.-2015.02.28.
20 883 739
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás(Tanfolyam)
43
2014.12.01.-2015.03.31.
15 719 396
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
20
2014.12.01.-2015.02.28.
4 633 014
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás(Adminisztrátor)
1
2014.12.01.-2015.02.28.
291 413
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
10
2014.08.13.-2014.10.31.
1 838 272
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
45
2014.05.05.-2014.08.31.
13 271 085
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
127
2014.03.13.-2014.04.30.
18 211 000
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
100
2014.06.01.-2014.07.31.
18 455 971
Összesen
 
 
303 610 011
 
-          Raiffeisen Mindenki ebédel 2014 Tél
(20 gyermek hétvégi étkeztetésének biztosítása 2014.12.16. – 2015.06.16. közötti időszakban)
 
-          Gyomaendrőd szennyvíztisztító telepének korszerűsítése (KEOP-1.2.0/09-11-2011-0055)
Nettó összköltség: 849 329 620 Ft
Elszámolható nettó összköltség: 832 868 512 Ft
Támogatás (elszámolható összköltség 94,796 %-a): 789 526 035 Ft
 
-          „Lélekkel a Körösök mentén – Turisztikai fejlesztések a vallás és a Körös ökológiája tükrében” (DAOP-2.1.1/J-12-2012-0007)
Összköltség: 459 191 080 Ft, Támogatás (100%): 459 191 080 Ft
 
-          Települési szilárdhulladék gazdálkodási rendszerek fejlesztése a Körös-szögi Kistérségben KEOP-1.1.1-2F/09-11-2012-0005
Új nettó összköltség (Építési beruházás összköltsége módosult!): 468.132.581 Ft
Új támogatás (92,065302 %): 430.987.674,46 Ft
Gyomaendrőd beruházás aránya: 31,008873%
Új Gyomaendrőd Önerő: 9.251.836 Ft
Új Gyomaendrőd ÁFA: 40.733.760 Ft
A költségvetésben a régi támogatási intenzitás alapján van elkülönítve, de mivel még az eszközbeszerzés folyamatban van, így ezen nem változtattunk.
 
-          Körös-szögi Kistérség Hulladékgazdálkodási Rendszerének Továbbfejlesztése” KEOP-1-1-1/C/13-2013-0043
Projekt nettó összköltsége: 525.400.000 Ft
Támogatás (95,000000%): 499.130.000 Ft
Gyomaendrőd beruházás aránya: 31,008873%
Gyomaendrőd Önerő: 14.337.014 Ft
Gyomaendrőd ÁFA: 45.660.132 Ft
 
Tartaléklistás
-          Területi együttműködések az esélyegyenlőség és a felzárkózás elősegítése érdekében a Gyomaendrődi Járás területén” (ÁROP-1.A.3-2014-2014-0009) (kifogás benyújtva)
Összköltség: 22 000 000 Ft, Támogatás (100%): 22 000 000 Ft
 
-          Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvoda intézményeinek fejlesztése a színvonalas kisgyermekkori nevelés feltételeinek biztosításához (TÁMOP-3.1.11-12/2-2012-0271)
Összköltség: 50 000 000 Ft, Támogatás (100%): 50 000 000 Ft
 
-          Az Őszikék Idősek Otthonában élők XXI. századnak megfelelő humanizált életkörülményeinek megteremtése. (TIOP-3.4.2-11/1-2012-0014)
Összköltség: 180 000 000 Ft, Támogatás (100%): 180 000 000 Ft
Elszámolás alatt lévő, lezárt pályázatok
-          Iskolai közétkeztetés színvonalának fejlesztése (4/2014. (I.31.) BM rendelet)
Összköltség: 35 617 369 Ft, Támogatás: 25 920 000 Ft
 
-          Közművelődési érdekeltségnövelő támogatás (9/2014. (II.3.) EMMI rendelet)
Támogatás: 353 000 Ft
 
-          Könyvtári érdekeltségnövelő támogatás (9/2014. (II.3.) EMMI rendelet)
Támogatás: 648 000 Ft
 
-          Helyi közösségi közlekedés támogatása (21/2014. (IV.18.) NFM rendelet)
Támogatás: 735 000 Ft
 
-          Itthon vagy – Magyarország, szeretlek! (44/2014. (IX.5.) BM rendelet
Összköltség: 852 560 Ft, Támogatás: 845 000 Ft
-          Önkormányzati struktúrafejlesztés Gyomaendrőd Város Önkormányzatánál (ÁROP-1.A.5-2013-0065)
Összköltség: 21 748 000 Ft, Támogatás: 21 748 000 Ft
 
-          Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény kiállításainak megújítása és múzeumpedagógiai programjainak fejlesztése
Támogatás: 2 000 000 Ft
 
-          Határ Győző mellszobrának megvalósítása 
Támogatás: 2 500 000 Ft
 
-          Varga Lajos Sportcsarnok fejlesztése (BM rendelet)
Összköltség: 25 891 665 Ft, Támogatás: 14 000 000 Ft
 
-          Belvíz III. ütem „Belvízrendezés az élhetőbb településekért komplex belvízrendezési program megvalósítása belterületen és a csatlakozó társulati csatornán I. ütem” DAOP-5.2.1/D-2008-0002
Tervezett költségek:
A projekt bruttó költsége:                  251.862.064 Ft
Támogatás (85%):                              214 082 754 Ft
Pótmunka költsége
A projekt bruttó költsége:                  49 993 994 Ft
Támogatás mértéke (85%):                42 494 895 Ft
 
-          Belvíz VIII. ütem Helyi ás térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztése DAOP-5.2.1/A-11-2011-0010 Gesztor: Kondoros Város Önkormányzata
Gyomaendrődre vonatkozó költségek összege:
            Beruházás összköltsége:                    101 158 079 Ft
Támogatás (90%):                              91 042 271 Ft
 
Elutasított pályázatok
 
-          Térfigyelő kamerarendszer kiépítése Gyomaendrőd város területén
-          Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény kiállításainak megújítása és múzeumpedagógiai programjainak fejlesztése II. ütem (9/2014. (II.3.) EMMI rendelet)
-          Kérelem muzeális intézmények fenntartásának támogatására (5/2014. (I.24.) EMMI rendelet)
-          Raiffeisen Mindenki Ebédel 2014. nyár
-          Várépítő pályázat
-          Európa jövője: vallás, kultúra, fenntartható fejlődés (EACEA testvérvárosi pályázat)
-          Mindenki ebédel pályázat a Procter & Gamble és a Lidl támogatásával
-          Városi közintézmények komplex energetikai fejlesztése Gyomaendrődön (KEOP-5.5.0/A/12-2013-0222)
 
Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2/2014. (II.28.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2014. évi költségvetését.
 
Az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 3.163.480 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.482.933 E Ft, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 680.547 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 3.163.480 E Ft volt.
 
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 5.699.498 E Ft. 
 
A 2014. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
 
Bevételek: 5.471.629 E Ft
 
Kiadások: 4.602.661 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.092.995 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 867.666 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 1.642.000 E Ft
 
Az Önkormányzat gazdálkodásában az elsődleges cél az volt, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat rövid lejáratú hitelt a működéshez nem vett igénybe. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
 
                                                                                                                                                                                   Adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Bevételek
 
 
 
 
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
739120
871785
871785
100,00
Közhatalmi bevételek
402260
494576
493284
99,74
Intézményi működési bevételek
130891
323071
303086
93,81
Működési célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
491076
624334
552001
88,41
Önk. Felh.költs.tám.
 
26921
26921
100,00
Felhalmozási bevételek
 
501
501
 
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
712086
802467
674253
84,39
Támogatási kölcsönök visszatérülése (műk. és felh.)
7500
28384
23674
83,41
Előző évi ktgv-i maradvány igénybevétele
680547
865116
863781
99,85
Államháztartáson belüli megelőlegezések
 
28543 
28543
100,00
Betétek megszűntetése
 
1633800
1633800
100,00
Bevételek mindösszesen
3163480
5699498
5471629
96,00
Kiadások
 
 
 
 
Személyi juttatások
419737
553290
539317
97,47
Munkaadót terhelő járulékok
93621
116329
112779
96,95
Dologi kiadás
461021
805012
600131
74,55
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülről
579536
 
728480
714887
98,13
Műk. c. kölcsön nyújtása
0
4158
1835
44,13
Tartalékok műk. c.
128380
158596
0
 
Ellátottak juttatása
216883
232411
124046
53,37
Működési kiadások összesen
1899178
2598276
2092995
80,55
Felújítások
45478
123656
117374
94,92
Beruházások
814015
884877
725571
81,99
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
3275
13917
8785
63,12
Felh. c. kölcsön nyújtása
11035
22330
15936
71,37
Tartalékok felh. c.
390499
385899
0
 
Felhalmozási kiadások összesen
1264302
1430678
867666
35,32
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
 
28543
   
Pénzeszközök betétként elhelyezése
 
1642000 
1642000
100,00 
Kiadás mindösszesen
3163480
5699498
4602661
80,76
 
 
Bevételek alakulása
 
  • Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 871.785 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
    1. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása (hivatal, zöldterület, közvilágítás, köztemető, közutak, egyéb kötelező önkormányzati feladat, hozzájárulás a pénzbeli szociális ellátásokhoz, beszámítás összege): 301.153 E Ft
    2. Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 94.765 E Ft
    3. Óvodaműködtetési támogatás: 11.126 E Ft
    4. Gyermekétkeztetési feladatok támogatása: 60.557 E Ft
    5. Egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése: 76.770 E Ft
    6. Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 91.429 E Ft
    7. Szakosított szociális ellátási feladatok támogatása: 161.453 E Ft
    8. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása: 16.196 E Ft
    9. Működési célú központosított előirányzatok: 20.801 E Ft
    10. Helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai (2014. évi bérkompenzáció, ágazati pótlék, „Itthon vagy – Magyarország szeretlek”): 37.535 E Ft
 
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át - és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében - az állam részére vissza kell fizetni.
 
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen 4.237.474 Ft):
Egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése: 239.387 Ft
Szociális és gyermekvédelmi ágazati pótlék: 222.550 Ft
Szociális szakosított ellátási feladatok támogatása: 751.105 Ft
Gyermekétkeztetés támogatása: 1.844.160 Ft
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 1.180.272 Ft
 
Plusz igény jelentkezett 37.334 Ft összegben a köznevelési feladatok támogatásánál.
  • A saját bevétel az eredeti tervet jelentősen meghaladva teljesült. A bérleti díjak tervet meghaladó teljesülése elsősorban azzal magyarázható, hogy a Regionális Hulladéklerakó Közgyűlésének döntése értelmében a 2013. évre vonatkozóan a tulajdonos önkormányzatok plusz 20 millió Ft többlet bérleti díjban részesültek, továbbá az Alföldvíz Zrt. által a szennyvíz-és ivóvízhálózatra fizetett bérleti díjak közül 2014. évben realizálódott a 2012. II. félévére, a teljes 2013. évre, valamint a 2014. I. félévére járó bérleti díjak összege. Ez annak köszönhető, hogy az Alföldvíz Zrt. közgyűlése év közben módosította a számlák 240 napos fizetési határidejét 60 napra. A tervezett összegnél így közel 17 millió Ft-tal több bérleti díj folyt be. A realizálódott kamatbevétel összege 13 millió Ft, mely részben a folyószámla után kapott kamatot jelenti, részben pedig a kötvényből, valamint az egyéb szabad forrás lekötéséből származó kamatot foglalja magába. Az áfa visszatérülésből származó bevétel összege meghaladja a 110 millió Ft-ot, mely elsősorban a szennyvíztisztító telep felújításához kapcsolódik.
  • A helyi adóbevételek az eredeti előirányzathoz viszonyítva 122%-on teljesültek, ezen belül az építményadó bevétel nem érte el a betervezett összeget, 97 ezer Ft-tal maradt el az eredeti tervtől. A telekadó 16%-kal, a magánszemélyek kommunális adóbevétele 4%-kal, az iparűzési adóbevételek 30%-kal, a talajterhelési díjbevétel 49%-kal, az idegenforgalmi adó 39%-kal haladta meg az eredeti költségvetésbe betervezett előirányzatokat. A gépjárműadó bevétel 104%-on teljesült, az állam felé megtörtént a befolyt gépjárműadó 60%-ának továbbutalása. A mezőőri járulék bevétel 126%-ban realizálódott.
  • A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök között jelenik meg a 2013. évben indult és 2014. évre áthúzódó közfoglalkoztatási programelemek támogatása, a 2014. évben indult Start mintaprogramra leutalt támogatások és az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatások összege mintegy 327 millió Ft értékben. Ezen összegből 50 millió Ft a 2015. évre áthúzódó kiadások finanszírozását szolgálja, mely előleg a 2014. évben képződött pénzmaradványunk részét képezi. Itt jelenik meg továbbá a támogató szolgálat működéséhez kapcsolódó 8.294 E Ft és a mezőőri támogatás 4.200 E Ft összege. Az Erzsébet utalvány formájában biztosított és a kiegészítő gyermekvédelmi támogatás összege 9.401 E Ft. A kapott földalapú támogatás összege 5.483 E Ft. A nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól 100 E Ft támogatásban részesült az autómentes nap pályázatunk. Az Európai Uniós forrásból megvalósuló ÁROP szervezetfejlesztési pályázatra leutalt támogatás összege 5.706 E Ft. A szúnyoggyérítés feladat ellátásához a települési önkormányzatok 561 E Ft támogatást utaltak. A Közös Hivatal működtetéséhez 2014. évben két alkalommal kért be az önkormányzat hozzájárulást a két kistelepüléstől, melynek összege Csárdaszállás esetében 4.010 E Ft, Hunya Önkormányzata esetében 3.068 E Ft). A Magyar Turizmus Zrt. szúnyoggyérítéshez 3.500 E Ft-ot utalt. A KLIK 406 E Ft-ot utalt át önkormányzatunknak, mely összeg a Zeneiskola térítési díj bevételének az oktatási intézmény működtetőjét megillető 30%-át jelenti. A Városi Egészségügyi Intézmény a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaitól 159.267 E Ft összegű támogatásban részesült a feladatainak ellátásához.
  • Működési kölcsönök visszatérülése: A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület visszautalta a Leader pályázathoz biztosított 1.091 E Ft összegű támogatás megelőlegezést. A Roma Nemzetiségi Önkormányzat 93 E Ft-ot fizetett vissza kölcsönéből. A Rózsahegyi Alapítvány részére megelőlegezett bérhez kapcsolódó visszatérítés összege 1.650 E Ft. Segély és közköltséges temetés visszafizetése címen 3.146 E Ft érkezett.
  • A felhalmozási bevételeknél ingatlan és egyéb tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 501 E Ft összegben. Itt jelenik meg az ügyeleti gépjármű értékesítéséből származó bevétel is.
  • A támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök közel 675 millió Ft összegben teljesültek. Itt jelenik meg a szennyvíztisztító telep beruházáshoz (KEOP 1.2.0/09-1-2011-0055) kapcsolódó 456.530 E Ft összegű uniós támogatás, a Belvíz III-as projekthez (DAOP 5.2.1/D-2008-0002) kapcsolódóan 120.418 E Ft összegben érkezett támogatás, illetve a Lélekkel a Körösök mentén pályázatunk 90.713 E Ft összegű támogatása, mely 31.927 E Ft összegű előleget foglal magában. A Nemzeti Kulturális Alaptól 2.500 E Ft összegű támogatás érkezett a Határ Győző mellszobor pályázatunkhoz, valamint a közfoglalkoztatási mintaprogram feladatainak finanszírozására 1.991 E Ft a kapott felhalmozási támogatás összege. Az út érdekeltségi hozzájárulás címén befolyt 299 E Ft, a csatorna érdekeltségi hozzájárulás címén 1.376 E Ft. A Kis Bálint Általános Iskola udvarának felújításához biztosított szülői hozzájárulás összege 426 E Ft.
  • Felhalmozási kölcsönök visszatérülése: A lakosság részéről a lakáshitel törlesztések és a belvízhitel törlesztések 4.849 E Ft összegben teljesültek. A Rózsahegyi Alapítvány részére múlt évben játszótér építéséhez az önkormányzat megelőlegezett 5.049 E Ft-ot, melyből 4.982 E Ft rendezése történt meg az Alapítvány részéről (a 67 E Ft összegű különbözet rendezéséről gondoskodni szükséges). A GYÜSZTE Leader-es pályázati támogatásának előfinanszírozásához biztosított 2.969 E Ft összeg is megtérült Önkormányzatunk részére. A Körös Kajak Sportegyesület részére pályázat előfinanszírozásához biztosított 4.886 E Ft is megtérült.
  • Felhalmozási célú önkormányzati támogatás: Itt jelenik meg a 4/2014. (I.31.) BM rendelet alapján pályázott, Térségi Szociális Gondozási Központ telephelyein végrehajtásra kerülő infrastrukturális fejlesztés 25.920 E Ft összegű felhalmozási célú központosított támogatása, valamint 1.001 E Ft összegben a közművelődési és könyvtári feladatokhoz kapcsolódó érdekeltségnövelő támogatás.
 
Adóbevételek részletes elemzése (Készítette: Enyedi László adóosztály vezetője):
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2014. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
Adótípus
Bevétel összege 2013-ban   eFt
Bevétel összege 2014-ben   eFt
Bevétel változása eFt
Nyitó hátralék 2014. 01.01-én eFt
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2014.12.31-én eFt
Folyó évi hátralék keletkezése 2014-ben eFt
Záró hátralék 2014.12.31-én           eFt
Hátralék változása eFt
Építményadó
28.525
28.903
378
22.503
20.505
6.232
26.737
4.234
Telekadó
4.408
4.636
228
2.304
2.007
645
2.652
348
Magánszemé-lyek kommunális adója
38.144
39.640
1.496
10.847
8.465
4.640
13.105
2.258
Idegenforgalmi adó
5.359
8.362
3.003
398
0
749
749
351
Iparűzési adó
321.894
364.848
42.954
85.528
63.242
33.225
96.467
10.939
Helyi adók összesen:
398.330
446.389
48.059
121.580
94.219
45.491
139.710
18.130
Földbérbeadás-ból származó jövedelem adója
36
19
- 17
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
28.980
29.213
233
38.242
34.507
10.172
44.679
6.437
Talajterhelési díj
2.837
2.987
150
2.201
1.251
2.070
3.321
1.120
Adók összesen:
430.183
478.608
48.425
162.023
129.977
57.733
187.710
25.687
Pótlék és bírság
4.903
4.739
-164
74.683
70.540
8.667
79.207
4.524
Adók és járulékok összesen:
435.086
483.347
48.261
236.706
200.517
66.400
266.917
30.211
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
5.838
4.234
-1.604
13.517
10.640
477
11.117
-2.400
Mindösszesen:
440.924
487.581
46.657
250.223
211.157
66.877
278.034
27.811
 
2014. évben az adóbevételek 46.657 ezer Ft-tal növekedtek az előző évhez képest. Ez főleg az iparűzési adó és az idegenforgalmi adóbevételek növekedésének köszönhető. Az iparűzési adó növekedését a településünkön folyó nagyberuházások után fizetett adóbevételek okozták, még idegenforgalmi adónál a növekedés a két adóellenőr foglalkoztatásának az eredménye.
2014-ben is, mint az előző években, a hátralékok összege együttesen nőtt annak ellenére, hogy a nyitó hátralékos állomány 39.066 e Ft-tal csökkent. A hátralék növekedésének legnagyobb hányadát a helyi adóknál most is az iparűzési adó és az építményadó hátralékának növekedése okozza, a növekedés mértéke viszont mind a két adónemnél csökkent az előző évhez képest. A pótlék hátralék minden évben nő, mert hiába csökken a nyitó tőketartozás, a maradvány rész, valamint a folyó évben keletkezett tőkehátralék naponta képezi a pótléknövekmény alapját, de ennek a mértéke is csökkent az előző évhez képest.
 
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
 
Összes hátralék az év végén, eFt
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
 
2012.
2013.
2014.
2012.
2013.
2014.
2012.
2013.
2014.
Építményadó
17.618
22.503
26.737
9.348
12.903
16.406
8.270
9.600
10.331
Telekadó
1.994
2.304
2.652
208
285
361
1.786
2.020
2.291
Kommunális adó
9.891
10.847
13.105
0
0
0
9.891
10.847
13.105
Idegenforgalmi adó
158
398
749
0
0
0
158
398
749
Iparűzési adó
72.620
85.528
96.467
41.155
44.664
50.684
31.465
40.864
45.783
Helyi adók összesen:
102.281
121.580
139.710
50.711
57.852
67.451
51.570
63.729
72.259
Földbérbeadásb. származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
35.421
38.242
44.679
21.580
27.214
30.109
13.841
11.028
14.570
Talajterhelési díj
417
2.201
3.321
6
6
6
411
2.195
3.315
Adók összesen:
138.119
162.023
187.710
72.297
85.072
97.566
65.822
76.952
90.144
Pótlék és bírság
67.338
74.683
79.207
38.425
47.558
53.918
28.913
27.125
25.289
Adók és járulékok összesen:
205.457
236.706
266.917
110.722
132.630
151.484
94.735
104.077
115.433
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
17.918
13.517
11.117
6
6
6
17.912
13.511
11.111
Mindösszesen:
223.375
250.223
278.034
110.728
132.636
151.490
112.647
117.588
126.544
 
Fentiekből látható, hogy a 27.811 e Ft hátraléknövekedésből a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások 18.854 e Ft-tal részesülnek, ez a hátraléknövekedés 67,8 %-a.
 
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
1.) Közvetett támogatások:
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján két adónemben biztosít adókedvezményt, adómentességet. Ezek a telekadó és a magánszemélyek kommunális adója. 2014. évben az összes biztosított kedvezmény 386 e Ft volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételt.
 
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
Adónem
Alapadó
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
Kivetett adó
Ténylegesen beszedett adó
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
Telekadó
4.992
128
4.864
4.636
4.764
Magánszemélyek kommunális adója
42.203
258
41.945
39.640
39.898
Összesen:
47.195
386
46.809
44.276
44.662
 
Telekadó mentesség azon adóalanyokat illeti meg, akik építési telek tulajdonosai és jogerős építési engedéllyel rendelkeznek. Az ilyen címen igénybe vett mentesség 2014-ben 128 ezer Ft volt.
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában a kommunális beruházásokhoz történő hozzájárulás miatt nem kell megfizetnie az adót bizonyos ideig. Ez az összeg folyamatosan csökken a mentességi idők lejárta miatt. Az ilyen címen igénybe vett mentesség 2014-ben 258 ezer Ft volt.
 
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozásmérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2014. évben 10 db ez irányú kérelem érkezett, melyek jogerős befejezést követően az alábbi összegekkel érintették az adóbevételt:
 
2014.01.01 – 2014.12.31. Ft-ban
Adónem
Részletfizetés
Fizetési halasztás
Törlés
Építményadó
0
200.250
0
Telekadó
0
0
0
Magánszemélyek kommunális adója
0
0
0
Iparűzési adó
12.905.714
1.128.111
0
Gépjárműadó
0
0
0
Talajterhelési díj
66.600
0
66.600
Pótlék
501.658
514.474
100.360
Bírság
120.300
30.995
120.300
Egyéb
0
0
0
Összesen:
13.594.272
1.873.830
287.260
 
Pótlék törlésére abban az esetben kerülhetett sor, ha az adózó vállalta a tőketartozás egyösszegű, vagy részletekben történő megfizetését és azt teljesítette is.
 
3.) Adóhatósági ellenőrzés
2014. évet érintően az alábbi területeken végeztünk ellenőrzést:
Építményadó, telekadó, magánszemélyek kommunális adója: Egyszerű adóellenőrzés keretében az adózatlan adótárgyakat tárhatjuk fel, a tulajdonjog tisztázása után az adót, akár visszamenőleg 5 évre is, előírhatjuk, illetve adókötelezettség megszűnése esetén, törölhetjük.
Iparűzési adó: 174 adóalany nem nyújtotta be határidőben az adóbevallását, ők felszólításra kerültek, amire 52 adózó teljesítette az adóbevallási kötelezettségét.
2014. évben első ízben került sor két fő adóellenőr foglalkoztatására, 4 hónapon keresztül. Az adóellenőrök az idegenforgalmi adóval kapcsolatos kötelezettségek teljesítését ellenőrizték, fő szerepet játszottak abban, hogy az idegenforgalmi adóbevétel 3.003 e Ft-tal növekedett az elmúlt évhez képest.
 
4.) Behajtási cselekmények:
A behajtási cselekmények közül a jövedelem-letiltást, az azonnali beszedési megbízást (inkasszót), a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. Ezek a leggyorsabban eredményt hozó végrehajtási cselekmények.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 179 esetben, 11.616.715 Ft összegre, melyből 2014. évben 4.814.315 Ft folyt be.
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 4.288 esetben került kiadásra, 324.599.228 Ft tartozásra.
 
Tájékoztatás a kintlévőségek behajtására tett intézkedésekről (Elemzést készítette: Enyedi László és Ugrainé Gróf Éva)
 
Az önkormányzat kintlévőségeinek (lakáshitel, belvíz kölcsön, út érdekeltségi hozzájárulás, szennyvíz érdekeltségi hozzájárulás, egyéb kintlévőség) behajtására minden esetben megtesszük a szükséges intézkedést. Amennyiben az ügyfél nem rendszeresen fizet, megtörténik a fizetési felszólítás kiküldése. A hátralék rendezése amennyiben háromszori fizetési felszólítás ellenére sem történik meg, illetve az ügyfél nem kér részletfizetést, megindul a tartozás adók módjára történő behajtása, vagy bírósági úton érvényesítjük követelésünket. 
 
Hitelek                                                                                                                                                                  adatok forintban
Hitel típus
Hitel
állomány
2014.01.01.
Hátralék
2014.01.01
Új előírás
Előírás bevétel
2014. évi
Befizetés
2014.
Hitel állomány
2014.12.31.
 
Hátralék
2014.12.31
 
Lakáshitel
14.183.937
3.771.246
1.264.800
4.000.000
2.956.346
12.492.391
4.006.055
Belvíz
hitel
6.045.719
3.744.149
 
1.500.000
813.588
5.232.131
4.253.544
Viharkár
hitel
702.939
647.719
520.988
300.000
324.070
899.857
473.649
 
Végrehajtásra adott ügyek
Hitel tipus
Ügyszám
Fizetési meghagyás
Tartozás összege
Végrehajtás alatt lévő ügy
Tartozás összege
Bírósági eljárásba bekapcsolódás
Tartozás összege
Lakáshitel
32
15
2.373.068
5
312.149
12
1.785.560
Belvízhitel
14
3
289.387
4
2.184.681
7
1.382.065
Viharkár hitel
0
 
 
 
 
 
 
0
 
A lakáshitel szerződés szerinti tartozás összege 2014. december 31-én 12.492.391 Ft, mely összeg 118 fő tartozása. A hátralékos állomány 4.006.055 Ft, mely összeg 63 fő tartozása. A hátralékos tartozás összege mintegy 234.809 Ft-tal nőtt. 2014. évben befizetésre került 2.956.246 Ft, melyből a végrehajtás eredményeként 686.540 Ft realizálódott.
Vannak olyan ügyfeleink is, akiknek felhalmozódik több havi tartozása és a felszólítás eredményeként egy összegben rendezik. A lakáshitelben részesülő ügyfeleink a hitelt lakásépítésre, vásárlására, bővítésére kapják, ami azt jelenti, hogy rendelkeznek jelentős pénzintézeti hitellel is, melynek törlesztő részlete jelentősen növekedett. Hátralékos ügyfeleinket rendszeresen felszólítjuk. Amennyiben az ügyfelek háromszori felszólításra sem tesznek eleget fizetési kötelességüknek, fizetési meghagyás kibocsátására kerül sor. Jelenleg 32 fő ellen folyik végrehajtási eljárás 4.470.777 Ft összegű tartozásra. A bekapcsolódás egy végrehajtási eljárásba azt jelenti, hogy az üggyel kapcsolatban csak az ingatlan árverésben veszünk részt, melynek eredményessége nagyon minimális a tapasztalatok alapján, de amennyiben nem élünk a bekapcsolódás lehetőségével akkor esetleges eredményes ingatlan árverés során nem részesülünk a bevételből. 2014. évben 1 ügy kapcsán alakult részben eredményesen végrehajtási eljárásba történő bekapcsolódásunk, ugyanis az ingatlanárverés során 219.211 Ft megtérült. A végrehajtás alatt álló ügyek közül 3 ügyfél esetében tudjuk letiltással érvényesíteni követelésünket, melynek során 247.179 Ft követelés megtérült. 1 ügy kapcsán a fizetési meghagyás szakaszában az ügyfelek a tartozásukat 66.620 Ft összegben rendezték, így a tartozás teljes egészében megszűnt. 3 ügyben az ügyfél rendszeresen fizet. 2014. évben 2 ügyfél ügyében megkereste Önkormányzatunkat a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. azzal, hogy az ügyfeleink szándéknyilatkozatot terjesztettek elő a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. előtt, melyben kezdeményezték - a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló 2011. évi CLXX. törvény alapján - az ingatlan Magyar Állam általi megvásárlását. Az egyik ügyben az Önkormányzat a tartozás 80%-ára volt jogosult 104.670 Ft összegben, a másik ügyben sajnos Önkormányzatunk, mint az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett jelzálogjoggal biztosított követelés jogosultja a törvény alapján nem jogosult vételárhányadra.
 
A belvízhitel szerződés szerinti tartozás összege 2014. december 31.-én 5.232.131 Ft, mely összeg 64 fő tartozása. A hátralékos állomány 4.253.544 Ft, mely összeg 41 fő tartozása. A hátralékos tartozás összege az előző évekhez képest kisebb összeggel, 509.395 Ft-tal nőtt. 2014. évben befizetésre került 813.588 Ft, melyből végrehajtás eredményeként 19.256 Ft.
A nem fizető ügyfelek tartozását fizetési meghagyás kibocsátásával tudtuk érvényesíteni. 2014. évben 14 fő ellen folyik végrehajtási eljárás, 3.304.497 Ft összegű tartozásra. 1 fő esetében tudta a végrehajtó érvényesíteni jövedelem letiltással a tartozást, mely jelenleg a végrehajtási költségeket és a kamatkövetelést fedezi. 1 fő tartozása részletfizetéssel megszűnt. 2 fő rendszeresen fizet.
 
Az Önkormányzat 2008.- 2013. évben vihar kár és elemi kár helyreállítására összesen 12 fő részére nyújtott kamatmentes hitelt. 2014. évben 2 ügyfél 520.988 Ft összegben vette igénybe az elemi kár hitelt. 2014. december 31-én 5 fő 899.857 Ft tartozással rendelkezett, melyből a hátralékos tartozás 473.649 Ft, mely 4 fő tartozása. 2 fő rendszeresen fizet. 1 fő esetében bekapcsolódásunk végrehajtási eljárásba eredményesen alakult, ugyanis az ügyfél 161.100 Ft összegű tartozását rendezte. Az ügyfelek közül 2 fő nem a szerződésnek megfelelően teljesíti tartozását, jelentős hátralékkal rendelkeznek. Az ügyfelek ellen nem indítottunk eljárást, mert nem rendelkeztek letiltható jövedelemmel.
 
Közmű érdekeltségi hozzájárulások
Érd. hj típusa
Kintlévőség
2014.01.01
Hátralék
2014.01.01
Új előírás
Korr.
Előírás bevétel 2014. évi
Befizetés
2014.
Kintlévőség
2014.12.31.
Hátralék
2014.12.31.
Hármas-körös csat. érd.hj
8.477.319
8.477.319
 
 
1.375.941
7.101.378
7.101.378
Rau-féle csat. hj
70.000
70.000
 
 
0
70.000
70.000
Régi csatorna hj
15.000
15.000
 
 
0
15.000
15.000
Út érd.hj
5.162.201
5.162.201
 
 
298.743
4.863.458
4.863.458
 
A Hármas-Körös csatorna érdekeltségi hozzájárulás fennálló szerződéses összege 2014. december 31-én 7.101.378 Ft (288 fő tartozása), melyből az egész összeg hátralék, ugyanis a fizetési kötelezettség 2011. szeptember 31-én lejárt. 2014. évben 1.375.941 Ft befizetés történt. 2012. december 31-ig 269 fő tartozása 9.089.948 Ft összegben, 2013. évben 65 fő 1.675.387 Ft összegű tartozása lett átadva adók módjára történő behajtásra, melyből 2012. évben 1.457.817 Ft, 2013. évben 3.760.570 Ft, 2014. évben 1.220.486 Ft térült meg. 2014. december 31-én a kintlévőség összegéből 4.326.796 Ft összegű tartozás adók módjára történő behajtása van folyamatban. Az ügyfeleket rendszeresen felszólítjuk.Az adók módjára átadott tartozásokat amennyiben az ügyfél rendelkezik munkahellyel letiltással tudjuk érvényesíteni, vannak olyan ügyfeleink, akik rendelkeznek bankszámlával, ezen ügyfelek esetében az adózás rendjéről szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy azonnali beszedési megbízással érvényesítsük követelésünket.2013. évben a megtett intézkedések eredményeként a hátralékos ügyfelek száma 367 főről 288 főre, 79 fővel csökkent.
3 ügyfél esetében 300.000 Ft összegben van lehetőség az OTP lakástakarék pénztárnál zárolt összegből a Hármas-Körös csatorna érdekeltségi hozzájárulás rendezésére, a kifizetéshez szükséges engedményezést elindítottuk, megkerestük levélben a pénzintézetet, a kifizetés még nem történt meg.
 
Az út érdekeltségi hozzájárulás tartozás összege 2014. december 31-én 4.863.457 Ft, 167 fő tartozása, mely egyben hátralékos tartozás is. 2014. évben 298.743 Ft befizetés történt. Az ügyfeleket rendszeresen felszólítjuk, mely nem hozza meg a várt eredményt. A tartozás behajtására fizetési meghagyás kibocsátására van lehetőség. Az összes tartozásból jelenleg 13 fő 527.592 Ft összegű tartozása van fizetési meghagyásos eljárás alatt. A végrehajtás eredményeként a tartozás 150.894 Ft összegben megtérült. 1 ügy esetében a végrehajtást letiltás útján tudtuk érvényesíteni, melynek eredményeként a fennálló 59.138 Ft tartozás megtérült. 3 ügy kapcsán az eljárás a fizetési meghagyás szakaszában 91.756 Ft összegben megtérült és a tartozás meg is szűnt.
Az út érdekeltségi hozzájárulás tartozás összege 4 ügy kivételével nem haladja meg a 100.000 Ft-ot. A fizetési meghagyás útján indított végrehajtási ügyek esetében a felmerülő költségek magasak a tartozások összegéhez viszonyítva, amennyiben a tartozás 2 tulajdonosra esik a költségek megduplázódnak.
 
Szociális rendszer keretében visszafizetések
Tartozás típusa
Kintlévőség
2014.01.01
Hátralék
2014.01.01
Új előírás
Korr.
Előírás bev. 2014. évi
Befizetés
2014. évi
Kintlévőség
2014.12.31.
Hátralék
2014.12.31.
Aktív korú
7.331.847
7.248.539
3.914.760
 
2.719.623
8.526.984
7.977.323
Közte-metés
2.437.019
2.437.019
120.000
 
580.645
1.976.374
1.976.374
Jöv.pótló
38.119
38.119
 
 
0
38.119
38.119
Adósság csökkentési tám. vfiz.
2.651.385
2.651.385
 
 
 
439.604
2.211.781
2.211.781
 
Aktív korú rendszeres szociális segély visszafizetési kötelezettség miatt a kintlévőség 2014. december 31-én 8.526.984 Ft, mely 138 fő tartozását jelenti, melyből a hátralék összege 7.977.323 Ft (135 fő tartozása). A nem fizető ügyfeleknek fizetési felszólítást küldtünk. A tartozás végrehajtása a Közigazgatási Osztállyal együttműködve a Ket. szabályai szerint történik.
 
A közköltséges temetés jogcímen 2014. december 31-én 1.976.374 Ft kötelezettség áll fenn (33 fő tartozása). A visszafizetés könnyítése érdekében az ügyfelek 12 havi részletfizetési engedményt kaptak. A köztemetési költségek összege, amennyiben az elhunyt rendelkezik ingatlan tulajdonnal, az örökös ingatlan tulajdonrészére jelzálogjogként bejegyzésre került. 3 ügy esetében 272.760 Ft összegű köztemetés tartozás kapcsán lehetőségünk volt bekapcsolódni egy-egy pénzintézet által elindított végrehajtási ügybe, az ingatlanra bejegyzett jelzálog érvényesítésére. 1 esetben az eljárás nem vezetett eredményre, a másik esetben 3 örököst érint a bekapcsolódás. 1 esetben az ügyfél rendszeresen fizeti tartozását. A Pénzügyi Osztály a tartozásokat nyilvántartja, a befizetéseket figyelemmel kíséri, a nem fizető ügyfelek felszólításra kerülnek. A nem fizető ügyfelek tartozásainak behajtása a Közigazgatási Osztállyal együttműködve a Ket. szabályai alapján történik.
 
Jövedelempótló támogatás visszafizetési kötelezettsége miatt 2014. december 31-én 4 fő tartozását 38.119 Ft összegben tartjuk nyílván. Mind az 4 fő tartozását adók módjára próbáltuk behajtani, de a tartozásra vonatkozóan az Adó Osztály jelezte, hogy az ügyfelek nem rendelkeznek sem letiltható jövedelemmel, sem behajtási eljárás során végrehajtható ingó és ingatlan vagyontárggyal, ezért ezen tartozások jelenleg nem behajthatók.
 
Az adósságcsökkentési támogatás visszafizetésére 2007-2010. években 20 fő 1.837.110 Ft összegben, 2011. évben 14 fő 847.425 Ft összegben, 2012. évben 8 fő 612.540 Ft összegben lett kötelezve. 4 fő tartozását rendezte. 2014. december 31-én 33 fő tartozása 2.211.781 Ft összegben áll fenn, melyből a hátralék összege 2.211.781 Ft. A Pénzügyi Osztály a visszafizetéshez csekkel ellátja az ügyfelet, nem fizetés esetén fizetési felszólítást küld. A tartozások rendezése érdekében jegyzőkönyv alapján részletfizetés engedélyezésére került sor, melyre nem rendszeresen történik a fizetés több ügyfél esetében. A tartozás behajtására a Ket. szabályai szerint van lehetőség. 
 
A fent említett tartozásokon túlmenően 2012. évben a vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott kölcsöntartozáshoz kapcsolódóan 2 ügyben indult végrehajtási eljárás Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrzési és Közbeszerzési Bizottsága döntése alapján. Az egyik ügyben a vállalkozás a tőke tartozását rendezte, a kamat tartozást a bizottság elengedte, a másik ügyben, 2013. január 17-én vált jogerőssé a fizetési meghagyás, melyre a vállalkozás kérelmére a Bizottság 10 havi részletfizetést engedélyezett. Mivel kötelezettségének a vállalkozás nem tett eleget, a bizottság döntése alapján elindítottuk a végrehajtási eljárást, 8.300.000 Ft tartozásra vonatkozóan. Az eljárás esetében kértük az ingatlan végrehajtást, azonban 2014. évben ez a vállalkozás felszámolás alá került, így a végrehajtási eljárás fel lett függesztve, megtérülés esetlegesen a fedezetül felajánlott ingatlan értékesítéséből várható. Egy esetben a vállalkozás felszámolási eljárás alá került, ahol az önkormányzat részéről az igénybejelentés megtörtént.
A kintlévőségek behajtásával, illetve realizálásával kapcsolatban megállapítható, hogy amennyiben az ügyfél nem rendelkezik letiltható jövedelemmel, az ingatlan végrehajtás eredményességének esélye minimális. Hiteleknél a jelzálogjog bejegyzésre kerül az ügyfél ingatlanára. Az ingatlanra bejegyzett jelzálogjogok alapján lehetőségünk van mások által indított végrehajtási eljárásba bekapcsolódni. Ebben az esetben csak az ingatlan árverésében veszünk részt, melynek kétszeri eredménytelen megismétlését követően az eljárás szünetel.
A közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás a tartozás összegének 3 %-a, minimum 5.000 Ft, a végrehajtási lap kibocsátása a tartozás összegének 1-%-a, minimum 5.000 Ft eljárási költséggel jár. A végrehajtás ügyfelenként minimum 22.000 Ft végrehajtási költség megelőlegezésével jár. 2010. évtől a Földhivatalnál a végrehajtási jog bejegyzéséért 6.600 Ft illetéket kell fizetni. Jelenleg egy 70.000 Ft összeg alatti tartozás végrehajtásának elindítása 38.600 Ft-ba kerül, mely összeg a tartozás 55 %-a. Amennyiben a tartozás a férj és feleség tartozása is, úgy a költség 72.200 Ft. Tehát a végrehajtás elindításának költsége meghaladja a tartozás összegét, melyet ugyan az ügyfélnek meg kell térítenie, de önkormányzatunknak kell megelőlegezni. Eredménytelen végrehajtási eljárás során ez a kiadás nem térül meg.
 
 
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
 
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai 97%-os teljesítést mutatnak. Gyomaendrőd Város Önkormányzatánál jelentkeznek a képviselők és a polgármester, a mezőőrök, a polgárvédelmi bázis és a közfoglalkoztatás bérjellegű kiadásai. A Start mintaprogram és az egyéb közfoglalkoztatás 2013. évről áthúzó programelemei 2014. február 28-ával és április 30-ával zárultak le. 2014. év folyamán 9 programelem indult.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés 75%-os.
  • A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 715 millió Ft. Itt jelenik meg az a több mint 485 millió Ft, amit az Önkormányzat a Társulás által fenntartott két intézménye után, mint állami támogatás igényelt, majd a szükséges önkormányzati kiegészítéssel együtt átadott a Társulásnak. Továbbá itt jelenik meg a Liget Fürdő részére biztosított támogatás (37.550 E Ft) a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramhoz kapcsolódóan átadott támogatás, a Regionális Hulladékkezelő Kft. által megfizetett 2013. évi többlet és a 2014. évi bérleti díj továbbutalása a települési önkormányzatok felé. Az iskolatej programhoz kapcsolódóan 2.625 E Ft összegben történt meg az önkormányzat által vállalt saját erő átutalása. Itt jelenik meg a Zöldpark Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, holtágak üzemeltetése, sportcsarnok működtetése, az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók bérjellegű kiadásaira (30.493 E Ft) átadott pénzeszköz) biztosított támogatások összege, valamint az óvodai és bölcsődei feladatellátáshoz, az orvosi ügyelet, az önkéntes tűzoltóság, a GYÜSZ-TE, a helyi buszközlekedés működéséhez biztosított támogatás összege. A helyi közösségi közlekedés 735.000 Ft összegű pályázati támogatását a Mobilbusz Kft. részére 4 részletben (2014. szeptember, október, november és december) továbbutalta az Önkormányzat. Segélykifizetés 124 millió Ft összegben teljesült.
  • A működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása jogcímen közel 1,8 millió Ft kiadás teljesült, mely részben a közköltséges temetés előírása összegét (120 E Ft) foglalja magába, a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület Leader pályázatának előfinanszírozását (218 E Ft) és az IKSZT pályázathoz kapcsolódó bérek és járulékok megelőlegezett összegét (1.497 E Ft).
  • A tervezett felújítások 117 millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fejlesztések valósultak meg:
az Erzsébet-ligetben 1,5 millió Ft-ba került a járda felújítás
közel 30 millió Ft kifizetésére került sor a Kossuth út 3. szám alatti tálalókonyha felújításához kapcsolódóan
megtörtént a Varga Lajos Sportcsarnok pályázati forrásból történő felújítása közel 26 millió Ft értékben
a Lélekkel a Körösök mentén projekthez kapcsolódóan 37 millió Ft értékű felújítás jelentkezett
járdák felújítására 6 millió Ft-ot költött a város
út és kerékpárút felújításra közel 15 millió Ft-ot
szennyvízcsatorna és ivóvízhálózat rekonstrukciója 1,7 millió Ft-ba került.
a Katona József Művelődési Ház nagytermére 0,5 millió Ft-ot költött a város.
  • A tervezett beruházások közel 726 millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fő tételek alkotják:
    • Szennyvíztisztító telep KEOP-os pályázata 511 millió Ft
    • Belvíz III-as projekt 110 millió Ft
    • Lélekkel a Körösök mentén pályázathoz kapcsolódóan megvalósult fejlesztés értéke közel 22 millió Ft
    • Utak, gyalogátkelőhely, parkoló és garázs építés közel 15 millió Ft
    • Játszótéri játékok vásárlása, telepítése 4,4 millió Ft
    • Ivóvízhálózat fejlesztése 11 millió Ft
    • START mintaprogram fűkasza, szippantó tartálykocsi, pótkocsi, kompresszor földkanál és egyéb eszköz vásárlása közel 6,5 millió Ft
    • Terület és ingatlan vásárlások 5,9 millió Ft
    • Térségi Szociális Gondozási Központ konyha fejlesztése (hűtőkamra) 6 millió Ft
    • Oktatási intézményekben filagória építése, fűnyíró és szőnyeg vásárlása, térburkolás, bejárat akadálymentesítése, számítógép, monitor és szék beszerzés közel 2 millió Ft
    • Szociális Szövetkezetbe pénztárgép, mérleg, fagyasztó, hűtő vásárlása 0,4 millió Ft
    • Képzőművészeti alkotások vásárlása 0,9 millió Ft
    • Határ Győző portré közel 5 millió Ft
    • Ipartelep bekötőút, Gye-Hunya összekötőút tervdokumentáció elkészítése 11,5 millió Ft
    • Egyéb kis értékű eszköz beszerzés 0,8 millió Ft
    • a Közös Hivatalnál 6,5 millió Ft, a Könyvtárnál 1,2 millió Ft, a Közművelődési Intézménynél 1 millió Ft és a Városi Egészségügyi Intézménynél 4 millió Ft összegű fejlesztés jelentkezett (részletezve az intézmények beszámolóinál)
  • A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a fiatal házasok részére nyújtott vissza nem térítendő támogatás 595 E Ft összege, a Fürdő részére átadott 2.128 E Ft, mely részben a testületi döntéssel leállított csónakkölcsönző kialakításához kapcsolódott, másrészt pedig az úszómedence kiegészítését szolgáló eszköz (kapaszkodó) beszerzéséhez, illetve a környezetvédelmi alapból nyújtott támogatás 1.600 E Ft összege, a települési hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztéséhez átadott önerő 1.263 E Ft összege, valamint a Gyomaközszolg Kft. részére gépjármű vásárlásra és szemeteszsák beszerzésre átadott 3.199 E Ft.
  • A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg a GYÜSZTE Leader-es pályázati támogatásának előfinanszírozásához biztosított 2.968 E Ft és a DAOP-os pályázatuk saját erejének biztosításához nyújtott 2.000 E Ft, a fiatal házasoknak nyújtott és az elemi kár enyhítésére biztosított kölcsön 1.786 E Ft összege, a Körös Kajak SE DAOP-os pályázati támogatásának előfinanszírozásához rendelkezésre bocsájtott 4.886 E Ft összeg valamint a települési hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése pályázathoz megelőlegezett 4.296 E Ft összegű áfa.
  • A finanszírozási kiadások között kellett elszámolni a betételhelyezés halmozott összegét. 
A 4/2014. (I.31.) BM rendelet alapján pályázott, Térségi Szociális Gondozási Központ telephelyein végrehajtásra kerülő infrastrukturális fejlesztések keretei között 35.617 E Ft összegű fejlesztés valósult meg, mely 29.583 E Ft összegben a Kossuth út 3. szám alatti tálalókonyha felújítását jelenti és 6.034 E Ft értében eszközbeszerzést tartalmaz. A kapott támogatás összege: 25.920 E Ft. Az önkormányzat vállalta, hogy a kapott támogatás 5%-ának megfelelő összeget (1.296 E Ft) közfoglalkoztatott bérének és járulékának finanszírozására fordít. 2 festő és 1 burkoló alkalmazására került sor 2014. szeptemberétől 2014. december közepéig.
 
A Varga Lajos Sportcsarnok infrastrukturális fejlesztésére önkormányzatunk 14 millió Ft összegű támogatásban részesült, mely támogatást még 2013. év végén leutalta részünkre a támogató hatóság. A csarnok felújítása 25.892 E Ft-ból valósult meg. Az önkormányzat vállalta, hogy a kapott támogatás 5%-ának megfelelő összeget (700 E Ft) 2 fő közfoglalkoztatott bérének és járulékának finanszírozására fordít. A csarnokban 2 festő alkalmazására került sor 2014. júniusától 2014. augusztus 26. napjáig.
 
A vagyon alakulása 2014. évben
 
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 594.385 E Ft összegű növekedést mutat. A nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 581.297 E Ft-tal növekedett. Ezen belül az immateriális javak értéke 1.397 E Ft összegű csökkenést mutat, a tárgyi eszközök értéke 582.694 E Ft-tal növekedett. A befektetett pénzügyi eszközök értéke előző évhez képest nem változott.
A tárgyi eszközök növekedése elsősorban a nagyberuházásainknak köszönhető, úgymint a KEOP 1.2.0/09-11-2011-0055 szennyvíztisztító telep korszerűsítése, belvízvédelmi beruházások, Lélekkel a Körösök mentén projekt, Varga Lajos Sportcsarnok felújítása, tálalókonyha felújítása a Kossuth út 3. szám alatt.
 
A követelések állománya a múlt évhez képest 8.081 E Ft összegű csökkenést mutat.
 
A pénzeszközöknél növekedés történt 9.409 E Ft összegben, mely elsősorban az iparűzési adónál jelentkező többletbevételnek köszönhető.
 
A Források változásainál a saját tőke növekedése 641.311 E Ft, mely a mérleg szerinti eredmény összegével azonos.
 
A kötelezettségek állománya 117.398 E Ft-tal csökkent az előző évhez képest, mely csökkenés azzal magyarázható, hogy 2014. február 28. napjával megtörtént a Magyar Állam részéről az önkormányzat teljes körű adósságrendezése, mely összeg meghaladta a 261 millió Ft-ot. 
A költségvetési évben esedékes beruházásokra vonatkozó kötelezettségek állománya viszont több mint 80 millió Ft összegű növekedést mutat, mely szállítói finanszírozású számlákhoz kapcsolódó kötelezettséget jelent.
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2014. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
 
 
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
 
Befektetés megnevezése
Befektetés összege
(Ft)
Társaság megnevezése
Fürdő üzletrész
3.100.000
Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft.
Gyomaszolg üzletrész
139.630.000
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
Magyar Cukor részvény
67.000
Magyar Cukor Nyrt.
OTP törzsrészvény
2.000
OTP Nyrt.
Vízművek részesedés
149.898.000
Békés Megyei Vízművek Zrt.
Gyomaközszolg üzletrész
18.000.000
Gyomaközszolg Kft.
Zöldpark Kft.
500.000
Zöldpark Nonprofit Kft.
Regionális Hulladékkezelő Mű
2.790.000
Regionális Hulladékkezelő Kft.
Összesen:
313.987.000
 
 
  
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217
 
 
Előzetes hatásvizsgálat az Önkormányzat 2014. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2014. évi zárszámadási rendelete alapján megállapítható, hogy biztosított volt a stabil gazdálkodás a település számára. A kapott állami támogatás, a realizálódott helyi adó és egyéb saját bevétel biztosította a forrást a kötelező és önként vállalt feladatok ellátásához.
 
A város 2014. évi költségvetése lehetővé tette a folyamatban lévő beruházások befejezését és működtetését, további pályázatok benyújtásához biztosítani tudta a szükséges saját erő összegeket. A folyamatban lévő és megvalósult fejlesztések lehetővé teszik, hogy a település térségi szerepe megmaradjon és fékezze azokat a negatív folyamatokat (elvándorlás, romló szociális körülmények, születések számának csökkenése) melyek jellemzőek térségünkre.
 
A 2014-es gazdasági évben biztosított volt az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatások működtetéséhez a szükséges forrás. Az intézményeink részére biztosított csekély mértékű felújítás és karbantartás megakadályozta a színvonal gyors romlását.
 
A közfoglalkoztatási programok megteremtették annak a lehetőségét, hogy meginduljon az értékteremtés, eredményesen kapcsolódjon be a településüzemeltetési feladatokba és javuljon a hatékonysága, figyelemmel a megtett szervezeti változtatásokra is.
 
A szociális ellátórendszer működéséhez a szükséges források adottak voltak.
 
A megalkotásra kerülő rendelet elfogadásának a környezetre és az egészségre negatív hatásai nincsenek. A következő gazdasági évben befejeződik a szennyvíztisztító telep korszerűsítése, a Lélekkel a Körösök mentén megnevezésű projekt. Folyamatban van az ivóvíz minőség javító beruházás, a hulladékgyűjtéssel és szállítással kapcsolatos pályázat, melyek környezetünk védelmét szolgálják, biztosítják a fenntartható fejlődést. A belvíz rendszer működéséhez szükséges források rendelkezésre álltak. A település-egészségügy működéséhez szükséges források biztosítottak voltak, a fogorvosi ellátás esetében megnyílik a következő évben a fejlesztés lehetősége.
 
A jogszabályi változásokból adódóan az adminisztrációs terhek folyamatosan nőttek, ezen teher egyenletesebb elosztását szolgálta a pénzügyi osztályon év közben engedélyezett létszámbővítés. A működéshez szükséges informatikai rendszer szinten tartása és csekély mértékű fejlesztése biztosított volt.
 
A zárszámadási rendelet megalkotását az Alaptörvény, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő, megalkotása kötelező, elmaradása esetén az önkormányzat törvénysértést követne el.
 
A település 2014. évi zárszámadási rendeletében meghatározott feladatai végrehajtásához rendelkezett a szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételekkel.
 
Indoklás az Önkormányzat 2014. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Az 1. §-ban meghatározott kiadási és bevételi főösszeg a ténylegesen realizálódott kiadások és bevételek összegét tartalmazza.
A 2. § az ellátandó feladatokhoz kapcsolódóan realizálódott bevételek részletezését mutatja be.
A 3. §-ban meghatározott, jogcímenként ténylegesen befolyt bevételek feladatonként lettek kimutatva.
A 4. §-ban meghatározott önkormányzati működési kiadás az önkormányzati feladatokhoz igénybe vett személyi és tárgyi feltételek biztosításának költségeit tartalmazza. Az önkormányzati segélyezés körében kifizetett kiadás az önkormányzat szociális rendelete alapján kifizetett támogatások összegét tartalmazza.
Az 5. § a működési kiadások kormányzati funkciónkénti részletezését tartalmazza.
A 6. §-ban az önkormányzat által megvalósított felújítási kiadások jelennek meg.
A 7. § az önkormányzat beruházási, egyéb felhalmozási és finanszírozási kiadásait mutatja be.
A rendelet 8. - 19. §-aiban rögzített mellékletekben megjelenő kimutatások bemutatását az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő.
 
  
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet, tervezet szerinti megalkotására.
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2015. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi költségvetésének végrehajtásáról
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2014. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 5.471.629 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 4.602.661 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
 
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 303.086 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 548.489 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 616.237 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 493.284 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 871.785 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 501 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése  672.152 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz teljesítése 19.795 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 26.921 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 278.070 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 2.248.054 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
 
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
 
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.092.995 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 539.317 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 112.779 ezer forint,
c) dologi kiadás 600.131 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 529.745 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 186.977 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 124.046 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
 
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
 
6. § Az önkormányzati felújítások összege 117.374 ezer forint a 7. mellékletben részletezettek szerint.
 
7. § Az önkormányzat beruházási kiadása 725.571 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 24.721 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 1.642.000 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
 
8. § Az önkormányzat hitel állományát a 9. melléklet tartalmazza.
 
9. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 10. melléklet tartalmazza.
 
10. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 11. melléklet tartalmazza.
 
11. § Az Önkormányzat 2014. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 12. melléklet tartalmazza.
 
12. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 13. melléklet tartalmazza.
 
13. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2014. december 31-én a 14. melléklet tartalmazza.
 
14. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 15. melléklet tartalmazza.
 
15. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
 
16. § A közvetett támogatások mérlegét a 17. melléklet tartalmazza.
 
17. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek maradványát a 18. melléklet tartalmazza.
 
18. § Az Önkormányzat 2014. évi eszközállományának bemutatását a 19. melléklet tartalmazza.
 
19. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 20. melléklet mutatja be.
 
20. §  Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
 
 
Gyomaendrőd, 2015. április
 
 
 
            Toldi Balázs                                                                          Dr. Csorba Csaba
            polgármester                                                                                jegyző
 

 

 


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi zárszámadási rendeletének tervezet szerinti megalkotását. A Bizottság továbbá javasolja, hogy a rendelkezésre álló szabad forrás befektetése során az Önkormányzat vizsgáljon meg - a betételhelyezés mellett - más befektetési lehetőséget is, a pénzügyi kockázat mérséklése érdekében.

 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a város 2014. évi zárszámadási rendeletének tervezet szerinti megalkotását.

 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

A Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a város 2014. évi zárszámadási redeletének tervezet szerinti megalkotását.

 
Döntési javaslat

"Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi zárszámadási rendeletének megalkotása"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2015. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2014. évi költségvetésének végrehajtásáról
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2014. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 5.471.629 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 4.602.661 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
 
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 303.086 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 548.489 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 616.237 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 493.284 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 871.785 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 501 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése  672.152 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz teljesítése 19.795 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 26.921 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 278.070 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 2.248.054 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
 
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
 
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.092.995 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 539.317 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 112.779 ezer forint,
c) dologi kiadás 600.131 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 529.745 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 186.977 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 124.046 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
 
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
 
6. § Az önkormányzati felújítások összege 117.374 ezer forint a 7. mellékletben részletezettek szerint.
 
7. § Az önkormányzat beruházási kiadása 725.571 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 24.721 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 1.642.000 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
 
8. § Az önkormányzat hitel állományát a 9. melléklet tartalmazza.
 
9. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 10. melléklet tartalmazza.
 
10. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 11. melléklet tartalmazza.
 
11. § Az Önkormányzat 2014. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 12. melléklet tartalmazza.
 
12. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 13. melléklet tartalmazza.
 
13. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2014. december 31-én a 14. melléklet tartalmazza.
 
14. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 15. melléklet tartalmazza.
 
15. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
 
16. § A közvetett támogatások mérlegét a 17. melléklet tartalmazza.
 
17. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek maradványát a 18. melléklet tartalmazza.
 
18. § Az Önkormányzat 2014. évi eszközállományának bemutatását a 19. melléklet tartalmazza.
 
19. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 20. melléklet mutatja be.
 
20. §  Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
 
 
Gyomaendrőd, 2015. április
 
  
             Toldi Balázs                                                                          Dr. Csorba Csaba
            polgármester                                                                                jegyző

 


Határidők, felelősök:

Határidő: 2015. 05. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella

« Vissza
Vissza a főmenübe