2. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2015. május 18-i ülésére

Tárgy:   Az önkormányzat és a TDM szervezet együttműködési megállapodásának felülvizsgálata
Készítette:   Megyeri László aljegyző
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

Az áprilisi ülésen elhangzott képviselői felvetésre reagálva akkor jeleztem, hogy a képviselő-testület márciusi ülésén felhatalmazott arra, hogy tárgyaljak a GYÜSZ-TE elnökével az önkormányzat és az egyesület közötti megállapodás felülvizsgálatáról. Erre a közelmúltban sor került, ahol nem jutottunk előrébb azon túl, hogy az egyesület nyilatkozata szerint a továbbiakban nem szeretné felvállalni a rendezvények szervezését.

Amikor azonban az önkormányzat és a GYÜSZ-TE közötti megállapodás, és ebben természetesen az együttműködés módjának és formájának, felülvizsgálatáról gondolkodunk, akkor ezt a kérdéskört nem szabad csak egy területre, a rendezvények szervezésére leszűkíteni.

Nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy a GYÜSZ-TE nem csak egy egyesület a sok közül, hanem Gyomaendrőd TDM szervezete, amelyben az önkormányzat is tag. Nem szabad elfelejteni, hogy az Mötv. 13. § (1) bekezdés 13. pontja szerint kötelező önkormányzati feladat a helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladat.

A TDM egy olyan szervezet, amely egy adott turisztikai célterület komplex menedzselését végzi. Egy olyan egyesületről van szó amelynek össze kell fognia a Gyomaendrőd idegenforgalmi vállalkozóit, civil egyesületeit, az önkormányzatot és a jelentős turisztikai attrakciókat. A TDM-ünk lényege az lenne, hogy vegye át a várostól mindazt, ami annak fejlesztését, arculatát érinti.

E miatt a GYÜSZ-TÉ-vel való kapcsolatban nem tekinthetünk rá csak úgy, mint egy tőlünk független szervezetre, hisz mi is tagok, a cél megvalósításában érdekelt tagok vagyunk. Ennek folytán az együttműködés és a cél sem szűkíthető le csak a 'nagy rendezvényekre' vagy a Tourinform iroda működtetésére, mert ezen kívül számtalan elem az amit figyelembe kell vennünk.

Az együttműködés jövőjét a fenti általános elvek mellett a következő konkrét elemek is befolyásolják:

1) Ez évben indul a GYÜSZ-TE nyertes pályázatának (Helyi és térségi turisztikai desztinációs menedzsment szervezetek és turisztikai klaszterek létrehozása és fejlesztése) fenntartási ideje. Ez milyen kötelezettségekkel jár?
2) Az együttműködés és TDM szervezet jövőjének tervezésekor figyelembe kell vennünk az előző pályázat részeként készült idegenforgalmi koncepcióban megfogalmazottakat. Mi fogalmaz meg prioritásokként?
3) Július elején indul a "Lélekkel a Körösök mentén" - Turisztikai fejlesztések a vallás és a Körös ökológiája tükrében című pályázatunk látványelemeinek és turista információs központjainak működése. Hogyan hat ez a helyi turizmusra, hogyan segítik a többi szereplők projekt hatékonyságát?
4) A Liget Fürdő Kft és a közművelődési intézmény üzemeltetője lesz a turisztikai projektünk elemeinek, amelyek azonban önmagukban nem életképesek más szereplőkkel való együttműködés nélkül (meglévő múzeumi és kiállító helyek, szállás- és vendéglátó helyek, sétahajó, rekreációs központok stb.) Hol vannak az együttműködés pontjai?
5) A Tourinform Iroda helye és szerepe a TDM szervezeten belül?
6) Az önkormányzat idegenforgalmi adóellenőrei tevékenységén túl a TDM szereplők mennyiben járulnak hozzá az idegenforgalmi bevételek növeléséhez?
7) A jelenlegi helyzetben már nincs szervezője a kiemelt rendezvényeinknek. Hogyan képzeljük el ezt a tevékenységet?

A fenti kérdésekre adott válaszok átgondolását követően lehet meghatározni a TDM szervezetként működő GYÜSZ-TE-vel való együttműködést.

Kérem, hogy a Képviselő-testület arra adjon felhatalmazást, hogy a TDM meghatározó szereplőivel a fentiek szerint tekintsük át az együttműködést és ennek eredményét nyújtsuk be a júniusi testületi ülésre.

Az egyeztető tárgyalásba bevonandó szereplők:
Önkormányzat képviselője
GYÜSZ-TE képviselője
Turisztikai látványelemek üzemeltetői
 

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  
 
Döntési javaslat

"Az önkormányzat és a TDM szervezet együttműködési megállapodásának felülvizsgálata"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pénzbeni támogatások
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy a turizmusban érdekelt többi szereplőt képviselő GYÜSZ-TE TDM szervezet és az új turisztikai látványelemeket és információs pontokat üzemeltető szerveztek képviselőjével tekintsék át a helyi turizmusban rejlő további együttműködés lehetőségét és tegyenek javaslatot az önkormányzat és a GYÜSZ-TE TDM szervezet közötti együttműködési megállapodás új tartalmára.

Határidők, felelősök:

Határidő: 2015. 06. 24.
Felelős: Toldi Balázs

« Vissza
Vissza a főmenübe