20. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2013. november 28-i ülésére
2013. november 28-i ülésére
Tárgy: | Települési Értéktár Bizottság létrehozása | |
Készítette: | Keresztesné Jáksó Éva | |
Előterjesztő: | Várfi András kompenzációs listás önkormányzati képviselő | |
Véleményező bizottság: | Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő Testület!
A Képviselő-testület 2013. október 31. napján Települési értéktár létrehozásáról döntött az 504/2013. (X. 31.) Gye. Kt. határozatával, azzal hogy a Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról, működésének szabályairól a 2013. novemberi ülésén fog dönteni.
A bizottság működtetésére több alternatíva lehetséges:
1.) önkormányzati állandó bizottság létrehozása, vagy már létező bizottság feladatkörének kibővítése (SZMSZ módosításával jár).
2.) külön szakmai bizottság alakítása.
3.) már korábban is létező, helyi értékek gondozását végző állami, önkormányzati, egyházi vagy társadalmi szervezet, illetve általa fenntartott intézmény, ezek szervezeti egységei, továbbá más, a település fejlesztésében tevékenykedő külső területfejlesztési, vidékfejlesztési szervezet.
A bizottságnak legalább 3 tagból kell állnia, munkájába indokolt bevonni a helyi, illetve a megyei közművelődési feladatellátás módszertani intézményét (pl. Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Irodája).
Javaslom a Képviselő-testület számára, hogy az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság feladatkörét bővítse ki a települési értéktár működtetésével kapcsolatos feladatok ellátásával.
A Bizottság dönthet úgy, hogy
- a feladat ellátására legalább három fős albizottságot hoz létre a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 12/2013. (V. 10.) önkormányzati rendelet 29. § (5) bekezdése alapján: „A bizottság valamely speciális feladatának szervezésére albizottságot hozhat létre. Az albizottság elnöke csak települési képviselő lehet. Az albizottság tagjait a bizottság választja meg saját tagjai és más szakemberek köréből. Az albizottság működéséért az őt létrehozó bizottságnak felelős.”
- vagy a teljes bizottság látja el a Települési Értéktár Bizottság feladatát.
Mindkét esetben szükséges az SZMSZ módosítása, valamint mivel a települési értéktár bizottság munkáját működési szabályzat alapján kell végeznie, amelyet a rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a képviselő-testület fogad el, ezért szükséges a működési szabályzat megalkotása és képviselő-testületi jóváhagyása.
Mind a rendelet-módosításra, mind a szabályzat megalkotására csak a jelen döntést követően kerülhet sor, miután kialakul a Települési Értéktár Bizottság szervezeti struktúrája.
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság 2013. november 20-i ülésén tárgyalta az előterjesztést, és úgy döntött, hogy a települési értéktári feladatok elvégzésére Albizottságot hoz létre. A Bizottság az albizottság elnökének Lehóczkiné Tímár Irént, a bizottság tagjainak dr. Kovács Bélát és dr. Szonda Istvánt választotta meg.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztést megtárgyalására, szíveskedjen jóváhagyni az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság által létrehozott albizottság szervezetét valamint a Települési Értéktár Bizottság működési szabályzatát.
1. döntési javaslat
"Telpülési Értéktár Albizottság megalakulásának jóváhagyása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közművelődés
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete jóváhagyja az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság által a települési értéktár feladatainak ellátására létrehozott Települési Értéktár Albizottságot.
Az albizottság elnöke Lehóczkiné Tímár Irén önkormányzati képviselő, az albizottság tagjai dr. Kovács Béla, Dr. Szonda István.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
2. döntési javaslat
"Települési Értéktár AlBizottság működési szabályzatának jóváhagyása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közművelődés
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Gyomaendrődi Értéktár működésével kapcsolatos eljárási szabályokra vonatkozóan az alábbi működési szabályzatot fogadja el:
Működési Szabályzat
Gyomaendrődi Értéktár működtetésére
1. Általános Rendelkezések
1.1. A szabályzat célja a Gyomaendrődi Helyi Értékek (a továbbiakban: gyomaendrődikumok) körének meghatározása, védelme és megőrzése feltételeinek biztosítása.
1.2. Gyomaendrődikum: Gyomaendrőd városa szempontjából meghatározó jelentőségű, a városhoz való tartozást kifejező egyedi szellemi termék, tárgy, kulturális alkotás, hagyomány, jelkép, természeti érték, stb., amelyet az Települési Értéktár Albizottság (továbbiakban: TÉB) annak minősít.
1.3. A települési helyi értéktár: a Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteménye, mely a TÉB által gyomaendrődi, kiemelkedő helyi jelentőségűnek nyilvánított javak összessége. Ezek körét (felsorolását), fellelhetőségét, bemutatását az egyediségükre, speciális gyomaendrődi kötődésükre, jellemzőire vonatkozó leírással vagy egyéb dokumentációval együtt a szabályzat melléklete tartalmazza.
2. Települési Értéktár Albizottság
2.1. Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a települési értéktár bizottsági teendők ellátásával az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottságot hatalmazta fel.
2.2. Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a települési értéktári feladatok ellátására Települési Értéktár Albizottságot hozott létre.
2.3. A bizottság tagjainak száma 3 fő, munkájába külső szakértőket vonhat be, így például a helyi közművelődési feladatellátás intézményét, továbbá a nemzeti és megyei értékek gyűjtésével, megőrzésével, hasznosításával foglalkozó országos és területi illetékességű szakmai és civil szervezeteket.
2.4. A tagok tevékenységüket társadalmi megbízatásként, díjazás nélkül látják el.
2.5. A TÉB feladatkörében eljárva a bizottság elnökének feladata:
- a bizottság ülésének összehívása, vezetése,
- a bizottság döntéseinek nyilvántartása, közzétételéről való gondoskodás,
- a bizottság képviselete külső állami, önkormányzati, társadalmi, gazdasági szervek, szervezetek előtt,
- a Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteményébe felvett alkotások megyei értéktár részére történő továbbítása.
3. A bizottság működési szabályai
3.1. A TÉB szükség szerint, de félévente legalább egy alkalommal ülésezik.
3.2. Gyomaendrődikummá minősítéshez a jelenlévők több mint a felének egybehangzó szavazata szükséges.
3.3. A TÉB feladata:
- a Gyomaendrődikumok megőrzéséről és szélesebb körben történő megismertetéséről való gondoskodás (pl. évente a gyűjtemény közzététele a helyi sajtó vagy az önkormányzati honlap útján, stb.)
- a Gyomaendrődikumok körének meghatározása, szükség szerint módosítása, a Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteményének összeállítása,
- döntés a TÉB rendelkezésére álló pénzeszközök felhasználásáról,
- félévente - legkésőbb a félévet követő hónap utolsó napjáig - a Képviselő-testület és a város lakosságának tájékoztatása az elvégzett tevékenységről,
- Hungarikumok Gyűjteményébe való felvételre való javaslattétel.
3.4. A TÉB működésével kapcsolatos adminisztratív teendők ellátásáról a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal gondoskodik.
3.5. A TÉB működésének anyagi fedezetét Gyomaendrőd Város Önkormányzata biztosítja.
4. A javaslattétel és döntés szabályai
4.1. Gyomaendrődikummá nyilvánításra a polgármesterhez címezve, írásban bárki javaslatot tehet, amelyet indokolni és dokumentálni köteles.
A javaslattétel tartalmára és formájára vonatkozóan a 114/2013. (VI. 16.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdése, továbbá 1. melléklete az irányadó.
4.2. A beérkezett javaslatot a TÉB vizsgálja meg, a javaslattevőt szükség szerint hiánypótlásra szólítja fel. Amennyiben a javaslattevő a hiánypótlásnak a megállapított határidőig nem tesz eleget, a TÉB érdemi tárgyalás nélkül az indítványt elutasítja. Az elutasítás nem akadálya annak, hogy a javaslattevő az értéktárba történő felvételt ismételten indítványozza.
4.3. A Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteménybe való felvételről a javaslat beérkezését követő 90 napon belül a 3.2. pontban írt szavazati aránnyal a TÉB dönt, melyről a javaslattevőt írásban értesíti.
5. Nyilvántartás és közzététel
5.1. A TÉB által Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteménybe felvett Gyomaendrődikumok adatait a 114/2013. (VI. 19.) Korm. Rendelet 1. sz. mellékletének II. pontjában írt tartalommal – szakterületenként kategóriák szerint elkülönítve - kell nyilvántartásba venni.
5.2. A Gyomaendrődi Helyi Értékek Gyűjteménye nyilvántartott adatait – az értéktárba való felvételről szóló döntést követő 8 napon belül – az önkormányzat honlapján kell közzétenni.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal