15. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2015. szeptember 15-i ülésére
2015. szeptember 15-i ülésére
Tárgy: | Kulturális Egyesület Kérelme | |
Készítette: | Nyíri Szmolár Eszter | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
2015. július hónapban a Kulturális Egyesület (5500 Gyomaendrőd, Kossuth u. 50.) nevében Hajdú László kérelemmel fordult a T. Képviselő-testülethez, Polgármester úrhoz.
A kérelmében az alábbiakat adta elő:
„A Kollmann ház előtti zöld övezetet hivatalosan Határ Győző térré nyilvánítsák, és helyezzenek el még több padot!
A gyomai szabad strand „lejáratát” a folyóhoz tegyék biztonságossá (ez az idejáró, állandó vendégek kérése is) valamint itt is célszerű volna padok elhelyezése.”
1. Határ Győző tér – közterület elnevezés
A közterület elnevezéssel kapcsolatban indoklást is nyújtott be az Egyesület, mely jelen előterjesztés melléklete.
A közterületek elnevezése során három jogszabályt kell figyelembe venni:
1) Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 3. pontja értelmében a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése kizárólagos Képviselő-testületi hatáskör. Az elnevezés során figyelembe kell venni a 14. § (2) bekezdését amely rögzíti, hogy "A 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott közterület, illetve közintézmény nem viselheti ... olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett.."
2) A magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Korm. rendelet 14/A. § (2) bekezdése értelmében "Közterület elnevezéseként nem alkalmazható
a) ugyanazon településen vagy a fővárosban ugyanazon a kerületen belül azonos jellegű közterületre alkalmazandó azonos,
b) kormányrendeletben meghatározottak szerint a közterületek megkülönböztetését lehetővé tevő szabályokkal való ellentét miatt összetéveszthető, vagy
c) kormányrendeletben meghatározottak szerint a közterületek elnevezésére vonatkozó technikai feltételekkel ellentétes
elnevezés"
3) A közterületek elnevezésének és jelölésének rendjéről szóló 15/2013. (V.10.) önkormányzati rendeletünk pedig rögzíti a közterület elnevezés eljárási szabályait.
2) A magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Korm. rendelet 14/A. § (2) bekezdése értelmében "Közterület elnevezéseként nem alkalmazható
a) ugyanazon településen vagy a fővárosban ugyanazon a kerületen belül azonos jellegű közterületre alkalmazandó azonos,
b) kormányrendeletben meghatározottak szerint a közterületek megkülönböztetését lehetővé tevő szabályokkal való ellentét miatt összetéveszthető, vagy
c) kormányrendeletben meghatározottak szerint a közterületek elnevezésére vonatkozó technikai feltételekkel ellentétes
elnevezés"
3) A közterületek elnevezésének és jelölésének rendjéről szóló 15/2013. (V.10.) önkormányzati rendeletünk pedig rögzíti a közterület elnevezés eljárási szabályait.
Az előírások szerint az egyesülési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó gyomaendrődi székhellyel rendelkező civil szervezet kezdeményezheti közterületnév megállapítását.
A névadási javaslatot írásban nyújtotta be, tartalmazza a javasolt közterület pontos behatárolását, a javasolt elnevezést, valamint annak indoklását.
A névadással kapcsolatban, a rendelet alapján az alábbiak szerint szükséges eljárni:
A névadási kezdeményezést a tervezett névadást megelőzően legalább 60 nappal korábban kell benyújtani.
A javaslatokat a Képviselő-testület Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága (a továbbiakban: bizottság) véleményezi.
A bizottság a véleményezés megalapozása érdekében szakértői tanácsadó testületet hívhat össze az egyetemes magyar és helytörténetben, a nyelvtudományban, a néprajzban, a hittudományban, a jog- és közigazgatás tudományban jártas helyi szakemberek bevonásával.
Vitás esetben a névadás megalapozása érdekében a bizottság javasolhatja a Képviselő-testületnek a Földrajzinév-bizottság véleményének kikérését is.
A bizottság által véleményezett névadási javaslatot és annak részletes indokolását 30 napra a helyben szokásos módon közszemlére kell tenni.
A bizottság kezdeményezheti az érintett lakosság véleményének közvetlen megismerését is:
egyéni választókerületi képviselőnél a választói fórum összehívásának,postai úton eljuttatott kérdőíves konzultációnak,különösen indokolt esetben helyi népszavazás elrendelésének kezdeményezésével. A fentiekben foglalt véleménykérés esetén, a fórumon jelenlévők, illetve a kérdőívre válaszolók egyszerű többségének véleményre figyelemmel dönt a Képviselő-testület.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a közterület névadási kezdeményezés megfelel a jogszabályi követelményeknek, így a bemutatott eljárási rend betartásával a közterület a javasoltak szerinti elnevezhető.
Tájékoztatásul írjuk, hogy ez a névadási javaslat már egyszer napirenden volt a Képviselő-testület előtt 2013-ban, amikor az önkényuralmi rendszerekhez köthető közterületi nevek módosítását tárgyalta. Ekkor a Kulturális Egyesület eredeti kérelmével ellentétben a szakértői bizottság javaslata alapján az ügyrendi bizottság a Rózsa Ferenc utca közterületi megnevezés Határ Győző utca megnevezésre módosítását javasolta. Mivel az eredeti elnevezési javaslat nem került a döntéshozó elé, illetve a módosított javaslat sem kapta meg a szükséges számú szavazatot, így az ismételt kezdeményezésben döntés hozható.
2. Padok kihelyezése térre, szabad strandra
Önkormányzatunk az idei közfoglalkoztatás keretében városszerte több padot ill. hulladékgyűjtőt helyezett el, többek között a Fő út 173-179. Társasház előtti területen is.
Amennyiben a tér további hasznosítására kerülne sor, úgy azt szükséges mindenképpen megterveztetni. Korábban volt elképzelés arról, hogy központi terület lévén játszótér kialakítására alkalmas lehetne. Ez azonban nagyobb költségigénnyel jár. Érdemes megfontolni azonban, hogy kisebb beruházási költség mellett – esetleg a közfoglalkoztatás által gyártott termékek felhasználásával – a park remekül kialakított növényzete, zöldfelülete alkalmas lenne sétálásra, üldögélésre, tehát térburkolattal kellene ellátni bizonyos helyeken, illetve konkrétan a zöldterületen további padok, esetleg kandeláberek kihelyezése javasolt.
Amennyiben a T. Képviselő-testület a park fejlesztését megszavazza, úgy szükséges a 2016. évi költségvetésben erre külön forrást elkülöníteni.
A szabad strandon – a jelenlegi üzemeltetési szerződést figyelembe véve – padok kihelyezése nem javasolt, inkább a további fejlesztési igények megfontolásakor szükséges figyelembe venni.
3. Gyomai Szabad Strand lejáró
A gyomai szabad strand (03/9 hrsz. kivett strandfürdő) fejlesztése sok helyi lakos igénye. Jelenleg bérleti jogviszony áll fenn Önkormányzatunk és Pájer Sándor egyéni vállalkozó között. Amíg ez a szerződés le nem jár (2015. december 31.), addig csak terv szinten, de mindenképpen szükséges a kérdéssel foglalkozni.
„Gyomaendrőd a vizek városa”, ez az Integrált Településfejlesztési Stratégia megalkotása során sokszor elhangzott, azzal együtt, hogy városunk a legnagyobb eséllyel a turizmus terén tudna profitálni. Az ITS-ben megfogalmazott jövőképünk:
„A város népességmegtartó erejének növelése a lakosság életkörülményének, életszínvonalának javításával, a kulturális és természeti értékek, különösen a holtág-rendszer megőrzését szem előtt tartó stabil gazdasági háttérben.”
A szabad strandot rengetegen látogatják, szívesen teszik ezt mind a helyiek, mind az ide látogató turisták. A partszakasz azonban az évek során igencsak leamortizálódott, a bejárás a vízbe valóban nehézkes. A csúszós és meredek part nem kedvez sem az idősebbeknek, sem a kisgyermekekkel odalátogatóknak, de még az aktív sportolóknak sem. A strand látogatottságát és használhatóságát mindenképpen növelné a partszakasz „kényelmessé” és biztonságossá tétele.
Ehhez azonban szükséges lenne a bejáró part rész meredekségének megszüntetése, vagy az erózió mértékének csökkentése esetleg valamilyen műtárgy beépítésével.Ha homok terítésre is sor kerülne, a folyó nem sodorná magával azonnal az odahordott anyagot. Némi utánpótlásra így is minden évben sort kellene keríteni, de jóval kisebb lenne az erózió, mint a jelenlegi állapotban.
Mivel a kivett terület a jelenlegi szabályozás szerint nem tartozik természetvédelmi oltalom alá, így előzetes egyeztetésre megkeresést küldtünk a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatósághoz. Az igazgatóság véleménye a Testületi ülés időpontjáig remélhetőleg megérkezik.
Ezt a fejlesztést azonban – amennyiben új üzemeltetési szerződés előkészítésére kerülne sor – a jövőbeni üzemeltetővel is egyeztetni szükséges, akár a megvalósítás kérdéseiben is.
Amennyiben a T. Képviselő-testület dönt a fejlesztésről, úgy arra a 2016. évi költségvetésben forrást biztosítani szükséges, melynek megtárgyalása a lehetséges megoldások bemutatása után, leghamarabb novemberben lehetséges.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztés megtárgyalására, a döntések meghozatalára!
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság | A Bizottság az előterjesztést megtárgyalta és mindhárom döntési javaslatot jóváhagyta. | |
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | A Bizottság az előterjesztést megtárgyalta és mindhárom döntési javaslatot jóváhagyta. | |
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság | A Bizottság az előterjesztést megtárgyalta és mindhárom döntési javaslatot jóváhagyta. | |
"Határ Győző tér elnevezés"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága javasolja a Képviselő-testületnek, hogy Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bek. 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd belterület 36/2 helyrajzi számú, beépítetlen terület művelési ágú, természetben parkosított tér, közterületnek 2015. október 1-jétől a Határ Győző tér nevet adja.
Továbbá javasolja, hogy kérje fel a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 09. 24.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Nyíri Szmolár Eszter
2. döntési javaslat
"Parkosítás Fő út 173-179. sz. előtti területen"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága javasolja a Képviselő-testületnek, hogy támogassa a Fő út 173-179. szám előtti, 36/2. helyrajzi számon található területen további parkosítás megvalósítását.
Egyben kérje fel a Jegyzőt a lehetséges megoldási javaslatok kidolgozására, melyet a novemberi Képviselő-Testületi ülésen terjesszen elő.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 09. 24.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Nyíri Szmolár Eszter
3. döntési javaslat
"03/9 hrsz-ú "gyomai" szabad strand partszakasz fejlesztése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága javasolja a Képviselő-testületnek, hogy támogassa a 03/9 helyrajzi számon található "gyomai" szabad strand területen további fejlesztés megvalósítását a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság véleménye alapján.
Egyben kérje fel a Jegyzőt a lehetséges megoldási javaslatok kidolgozására, melyet a novemberi Képviselő-Testületi ülésen terjesszen elő.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 09. 24.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Nyíri Szmolár Eszter
Mellékletek: