1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2016. április 18-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évi zárszámadási beszámolója
Készítette:   Enyedi László, Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

 Tisztelt Képviselő-testület!
 
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdése alapján a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé úgy, hogy az a Képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
 
Jelen előterjesztés keretei között beszámolunk az önkormányzat és intézményei 2015. évi költségvetési gazdálkodásának alakulásáról.
 
 
A feladatellátás általános értékelése
 
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete az 1/2015. (II. 15.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2015. évi költségvetését, melyet az év során 5 alkalommal módosított.
 
2015. december 31-én az önkormányzat fejlesztésekre rendelkezésre álló forának összege 400 millió Ft volt, mely összeg számlavezető pénzintézetünknél került lekötésre. A betét 2016. március 23-án járt le, a jóváírt kamat összege 1,4 millió Ft volt. Jelenleg 2016. szeptember 21-ig került lekötésre ezen forrás 1,3%-os kamat mellett. 2016. március 23-tól a jegybanki alapkamat mértéke 1,2%.
 
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 2 gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv és 4 gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmény működtetésével oldotta meg. A gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények száma 2015. április 1. napjától emelkedett 3-ról 4-re, jogszabályi változásból adódóan. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény rendelkezései értelmében amennyiben a költségvetési szerv éves átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a 100 főt, úgy a gazdasági szerv feladatait vagy az önkormányzati hivatal vagy más gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv látja el. A Képviselő- testület döntése értelmében a Városi Egészségügyi Intézmény gazdasági feladatainak ellátása 2015. április 1. napjától a Közös Önkormányzati Hivatal feladata.  2013. július 1. napjától a Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda fenntartója a jogi személyiséggel rendelkező Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás lett.
2015. évben jelentős változás következett be az Önkormányzat elsőszámú vezetői körében, 2015. július 15. napjától a jegyzői feladatokat dr. Uhrin Anna látja el.
A 2015-ös évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
 
 
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
 
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön és az erőforrásokat megóvják a károktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
 
 I . Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
 
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatalon belül minden dolgozó számára egységesen biztosított a hatályos önkormányzati és nem önkormányzati normák elérése. A napi munkavégzést szabályozó belső utasítások elérhetősége szintén biztosított. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A képviselő-testületek döntéseinek nyilvántartása elektronikusan történik, mely lehetővé teszi a megalapozó előterjesztések megismerését és későbbi időpontokban történő visszakeresését. A 2013-as gazdálkodási évben a közös önkormányzati hivatal megalakulásával a gazdálkodási folyamatokat teljesen újra kellett szabályozni. A szabályozás keretében felül kellett vizsgálni a testületek, mint fenntartók működését meghatározó szervezeti és működési szabályzatokat, valamint az önkormányzatok együttműködését keretbe foglaló, a megváltozott jogszabályi előírásokhoz igazodó társulási szabályzatokat. Gondoskodni kellett a törzskönyvi nyilvántartásba vételről. A testületi döntések meghozatalával párhuzamosan biztosítani kellett, hogy a működés kereteit biztosító szabályzatokat, előírásokat a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó minden dolgozó megismerje, azokat alkalmazni tudja. 
 
1)       A személyi változások miatt felülvizsgálatra került a kötelezettségvállalási, utalványozási, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
Összességében a fenti intézkedések eredményeként folyamatosan biztosított, hogy a dolgozók a gazdálkodással valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat és program alkalmazása, a községi ügyiratkezelés ellenőrzése biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését. Negyedévente a teljesítményre vonatkozó legfontosabb adatok a honlapokon megjelennek. 
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtnak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakat a községi és hivatali dolgozók az ustream program ingyenes verziójának használatával is figyelemmel kísérhetik.
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. Az önkormányzat, illetve a hivatal nevére érkező számlákban szereplő teljesítések igazolása szabályozott, az részben a Városüzemeltetési Osztályvezető feladatát, részben az aljegyző (informatikai kiadások), részben a jegyző (hivatal működésével kapcsolatos kiadások), részben a feladat ellátásért felelős köztisztviselő, részben a polgármester (önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások) feladatát képezik. A közüzemi számlák érvényesítésére külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre. A beérkező számlák szignálása az iktatói érkeztetést követően a napi postabontás során történik. Az eljárás bevezetésével lehetővé vált a pénzügyi követelést tartalmazó okiratokkal kapcsolatos teljesítés igazolás folyamatában történő ellenőrzése.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását a POLISZ rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős.
A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét.
A POLISZ rendszer alkalmazásával biztosítottá vált, hogy a gazdálkodással kapcsolatos események összhangja biztosított legyen a szabályszerűséggel, a szabályozottság és a megbízható gazdálkodás elveivel.
 
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
 
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései tekintetétben a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabálya (Beszerzések lebonyolításának szabályzata szerint) határozza meg az eljárási rendet. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. A  villamos energia és gáz  beszerzése szintén a kbt. szabályai szerint történt meg évente, ami lehetővé teszi a legkedvezőbb árat adó szolgáltató kiválasztását
 
A kommunikációs eszközök hatékony felhasználását a mobil telefonok esetében a részletes számla, a hívásnapló vezetése, a hagyományos telefonok esetében a magán és a hivatali kód használata biztosítja.
 
A hatékony gazdálkodást szolgálja a közüzemi számlák energetikus által történő ellenőrzése is. Ezen feladat szakember által történő ellátása rendkívül hasznos és szükséges, ugyanis sajnos igen sűrűn előfordul, hogy a szolgáltatók nem a tényleges fogyasztásnak és nem a hatályos jogszabályoknak megfelelő tartalmú számlát állítanak ki. A számlák megreklamálása gyakori, ugyanakkor hosszadalmas folyamat, de sok esetben eredménnyel, azaz költség megtakarítással jár.    
 
Nem kellően hatékony az informatikai eszközök magáncélú használatának az ellenőrzése, melyre a jövőben a hivatali céllal tárolt információ mennyiség növekedése miatt fokozott figyelmet kell fordítani. Az indokolatlanul tárolt fájlok és futtatható programok jelentős mértékben csökkentik a rendelkezésre álló korszerű informatikai eszközök hatékonyságát. Folyamatban van a hozzáférési lehetőségek korlátozása, kódolása. Az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. tv. követelményeinek teljesítése mind az önkormányzatokat, mind a hivatal vezetését új kihívások elé állítja. A jogszabályi előírások teljesítését külső szakértő bevonásával oldjuk meg.
 
A vagyonvédelmet szolgálja a kétévente megtörténő átfogó vagyonleltározás is.
A hivatali Dacia Duster típusú gépjármű használatát előzetesen a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője engedélyezi, ideértve a hivatali és intézményi használatot is. A magángépjármű igénybe vétele a korábbi évek gyakorlatának megfelelően előzetes engedélyhez és gazdaságossági számításhoz kötött. Intézményvezetők esetében ezt a polgármester engedélyezi, a hivatal dolgozói tekintetében a jegyző. Munkába járás költsége 6 esetben terhelte a hivatalt, 2 osztályvezető, 2 köztisztviselő, 1 adóellenőr és a jegyző esetében.
 
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
 
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. A POLISZ rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
 
2008. évtől a testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának új elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek. 
  
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
 
A beszámolóval érintett időszakban a testületi, ideértve a bizottsági és társulási ülések időtartamát is növekedett, ami csökkentette az előkészítésre fordítható idő keretet. Az alapos és széleskörű kockázat és hatásvizsgálat követelménye így nehezen elégíthető ki. Az elkövetkező évek nagy kihívása, hogyan hozható összhangba, a dinamikus a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni akaró döntéshozatal, a széles körű kockázatelemzésen alapuló alternatívák kidolgozásával. A robbanásszerűen fejlődő informatikai lehetőségek a problémát csak részben képesek megoldani, hatékonyabbá tenni az előkészítést.
 
A szabálytalanságok kialakulásának megelőzését, illetve azok feltárását, javítását, a hatékony gazdálkodást, továbbá a döntések végrehajtásának ellenőrzését, azaz a FEUVE minél hatékonyabb működését szolgálja azon jegyzői utasítás, miszerint minden osztály vezetőjének az adott év elején az osztályának működésére vonatkozóan ellenőrzési munkatervet kell készítenie, melyben rögzítésre kerül, hogy mely területeket, mikor és mely dolgozó köteles ellenőrizni és arról jelentést készíteni. A FEUVE gyakorlati működtetését mindazon vezetők, osztályvezetők, akik ütemtervüket elkészítik és az abban rögzített ellenőrzéseket végrehajtják, rendkívül hasznosnak és szükségesnek tartják, hiszen lehetőséget biztosít a sok esetben rutinszerűen végzett feladatoknál az esetlegesen vétett hibák feltárására, megszűntetésére. Ezek az ellenőrzések azt a célt is szolgálják, hogy a kollégák minél jobban azonosuljanak azon vezetői elvárással, miszerint munkavégzésünk ne váljon rutinszerűvé, tartsunk lépést a folyamatos jogszabályváltozással, törekedjünk a minél önállóbb és felelősebb munkavégzésre. 2010-től biztosítottá vált a köztisztviselők tekintetében a teljesítmény követelmények, a teljesítmény követelmény-értékelések, továbbá a feladatok hatékony végrehajtását segítő képzési kötelezettségek elektronikus nyilvántartását biztosító rendszer, a TÉR rendszer alkalmazása.
 
A hatósági munkavégzés területén a kiadmányozási jogosultságok újra szabályozásával biztosítottá vált a többszöri ellenőrzés, a „négy szem” elvének érvényesülése. A jóváhagyási rendszer a kirendeltségek esetében elektronikus úton történik az ügymenet modell megküldését követően. A belső kontrolt segíti az ügyvédi tanácsadás igénybevételének lehetősége, melynek során az érintett szervezeti egység vezetőjével együttesen lehet az adott problémát megbeszélni. 
 
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
 
Folyamatban lévő/támogatott/lezárt projektek
 
1. A Start mintaprogram keretei között 2015. évben az alábbi programelemek valósultak meg

Programelem
Időszak
Létszám (fő)
Bér+járulék támogatás (Ft)
Dologi támogatás (Ft)
Összes támogatás (Ft)
Belvíz
2015.03.01.-2016.02.29.
56
61 217 580
11 029 200
72 246 780
Helyi sajátosság
2015.03.01.-2016.02.29.
38
42 812 052
7 347 832
50 159 884
Mg.út,illegális hulladék
2015.03.01.-2016.02.29.
47
52 014 816
7 017 628
59 032 444
Mezőgazdaság
2015.03.01.-2016.02.29.
94
104 786 844
19 293 156
124 080 000
Közút
2015.03.01.-2016.02.29.
40
43 860 036
8 938 401
52 798 437
Hosszabb időtartamú, hulladék
2015.04.02.-2015.08.31.
10
3 783 530
0
3 783 530
Hosszabb időtartamú, karbantartó
2015.06.01.-2015.08.31.
10
2 290 950
0
2 290 950
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.07.10.-2015.10.31.
25
8 367 091
836 447
9 203 538
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.07.10.-2015.10.31.
25
8 427 452
842 391
9 269 843
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.07.20.-2015.10.31.
10
5 976 380
0
5 976 380
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.07.27.-2015.10.31.
10
Hosszabb időtartamú, hulladék
2015.09.02.-2015.10.31.
20
3 511 960
350 520
3 862 480
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.11.01.-2015.12.30.
46
8 085 650
1 212 596
9 298 246
Hosszabb időtartamú, hulladék
2015.11.01.-2016.02.29.
20
7 223 304
1 083 310
8 306 614
Hosszabb időtartamú, mg-i cserjéző
2015.11.01.-2016.02.29.
20
7 360 684
1 103 884
8 464 568
Összesen
 
471
359 718 329
59 055 365
418 773 694
 
 
2.„Lélekkel a Körösök mentén” – Turisztikai fejlesztések a vallás és a Körös ökológiája tükrében

A DAOP-2.1.1/J-12-2012-0007 azonosító számú projekt támogatási szerződése 2014. május 30.-án került aláírásra, a projekt 2015. július 31-én zárult.
A pályázatban foglaltak forrásösszetétele a Támogatási Szerződés szerint:
 
Bruttó összköltség = elszámolható összköltség:
459 191 080 Ft
Önkormányzati elszámolandó saját erő:
0 Ft
 
Időközben a projekt záró helyszíni ellenőrzésére is sor került a Közreműködő Szervezet által. Az ellenőrök mindent rendben találtak, a záró beszámoló elfogadásra került. A projekt fenntartási időszakba került.
3.A Gyomaendrődi szennyvíztisztító korszerűsítése projekt

A KEOP 1.2.0/09-11-2011-0055 azonosító számú projekt 2012. április 10.-én aláírt támogatási szerződése alapján a projekt fizikai befejezése 2015. május 26. 
A pályázatban foglaltak forrásösszetétele az alábbiak szerint alakult:
 
Nettó összköltség:
849 329 620 Ft
Nettó elszámolható költség:   
832 868 512 Ft
Támogatás mértéke maximum: (94,796%)
789 526 035 Ft
Saját erő:
5,204 %

A műszaki átadás május 22-én, a záró rendezvény június 5-én volt. A projekt záró helyszíni ellenőrzése 2015. szeptember 3-án rendben lezajlott, a záró pénzügyi elszámolás benyújtásra került. A kétféle forrású önerő elszámolásának jóváhagyása még a Minisztérium külön engedélyező állásfoglalására vár.
 
4.Területi együttműködések az esélyegyenlőség és felzárkóztatás elősegítése érdekében a Gyomaendrődi járás területén

A Miniszterelnökség Közigazgatási Programok Lebonyolítási Főosztálya 2015. július 3-án kelt levelében értesítette Önkormányzatunkat, hogy az ÁROP-1.A.3-2014-2014-0009 számú, „Területi együttműködések az esélyegyenlőség és felzárkóztatás elősegítése érdekében a Gyomaendrődi járás területén” c. pályázat támogatásban részesült. Az elfogadott elszámolható összköltség 22 millió Ft, a projekt 100 %-os támogatási intenzitású.
 
5. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. testvérvárosi programok lebonyolításának támogatására közzétett pályázati felhívása alapján az Önkormányzat a testvér-települési együttműködések elősegítése, a Bethlen hagyományok ápolása érdekében nyújtotta be pályázatát, melyen 800 000 Ft támogatásban részesült. A projekt keretében 2015. október 23-25. között került megrendezésre a Bethlen Napok Gyomaendrődön program, ahová Nagyenyedről 30 fős delegáció érkezett. A pályázat elszámolása befejeződött.
6. A Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás 2015. májusában pályázatot nyújtott be „tanyabusz” beszerzésére, a Térségi Szociális Gondozási Központ által működtetett Tanyagondnoki szolgálat fejlesztése érdekében. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal 2015. július 3-án kelt határozatában a támogatási kérelemnek helyt adott, a pályázat 7.253.504 Ft támogatásban részesült, melyhez 2.020.496 Ft önerő biztosítására volt szükség. A támogatásból és önerőből beszerzésre került egy Renault Trafic mikrobusz, a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő eszközökkel felszerelve. A mikrobusz októberben érkezett meg, az elszámolás az MVH felé megtörtént.
 
7. Helyi közösségi közlekedés támogatása pályázatot a szolgáltató Mobilbusz Közlekedési Kft. 2014. évi veszteségeinek pótlása érdekében nyújtottuk be. A Magyar Államkincstár értesítése szerint 977 000 Ft támogatásban részesült az Önkormányzat, melyet 2015. december 31-ig kellett felhasználni.
8. Magyarország 2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklet II. 4. ab) pont szerinti szociális szakosított ellátást és a gyermekek átmeneti gondozását szolgáló önkormányzati intézmények fejlesztése, felújítása támogatása. A Belügyminisztérium által támogatott pályázattal a Rózsakert Idősek Otthonában vizesblokk felújítására, illetve az előírásoknak megfelelő orvosi vizsgáló kialakítására kerül sor, bútorok beszerzésével. A fejlesztés megvalósításához a támogató 18 050 000 Ft átutalásáról gondoskodott. A megvalósítás és elszámolás megtörtént.
 
9. 2015. február 26-án került benyújtásra a Magyar Államkincstárhoz a „települési önkormányzatok könyvtári célú érdekeltségnövelő” támogatási igénye. A módosított előirányzat: 668 047 Ft, melyet a Magyar Államkincstár 2015. 04. 29-én átutalt. A támogatás felhasználása állománygyarapításra megtörtént.
 
10. Az önkormányzat 2015. június 29-i határidőre nyújtotta be támogatási kérelmét Magyarország 2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklet II. 7. a) pont szerint a Közművelődési érdekeltségnövelő támogatásra, az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény műszaki technikai eszközállományának, berendezési tárgyainak gyarapítása, épületének karbantartása, felújítása érdekében. A megvalósításhoz 420 000 Ft támogatásban részesültünk, melyhez 1 500 000 Ft önerő biztosítása volt szükséges. A szükséges önerőből 2015. évben felhasználtunk 420 000 Ft-ot, 1 080 000 Ft elköltése 2016. évben fog megtörténni. Az elszámolás határideje 2017. február. Az eredetileg benyújtott pályázatunkban 1,5 millió Ft-ra pályáztunk, melyhez 1,5 millió Ft önerő biztosítását vállaltuk. Az elnyert forrás összege 420 E Ft lett, viszont az eredetileg vállalt önerőt biztosítania kell az Önkormányzatnak annak érdekében, hogy a megítélt támogatás összege ne kerüljön csökkentésre.
 
11.  A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által hirdetett Kerékpáros barát település 2015. cím elnyerése érdekében pályázatot nyújtottunk be a Kerékpáros Magyarország Szövetséghez. Az elbírálás megtörtént, az értesítés alapján címbirtokosok lettünk.
 
12. Önkormányzatunk 2015. augusztusában Kerékpárút építés a 46-os sz. főút mentén a Hármas-Körös folyó véd töltése és az Olajosok útja között Gyomaendrődön címmel sikeresen pályázott a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által újra megnyitott Közlekedés Operatív Program „Térségi elérhetőség javítása” tárgyú KÖZOP-3.5.0-09-11 számú tárgyú konstrukciójában. A megvalósítása során a 46-os számú főút mellett a Hármas-Körös véd töltése és az Olajosok útja között egy, illetve kétoldali kerékpárút készült. A projekt támogatási szerződés szerinti összköltsége bruttó 199.923.400 Ft volt, 100 %-os finanszírozásban. A ténylegesen felmerült, elszámolható költség 194.701.892 Ft volt, az önkormányzatunk részére kiutalt támogatásból a 2.594.811 Ft összeg visszafizetése 2016. március végén megtörtént. A megvalósítást a Városüzemeltetési Osztály koordinálta.
 
13. Műfüves futballpálya kialakítása

A látvány-csapatsportok támogatásáról szóló jogszabályok 2011. évi hatálybalépésének eredményeként a Magyar Labdarúgó Szövetség labdarúgó pályaépítési programot támogató nyílt pályázatot hirdetett, melynek keretei közt az Erzsébet liget 1 szám alatt található salakpálya helyén lehetőség van egy 20 x 40 m (22 x 42 m) méretű műfüves futballpálya kialakítására. A pálya építés költsége 27.499.952 Ft, melynek 30%-a (8.249.986 Ft) az önkormányzati önerő. A beruházásnak 2016. félévéig kell megvalósulnia.
 
14. Alföldi tanyás térségek fejlesztése

A Földművelésügyi Minisztérium TP-1-2015 kódszámmal tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére irányuló pályázati felhívást tett közé, melynek keretei között a Térségi Szociális Gondozási Központ Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya által működtetett tanyagondnoki szolgálat fejlesztése érdekében eszközbeszerzéshez igényelt a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás támogatást. A kapott támogatás összege 2 millió Ft, melyhez 222 222 Ft önerőt biztosított az önkormányzat. Az elszámolás határideje 2016. április 30.
 
Pályázatok, melyek nem részesültek támogatásban

1.HUNGARIKUM 2015

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismerésének, megőrzésének és gondozásának támogatására kiírt pályázati felhívás keretében 700 000 Ft támogatást igényeltünk a helyi értéktár fejlesztése érdekében, mely pályázatunk forráshiány miatt elutasításra került.
 
2.Let’s Colour

A Rózsahegyi Iskola területén a tornateremtől a kerékpár tárolóig terjedő falfelület festését neveztük be 80 + 50 méter hosszúságban, maximum 4 m falmagasságig. Az iskola vállalta a pályázat benyújtásához szükséges bemutatkozó kisfilm elkészítését. Június 5-én 24.00 órakor zárult az internetes szavazás, melyen az első két legtöbb szavazattal rendelkező pályázó nyert.
 
3.Testvérvárosi találkozó 2015 EACEA testvérvárosi pályázat

Testvérvárosi program szervezésének támogatására készítettük elő pályázatunkat, Nagyenyed, Pilzno és Schöneck települések képviselőinek részvételével. A 2015. augusztusára tervezett rendezvény fő témája a jövőbeni fejlődési lehetőségek, pályázati források, gazdasági irányvonalak megbeszélése lett volna, mivel 2015. a fejlődés európai éve. A pályázat nem részesült támogatásban.
 
4.2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklet II. 4. pont aa), ac) és ad) pontok szerinti Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatása keretében két pályázati célra nyújtottunk be pályázatot. Az a) pont tekintetében a Közös Önkormányzati Hivatal székhelyének felújítására – a külső nyílászárók cseréjére; b) pont esetében a belterületi utak, járdák felújítására pályáztunk (Pásztor János utca – 500 m; Besenyszeg – 570 m; Blaha Lujza utca – 262 m; Szent Antal utca – 142 m; Hídfő utca – 185 m). A pályázat forráshiány miatt nem részesült támogatásban.
 
5. 2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklet II. 9. pontja szerinti, a gyermekétkeztetés feltételeit javító fejlesztések pályázati felhívás keretében a Térségi Szociális Gondozási Központ Központi Konyhájának infrastrukturális fejlesztésére nyújtottunk be pályázatot, melynek keretében sor kerülne a padlóburkolat cseréjére a főzőtérben, napkollektor beszerzésére és felszerelésére a használati meleg víz biztosítása érdekében, fűtéskorszerűsítésre, fa nyílászárók műanyag nyílászárókra történő cseréjére, a kimenő szennyvízrendszer korszerűsítésére, felújítására (zsírfogó akna és aknarendszer felújítása), valamint eszközbeszerzésre. A pályázat nem részesült támogatásban.
 

Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten
 
 
Az elfogadott 2015. évi költségvetési rendeletünkben az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 3.238.968 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.665.681 E Ft, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 573.287 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 3.238.968 E Ft volt.
 
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 4.190.114 E Ft.
 
A 2015. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
 
Bevételek: 5.807.250 E Ft
 
Kiadások: 5.294.401 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.260.831 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 960.916 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 2.072.654 E Ft
 
Az Önkormányzat gazdálkodásában az elsődleges cél az volt, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat gazdálkodása stabil volt. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
 
                                                                                                                                                            Adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Bevételek
 
 
 
 
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
830717
906983
906983
100,00
Közhatalmi bevételek
377260
444329
444327
99,99
Intézményi működési bevételek
134508
272202
268390
98,60
Működési célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
544604
683988
662566
96,87
Támogatási kölcsön visszatérülése műk. c.
1700
3587
3097
86,34
Önk. Felh.költs.tám.
 
33083
33083
100,00
Felhalmozási bevételek
12000
6104
6104
100,00
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
760292
928920
927990
99,89
Támogatási kölcsönök visszatérülése felh. c.
4600
8963
8644
96,44
Előző évi ktgv-i maradvány igénybevétele
573287
868967
868967
100,00
Államháztartáson belüli megelőlegezések
 
32988 
32988
100,00
Lekötött bankbetétek megszüntetése
 
 
1644111  
Bevételek mindösszesen
3238968
4190114
5807250
138,59
Kiadások
 
 
 
 
Személyi juttatások
553422
635621
579041
91,09
Munkaadót terhelő járulékok
116402
130576
119253
91,33
Dologi kiadás
504081
920274
776820
84,41
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülről
619085
 
725406
714414
98,48
Műk. c. kölcsön nyújtása
0
4431
2793
63,03
Tartalékok műk. c.
104872
355329
0
 
Ellátottak juttatása
95003
99888
68510
68,59
Működési kiadások összesen
1992865
2871525
2260831
78,73
Felújítások
72707
164711
129920
78,88
Beruházások
814540
871350
717614
82,36
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
197412
63028
36407
57,76
Felh. c. kölcsön nyújtása
72018
87019
76975
88,46
Tartalékok felh. c.
89426
70950
0
 
Felhalmozási kiadások összesen
1246103
1257058
960916
35,32
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
 
61531
28543
 46,39
Pénzeszközök lekötött bankbetétként elhelyezése
 
 
2044111
 
Kiadás mindösszesen
3238968
4190114
5294401
126,35

Bevételek
alakulása
 
  • Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 906.983 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
    1. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása (hivatal, zöldterület, közvilágítás, köztemető, közutak, egyéb kötelező önkormányzati feladat, hozzájárulás a pénzbeli szociális ellátásokhoz, lakott külterületi feladatok támogatása, üdülőhelyi feladatok támogatása, 2014. évi bérkompenzáció, beszámítás összege): 314.769 E Ft
    2. Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 95.798 E Ft
    3. Óvodaműködtetési támogatás: 13.207 E Ft
    4. Köznevelési intézmények működési támogatása: 7.592 E Ft
    5. Gyermekétkeztetési feladatok támogatása: 74.295 E Ft
    6. Egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése: 23.635 E Ft
    7. Szociális ágazati pótlék 21.098 E Ft
    8. Hozzájárulás a pénzbeli szociális ellátásokhoz: 69.623 E Ft
    9. Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 86.422 E Ft
    10. Szakosított szociális ellátási feladatok támogatása: 157.537 E Ft
    11. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása: 16.720 E Ft
    12. 2015. évi bérkompenzáció: 14.995 E Ft
    13. Egyéb központi támogatás: 11.292 E Ft (Helyi közösségi közlekedés támogatása:977 E Ft, szociális ágazati kiegészítő pótlék: 10.315 E Ft)
Az egyéb központi támogatások között jelenik meg az a 977 E Ft, melyet a Helyi közösségi közlekedés támogatására nyert az önkormányzat. A támogatás  teljes összege a szolgáltató Mobilbusz Közlekedési Kft. 2014. évi veszteségeinek pótlására használható fel. A kapott támogatás teljes összegét az önkormányzat továbbutalta a szolgáltatást végző Mobilbusz Kft. részére.
 
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át - és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében - az állam részére vissza kell fizetni.
 
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen 1.586.420 Ft):
Gyermekétkeztetés támogatása: 1.093.440 Ft
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 492.980 Ft
 
Plusz igény jelentkezett (összesen 2.808.073 Ft):
Köznevelési feladatok támogatása: 202.033 Ft
Szociális szakosított ellátási feladatok támogatása: 2.606.040 Ft.
 
  • A saját bevétel az eredeti tervet jelentősen meghaladva teljesült. A bérleti díjak tervet meghaladó teljesülése elsősorban azzal magyarázható, hogy az Alföldvíz Zrt. által a szennyvíz-és ivóvízhálózatra fizetett bérleti díjakból a rekonstrukciós feladatokra befolyó bevétel terv szintjén a felhalmozási bevételek között jelent meg, a teljesítés viszont a működési bevételek között realizálódott. Továbbá a Pájer strand 2025-ig történő bérbeadásából származó bevétel az eredeti költségvetésbe nem került betervezésre, hiszen az erre vonatkozó szerződés év közben került aláírásra. A realizálódott kamatbevétel összege meghaladja a 14 millió Ft-ot, mely részben a folyószámla után kapott kamatot jelenti, részben pedig az egyéb szabad forrás lekötéséből származó kamatot foglalja magába. Az áfa visszatérülésből származó bevétel összege meghaladja a 96 millió Ft-ot, mely elsősorban a szennyvíztisztító telep korszerűsítéséhez kapcsolódik. A Start mintaprogram keretei között 13 millió Ft értékben történt terményértékesítés (napraforgó, kukorica).
  • A realizálódott közhatalmi bevételek 67 millió Ft-tal haladják meg a tervet, amiből 52 millió Ft az iparűzési adóbevételnél realizálódott, közel 8 millió Ft az építményadónál, 5 millió Ft a gépjárműadónál, 1 millió Ft a talajterhelési díj jogcímen fizetendő közhatalmi bevételnél.
  • A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök között jelenik meg a 2014. évben indult és 2015. évre áthúzódó közfoglalkoztatási programelemek támogatása, a 2015. évben indult Start mintaprogramra utalt támogatások és az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatások összege mintegy 404 millió Ft értékben. Ezen összegből 67 millió Ft a 2016. évre áthúzódó kiadások finanszírozását szolgálja, mely előleg a 2015. évben képződött maradványunk részét képezi. Nyári diákmunka finanszírozására 4.488 E Ft támogatásban részesült önkormányzatunk, mely támogatási összeg 46 fő foglalkoztatására biztosított forrást. Itt jelenik meg továbbá a támogató szolgálat működéséhez kapcsolódó 8.798 E Ft és a mezőőri támogatás 6.750 E Ft összege. Az Erzsébet utalvány formájában biztosított támogatás és gyermektartásdíj kiegészítés összege 7.530 E Ft. A kapott földalapú támogatás összege 11.687 E Ft. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től 800 E Ft támogatásban részesült a 2015. októberében megrendezett Bethlen Napok Gyomaendrődön programunk. Az Európai Uniós forrásból megvalósuló ÁROP szervezetfejlesztési pályázatainkra leutalt támogatás összege 32.559 E Ft. A Közös Hivatal működtetéséhez a két kistelepüléstől 2015. évben bekért kiegészítő hozzájárulás összege Csárdaszállás esetében 3.347 E Ft, Hunya Önkormányzata esetében 3.368 E Ft. A Magyar Turizmus Zrt. szúnyoggyérítéshez átutalt 2014. és 2015. évi támogatási összege 4.365 E Ft. A KLIK 484 E Ft-ot utalt át önkormányzatunknak, mely összeg a Zeneiskola térítési díj bevételének az oktatási intézmény működtetőjét megillető 30%-át jelenti. A Városi Egészségügyi Intézmény a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaitól 168.675 E Ft összegű támogatásban részesült a feladatainak ellátásához.
  • Működési kölcsönök visszatérülése: A Gyomaendrődi Start Szociális Szövetkezet visszautalta a Sui generis pályázathoz biztosított 892 E Ft összegű támogatás megelőlegezést. A Rózsahegyi Alapítvány részére megelőlegezett bérhez kapcsolódó visszatérítés összege 995 E Ft. Segély és közköltséges temetés visszafizetése címen 1.210 E Ft érkezett.
  • A felhalmozási bevételeknél telekés egyébingatlan értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 5.670 E Ft összegben, melyből 4.800 E Ft összegben történt meg a Pájer strand területén telek értékesítés.
  • A támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök közel 928 millió Ft összegben teljesültek. Itt jelenik meg a szennyvíztisztító telep korszerűsítéséhez (KEOP 1.2.0/09-1-2011-0055) kapcsolódó 235.425 E Ft összegű uniós támogatás, a Belvíz III-as projekthez (DAOP 5.2.1/D-2008-0002) kapcsolódóan 121.532 E Ft összegben érkezett támogatás, a belvíz VIII-as, DAOP 5.2.1/A-11 projektnél ebben az évben 344 E Ft támogatás realizálódott, illetve a Lélekkel a Körösök mentén pályázatunk 367.437 E Ft összegű támogatása is a felhalmozási bevételek részét képezi. A KÖZOP-3.5.0-09-11 támogatási program keretében kerékpárút építés valósult meg a 46. számú főút mellett, melyhez 197.297 E Ft összegű támogatást bocsátott a támogató hatóság az önkormányzat rendelkezésére. A kapott támogatásból a fel nem használt, 2.595 E Ft összegű támogatás visszafizetése 2016. évben, a pályázat elszámolását követően történt meg. A települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztése KEOP -1.1.1/C13 és 2F elnevezésű projektekhez kapcsolódóan a Körös-szögi Kistérségi Többcélú Társulástól 2.990 E Ft érkezett önkormányzatunkhoz, melyből 274 E Ft befizetett önerő visszautalásából származik, 2.716 E Ft pedig 2013. és 2014. években megelőlegezett áfa visszautalásából ered. a közfoglalkoztatási mintaprogram feladatainak finanszírozására 1.991 E Ft a kapott felhalmozási támogatás összege. Az Alföldvíz Zrt-től 2.334 E Ft folyt be önkormányzatunkhoz 2014. évi vízterhelési díjkedvezmény jogcímen. A Gyermekliget és a Tulipános óvodák épületének felújításához a két óvoda összesen 631 E Ft-tal járult hozzá.
  • Felhalmozási kölcsönök visszatérülése: A KEOP-1.1.1 hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztése pályázathoz kapcsolódóan megelőlegezett áfából visszatérült 4.296 E Ft 2015. évben. A lakosság részéről a lakáshitel törlesztések és a belvízhitel törlesztések 3.444 E Ft összegben teljesültek. Az út érdekeltségi hozzájárulás címén befolyt 113 E Ft, a csatorna érdekeltségi hozzájárulás címén 724 E Ft. A Rózsahegyi Alapítvány részére 2013. évben játszótér építéséhez az önkormányzat megelőlegezett 5.049 E Ft-ot, melyből 4.982 E Ft rendezése történt meg az Alapítvány részéről 2014. évben, a fennmaradó 67 E Ft összegű különbözetet 2015. évben fizette vissza az Alapítvány.
  • Felhalmozási célú önkormányzati támogatás: Itt jelenik meg a szennyvíztisztító telep korszerűsítése KEOP 1.2.0/B pályázatunk 12.613 E Ft összegű kiegészítő BM önerő támogatása, a Rózsakert Idősek Otthona fejlesztési támogatásának 18.050 E Ft összege, a 420 E Ft összegű közművelődési érdekeltségnövelő támogatás, valamint a Gyermekjóléti központok egyszeri 2.000 E Ft összegű támogatása.
 
Adóbevételek részletes elemzése (Készítette: Enyedi László adóosztály vezetője):
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2015. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
 
Adótípus
Bevétel összege 2014-ben   eFt
Bevétel összege 2015-ben   eFt
Bevétel változása eFt
Nyitó hátralék 2015. 01.01-én eFt
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2015.12.31-én eFt
Folyó évi hátralék keletkezése 2015-ben  eFt
Záró hátralék 2015.12.31-én           eFt
Hátralék változása eFt
Építményadó
28.903
40.029
11.126
26.737
19.422
6.918
26.340
-397
Telekadó
4.636
4.679
43
2.652
1.783
595
2.378
-274
Magánszemélyek kommunális adója
39.640
39.517
-123
13.105
9.352
4.922
14.274
1.169
Idegenforgalmi adó
8.362
7.365
-997
749
44
429
473
-276
Iparűzési adó
364.848
295.850
-68.998
96.467
58.108
14.323
72.431
-24.036
Helyi adók összesen:
446.389
387.440
-58.949
139.710
88.709
27.187
115.896
-23.814
Föld bérbeadásból származó jövedelem adója
19
0
-19
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
29.213
33.180
3.967
44.679
31.084
8.289
39.373
-5.306
Talajterhelési díj
2.987
2.770
-217
3.321
2.394
1.222
3.616
295
Adók összesen:
478.608
423.390
-55.218
187.710
122.187
36.698
158.885
-28.825
Pótlék és bírság
4.739
5.532
793
79.207
67.474
6.023
73.497
-5.710
Adók és járulékok összesen:
483.347
428.922
-54.425
266.917
189.661
42.721
232.382
-34.535
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
4.234
1.484
-2.750
11.117
8202
0
8202
-2.915
Mindössz.
487.581
430.406
-57.175
278.034
197.863
42.721
240.584
-37.450
 
2015. évben az adóbevételek 57.175 ezer Ft-tal csökkentek az előző évhez képest. Ez főleg az iparűzési adóbevételek csökkenéséből adódik, amit a településünkön folyó nagyberuházások kifutása okozott. Viszont nagymértékben növekedett az építményadó bevétele, mintegy 11.126 ezer Ft-tal, ami a 2015. évben, az üdülési célú építményeknél lefolytatott ellenőrzésnek köszönhető.
2015-ben, évek óta először, csökkent a hátralékok együttes összege, mivel az előző évekről áthúzódó hátralékos állomány nagyobb mértékben csökkent, mint amennyi hátralék 2015. évben keletkezett. A nyitó hátralék csökkenése 80.171 ezer Ft, még a 2015. évben keletkezett hátralék 42.721 ezer Ft volt, így összességében 37.450 ezer Ft-tal csökkent 2015. év végére az adóhátralékok összege. Ezt főleg a behajtási eljárások eredményesebb végrehajtása, és egy felszámolás alatt álló cég tartozásának részbeni megtérülése okozta.
 
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
 
Összes hátralék az év végén, eFt
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
 
2014.
2015.
2014.
2015.
2014.
2015.
Építményadó
26.737
26.340
16.406
14.888
10.331
11.452
Telekadó
2.652
2.378
361
252
2.291
2.126
Kommunális adó
13.105
14.274
0
0
13.105
14.274
Idegenforgalmi adó
749
473
0
0
749
473
Iparűzési adó
96.467
72.431
50.684
38.028
45.783
34.403
Helyi adók összesen:
139.710
115.896
67.451
53.168
72.259
62.728
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
44.679
39.373
30.109
28.157
14.570
11.216
Talajterhelési díj
3.321
3.616
6
0
3.315
3.616
Adók összesen:
187.710
158.885
97.566
81.325
90.144
77.560
Pótlék és bírság
79.207
73.497
53.918
53.556
25.289
19.941
Adók és járulékok összesen:
266.917
232.382
151.484
134.881
115.433
97.501
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
11.117
8.202
6
6
11.111
8.196
Mindösszesen:
278.034
240.584
151.490
134.887
126.544
105.697
 
Fentiekből látható, hogy a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások hátraléka 2015-ben 16.603 ezer Ft-tal, még az önkormányzat által behajtható hátralék 20.847 ezer Ft-tal csökkent az előző évhez képest.
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
 
1.) Közvetett támogatások:
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján három adónemben biztosít adókedvezményt, adómentességet. Ezek az építményadó, a telekadó és a magánszemélyek kommunális adója. 2015. évben az összes biztosított kedvezmény 376 e Ft volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételt.
 
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
Adónem
Alapadó
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
Kivetett adó
Ténylegesen beszedett adó
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
Telekadó
4.852
128
4.724
4.679
4.807
Magánszemélyek kommunális adója
42.180
248
41.932
39.517
39.765
Összesen:
47.032
376
46.656
44.196
44.572
 
Építményadóban, telekadóban és magánszemélyek kommunális adójában az önkéntes tűzoltó egyesület tagjai számára biztosít adómentességet a helyi adórendeletünk. Ilyen címen csak magánszemélyek kommunális adójában vettek igénybe mentességet az adóalanyok, 96 ezer Ft összegben.
Telekadó mentesség azon adóalanyokat illette még meg, akik építési telek tulajdonosai és jogerős építési engedéllyel rendelkeztek. Az ilyen címen igénybe vett mentesség 2015-ben 128 ezer Ft volt.
 
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában továbbá a kommunális beruházásokhoz történő hozzájárulás miatt nem kell megfizetnie az adót bizonyos ideig. Ez az összeg folyamatosan csökken a mentességi idők lejárta miatt, már csak két kis utca útépítéshez való hozzájárulása miatt volt ilyen kedvezmény. Az ilyen címen igénybe vett mentesség 2015-ben 152 ezer Ft volt.
 
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozásmérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2015. évben 5 db ez irányú kérelem érkezett, melyek jogerős befejezést követően az alábbi összegekkel érintették az adóbevételt:
 
2015.01.01 – 2015.12.31., Ft-ban
Adónem
Részletfizetés
Fizetési halasztás
Törlés
Építményadó
0
0
0
Telekadó
0
0
0
Magánszemélyek kommunális adója
19.700
0
0
Iparűzési adó
6.138.650
6.514.873
0
Gépjárműadó
0
0
0
Talajterhelési díj
0
0
0
Pótlék
0
62.024
0
Bírság
0
5.000
0
Egyéb
0
0
0
Összesen:
6.158.350
6.581.897
0
 
3.) Adóhatósági ellenőrzés
2015. évet érintően az alábbi területeken végeztünk ellenőrzést:
Építményadó: Két fő adóellenőr alkalmazására került sor 2015. január 1-től 2015. szeptember 30-ig. Az adóellenőrök az üdülési célú építmények ellenőrzése során feltárták a már használatbavételi engedélyt kapott, vagy a csak építési engedéllyel rendelkező, használatbavételi engedélyt még nem kapott, de ténylegesen használatba vett adózatlan ingatlanokat, valamint a már bevallott, de a ténylegesnél kisebb alapterület után adóztatott ingatlanokat. Az ellenőrzés eredményeként 206 db adózatlan és 9 db nem megfelelő terület után adózott üdülőingatlan került feltárásra. Ezek után az építmények után 2015. évre 2.770 ezer Ft, az előző évekre 8.560 ezer Ft építményadó került kivetésre.
2015. évben a két fő adóellenőr folytatta az előző évben megkezdett, idegenforgalmi adóval kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének ellenőrzését is. Ez most adóbevétel növekedését nem eredményezett, de hozzájárult a 2014. évi megnövekedett idegenforgalmi adóbevétel szintjének a fenntartásához.
 
4.) Behajtási cselekmények:
A behajtási cselekmények közül a jövedelem-letiltást, az azonnali beszedési megbízást (inkasszót), a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. Ezek a leggyorsabban eredményt hozó végrehajtási cselekmények.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 102 esetben, 21.854.457 Ft összegre.
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 3.702 esetben került kiadásra, 179.667.237 Ft tartozásra.
 
 
Tájékoztatás az egyéb kintlévőségek behajtására tett intézkedésekről (Elemzést készítette: Enyedi László adóosztály vezetője)
 
Az egyéb önkormányzati kintlévőségeket az alábbi táblázat foglalja össze:
 
 
 Kintlévőség fajtája
Állomány az év végén, eFt
 ebből hátralékos állomány, eFt
2014.
2015.
2014.
2015.
KÖLCSÖNÖK
Lakáskölcsön
12.492
10.806
4.006
4.204
Belvízkölcsön
5.232
4.682
4.254
4.503
Viharkár kölcsön
900
812
474
516
KÖZMŰ ÉRDEKELTSÉGI HOZZÁJÁRULÁSOK
Csatorna érdekeltségi hozzájárulás
7.186
5.227
7.186
5.227
Út érdekeltségi hozzájárulás
4.863
4.750
4.863
4.750
SZOCIÁLIS RENDSZER KERETÉBEN TÖRTÉNŐ VISSZAFIZETÉSEK
Aktív korú rendsz. szoc. segély
8.527
7.713
7.977
7.713
Köztemetés
1.976
1.947
1.976
1.947
Jövedelempótló támogatás
38
38
38
38
Adósságcsökk. támogatás
2.212
2.148
2.212
2.148
VISSZAVONT TÁMOGATÁSOK
Vállalkozásfejlesztési alap
9.800
9.800
9.800
9.800
 
Az összes kölcsönállományon belül folyamatosan növekszik a hátralékos kölcsönállomány nagysága. Még 2014. év végén ez 46,9 % volt, addig 2015. év végére ez 56,6 %-ra növekedett. A hátralékosok rendszeresen felszólításra kerülnek, amennyiben nem rendezik hátralékukat, tartozásukat fizetési meghagyásra adjuk. Ennek feltétele, hogy a kölcsönszerződésük felmondásra kerüljön, így esedékessé és behajthatóvá válik a teljes tartozásuk. A kölcsönök felmondásáról az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság dönt. 2015. évben nem került sor kölcsön felmondására.
 
A közmű érdekeltségi hozzájárulások teljes egészében hátralékos tartozások, mivel a fizetési kötelezettségek határideje már lejárt. A 10.000 Ft-ot meghaladó csatorna érdekeltségi hozzájárulások átadásra kerültek adók módjára történő behajtásra, ezeknél várható még esetlegesen megtérülés a tartozás elévülési idején belül. Az út érdekeltségi hozzájárulás behajtásánál, törvényi felhatalmazás híján, nem élhetünk az adók módjára történő behajtással. Így ezen tartozások végrehajtása, a felszólítás eredménytelensége esetén, fizetési meghagyás kibocsátásával kerül elindításra. Mivel ezek a tartozások jellemzően 100.000 Ft alatti összegűek, a végrehajtási eljárás során felmerülő költségek jelentősek a tartozás nagyságához képest, a legtöbb esetben a behajtás eredménytelensége mellett.
 
A szociális rendszer keretében nyújtott támogatásokból eredő tartozásokat a Ket. szabályi szerint kell végrehajtani, mely lényegesen kevesebb lehetőséget biztosít, mint ha azt adók módjára lehetne megtenni, megtérülésükre nagyon kevés esély van.
 
A Vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott támogatások (kamatmentes kölcsönök) közül két vállalkozásnak áll fenn tartozása. Az egyik vállalkozás esetében felszámolási eljárásra került sor, mely felszámolási eljárás 2015-ben be is fejeződött, a vállalkozást megszüntették, így a fennálló 1.500 ezer Ft tartozás nem fog megtérülni. A másik vállalkozás esetében bár önkormányzatunk megindította a végrehajtási eljárást 8.300 ezer Ft és járulékai behajtására, azonban 2014. évben ez a vállalkozás is felszámolás alá került, így a végrehajtási eljárás fel lett függesztve. A vállalkozás ingatlanai a felszámolási eljárás során értékesítésre kerültek, azonban a nagy összegű egyéb tartozásai miatt megtérülés csak csekély összegben várható.
 
 
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
 
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai összességében, valamennyi intézményt figyelembe véve 91%-os teljesítést mutatnak, csak az Önkormányzatot vizsgálva 89% a felhasználás mértéke. Gyomaendrőd Város Önkormányzatánál jelentkeznek a képviselők és a polgármester, a mezőőrök, a polgárvédelmi bázis és a közfoglalkoztatás bérjellegű kiadásai. A Start mintaprogram és az egyéb közfoglalkoztatás 2014. évről áthúzó programelemei 2015. február 28-ával és március 31-ével zárultak le. 2015. év folyamán 14 programelem indult. A teljes felhasználása a bér és járulékkeretnek azért nem történt meg, mert azon programelemeknél, melyek 2016. február végén zárulnak a 2015. decemberi valamint a 2016. januári és februári bér és járulék kifizetéshez megkapta önkormányzatunk az előleget. A támogatási összeg a rendeletbe a személyi juttatások és járulékok közé beépítésre is került, viszont tényleges felhasználás nem kapcsolódhat hozzá 2015. évben. A kapott előleg összege a 2015. évi maradványunk részét képezi.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés 85%-os, melynek indoka az előző évben képződött maradvány költségvetési rendeletbe történő beépítése, ugyanakkor felhasználás nem történt teljes mértékben.
  • A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 714 millió Ft. Itt jelenik meg az a több mint 506 millió Ft, amit az Önkormányzat a Társulás által fenntartott két intézménye után, mint állami támogatás igényelt, majd a szükséges önkormányzati kiegészítéssel együtt átadott a Társulásnak, a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramhoz kapcsolódóan átadott támogatás, a Regionális Hulladékkezelő Kft. által megfizetett 2015. évi bérleti díj továbbutalt összege a települési önkormányzatok felé, a szúnyoggyérítési feladatokra kapott támogatás önkormányzatoknak továbbutalt része, az előző évi állami támogatás visszafizetésének összege, a Társulás által pályázati forrásból beszerzett gépjármű áfájának összege. Itt jelenik meg a Liget Fürdő működéséhez biztosított támogatás (36.930 E Ft), az iskolatej programhoz kapcsolódóan 2.870 E Ft összegben történt meg az önkormányzat által vállalt saját erő átutalása. Itt jelenik meg a Zöldpark Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, holtágak üzemeltetése, sportcsarnok működtetése, az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók bérjellegű kiadásaira (26.005 E Ft) átadott pénzeszköz) biztosított támogatások összege, valamint a bölcsődei feladatellátáshoz, a gimnázium kollégiumának, az orvosi ügyelet, az önkéntes tűzoltóság, a GYÜSZ-TE, a helyi buszközlekedés működéséhez, a temető üzemeltetéséhez biztosított támogatások, illetve a civil és sport szervezetek részére megítélt és folyósított támogatások összege. A helyi közösségi közlekedés 977.000 Ft összegű pályázati támogatását a Mobilbusz Kft. részére 4 részletben továbbutalta az Önkormányzat. A Hivatalnál jelentkező 4,5 millió Ft-ot a Zöldpark Kft. részére biztosítottuk a takarítási feladatok ellátásához.
  • Segélykifizetés 68 millió Ft összegben teljesült.
  • A működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása jogcímen közel 2,8 millió Ft kiadás teljesült, mely részben a Start Szociális Szövetkezet Sui generis pályázatának előfinanszírozását (892 E Ft), az IKSZT pályázathoz kapcsolódó bérek és járulékok megelőlegezett összegét (1.401 E Ft) és a Bogrács napja megrendezéséhez biztosított 500 E Ft-ot foglalja magába.
  •  A tervezett felújításokból 130 millió Ft értékű munka valósult meg, melyből 101.070 ezer Ft a Lélekkel a Körösök mentén projekthez kapcsolódik, 978 ezer Ft a Révzugi szivattyútelep vezérlésének átépítése során merült fel, gyógyszertár tetőszerkezet felújítása 1.115 ezer Ft-ba került,1.960 ezer Ft az orvosi rendelők felújításának előkészületeihez kapcsolódik, 406 ezer Ft a vasútállomás előtti térburkolat és útfelújítás kiviteli terveinek elkészítéséhez, az óvodák (Gyermekliget, Blaha úti, Tulipános) felújításának költsége 5.675 E Ft volt, az Idősek Otthona (Blaha 2-6.) vizesblokk felújítására eddig 18.716 ezer Ft-ot költöttünk.
  • A tervezett beruházások közel 718 millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fő tételek alkotják:
    • Az önkormányzati feladatok ellátásához projektor, fénymásolók, számítógépek, monitor, szavazópult, fényképezőgép és winchester vásárlás 5.198 E Ft összegben
    • A Start mintaprogram programelemeihez gépek, eszközök és egyéb berendezések vásárlása 26.510 ezer Ft értékben
    • Gyalogátkelőhelyek építése, buszmegállók, utas várók beszerzése 9.130 E Ft értékben
    • Losonczy út útburkolatának és egyéb út kialakítása 11.793 E Ft
    • KÖZOP kerékpárút építés 142.478 E Ft
    • Takarítógép beszerzés a Sportcsarnokba 1.529 E Ft
    • A Belvíz III. ütem végszámlája 68.569 E Ft értékben jelentkezett
    • Zagytározók rekultivációs terveire 483 E Ft-ot fordítottunk
    • A Belvíz VIII. ütem műszaki ellenőri díja 1.499 E Ft összegben jelentkezett
    • Belvíz IX. előkészítése 9.906 E Ft
    • Műfüves pálya kialakítási szakvélemény 250 E Ft
    • Területvásárlás közfoglalkoztatási programhoz 380 E Ft
    • Közvilágítási hálózatok bővítése 16.465 E Ft értékben
    • Karácsonyi fénydekorációs eszközök vásárlása 381 E Ft értékben
    • Részesedés vásárlás 2.900 E Ft
    • Közművelődési Intézmény részére fénytechnika vásárlása 840 E Ft
    • Zöldterület kezelés fejlesztése 1.000 E Ft
    • Templomzugi szabad strand építményeinek megvásárlása 13.102 E Ft összegben
    • A Lélekkel a Körösök mentén projekthez kapcsolódóan 168.238 E Ft beruházási kiadás jelentkezett
    • A KEOP-1.2.0/09-11-2011- szennyvíztisztító telep korszerűsítése projektünkhöz kapcsolódóan 229.882 E Ft kiadás jelentkezett a fejlesztések között
    • Kis értékű tárgyi eszközök és gépek beszerzése 1.065 E Ft összegben
    • Intézményeknél megvalósuló beszerzések 6.016 E Ft
  • A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a Környezetvédelmi alapból nyújtott támogatás 3.600 ezer Ft összege, a Gyomaközszolg Kft. részére szelektív hulladékgyűjtő zsák beszerzésére biztosított 362 ezer Ft, a GYFC részére biztosított 3.000 ezer Ft összegű pályázati önerő, a Kállai Ferenc szobor állításához biztosított 1.500 ezer Ft összegű hozzájárulás, a Települési szilárd hulladék-gazdálkodási rendszer fejlesztése projekthez átadott önerő 27.395 ezer Ft összege, valamint a fiatal házasok részére biztosított vissza nem térítendő támogatás 550 ezer Ft összege.
  • A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg a Települési szilárd hulladék-gazdálkodási rendszer fejlesztése projekthez megelőlegezett áfa és támogatás 75.955 ezer Ft összege, valamint a fiatal házasok részére biztosított visszatérítendő támogatás 1.020 ezer Ft összege.
  • A finanszírozási kiadások között kellett elszámolni a betételhelyezés halmozott összegét. 
 
A vagyon alakulása 2015. évben
 
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 308.131 E Ft összegű növekedést mutat. A nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 260.398 E Ft-tal növekedett. Ezen belül az immateriális javak értéke 573 E Ft összegű csökkenést mutat, a tárgyi eszközök értéke 258.321 E Ft-tal növekedett. A befektetett pénzügyi eszközök értéke előző évhez képest 2.650 E Ft-tal növekedett.
A tárgyi eszközök növekedése elsősorban a nagyberuházásainknak köszönhető, úgy mint a KEOP 1.2.0/09-11-2011-0055 szennyvíztisztító telep korszerűsítése, belvízvédelmi beruházások, Lélekkel a Körösök mentén projekt, KÖZOP kerékpárút építés, vizesblokk felújítás a Térségi Szociális Gondozási Központ Blaha úti telephelyén.
 
A pénzeszközöknél növekedés történt 55.275 E Ft összegben, mely elsősorban az iparűzési adónál jelentkező többletbevételnek köszönhető.
 
A követelések állománya a múlt évhez képest 2.745 E Ft összegű csökkenést mutat.
 
A Források változásainál a saját tőke növekedése 458.873 E Ft, mely a mérleg szerinti eredmény összegével azonos.
 
A kötelezettségek állománya 154.409 E Ft-tal csökkent az előző évhez képest, mely csökkenés elsősorban a költségvetési évben esedékes kötelezettségek állományának több mint 125 millió Ft összegű csökkenésével magyarázható. 2015. év végén az uniós pályázatokhoz kötődő elszámolási kötelezettségből adódóan már nem lehettek és nem is voltak nyitott, szállítói finanszírozású számlák.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2015. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
 
 
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
 
Befektetés megnevezése
Befektetés összege
(Ft)
Társaság megnevezése
Fürdő üzletrész
3.100.000
Gyomaendrődi Liget Fürdő Nonprofit Kft.
Gyomaszolg üzletrész
139.630.000
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
Magyar Cukor részvény
67.000
Magyar Cukor Zrt.
OTP törzsrészvény
2.000
OTP Bank Nyrt.
Vízművek részesedés
149.898.000
Alföldvíz Zrt.
Gyomaközszolg üzletrész
17.750.000
Gyomaközszolg Nonprofit Kft.
Zöldpark Kft.
500.000
Zöldpark Nonprofit Kft.
Regionális Hulladékkezelő Mű
2.790.000
Regionális Hulladékkezelő Kft.
Gyomaendrődi Földkezelő Kft. törzsbetét
2.900.000
Gyomaendrődi Földkezelő Kft.
Összesen:
316.637.000
 
 
 
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217
Ujfalusiné Herpai Edit regisztrációs szám: 191894
Kocsisné Takács Gabriella regisztrációs szám: 176299
 
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata gazdasági szervezettel rendelkező, valamint gazdasági szervezettel nem rendelkező intézményeinek szöveges indoklása a 2015. évi gazdálkodásuk alakulásáról

 
Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv 2015. évi gazdálkodása

A Közös Hivatal elismert hivatali létszáma 2015. évben 39,93 fő. Ebből a létszámból 37,15 főre nyújt az állam támogatást Gyomaendrőd vonatkozásában, 1,11 főt finanszíroz Csárdaszállás esetében és 1,67 főt Hunya Községben. Gyomaendrődön 46 főre terveztünk bérjellegű kiadást. 2015. évben a hivatal szervezeti felépítésében változás történt, 2015. áprilisától a településfejlesztési feladatokat egy önálló osztály látja el, mely döntés 1 fő létszámbővítéssel járt. A két kistelepülés önkormányzata vállalta a tényleges és a finanszírozott létszám különbözetéből eredő kiegészítés biztosítását. Csárdaszállás 3.347 E Ft-ot utalt át Gyomaendrőd önkormányzatának, Hunya Község Önkormányzata 3.368 E Ft-ot adott át ezen feladathoz.  2015. év utolsó két hónapjának települések közti elszámolására 2016. évben került sor (Hunya 652 E Ft, Csárdaszállás 1.160 E Ft kiegészítést biztosított még a 2015. évi feladatellátáshoz) a végleges kiadások és bevételek összegeinek ismeretében. Gyomaendrőd a hivatal működési kiadásainak finanszírozására 183 millió Ft állami támogatást, a bérkompenzáció finanszírozására 3,1 millió Ft-ot kapott. A Közös Hivatalnál teljesült működési kiadások összege, segélykifizetés nélkül 230 millió Ft volt. A kiadások finanszírozásánál figyelembe kell venni a saját bevételek és a választásokra leutalt támogatások közel 3 millió Ft összegét, a létszám átcsoportosítás miatt a Városi Egészségügyi Intézménynél zárolt 2,6 millió Ft összegű támogatást, az adóellenőrök részére kifizetett bért és jutalékot finanszírozó 3,5 millió Ft összegű adóbevételt, illetve a két kistelepülés által biztosított kiegészítés összegét (8,5 millió Ft). Így a hivatal működéséhez az előző évi maradványból felhasznált támogatási összeg közel 27 millió Ft.
A Közös Hivatal vezetőjének személyében 2015. évben változás történt, 2015. július 15. napjától a feladatot dr. Uhrin Anna látja el.
 
Az alábbi táblázatok összevontan mutatják a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal kiadásait és bevételeit, azaz tartalmazzák mindhárom telephely (Gyomaendrőd, Csárdaszállás és Hunya) teljesült kiadásait és realizálódott bevételeit.
 
                                                                                                                                                                       Adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. %-ban
Személyi juttatások
140934
153155
143206
93,50
Munkaadót terhelő járulékok
40451
43831
40010
91,28
Dologi kiadás
41752
67607
42612
63,03
Műk.c.tám.ért.kiadás és ÁH-on kívülre peszk.átadás
5620
5620
4572
81,35
Ellátottak pénzbeli juttatása
38873
40991
30339
74,01
Működési kiadás
267630
311204
260739
83,78
Felhalmozási kiadás
0
8370
3455
41,28
Kiadások mindösszesen
267630
319574
264194
82,67
Függő kiadás
 
 
 
 
 
A hivatalnál a személyi juttatásokra és a hozzá kapcsolódó járulékokra 183 millió Ft került kifizetésre. Itt jelennek meg az építéshatósági, a kisegítő személyzet, a közterület felügyelő és az igazgatási feladatokat ellátók bér és járulék költségei. Az igazgatási kormányzati funkción belül külön bontáson és külön szervezetkódon jelennek meg a kirendeltségeken (hunyai és csárdaszállási) dolgozó köztisztviselők.
 
A felmerült dologi és egyéb folyó kiadás összege közel 43 millió Ft volt.
 
A működési célú pénzeszköz átadások, támogatásértékű kiadások teljesítési adatai között jelenik meg a Zöldpark Kft. által végzett épülettakarításra havonta kifizetett 381 E Ft.
A jegyzői hatáskörbe tartozó segélykifizetések 30 millió Ft összegben merültek fel.
 
A felhalmozási kiadások között 3.455 E Ft teljesült. Szükségessé vált az Optijus és ESET biztonsági szoftverek megújítása, klímavásárlás az újonnan kialakított városüzemeltetési osztályra, jegyzői irodába és szerver szobába, irodai székek vásárlása történt a hivatal minden irodájába, 4 db irodai asztal beszerzésére került sor, telefonkészülékek, szünetmentes tápegységek, hűtőgép és egyéb kis értékű tárgyi eszköz beszerzések valósultak meg.
 
                                                                                                                                                                      adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei %-ban
Intézményi működési bevétel
264
577
578
100,17
Műk.c.támért.bev.
1048
4570
4570
100,00
Közhatalmi bev.
260
927
927
100,00
Felhalmozási bevétel
 
184
184
100,00
Maradvány igénybevétele
 
275
275
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
266058
313041
257719
82,33
Bevételek összesen
267630
319574
 
264253
82,69
 
A közhatalmi bevételeknél igazgatási szolgáltatási díjbevételek és bírságbevételek realizálódtak 927 E Ft összegben.
 
Az intézményi működési bevételek tartalmazzák az építéshatósági igazgatási szolgáltatási díjbevételeket, továbbszámlázott bevételek összegét és kamatbevételeket. Ezen a jogcímen 578 E Ft realizálódott.
 
A támogatásértékű működési bevételek között jelent meg a hunyai és a csárdaszállási önkormányzatok által a közös hivatalnál jelentkező segélyek kifizetéséhez átadott támogatások összege (több mint 3 millió Ft), valamint a választásokra leutalt támogatás több mint 1,3 millió Ft összege.
A felhalmozási bevételek között tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 184 E Ft összegben.
 
 
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd Város Önkormányzata által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása
 
 
1.      Határ Győző Városi Könyvtár 2015. évi gazdálkodása
 
Kiadások alakulása:                                                                                                                               adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. %- ban
Személyi juttatások
8466
9133
9132
99,99
Munkaadót terhelő járulékok
2286
2389
2389
100,00
Dologi kiadás
6872
8129
8003
98,45
Működési kiadás
17624
19651
19524
99,35
Felhalmozási kiadás
200
736
736
100,00
Kiadások mindösszesen
17824
20387
20260
99,38
 
A Könyvtár általános működését elemezve megállapítható, hogy személyi juttatásokra és a munkaadót terhelő járulékokra 11,5 millió Ft került kifizetésre.
 
A dologi kiadások között 8 millió Ft teljesült.
A Könyvtár állománygyarapításra 3.384 E Ft-ot költött. A könyvek, folyóiratok az igényekhez igazodva kerültek beszerzésre annak tükrében, hogy a felhasználás év végén ne haladja meg a rendelkezésre álló keretet.
 
Az intézmény 2015. évben könyvtári célú érdekeltségnövelő támogatás címén 668 E Ft-ban, kulturális feladatok támogatására települési szinten 16.720 E Ft támogatásban részesült. A 13/2013. (II.14.) EMMI rendelet alapján a kulturális feladatokra biztosított támogatás 10%-át állománygyarapításra kell felhasználni. A Könyvtár mindkét jogcímen járó támogatást könyvek, folyóiratok és egyéb információhordozók beszerzésére használta fel, ezen a jogcímen 3.384 E Ft kiadás merült fel az intézménynél.
 
A Selyem úti épület energia kiadásaiból a Könyvtárra nem történt költségosztás, éves szinten a megtervezett keret 1.134 E Ft+áfa.
 
A beruházások között jelentkezik a 200 ezer forint alatti kis értékű tárgyi eszközök beszerzése. Az intézmény notebookot, billentyűzetet, egeret, szünetmentes tápegységet és egy LCD televíziót vásárolt.
 
Bevételek alakulása:                                                                                                                          adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei %-ban
Intézményi működési bevétel
350
645
645
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
17474
19725
19608
99,41
Maradvány igénybevétele
0
17
17
100,00
Bevételek összesen
17824
20387
 
20270
99,43
 
Az intézmény saját bevétele 645 E Ft összegben teljesült, mely fénymásolásból, internet és egyéb könyvtári szolgáltatásnyújtásból realizálódott.
 
Az irányító szervtől kapott támogatás összege meghaladja a 19,6 millió Ft-ot.
 
Az előző évi maradvány beépítésre került a költségvetésbe, melynek felhasználása megtörtént.
 
 
2.      Közművelődési, Közgyűjteményi és Szolgáltató Intézmény 2015. évi gazdálkodása
 
 
Kiadások alakulása:                                                                                                                       adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. %-ban
Személyi juttatások
12008
12183
12183
100,00
Munkaadót terhelő járulékok
3242
3313
3313
100,00
Dologi kiadás
14575
15108
14343
94,94
Működési kiadások
29825
30604
29839
97,50
Felhalmozási kiadások
0
601
122
20,30
Kiadás mindösszesen
29825
31205
29961
96,01
 
Az intézménynél bérekre és járulékaira több mint 15 millió Ft került kifizetésre. 2015. július 15. napjától az intézmény üzemelteti a Szent Antal zarándokházat és a kenyérsütőházat, mely feladat ellátásához plusz 3 fő alkalmazása kapcsolódik.
 
A dologi kiadások 14 millió Ft összegben teljesültek 2015. évben. Lapkiadásra 3,2 millió Ft került felhasználásra.
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évben 420 E Ft összegű közművelődési érdekeltségnövelő támogatásban részesült, melyet a fenntartásában működő közművelődési intézménye műszaki technikai eszközállományának, berendezési tárgyainak gyarapítására, épületének karbantartására, felújítására fordíthatott. A kapott támogatáshoz szükséges önerő összege 1.500 E Ft, melyből 420 E Ft 2015. évben került felhasználásra, 1.080 E Ft pedig 2016. évben. 2015. év végén 840 E Ft értékben fénytechnikai eszközöket vásárolt az Önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásához.
 
A felhalmozási kiadások között jelentkezett 122 E Ft-ot kis értékű eszközök (diktafon, fúró-és csiszológép) vásárlására fordított az intézmény.
 
 
 
Bevételek alakulása:                                                                                                                                  adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Intézményi működési bevétel
8550
6552
6550
99,97
Irányító szervtől kapott támogatás
21275
24490
23276
95,04
Maradvány igénybevétele
0
163
163
100,00
Bevételek összesen
29825
31205
29989
96,10
 
Az intézményi saját bevételek 6.550 E Ft összegben teljesültek. A Tájháznál az eredetileg betervezett 800 E Ft-ból 493 E Ft realizálódott, a Művelődési Házaknál a tervezett 6 millió Ft-ból 4.799 E Ft folyt be, a Szent Antal zarándokház és sütőháznál 1.750 E Ft bevétellel kalkulált az intézmény, melyből 760 E Ft realizálódott, a lapkiadáshoz kapcsolódóan 500 E Ft bevétel képződött.
 
Az irányító szervtől kapott támogatás összege meghaladja a 23 millió Ft-ot.
Az előző évi maradvány beépítésre került a költségvetésbe, melynek felhasználása megtörtént.
 
3.      Városi Egészségügyi Intézmény 2015. évi gazdálkodása
 
 
Kiadások alakulása:                                                                                                                      adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. %-ban
Személyi juttatások
75751
74934
71489
95,40
Munkaadót terhelő járulékok
23262
23489
19900
84,72
Dologi kiadás
76418
95381
84125
88,20
Műk.célú tám.ért.kiadás
448
0
0
0,00
Működési kiadások
175879
193804
175514
90,56
Felhalmozási kiadások
0
3828
1703
44,49
Kiadás mindösszesen
175879
197632
177217
89,67
 
Az intézménynél bérekre és járulékaira több mint 91 millió Ft került kifizetésre.
Az alapilletményeknél jelentkező megtakarítás részben a védőnői feladatellátáshoz kapcsolódik, ahol 1 dolgozó táppénzes állományba került, a helyettesítését belsőleg oldotta meg az intézmény, másrészt pedig az adminisztratív feladatok ellátásához kapcsolódó 1üres álláshelyre megtervezett, de év közben be nem töltött feladathoz és fel nem használt bérkeretből származik.
 
A dologi kiadások 84 millió Ft összegben teljesültek 2015. évben, mely a rendelkezésre álló keret 88%-át jelenti.
 
A felhalmozási kiadások között kis értékű tárgyi eszköz beszerzések teljesültek, defibrillátor beszerzésre került sor, továbbá egy komplett számítógép hálózat kiépítése történt meg a Hősök úti szakrendelő épületében, melynek költsége 1.240 ezer Ft volt.
 
Bevételek alakulása:                                                                                                                  adatok E Ft-ban
 
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Intézményi működési bevétel
9328
10339
10339
100,00
Műk.célú tám.értékű bevétel
162534
168675
168675
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
4017
2960
2960
100,00
Maradvány igénybevétele
0
15658
15658
100,00
Bevételek összesen
175879
197632
197632
100,00
 
Az intézményi saját bevételek több mint 10 millió Ft összegben teljesültek, melyből 366 ezer Ft bérleti díj bevétel volt, szakmai szolgáltatásnyújtásból származó bevétel összege 824 ezer Ft, a továbbszámlázott bevétel összege 2.793 ezer Ft, kamat és egyéb bevétel több mint 120 ezer Ft összegben realizálódott és a vállalkozó orvos által megtérített kártérítési összeg, melyet az intézmény tovább utal az OEP részére, 6.234 ezer Ft összegben teljesült.
 
Az irányító szervtől kapott támogatás összege kevesebb, mint 3 millió Ft volt.
 
Az előző évi maradvány beépítésre került a költségvetésbe, melynek felhasználása megtörtént.
 
 
 
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása
 
 
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda
 
 
I.                   Az intézményi feladatellátás mutatói
 
A térségi feladatellátás keretében a Gyomaendrődi Önkormányzat közigazgatási területén 4 óvodai telephellyel, Csárdaszállás Önkormányzatának közigazgatási területén 1 óvodai telephellyel működött az intézmény.
 
Az ellátotti létszám a következőképpen alakult 2015. évben:
megnevezés
2014. október 1.-i létszám (fő)
2015. október 1.-i létszám (fő)
teljes idejű óvodai nevelésre szervezett csoportban lévők nem sajátos nevelési igényű gyermekek
176
184
 két főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű
8
7
 három főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű gyermekek
3
2
összes ellátotti gyermeklétszám
187
193
 
Az intézménynél a gyermeklétszám kismértékű növekedése tapasztalható, mely az óvodapedagógusok elismert létszámának számítását kedvezően befolyásolta. 2014/2015 tanévben 9,5 csoportszámmal működött az óvoda, melyet fenntartói döntés alapján az intézmény új vezetése egy telephely megszüntetésével - költségcsökkentési okokból - a 2015/2016 évre 9 csoportra módosított.
 
II.                Foglalkoztatottak alakulása
 
Az intézmény 2015. január 1.-i engedélyezett létszámkerete 34 fő, melyből 21 fő az óvodapedagógus (1 fő GYES-en tartózkodik) 10 fő dajka, 1 fő pedagógiai asszisztens, 1 fő óvodatitkár és 1 fő fűtő munkakörben került foglalkoztatásra. Az intézménynél 2015. április 1.-től vezető váltás történt, az új intézményvezető kinevezéséig megbízott intézményvezető látta el a feladatokat.
 
2015. szeptember 1.-től a telephely csökkenés hatására 31 főre változott az engedélyezett létszám, melynek összetétele:18 fő óvodapedagógus, 9 fő dajka, 1 óvodatitkár, 2 pedagógiai asszisztens és 1 fűtő.
 
Az óvodai közalkalmazottak bérére az állam támogatást biztosít. Az óvodapedagógusok létszámát óvodaszervezési paraméterek alapján képlet segítségével határozza meg az állam. Az év első nyolc hónapjára az óvodapedagógusok elismert létszámát 17,2 főre, az utolsó négy hónapra vonatkozóan 17,5 főre állapította meg. A támogatás megállapításánál a dajkák száma a csoportok számát nem lépheti túl, az elszámolás alapja a dajkák átlagos statisztikai állományi létszáma. Az év első 8 hónapjában 9,5 fő, az utolsó 4 hónapban 8,6 fő volt az átlagos statisztikai létszám a dajkák esetében. A pedagógiai asszisztens és az óvodatitkár bérére szintén támogatást biztosít az állam, 2015. szeptember 1.-től a törvény adta lehetőséget kihasználva (3 óvodai csoportonként 1 fő pedagógiai asszisztens alkalmazható) 2 pedagógiai asszisztens foglalkoztatására került sor, melyre az állami támogatást megigényelte az intézmény.
 
III.             Bevételek alakulása
                                                                                                                                                          adatok E Ft-ban
Megnevezés
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %
Intézményi működési bevétel
207
207
100,00
Felhalmozási célú átvett pénz
720
720
100,00
Maradvány (műk. c.)
4
4
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
119055
119055
100,00
Bevételek összesen
119986
119986
100,00
 
A 207 E Ft intézményi működési bevételből 122 E Ft a csárdaszállási telephelyen jelentkezett, mint intézményi ellátási díj bevétel, a gyomaendrődi telephelyeken 76 E Ft a megszüntetett Szabadság utcai óvoda rezsiköltségeinek továbbszámlázásából származik, 6 E Ft a Generali Biztosító támogatása, továbbá 3 E Ft a kamatbevétel összege.
 
Államháztartáson kívülről 720 E Ft az óvoda vacsora megrendezéséből származó többletbevétel, melyet az intézmény játékok vásárlására és mozgásfejlesztő udvari  játékok telepítésére fordított.
 
Az irányító szervtől kapott támogatás összege 119.055 E Ft volt, melyből az állami támogatás 110.050 E Ft, állami támogatásként jelentkezik még a bérkompenzációra nyújtott 361 E Ft, az önkormányzati kiegészítő támogatás összege 8.644 E Ft. Ebből Gyomaendrőd Város Önkormányzatának kiegészítő támogatása 8.544 E Ft, Csárdaszállás Községi Önkormányzat kiegészítése 100 E Ft.
 
IV.              Kiadások alakulása
                                                                                                                                      adatok E Ft-ban
Megnevezés
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei % 
Személyi juttatások
83519
83519
100,00
Munkaadót terhelő járulékok
23085
23084
100,00
Dologi kiadás
11617
11601
99,86
Működési célú támogatásért.kiad.
0
0
0
Beruházás
1765
1765
100,00
Kiadások össz.
119986
119969
99,98 %
 

Az intézményben a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok a vizsgált időszakban a módosított tervnek megfelelően alakultak, azt figyelembe véve, hogy a 2014/2015 tanévben a 20 pedagógusból 17,2 számított létszámra járt az állami támogatás, így a szükségessé vált önkormányzati kiegészítő támogatást ezen jogcímekhez kellett biztosítani.
 
A dologi kiadásokra az intézmény 11.601 E Ft-ot fordított. A gyomaendrődi telephelyeken működő óvodák dologi kiadásainak összege 9.684 E Ft, melyből a szakmai készletbeszerzések 610 E Ft, a szakmai szolgáltatások igénybevétele 1.000 E Ft, a számítástechnikai és kommunikációs kiadások teljesítése 600 E Ft, a rezsiköltségek 4.000 E Ft körül alakultak. A közel 3.500 E Ft üzemeltetési kiadás magába foglalja a tisztítószer beszerzéseket, a kisebb karbantartások kiadásait és a Blaha úti óvoda nyári karbantartási, felújítási munkálatainak költségét. 
 
V.                 Felújítások, beruházások

A beruházások között kis értékű tárgyi eszköz beszerzések (udvari játékok, étkeztetési eszközök, hifi, porszívó, spirálozó, számítógép, szénmonoxid érzékelő) történtek.
 
VI.              Maradvány alakulása

Az intézmény 2015. évben keletkezett maradványa 17 E Ft, mely a dologi kiadásoknál feladattal terhelt maradványként jelentkezik.
 
VII.           Csárdaszállási óvodai telephely működése

A csárdaszállási telephelyen 2015. évben, úgy a 8/12, mint a 4/12 időszakban 13 fő volt az óvodai gyermeklétszám, melynek felügyeletét és oktatását egy óvodapedagógus biztosította. A személyi juttatás és a hozzá kapcsolódó járulék a módosított előirányzatnak megfelelően alakult, bérre 3.001 E Ft került felhasználásra, járulékokra 810 E Ft. Az óvodai étkeztetés bevételi és kiadási tételei külön kormányzati funkciókódon kerültek lekönyvelésre. A Csárdaszállási óvodai telephely a Mezőberényi Tópart Vendéglővel kötött megállapodás alapján biztosította az óvodások étkeztetését. 2015. évben kiadásként jelentkezett a vásárolt élelmezés 1.167 E Ft összegben. Bevételként 122 E Ft intézményi térítési díj befizetés történt, továbbá 1.045 E Ft állami támogatás bevétel keletkezett. A dologi kiadásoknál és a kis értékű tárgyi eszköz beszerzéseknél az eredeti előirányzattal azonosan alakult a teljesítés, melynek összege 1.010 E Ft. A beruházások között került elszámolásra a kis értékű tárgyi eszközök értéke, gyermekbútor, szénmonoxid érzékelő vásárlása történt, továbbá az épület ablakaira 6 db redőny került felszerelésre. Az állami támogatás a 13 gyermekre 910 E Ft, így a Csárdaszállási Önkormányzatnak a dologi kiadásokhoz 100 E Ft kiegészítő önkormányzati támogatást kellett biztosítania.
 
 
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel rendelkező intézmény gazdálkodásának bemutatása (készítette: Mraucsik Lajosné intézményvezető és Uhrin Anita gazdasági vezető)
 
 
Térségi Szociális Gondozási Központ
 
Intézményünk 2015. évben 605 887 E Ft mérlegfőösszeggel kezdte meg gazdálkodását, mely 2,9%-kal 17 419 E Ft-tal haladta meg a 2014. évi eredeti előirányzatot. A növekedés oka egyrészt, a garantált bérminimum emelkedéséből, másrészt a TÁMOP-5.3.1-B-12/2 számú projekthez kapcsolódó 8 fő roma személy egész éves foglalkoztatásából ered.
Kiadási oldalon:
  • az intézmény dolgozóinak személyi juttatás és munkaadót terhelő járulékainak összege terv szintjén: 356.500 E Ft
  • az intézmény működésével kapcsolatos dologi kiadások tervezett összege 249.387 E Ft
  • fejlesztés 0 E Ft
 
Bevételi oldalon tervezett adatok:
  • Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó szakmai dolgozók bértámogatása: 122 484 E Ft
  • Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó üzemeltetési támogatás: 35 053 E Ft
  • Alapellátás állami támogatása: 69 789 E Ft
  • Kedvezményes étkeztetés állami támogatása: 77 807 E Ft
  • Családsegítés, gyermekjóléti feladatok állami támogatása: 19 408 E Ft
  • Ellátást igénybe vevők által megfizetett térítési díj (áfá-val): 210 998 E Ft
  • Oktatási intézmények étkeztetéséből származó térítési díj bevétel: 27 260 E Ft
  • Támogató Szolgálat működési támogatása: 8 294 E Ft
  • Működési célú pénzeszközátvétel: 18 392 E Ft
  • Önkormányzati támogatás-működési célú: 16 402 E Ft
  • Önkormányzati támogatás-fejlesztési célú: 0 E Ft
           
Az Intézmény gazdasági munkájának ellenőrzésére 2015. évben két alkalommal került sor:
 
Belső ellenőrzés:
  1. Gyermekétkeztetés átfogó ellenőrzése 2014. január 1 - 2014. december 31. között
Az ellenőrzés célja:
-          Annak megállapítása, hogy az Intézménynél az élelmezési tevékenység szabályozása megfelelő-e.
-          Annak megállapítása, hogy az étkezési térítési díjak, a nyersanyagnormák megállapítása helyesen történik-e az intézménynél.
-          Az élelmezési tevékenység adminisztrációjának teljes körű dokumentáltsága biztosított-e.
-          Az élelmezési tevékenység hatékonysága, gazdaságossága biztosított-e.
 
Az ellenőrzés hiányosságot nem tárt fel, mind a szabályozottságot, mind a dokumentáltságot megfelelőnek tartotta a vizsgált időszakban. Továbbá a térítési díjak és nyersanyagnormák meghatározását is megfelelőnek tartotta az ellenőrzés a vizsgálatba vett időszak vonatkozásában.
Magyar Államkincstár ellenőrzése:
  1. Az intézménynél működő Támogató Szolgálat működési támogatás felhasználásának ellenőrzése 2014. évre vonatkozóan.                                                                                                           
Az ellenőrzés hiányosságot nem tárt fel.
 
I.                   AZ INTÉZMÉNYI FELADATELLÁTÁS MUTATÓI
 
Ellátotti létszám átlagos alakulása 2015. évben (mutatószám alapján):
 
Ellátási forma
 
2014. december 31 – én az Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybe vevők száma
2015. december   31 –én az Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybe vevők száma
Normál idősek otthona
170 fő
172 fő
Átmeneti elhelyezés
10 fő
10 fő
Házi segítségnyújtás
79 fő
73 fő
Étkeztetés
217 fő
188 fő
Támogató szolgálat
31 fő
31 fő
Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
10 fő
10 fő
Idősek nappali ellátása
143 fő
138 fő
Fogyatékosok nappali ellátása
26 fő
25 fő
Tanyagondnoki szolgáltatás
800 fő
800 fő
Családsegítés és gyermekjóléti ellátás
189 fő
189 fő
Diákétkeztetésben résztvevők száma (óvoda, iskola)
866 fő
741 fő
Szabad kapacitás terhére kiszolgált étkeztetés (váll. által fenntartott bölcsőde, óvoda, Bethlen Gábor Szakképző, munkahelyi étkeztetés, rendezvények)
320 fő
320 fő
 
Az ellátást igénybe vevők számának alakulása az előző évihez képest nem sokban változott. Az ellátási formákra az igény folyamatos, melyet intézményünk a lehető legrövidebb időn belül megpróbál kiszolgálni. Az idős otthoni ellátás egész évben 100%-os kihasználtsággal működött.
 
Az alapellátásban nyújtott szolgáltatások közül a házi segítségnyújtásban, a szociális étkezésben és a nappali ellátásban tapasztalható csökkenés az előző évihez képest.
Ennek oka a házi segítségnyújtás vonatkozásában egyrészt, hogy az ellátottaink egy része bekerült az idős otthoni ellátásba, másrészt, hogy a településen jelen vannak egyéb szolgáltatók is. Ezzel magyarázható a szociális étkeztetésben résztvevők számának csökkenése is.
 
Jellemzően a magasabb gondozási szükséglettel rendelkező személyeket intézményünk látja el a településen, mert az intézmény szerteágazó tevékenységi köre növelni képes az ellátottak biztonság érzetét, szívesebben igénylik az általunk nyújtott szolgáltatási formákat, mint az egyéb szolgáltatókét.  
 
A nappali ellátásban résztvevők számának csökkenése a Nagylaposon működő 4. számú Idősek Klub tagjainak csökkenéséből adódik. A 30 fős klub 13-14 fő ellátottal működik, melynek oka, hogy a településrészen az idősek száma évről évre kevesebb, így az igénybevevők száma is folyamatosan csökken.
Összességében elmondható, hogy a település lakosságszámának csökkenése és a településen jelenlévő más szolgáltatók ellátásai, az intézményünk ellátotti számát is befolyásolja. Bízunk benne, hogy az alapellátásban ellátott gondozottaink száma a jövőben nem csökken tovább és egy stabil ellátotti létszámmal tud intézményünk a következő években dolgozni.
 
A gyermekétkeztetésben résztvevők számának csökkenése jelentős eltérést mutat az előző évihez képest. Ennek egyik fő oka, hogy 2014. évi létszámban még benne volt az augusztus 31-ig étkeztetett gimnáziumi és gimnáziumhoz kapcsolódó kollégista gyermekek létszáma is. Ezen túl a 2014/15 tanévben egy osztállyal és a 2015/16-os tanévben is egy osztállyal kevesebb első osztály indult a két általános iskolában, mely az étkezést igénybevevők számának csökkenését is eredményezte 2015. évben.
 
Fentiek mellett a 100%-os támogatásban és teljes árat fizető étkezők számában is csökkenés figyelhető meg az év során. Intézményi tapasztalatok (szülői elmondások alapján) ennek oka, hogy a gyermekvédelmi támogatásból kikerülő gyermekek étkezését a szülők saját maguk oldják meg több esetben, illetve a felső tagozaton tanuló gyermekek étkezését nagyszülők, szülők otthonukban oldják meg, egyrészt takarékossági okok miatt, másrészt mert a gyermekek szívesebben megeszik a szülők, nagyszülők főztjét, mint az iskolai menzát.
 
Minden ellátást igénylőnek a szükségleteinek megfelelő szolgáltatást biztosítjuk. Alkalmazkodunk a különböző diétás étkeztetések kapcsán mind az idős ellátottak, mind a gyermekek igényeihez és a szakmai elvárásokhoz.
 
Az egyes ellátási formákra vonatkozó szakmai értékelés és beszámoló március hónapban került a Települési Önkormányzati Társulás elé előterjesztésre, melyben részletesen kifejtésre kerültek az egyes ellátási formák telephelyek szerinti alakulásai 2015. évben.
 
II. FOGLALKOZTATOTTAK ALAKULÁSA
 
Az intézmény munkavállalóinak létszáma 156 fő.
Közfoglalkoztatottak száma december 31-én: 26 fő volt, átlagosan 2015. évben az intézménynél dolgozó közfoglalkoztatottak száma: 26 fő.
 
Az előző évekhez hasonlóan 2015. évi létszámgazdálkodásunk során is nagy hangsúlyt fektettünk a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból támogatott foglalkoztatottak és a közfoglalkoztatottak – a lehetőségek szerinti - minél nagyobb számú foglalkoztatására, mely nemcsak a szakmai munka színvonalát, de az egységeink külső környezetének „szépítését” is nagyban elősegítette.
 
2015. évben lehetőségünk volt a TÁMOP-5.3.1-B-12/2 számú projekt kapcsán 8 fő roma gondozó, ápolót is foglalkoztatni, mely szintén nagyon nagy segítség volt az intézménynek.
 
Az ellátottaink nagy része folyamatosan nagyobb ápolást, gondozást igényel, mint a korábbi években az jellemző volt. A szakgondozók és őket segítő technikai dolgozók egyre nagyobb igénybevételnek vannak kitéve mind az idősotthonokban, mind az alapellátás területén (etetés, tisztázás, fürdetés, étel házhoz szállítás).
 
A közfoglalkozatással lehetővé vált a feladatok megosztása, az idősekkel töltött idő arányának növelése, mely által nőtt az elégedettség és – részben - csökkent a dolgozóink leterheltsége.
 
Jellemzően, az intézményben dolgozó közfoglalkoztatottak szeretnek az egységeinkben dolgozni, lehetőség esetén szívesen vállalnak újra munkát intézményünknél. Hamar beilleszkednek, és könnyen alkalmazkodnak az elvárásokhoz, feladatokhoz. 
 
A TÁMOP programba bevont 8 fő roma gondozó, ápoló és a közfoglalkoztatottak alkalmazásával még több lehetőség nyílt az idősek mindennapjainak színesebbé tételére. 2015. évben a különböző programok szervezése az ellátás színvonalának, ellátottaink elégedettségének növekedését eredményezte.
 
III. KIADÁSOK ALAKULÁSA (adatok eFt-ban):
Megnevezés
Eredeti előirányzat (E Ft)
Módosított előirányzat (E Ft)
Teljesítés          (E Ft)
Személyi juttatások
281 991
328 629
328 628
Munkaadót terhelő járulékok
74 509
88 481
88 480
Dologi kiadások
249 387
232 944
231 576
Elvonások és befizetések
0
851
850
Egyéb tárgyi eszközök beszerzése Áfával
0
752
752
Működési kiadások összesen
605 887
651 657
650 286
 
Személyi juttatások és munkavállalói járulékok
A személyi juttatások teljesítése a tervezett előirányzatoknak megfelelően alakult 2015. évben. A módosított előirányzatokba beépítésre kerültek az állam által külön finanszírozott bértételek összegei, mint a bérkompenzáció, ágazati és kiegészítő ágazati pótlékok. Összességében elmondható, hogy a személyi juttatások alakulása valamennyi jogcím esetében a megengedett költségvetési létszámunk és a közfoglalkoztatottak törvény alapján kötelezően fizetendő bérjuttatására került kifizetésre, összesen 328 628 E Ft összegben.
 
A munkavállalói járulékok a bérkifizetésekhez kapcsolódó járulékok teljesítését tükrözik. A módosított előirányzatokba a személyi juttatásoknál részletezett plusz bérekhez kapcsolódó járulékok kerültek beépítésre az év során.
A járulékok vonatkozásában külön ki szeretnénk emelni a rehabilitációs járulékra befizetett összeget, mely 2015. évben 4 887 E Ft volt. Az intézmény foglalkoztatottainak száma 156 fő. Amennyiben az intézmény ennek 5%-áig (8 fő) megváltozott munkaképességű személyt alkalmazna, mentesülne a járulékfizetési kötelezettség alól. Az intézményben jelenleg 2 fő megváltozott munkaképességű személy dolgozik, várhatóan a következő években sem fog számuk nőni, mivel azok a személyek, akik megváltozott munkaképességűek, intézményünkben nem tudnak munkát vállalni, mert olyan fizikai terhelésnek vannak kitéve a munkavégzés során, melyet nem képesek egészségi állapotukból eredően elvégezni. 
 
Dologi kiadások
A dologi kiadások teljesítése 231 576 E Ft összegben realizálódott, mely 0,6%-kal alacsonyabb a módosított előirányzatnál. Ennek oka, hogy a villamos energia felhasználás díja és a papír, írószer jogcímen beszerzésre került készletek a tervezett szint alatt kerültek teljesítésre az év során. Ezen jogcímeken, valamint a hozzá kapcsolódó ÁFA kifizetés jogcímen keletkezett megtakarítás a 0,6%-os alul teljesítés magyarázata.
Összességében elmondható, hogy elegendő forrást biztosítottak a jogcímeken megtervezett összegek a kiadások teljesítéséhez valamennyi kormányzati funkciónk esetében.  Ahol a bevétel elmaradása kiadáscsökkentést is eredményezett, ott módosítással csökkentésre kerültek az előirányzatok (pl: élelmiszer beszerzés).
A működési kiadásaink terv szerinti alakulása kiegyensúlyozott gazdálkodást biztosított az egész éves működésünk során.
 
Elvonások és befizetések
Ezen a jogcímen került elszámolásra a kormány munkahelyvédelmi akciótervével összefüggő befizetési kiadásainak teljesítése, mely az idei évben csak a 2014. december havi bérekhez kapcsolódott, 850 E Ft összegben. 
 
Beruházások - Egyéb tárgyi eszközök beszerzése Áfával
Az államháztartási számvitel 2014. évi változásával együtt a kis értékű tárgyi eszközök (200 E Ft) beszerzése kikerült a dologi kiadások jogcímei közül és a beruházások között kerülhet elszámolásra.
Ezen jogcímen 752 E Ft összegű teljesítés történt, ebből 281 E Ft összeget a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból támogatott, a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó kiadások finanszírozásának keretén belül került felhasználásra, melyből két darab gőztisztító került beszerzésre az idős otthonok részére.
További 471 E Ft pedig a működéshez szükséges eszközök beszerzésének teljesítését foglalja magába, mint villanybojler, gáztűzhely, mikrohullámú sütő, porszívó, konyhai eszközök beszerzése.
 
IV. BEVÉTELEK ALAKULÁSA (adatok eFt-ban):
 
Megnevezés
Eredeti előirányzat
Módosított előirányzat
Teljesítés       
Működési célú támogatások államháztartáson belülről – EU-s programokra és azok hazai finanszírozására, elkülönített állami pénzalapoktól
26 686
46 706
46 706
Működési bevételek – ellátási díjak, szolgáltatások ellenértéke, közvetített szolgáltatások értéke, általános forgalmi adó, egyéb működési bevételek
238 258
211 520
211 518
Előző évi maradvány igénybevétele
0
3 897
3 897
Központi irányítószervi támogatás
340 943
389 534
389 534
 
Működési célú támogatások államháztartáson belülről
A fejezeti kezelésű előirányzattól kapott működési célú bevétel a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból a közfoglalkoztatáshoz nyújtott támogatást és a TÁMOP-5.3.1-B-12/2 számú projekthez kapcsolódó EU-s támogatást foglalja magába. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap bértámogatása 2015. évben 26 835 E Ft volt, pályázathoz kapcsolódó uniós forrás pedig 19 871 E Ft. 
A bértámogatás 100% és 85%-os intenzitású volt az év során. A szükséges önerőt intézményünk a gazdálkodása során biztosítani tudta (táppénzes álláshelyek bérmegtakarításával). Az év során átlagosan 25-26 fő volt a közfoglalkoztatás keretein belül foglalkoztatott dolgozók száma.
 
Működési bevételek
 
1.      Szolgáltatások ellenértéke
Ezen a jogcímen a szabad kapacitás terhére végzett étkezési szolgáltatás térítési díjának bevétele került elszámolásra, melynek 2015. évi összege 21 901 E Ft. Ide tartozik a külsős óvodák és bölcsődék, Bethlen Gábor Szakképző Intézmény étkeztetése, továbbá az igénybevett munkahelyi étkeztetés és a rendezvényi étkeztetésből származó bevételek elszámolása.
2.      Közvetített szolgáltatások ellenértéke jogcímen 264 E Ft összeg került elszámolásra 2015. évben, mely a továbbszámlázott szolgáltatások díját foglalja magába (rendezvényekre ital továbbszámlázás, telefon magáncélú használatának továbbszámlázása dolgozók, ellátottak felé).
3.      Az ellátási díjak bevétele 211 518 E Ft összegben realizálódott az év során, mely az intézmény alapfeladataiból származó bevételeket foglalja magában. A tervezett és módosított bevételi előirányzatok közel 26 millió forintos eltérése egyrészt az idős otthoni térítési díjak elmaradásából adódik, mely a nem 100%-os fizetőképességből ered, másrészt a szociális étkeztetés létszámának csökkenéséből, továbbá a gyermekétkezést igénybevevő gyermekek számának csökkenéséből és a 2015. év szeptemberétől hatályos ingyenes óvodai gyermekétkeztetés jogszabályi változásából ered.
A többi ellátási forma esetében a tervezett bevételek és teljesítésük közel azonos szinten alakultak az év során.
Azokon a jogcímeken ahol bevétel kiesés volt, ott a kiadási előirányzatok is csökkentésre kerültek a bevétel kiesés szintjére, tehát a bevétel kiesés nem befolyásolta jelentős mértékben a költségvetési gazdálkodásunkat. Nem eredményezett többlet önkormányzati kiegészítést vagy állami támogatás többlet igényt az év során csak a gyermekétkeztetés vonatkozásában, melyet az intézményfinanszírozás résznél részletesen kifejtünk. 
 
Előző évi maradvány igénybevétele
 
Az előző évi maradvány felhasználása megtörtént 2015. I. negyedévében, a maradvány feladattal terhelt volt, így a gazdálkodási év első negyedében a feladathoz kapcsolódóan annak felhasználása meg is történt, főként a nemzeti foglalkoztatási alapból támogatott közfoglalkoztatottak bérére.
 
Központi irányító szervi támogatás
 
Jogcím megnevezése
Eredeti (E Ft)
Módosított (E Ft)
Teljesítés (E Ft)
Állami támogatás- idős otthon szakmai bértámogatásához
122 484
122 484
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     389 534
Állami támogatás- idős otthon üzemeltetési támogatásához
35 053
35 053
Állami támogatás- alapellátás
69 789
66 994
Állami támogatás- Családsegítés, gyerekjólét
19 408
19 408
Állami támogatás-gyermekélelmezés
77 807
73 270
Állami támogatás- Támogató Szolgálat működési támogatása
 
8 799
Állami támogatás- Ágazati pótlék beépítése
 
21 097
Állami támogatás- Kiegészítő ágazati pótlék beépítése
 
10 315
Állami támogatás- Kereset kiegészítés fedezete
 
10 490
Önkormányzati pénzátadás – KEF önerő
 
40
Önkormányzati pénzátadás - Nyári napközi feladat ellátása
 
158
Önkormányzati pénzátadás – városi karácsony megrendezése
 
200
Önkormányzati támogatás- szociális feladatok
15 203
15 203
Önkormányzati támogatás- gyermekélelmezés
1 199
6 023
Összesen
340 943
389 534
 
Az intézmény gazdálkodása a meglévő állami és önkormányzati támogatások felhasználásával kiegyensúlyozott volt a 2015. évi gazdálkodás során.
 
Az eredeti költségvetésünkhöz képest csak a gyermekétkeztetés működtetéséhez vált szükségessé többlet önkormányzati kiegészítés, melynek oka, hogy az októberi lemondás során az étkezést igénybe vevők száma 79 fővel csökkentésre került.
 
Az ehhez kapcsolódó 2 497 E Ft bértámogatás megvonásra került a lemondással egyidejűleg, mely 1,53 fő bértámogatásának az összege (1 fő bértámogatása: 1 632 E Ft). További 3 062 E Ft összegű üzemeltetési támogatást is indoklás nélkül megvont a döntéshozó.
Az elvonás összesen ezen a jogcímen 5 559 E Ft, melyből intézményünk saját hatáskörben 735 E Ft összeget tudott csak kigazdálkodni. 2016. évre a csökkentet gyermeklétszámhoz került megtervezésre a bér és részben még 2015. évben megtörtént a dolgozói létszám leépítése, átszervezése, hogy a következő évben a finanszírozott bértámogatás elegendő összeget biztosítson a feladatot ellátó dolgozóink részére. 
 
Összességében 2015. évben az intézmény működéséhez 21 226 E Ft összegű irányító szervi támogatást kellett biztosítania az önkormányzatnak, melyből 15 203 E Ft kapcsolódik a szociális alapszolgáltatás feladataihoz és 6 023 E Ft a gyermekétkezéshez.
 
V. MARADVÁNY
 
2015. évben az intézménynek nem keletkezett maradványa.
 
VI. BESZÁMOLÓ AZ INTÉZMÉNYNÉL ALKALMAZOTT BELSŐ KONTROLLRENDSZERRŐL 2015. ÉVBEN

A 2011. évi CXCV. törvény az államháztartásról 69. § (2) bekezdése alapján a „belső kontrollrendszer létrehozásáért, működtetéséért és fejlesztéséért a költségvetési szerv vezetője felelős az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók figyelembevételével”.
A költségvetési szerv vezetője köteles olyan kontrollkörnyezetet kialakítani, amelyben:
világos a szervezeti struktúra,
egyértelműek a felelősségi, hatásköri viszonyok és feladatok,
meghatározottak az etikai elvárások a szervezet minden szintjén,
átlátható a humánerőforrás-kezelés.
 
Ezen iránymutatás alapján 2015. évben megtörtént az intézménynél az ellenőrzési nyomvonalak aktualizálása, a felelősségi és hatásköri viszonyok és feladatok áttekintése, aktualizálása. Az ETIKAI kódex aktualizálása is megtörtént, mely az intézmény valamennyi dolgozójára nézve kötelező érvényű.
A folyamatba épített belső ellenőrzés kapcsán két alkalommal került hiba feltárásra, melyet még a 2015-ös évben javítottunk, korrigáltunk.
 
VII. PÁLYÁZATOK

2015. évben került sor a TÁMOP-5.3.1-B-2-12/2-2014-0063 azonosítószámú „Szociális gondozó-ápoló Roma szakemberek foglalkoztatása a Térségi Szociális Gondozási Központban” című projekt lebonyolításra, melynek keretében 8 fő roma szakember foglalkoztatása valósulhatott meg az intézményben. A projekt révén a foglalkoztatáson túl lehetőségünk volt számukra továbbképzést és szupervíziót biztosítani, munkaruhát vásárolni.
 
A 2015. évi központi költségvetésről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklet II. 4. AB pont  - szociális szakosított ellátás és a gyermekek átmeneti gondozását szolgáló önkormányzati intézmények fejlesztése, felújítása - alapján az önkormányzat pályázatot adott be, mely kedvező elbírálásban részesült.
 
A fejlesztésből a Rózsakert Idősek Otthona (Gyomaendrőd, Blaha u. 2-6) került fejlesztésre. Ezen belül az intézmény egy szakasza teljesen megújult, szélesebb folyosó, új vizesblokkok (normál és mozgáskorlátozott), orvosi szoba került kialakításra. Az infrastrukturális beruházáson túl lehetőség volt új bútorok beszerzésére is, így új szekrények, asztalok, székek is megvásárlásra kerültek a projekt kapcsán.
A pályázatot az önkormányzat nyújtotta be és bonyolította le, melyhez intézményünk folyamatos együttműködést és segítséget biztosított.
 
KAB-KEF-15-B „A Gyomaendrődi KEF működési feltételeinek biztosítására” intézményünk 359 E Ft összeget nyert, melyhez 40 E Ft önerőt biztosított az önkormányzat. A projektben a település iskoláiban 12-18 éves korosztályban kutatás készül a kábítószer fogyasztással kapcsolatban.
2015. évben ezen kívül még két pályázat került benyújtásra.
 
Egyik az önkormányzattal közösen került kidolgozásra, a központi főzőkonyha fejlesztésére. A pályázat sajnos forráshiány miatt elutasításra került.
Továbbá benyújtásra került az IFJ-GY-15-A „Értékeink megismerése a Körösök mentén” című pályázat az NCSSZI –hez, mely szintén nem került támogatásra.
 
VIII. ÖSSZEGZÉS

Az intézmény az előző évekhez hasonlóan 2015. évben is a szakmai követelmények betartása mellett a minimális - a működéshez elengedhetetlen - kiadások között folytatta gazdálkodását. A korábbi évekhez hasonlóan egész évben törekedtünk a hatékony és takarékos gazdálkodásra.
 
A közfoglalkoztatás és az uniós TÁMOP program óriási segítséget nyújtott mind a szakmai munka ellátásában, mind a technikai feladatok lebonyolításában a 2015-ös évben.
Intézményünket folyamatosan segítette ebben az évben is a Gyomaendrődi Idősekért Alapítvány, támogatásai révén ellátottaink mindennapjai színesebbek lehettek.
Intézményünk ebben az évben is megszervezte a Gyomaendrődi Idősekért Alapítvánnyal közösen az Idősek Városi Karácsonyát és valamennyi helyi rendezvényen részt vettek dolgozóink, vagy ellátottaink.
 
Ebben az évben is folyamatosan kerestük a pályázati forrásokat.  A megnövekedett feladat ellátásnak minden szinten megpróbáltunk megfelelni. Ellátottaink elégedettségét megpróbáltuk különféle belső rendezvényekkel is növelni.
 

Előzetes hatásvizsgálat az Önkormányzat 2015. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Társadalmi, gazdasági, költségvetési hatás:
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2015. évi zárszámadási rendelete alapján megállapítható, hogy biztosított volt a stabil gazdálkodás a település számára. A kapott állami támogatás, a realizálódott helyi adó és egyéb saját bevétel biztosította a forrást a kötelező és önként vállalt feladatok ellátásához.
 
A város 2015. évi költségvetése lehetővé tette a folyamatban lévő beruházások befejezését és működtetését, további pályázatok benyújtásához biztosítani tudta a szükséges saját erő összegeket. A folyamatban lévő és megvalósult fejlesztések lehetővé teszik, hogy a település térségi szerepe megmaradjon és fékezze azokat a negatív folyamatokat (elvándorlás, romló szociális körülmények, születések számának csökkenése) melyek jellemzőek térségünkre.
 
A 2015-ös gazdasági évben biztosított volt az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatások működtetéséhez a szükséges forrás. Az intézményeink részére biztosított csekély mértékű felújítás és karbantartás megakadályozta a színvonal gyors romlását.
 
A közfoglalkoztatási programok megteremtették annak a lehetőségét, hogy meginduljon az értékteremtés, eredményesen kapcsolódjon be a településüzemeltetési feladatokba és javuljon a hatékonysága, figyelemmel a megtett szervezeti változtatásokra is.
 
A szociális ellátórendszer működéséhez a szükséges források adottak voltak.
 
Környezeti és egészségi hatás:
A megalkotásra kerülő rendelet elfogadásának a környezetre és az egészségre negatív hatásai nincsenek. Befejeződött a szennyvíztisztító telep korszerűsítése, a Lélekkel a Körösök mentén elnevezésű projekt. Folyamatban van az ivóvíz minőség javító beruházás, a hulladékgyűjtéssel és szállítással kapcsolatos pályázat, melyek környezetünk védelmét szolgálják, biztosítják a fenntartható fejlődést. A belvíz rendszer működéséhez szükséges források rendelkezésre álltak. A település-egészségügy működéséhez szükséges források biztosítottak voltak, sikeres pályázat esetén a következő években a fejlesztés lehetősége is megnyílhat.
 
Adminisztrációs teher:
A Városi Egészségügyi Intézmény gazdálkodási és személyügyi feladatainak végrehajtása, illetve a hunyai önkormányzat gazdálkodási feladatainak pénzügyi irányítása és koordinálása 2015. évtől a Közös Hivatal feladatát képezi, mely plusz feladat ellátásához a Képviselő-testület engedélyezett 1 fő létszámbővítést a pénzügyi osztályon. A működéshez szükséges informatikai rendszer szinten tartása és szükséges mértékű fejlesztése biztosított volt.
 
A jogszabály megalkotásának szükségessége:
A zárszámadási rendelet megalkotását az Alaptörvény, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő, megalkotása kötelező, elmaradása esetén az önkormányzat törvénysértést követne el.
 
A jogszabály alkalmazásának személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételei:
A település 2015. évi zárszámadási rendeletében meghatározott feladatai végrehajtásához rendelkezett a szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételekkel.
 
 
Indoklás az Önkormányzat 2015. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Az 1. §-ban meghatározott kiadási és bevételi főösszeg a ténylegesen realizálódott kiadások és bevételek összegét tartalmazza.
A 2. § az ellátandó feladatokhoz kapcsolódóan realizálódott bevételek részletezését mutatja be.
A 3. §-ban meghatározott, jogcímenként ténylegesen befolyt bevételek feladatonként lettek kimutatva.
A 4. §-ban meghatározott önkormányzati működési kiadás az önkormányzati feladatokhoz igénybe vett személyi és tárgyi feltételek biztosításának költségeit tartalmazza. Az önkormányzati segélyezés körében kifizetett kiadás az önkormányzat szociális rendelete alapján kifizetett támogatások összegét tartalmazza.
Az 5. § a működési kiadások kormányzati funkciónkénti részletezését tartalmazza.
A 6. § az önkormányzat felújítási, beruházási, egyéb felhalmozási és finanszírozási kiadásait mutatja be.
A rendelet 7. - 19. §-aiban rögzített mellékletekben megjelenő kimutatások bemutatását az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő.
 
 
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet tervezet szerinti megalkotására.
 

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    A Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a város 2015. évi zárszámadási rendeletének tervezet szerinti megalkotását.
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság    A Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évi zárszámadási rendeletének tervezet szerinti megalkotását.
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság    A Bizottság javasolja a város 2015. évi zárszámadási rendeletének tervezet szerinti megalkotását.
 
Döntési javaslat

"Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évi zárszámadási rendelete"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2016. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. évi költségvetésének végrehajtásáról

 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2015. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 5.807.250 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 5.294.401 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
 
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 268.390 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 658.201 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 7.462 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 444.327 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 906.983 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 6.104 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése  929.321 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz teljesítése 7.313 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 33.083 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 410.905 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 2.135.161 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
 
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
 
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.260.831 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 579.041 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 119.253 ezer forint,
c) dologi kiadás 776.820 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 530.865 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 186.342 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 68.510 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
 
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
 
6. § Az önkormányzati felújítások összege 129.920 ezer forint, beruházási kiadása 717.614 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 113.382 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 2.072.654 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
 
7. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 9. melléklet tartalmazza.
 
8. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 10. melléklet tartalmazza.
 
9. § Az Önkormányzat 2015. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 11. melléklet tartalmazza.
 
10. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 12. melléklet tartalmazza.
 
11. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2015. december 31-én a 13. melléklet tartalmazza.
 
12. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 14. melléklet tartalmazza.
 
13. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 15. melléklet tartalmazza.
 
14. § A közvetett támogatások mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
 
15. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek maradványát a 17. melléklet tartalmazza.
 
16. § Az Önkormányzat 2015. évi eszközállományának bemutatását a 18. melléklet tartalmazza.
 
17. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 19. melléklet mutatja be.
 
18.§ Az Önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedésének alakulását a 20. melléklet mutatja be.
 
19. § Az Önkormányzat működési és felhalmozási célú bevételeinek és kiadásainak alakulását 2015-2018. években a 21. melléklet mutatja be.
 
20. §  Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
 
 
Gyomaendrőd, 2016. április
 
 
 
            Toldi Balázs                                                                          dr. Uhrin Anna
            polgármester                                                                                jegyző  
Határidők, felelősök:

Határidő: 2016. 05. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella

« Vissza
Vissza a főmenübe