38. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2016. március 31-i ülésére
2016. március 31-i ülésére
Tárgy: | Együttműködési megállapodás a Templárius Alapítvánnyal | |
Készítette: | Omiliákné Csikós Anikó | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Templárius Alapítvány képviseletében Ungvölgyi János az alábbi kéréssel fordult az Önkormányzathoz:
„A Templárius Alapítvány „Családháló - Modellprogram a családok erőforrás- és kompetenciaközösségének fejlesztésére” címmel pályázatot kíván benyújtani a ’Védőháló a családokért’(kódsz.: EFOP-1.2.1.) pályázati kiírás keretében. Nemzeti és keresztény elkötelezettségű országos hatókörű civil szervezet révén, egy olyan kísérleti projektet kívánunk megvalósítani, amelynek eredményeit az ország más területein is hasznosítani tudjuk.
A pályázat alapgondolata a családok közötti kapcsolati tőkében rejlő lehetőségek maximális kiaknázása, és annak bevonása Gyomaendrőd és térsége fejlesztésébe. Úgy véljük, városunk most abban a szerencsés helyzetben van, hogy a történelmi múltban elszenvedett veszteségekből erőt és előnyt kovácsolhat. Az a politikai indíttatású vérveszteség, amelyet az 50-es 60-as évek el- és kivándorlásai, kitelepítései okoztak akár a kuláklisták, akár a megélhetés kényszerítő ereje okán, mára városunk számára egy többszáz, ha nem, több ezer fős „holdudvart”, és felbecsülhetetlen értékű kapcsolati tőkét jelentenek, amely mind társadalmi, mind pedig gazdasági értékké konvertálható.
Ennek a holdudvarnak a rendszerszerű megszervezése és a szülőföldhöz kötése véleményünk szerint csak a családi kapcsolatokon keresztül lehetséges. Ma még abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az elszármazottak és utódaik nagy része emocionálisan is kötődik a szülőföldhöz és a családjához, s ezt a már nem itt született utódaik számára is továbbadják.[1]
Programunk ezen mindmáig parlagon heverő erőforrások felkutatására és összeszervezésére vállalkozik.
A pályázat keretében a következő tevékenységeket kívánjuk megvalósítani:
A modellprogram elemei:
1. Családmenedzsment: formális és nem formális képzések a képességmegtartó családok érdekében. A projekt során tananyagot készítünk, és pilotprojektként képzéseket szervezünk Gyomaendrődön.
A családmenedzsment képzésen olyan ismereteket adunk át a résztvevők számára, melyek jól használhatóak a családon belüli erőforrások hatékony alkalmazására, továbbá önismereti, és kommunikációs tréningekkel támogatjuk a célcsoporttagokat. (Témakörök: pénzügyi-gazdasági ismeretek, egészségügy-prevenció, szabadidő, gyerekek és a továbbtanulás, családalapítás, munkajog, foglalkoztatási lehetőségek, önéletrajz, pályázatírás, tervezés, együttműködést katalizáló tréningek.
Célcsoport: házasulandó fiatalok, fiatal házaspárok, gyermekes szülők, nehéz helyzetben lévő családok. A képzésbe be kívánjuk vonni az érettségiző fiatalokat is.
A programelem a pályázatban megjelölt 1) és 2) számú tevékenységekhez kapcsolódik.
2. Családháló:
2.1. Családi közösségépítő programok szervezése: A város és térsége határain túllépve az elszármazott és itt élő családok közötti személyes kapcsolat erősítésére évente egy db 3 napos találkozó rendezése. A generációk közötti együttműködés, az idősebb generáció közösséget erősítő aktivizálása.
2.2. Ifjúsági táborok szervezése a családi kapcsolatok és identitás erősítésére (közösségépítő programok és tréningek, tanácsadás, mediáció programokkal). 2-3 db
2.3. Virtuális családháló: szívességbank és annak informatikai megalapozása, annak érdekében, hogy az nagycsaládi méretekben is elérhető legyen. A szívességbank megszokottól eltérő egyéb szolgáltatásai: cserebere, piac, életmódbeli és életviteli tanácsadás, családjogi tanácsadás, stb.
2.4. Tervezzük egy Családfa informatikai rendszer kialakítását (identitástudat elmélyítése, virtuális közösségépítés céllal)
2.5. „Nagycsaládok a szülőföldért” – Családszociológiai Konferencia a Gyomaendrődi Közéleti Kávéház keretében (Családkonferencia és kerekasztal beszélgetés). 1db
A programelem a pályázatban megjelölt 1) és a 6) számú tevékenységekhez kapcsolódik.
Együttműködés tevékenységi területei[2]:
1) A fiatalok családi életre való felkészítése, krízishelyzetbe kerülésük esélyét csökkentő tanácsadás, csoportfoglalkozások, workshopok, tréningek lebonyolítása
2) Gyermekneveléssel, gondozással kapcsolatos tanácsadás, képzések, csoportfoglalkozások lebonyolítása
6) Családi közösségépítő programok szervezése.”
A megállapodás aláírásával az Önkormányzatnak pénzügyi kötelezettsége nem keletkezik, elvi támogatást nyújt az Alapítvány részére.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztés megtárgyalását az együttműködési megállapodás elfogadását.
[1] Rendszeresen megtartott nagycsaládi találkozók (250-300 fő részvételével), évente gyerek és ifjúsági táborok, saját alapítvány, honlap, családi hírlevél, stb.). Az idősebb generációból még mindig vannak olyanok akiket „itthon” temetnek el. Az ország legkülönbözőbb tájain élő közeli vagy távoli rokonságban álló családok a közösség fenntartása érdekében mára „nemzetségként” definiálják magukat (pl. Ugrin/Uhrin-Kovács nemzetség), s ezzel a módszerrel sikeresen fogják össze az elszármazott családok egy jelentős részét.
[2] A számozás a pályázatban megadott tevékenységek sorszámát követi.
Döntési javaslat
"Együttműködési megállapodás a Templárius Alapítvánnyal"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete elfogadja a Gyomaendrőd Város Önkormányzat és a Templárius Alapítvány közötti együttműködési megállapodást az alábbi tartalommal:
Együttműködési megállapodás
az
Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program
„Védőháló a családokért” című felhívásához
Kódszám:
EFOP-1.2.1-15
Együttműködési megállapodás
A megállapodás az alábbi szervezetek között létesül:
Támogatást igénylő: Templárius Alapítvány
Székhely: 5502 Gyomaendrőd, Martos Flóra utca 5.
Adószám: 18856617-1-04
Aláírásra jogosult képviselője: Ungvölgyi János
Intézmény/szervezet neve: Gyomaendrőd Város Önkormányzata
Székhely: 5500 Gyomaendrőd, Selyem út 124.
Adószám: 15725527-2-04
Aláírásra jogosult képviselője: Toldi Balázs
(továbbiakban: Felek).
Jelen együttműködési megállapodás (a továbbiakban Megállapodás) aláírásával a felek kijelentik, hogy a Felhívás tartalmát megismerték. Felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy támogatási igénylés megvalósítására irányuló támogató döntés esetén, a projekt céljainak megvalósítása érdekében, a megvalósítás időtartama alatt együttműködnek.
A támogatási igénylés címe (támogatási kérelemben rögzített projekt cím):
Családháló - Modellprogram a családok erőforrás- és kompetenciaközösségének fejlesztésére
Az együttműködés tárgyát képező támogatható tevékenység megnevezése és rövid leírása:
A Templárius Alapítvány „Családháló - Modellprogram a családok erőforrás- és kompetenciaközösségének fejlesztésére” címmel pályázatot kíván benyújtani a ’Védőháló a családokért’(kódsz.: EFOP-1.2.1.) pályázati kiírás keretében. Nemzeti és keresztény elkötelezettségű országos hatókörű civil szervezet révén, egy olyan kísérleti projektet kívánunk megvalósítani, amelynek eredményeit az ország más területein is hasznosítani tudjuk.
A pályázat keretében a következő tevékenységeket kívánjuk megvalósítani:
1. Családmenedzsment:
Formális és nem formális képzések a képességmegtartó családok érdekében. A projekt során tananyagot készítünk, és pilotprojektként képzéseket szervezünk Gyomaendrődön.
2. Családháló:
2.1. Családi közösségépítő programok szervezése
2.2. Ifjúsági táborok szervezése
2.3. Virtuális családháló- szivességbank létrehozása
2.4. Családfa informatikai rendszer kialakítása
2.5. „Nagycsaládok a szülőföldért” – Családszociológiai Konferencia szervezése
Gyomaendrőd Város Önkormányzata elviekben támogatja az Alapítvány programját, annak megvalósulásához pénzügyi támogatást nem biztosít.
Jelen Megállapodás nem lép hatályba, ha a támogatási igénylés nem részesül támogatásban.
A Felek a Megállapodást átolvasták, és közös értelmezés után, mint akaratukkal mindenben megegyezőt írják alá.
Támogatást igénylő: .............................................. Név .............................................. Szervezet P.H. Aláírás dátuma: …………………………… | Együttműködő szervezet: .............................................. Név .............................................. Szervezet P.H. Aláírás dátuma: …………………………… |
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal