9. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2016. június 21-i ülésére
2016. június 21-i ülésére
Tárgy: | A megszűnt VII. kerületi Nyilasi Iskola volt diákjainak emléktábla elhelyezési kérelme | |
Készítette: | Csényi István | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
Az egykori VII. kerületi Nyilasi Iskola volt diákjai emléktáblát szeretnének elhelyezni, és ehhez kérik az önkormányzat engedélyét.
Az emléktáblát a Kis Bálint Általános Iskola Fő út 181. szám alatt lévő épületének külső, a Wodiáner Albert tér irányába néző falára kívánják elhelyezni.
Az emléktáblát 40/50 cm sz/m méretben, fekete márványból akarják elkészíttetni, az alábbi felirattal:
„Tisztelettel Emlékezünk
a VII. kerületi Nyilasi Iskolára
1926-1963
Tanítók és Tanulók"
A márványtáblán a betűk világos háttérrel, fekete színnel vannak tervezve.
Az iskola épülete a város helyi építési szabályzatáról szóló 9/2010. (II.26.) önkormányzati rendelet alapján nem áll helyi védettség alatt.
A helyszínen történt egyeztetés alapján meg lett tekintve a Fő úti épület külső, a Wodiáner Albert tér irányába lévő fala, illetve a Hősök úti tornaterem épület Hősök útja felőli fala.
A város főépítésze nem javasolta az emléktábla elhelyezését a Hősök útján lévő iskola tornaterem épület falán történő elhelyezését, amely egyébként a fent hivatkozott önkormányzati rendelet alapján védettség alatt áll.
A Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola intézményvezetője támogatja az emléktábla elhelyezését a Fő úti épület külső, a Wodiáner Albert tér irányába lévő falán.
Az emléktábla elhelyezésével kapcsolatban ki lett kérve város főépítésze véleménye, aki az alábbiakat javasolta.
"1. Ha a villámvédelmi levezető és a mellette lévő ablakkeretezés közötti helyen elfér a már meglévő emléktábla és az új tábla együtt, akkor a jelenlegi eltolásával egy magasságban és egyező méretben legyen elhelyezve.
2. Ha nem megoldható az 1. variáció, abban az esetben az épület ezen homlokzatának másik oldalára kerüljön az emléktábla.
Az ablakkeretezés és a villámvédelmi levezető között 50 cm x 50 cm méretű emléktábla van elhelyezve a falon. Az emléktábla és az ablakkeretezés között 53 cm széles szabad felület van. Így a már meglévő emléktábla eltolásával az új emléktábla azonos magasságban és méretben elhelyezhető."
Kérem a T. Képviselő-testülettől az előterjesztés megtárgyalását és a döntési javaslat elfogadását.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A kérelmezők képviseletében Tóth Lajos jelzete a bizottsági ülésen, hogy az emléktáblát nem kívánják elhelyezni a meglévő deportált zsidók emlékére elhelyezett emléktábla mellett.
A Bizottság a város főépítésze által javasolt módon a Petőfi utca irányába néző homlokzat oldalára javasolta az emléktábla elhelyezését, melyet Tóth Lajos elfogadott. |
|
"Az emléktábla elhelyezésnek engedélyezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Önkormányzati vagyoni ügyek
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata az egykori VII. kerületi Nyilasi Iskola volt diákjai kérelmének helyt adva engedélyezi egy emléktábla elhelyezését a Gyomaendrőd, Fő út 181. szám alatt lévő Kis Bálint Általános Iskola Wodiáner Albert tér irányába lévő falrészen az alábbiak szerint meghatározott módon.
1. Az emléktálka helye: az ablakkeretezés és a villámvédelmi levezető között az épületben 1944. május 15-től június 16-ig fogvatartott, és innen deportált zsidók emlékére elhelyezett emléktábla eltolásával, azzal azonos magasságban és méretben.
2. Az emléktábla mérete: 50 cm széles 50cm magas. Anyaga: márvány. Színe: fekete. Felirat háttere, színe: fehér mezőben, fekete betűkkel.
3. Felírat szövege:
„Tisztelettel Emlékezünk
a VII. kerületi Nyilasi Iskolára
1926-1963
Tanítók és Tanulók"
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Mellékletek: