6. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2016. december 15-i ülésére
2016. december 15-i ülésére
Tárgy: | Külterületi közterületek elnevezése | |
Készítette: | Megyeri László aljegyző | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
Gyomaendrődi polgárok cím megállapítási kérelemmel fordultak a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzőjéhez annak érdekében, hogy alkotmányos jogukat gyakorolva lakcímet létesítsenek olyan ingatlanokra, amelyek jelenleg nem szerepelnek a központi címregiszterben (a továbbiakban: KCR). A Kormányablakok csak olyan címelemre teszik lehetővé a lakóhely vagy tartózkodási hely létesítését (lakcímkártya kiadását) amelyik cím megtalálható a KCR-ben.
A címmel nem rendelkező ingatlanok külterületen találhatóak, de nem minősülnek tanyának, mivel azok zártkertekben találhatóak és közforgalmú útról megközelíthetőek. Ezek a közterületek ténylegesen gyűjtő útként funkcionálnak és onnan közvetlenül elérhető több olyan ingatlan, amelynek a Rendelet szerint címmel kell rendelkezniük.
A központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. §-a úgy rendelkezik, hogy
„(1) A Magyarország területén található ingatlannak e rendeletben rögzített eljárási rend szerint megállapított és a központi címregiszterbe bejegyzett címmel kell rendelkeznie. E rendelet értelmében ingatlan minden
a) beépítésre szánt területen fekvő telek;
b) beépítésre szánt területen fekvő telken
ba) létesített épület,
bb) létesített épületen belül található lakás,
bc) létesített önálló, épülethez nem kapcsolódó, építési engedély köteles pince;
c) beépítésre nem szánt területen fekvő telek, ha azon
ca) épületet létesítettek,
cb) létesített önálló épülethez nem kapcsolódó, építési engedély köteles pince található [a továbbiakban a bc) és cb) alpontok együtt: pince];
d) a c) pontban foglalt telken létesített épület és pince,
e) olyan, az a) és c) pontban meghatározott telekkel alkotórészi kapcsolatban lévő önálló rendeltetési egység, amelynek e rendelet céljával összhangban a címképzésért felelős szerv cím képzését szükségesnek tartja,
f) a b), d) és e) pontba nem tartozó ingatlan, ha a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 5. § (2) bekezdés alapján a polgár lakóhelyéül, vagy külön jogszabály szerinti jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet székhelyéül, telephelyéül szolgál [a továbbiakban az a)–f) pontok együtt: ingatlan].
(2) Cím akkor
a) keletkezik, ha valamennyi, e rendeletben előírt címadatát bejegyezték a központi címregiszterbe,
b) szűnik meg, ha valamennyi címadatát törölték a központi címregiszterből,
c) módosul, ha valamely címeleme megváltozik.”
A Rendelet 4. § (1) bekezdése szerint a Kormány címképzésért felelős szervként az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjét jelölte ki.
A Rendelet 8. § (1) bekezdése értelmében „ha a címkezeléshez olyan címadat beszerzése szükséges, amelynek megállapítása más hatóság, szerv, szervezet vagy önkormányzati képviselő-testület hatáskörébe tartozik, a címképzésért felelős szerv (jegyző) megkeresi az illetékes hatóságot, szervet, szervezetet vagy önkormányzati képviselő-testületet. A címképzésért felelős szerv az önkormányzati képviselő-testület döntésének megfelelő címelemet jegyzi be a központi címregiszterbe.
A címképzésben érintett ingatlanok megközelítését szolgáló közterületeknek jelenleg nincs neve.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 14/A. §-a alapján minden belterületi és olyan külterületi közterületet el kell nevezni, amely olyan ingatlanhoz vezet, amelyen az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti épület található. Közterület elnevezéseként nem alkalmazható ugyanazon településen belül azonos jellegű közterületre alkalmazandó azonos elnevezés, a közterületek megkülönböztetését lehetővé tevő szabályokkal való ellentét miatt összetéveszthető elnevezés, vagy a közterületek elnevezésére vonatkozó technikai feltételekkel ellentétes elnevezés (közterület elnevezése ötven betűhelynél hosszabb nem lehet).
Az Mötv. 14. § (2) bekezdése szerint közterületnév nem lehet a) olyan személy neve, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy b) olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal.
A közterület elnevezése során figyelembe kell venni a közterületek elnevezésének és jelölésének rendjéről szóló 15/2013. (V. 10.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Ör.) szabályait is. Ennek értelmében a közterületnév megállapítását vagy megváltoztatását kezdeményezheti a polgármester, a Képviselő-testület bizottsága, az önkormányzati képviselő, az önkormányzati választáson Gyomaendrődön választójoggal rendelkező polgár, az egyesülési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó gyomaendrődi székhellyel rendelkező civil szervezet, Gyomaendrőd város közigazgatási területén székhellyel, telephellyel rendelkező más jogi személy. További szabály, hogy a névadási kezdeményezést a tervezett névadást megelőzően legalább 60 nappal korábban kell benyújtani. A javaslatokat a Képviselő-testület Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága (a továbbiakban: bizottság) véleményezi. A bizottság a véleményezés megalapozása érdekében szakértői tanácsadó testületet hívhat össze az egyetemes magyar és helytörténetben, a nyelvtudományban, a néprajzban, a hittudományban, a jog- és közigazgatás tudományban jártas helyi szakemberek bevonásával. Vitás esetben a névadás megalapozása érdekében a bizottság javasolhatja a Képviselő-testületnek a Földrajzinév-bizottság véleményének kikérését is.
A bizottság által véleményezett névadási javaslatot és annak részletes indokolását 30 napra a helyben szokásos módon közszemlére kell tenni.
A közterület elnevezése az Mötv. 42. § 8. pontja alapján a Képviselő-testület kizárólagos hatásköre.
A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője részére a közterület névadási kezdeményezést a Rendelet biztosítja. Az Ör. 3. § (3a) bekezdése pedig lehetővé teszi ilyen ügyekben a gyorsított eljárást. „A (3) bekezdésben foglalt időpontnál később kizárólag a címképzésért felelős szerv által kezdeményezett közterület név megállapítást lehet előterjeszteni.”
Javaslom a Képviselő-testületnek, hogy a címképzésért felelős szervnek a Rendelet 8. § (1) bekezdésében foglalt megkeresése alapján, a megkeresésében javasolt közterületeknek az előterjesztés indokolásai szerinti közterületi neveket állapítsa meg.
A névadási javaslat kidolgozása során igyekeztünk régészeti és helytörténeti dokumentumokból olyan helyneveket felkutatni, amelyek az adott területhez köthetők és megőrzik a hely történelmi múltját és a néphagyományokat. Így a közterület név és a közterületjelleg meghatározásakor igyekeztünk a változatosságra törekedni és a hely jellegére is utalni.
Az elnevezési javaslat kidolgozásakor figyelembe kellett venni még, hogy a Rendelet 10. § rendelkezései szerint a jogszabály 1. mellékletben felsoroltaktól eltérő közterületjelleg a központi címregiszterben nem rögzíthető. Azaz míg a közterület neve az Mötv. továbbá a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Korm. rendelet vonatkozó rendelkezései szerint szabadon megállapított közterületnév, addig a közterületjelleg csak a Rendelet 1. mellékletében meghatározottak közül választható.
1.) 15459, 15401, 15402, 02748 és 02782 helyrajzi számú közterületek elnevezési javaslata: Farkasfoki kertsor
Indokolás:
Magyarország régészeti topográfiájának [Budapest, 1989] 124. oldalán a 3/5-ös régészeti lelőhely leírása következőket tartalmazza: „A határ ÉNy-i szélén, a mezőtúri országút DNy-i oldalán, a Holt-Körös Simai-zugot kerítő medrének ÉK-i partján, hosszú, keskeny sávban gyűjtöttünk edénytöredékeket és embercsontokat is. A lelőhely D-i végén egy kb. 25 m alapátmérőjű, 1,5-2 m magas halom látható, amely pontosan a hajdani Farkas-fok torkolatának É-i partján ül.”
Az Endrődi füzetek 8. kötet [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 24. oldal. „Farkas-fok: 1822 /Huszár/ A határ északnyugati szélén a Simai-zug Holt-Körös és a Mezőtúri országút közötti 1,5-2 méteres magasságú halom mellett folyt a régi berettyó a körösbe. Ettől és a Simai csárdától kissé keletre volt a Farkas-fok, amely a Körössel volt kapcsolatban…”
A javasolt közterületnév az ősi helynév megőrzését hivatott biztosítani. A közterület jelleg az egy oldalon, sorban elhelyezkedő zártkertekre utal.
2.) 02827/1 és 02827/3 helyrajzi számú közterületek elnevezési javaslata: Leányvár út
Indokolás:
Magyarország régészeti topográfiájának [Budapest, 1989] 140. oldalán a 3/29-es régészeti lelőhely leírása következőket tartalmazza: „A községtől ÉNy-ra, a Hármas-Körös É-i partját kísérő védgát ÉNy-i oldalán, kis területen van egy lelőhely… A lelőhely környékén egy régi térkép „Leán-vár” feliratot tüntet fel…”
Az Endrődi füzetek 8. kötetének [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 34. oldala: „Leány-vár: 1822: Leán Vár /Huszár/ Huszár Mátyás térképe a Harcsás-zugban jelöl egy kis ovális alakú területet ezzel a névvel…””
A javasolt közterületnév az ősi helynév megőrzését hivatott biztosítani.
3.) 02836/5 és 15309 helyrajzi számú közterületek elnevezési javaslata: Telekparti út
Indokolás:
Az Endrődi füzetek 8. kötetének [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 47. oldala: „A Sóczó-zug és a Mezőtúri út közötti partosabb legelőterület neve…”
A javasolt közterületnév az ősi helynév megőrzését hivatott biztosítani.
4.) 15291 helyrajzi számú közterület elnevezési javaslata: Tölgy utca
Indokolás:
A közelben volt egy középkori település, melyet a korabeli iratok Tölgy néven említenek. A javasolt közterületnév az ősi településnév megőrzését hivatott biztosítani.
Magyarország régészeti topográfiájának [Budapest, 1989] 140. oldalán a 3/21-es régészeti lelőhely leírása következőket tartalmazza: „A község Ny-i, ÉNy-i szélén, a Hármas-Körös ásott medrének D-i partján, az ártérben, egy É-D irányú, magas, partos kiemelkedésen csak szórványosan találtunk edénytöredékeket első terepjárásunk idején. A partvonulatot szemmel láthatóan többször megbolygatták különböző földmunkák, gátépítések és gáterősítések alkalmával, továbbá a Körös új medrének ásatásakor. ekkor választották el a mai Körös-meder jobb partján lévő lelőhelyrésztől, amellyel a szabályozások előtt lelőhelyünk együtt képezte azt a középkori települést, amelyet az oklevelek Tölgy néven ismernek és említenek.”
Az Endrődi füzetek 8. kötetének [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 48. oldala: „Tölgy: Középkori falu volt. Templomának helyét feltehetőleg a Hármas-Körös déli partján találták meg a régészek, a mai belterülettől nyugatra.”
5.) 15273 helyrajzi számú közterület elnevezési javaslata: Doboskert utca
Indokolás:
Az Endrődi füzetek 8. kötetének [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 22. oldala: „Dobos-kert: nyugati szélén a községnek, a Hármas-Körös déli partján, egy észak-déli irányú magas, partos kiemelkedés található. nagy valószínűséggel az volt Tölgy falu helye. az ásott Körös északi partján megtalálták a templom egykori maradványait is.”
A javasolt közterületnév az ősi helynév megőrzését hivatott biztosítani.
6.) 15289 helyrajzi számú közterület elnevezési javaslata: Kislapos utca
Indokolás:
Az 1800-as évekből származó térkép a jelenlegi Olajosok útjától északra jelzi a Kis Lápos helynevet.
Az Endrődi füzetek 8. kötetének [Dr. Hévvizi Sándor: Endrőd helynevei] 31. oldala: „Kis-Lápos: 1890: Kis Lápos /Víz. 3./, 1890: Kis Lápos /T. 1./, 1895: Kis Lápos /Víz. 2./. Tulajdonképpen egy kisebb major volt Nagylapos déli részén, a Bóné-zugtól északra...”
A javasolt közterületnév az ősi helynév megőrzését hivatott biztosítani.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság | A bizottság támogatja a közterület elnevezési javaslatokat. | |
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | A bizottság egyetért a külterületi közterületi nevek névadási javaslatával, azt javasolja a Képviselő-testületnek. | |
"A 15459, 15401, 15402, 02748, 02782 helyrajzi számú közterületek elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 15459 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú, a 15401 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú, a 15402 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületeknek, továbbá a 02748 helyrajzi számú, kivett töltés művelési ágú és a 02782 helyrajzi számú, kivett töltés művelési ágú, a Körös-Vidéki Vízügyi Igazgatóság tulajdonában lévő területeknek 2016. december 16-ától a Farkasfoki kertsor nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László
2. döntési javaslat
"A 02827/1 és a 02827/3 helyrajzi számú közterületek elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 02827/1 helyrajzi számú, kivett közút, kivett árok művelési ágú és a 02827/3 helyrajzi számú, kivett közút művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületeknek 2016. december 16-ától a Leányvár út nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László
3. döntési javaslat
"A 02836/5 a 15309 helyrajzi számú közterületek elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 02836/5 helyrajzi számú, kivett út művelési ágú és a 15309 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületeknek 2016. december 16-ától a Telekparti út nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László
4. döntési javaslat
"A 15291 helyrajzi számú közterület elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 15291 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületnek 2016. december 16-ától a Tölgy utca nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László
5. döntési javaslat
"A 15273 helyrajzi számú közterület elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 15273 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületnek 2016. december 16-ától a Doboskert utca nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László
6. döntési javaslat
"A 15289 helyrajzi számú közterület elnevezése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában biztosított hatáskörében eljárva Gyomaendrőd külterület 15289 helyrajzi számú, kivett saját használatú út művelési ágú önkormányzati tulajdonú közterületnek 2016. december 16-ától a Kislapos utca nevet adja.
Felkéri a Jegyzőt a további intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2016. 12. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László