18. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2016. december 15-i ülésére

Tárgy:   "Közép-Békési Térség" Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás - Támogatásból megvalósult, az aktiváláshoz szükséges vagyon kiadása
Készítette:   Szmolár Eszter
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!
 
A Békés megyei Ivóvízminőség-javító Projekt [azonosító szám: KEOP-1.3.0/09-11-2012-0009] fizikai értelemben befejeződött, az elszámolási kérdések azonban mostanra zárultak le úgy, hogy a projekt által megvalósult vagyon kiadhatóvá váljék, melynek kiadását egyebek iránt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016. december 31-ig kötelezővé is tette.
A Közép Békési Térség IMJ Önkormányzati Társulása megkereséssel élt a Tag Önkormányzatok felé, mely megkeresés a vagyonkiadással és a vagyon átvételével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazza.
Előzmények:
Az ivóvízminőség-javító programban 66 önkormányzat érintett. Bizonyára ismert, hogy annak gyakorlati lehetősége nem volt meg, hogy az önkormányzatok külön-külön szerződjenek a projekt megvalósítására. Ennek oka az, hogy részben a nagy számú pályázó által kezelhetetlen lett volna a lebonyolítás, másrészt fizikailag nem osztható a beruházás. Ezen megfontolások alapján lett a beruházás lebonyolítója, a projekt „kedvezményezettje" a „KÖZÉP-BÉKÉSI TÉRSÉG" Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás, mint az érintett Önkormányzatok képviselője. A Társulás és az Önkormányzatok (ill. Társulásaik) között Konzorciumi Együttműködési Megállapodás jött létre, melyben szerepeltek a lebonyolítással kapcsolatos feltételek és részletek, s így a vagyonkiadás is.
Aktuális feladatok:
Most elérkezett az idő, hogy a beruházás megvalósulásával kapcsolatos vagyonkiadás megtörténjék.
Az előzetes megállapodások azt célozták, hogy a vagyonkiadásra visszterhesen kerül sor, nevezetesen ellenérték megfizetése mellett. Ez tényleges pénzmozgást csak az áfa vonatkozásában igényelt volna, azonban a beruházás volumene olyan nagy, hogy reménytelen lett volna ezt megfinanszírozni az önkormányzatoknak, idegen finanszírozó pedig meglehetősen magas díjért tudta volna vállalni. Erre tekintettel adódott a lehetőség, melyet a viziközmű szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény 8. § (3) bekezdése biztosít, nevezetesen térítésmentesen (ingyenesen) lehet kiadni a vagyont, s ez esetben nem társul hozzá áfa fizetési kötelezettség. A Társulás a 2016. december 8-i ülésén határoz erről a kiadási módról, mely határozat hozatalról a Városüzemeltetési Osztály tud tájékoztatást adni. 
A vagyonkiadásból, az Önkormányzatok korábbi megegyezéséből és a fenti kiadási módból az alábbiak következnek:
  1. A projekt által megvalósult vagyon közös tulajdonban marad. A természetbeni megosztást nem teszi lehetővé a Támogatási Szerződés, de a megvalósult beruházás jelentős részének a funkciója sem.
  2. Az egy Önkormányzatot megillető tulajdoni hányadot a Konzorciumi Együttműködési Megállapodás I. számú kiegészítése (2014. január) 1. számú melléklete határozza meg.
  3. Az Önkormányzat a viziközmű tv. alapján közcélú adományként kapja ingyenesen a vagyont, de az elkészült vagyonértékelés alapján értékkel veszi nyilvántartásba. (A 2. és 3. pontra vonatkozó információkat a melléklet M/182/2016 iktatószámú táblázat tartalmazza.)
  4. Az Önkormányzati nyilvántartásba kerülő vagyon analitikáját a vagyonértékelés tartalmazza, melyet digitálisan biztosít a Társulás az Önkormányzatoknak. (A digitális anyag kapcsán olyan verziót igyekszik a Társulás kialakítani, amelyből átvehető a vagyonkataszterbe az analitika.)
  5. A Minisztérium felé nyilatkozatot kell tenni 2016. december 31-ig minden Önkormányzatnak, hogy a projekt által megvalósítandó vagyont aktiválja. (Ennek mintáját küldi a Társulás)
  6. A vagyonkiadás kapcsán 2016 decemberében Képviselő-testületi döntést kell hozni, ahol a már fent említett döntéseket meg kell erősíteni, s ehhez külön megállapodást kell valamennyi önkormányzat polgármesterének aláírni (Viziközmű törvény által előírt követelmény).
  7. A Képviselő-testületi Határozat meghozatala során azt javasolja a Társulás, hogy küldött tervezet 3. pontja szerinti felhatalmazást is fogadják el. Ehhez magyarázatként el kell mondani, hogy több településen a településen belül is voltak olyan beruházások, melyek jogi értelemben közös tulajdonban maradnak addig, amíg az üzemeltető javaslata alapján a tulajdoni viszonyok rendezését az Önkormányzatok nem teszik meg. (Ezt csak külön és később lehet megtenni, mert ennek is áfa vonzata lenne, de a tulajdonba kerülés után ezt már áfa mentesen lehet rendezni a viziközmű törvény 5/H. § (2) bek. alapján.) Tekintettel arra, hogy az átadási ponton belül, egy településhez tartozó létesítmény ügyében ne legyen a hétköznapi életben jogi nehézség (pl. bármilyen engedély megkérése kapcsán) célszerű az adott önkormányzatot felhatalmazni arra, hogy ezen rész kapcsán képviselje a közösséget, ami nyilvánvalóan a tulajdon elidegenítésére nem vonatkozik.
A fentiek alapján 2016. december 29. napjáig a következőket kéri a Társulás az Önkormányzatoktól:
  1. Csatolt javaslat szerint képviselő-testületi döntés meghozatalát.
  2. Nyilatkozat visszaküldését
  3. KEM III. számú kiegészítését aláírva, két példányban visszaküldeni.
Fentiekkel kapcsolatos Társulási tájékoztatók jelen előterjesztés mellékletét képezik. Kérem a Tisztelt Képviselő Testületet az előterjesztés megtárgyalására, a döntési javaslat elfogadására!

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    
 
Döntési javaslat

""Közép-Békési Térség" Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás - Támogatásból megvalósult, az aktiváláshoz szükséges vagyon kiadása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Önkormányzati vagyoni ügyek
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja a „Békés Megyei Ivóvízminőség-javító Program” elnevezésű, támogatott projekt beruházás során keletkezett vagyon átadás-átvételét a következők szerint:
  1. A vagyon ellenérték fejében történő kiadása helyett, a forrásbiztosítás nehézségei miatt a korábbi megállapodástól eltérően a beruházó „KÖZÉP-BÉKÉSI TÉRSÉG” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás által a Viziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény 8.§ (3) bekezdése alapján kerül sor térítésmentes átadás keretei között.
  2. Az Önkormányzat ismeri a projekt megvalósulására vonatkozó támogatási szerződést és tudomásul veszi, hogy a Projekt keretében megvalósult beruházást a fenntartási időszak végéig, de legalább öt éves időtartamban működtetni kell. Az Önkormányzat – mint a megvalósult beruházás résztulajdonosa- az üzemeltetőn keresztül gondoskodik az üzemeltetési feladatok ellátásáról és ezen kötelezettség teljesítéséről.
  3. A közös tulajdon feletti rendelkezés ügyében a település átadási pontján belüli közös tulajdon kapcsán az érintett települési önkormányzat felhatalmazást kap - a tulajdonjog átruházás kivételével - a tulajdonrészhez kapcsolódó közös tulajdon képviseletére. 
  4. Az Önkormányzatot illető és a vagyonkiadás során közcélú adományként megkapott vagyoni hányadot a 2014. januári Konzorciumi Megállapodás 1. sz. melléklete szerint kell nyilvántartásba venni. A nyilvántartásba vett vagyon értékét az ECOELINE Zrt. vagyonértékelése szerint kell meghatározni. Az Önkormányzatot a projekt során megvalósult vagyon 3,78 % tulajdona illeti meg. Ez a vagyonértékelés szerint 1.287.381.474.- forint értéket képvisel.
  5. Az Önkormányzat Képviselő-testülete felhatalmazza a Polgármestert a fenti tartalmú Konzorciumi megállapodás III. számú kiegészítésnek aláírására.

Határidők, felelősök:

Határidő: 2016. 12. 29.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szmolár Eszter

« Vissza
Vissza a főmenübe