12. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2017. február 15-i ülésére

Tárgy:   EFOP-4.1.9-16 pályázat a múzeumi intézményrendszer infrastrukturális fejlesztése érdekében
Készítette:   Petényi Roland
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!
 
Megjelent az EFOP-4.1.9-16 kódszámú pályázati felhívás, „A múzeumi és levéltári intézményrendszer tanulást segítő infrastrukturális fejlesztései" címmel, melynek célja: Múzeumi és levéltári intézményrendszer keretén belül oktatást és ismeretterjesztést elősegítő infrastruktúra kialakítása, fejlesztése.

A rendelkezésre álló forrás
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 20-200 db

A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek
Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1. tevékenységtípus:Az intézmények egész életen át tartó tanulást támogató feltételeinek fejlesztése céljából, a fejlesztés helyszínéül szolgáló tanulási, foglalkoztató, oktatási, integrálható interpretációs célú terek kialakítása, szükség esetén szabadtéri oktatási célú tér, terek kialakítása, ehhez kapcsolódóan belsőépítészeti kialakítások, a tanulási folyamatokhoz szükséges kiszolgáló helyiségek (pl. mosdó, öltöző stb.) infrastrukturális kialakítása.
2. tevékenységtípus:Az intézmények egész életen át tartó tanulást támogató feltételeinek fejlesztése céljából, a fejlesztés helyszínéül szolgáló meglévő tanulási, foglalkoztató, oktatási integrálható interpretációs célú terek átalakítása, meglévő helyiség korszerűsítése, ehhez kapcsolódóan belsőépítészeti kialakítások, a tanulási folyamatokhoz szükséges kiszolgáló helyiségek (pl. mosdó, öltöző stb.) infrastrukturális fejlesztése, épületbővítés.
3. tevékenységtípus: Múzeumi tanulmánytárak, azaz olyan nyilvánosan látogatható, korszerű állományvédelmi és műtárgybiztonsági feltételeknek megfelelő gyűjteményi raktárak kialakítása, amely a gyűjteményi anyag tudományos és ismeretterjesztő feldolgozásával, eszközrendszerével a műtárgyak széleskörű hasznosítását szolgálja és kialakítása révén alkalmas múzeumpedagógiai foglalkozások megtartására, továbbá megfelel a közönségfogadást szolgáló infrastrukturális igényeknek.
A fenti három pontban felsorolt tevékenységek (1-3. tevékenységtípus) közül minimum egy választása és megvalósítása kötelező.

Választható önállóan támogatható tevékenységek:
4. tevékenységtípus: IKT eszközök: szerver, képernyő, nyomtató, szoftver, számítógép, laptop, projektor, interaktív térkép, érintőképernyős konzol, LCD-panelek, valamint indokolt esetben az informatikai pont(ok)hoz vagy részlegekhez szorosan kapcsolódó egyéb IKT-eszközök beszerzése.
5. tevékenységtípus: Oktatási és foglalkoztatás jellegű tevékenységhez kapcsolódó bútorok és eszközök (szemléltető és demonstrációs eszközök, mobil kiállítási konténerek) beszerzése.
A támogatási kérelem benyújtására 2017.02.03-tól 2019.02.03-ig van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszokban benyújtásra került projektek kerülnek együttesen elbírálásra:
1. szakasz: 2017.02.03 – 2017.03.13.
2. szakasz: 2017.03.17 – 2017.09.17.
3. szakasz: 2017.09.24 – 2018.01.22
4. szakasz: 2018.01.28 – 2018.07.27
5. szakasz: 2018.08.02 – 2019.02.03.
A keretösszeg figyelembevételével, az első pályázati szakaszban be kell nyújtani a pályázatot, amennyiben eredményesek kívánunk lenni.
 
A támogatás mértéke, összege minimum 5 millió Ft, maximum 60 millió Ft az alábbi megkötéssel:
Az 1. és 2. tevékenységtípus esetében:
- muzeális kiállítóhely és muzeális gyűjtemény besorolású intézmény esetében minimum 5 millió- maximum 20 millió Ft
A 3. tevékenységtípus esetében:
- a közérdekű muzeális gyűjteményesetében minimum 5- maximum 30 millió Ft.
 
A pályázat benyújtására Gyomaendrőd Város Önkormányzata mint fenntartó jogosult.
Áttekintve a lehetőségeket, és egyeztetve a Szent Antal Népház intézményvezetőjével az 1-es 3-as és 4-es tevékenység megvalósítását látjuk kivitelezhetőnek.
Az Önkormányzat által fenntartott muzeális intézmény 1977 óta működik kiállítóhelyként, mint Endrődi Tájház, majd 2008-tól Helytörténeti Gyűjtemény kiegészítést kapott és közérdekű muzeális gyűjtemény státuszba lépett. Ez a muzeológiai forma már lehetővé tenne a rendszeres néprajzi és egyéb tárgyi anyagok gyűjtését és raktározását. A folyamatosan növekvő gyűjteményi anyag hamarosan kinőtte az egy helyiséges raktárt és még két helyiséget kellett berendezni tároló helyiségnek.
A jelenlegi raktári kapacitásunk már nem elegendő a szakszerű és a teljes értékű műtárgyvédelmi szempontok teljesítésének.
A pályázati fejlesztéssel mind a raktárbővítés, mind pedig a bemutatható műtárgyak száma is növekedne, olyan módon, hogy a tanulmányi raktár az általános és felsőbb oktatásba is bekapcsolható ismeretátadási helyszínné válik.

A múzeumi tanulmánytárat az intézményhez tartozó, a tájháztól 300 m-re lévő Népház épületében kívánjuk kialakítani. A Népház épülete 1930-ban épült, városképi szempontból meghatározó, egy emeletes épület, melynek a földszinti termét kívánjuk átalakítani a múzeumi tanulmánytárrá.
Az 1-es tevékenység keretében az emeleti nagy teremben kerülne kialakításra egy többfunkciós oktatási tér, melynek keretében megújulhatna a nagy terem berendezése, és olyan eszközök kerülnének beszerzésre, melyek a várható oktatási tevékenységhez szükségesek.
A 3. tevékenységtípus keretében egy nyilvánosan látogatható, korszerű állományvédelmi és műtárgybiztonsági feltételeknek megfelelő látványraktár kerül kialakítása, amely a gyűjteményi anyag tudományos és ismeretterjesztő feldolgozásával, eszközrendszerével a műtárgyak széleskörű hasznosítását szolgálja és kialakítása révén alkalmas múzeumpedagógiai foglalkozások megtartására, továbbá megfelel a közönségfogadást szolgáló infrastrukturális igényeknek.
A 4. tevékenységtípus keretében IKT eszközök: szerver, képernyő, nyomtató, szoftver, számítógép, laptop, projektor, interaktív térkép, érintőképernyős konzol, LCD-panelek, valamint indokolt esetben az informatikai pont(ok)hoz vagy részlegekhez szorosan kapcsolódó egyéb IKT-eszközök beszerzése valósulna meg.
Ezen felül a mozgáskorlátozott WC is kialakításra kerülne a jelenlegi mosdók átalakításával, felújításával.
A tervezett tevékenységek nem engedélyköteles tevékenységek, ezért tervdokumentációt nem kell becsatolni, hanem elegegendő műszaki leírást csatolni, valamint költségbecslés alapján összeállítani a költségvetést.

A projekt keretében megszólított célcsoportok
- általános iskolai korosztály
- középiskolai korosztály
- szakirányú felsőoktatási intézmények hallgatói (múzeumi gyakorlati helyszín kialakítása)
- felnőtt korosztály

A pályázati lehetőség szerint 50 millió Ft-támogatásra kívánunk pályázatot benyújtani.
 
Kérem a tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztés megtárgyalását követően hozza meg döntését. 
 

Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság   Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság az előterjesztés határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja a tisztelt Képviselő-testületnek. 
 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság az előterjesztés határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja a tisztelt Képviselő-testületnek. 
 
Döntési javaslat

"EFOP-4.1.9-16 pályázat a múzeumi intézményrendszer infrastrukturális fejlesztése érdekében"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete pályázatot nyújt be az EFOP-4.1.9-16-os pályázati felhívásra „Látványtár és oktató tér létrehozása a Szent Antal Népházban" címmel, maximum 50 millió Ft vissza nem térítendő támogatásra.
Felhatalmazza Toldi Balázs polgármestert a szükséges jognyilatkozatok és intézkedések megtételére.
 

Határidők, felelősök:

Határidő: 2017. 03. 13.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Petényi Roland

« Vissza
Vissza a főmenübe