1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2017. április 27-i ülésére
2017. április 27-i ülésére
Tárgy: | Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2016. évi zárszámadási beszámolója | |
Készítette: | Enyedi László, Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdése alapján a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé úgy, hogy az a Képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
Jelen előterjesztés keretei között beszámolunk az önkormányzat és intézményei 2016. évi költségvetési gazdálkodásának alakulásáról.
A feladatellátás általános értékelése
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete az 2/2016. (II. 12.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2016. évi költségvetését, melyet az év során 5 alkalommal módosított.
2016. december 30-ig az önkormányzat fejlesztésekre rendelkezésre álló 440 millió Ft összegű forrása számlavezető pénzintézetünknél lekötött betét formájában jelent meg. Jelenleg 450 millió Ft 2017. január 3. napjától 181 napra került lekötésre, 1,15%-os kamat mellett. 2016. május 25-től a jegybanki alapkamat mértéke 0,9%.
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 2 gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv és 5 gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmény működtetésével oldotta meg. A gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények száma 2015. április 1. napjától emelkedett 3-ról 4-re, jogszabályi változásból adódóan. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény rendelkezései értelmében amennyiben a költségvetési szerv éves átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a 100 főt, úgy a gazdasági szerv feladatait vagy az önkormányzati hivatal vagy más gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv látja el. A Képviselő- testület döntése értelmében a Városi Egészségügyi Intézmény gazdasági feladatainak ellátása 2015. április 1. napjától a Közös Önkormányzati Hivatal feladata. 2016. február 1. napjától a Kállai Ferenc Kulturális Központ, mint a Közművelődési, Közgyűjteményi és Szolgáltató Intézmény jogutódja folytatta munkáját és új intézményként megalapításra került a Szent Antal Népház. 2013. július 1. napjától a Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda fenntartója a jogi személyiséggel rendelkező Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás lett.
A 2016-os évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön és az erőforrásokat megóvják a károktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
I . Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatalon belül minden dolgozó számára egységesen biztosított a hatályos önkormányzati és nem önkormányzati normák elérése. A napi munkavégzést szabályozó belső utasítások elérhetősége szintén biztosított. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A képviselő-testületek döntéseinek nyilvántartása elektronikusan történik, mely lehetővé teszi a megalapozó előterjesztések megismerését és későbbi időpontokban történő visszakeresését.
A személyi változások miatt felülvizsgálatra került a kötelezettségvállalási, utalványozási, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
Összességében a fenti intézkedések eredményeként folyamatosan biztosított, hogy a dolgozók a gazdálkodással valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat és program alkalmazása, a községi ügyirat kezelés ellenőrzése biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését. Negyedévente a teljesítményre vonatkozó legfontosabb adatok a honlapokon megjelennek.
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtanak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakat a községi és hivatali dolgozók az ustream program ingyenes verziójának használatával is figyelemmel kísérhetik.
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. Az önkormányzat, illetve a hivatal nevére érkező számlákban szereplő teljesítések igazolása szabályozott, az részben a Városüzemeltetési Osztályvezető feladatát, részben az aljegyző (informatikai kiadások), részben a jegyző (hivatal működésével kapcsolatos kiadások), részben a feladat ellátásért felelős köztisztviselő, részben a polgármester (önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások) feladatát képezik. A közüzemi számlák érvényesítésére külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre. A beérkező számlák szignálása az iktatói érkeztetést követően a napi postabontás során történik. Az eljárás bevezetésével lehetővé vált a pénzügyi követelést tartalmazó okiratokkal kapcsolatos teljesítés igazolás folyamatában történő ellenőrzése.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását a POLISZ rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős.
A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét.
A POLISZ rendszer alkalmazásával biztosítottá vált, hogy a gazdálkodással kapcsolatos események összhangja biztosított legyen a szabályszerűséggel, a szabályozottság és a megbízható gazdálkodás elveivel.
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései tekintetétben a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabálya (Beszerzések lebonyolításának szabályzata szerint) határozza meg az eljárási rendet. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. A villamos energia és gáz beszerzése szintén a Kbt. szabályai szerint történt meg évente, ami lehetővé teszi a legkedvezőbb árat adó szolgáltató kiválasztását
A kommunikációs eszközök hatékony felhasználását a mobil telefonok esetében a részletes számla, a hívásnapló vezetése, a hagyományos telefonok esetében a magán és a hivatali kód használata biztosítja.
A hatékony gazdálkodást szolgálja a közüzemi számlák energetikus által történő ellenőrzése is. Ezen feladat szakember által történő ellátása rendkívül hasznos és szükséges, ugyanis sajnos igen sűrűn előfordul, hogy a szolgáltatók nem a tényleges fogyasztásnak és nem a hatályos jogszabályoknak megfelelő tartalmú számlát állítanak ki. A számlák megreklamálása gyakori, ugyanakkor hosszadalmas folyamat, de sok esetben eredménnyel, azaz költség megtakarítással jár.
Nem kellően hatékony az informatikai eszközök magáncélú használatának az ellenőrzése, melyre a jövőben a hivatali céllal tárolt információ mennyiség növekedése miatt fokozott figyelmet kell fordítani. Az indokolatlanul tárolt fájlok és futtatható programok jelentős mértékben csökkentik a rendelkezésre álló korszerű informatikai eszközök hatékonyságát. Folyamatban van a hozzáférési lehetőségek korlátozása, kódolása. Az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. tv. követelményeinek teljesítése mind az önkormányzatokat, mind a hivatal vezetését új kihívások elé állítja. A jogszabályi előírások teljesítését külső szakértő bevonásával oldjuk meg.
A vagyonvédelmet szolgálja a kétévente megtörténő átfogó vagyonleltározás is.
A hivatali Dacia Duster típusú gépjármű használatát előzetesen a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője engedélyezi, ideértve a hivatali és intézményi használatot is. A magángépjármű igénybe vétele a korábbi évek gyakorlatának megfelelően előzetes engedélyhez és gazdaságossági számításhoz kötött. Intézményvezetők esetében ezt a polgármester engedélyezi, a hivatal dolgozói tekintetében a jegyző.
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. A POLISZ rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
A testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek.
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
A beszámolóval érintett időszakban a testületi, ideértve a bizottsági és társulási ülések időtartamát is növekedett, ami csökkentette az előkészítésre fordítható idő keretet. Az alapos és széleskörű kockázat és hatásvizsgálat követelménye így nehezen elégíthető ki. Az elkövetkező évek nagy kihívása, hogyan hozható összhangba, a dinamikus a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni akaró döntéshozatal, a széles körű kockázatelemzésen alapuló alternatívák kidolgozásával. A robbanásszerűen fejlődő informatikai lehetőségek a problémát csak részben képesek megoldani, hatékonyabbá tenni az előkészítést.
A hatósági munkavégzés területén a kiadmányozási jogosultságok újra szabályozásával biztosítottá vált a többszöri ellenőrzés, a „négy szem” elvének érvényesülése. A jóváhagyási rendszer a kirendeltségek esetében elektronikus úton történik az ügymenet modell megküldését követően. A belső kontrolt segíti az ügyvédi tanácsadás igénybevételének lehetősége, melynek során az érintett szervezeti egység vezetőjével együttesen lehet az adott problémát megbeszélni.
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
Folyamatban lévő/támogatott/lezárt projektek
Járási startmunka mintaprogram kereti között 2016.03.01.-2017.02.28. időszakban megvalósult programelemek
Programelem
|
Időszak
|
Létszám (fő)
|
Bér+járulék támogatás (Ft)
|
Dologi támogatás (Ft)
|
Összes támogatás (Ft)
|
Belterületi közutak karbantartása
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
40
|
43 701 091
|
9 863 932
|
53 565 023
|
Belvízelvezetés
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
56
|
60 995 732
|
13 989 563
|
74 985 295
|
Helyi sajátosságokra épülő közfoglalkoztatás
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
38
|
42 656 908
|
8 259 948
|
50 916 856
|
Mezőgazdaság
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
94
|
104 407 109
|
21 549 157
|
125 956 266
|
Bio-és megújuló energia felhasználása
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
20
|
21 699 062
|
6 994 633
|
28 693 695
|
Mezőgazdasági földutak karbantartása
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
15
|
16 220 456
|
3 866 500
|
20 086 956
|
Illegális hulladéklerakó helyek megszüntetése
|
2016.03.02.-2017.02.28.
|
32
|
35 605 864
|
7 246 309
|
42 852 173
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására (útőr I.)
|
2016.12.01.-2017.02.28.
|
5
|
1 347 615
|
202 148
|
1 549 763
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására (útőr II.)
|
2016.03.01.-2016.11.30.
|
5
|
4 042 845
|
1 357 143
|
5 399 988
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására (szakképzett I.)
|
2016.07.01.-2016.11.30
|
10
|
5 759 000
|
863 850
|
6 622 850
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására (szakképzett II.)
|
2016.12.01.-2017.02.28.
|
10
|
3 455 400
|
518 309
|
3 973 709
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására
|
2016.06.15.-2017.02.28.
|
20
|
11 761 000
|
0
|
11 761 000
|
Start Plusz program
|
2016.03.01.-2016.03.31.
|
1
|
115 180
|
2 884 820
|
3 000 000
|
Összesen
|
-
|
346
|
351 767 262
|
77 596 312
|
429 363 574
|
TOP-1.1.1-15: A Gyomaendrődi Ipari Park infrastrukturális fejlesztése
Projekt összköltsége: 469 402 413 Ft
Projektötlet: A projekt célja a Gyomaendrődi Ipari Park bővítésének érdekében a jelenleg megközelíthetetlen 14 hektáros önkormányzati terület bekötésének megvalósítása. A projekt keretében valósul meg az új területek közművesítése: közvilágítás, ivóvíz ellátás, csapadékvíz és szennyvíz-elvezetés.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-1.2.1-15 Fűzfás-zugi holtág turisztikai fejlesztése
Projekt összköltsége: 232 822 059 Ft
Projektötlet: A pályázat célja a gyomaendrődi fűzfás-zugi holtág turisztikai fejlesztése, melynek keretében stéggel ellátott horgászházak építésére, sólyapálya kialakítására, útépítésre, parkolóhelyek kialakítására, közművesítésre valamint partrendezésre kerülne sor.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-1.1.3-15 Piackorszerűsítés Gyomaendrődön – a helyi gazdaságfejlesztési megoldás
Projekt összköltsége: 58 568 226 Ft
Projektötlet: A helyi termékek piacra jutásának elősegítése érdekében szeretnénk megvalósítani jelen beruházást, melynek keretében a piaci kültéri elárusítóhelyek infrastrukturális fejlesztésére kerülne sor.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-1.4.1-15 A gyermekellátási szolgáltatások minőségének fejlesztése a Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvoda feladat ellátási helyein
Projekt összköltsége: 194 270 131 Ft
Projektötlet: A projekt célja az óvodai feladat ellátási helyek infrastruktúra- és eszközfejlesztésének támogatása és annak fenntartása, a minőségi nevelés megteremtéséhez szükséges feltételek biztosítása érdekében.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-2.1.2-15 Gyomaendrőd gyomai városrész központjának rehabilitációja
Projekt összköltsége: 499 057 540 Ft
Projektötlet: A projekt célja a Szabadság tér alkalmassá tétele nagyobb rendezvények, jelentősebb közösségi események lebonyolítására. A fejlesztés érintené a buszpályaudvart, a Fő út egy részét, a Szabadság teret és a Hősök útját.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-2.1.2-15 Gyomaendrőd endrődi városrész központjának rehabilitációja
Projekt összköltsége: 199 570 365 Ft
Projektötlet: A projekt keretében a Hősök tere rehabilitációjára, valamint a piactér fejlesztésére kerülne sor. A terület felújításának célja egy, a városrész számára pihenést, rekreációs lehetőséget biztosító korszerű városi park létrehozása.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-2.1.3-15: Belterületi vízrendezés IX. ütem Gyomaendrődön
Projekt összköltsége: 243 516 472 Ft
Projektötlet: A projektben a Belvíz IX. ütem megvalósítására, csapadékvíz elvezetésre kerülne sor, melynek keretei között több csatorna rendezése történne meg.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-3.1.1-15 Közlekedésbiztonsági kerékpárút építése Gyomaendrődön, a Kodály Zoltán utca és a Hídfő utca között, valamint kerékpáros nyomvonal kialakítása a Selyem úton
A projekt összköltsége: 206 359 266 Ft
Projektötlet: A projekt keretében 1006 fm hosszan épülne kerékpárút, mely a Kodály Zoltán utcánál csatlakozik a meglévő kerékpárúthoz. A tervezett kerékpársáv a Selyem úton kerül kijelölésre mindkét oldalon, összesen 6800 m hosszon.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-3.2.1-15 Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal komplex energetikai felújítása
A projekt összköltsége: 184.226.285 Ft
Projektötlet: A projekt keretében a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal komplex energetikai felújítására, az épület hőszigetelésére, nyílászáróinak cseréjére, fűtéskorszerűsítésre és az épület villamos energia ellátásának megújuló energiával történő kiváltására kerülne sor.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-3.2.1-15 Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola komplex energetikai felújítása
A projekt összköltsége: 247.405.278 Ft
Projektötlet: A projekt keretében a Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola komplex energetikai felújítására, az épület hőszigetelésére, nyílászáróinak cseréjére, fűtéskorszerűsítésre és az épület villamos energia ellátásának megújuló energiával történő kiváltására kerülne sor
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-3.2.2-15 Napelem park megépítése Gyomaendrőd Város Önkormányzata intézményrendszerének villamos energia ellátás biztosítására
A projekt összköltsége: 91.593.797 Ft
Projektötlet: napelem park építésére kerülne sor az Önkormányzat intézményrendszerének villamos energiával történő ellátása érdekében.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve.
TOP-4.1.1-15 Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztése Gyomaendrőd endrődi településrészén
Projekt összköltsége: 60 000 000 Ft
Projektötlet: A projekt keretében sor kerülne a Fő út 3. sz. alatti orvosi rendelő felújítására, valamint bővítésére. A fejlesztés részeként 3 háziorvosi rendelő, 2 fogorvosi rendelő, a várók, valamint a további kiszolgáló helyiségek, személyes megbeszélést biztosító helyiségek kialakítására, a teljes épület külső hőszigetelésére, valamint komplex akadálymentesítésére kerülne sor.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-4.1.1-15 Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztése Gyomaendrőd gyomai településrészén
Projekt összköltsége: 59 038 298 Ft
A projekt keretében a Dr. Pikó Béla utca 3. sz. alatti orvosi rendelő és a védőnői szolgálat felújítására, valamint a kapcsolódó eszközbeszerzésre kerül sor.
A fejlesztés részeként megvalósul az épület hőszigetelése, a komplex akadálymentesítés, valamint udvarrendezés.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-4.2.1-15 Szociális alapszolgáltatások fejlesztése a Térségi Szociális Gondozási Központban
Projekt összköltsége: 61 626 023 Ft
Projektötlet: A projekt keretében a Blaha L. u. 2-6. szám alatti nappali ellátást, étkeztetést, házi segítségnyújtást biztosító gondozó egység felújítására, modernizálására kerülne sor.
Pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve
TOP-5.1.2.15 Helyi foglalkoztatási együttműködések
Gyomaendrőd Város Önkormányzata konzorciumi megállapodást kötött a Békés Megyei Kormányhivatallal és a KBC Békés Megyei Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft-vel. A konzorcium pályázatot nyújtott be a TOP-5.1.2-15 Helyi foglalkoztatási együttműködések" c. pályázati kiírásra, a Gyomaendrődi járási foglalkoztatási paktum megvalósítása érdekében.
A projekt összköltsége: 300 000 000 Ft (konzorcium egészére vonatkozóan), igényelt támogatás: 300 000 000 Ft
A pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve.
TOP-7.1.1-15 Gyomaendrődi helyi Közösség a települési kultúra fejlesztéséért
A Gyomaendrődi Helyi Közösség – TOP-7.1.1-15 Gyomaendrődi helyi Közösség a települési kultúra fejlesztéséért pályázati konstrukció keretében pályázatot nyújtott be a települési kultúra fejlesztés stratégiájának elkészítésére és végrehajtására, valamint a végrehajtást irányító Helyi Akciócsoport működésének támogatására.
Projekt összköltsége: 500 000 000 Ft, igényelt támogatás: 500 000 000 Ft
A pályázat státusza: jogosult, döntésre felterjesztve.
A Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás, mint fenntartó nevében, a VP-6-7.4.1.1-16 Öregszőlő településképének javítása, középület korszerűsítés címmel került benyújtásra támogatási kérelem a Településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciója, többfunkciós közösségi tér létrehozása, fejlesztése, energetikai korszerűsítése című pályázati konstrukció keretében a Kondorosi u. 1. szám alatti Szent Imre Idősek Otthona és 3. számú Nappali Klub fejlesztése érdekében.
A beruházás összes költsége 31.960.270 Ft, a megvalósításhoz az összeg 15 %-áig önerő (4.794.040 Ft) biztosítására van szükség.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által hirdetett Kerékpárosbarát település 2016. cím elnyerése érdekében pályázatot nyújtottunk be a Kerékpáros Magyarország Szövetséghez. Az elbírálás megtörtént, az értesítés alapján idén is címbirtokosok lettünk.
2016. februárjában pályázatot nyújtottunk be a Bethlen Gábor Alap 2016. évi „Egyéb támogatások" előirányzat terhére, „A magyar kultúráért és oktatásért"című pályázati felhívásra "Határok nélkül magyarul" Kárpát-medencei Néptánc és Népzenei Találkozó" megrendezése érdekében. A pályázat elbírálása megtörtént, a projekt forráshiány miatt nem részesült támogatásban.
Támogatási kérelmet nyújtottunk be a Kubinyi Ágoston Program pályázati kiírására „Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény enteriőr kiállításának megújítása és ehhez kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozás kidolgozása" címmel.
A projekt keretében a tájház enteriőr kiállításának megújítására, állagvédelmére, restaurálására, múzeumpedagógiai foglalkozás kidolgozására, valamint halászati kiállítási anyag megvásárlására és összeállítására kerülne sor. Az igényelt támogatás 4 000 000 Ft. Megítélt támogatás: 1 500 000 Ft.
2016. június 2-án benyújtásra került az Önkormányzati fejlesztések 2016. című támogatási kérelem. A pályázat keretében a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola Fő úti telephelyén sportudvar kialakítására nyújtottunk be projektjavaslatot, valamint út és járdaépítésre Gyomaendrődön. A beruházás összes költsége 58 649 578 Ft, elnyerhető támogatás: 49 852 140 Ft, önerő: 8 797 438 Ft. Önkormányzatunk nem szerepelt a támogatottak listáján.
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség – Gyomaendrőd Város Önkormányzatával kötött konzorciumi megállapodás keretében – pályázatot nyújtott be a Bejárható Magyarország programhoz kapcsolódva (GINOP 7.1.2) az „Aktív turisztikai hálózatok infrastrukturális fejlesztése" c. pályázati felhívásra.
A projekt támogatásban részesült, az Önkormányzatunkra vonatkozó programelemek az alábbiak:
Megállóhely kialakításának tervezési feladatai: 990.600 Ft, megállóhely kivitelezési feladatai: 11.430.000 Ft. A projekt 100 %-os támogatási intenzitású.
Az Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Nemzetgazdasági Minisztérium által meghirdetett Konyhafejlesztési pályázat 2016 konstrukcióra, a Térségi Szociális Gondozási Központ által működtetett Központi Konyha fejlesztése érdekében. A fejlesztés keretében az alábbi tevékenységek megvalósítására kerül sor: padlóburkolat cseréje a főzőtérben - napkollektor beszerzése és felszerelése a használati melegvíz biztosítása érdekében - fűtéskorszerűsítés - fa nyílászárók műanyag nyílászárókra történő cseréje - a kimenő szennyvízrendszer korszerűsítése, felújítása (zsírfogó akna és aknarendszer felújítása), eszközbeszerzés, hűtőkamra beszerelése.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a projektet 28 550 938 Ft támogatásban részesítette. Vállalt önerő: 1 670 170 Ft.
Magyarország 2016. évi központi költségvetésről szóló 2015. évi C. törvény 3. melléklet II.5. a) pont szerint közművelődési érdekeltségnövelő támogatást ítéltek meg Önkormányzatunk részére.
A pályázaton közművelődési megállapodás alapján működő közművelődési intézmény műszaki technikai eszközállományának, berendezési tárgyainak gyarapítása, épületének karbantartására, felújítására lehetett forrást igényelni.
A Szent Antal Népház számára 1 707 000 Ft támogatást nyertünk, 1 500 000 Ft saját erő kötelező biztosítása mellett. A támogatásból és felajánlott önerőből a Népház külső homlokzati részének rendbetétele valósulhat meg az alsó teremnél és a tető részen, illetve minimális eszközbeszerzés a szakmai munkához. A beruházás 2017-ben kerül megvalósításra.
A Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás pályázatot nyújtott be az EFOP-3.2.9-16 pályázati konstrukcióra, „Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése a Gyomaendrődi Járás intézményeiben" címmel. A pályázat célja: az elsődleges prevenció megerősítésével az óvodás és iskolás gyermekek és fiatalok életminőségének javítása, a gyomaendrődi járásban az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység kiépítése, valamint az ehhez kapcsolódó szakmai és szakmaközi együttműködések kialakítása és működtetése.
A projekt összköltség: 36.169.300 Ft, igényelt támogatás (100%): 36.169.300 Ft
A pályázat benyújtásra került, elbírálása folyamatban van.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntött arról, hogy támogatási kérelmet nyújt be az EFOP- 3.3.2-16 pályázati konstrukcióra, mely a kulturális intézmények, a tanulók tanórán kívüli ismeret- és tudásgyarapítására kompetenciafejlesztésére irányul.
A projekt összköltsége: 25 000 000 Ft, igényelt támogatás: 25 000 000 Ft
A pályázat benyújtásra került, elbírálása folyamatban van.
A Településfejlesztési Osztály munkatársai közreműködtek a Csárdaszállás és Hunya települések által benyújtott TOP pályázatok előkészítésében, összeállították és benyújtották az alábbi támogatási kérelmeket:
TOP-1.4.1-15 Az óvodai nevelés feltételeinek minőségi fejlesztése a Csárdaszállási Napraforgó Óvodában
TOP-3.1.1-15 A Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Mezőberény önálló kerékpárút Csárdaszállás közigazgatási területére eső szakaszának megépítése
TOP-4.2.1-15 Szociális étkeztetéshez kapcsolódó konyha fejlesztése Hunyán
A Belügyminisztérium nyílt pályázatot hirdetett „Bűnmegelőzési projektek megvalósítására". A Képviselő-testület döntése alapján MAKRO pályázat előkészítésére került sor, melynek keretében településbiztonsági, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenységek megvalósítására kerül sor.
A projekt bruttó összköltség: 8 565 425 Ft, igényelt támogatás (95%): 8 137 154 Ft, saját erő (5%): 428 272 Ft.
Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten összesítve
Az elfogadott 2016. évi költségvetési rendeletünkben az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 2.471.541 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 1.959.057 E Ft, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 512.484 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 2.471.541 E Ft volt.
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 3.321.519 E Ft.
A 2016. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
Bevételek: 4.119.198 E Ft
Kiadások: 3.063.259 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.038.257 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 146.559 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 878.443 E Ft
Az Önkormányzat gazdálkodásában az elsődleges cél az volt, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat gazdálkodása stabil volt. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének, racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
Adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei. %-ban
|
Bevételek
|
|
|
|
|
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
|
877999
|
939720
|
939720
|
100,00
|
Közhatalmi bevételek
|
381260
|
447933
|
447929
|
99,99
|
Intézményi működési bevételek
|
98973
|
161758
|
158182
|
97,79
|
Működési célú tám.ért.bev., pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
|
558923
|
674821
|
653463
|
96,84
|
Önk. felhalmozási költségvetési tám.
|
|
31768
|
31768
|
100,00
|
Felhalmozási bevételek
|
12000
|
14232
|
7196
|
50,56
|
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
|
29902
|
102524
|
86722
|
84,59
|
Finanszírozási bevételek
|
512484
|
948763
|
1794218
|
189,11
|
Bevételek mindösszesen
|
2471541
|
3321519
|
4119198
|
124,02
|
Kiadások
|
|
|
|
|
Személyi juttatások
|
601989
|
668013
|
579510
|
86,75
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
121194
|
131796
|
120581
|
91,49
|
Dologi kiadás
|
474903
|
639707
|
547475
|
85,58
|
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
|
663326
|
755990
|
734554
|
97,16
|
Műk. célú kölcsön nyújtása
|
0
|
0
|
0
|
|
Tartalékok műk. célra
|
91632
|
205797
|
0
|
|
Ellátottak juttatása
|
58655
|
59116
|
56137
|
94,96
|
Működési kiadások összesen
|
2011699
|
2460419
|
2038257
|
82,84
|
Felújítások
|
25250
|
72289
|
21652
|
29,95
|
Beruházások
|
177452
|
178598
|
116142
|
65,03
|
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
|
22261
|
26014
|
8085
|
31,08
|
Felh. célú kölcsön nyújtása
|
0 |
6500
|
680
|
10,46
|
Tartalékok felhalmozási célra
|
234879
|
508798
|
0
|
|
Felhalmozási kiadások összesen
|
459842
|
792199
|
146559
|
18,50
|
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
|
|
68901
|
32988
|
47,88
|
Pénzeszközök lekötött bankbetétként elhelyezése
|
|
|
845455
|
|
Kiadás mindösszesen
|
2471541
|
3321519
|
3063259
|
92,22
|
Bevételek alakulása
- Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 939.720 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
- Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása 297.786 E Ft
- Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 102.861 E Ft
- Óvodaműködtetési támogatás: 15.333 E Ft
- Köznevelési intézmények működési támogatása: 7.592 E Ft
- Gyermekétkeztetési feladatok támogatása: 88.013 E Ft
- Szociális ágazati pótlék 45.607 E Ft
- A települési önkormányzat szociális feladatainak egyéb támogatása: 98.941 E Ft
- Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 81.667 E Ft
- Szakosított szociális ellátási feladatok támogatása: 160.228 E Ft
- Támogató szolgálat működési támogatása: 9.208 E Ft
- Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása: 17.504 E Ft
- Állami támogatás elszámolásából származó bevétel: 1.222 E Ft
- Egyéb központi támogatás: 13.758 E Ft
Az egyéb központi támogatások között jelenik meg az a 889 E Ft, melyet a Helyi közösségi közlekedés támogatására nyert az önkormányzat. A támogatás teljes összege a szolgáltató Mobilbusz Közlekedési Kft. 2015. évi veszteségeinek pótlására használható fel. A kapott támogatás teljes összegét az önkormányzat továbbutalta a szolgáltatást végző Mobilbusz Kft. részére.
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át - és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében - az állam részére vissza kell fizetni.
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen 9.589.000 Ft):
Gyermekétkeztetés támogatása: 1.452.000 Ft
Szünidei étkeztetés támogatása: 2.603.000 Ft
Támogató szolgálat támogatása: 4.984.000 Ft
Időskorúak nappali intézményi ellátása: 550.000 Ft
Plusz igény jelentkezett (összesen 3.029.000 Ft):
Köznevelési feladatok támogatása: 174.000 Ft
Szociális szakosított ellátási feladatok támogatása: 2.606.000 Ft
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 249.000 Ft
- A saját bevétel a módosított előirányzat 98%-ában teljesült.
- A realizálódott közhatalmi bevételek 67 millió Ft-tal haladják meg az eredeti tervet, amiből 60 millió Ft az iparűzési adóbevételnél realizálódott.
Adóbevételek részletes elemzése (Elemzést készítette: Enyedi László adóosztály vezetője):
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2016. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
Adótípus
|
Bevétel összege 2015-ben eFt
|
Bevétel összege 2016-ban eFt
|
Bevétel változása eFt
|
Nyitó hátralék 2016. 01.01-én eFt
|
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2016.12.31-én eFt
|
Folyó évi hátralék keletkezése 2016-ban eFt
|
Záró hátralék 2016.12.31-én eFt
|
Hátralék változása eFt
|
Építményadó
|
40.029
|
39.457
|
- 572
|
26.340
|
21.508
|
5.015
|
26.523
|
183
|
Telekadó
|
4.679
|
632
|
- 4.047
|
2.378
|
1.755
|
0
|
1.755
|
- 623
|
Magánszemé-lyek kommunális adója
|
39.517
|
41.803
|
2.286
|
14.274
|
11.115
|
5.317
|
16.432
|
2.158
|
Idegenforgalmi adó
|
7.365
|
6.642
|
- 723
|
473
|
25
|
208
|
233
|
- 240
|
Iparűzési adó
|
295.850
|
308.013
|
12.163
|
72.431
|
65.337
|
10.698
|
76.035
|
3.604
|
Helyi adók összesen:
|
387.440
|
396.547
|
9.107
|
115.896
|
99.740
|
21.238
|
120.978
|
5.082
|
Földbérbeadás-ból származó jövedelem adója
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Gépjárműadó
|
33.180
|
29.377
|
- 3.803
|
39.373
|
35.609
|
7.471
|
43.080
|
3.707
|
Talajterhelési díj
|
2.770
|
2.268
|
- 502
|
3.616
|
2.864
|
1.175
|
4.039
|
423
|
Adók összesen:
|
423.390
|
428.192
|
4.802
|
158.885
|
138.213
|
29.884
|
168.097
|
9.212
|
Pótlék és bírság
|
5.532
|
3.121
|
- 2.411
|
73.497
|
70.663
|
3.780
|
74.443
|
946
|
Adók és járulékok összesen:
|
428.922
|
431.313
|
2.391
|
232.382
|
208.876
|
33.664
|
242.540
|
10.158
|
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
|
1.484
|
723
|
- 761
|
8202
|
7.621
|
0
|
7.621
|
- 581
|
Mindösszesen:
|
430.406
|
432.036
|
1.630
|
240.584
|
216.497
|
33.664
|
250.161
|
9.577
|
2016. évben az adóbevételek 1.630 ezer Ft-tal növekedtek az előző évhez képest. Az iparűzési adóbevétel növekedése 12.163 ezer Ft volt. A nyitó hátralék csökkenése 24.087 ezer Ft, még a 2016. évben keletkezett hátralék 33.664 ezer Ft volt, így összességében 9.577 ezer Ft-tal növekedett 2016. év végére az adóhátralékok összege.
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
|
Összes hátralék az év végén, eFt
|
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
|
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
|
|||
|
2015.
|
2016.
|
2015.
|
2016.
|
2015.
|
2016.
|
Építményadó
|
26.340
|
26.523
|
14.888
|
15.591
|
11.452
|
10.932
|
Telekadó
|
2.378
|
1.755
|
252
|
252
|
2.126
|
1.503
|
Kommunális adó
|
14.274
|
16.432
|
0
|
0
|
14.274
|
16.432
|
Idegenforgalmi adó
|
473
|
233
|
0
|
11
|
473
|
222
|
Iparűzési adó
|
72.431
|
76.035
|
38.028
|
42.774
|
34.403
|
33.261
|
Helyi adók összesen:
|
115.896
|
120.978
|
53.168
|
58.628
|
62.728
|
62.350
|
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Gépjárműadó
|
39.373
|
43.080
|
28.157
|
28.263
|
11.216
|
14.817
|
Talajterhelési díj
|
3.616
|
4.039
|
0
|
0
|
3.616
|
4.039
|
Adók összesen:
|
158.885
|
168.097
|
81.325
|
86.891
|
77.560
|
81.206
|
Pótlék és bírság
|
73.497
|
74.443
|
53.556
|
55.599
|
19.941
|
18.844
|
Adók és járulékok összesen:
|
232.382
|
242.540
|
134.881
|
142.490
|
97.501
|
100.050
|
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
|
8.202
|
7.621
|
6
|
6
|
8.196
|
7.615
|
Mindösszesen:
|
240.584
|
250.161
|
134.887
|
142.496
|
105.697
|
107.665
|
Fentiekből látható, hogy a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások hátraléka 2016-ban 7.609 ezer Ft-tal, még az önkormányzat által behajtható hátralék 1.968 ezer Ft-tal növekedett az előző évhez képest. A növekedés mértéke a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozásoknál 5,6 %, az önkormányzat által behajtható hátraléknál 1,9 %.
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
1.) Közvetett támogatások:
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján 2016. évben két adónemben biztosított adókedvezményt, adómentességet. Ezek az építményadó és a magánszemélyek kommunális adója. 2016-ban az összes biztosított kedvezmény 77e Ft volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételt.
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
|
|||||
Adónem
|
Alapadó
|
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
|
Kivetett adó
|
Ténylegesen beszedett adó
|
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
|
Magánszemélyek kommunális adója
|
44.417
|
77
|
44.340
|
41.803
|
41.880
|
Összesen:
|
44.417
|
77
|
44.340
|
41.803
|
41.880
|
Építményadóban és magánszemélyek kommunális adójában az önkéntes tűzoltó egyesület szaktevékenységet végző tagja és a készenlétet ellátó önkormányzati tűzoltó számára biztosít adómentességet a helyi adórendeletünk. Ilyen címen csak magánszemélyek kommunális adójában vettek igénybe mentességet az adóalanyok, 77 ezer Ft összegben.
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában további mentességet, kedvezményt kapnak azok, akik az önkormányzat által kiírt pályázat keretében a szennyvíz-hálózatra rácsatlakoznak, vagy akik az adóköteles ingatlan előtt megvalósuló szilárd burkolatú út építéséhez anyagilag hozzájárulnak. Ezek a mentességek, kedvezmények a rákötés évét, illetve a műszaki átadás évét követő évtől vehetők igénybe, így ilyen címen majd 2017. évtől kerülhetnek mentesítésre az adózók.
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozásmérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2016. évben 2 db ilyen irányú kérelem érkezett hivatalunkhoz, mely pozitív elbírálást kapott. Mindkét kérelem építményadó részletfizetési kérelem volt, 119.931 Ft-ra.
3.) Adóhatósági ellenőrzés
2016. évben, a korábbi évektől eltérően, nem került sor adóellenőrök alkalmazására, mely ellenőrzés hiánya az idegenforgalmi adó bevételnél, annak csökkenésében meg is mutatkozott.
Az adóhatóság dolgozói, célfeladatul kapták 2016. évben az adózatlan ingatlanok kiszűrését magánszemélyek kommunális adója és építményadó adónemben a Gyomaendrődi Járási Hivatal Földhivatali Osztályától igényelt, Gyomaendrőd város illetékességi területén található ingatlanokról nyújtott földkönyvi adatoknak az adónyilvántartó rendszerben meglévő adatok összevetésével, a szükséges helyszíni szemlék elvégzésével. Ennek során 7 építményadó és 4 kommunális adó köteles ingatlan került feltárásra, mely ingatlanok után eddig nem adóztak. Az ebből befolyt plusz adóbevétel 334.490 Ft volt.
4.) Behajtási cselekmények:
A behajtási cselekmények közül a jövedelem-letiltást, az azonnali beszedési megbízást (inkasszót), a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. Ezek a leggyorsabban eredményt hozó végrehajtási cselekmények.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 161 esetben, 11.361.120 Ft összegre. Ebből munkabér letiltás 139 db, 9.882.671 Ft, nyugdíj letiltás 22 db, 1.478.449 Ft tartozásra.
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 3.664 esetben került kiadásra, 156.811.836 Ft tartozásra.
Tájékoztatás az egyéb kintlévőségek behajtására tett intézkedésekről (Elemzést készítette: Enyedi László adóosztály vezetője)
Az egyéb önkormányzati kintlévőségeket az alábbi táblázat foglalja össze:
Kintlévőség fajtája
|
Állomány az év végén, eFt
|
ebből hátralékos állomány, eFt
|
||
2015.
|
2016.
|
2015.
|
2016.
|
|
Kölcsönök
|
||||
Lakáskölcsön
|
10.806
|
9.894
|
4.204
|
4.185
|
Belvízkölcsön
|
4.682
|
4.474
|
4.503
|
4.396
|
Viharkár kölcsön
|
812
|
707
|
516
|
582
|
Közmű érdekeltségi hozzájárulások
|
||||
Csatorna érdekeltségi hozzájárulás
|
5.227
|
5.057
|
5.227
|
5.057
|
Út érdekeltségi hozzájárulás
|
4.750
|
8.367
|
4.750
|
4.701
|
Szociális rendszer keretében történő visszafizetések
|
||||
Aktív korú rendsz. szoc. segély
|
7.713
|
7.539
|
7.713
|
7.539
|
Köztemetés
|
1.947
|
1.756
|
1.947
|
1.756
|
Jövedelempótló támogatás
|
38
|
38
|
38
|
38
|
Adósságcsökk. támogatás
|
2.148
|
2.146
|
2.148
|
2.146
|
Visszavont támogatások
|
||||
Vállalkozásfejlesztési alap
|
9.800
|
9.800
|
9.800
|
9.800
|
Az összes kölcsön állományon belül folyamatosan növekszik a hátralékos kölcsönállomány nagysága. Még 2015. év végén ez 56,6 % volt, addig 2016. év végére ez 60,8 %-ra növekedett. A hátralékosok felszólításra kerülnek, amennyiben nem rendezik hátralékukat, tartozásuk fizetési meghagyásra kerülhet. Ennek feltétele, hogy a kölcsönszerződésük felmondásra kerüljön, így esedékessé és behajthatóvá válik a teljes kölcsöntartozásuk. A kölcsönök felmondásáról az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság dönt. 2016. évben nem került sor kölcsön felmondására.
A csatorna érdekeltségi hozzájárulások teljes egészében hátralékos tartozások, mivel a fizetési kötelezettségek határideje már lejárt. A 10.000 Ft-ot meghaladó érdekeltségi hozzájárulások átadásra kerültek adók módjára történő behajtásra, ezeknél viszont már elévült a tartozás végrehajtásához való jog. Az út érdekeltségi hozzájárulás összegéből 3.666 ezer Ft az öregszőlői utak építéséhez kapcsolódik. A hátralékok behajtásánál, törvényi felhatalmazás híján, nem élhetünk az adók módjára történő behajtással. Így ezen tartozások végrehajtása, a felszólítás eredménytelensége esetén, fizetési meghagyás kibocsátásával kerülhet elindításra. Mivel ezek a tartozások jellemzően 100.000 Ft alatti összegűek, a végrehajtási eljárás során felmerülő költségek jelentősek a tartozás nagyságához képest, a legtöbb esetben a behajtás eredménytelensége mellett.
A szociális rendszer keretében nyújtott támogatásokból eredő tartozásokat a Ket. szabályai szerint kell végrehajtani, mely lényegesen kevesebb lehetőséget biztosít, mint ha azt adók módjára lehetne megtenni, megtérülésükre nagyon kevés esély van.
A Vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott támogatások (kamatmentes hitelek) közül két vállalkozásnak áll fenn tartozása. Mindkét vállalkozás esetében felszámolási eljárásra került sor, mely felszámolási eljárások be is fejeződtek, a vállalkozásokat megszüntették, így a fennálló tartozás nem fog megtérülni.
|
2016. évi kivetés, eFt
|
2016. évi bevétel, eFt
|
Mezőőri járulék összesen:
|
10.354
|
7.845
|
A meg nem fizetett mezőőri járulékot behajtás útján próbáljuk meg beszedni a kötelezettektől. Sajnos a 10.000 Ft alatti tartozással rendelkezők esetében a felszólító levél kiküldése mellett kevés lehetőség áll rendelkezésre a hátralékos összeg behajtására, valamint sok az 1.000 Ft alatti tartozással rendelkező, akiknél a behajtás költsége nem áll arányban a behajtandó összeg nagyságával. A 10.000 Ft-ot meghaladó tartozással rendelkezők először szintén felszólításra kerülnek, majd ennek eredménytelensége után a tartozás átadásra kerül adók módjára történő behajtásra. A hátralékkal rendelkezők száma az alábbiak szerint oszlik meg a hátralék nagysága szerint:
Hátralék nagysága, Ft
|
Hátralékosok száma, fő
|
A tartozás összes hátralékon belüli aránya, %
|
0 – 1.000
|
988
|
2,9
|
1.001 - 10.000
|
1.348
|
26,7
|
10.001 – 50.000
|
155
|
20,3
|
50.001 – 100.000
|
31
|
13,9
|
100.001 -
|
22
|
36,2
|
- A támogatás értékű működési bevételek, az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések 653 millió Ft összegben realizálódtak. Ebből az összegből 476 millió Ft az Önkormányzatnál jelentkezett, 173 millió Ft a Városi Egészségügyi Intézménynél, mint OEP finanszírozási támogatás.
- A felhalmozási bevételeknél telek, egyébingatlan és tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 7 millió Ft összegben.
- A támogatás értékű felhalmozási bevételek, az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések közel 87 millió Ft összegben realizálódtak. Korábbi évek belvizes projektjeinek elszámolt támogatási összegei, a KEOP-os hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése beruházás áfa megelőlegezésének visszatérülése, illetve 2017. évben induló pályázatainkhoz biztosított támogatási előlegek összegei jelennek meg a realizálódott 87 millió Ft-ban.
- Felhalmozási célú önkormányzati támogatások között jelenik meg a konyha fejlesztésre nyert támogatás több mint 28 millió Ft összege, továbbá a közművelődési érdekeltségnövelő és a muzeális intézmények szakmai támogatásának összegei.
- A finanszírozási bevételek között jelenik meg a felhasznált maradvány összege valamint a lekötött bankbetét megszüntetésének halmozott összege.
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
- A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai összességében, valamennyi intézményt figyelembe véve 87% és 91%-os teljesítést mutatnak.
- A dologi kiadásoknál a teljesítés 86%-os, melynek indoka az előző évben képződött maradvány költségvetési rendeletbe történő beépítése, ugyanakkor felhasználás nem történt teljes mértékben.
- A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 735 millió Ft, mely összegből 730 millió Ft az Önkormányzatnál jelentkezett kiadásként, 5 millió Ft pedig a Közös Önkormányzati Hivatalnál jelent meg.
- Segélykifizetés 56 millió Ft összegben teljesült.
- A tervezett felújításokból közel 22 millió Ft értékű munka valósult meg. A teljes összeg az Önkormányzatnál jelentkezett kiadásként, intézményeinknél 2016. évben nem történt felújítás.
- A tervezett beruházások 116 millió Ft értékben teljesültek. Az önkormányzatnál a 2016. évi beruházások értéke 113 millió Ft, a Közös Önkormányzati Hivatalnál 1,5 millió Ft, a Határ Győző Városi Könyvtárnál 383 E Ft, a Szent Antal Népháznál 294 E Ft, a Kállai Ferenc Kulturális Központnál 226 E Ft, a Városi Egészségügyi Intézménynél 757 E Ft.
- A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások összege 8.085 E Ft.
- A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg a fiatal házasok részére biztosított visszatérítendő támogatás 680 E Ft összege.
- A finanszírozási kiadások között kellett elszámolni a betételhelyezés halmozott összegét.
A vagyon alakulása 2016. évben
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 275.750 E Ft összegű növekedést mutat. A nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 156.533 E Ft-tal növekedett. Ezen belül az immateriális javak értéke 1.624 E Ft összegű növekedést mutat, a tárgyi eszközök értéke 152.909 E Ft-tal növekedett. A befektetett pénzügyi eszközök értéke előző évhez képest 2.000 E Ft-tal növekedett.
A tárgyi eszközök növekedése elsősorban beruházásainknak köszönhető.
A pénzeszközöknél növekedés történt 132.971 E Ft összegben, mely elsősorban az iparűzési adónál jelentkező többletbevételnek köszönhető.
A követelések állománya a múlt évhez képest 4.015 E Ft összegű csökkenést mutat.
A Források változásainál a saját tőke csökkenése 180.665 E Ft, mely a mérleg szerinti eredmény összegével azonos.
A kötelezettségek állománya 15.332 E Ft-tal csökkent az előző évhez képest. Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2016. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
Befektetés megnevezése
|
Befektetés összege
(Ft)
|
Társaság megnevezése
|
Fürdő üzletrész
|
3.100.000
|
Gyomaendrődi Liget Fürdő Nonprofit Kft.
|
Gyomaszolg üzletrész
|
139.630.000
|
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
|
Magyar Cukor részvény
|
67.000
|
Magyar Cukor Zrt.
|
OTP törzsrészvény
|
2.000
|
OTP Bank Nyrt.
|
Vízművek részesedés
|
149.898.000
|
Alföldvíz Zrt.
|
Gyomaközszolg üzletrész
|
17.250.000
|
Gyomaközszolg Nonprofit Kft.
|
Zöldpark Kft.
|
3.000.000
|
Zöldpark Nonprofit Kft.
|
Regionális Hulladékkezelő Mű
|
2.790.000
|
Regionális Hulladékkezelő Kft.
|
Gyomaendrődi Földkezelő Kft. törzsbetét
|
2.900.000
|
Gyomaendrődi Földkezelő Kft.
|
Összesen:
|
318.637.000
|
|
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217
Újfalusiné Herpai Edit regisztrációs szám: 191894
Kocsisné Takács Gabriella regisztrációs szám: 176299
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2016. évi gazdálkodásának szöveges indoklása
Kadások alakulása:
Adatok ezer forintban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj / a mód. ei. %-ban
|
Személyi juttatások
|
361911
|
421133
|
345173
|
81,96
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
53888
|
62520
|
53948
|
86,29
|
Dologi kiadás
|
332125
|
441077
|
376052
|
85,26
|
Műk.c.tám.ért.kiadás és ÁH-on kívülre peszk.átadás
|
658754
|
751418
|
729982
|
81,35
|
Működési céltartalék
|
91632
|
205797
|
0
|
|
Ellátottak pénzbeli juttatása
|
58655
|
58966
|
56014
|
94,99
|
Működési kiadás összesen
|
1556965
|
1940911
|
1561169
|
80,43
|
Felújítás
|
25250
|
72289
|
21652
|
29,95
|
Beruházás
|
177252
|
168220
|
113020
|
67,19
|
Egyéb felhalmozási kiadás
|
257140
|
541312
|
8765
|
1,62
|
Felhalmozási kiadás összesen
|
459642
|
781821
|
143437
|
18,35
|
Finanszírozási kiadások
|
|
68901
|
878443
|
1274,94
|
Kiadások mindösszesen
|
2016607
|
2791633
|
2583049
|
92,53
|
- A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok 82 és 86%-ban teljesültek. Az Önkormányzatnál kell megtervezni a képviselők és a polgármester, a mezőőrök, a polgárvédelmi bázis, a közfoglalkoztatás bérjellegű kiadásait. A Start mintaprogram és az egyéb közfoglalkoztatás 2015. évről áthúzódó programelemei 2016. február 28-ával zárultak. 2016. márciusában 9 programelem indult, majd év végén további 3. A teljes felhasználása a bér és járulékkeretnek azért nem történt meg, mert azon programelemeknél, melyek 2017. február végén zárulnak, a 2016. decemberi valamint a 2017. januári és februári bér és járulék kifizetéshez megkapta önkormányzatunk az előleget, így a támogatási összeg a rendeletbe a személyi juttatások és járulékok közé beépítésre is került, viszont tényleges felhasználás nem kapcsolódhat hozzá 2016. évben. A kapott előleg összege a 2016. évi maradványunk részét képezi.
- A dologi kiadásoknál a teljesítés 85%-os, megtakarítás jelentkezett a zöldterület kezelés, a közvilágítás, városgazdálkodás, település egészségügyi feladatok ellátása, illetve az oktatási vagyon működtetése kormányzati funkción.
- A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 81 %. Itt jelenik meg az a több mint 538 millió Ft, amit az Önkormányzat a Társulás által fenntartott két intézménye után, mint állami támogatás igényelt, majd a szükséges önkormányzati kiegészítéssel együtt átadott a Társulásnak, a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramhoz kapcsolódóan átadott támogatás, a Regionális Hulladékkezelő Kft. által megfizetett 2016. évi bérleti díj továbbutalt összege a települési önkormányzatok felé, a szúnyoggyérítési feladatokra kapott támogatás önkormányzatoknak továbbutalt része, az előző évi állami támogatás visszafizetésének összege, a Társulás által pályázati forrásból beszerzett gépjármű áfájának összege. Itt jelenik meg a Liget Fürdő működéséhez biztosított támogatás (33 millió Ft), az iskolatej programhoz kapcsolódóan közel 2 millió Ft összegben történt meg az önkormányzat által vállalt saját erő átutalása. Ezen a jogcímen jelenik meg a Zöldpark Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, holtágak üzemeltetése, sportcsarnok működtetése, az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók bérjellegű kiadásaira (28 millió Ft), temető üzemeltetésre átadott pénzeszköz) biztosított támogatások összege, valamint a bölcsődei feladatellátáshoz, a gimnázium kollégiumának, az orvosi ügyelet, az önkéntes tűzoltóság, a GYÜSZ-TE, a helyi buszközlekedés működéséhez, illetve a civil és sport szervezetek részére megítélt és folyósított támogatások összege. A helyi közösségi közlekedés 889.000 Ft összegű pályázati támogatását a Mobilbusz Kft. részére egy összegben továbbutalta az Önkormányzat.
- A működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása jogcímen 12 millió Ft kiadás teljesült a Gyomaközszolg Kft. likviditásának biztosítása érdekében, a Körösök Völgye Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület visszafizette az Önkormányzat részére a LEADER programhoz megelőlegezett támogatás 1.943 E Ft összegét, melyből a testület döntésének megfelelően 1.371 E Ft kölcsönt nyújtottunk az Egyesület működésére és a Helyi Fejlesztési Stratégia kidolgozására, továbbá 600 E Ft összegű kölcsönt (adminisztratív hibából adódó állami támogatás megelőlegezése) biztosított az Önkormányzat a Tulipános Nonprofit Kft. részére.
- Ellátottak pénzbeli juttatása címén 56 millió Ft kifizetése történt meg az Önkormányzatnál.
- A tervezett felújításokból közel 22 millió Ft értékű munka valósult meg, melyből 2.495 ezer Ft a Népliget út 2. szám alatti épület energetikai tervdokumentációjának elkészítése során merült fel, 3.410 ezer Ft a Pedagógiai Szakszolgálat részére történő iroda kialakításhoz kapcsolódik a Mirhóháti úton, a Pájer kemping faházának tetőhéjazat felújítása 429 E Ft-ba került, parkolók engedélyezési és felújítási tervére 1.905 ezer Ft-ot fizetett ki a város, továbbá a gyepmesteri telep felújítási munkáira kifizetett összeg 9.248 ezer Ft volt, a Járási Hivatal épületének tetőfelújításához 2.565 E Ft-ot biztosított az Önkormányzat, a Szivárvány óvoda épületének nyílászáró cseréje 1.600 E Ft-ba került.
- A tervezett beruházások több mint 113 millió Ft értékben valósultak meg és az alábbi fő tételek alkotják:
- a Start mintaprogram programelemeihez kis értékű, nagy értékű gépek (ágaprító gép, mini kotrógép), berendezések és járművek vásárlása történt 26.872 ezer Ft értékben
- Kerékpárút építéshez telekvásárlás, buszváró és járdaépítés, parkoló építés történt 1.010 ezer Ft összegben
- Belterületi közlekedésbiztonsági terv készült 1.524 E Ft összegben
- Kerékpárút építéshez kapcsolódóan terv felülvizsgálat és egyéb engedélyek költségei jelentkeztek 3.114 E Ft összegben
- Gyalogátkelőhely építés történt 1.970 E Ft értékben
- Elkészült az Ipari Park bekötőút nyomvonal áthelyezésének projektterve 1.270 E Ft értékben
- Játszótéri játékok telepítésére került sor Nagylaposon 900 E Ft összegben
- 40 db fémpad készült, melynek költsége 200 E Ft volt
- Seprőgép, fűnyíró és lombszívó beszerzésére került sor 2.159 E Ft értékben
- Elkészült a Németzugi szivattyútelep üzemeltetéséhez szükséges elektromos kapcsolószekrény 935 ezer Ft értékben
- 40 db padláb legyárttatása is megtörtént 452 ezer Ft összegben
- Területvásárlás történt 5.500 ezer Ft összegben
- Engedélyes tervek készültek az autóbusz-pályaudvar kialakításához és a településközpont megújításához 8.382 ezer Ft értékben
- TOP-os energetikai korszerűsítési projekttervek 7.005 E Ft összegben
- Koncepció terv készült a gyomai piactéren fedett elárusítóhely kialakítására 381 E Ft értékben
- Óvoda épület bővítésére koncepcióterv készült 1.207 ezer Ft összegben
- Kis értékű gépek, berendezések vásárlása történt 250 ezer Ft értékben városgazdálkodási, mezőőri és polgárvédelmi feladatok ellátásához
- Gépjármű vásárlásra került sor 5.100 ezer Ft összegben
- Megtörtént a Zöldpark Nonprofit Kft. jegyzett tőkéjének felemelése 2.500 ezer Ft összegben
- A műfüves pálya kialakításához biztosított önerő összege 8.404 ezer Ft
- A Bethlen Gábor Szakképző Intézettől visszavett épület ellentételezéseként megvalósított fejlesztések összege 18.093 ezer Ft
- Beszereztünk hangtechnikai eszközöket 1.080 ezer Ft értékben (Közművelődési érdekeltségnövelő támogatás pályázatának 2016. évi önerő terhére)
- 2 db számítógép és monitor vásárlása történt 596 ezer Ft összegben az építéshatóságra, továbbá szerver, színes fénymásoló, számítógépek, szoftver és telefonkészülék beszerzés történt 6.201 E Ft értékben
- A térfigyelő kamerarendszer kiépítésére 3.378 ezer Ft-ot költöttünk a vizsgált időszakban
- Előadói pulpitus vásárlás történt 190 E Ft összegben
- Kis értékű tárgyi eszközök (mosógép, porszívó, hangszerek, vasaló, kültéri padok, fűnyíró, kávéfőző, tárgyalószékek, IP telefon) beszerzése az oktatási intézményeinkbe 481 ezer Ft összegben
- Klímavásárlás az Kállai Ferenc Alapfokú Művészeti Intézménybe 250 E Ft összegben
- Ütéscsillapító a Kis Bálint Általános Iskola Hősök úti épületegységébe 700 E Ft értékben
- Kis értékű tárgyi eszköz beszerzésekre került sor a polgárvédelmi bázisra, illetve a közterület felügyelethez kapcsolódóan 144 E Ft összegben
- A Bárka látogatóközpontba makett gyűjteményt vásároltunk 700 E Ft értékben
- A ravatalozóink felújítására 1.736 E Ft-ot fordítottunk
- A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a KÖZOP-os kerékpárút építéshez kapcsolódó támogatás visszautalás 2.595 ezer Ft összege, a fiatal házasok részére nyújtott támogatás 320 ezer Ft összege, 94 ezer Ft értékben történt pénzeszköz átadás a társulás részére a hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztéséhez kapcsolódóan, a környezetvédelmi alapból nyújtott támogatás összege 3.600 ezer Ft, 7 ingatlan esetében biztosított az önkormányzat támogatást szennyvíz csatlakozási pont kiépítéséhez 669 ezer Ft összegben, a Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Önkormányzati Társulás részére 222 E Ft-ot biztosított az Önkormányzat pályázati önerőként, továbbá a Liget Fürdő Kft. részére 585 ezer Ft támogatást nyújtott a város az esetlegesen megvalósítandó csúszdapark tendertervéhez.
- A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg az első lakáshoz jutók részére nyújtott visszatérítendő támogatás 680 ezer Ft összege.
- A finanszírozási kiadások között kellett elszámolni a betételhelyezés halmozott összegét.
Bevételek alakulása:
Adatok ezer forintban
Adatok ezer forintban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei %-ban
|
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
|
877999
|
939720
|
939720
|
100,00
|
Közhatalmi bevételek
|
381000
|
446283
|
446279
|
99,99
|
Intézményi működési bevételek
|
79592
|
138757
|
136474
|
98,35
|
Működési célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, támogatási kölcsön visszatér.
|
401540
|
497965
|
476634
|
95,72
|
Önk. Felh.költs.tám.
|
0
|
31768
|
31768
|
100,00
|
Felhalmozási bevételek
|
12000
|
12619
|
5583
|
44,24
|
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, tám.kölcsön visszatér.
|
29902
|
102524
|
86722
|
84,59
|
Működési célú finanszírozási bevétel
|
94544
|
205220
|
205220
|
100,00
|
Felhalmozási célú finanszírozási bevétel
|
417940
|
723029
|
1568484
|
216,93
|
Bevételek összesen
|
2294517
|
3097885
|
3896884
|
125,79
|
- Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 939.720 E Ft támogatásban részesült, mely támogatási összegek az önkormányzati kötelező feladatok finanszírozását szolgálták.
- A realizálódott közhatalmi bevételek 65 millió Ft-tal haladják meg az eredeti tervet, amiből 60 millió Ft az iparűzési adóbevételnél realizálódott, 7 millió Ft az építményadónál. A többi adónemnél némi elmaradás jelentkezett az eredeti költségvetésbe tervezett összegekhez képest, a legnagyobb mértékű bevételkiesés az idegenforgalmi adónál jelentkezett, 1,5 millió Ft összegben.
- A saját bevétel az eredeti tervet jelentősen meghaladva teljesült, a realizálódott bevétel összege 136 millió Ft. A bérleti díjak tervet meghaladó teljesülése elsősorban azzal magyarázható, hogy az Alföldvíz Zrt. által a szennyvíz-és ivóvízhálózatra fizetett bérleti díjakból a rekonstrukciós feladatokra befolyó bevétel terv szintjén a felhalmozási bevételek között jelent meg, a teljesítés viszont a működési bevételek között realizálódott. A realizálódott kamatbevétel összege meghaladja a 6,8 millió Ft-ot, mely részben a folyószámla után kapott kamatot jelenti, részben pedig az egyéb szabad forrás lekötéséből származó kamatot foglalja magába. Az áfa visszatérülésből származó bevétel összege meghaladja a 9 millió Ft-ot. A Start mintaprogram keretei között 11,3 millió Ft értékben történt termény-és termék értékesítés (búza, napraforgó, homoktövis, virág, tojás, seprű, bárány stb.). A mintaprogramba be nem vont önkormányzati földeken megtermelt kukorica értékesítéséből 3,8 millió Ft bevétel folyt be. A temető üzemeltetéséből származó bevétel összege 13,7 millió Ft.
- A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök, kölcsönök visszatérítése 95 %-ban teljesültek. Itt jelenik meg a Start mintaprogramra és az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatás 418.260 E Ft összege, a mezőőri támogatás 4.050.E Ft összege. A befolyt földalapú támogatás összege 18.145 E Ft továbbá a 2014. évi ÁROP 1.A.3 szervezetfejlesztési pályázathoz kapcsolódóan 4.541 E Ft realizálódott. Csárdaszállás és Hunya Község Önkormányzata a hivatal 2015. november és december havi költségeihez elutalta a bekért kiegészítés összegét 1.812 E Ft összegben, Csárdaszállás biztosította az óvodai feladatellátás 2015. évi kiegészítő támogatását 100 Ft összegben, továbbá mindkét önkormányzat átadta a 2016. januártól novemberig terjedő időszak hivatali működéséhez szükséges saját erő összegét (7.345 E Ft). A szúnyoggyérítési feladatok ellátásához a települési önkormányzatok részéről átutalt támogatás összege 475 E Ft (3 települési önkormányzat részéről nem történt meg a szükséges hozzájárulás megfizetése), a 2015. évi Autómentes napra elnyert támogatás összege 150 E Ft. A KLIK - az Alapfokú Művészetoktatási Intézményben beszedett tandíj összegének 30%-át - 985 E Ft-ot utalt át önkormányzatunk részére. A kormányhivatal a nyári diákmunkára 4.791 E Ft-ot biztosított Önkormányzatunk részére. Az Erzsébet utalványra kapott támogatás összege: 7.070 E Ft. A műfüves pálya fenntartásához a Gyomaendrődi Gyermeklabdarúgó Egyesület és a Gyomaendrődi Futball Club 500-500 E Ft-tal járult hozzá. Segély és köztemetés visszafizetés jogcímén 364 E Ft folyt be az önkormányzathoz. A Gyomaközszolg Kft. részére nyújtott kölcsönből az elmúlt évben 4,4 millió Ft térült vissza. A Tulipános Óvoda visszafizette az állami támogatás megelőlegezésére biztosított 600 E Ft összegű kölcsönt. A Körösök Völgye Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület visszafizette a Leader program költségeinek finanszírozásához megelőlegezett 1.371 E Ft-ot, illetve a Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Alapítványtól is visszatérült az 1.175 E Ft összegű megelőlegezett támogatás.
- A felhalmozási bevételeknél Templomzugitelekés egyébingatlan értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 4.965 E Ft összegben, 118 E Ft összegben számítógépek értékesítése történt, illetve Kétsoprony és Ecsegfalva községek 500 E Ft értékben üzletrészt vásároltak a Gyomaközszolg Kft-ből.
- A támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök, valamint felhalmozási célú visszatérítendő támogatások és kölcsönök közel 87 millió Ft összegben teljesültek. Itt jelenik meg a DAOP 5.2.1/A-2011. és az 5.2.1/D-2008 belvizes projektekhez kapcsolódóan érkezett 14.352 ezer Ft összegű támogatás. A TOP-5.1.2. Foglakoztatási paktum pályázat támogatási előlegének összege 13.906 E Ft, a GINOP-7.1.2 Lapátos pályázathoz kapcsolódóan érkezett támogatás összege 991 E Ft, a Lélekkel a Körösök mentén projekthez kapcsolódó elszámolás támogatási összege 1.020 ezer Ft. Az út-és csatorna érdekeltségi hozzájárulás címén befolyt összeg 1.140 E Ft. A lakosság részéről a lakás, elemi kár-és belvízkölcsön törlesztések 1.905 E Ft összegben teljesültek. A Körös-szögi Kistérség KEOP-1.1.1/c/13 pályázat (Hulladékgazdálkodási rendszer továbbfejlesztése) áfa és támogatás megelőlegezésére, valamint a projekt önerejére átutalt 48.417 E Ft (40.554 E Ft áfa megelőlegezés, 1.105 E Ft támogatás megelőlegezés és 6.759 E Ft önerő visszatérítés) visszafizetésre került az önkormányzat részére. Megtörtént az Alföldvíz Zrt. részéről a 2015. évi vízterhelési díj átutalása 598 E Ft összegben, továbbá a Körösök Völgye Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület LEADER programjának előfinanszírozására biztosított 1.943 E Ft visszautalása. A GYÜSZ-TE visszafizette az Önkormányzat felé fennálló 2.000 E Ft összegű kölcsöntartozását. A Kis Bálint Általános Iskola Alapítványa 450 E Ft összeggel járult hozzá az iskola udvarának fejlesztéséhez.
- Felhalmozási célú önkormányzati támogatás: Itt jelenik meg a muzeális intézmények szakmai támogatásának 1.500 E Ft összege, az 1.717 E Ft összegű közművelődési érdekeltségnövelő támogatás és a Térségi Szociális Gondozási Központ konyha fejlesztésére kapott 28.551 E Ft összegű támogatás.
- A finanszírozási bevételek között jelenik meg a felhasznált maradvány összege valamint a lekötött bankbetét megszüntetésének halmozott összege.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata gazdasági szervezettel rendelkező, valamint gazdasági szervezettel nem rendelkező intézményeinek szöveges indoklása a 2016. évi gazdálkodásuk alakulásáról
Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv 2016. évi gazdálkodása
A Közös Hivatal elismert hivatali létszáma 2016. évben 39,69 fő. Ebből a létszámból 36,95 főre nyújt az állam támogatást Gyomaendrőd vonatkozásában, 1,09 főt finanszíroz Csárdaszállás esetében és 1,65 főt Hunya Községben. Gyomaendrődön 44 főre terveztünk bérjellegű kiadást. A települések önkormányzatai vállalták a tényleges és a finanszírozott létszám különbözetéből eredő kiegészítés biztosítását. Csárdaszállás 6.133 E Ft-ot utalt át Gyomaendrőd önkormányzatának, Hunya Község Önkormányzata 3.124 E Ft-ot adott át ezen feladathoz. 2016. év utolsó hónapjának települések közti elszámolására 2017. évben került sor (Hunya 656 E Ft, Csárdaszállás 561 E Ft kiegészítést biztosított még a 2016. évi feladatellátáshoz) a végleges kiadások és bevételek összegeinek ismeretében. Gyomaendrőd a hivatal működési kiadásainak finanszírozására 182 millió Ft állami támogatást, a bérkompenzáció finanszírozására 2,5 millió Ft-ot kapott. A Közös Hivatalnál teljesült kiadások összege 228 millió Ft volt. A kiadások finanszírozásánál figyelembe kell venni a hivatal 8,5 millió Ft összegű tárgyévi bevételét, illetve a két kistelepülés által biztosított kiegészítés összegét (9,2 millió Ft). Így a hivatal működéséhez az előző évi maradványból felhasznált támogatási összeg közel 26 millió Ft.
Az alábbi táblázatok összevontan mutatják a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal kiadásait és bevételeit, azaz tartalmazzák mindhárom telephely (Gyomaendrőd, Csárdaszállás és Hunya) teljesült kiadásait és realizálódott bevételeit.
Adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj / a mód. ei. %-ban
|
Személyi juttatások
|
139031
|
143753
|
139766
|
97,23
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
39972
|
41279
|
40480
|
98,06
|
Dologi kiadás
|
41752
|
50269
|
41436
|
82,43
|
Műk.c.tám.ért.kiadás és ÁH-on kívülre peszk.átadás
|
4572
|
4572
|
4572
|
100,00
|
Ellátottak pénzbeli juttatása
|
0
|
150
|
123
|
82,00
|
Működési kiadás
|
225327
|
240023
|
226377
|
94,31
|
Felhalmozási kiadás
|
0
|
3750
|
1462
|
38,99
|
Kiadások mindösszesen
|
225327
|
243773
|
227839
|
93,46
|
Függő kiadás
|
|
|
|
|
A hivatalnál a személyi juttatásokra és a hozzá kapcsolódó járulékokra 180 millió Ft került kifizetésre. Itt jelennek meg az építéshatósági, a kisegítő személyzet, a közterület felügyelő és az igazgatási feladatokat ellátók bér és járulék költségei. Az igazgatási kormányzati funkción belül külön bontáson és külön szervezetkódon jelennek meg a kirendeltségeken (hunyai és csárdaszállási) dolgozó köztisztviselők.
A felmerült dologi és egyéb folyó kiadás összege 41 millió Ft volt.
A működési célú pénzeszköz átadások, támogatásértékű kiadások teljesítési adatai között jelenik meg a Zöldpark Kft. által végzett épülettakarításra havonta kifizetett 381 E Ft.
A jegyzői hatáskörbe tartozó segélykifizetések 123 E Ft összegben merültek fel.
A felhalmozási kiadások között 1.462 E Ft teljesült. Szükségessé vált az ESET biztonsági szoftver megújítása, földkönyv és egyéb szoftver beszerzése, kis értékű informatikai eszközök, fénymásoló, akkumulátor, porszívó és szalagfüggöny vásárlása.
Adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei %-ban
|
Intézményi működési bevétel
|
264
|
1947
|
1937
|
99,49
|
Műk.c.támért.bev.
|
0
|
3286
|
3259
|
99,18
|
Közhatalmi bev.
|
260
|
1650
|
1650
|
100,00
|
Felhalmozási bevétel
|
|
1613
|
1613
|
100,00
|
Maradvány igénybevétele
|
|
59
|
59
|
100,00
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
224803
|
235218
|
219436
|
93,29
|
Bevételek összesen
|
225327
|
243773
|
227954
|
93,51
|
A közhatalmi bevételeknél igazgatási szolgáltatási díjbevételek és bírságbevételek realizálódtak.
Az intézményi működési bevételek tartalmazzák az építéshatósági igazgatási szolgáltatási díjbevételeket, továbbszámlázott bevételek összegét és kamatbevételeket.
A támogatásértékű működési bevételek között jelent meg a hunyai önkormányzat által a közös hivatalnál jelentkező segélyek kifizetéséhez átadott támogatás összege, valamint a választásokra leutalt támogatás összege.
A felhalmozási bevételek között az Opel gépjármű, valamint használt számítógépek és monitorok értékesítéséből származó bevételek realizálódtak.
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd Város Önkormányzata által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása
1. Határ Győző Városi Könyvtár 2016. évi gazdálkodása
Kiadások alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj / a mód. ei. %- ban
|
Személyi juttatások
|
8656
|
9195
|
9161
|
99,63
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
2270
|
2400
|
2393
|
99,71
|
Dologi kiadás
|
8254
|
8453
|
8165
|
96,59
|
Működési kiadás
|
19180
|
20048
|
19719
|
98,36
|
Felhalmozási kiadás
|
200
|
385
|
383
|
99,48
|
Kiadások mindösszesen
|
19380
|
20433
|
20102
|
98,38
|
A Könyvtár általános működését elemezve megállapítható, hogy személyi juttatásokra és a munkaadót terhelő járulékokra 11,5 millió Ft került kifizetésre.
A dologi kiadások között 8,1 millió Ft teljesült.
A Könyvtár állománygyarapításra 3.382 E Ft-ot költött. A könyvek, folyóiratok az igényekhez igazodva kerültek beszerzésre annak tükrében, hogy a felhasználás év végén ne haladja meg a rendelkezésre álló keretet.
Az intézmény 2016. évben könyvtári célú érdekeltségnövelő támogatás címén 1.601 E Ft-ban, az önkormányzat kulturális feladatok támogatására települési szinten 15.903 E Ft támogatásban részesült. A 13/2013. (II.14.) EMMI rendelet alapján a kulturális feladatokra biztosított támogatás 10%-át állománygyarapításra kell felhasználni. A Könyvtár mindkét jogcímen járó támogatást könyvek, folyóiratok és egyéb információhordozók beszerzésére használta fel, ezen a jogcímen 3.382 E Ft kiadás merült fel az intézménynél.
A Selyem úti épület energia kiadásaiból a Könyvtárra nem történt költségosztás, éves szinten a megtervezett keret 1.134 E Ft+áfa.
A beruházások között jelentkezik a 200 ezer forint alatti kis értékű tárgyi eszközök beszerzése. Az intézmény irodai széket, diktafont, digitális fényképezőgépet, E-book olvasót, szünetmentes tápegységet, egeret és kávéfőzőt vásárolt.
Bevételek alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei %-ban
|
Intézményi működési bevétel
|
350
|
323
|
319
|
98,76
|
Működési célú támogatás
|
0
|
300
|
300
|
100,00
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
19030
|
19800
|
19719
|
99,59
|
Maradvány igénybevétele
|
0
|
10
|
10
|
100,00
|
Bevételek összesen
|
19380
|
20433
|
20348
|
99,58
|
Az intézmény saját bevétele 319 E Ft összegben teljesült, mely fénymásolásból, internet és egyéb könyvtári szolgáltatásnyújtásból realizálódott.
A működési célú támogatásértékű bevétel összege 300 E Ft, mely támogatás a Nemzeti Kulturális Alaptól érkezett. Az intézmény 2016. évben 75 E Ft összeget használt fel belőle.
Az irányító szervtől kapott támogatás összege meghaladja a 19,7 millió Ft-ot.
Az előző évi maradvány beépítésre került a költségvetésbe, melynek felhasználása megtörtént.
2. Kállai Ferenc Kulturális Központ 2016. évi gazdálkodása
Kiadások alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. /a mód. ei. %- ban
|
Személyi juttatások
|
11783
|
12103
|
11988
|
99,05
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
3181
|
3407
|
3334
|
97,86
|
Dologi kiadás
|
12303
|
20760
|
19801
|
95,38
|
Működési kiadások összesen
|
27267
|
36270
|
35123
|
96,84
|
Beruházás
|
0
|
227
|
226
|
99,56
|
Felhalmozási kiadások összesen
|
0
|
227
|
226
|
99,56
|
Kiadások mindösszesen
|
27267
|
36497
|
35349
|
96,85
|
Az intézménynél a bérek és a járulékok összességében a tervezett szinten alakultak. A személyi juttatásoknál 115 ezer forint megtakarítás, míg a járulékok tekintetében 73 ezer forint megtakarítás jelentkezett.
A dologi kiadásoknál megtakarítás mutatkozik, azonban a megtakarítás nem fedezi a bevételek csökkenését. Így év végére az intézmény költségvetésében a 28.243 ezer forint összegű önkormányzati támogatás teljesítéséhez 1.131 ezer forint összegű plusz kiegészítő támogatást kellett biztosítania az önkormányzatnak. Ennek oka egyrészt, hogy a bevételek nagyarányú elmaradását a kiadás megtakarítások nem tudták fedezni, másrészt pedig az Adventi Vásár támogatására az E-On szolgáltató által biztosított 500 ezer + Áfa támogatás 2016. évben nem érkezett meg az intézmény bankszámlájára.
A dologi kiadások közül 3.082 ezer forint volt a lapkiadás költsége, melynél a hirdetésekből nettó 408 ezer forint bevétel realizálódott. A turisztikai élményelemek, kilátó, vízi színpad és a Körös Látogatóközpont dologi kiadásainak összege 1.440 ezer forint, a bevételek teljesítése nettó 947 ezer forint volt. A művelődési központ dologi kiadásainak teljesítése 7.135 ezer forint, mely az eredeti előirányzathoz képest 1.009 ezer forint megtakarítást mutat, azonban a bevétek alakulása nagyban elmarad az eredeti tervtől. Az 5.300 ezer forintos eredeti tervvel szemben a teljesítés csak 3.152 ezer forint. A plusz önkormányzati támogatás nyújtása a művelődési ház esetében a nagymértékű bevételcsökkenés miatt vált szükségessé.
A kiemelt állami ünnepek, a Sajt és Túrófesztivál és a Nemzetközi Halfőző rendezvények összes kiadása 7.797 ezer forint összegben teljesült. A működési bevételek teljesítése 1.999.ezer forint, mely magába foglalja a bérleti díjakat, reklámbevételeket és a részvételi díjakat. Vállalkozásoktól 200 ezer forint összeg folyt be a rendezvényekkel kapcsolatosan.
Bevételek alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. /a mód. ei. %-ban
|
Intézményi működési bevételek
|
7600
|
8019
|
6909
|
86,16
|
Működési célú átvett pénzeszközök
|
0
|
205
|
205
|
100,00
|
Előző évi maradvány
|
0
|
30
|
30
|
100,00
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
19667
|
28243
|
28243
|
100,00
|
Bevételek összesen
|
27267
|
36497
|
35388
|
96,96
|
A Kállai Ferenc Kulturális Központ a bevételek elmaradása miatt a tervezett támogatással 2016. évben nem tudta a folyamatos gazdálkodást, működést megoldani. A feladatok ellátásához 1.131 ezer forint összegű plusz kiegészítő támogatást kellett biztosítania az önkormányzatnak.
3. Szent Antal Népház 2016. évi gazdálkodása
Kiadások alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. /a mód. ei. %- ban
|
Személyi juttatások
|
9457
|
9560
|
9410
|
98,43
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
2553
|
2557
|
2546
|
99,57
|
Dologi kiadás
|
3800
|
6020
|
4491
|
74,60
|
Működési kiadások összesen
|
15810
|
18137
|
16447
|
90,68
|
Beruházás
|
0
|
401
|
294
|
73,32
|
Felhalmozási kiadások összesen
|
|
401
|
294
|
73,32
|
Kiadások mindösszesen
|
15810
|
18538
|
16741
|
90,31
|
Az intézmény 2016. február 1-jén kezdte meg működését, bérekre és járulékaira közel 12 millió Ft került kifizetésre.
A dologi kiadások teljesítése közel 4,5 millió Ft. A Szent Antal Zarándokházban és sütőházban 1.584 E Ft dologi kiadás jelentkezett, a Bárka Látogatóközpontban 183 E Ft, a Tájházakban 830 E Ft, a Népházban 1.894 E Ft dologi költség merült fel. Az előirányzatok közé beépítésre került az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Kubinyi Ágoston Program keretében megítélt 1.500 E Ft összegű támogatás, mely a tájház műtárgyainak állagvédelmi költségeire fordítható. A támogatásból 2016-ban felhasználás nem történt.
A beruházások között kis értékű tárgyi eszközök – pénztárgép, fűnyíró, poroltó – beszerzésére került sor, valamint a Bárka Látogatóközpontba halászati eszközök vásárlására volt szükség.
Bevételek alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. /a mód. ei. %-ban
|
Intézményi működési bevételek
|
3400
|
4096
|
3927
|
95,87
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
12410
|
14442
|
12875
|
89,15
|
Bevételek összesen
|
15810
|
18538
|
16802
|
90,64
|
Az intézményi saját bevételek 3.927 E Ft összegben teljesültek. A Tájháznál az eredetileg betervezett 800 E Ft helyett 1.383 E Ft realizálódott. A tájházban szervezett 1 napos rendezvények mellett népszerűek voltak a kemencés bemutatók és a kézműves foglalkozások. A Népháznál a tervezett 800 E Ft-tal szemben 1.007 E Ft bevétel folyt be, továbbá a Turisztikai pályázat projektelemei közül a szálláshely és a sütőház bevétele 1.245 E Ft, a betervezett 1.400 E Ft 89 %-a. A Bárka Látogató Központ belépőjéből származó bevétel összege 293 E Ft, ami a tervezett bevétel 73 %-a. Az intézmény is működtet olyan projektelemeket, amelyek a Lélekkel a Körösök mentén elnevezésű önkormányzati beruházás részét képezik, így a vállalt indikátorok teljesítésére itt is fokozott figyelmet kell fordítani a jövőben is.
Az irányító szervtől igénybe vett támogatás összege 12,8 millió Ft.
4. Városi Egészségügyi Intézmény 2016. évi gazdálkodása
Kiadások alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj / a mód. ei. %-ban
|
Személyi juttatások
|
71151
|
72269
|
64012
|
88,57
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
19330
|
19633
|
17880
|
91,07
|
Dologi kiadás
|
76669
|
113128
|
97530
|
86,21
|
Működési kiadások
|
167150
|
205030
|
179422
|
87,51
|
Felhalmozási kiadások
|
0
|
5615
|
757
|
13,48
|
Kiadás mindösszesen
|
167150
|
210645
|
180179
|
85,54
|
Az intézménynél bérekre és járulékaira közel 82 millió Ft került kifizetésre.
Az alapilletményeknél jelentkező megtakarítás részben a védőnői feladatellátáshoz kapcsolódik, ahol 1 dolgozó táppénzes állományba került, a helyettesítését belsőleg oldotta meg az intézmény, másrészt pedig a gyógytornász táppénzes állományával indokolható.
A dologi kiadások 99 millió Ft összegben teljesültek 2016. évben, mely a rendelkezésre álló keret 86%-át jelenti.
A felhalmozási kiadások között kis értékű tárgyi eszközök – informatikai eszközök, mosógép és a védőnői feladatok ellátásához hallásvizsgáló készülék, lézer nyomtató, hősugárzó, műanyag-és forgószékek - beszerzése történt.
Bevételek alakulása: adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei. %-ban
|
Intézményi működési bevétel
|
7767
|
8616
|
8616
|
100,00
|
Műk.célú tám.értékű bevétel
|
157383
|
173065
|
173065
|
100,00
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
2000
|
8549
|
7058
|
82,56
|
Maradvány igénybevétele
|
0
|
20415
|
20415
|
100,00
|
Bevételek összesen
|
167150
|
210645
|
209154
|
99,29
|
Az intézményi saját bevételek több mint 8,5 millió Ft összegben teljesültek, melyből 1.312 ezer Ft bérleti díj bevétel volt, a továbbszámlázott bevétel összege 2.973 ezer Ft, kamat és egyéb bevétel több mint 693 ezer Ft összegben realizálódott és a vállalkozó orvos által megtérített kártérítési összeg, melyet az intézmény tovább utalt az OEP részére, 3.637 ezer Ft összegben teljesült.
Az irányító szervtől kapott támogatás összege 7 millió Ft volt.
Az előző évi, feladatellátás finanszírozásához biztosított támogatásból képződött maradvány beépítésre került a költségvetésbe, mely összeg a működési és beruházási kiadások forrásául szolgált.
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda 2016. évi gazdálkodása
Az intézményi feladatellátás mutatói
A térségi feladatellátás keretében a Gyomaendrődi Önkormányzat közigazgatási területén 3 óvodai telephellyel, Csárdaszállás Önkormányzatának közigazgatási területén 1 óvodai telephellyel működött az intézmény.
Az ellátotti létszám a következőképpen alakult 2016. évben:
megnevezés
|
2015. október 1.-i létszám (fő)
|
2016. október 1.-i létszám (fő)
|
teljes idejű óvodai nevelésre szervezett csoportban lévők nem sajátos nevelési igényű gyermekek
|
184
|
182
|
két főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű
|
7
|
5
|
három főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű gyermekek
|
2
|
3
|
összes ellátotti gyermeklétszám
|
193
|
190
|
Az intézménynél a gyermeklétszám kismértékű csökkenése tapasztalható. 2015/2016 tanévben 9 csoportszámmal működött az óvoda.
Foglalkoztatottak alakulása
Az intézmény 2016. január 1.-i engedélyezett létszámkerete 32 fő, melyből 18 fő az óvodapedagógus, 9 fő dajka, 3 fő pedagógiai asszisztens, 1 fő óvodatitkár és 1 fő fűtő munkakörben került foglalkoztatásra.
Az óvodai közalkalmazottak bérére az állam támogatást biztosít. Az óvodapedagógusok létszámát óvodaszervezési paraméterek alapján képlet segítségével határozza meg az állam. Az év első nyolc hónapjára az óvodapedagógusok elismert létszámát 17,5 főre, az utolsó négy hónapra vonatkozóan 17,2 főre állapította meg. A támogatás megállapításánál a dajkák száma a csoportok számát nem lépheti túl, az elszámolás alapja a dajkák átlagos statisztikai állományi létszáma. Az év folyamán 9 fő volt az átlagos statisztikai létszám a dajkák esetében. A pedagógiai asszisztens és az óvodatitkár bérére szintén támogatást biztosít az állam, 2016. január 1.-től a törvény adta lehetőséget kihasználva (3 óvodai csoportonként 1 fő pedagógiai asszisztens alkalmazható) 3 pedagógiai asszisztens foglalkoztatására került sor, melyre az állami támogatást megigényelte az intézmény. Az óvodapedagógusok között 4 fő a pedagógus II. kategóriába sorolt pedagógus, melyből 3 fő még 2014. előtt, 1 fő pedig 2015. december 31-ig szerezte meg a minősítést. A minősítésből adódó többletkiadáshoz a kiegészítő állami támogatás igénylése megtörtént.
Bevételek alakulása
adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. Ei %
|
Intézményi működési bevétel
|
223
|
222
|
99,55
|
Működési célú támogatás
|
3613
|
3613
|
100,00
|
Működési célú átvett pénz
|
948
|
948
|
100,00
|
Felhalmozási célú átvett pénz
|
315
|
315
|
100,00
|
Maradvány (műk. célú)
|
16
|
16
|
100,00
|
Irányító szervtől kapott támogatás
|
120291
|
119587
|
99,41
|
Bevételek összesen
|
125406
|
124701
|
99,44
|
A 222 E Ft intézményi működési bevételből 40 E Ft a csárdaszállási telephelyen jelentkezett, mint intézményi ellátási díj bevétel, a gyomaendrődi telephelyeken 179 E Ft a megszüntetett Szabadság utcai óvoda rezsiköltségeinek továbbszámlázásából származik, továbbá 3 E Ft a kamatbevétel összege.
Működési célú támogatásértékű bevételként jelentkezett a „A Hulladék érték - Szelektáld! - Hasznosítsd!” elnevezésű pályázat támogatása 3.613 E Ft összegben. A 100 %-ban támogatott projekt keretében olyan hulladékgazdálkodási rendezvénysorozat megvalósítása volt a cél, mely az óvodás korosztálytól a felnőtt lakosságig széles szegmens bevonásával nyújt lehetőséget a szelektív hulladékkal kapcsolatos ismeretek megszerzésére. A projekt terhére városi szintű elektronikai hulladékgyűjtő verseny, környezettudatos játszóházak, Gryllus Vilmos koncert került megrendezésre. Jelentős játék beszerzés és egyéb eszköz beszerzés valósult meg, továbbá sor került promóciós és reklámanyagok beszerzésére is.
A működési célú átvett pénzeszköz összege 948 E Ft, mely a következő pályázati pénzösszegeket foglalja magába.
- Az intézmény az Alföldvíz Zrt-hez benyújtott „ A víz világnapja” rajzpályázaton 150 E Ft támogatásban részesült, melyet óvodai kirándulás céljára használhatott fel.
- A Generali biztosító „Szimba” pályázatán az intézmény 150 E Ft-ot nyert, mely eséscsillapító gumiburkolat vásárlását tette lehetővé.
- Az Erdei Óvoda elnevezésű projekt 90%-ban támogatott, 648 E Ft a támogatás összege. A pályázat keretében a Kistérségi Óvoda valamennyi nagycsoportos gyermeke (60 fő) részt vett az Erdei Ovi programon, melynek keretében három napig a Templom-zugi holtág természetes környezetében ismerkedtek az élővilággal és a környezetvédelemmel. A gyermekek utaztatása, a napi háromszori étkezés, valamint a programok és pihenőhely biztosítása a projekt keretében történt.
Államháztartáson kívülről 315 E Ft az óvoda vacsora megrendezéséből származó többletbevétel, melyet az intézmény játékok vásárlására és mozgásfejlesztő udvari játékok telepítésére fordított.
Az irányító szervtől kapott támogatás összege 119.587 E Ft volt, melyből az állami támogatás 119.383 E Ft, állami támogatásként jelentkezik még a bérkompenzációra nyújtott támogatás összege. Kiegészítő önkormányzati támogatás nyújtására nem volt szükség.
Kiadások alakulása
adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj / a mód. Ei %
|
Személyi juttatások
|
84859
|
84859
|
100,00
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
23467
|
23467
|
100,00
|
Dologi kiadás
|
15938
|
15059
|
94,48
|
Működési célú támogatásértékű kiadás
|
0
|
0
|
0
|
Beruházás
|
1142
|
1123
|
98,34
|
Kiadások összesen
|
125406
|
124508
|
99,28
|
Az intézményben a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok a vizsgált időszakban a módosított tervnek megfelelően alakultak.
A dologi kiadásokra az intézmény 15.059 E Ft-ot fordított. A gyomaendrődi telephelyeken működő óvodák dologi kiadásainak összege 13.178 E Ft, melyből a szakmai készletbeszerzések 750 E Ft, a szakmai szolgáltatások igénybevétele 3.500 E Ft, a számítástechnikai és kommunikációs kiadások teljesítése 630 E Ft, a rezsiköltségek 3.700 E Ft összegben alakultak. A közel 6.500 E Ft üzemeltetési kiadás magába foglalja az irodaszer, tisztítószer, munkaruha beszerzéseket, a kisebb karbantartások kiadásait és a nyári karbantartási, felújítási munkálatok költségét, továbbá a szállítási és egyéb működési kiadásokat.
Felújítások, beruházások
A beruházások között kis értékű tárgyi eszköz beszerzések között csúszda kiépítése, hűtő, vízforraló, sövényvágó, számítógép, nyomtató beszerzése, továbbá a pályázat keretében vásárolt komposztálók és szelektív szemetesek beszerzése jelenik meg
Maradvány alakulása
Az intézmény 2015. évben keletkezett maradványa 16 E Ft, mely a dologi kiadásoknál feladattal terhelt maradványként jelentkezik.
Csárdaszállási óvodai telephely működése
A csárdaszállási telephelyen 2016. évben, úgy a 8/12, mint a 4/12 időszakban 12 fő volt az óvodai gyermeklétszám, melynek felügyeletét és oktatását egy óvodapedagógus biztosította. A személyi juttatás és a hozzá kapcsolódó járulék a módosított előirányzatnak megfelelően alakult, bérre 3.114 E Ft került felhasználásra, járulékokra 840 E Ft. Az óvodai étkeztetés bevételi és kiadási tételei külön kormányzati funkciókódon kerültek lekönyvelésre. A Csárdaszállási óvodai telephely a Mezőberényi Tópart Vendéglővel kötött megállapodás alapján biztosította az óvodások étkeztetését. 2016. évben kiadásként jelentkezett a vásárolt élelmezés 1.231 E Ft összegben. Bevételként 40 E Ft intézményi térítési díj befizetés történt.
Az ingyenesen étkező gyermekek adagszáma alacsonyabb a tervezettől, így az intézményi gyermekétkeztetés támogatásánál 776 E Ft visszafizetési kötelezettség keletkezett. A működtetés dologi kiadásainál és a kis értékű tárgyi eszköz beszerzéseknél a teljesítés összege 730 E Ft. Az eredeti előirányzathoz képest megtakarítás mutatkozik, így a Csárdaszállási óvoda működési kiadásai fedezetet nyújtottak az étkeztetésnél az állami támogatás visszafizetésére, valamint a Csárdaszállási Önkormányzatnak nem kellett átutalnia a tervezett 175 E Ft összegű önkormányzati kiegészítő támogatást.
A beruházások között került elszámolásra a kis értékű tárgyi eszközök között egy nyomtató beszerzése.
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel rendelkező intézmény gazdálkodásának bemutatása
Térségi Szociális Gondozási Központ 2016. évi gazdálkodása (készítette: Mraucsik Lajosné intézményvezető és Uhrin Anita gazdasági vezető)
Intézményünk 2016. évben 610 224 E Ft mérlegfőösszeggel kezdte meg gazdálkodását, mely 0,7%-kal 4 337 E Ft-tal haladta meg a 2015. évi eredeti előirányzatot.
Kiadási oldalon:
- az intézmény dolgozóinak személyi juttatás és munkaadót terhelő járulékainak összege: 338 716 E Ft
- az intézmény működésével kapcsolatos dologi kiadások összege 271 508 E Ft
- fejlesztés 0 E Ft
Bevételi oldalon:
- Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó szakmai dolgozók bértámogatása: 122 484 E Ft
- Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó üzemeltetési támogatás: 37 744 E Ft
- Alapellátás állami támogatása: 66 078 E Ft
- Kedvezményes étkeztetés állami támogatása: 76 467 E Ft
- Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésének támogatása: 10 783 E Ft
- Családsegítés, gyermekjóléti feladatok állami támogatása: 17 700 E Ft
- Ellátást igénybe vevők által megfizetett térítési díj (Áfá-val): 224 464 E Ft
- Oktatási intézmények étkeztetéséből származó térítési díj bevétel: 18 990 E Ft
- Támogató Szolgálat működési támogatása: 9 208 E Ft
- Önkormányzati támogatás- működési célú: 26 306 E Ft
- Önkormányzati támogatás- fejlesztési célú: 0 E Ft
Az Intézmény gazdasági munkájának ellenőrzésére 2016. évben két alkalommal került sor:
Belső ellenőrzés:
- Az intézmény átfogó pénzügyi ellenőrzése, vagyonnyilvántartás, pályázati pénzeszközök felhasználása.
Az ellenőrzés célja, annak megállapítása:
- az ellenőrzött intézmény működése és gazdálkodása szabályozott-e,
- az ellenőrzés alá vont időszakban (2014.01.01-2015.12.31) a beszámoló és a nyilvántartások egyezősége biztosított e, finanszírozási gondok voltak e,
- az adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett e,
- az okmányfegyelem betartása hogyan érvényesült,
- a humánerőforrás biztosított-e, a bérrel kapcsolatos költségek ellenőrzése,
- a vagyonnyilvántartás ellenőrzése, a vagyongazdálkodással kapcsolatos tevékenység szabályozott e, a tulajdonvédelem biztosított e
- a pályázati pénzeszközök felhasználása szabályosan történt e
Az ellenőrzés hiányosságot nem tárt fel, mind a szabályozottságot, mind a dokumentáltságot megfelelőnek tartotta a vizsgált időszakban, túlzott mértékű önkormányzati kiegészítő támogatási igényt és felhasználást nem állapított meg.
Magyar Államkincstár ellenőrzése:
- Az intézménynél működő Támogató Szolgálat működési támogatása felhasználásának ellenőrzése 2015. évre vonatkozóan.
Az ellenőrzés hiányosságot nem tárt fel.
I. AZ INTÉZMÉNYI FELADATELLÁTÁS MUTATÓI
Ellátotti létszám átlagos alakulása 2016. évben (mutatószám alapján):
Ellátási forma
|
2015. december 31 – énaz Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybevevők száma
|
2016. december 31 –énaz Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybevevők száma
|
Normál idősek otthona
|
172 fő
|
172 fő
|
Átmeneti elhelyezés
|
10 fő
|
10 fő
|
Házi segítségnyújtás
|
73 fő
|
68 fő
|
Étkeztetés
|
188 fő
|
174 fő
|
Támogató szolgálat
|
31 fő
|
31 fő
|
Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
|
10 fő
|
10 fő
|
Idősek nappali ellátása
|
138 fő
|
138 fő
|
Fogyatékosok nappali ellátása
|
25 fő
|
24 fő
|
Tanyagondnoki szolgáltatás
|
800 fő
|
800 fő
|
Családsegítés és gyermekjóléti ellátás
|
189 fő
|
189 fő
|
Diákétkeztetésben résztvevők száma (óvoda, iskola)
|
741 fő
|
708 fő
|
Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetése
|
-
|
tavaszi szünet: 102 fő nyári szünet: 171 fő őszi szünet: 75 fő
téli szünet 127 fő
|
Szabad kapacitás terhére kiszolgált étkeztetés (váll. által fenntartott bölcsőde, óvoda, Bethlen Gábor Szakképző, munkahelyi étkeztetés, rendezvények)
|
320 fő
|
300 fő
|
Az ellátást igénybe vevők számának alakulása az előző évihez képest nem sokban változott. Az ellátási formákra az igény folyamatos, melyet intézményünk a lehető legrövidebb időn belül megpróbál kiszolgálni. Az idős otthoni ellátás egész évben 100%-os kihasználtsággal működött.
Az alapellátásban nyújtott szolgáltatások közül a házi segítségnyújtásban, a szociális étkezésben tapasztalható csökkenés az előző évihez képest.
Ennek oka a házi segítségnyújtás vonatkozásában egyrészt, hogy az ellátottaink egy része bekerült az idős otthoni ellátásba másrészt, hogy a településen jelen vannak egyéb szolgáltatók is. Ezzel magyarázható a szociális étkeztetésben résztvevők számának csökkenése is.
Jellemzően a magasabb gondozási szükséglettel rendelkező személyeket intézményünk látja el a településen, mert az intézmény szerteágazó tevékenységi köre növelni képes az ellátottak biztonság érzetét, szívesebben igénylik az általunk nyújtott szolgáltatási formákat, mint az egyéb szolgáltatókét.
Összességében elmondható, hogy a település lakosságszámának csökkenése és a településen jelenlévő más szolgáltatók intézményünk ellátotti számát is befolyásolják. Bízunk benne, hogy az alapellátásban ellátott gondozottaink száma a jövőben nem csökken tovább és egy stabil ellátotti létszámmal tud intézményünk a következő években dolgozni.
A gyermekétkeztetésben résztvevők száma 741 főről 708 főre csökkent, mely a szeptemberi iskolai osztályok számának csökkenéséből ered legfőképpen.
Minden ellátást igénylőnek a szükségleteihez igazodó szolgáltatást próbálunk biztosítani. Alkalmazkodunk a különböző diétás étkeztetések kapcsán mind az idős ellátottak, mind a gyermekek igényeihez és a szakmai elvárásokhoz.
II. FOGLALKOZTATOTTAK ALAKULÁSA
Az intézmény munkavállalóinak létszáma 152 fő.
Közfoglalkoztatottak száma december 31-én: 35 fő volt, átlagosan 2016. évben az intézménynél dolgozó közfoglalkoztatottak száma: 35 fő.
Az előző évekhez hasonlóan 2016. évi létszámgazdálkodásunk során is nagy hangsúlyt fektettünk a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból támogatott foglalkoztatottak és a közfoglalkoztatottak – a lehetőségek szerinti - minél nagyobb számú foglalkoztatására, mely nemcsak a szakmai munka színvonalát, de az egységeink külső környezetének „szépítését” is nagyban elősegítette.
A közfoglalkozatással lehetővé vált a feladatok megosztása, az idősekkel töltött idő arányának növelése, mely által nőtt az elégedettség és részben csökkent a dolgozóink leterheltsége.
Az intézményben munkát vállaló közfoglalkoztatottak szeretnek az egységeinkben dolgozni, lehetőség esetén szívesen vállalnak újra munkát intézményünknél. Hamar beilleszkednek és könnyen alkalmazkodnak az elvárásokhoz, feladatokhoz.
III. KIADÁSOK ALAKULÁSA (adatok eFt-ban):
Megnevezés
|
Eredeti előirányzat (E Ft)
|
Módosított előirányzat (E Ft)
|
Teljesítés (E Ft)
|
Személyi juttatások
|
268 024
|
334 492
|
330 429
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
70 692
|
89 622
|
89 622
|
Dologi kiadások
|
271 508
|
244 935
|
243 649
|
Elvonások és befizetések
|
0
|
6 066
|
6 066
|
Egyéb tárgyi eszközök beszerzése Áfával
|
0
|
1 311
|
1 311
|
Működési kiadások összesen
|
610 224
|
676 426
|
671 077
|
Személyi juttatások és munkavállalói járulékok
A személyi juttatások teljesítése a tervezett előirányzatoknak megfelelően alakult 2016. évben. A módosított előirányzatokba beépítésre kerültek az állam által külön finanszírozott bértételek összegei, mint a bérkompenzáció, ágazati és kiegészítő ágazati pótlékok. Összességében elmondható, hogy a személyi juttatások alakulása valamennyi jogcím esetében a megengedett költségvetési létszámunk és a közfoglalkoztatottak törvény alapján kötelezően fizetendő bérjuttatására került kifizetésre, összesen 330 429 E Ft összegben. Az előirányzatokból nem teljesített 4 063 E Ft a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó 2017. évi előlegre kapott támogatás, mely az intézmény pénzmaradványának része.
A munkavállalói járulékok a bérkifizetésekhez kapcsolódó járulékok teljesítését tükrözik. A módosított előirányzatokba a személyi juttatásoknál részletezett plusz bérekhez kapcsolódó járulékok kerültek beépítésre az év során.
A járulékok vonatkozásában külön ki szeretnénk emelni a rehabilitációs járulékra befizetett összeget, mely 2016. évben 4 294 E Ft volt. Az intézmény foglalkoztatottainak száma 152 fő. Amennyiben az intézmény ennek 5%-áig (8 fő) megváltozott munkaképességű személyt alkalmazna, mentesülne a járulékfizetési kötelezettség alól. Az intézményben jelenleg 3 fő megváltozott munkaképességű személy dolgozik, várhatóan a következő években sem fog számuk nőni, mert olyan fizikai terhelésnek vannak kitéve a munkavégzés során, melyet nem képesek egészségi állapotukból eredően elvégezni.
Dologi kiadások
A dologi kiadások teljesítése 243 649 E Ft összegben realizálódott, mely 0,5%-kal, 1 286 E Ft –tal alacsonyabb a módosított előirányzatnál. Ennek oka, hogy a 2016. évi közüzemi számlák teljesítéséhez kapcsolódóan nem érkezett meg valamennyi számla, ezen fel nem használt előirányzati összeg az év végi maradvány részét képezi.
Összességében elmondható, hogy elegendő forrást biztosítottak a jogcímeken megtervezett összegek a kiadások teljesítéséhez valamennyi kormányzati funkciónk esetében. Ahol a bevétel elmaradása kiadáscsökkentést is eredményezett, ott rendelet módosítással csökkentésre kerültek az előirányzatok.
A működési kiadásaink terv szerinti alakulása kiegyensúlyozott gazdálkodást biztosított az egész éves működésünk során.
Beruházások
Az államháztartási számvitel 2014. évi változásával együtt a kis értékű tárgyi eszközök (200 E Ft) beszerzése kikerült a dologi kiadások jogcímei közül, és a beruházások között kerülhet elszámolásra.
Ezen jogcímen 7 377 E Ft összegű teljesítés történt Áfa-val együtt. Ebből 2 328 E Ft összeg a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból támogatott, a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó kiadások finanszírozásának keretén belül került felhasználásra, melyből kerékpárok, takarító kocsik, takarító szettek, mosó-és szárítógépek, gőztisztító, porszívó, vasaló került beszerzésre.
További 691 E Ft a Család és Gyermekjóléti Központ tárgyi feltételeinek a javítását szolgáló beszerzést takar, melynek fedezetét állami támogatás biztosította. Szintén állami támogatásból, 1 180 E Ft összegben gépkocsi beszerzés is megvalósult a Gyermekjóléti Központhoz. Az Őszi Napsugár Idősek Otthonában 613 E Ft összegben beszerzésre került egy gázbojler, mely az egész épület meleg víz ellátását biztosítja. A rég bojler 10 éves működést követően nem volt javítható, ezért szükségessé vált a cseréje.
A fennmaradó 2 565 E Ft összeg az idősellátás működéséhez szükséges tárgyi eszközök beszerzését foglalja magába, mely fénymásoló gépek, tűzhely, televízió, kávéfőző, mikrohullámú sütő, mosógépek beszerzését foglalja magába. Az intézmény működési bevétele és az állami támogatás a beszerzésekhez elegendő fedezetet biztosított.
IV. BEVÉTELEK ALAKULÁSA (adatok eFt-ban):
Megnevezés
|
Eredeti előirányzat
|
Módosított előirányzat
|
Teljesítés
|
Működési célú támogatások államháztartáson belülről
|
31 457
|
31 457
|
31 457
|
Működési bevételek – ellátási díjak, szolgáltatások ellenértéke, közvetített szolgáltatások értéke, általános forgalmi adó, egyéb működési bevételek
|
243 454
|
224 453
|
224 453
|
Előző évi maradvány igénybevétele
|
0
|
1 370
|
1 370
|
Központi irányítószervi támogatás
|
366 770
|
419 146
|
417 861
|
Működési célú támogatások államháztartáson belülről
A fejezeti kezelésű működési célú bevétel a Nemzeti Foglalkoztatási támogatást foglalja magába. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap bértámogatás jogcímen 2016. évben 31 457 E Ft-ot utalt ki intézményünknek, mely az átlagosan 35 fő közfoglalkoztatott munkabéréhez, valamint a közfoglalkoztatási programhoz tartozó kis értékű tárgyi eszköz és munkaruha beszerzéséhez biztosított forrást. A támogatás intenzitása 100% volt az év során.
Működési bevételek
1. Szolgáltatások ellenértéke
Ezen a jogcímen a szabad kapacitás terhére végzett étkezési szolgáltatás térítési díjának bevétele került elszámolásra, melynek 2016. évi összege 26 128 E Ft. Ide tartozik a külsős óvodák és bölcsődék, Bethlen Gábor Szakképző Intézmény, Református Szeretetotthon étkeztetése, továbbá az igénybevett munkahelyi étkeztetés és a rendezvényi étkeztetésből (táborok) származó bevételek elszámolása.
2. Közvetített szolgáltatások ellenértéke jogcímen 186 E Ft összeg került elszámolásra 2016. évben, mely a továbbszámlázott szolgáltatások díját foglalja magába (rendezvényekre ital továbbszámlázás, telefon magáncélú használatának továbbszámlázása dolgozók, ellátottak felé).
3. Az ellátási díjak bevétele 224 453 E Ft összegben realizálódott az év során, mely az intézmény alapfeladataiból származó bevételeket foglalja magában. A tervezett és módosított bevételi előirányzatok közel 19 millió forintos eltérése egyrészt az idős otthoni térítési díjak elmaradásából (nem 100%-os fizetőképesség), másrészt a szociális étkeztetés létszámának csökkenéséből, továbbá a gyermekétkezést igénybevevő gyermekek számának csökkenéséből ered.
A többi ellátási forma esetében a tervezett és teljesült bevételek közel azonos szinten alakultak az év során.
Azokon a jogcímeken ahol bevétel kiesés volt, ott a kiadási előirányzatok is csökkentésre kerültek a bevétel kiesés szintjére, azaz nem eredményezett többlet önkormányzati kiegészítést vagy állami támogatás többlet igényt az év során.
Előző évi maradvány igénybevétele
Az előző évi maradvány felhasználása megtörtént 2016. I. negyedévében, a maradvány feladattal terhelt volt, így a gazdálkodási év első negyedében a feladathoz kapcsolódóan annak felhasználása meg is történt, elsősorban a nemzeti foglalkoztatási alapból támogatott közfoglalkoztatottak bérére.
Központi irányító szervi támogatás
Jogcím megnevezése
|
Eredeti (E Ft)
|
Módosított (E Ft)
|
Teljesítés (E Ft)
|
Állami támogatás- idős otthon szakmai bértámogatásához
|
122 484
|
127 696
|
417 230
|
Állami támogatás- idős otthon üzemeltetési támogatásához
|
37 744
|
37 214
|
|
Állami támogatás- alapellátás
|
66 078
|
64 201
|
|
Állami támogatás- Családsegítés, gyerekjólét
|
17 700
|
17 700
|
|
Állami támogatás-gyermekélelmezés és rászoruló gyermekélelmezés
|
87 250
|
82 283
|
|
Állami támogatás- Támogató Szolgálat működési támogatása
|
9 208
|
9 208
|
|
Állami támogatás- Ágazati pótlék beépítése
|
|
20 195
|
|
Állami támogatás- Kiegészítő ágazati pótlék beépítése
|
|
25 412
|
|
Állami támogatás- Kereset kiegészítés fedezete
|
|
8 931
|
|
Önkormányzati támogatás- szociális feladatok
|
18 122
|
18 122
|
|
Önkormányzati támogatás- gyermekélelmezés
|
1 617
|
1 617
|
|
Önkormányzati támogatás- Család és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat
|
6 567
|
6 567
|
|
Összesen
|
366 770
|
419 146
|
Az intézmény gazdálkodása a megítélt állami és önkormányzati támogatások felhasználásával kiegyensúlyozott volt. A tervezett önkormányzati kiegészítést egyik feladat esetében sem léptük túl. Az állami támogatás, az intézményi működési bevételek, valamint az önkormányzat által biztosított kiegészítés valamennyi kiadás finanszírozására elegendő forrást biztosított.
Összességében 2016. évben az intézmény működéséhez 26 306 E Ft összegű irányító szervi támogatást kellett biztosítania az önkormányzatnak, melyből 18 122 E Ft kapcsolódik a szociális alapszolgáltatás feladataihoz, 1 617 E Ft a gyermekétkezéshez, további 6 567 E Ft összeg pedig a Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat működéséhez.
V. MARADVÁNY
2016. évben az intézménynek 4 064 E Ft összegű maradványa keletkezett, mely a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól kiutalt közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó bérelőleg összege.
VI. BESZÁMOLÓ AZ INTÉZMÉNYNÉL ALKALMAZOTT BELSŐ KONTROLLRENDSZERRŐL 2016. ÉVBEN
A 2011. évi CXCV. törvény az államháztartásról 69. § (2) bekezdése alapján a „belső kontrollrendszer létrehozásáért, működtetéséért és fejlesztéséért a költségvetési szerv vezetője felelős az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók figyelembevételével”.
A költségvetési szerv vezetője köteles olyan kontrollkörnyezetet kialakítani, amelyben:
- világos a szervezeti struktúra,
- egyértelműek a felelősségi, hatásköri viszonyok és feladatok,
- meghatározottak az etikai elvárások a szervezet minden szintjén,
- átlátható a humánerőforrás-kezelés.
Ezen iránymutatás alapján 2016. évben megtörtént az intézménynél az ellenőrzési nyomvonalak aktualizálása, a felelősségi és hatásköri viszonyok és feladatok áttekintése, aktualizálása. Az ETIKAI kódex aktualizálása is megtörtént, mely az intézmény valamennyi dolgozójára nézve kötelező érvényű.
A folyamatba épített belső ellenőrzés kapcsán két alkalommal került hiba feltárásra, melyet még a 2016-os évben javítottunk, korrigáltunk.
VII. PÁLYÁZATOK
Az intézmény 2016. évben saját szervezetként két darab pályázatot nyújtott be. Egyik a KAB-KEF-16-A, mely az Emberi Erőforrás Minisztériumhoz került benyújtásra. A pályázat kedvező elbírálásban részesült, 990 E Ft összeg támogatást nyújt, 100%-os intenzitás mellett.
Másik az EFOP-3.2.9-16 Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése keretében benyújtott pályázat, melynek elbírálása folyamatban van, a támogatási összeg 34 932 250 Ft, intenzitása 100%.
Sikeres pályázat esetén mindkét pályázat megvalósítója a Család- és Gyermekjóléti Központ lesz.
Az intézmény a fenntartó társulás neve alatt pályázatot nyújtott be a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által kiírt SZOC-16-FEJL-B jelű „Informatikai fejlesztés, informatikai eszköz beszerzése” pályázati kiírásra. A pályázat sikeres elbírálásban részesült, ennek keretében beszerzésre került 1 db multifunkcionális nyomtató a Támogató Szolgálat működéséhez 150 000 Ft összegben, a támogatás intenzitása 100% volt.
A TOP kereteiben intézményünk elkészítette a TOP-4.2.1-15 pályázati kiírásra „Szociális alapszolgáltatások fejlesztése a Térségi Szociális Gondozási Központban” elnevezésű pályázatot, mely az 5. számú Idősek Nappali Klubjának infrastrukturális fejlesztését irányozza elő. A projekt költségvetési főösszege: 61 296 230 Ft, támogatási intenzitás 100%. A pályázat elbírálás alatt áll.
Pályázat nyújtottunk be a VP-6-7.4.1.1-16 „Településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciója, többfunkciós közösségi tér létrehozása, fejlesztése, energetikai korszerűsítés” pályázati kiírásra, mely az Öregszőlőben működő Szent Imre Idősek Otthona és 3. számú Idősek Klubjának infrastrukturális és energetikai felújítását foglalja magába. A projekt költségvetése 37 632 345 Ft, a támogatási intenzitása 85%. A pályázat elbírálás alatt áll.
2016. évben sikeres pályázatunk volt még a TP-1-2015 számú „A tanyák, valamint az alföldi tanyás térségek megőrzése és fejlesztése érdekében a települési és térségi fejlesztések támogatására” kiírt pályázat. Ennek keretében a tanyagondnoki szolgálat működtetéséhez 2 222 222 Ft összegben eszközöket tudtunk beszerezni. A projekt támogatási intenzitása 90% volt.
Fentieken túl az önkormányzattal közösen dolgoztuk ki az intézményünk főzőkonyhájához kapcsolódó Belügyminisztérium által az EBR42 rendszerben kiírt pályázatot, mely a konyha infrastrukturális fejlesztését és eszköz beszerzését teszi lehetővé. A pályázat pozitív elbírálásban részesült, a 95%-os támogatási intenzitás mellett a projekt összköltsége 31 733 231 Ft.
VIII. ÖSSZEGZÉS
Az intézmény az előző évekhez hasonlóan 2016. évben is a szakmai követelmények betartása mellett a minimális - a működéshez elengedhetetlen - kiadások között folytatta gazdálkodását. A korábbi évekhez hasonlóan egész évben törekedtünk a hatékony és takarékos gazdálkodásra.
Intézményünket folyamatosan segítette ebben az évben is a Gyomaendrődi Idősekért Alapítvány, támogatásai révén ellátottaink mindennapjai színesebbek lehettek.
Intézményünk ebben az évben is megszervezte a Gyomaendrődi Idősekért Alapítvánnyal közösen az Idősek Városi Karácsonyát és valamennyi helyi rendezvényen részt vettek dolgozóink vagy ellátottaink.
Ebben az évben is folyamatosan kerestük a pályázati forrásokat. Ellátottaink elégedettségét megpróbáltuk különféle belső rendezvényekkel is növelni.
Előzetes hatásvizsgálat az Önkormányzat 2016. évi zárszámadási rendeletéhez
Társadalmi, gazdasági, költségvetési hatás:
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2016. évi zárszámadási rendelete alapján megállapítható, hogy biztosított volt a stabil gazdálkodás a település számára. A kapott állami támogatás, a realizálódott helyi adó és egyéb saját bevétel biztosította a forrást a kötelező és önként vállalt feladatok ellátásához.
A város 2016. évi költségvetése lehetővé tette a folyamatban lévő beruházások befejezését és működtetését, további pályázatok benyújtásához biztosítani tudta a szükséges saját erő és pályázati megelőlegezések összegeit. A folyamatban lévő és megvalósult fejlesztések lehetővé teszik, hogy a település térségi szerepe megmaradjon és fékezze azokat a negatív folyamatokat (elvándorlás, romló szociális körülmények, születések számának csökkenése) melyek jellemzőek térségünkre.
A 2016-os gazdasági évben biztosított volt az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatások működtetéséhez a szükséges forrás. Az intézményeink részére biztosított csekély mértékű felújítás és karbantartás megakadályozta a színvonal gyors romlását.
A közfoglalkoztatási programok megteremtették annak a lehetőségét, hogy meginduljon az értékteremtés, eredményesen kapcsolódjon be a településüzemeltetési feladatokba és javuljon a hatékonysága, figyelemmel a megtett szervezeti változtatásokra is.
A szociális ellátórendszer működéséhez a szükséges források adottak voltak.
Környezeti és egészségi hatás:
A megalkotásra kerülő rendelet elfogadásának a környezetre és az egészségre negatív hatásai nincsenek. A település-egészségügy működéséhez szükséges források biztosítottak voltak, sikeres TOP pályázat esetén a következő években a fejlesztés lehetősége is megnyílhat.
Adminisztrációs teher:
A feladatok ellátása adminisztrációs többlet teherrel nem járt. A működéshez szükséges informatikai rendszer szinten tartása és szükséges mértékű fejlesztése biztosított volt.
A jogszabály megalkotásának szükségessége:
A zárszámadási rendelet megalkotását az Alaptörvény, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő, megalkotása kötelező, elmaradása esetén az önkormányzat törvénysértést követne el.
A jogszabály alkalmazásának személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételei:
A település 2016. évi zárszámadási rendeletében meghatározott feladatai végrehajtásához rendelkezett a szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételekkel.
Indoklás az Önkormányzat 2016. évi zárszámadási rendeletéhez
Az 1.§-ban meghatározott kiadási és bevételi főösszeg a ténylegesen realizálódott kiadások és bevételek összegét tartalmazza.
A 2.§ az ellátandó feladatokhoz kapcsolódóan realizálódott bevételek részletezését mutatja be.
A 3.§-ban meghatározott, jogcímenként ténylegesen befolyt bevételek feladatonként lettek kimutatva.
A 4.§-ban meghatározott önkormányzati működési kiadás az önkormányzati feladatokhoz igénybe vett személyi és tárgyi feltételek biztosításának költségeit tartalmazza. Az önkormányzati segélyezés körében kifizetett kiadás az önkormányzat szociális rendelete alapján kifizetett támogatások összegét tartalmazza.
Az 5.§ a működési kiadások kormányzati funkciónkénti részletezését tartalmazza.
A 6.§ az önkormányzat felújítási, beruházási, egyéb felhalmozási és finanszírozási kiadásait mutatja be.
A rendelet 7.-19.§-aiban rögzített mellékletekben megjelenő kimutatások bemutatását az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő.
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2016. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet tervezet szerinti megalkotására.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság | A Bizottság javasolja a 2016. évi zárszámadási rendelet döntési javaslat szerinti megalkotását. | |
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | A Bizottság javasolja a 2016. évi zárszámadási rendelet döntési javaslat szerinti megalkotását. | |
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság | A Bizottság javasolja a 2016. évi zárszámadási rendelet döntési javaslat szerinti megalkotását. | |
"Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2016. évi zárszámadási rendeletének megalkotása"
Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2017. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2016. évi költségvetésének végrehajtásáról
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2016. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 4.119.198 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 3.063.259 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 158.182 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 644.348 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 9.115 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 447.929 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 939.720 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 7.196 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 78.686 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz teljesítése 8.036 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 31.768 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 220.319 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 1.573.899 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.038.257 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 579.510 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 120.581 ezer forint,
c) dologi kiadás 547.475 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 553.265 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 181.289 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 56.137 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
6. § Az önkormányzati felújítások összege 21.652 ezer forint, beruházási kiadása 116.142 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 8.765 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 878.443 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
7. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 9. melléklet tartalmazza.
8. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 10. melléklet tartalmazza.
9. § Az Önkormányzat 2016. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 11. melléklet tartalmazza.
10. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 12. melléklet tartalmazza.
11. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2016. december 31.-én a 13. melléklet tartalmazza.
12. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 14. melléklet tartalmazza.
13. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 15. melléklet tartalmazza.
14. § A közvetett támogatások mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
15. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek maradványát a 17. melléklet tartalmazza.
16. § Az Önkormányzat 2016. évi eszközállományának bemutatását a 18. melléklet tartalmazza.
17. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 19. melléklet mutatja be.
18.§ Az Önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedésének alakulását a 20. melléklet mutatja be.
19. § Az Önkormányzat működési és felhalmozási célú bevételeinek és kiadásainak alakulását 2016-2019. években a 21. melléklet mutatja be.
20. § Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Toldi Balázs dr. Uhrin Anna
polgármester jegyző
Határidők, felelősök:
Határidő: 2017. 05. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella
Mellékletek: