1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2018. április 26-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2017. évi zárszámadási beszámolója
Készítette:   Enyedi László, Petényi Roland, Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna, Dr. Uhrin Anna jegyző
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!

 
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdése alapján a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé úgy, hogy az a Képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
 
A feladatellátás általános értékelése
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a 7/2017. (II. 21.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2017. évi költségvetését, melyet az év során 5 alkalommal módosított.
 
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 2 gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv és 6 gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmény működtetésével oldotta meg. A gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények száma 2015. április 1. napjától emelkedett 3-ról 4-re, jogszabályi változásból adódóan. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény rendelkezései értelmében amennyiben a költségvetési szerv éves átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a 100 főt, úgy a gazdasági szerv feladatait vagy az önkormányzati hivatal vagy más gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv látja el. A Képviselő- testület döntése értelmében a Városi Egészségügyi Intézmény gazdasági feladatainak ellátása 2015. április 1. napjától a Közös Önkormányzati Hivatal feladata. 2016. február 1. napjától a Kállai Ferenc Kulturális Központ, mint a Közművelődési, Közgyűjteményi és Szolgáltató Intézmény jogutódja folytatta munkáját és új intézményként megalapításra került a Szent Antal Népház. 2017. január 1. napjától kezdte meg működését a Gyomaendrődi Család-és Gyermekjóléti Központ, mint gazdasági szervezettel nem rendelkező költségvetési szerv, melynek gazdasági feladatait a Közös Hivatal látja el. Az intézmény által ellátott feladat a korábbi években a Térségi Szociális Gondozási Központ keretei között került végrehajtásra. 2013. július 1. napjától a Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda fenntartója a jogi személyiséggel rendelkező Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás lett.
 
A 2017-es évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
 
 
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
 
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön és az erőforrásokat megóvják a károktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
 
I. Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
 
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatalon belül minden dolgozó számára egységesen biztosított a hatályos önkormányzati és nem önkormányzati normák elérése. A napi munkavégzést szabályozó belső utasítások elérhetősége szintén biztosított. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A képviselő-testületek döntéseinek nyilvántartása elektronikusan történik, mely lehetővé teszi a megalapozó előterjesztések megismerését és későbbi időpontokban történő visszakeresését.
 
A személyi változások miatt felülvizsgálatra került a kötelezettségvállalási, utalványozási, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
Összességében a fenti intézkedések eredményeként folyamatosan biztosított, hogy a dolgozók a gazdálkodással, valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat és program alkalmazása, a községi ügyirat kezelés ellenőrzése biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését.
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtanak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakat a községi és hivatali dolgozók is figyelemmel kísérhetik.
 
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. A közüzemi számlák érvényesítésére külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre. A beérkező számlák szignálása az iktatói érkeztetést követően a napi postabontás során történik. Az eljárás bevezetésével lehetővé vált a pénzügyi követelést tartalmazó okiratokkal kapcsolatos teljesítés igazolás folyamatában történő ellenőrzése.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását a POLISZ rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős. A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét.
 
Az önkormányzati munkatársaknak az elmúlt évben egy új kifejezéssel, az önkormányzati ASP fogalmával kellett megismerkedniük, az önkormányzatok jelentős részénél pedig már a gyakorlati alkalmazást is meg kellett tanulni, ez a kötelezettség a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal dolgozói számára 2018-ban jelentkezik, hiszen a Közös Hivatalt alkotó települések 2019. január 1-jén csatlakoznak az ASP rendszerhez. Az ASP (Application Service Provider, vagyis alkalmazás-szolgáltató) modell lényege, hogy a felhasználók az interneten keresztül vehetik igénybe a távoli szolgáltató központtól a tevékenységük támogatásához szükséges szoftvereket, alkalmazásokat, amelyek segítenek a gazdálkodási, adóztatási, hagyatéki, kereskedelmi feladatok ellátásában. Az elérhető szakrendszerek: az iratkezelési, a gazdálkodási, az adó, a hagyatéki leltár, az ingatlanvagyon-kataszter, valamint az ipar és kereskedelmi szakrendszer segítségével optimalizálhatóak a települések belső működési folyamatai. Az ASP-hez való csatlakozás előnyei: központilag karbantartott programok segítségével hatékonyabbá válik az önkormányzati ügyvitel, az elektronikus ügyintézésnek köszönhetően egyre inkább háttérbe szorul a papír alapú adminisztráció, emellett a települések könnyebben tehetnek eleget az adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Az ASP rendszer teljes körű bevezetésére 2019-ben kerül sor. Mindez jelentős többletfeladatot ró a Közös Hivatal dolgozói számára, hiszen az új rendszer használatához szükséges képzések, adatok migrálása a napi munkavégzés mellett fog jelentkezni.
 
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
 
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései, valamint a gazdasági szervezeti feladatkörébe tartozó költségvetési szervek beszerzései tekintetében a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabálya (Beszerzések lebonyolításának szabályzata szerint) határozza meg az eljárási rendet a beszerzés tárgyának nettó értéke alapján. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. A villamos energia és gáz beszerzése szintén a Kbt. szabályai szerint történt meg évente, ami lehetővé teszi a legkedvezőbb árat adó szolgáltató kiválasztását.
 
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
 
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. A POLISZ rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
 
A testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek.
 
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
 
A beszámolóval érintett időszakban a testületi ülések száma, ideértve a bizottsági és társulási üléseket is jelentősen növekedett, ami csökkentette az előkészítésre fordítható időkeretet. Az alapos és széleskörű kockázat és hatásvizsgálat követelménye így nehezen elégíthető ki. A folyamatosan változó jogszabályi környezet, és a szűk határidők egyre nehezebb feladat elé állítják a döntés előkészítőit. Sok esetben problémát jelent a szakképzett, gyakorlattal rendelkező munkaerő hiánya is. Az elkövetkező évek nagy kihívása, hogyan hozható összhangba, a dinamikus a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni akaró döntéshozatal, a széles körű kockázatelemzésen alapuló alternatívák kidolgozásával. Az informatikai lehetőségek a problémát csak részben képesek megoldani, hatékonyabbá tenni az előkészítést.
 
A hatósági munkavégzés területén a kiadmányozási jogosultságok újra szabályozásával biztosítottá vált a többszöri ellenőrzés, a „négy szem” elvének érvényesülése. A jóváhagyási rendszer a kirendeltségek esetében elektronikus úton történik az ügymenet modell megküldését követően. A belső kontrolt segíti az ügyvédi tanácsadás igénybevételének lehetősége, melynek során az érintett szervezeti egység vezetőjével együttesen lehet az adott problémát megbeszélni.
 
 
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
 
Folyamatban lévő/támogatott/lezárt projektek

Járási startmunka mintaprogram kereti között 2017.03.01.-2018.02.28. időszakban megvalósult programelemek

Megvalósulás időszaka
Program megnevezése
Bruttó támogatás Ft
Létszám Fő
Önerő Ft
2017.03.01-2018.02.28.
Belvízelvezetés
71.231.905
53
1.226.625
2017.03.01-2018.02.28.
Bio-és megújuló energia felhasználás
30.911.982
23
193.996
2017.03.01-2018.02.28.
Mezőgazdasági földutak karbantartása
18.815.971
14
0
2017.03.01-2018.02.28.
Helyi sajátosságokra épülő közfoglalkoztatás
53.999.507
30
1.034.714
2017.03.01-2018.02.28.
Illegális hulladéklerakó helyek felszámolása
41.302.412
31
355.641
2017.03.01-2018.02.28.
Belterületi közutak karbantartása
49.727.183
37
533.804
2017.03.01-2018.02.28.
Mezőgazdaság
145.799.892
81
7.912.852
2017.03.01-2017.04.30.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
2.533.944
14
0
2017.03.06-2017.08.31.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
6.386.874
8
0
2017.09.01-2018.01.31.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
5.461.005
8
0
2017.12.11-2018.09.30.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
11.309.389
13
0
 
Összesen
437.480.064
312
11.257.632
 

Pályázati beszámoló (Készítette: Petényi Roland településfejlesztési osztályvezető)

TOP 1. kör

TOP-2.1.2-15-BS1-2016-00004 azonosító számú, „Gyomaendrőd endrődi városrész központjának rehabilitációja” című pályázat, melynek keretein belül a Hősök tere rehabilitációja és a piactér fejlesztése valósul meg. A pályázathoz elnyert forrás: 199 570 365 Ft.
 
TOP-2.1.3-15-BS1-2016-00004 azonosítószámú, „Belterületi vízrendezés IX. ütem Gyomaendrődön” című pályázat támogatásban részesült. A munkaterület a nyertes Hunút Kft. részére 2018. januárjában átadásra került. Az első mérföldkő elszámolása folyamatban van. A projekt befejezése 2018. november 30-án várható.
A pályázathoz elnyert forrás: 243 516 472 Ft.
 
TOP-3.2.1-.15-BS1-2016-00017 azonosítószámú, „Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal komplex energetikai felújítása” című projekt, melynek keretében sor kerül az épület felújítására, nyílászárócserére, külső határoló szerkezetek hőszigetelésére, a fűtési rendszer felújítására, napelemek telepítésére, valamint akadálymentesítésre.
2017. december 27-én került sor a kivitelezői szerződés aláírására a Németh Kft.-vel. Jelenleg az 2. mérföldkő elszámolása van folyamatban. A pályázathoz elnyert forrás: 184 226 285 Ft.
 
2017. október 1-én elkezdődött a TOP-7.1.1-16-2016-00012 számú Gyomaendrődi Helyi Közösség a települési kultúra fejlesztéséért című pályázat megvalósítása, melynek keretében a településen megvalósítandó pályázatok előkészítésére, majd a pályázati rendszer működtetésére kerül sor a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint munkaszervezet közreműködésével. A pályázat keretében elnyert támogatás 37,5 millió Ft, melyhez 212,5 millió Ft pályázati forrás lehívására lesz lehetőség.
 
TOP 2. kör

1. TOP-1.1.3-16 Helyi gazdaságfejlesztés
A benyújtott pályázat keretében a Gyomai piactér fejlesztésére pályáztunk, melynek keretében fedett piaccsarnok kerül kialakításra, illetve parkolóhelyek a piactér mellett. A benyújtott pályázat támogatott költségvetése 73 846 000 Ft.
 
2. TOP-1.4.1-16 A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével
A konstrukció keretében két pályázatot nyújtottunk be, melyből a Blaha úti óvoda felújítására 45 millió Ft összköltségben nyertünk támogatást.
 
3. TOP-2.1.2-16 Zöld Város kialakítása
A benyújtott pályázat keretében városközpont fejlesztés valósul meg a Szabadság téren. A projekt támogatott költségvetése 250 millió Ft.
 
4. TOP-2.1.3-16 Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések
 
Három támogatási kérelmet nyújtottunk be:
- A kerékpárút pályázat belvízre vonatkozó fejlesztése valósul meg a Hídfő utcától a Kodály Zoltán utcáig a Fő út mentén 70 millió Ft összköltségben,
- A második pályázat keretében a Csókási zugi áteresz felújítása valósul meg 75 millió Ft összköltségben
- A harmadik pályázat keretében a Fűzfás zugi áteresz felújítása valósul meg 95 000 000 Ft értékben.
 
5. A TOP-3.2.1-16 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése pályázati felhívás keretében az alábbi pályázatokat nyújtottuk be:
 
- Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola Fő úti telephelyének (5500 Gyomaendrőd Fő út 181.) energetikai korszerűsítése 90 994 310 Ft összköltségben, a projekt támogatási szerződését megkötöttük.
- Az endrődi (5502 Gyomaendrőd Fő út 2.) orvosi rendelő energetikai felújítása valósul meg 42 511 244 Ft összköltségben, a támogatási szerződést megkötöttük.
 
Elbírálás alatt álló TOP projektek

TOP-1.4.1-16 A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével
 
- A Kossuth úti óvoda bővítésére, felújítására 55 millió Ft összköltségben
 
TOP-3.1.1-15 Fenntartható közlekedésfejlesztés
 
- A Kodály Zoltán utcától az Hídfő utcáig megépíteni a kerékpárutat, a belvízelvezető rendszer nélkül 107.920.000 Ft összköltségben.
 
A TOP-3.2.1-16 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése pályázati felhívás keretében az alábbi támogatható tevékenységek megvalósítására van lehetőség:
 
- A gyomai (5500 Gyomaendrőd Pikó Béla u. 3.) orvosi rendelő energetikai felújítása 35 665 989 Ft összköltségben, a projekt támogatói döntésre vár.
 
2017. év folyamán benyújtott EFOP pályázatok

EFOP-4.1.8-16 A könyvtári intézményrendszer tanulást segítő infrastrukturális fejlesztése
 
Pályázat célja:
A pályázat keretében elszámolható lenne a Határ Győző Városi Könyvtár visszaköltöztetése a Selyem úti épületből a gyomai és az endrődi városrészbe. A fejlesztés eredményeképpen digitális oktatóterem kerülne kialakításra, mellyel a könyvtárban az egész életen át tartó tanulást támogató infrastrukturális feltételek rendelkezésre fognak állni.
Projekt összköltsége: 40.000.000 Ft, a pályázat elbírálásáról még nem kaptunk értesítést.
 
EFOP-4.1.9-16 Látványtár és oktató tér létrehozása a Szent Antal Népházban
 
Pályázat célja:
A múzeumi látványtár kialakításával bővíteni szeretnénk a kiállító terek nagyságát, az eddig nem látható műtárgyak bemutatásra kerülhetnének. Fontos cél az is, hogy a jelenlegi zsúfolt raktári elhelyezést megszüntessük, ez által a szakmai elvárásoknak megfelelő, a műtárgyvédelmi szempontokat szem előtt tartó raktárbővítés is megvalósulhatna. A fejlesztéssel minél több embert szeretnénk behívni a múzeumi terekbe, hogy feltárjuk számukra a települési és nemzeti értékeinket, hogy azokat megbecsülő, azokat tisztelő polgárokká váljanak.
Projekt összköltsége: 40.000.000 Ft, a projekt tartaléklistára került.
 
EFOP-1.5.3-16 Humán szolgáltatások fejlesztése a Gyomaendrődi Járásban
 
Pályázat célja:
Benyújtottunk egy projektet Járási szinten Dévaványával, Ecsegfalvával, Hunyával és Csárdaszállással közösen az EFOP-1.5.3-16-os pályázati kiírásra. A projekt célja a társadalmi felzárkózás érdekében a területi különbségek csökkentése, a minőségi humán közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása.
Projekt összköltsége: 478.636.737 Ft, a Gyomaendrődre eső támogatási összeg: 246 526 141 Ft.
A projekt lebonyolítása megkezdődött.
 
EFOP-3.7.3-16 Élethosszig tartó tanulás támogatása Gyomaendrődön
 
Pályázat célja
Az inaktív réteget szeretnénk non - formális oktatási formákba bevonni, hogy kiszakítsuk őket a saját megszokott napi rutinjukból és megpróbáljuk visszajuttatni őket a munka világába.
Projekt összköltsége: 40.000.000 Ft
A pályázat megvalósítása megkezdődött
 
EFOP-3.3.2-16 Tanórán kívüli kulturális foglalkozások támogatása Gyomaendrődön a köznevelés eredményességéért. A pályázat keretében non-formális oktatási csomagra vonatkozó pályázat megvalósítása történik az óvodás, iskolás korosztály részvételével.
A projekt összköltsége 25.000.000 Ft.
A pályázat megvalósítása megkezdődött.
 
2017. év folyamán benyújtott hazai pályázatok

Támogatási kérelmet nyújtottunk be a Kubinyi Ágoston Program pályázati kiírására „Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény konyha enteriőr kiállításának megújítása és ehhez kapcsolódó restaurálás és múzeumi óra foglalkozás kidolgozása" címmel.
A projekt keretében a tájház enteriőr kiállításának megújítására, további kiállítási tárgyak restaurálására pályáztunk. A konyha enteriőrjének átalakításával a kenyérsütés szituációját tudjuk a látogatók elé tárni. A megújítandó konyha szervesen kapcsolódna a kemencés kelt tészta sütő múzeumpedagógiai foglalkozáshoz. Az igényelt támogatás 2 050 000 Ft, elnyert támogatás 1.200.000 Ft, a támogatás felhasználására 2018. évben kerül sor.
 
2017. márciusában pályázatot nyújtottunk be a Bethlen Gábor Alap 2017. évi „Nemzetpolitikai célú támogatások” előirányzat terhére, testvér-települési programok és együttműködések megvalósítása érdekében. A projekt célja a nemzeti öntudat erősítése, testvértelepülési program megvalósítása. Programunk során 40 fős nagyenyedi delegációt láttunk vendégül 2017. augusztus 17.-augusztus 20. között. A 650.000 Ft támogatás elszámolása megtörtént.
 
Pályázatot nyújtottunk be a Magyar Labdarúgó Szövetség Telephely korszerűsítési programjának keretében az Erzsébet ligeti sporttelep fejlesztésére egy 150 fős lelátó, valamint 100 méter hosszban a kerítés kiépítésére. A pályázat költségvetése 4 254 500 Ft, melyhez 1 276 350 Ft önerőt kellett biztosítani. A pályázat támogatásban részesült.
 
Pályázatot nyújtottunk be a Közép-Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványhoz, aki a XX. század Intézete az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság megbízásából hirdetett pályázatot az első világháborús emlékművek felújítására. A pályázat keretében a Szabadság tér és a Hősök útja kereszteződésében található első világháborús emlékmű felújítása valósulhat meg. A Képviselő-testület által elfogadott elképzelés szerint a pályázat költségvetése 4.497.100 Ft, melyhez 1 997 100 Ft önerő szükséges. A pályázat 2 millió Ft támogatásban részesült.
 
Pályázatot nyújtottunk be a Közép-Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványhoz, aki a XX. század Intézete az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság megbízásából hirdetett pályázatot az első világháborút és a kapcsolódó történelmi eseményeket felidéző, a hősöknek és áldozatoknak emléket állító kulturális és tudományos programok, művészeti tevékenységek támogatására. Az összeállított pályázati költségvetés 2.500.000 Ft, melyhez önerő nem szükséges, a pályázatból elnyert támogatás 1.000.000 Ft, mely csökkentett tartalommal fog megvalósulni önerő hozzáadása nélkül.
 
Pályázatot nyújtottunk be Magyarország 2017. évi központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvény 1. számú mellékletének XII. Földművelésügyi Minisztérium fejezetének 20/2/11 szám alatti jogcímcsoportjának a Hulladék-gazdálkodási feladatok támogatása előirányzata terhére „A hazai hulladékgazdálkodással és szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos lakossági szemléletformálásra” fordítható FM-LSZF/2017-01 elnevezésű támogatás elnyerésére kiírt pályázatra 3 000 000 Ft összegre, melyből 2 476 100 Ft támogatást el is nyertünk. A pályázat megvalósítása 2018. márciusáig megtörtént.
 
Pozitívan bírálták el az Önkormányzati fejlesztések 2017. című támogatási kérelmünket is. A pályázat keretében a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola Fő úti telephelyén sportudvar kialakítására kerül sor, melynek költségvetése az alábbiak szerint alakul:
Bruttó összköltség: 22 998 767 Ft
Önkormányzati saját erő: 3 449 816 Ft
A pályázat megvalósítása 2018-ban megtörténik.
 
Pályázatot nyújtottunk be a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz 2017. évben is a helyi közösségi közlekedés előző évi működtetéséhez és szolgáltatás fejlesztéséhez kapcsolódó támogatásra. A támogatás összege a közszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséért járó ellentételezés mértékéig igényelhető. A pályázat eredményes volt, a 782 000 Ft támogatási összeg megérkezett, melyet a szolgáltató részére tovább is utalt az Önkormányzat.
 
Támogatási kérelmet nyújtottunk be a Magyarország 2017. évi központi költségvetésről szóló 2016. évi XC. törvény 3. melléklet II.4. a) pont szerint a közművelődési érdekeltségnövelő támogatásra. A pályázat keretében a Kállai Ferenc Kulturális Központ technikai fejlesztésére pályáztunk.
A pályázaton közművelődési megállapodás alapján működő közművelődési intézmény műszaki technikai eszközállományának, berendezési tárgyainak gyarapítására, épületének karbantartására, felújítására lehetett forrást igényelni. A pályázat eredményes volt, az eszközbeszerzés 1.318.000 Ft összegben megvalósult, melyhez 368.000 Ft támogatást kaptunk, az eszközök decemberben leszállításra kerültek.
 
Konyha fejlesztés
 
A pályázati támogatás felhasználásával a Gyomaendrőd, Mirhóháti u. 1-5. szám alatti telken álló Központi Főzőkonyha infrastrukturális fejlesztését valósítottuk meg, eszközbeszerzéssel 28 550 938 Ft támogatásból.
A pályázat keretei között megvalósult a padlóburkolat cseréje a főzőtérben, napkollektor beszerzése és felszerelése a használati melegvíz biztosítása érdekében, fűtéskorszerűsítés, fa nyílászárók műanyag nyílászárókra történő cseréje, a kimenő szennyvízrendszer korszerűsítése, felújítása (zsírfogó akna és aknarendszer felújítása), valamint eszközbeszerzés is.
 
Sikeresen pályáztunk a KÖFOP-1.2.1-VEKOP-16 kódjelű, "Csatlakoztatási konstrukció az önkormányzati ASP rendszer országos kiterjesztéséhez" című pályázati felhívásra. A támogatás eszközök beszerzésére, működésfejlesztés és szabályozási keretek kialakítására, önkormányzatok elektronikus ügyintézéséhez kapcsolódó feltételek kialakítására, önkormányzati szakrendszerek adatminőségének javítására, migrációjára, oktatásokon történő részvételhez kapcsolódó utazáshoz és teszteléshez, élesítéshez használható fel a pályázati felhívásban részletezettek szerint.
A pályázat összköltsége 8.999.351 Ft. A támogatói okiratot megkaptuk, az eszközbeszerzés is lefolytatásra került, az eszközöket 2017. decemberében leszállították. Az önkormányzati ASP rendszerhez történő csatlakozásunk 2019. január 1-én történik meg.
 
2017. évben benyújtott VP-s pályázatok
 
2017-ben egy pályázatot nyújtottunk be a VP6-7.2.1-7.4.1.2-16 számú Külterületi helyi közutak fejlesztése, önkormányzati utak kezeléséhez, állapotjavításához, karbantartásához szükséges erő- és munkagépek beszerzése pályázati felhívásra. A pályázat keretében Öregszőlőben a Páskumi úton, a Diófa utcában, az Álmosdomb utcában, a Szőlőskert utcában, a Bacsalaposi úton, Polyákhalmi úton, Ugari úton és III. kerületben tervezünk útalapokat létesíteni. A pályázat keretében eszközbeszerzést is terveztünk. A benyújtott pályázat költségvetése 137 707 001 Ft, melyhez a szükséges önerő 29 387 295 Ft.
2017. decemberében elektronikus úton érkezett értesítés arról, hogy a benyújtott pályázat támogatottnak minősül. A támogatói okirat megérkezett.
 
 
Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten összesítve
 
 
Az elfogadott 2017. évi költségvetési rendeletünkben az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 2.766.461 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.115.060 E Ft, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 651.401 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 2.766.461 E Ft volt.
 
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 4.675.588 E Ft.
 
A 2017. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
 
Bevételek: 4.614.283 E Ft
 
Kiadások: 3.311.466 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.087.705 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 285.268 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 938.493 E Ft
 
Az Önkormányzat gazdálkodásában az elsődleges cél az volt, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat gazdálkodása stabil volt. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének, racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
 
 
                                                                                                                                                           Adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Bevételek
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
939676
1055496
1055496
100,00
Közhatalmi bevételek
388260
471930
471925
99,99
Intézményi működési bevételek
153300
221486
201713
91,07
Működési célú tám.ért.bev., pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
533400
653153
614663
94,11
Önk. felhalmozási költségvetési támogatása
 
21117
21117
100,00
Felhalmozási bevételek
25146
6308
1623
25,73
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
75278
703931
702999
99,87
Finanszírozási bevételek
651401
1542167
1544747
100,17
Bevételek mindösszesen
2766461
4675588
4614283
98,69
Kiadások
Személyi juttatások
614093
666057
581967
87,37
Munkaadót terhelő járulékok
109189
118926
105533
88,74
Dologi kiadás
523043
724154
593094
81,90
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
636560
784584
748894
95,45
Tartalékok műk. célra
171199
306864
0
Ellátottak juttatása
67330
68817
58217
84,60
Működési kiadások összesen
2121414
2669402
2087705
78,21
Felújítások
89025
112632
60624
53,82
Beruházások
381995
419305
175626
41,89
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre, felh.célú kölcsön nyújtása
15214
65714
49018
74,59
Tartalékok felhalmozási célra
158813
886392
0
Felhalmozási kiadások összesen
645047
1484043
285268
19,22
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
 
72143
35913
49,78
Belföldi értékpapírok vásárlása
 
450000
450000
100,00
Pénzeszközök lekötött bankbetétként elhelyezése
 
452580
Kiadás mindösszesen
2766461
4675588
3311466
70,82

Bevételek alakulása
  • Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 1.055.496 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
    1. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása: 332.276 E Ft
    2. Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 113.014 E Ft
    3. Óvodaműködtetési támogatás: 15.959 E Ft
    4. Gyermekétkeztetési feladatok támogatása: 84.356 E Ft
    5. Szociális ágazati pótlék 55.868 E Ft
    6. A települési önkormányzat szociális feladatainak egyéb támogatása: 120.599 E Ft
    7. Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 67.382 E Ft
    8. Szakosított szociális ellátási feladatok támogatása: 159.128 E Ft
    9. Támogató szolgálat működési támogatása: 9.208 E Ft
    10. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása: 15.739 E Ft
    11. Kulturális pótlék: 3.866 E Ft
    12. Üdülőhelyi feladatok támogatása: 7.306 E Ft
    13. Család-és Gyermekjóléti Központ támogatása: 17.700 E Ft
    14. Egyéb központi támogatás: 53.095 E Ft
Az egyéb központi támogatások között jelenik meg az a 782 E Ft, melyet a Helyi közösségi közlekedés támogatására nyert az önkormányzat. A támogatás teljes összege a szolgáltató Mobilbusz Közlekedési Kft. 2016. évi veszteségeinek pótlására használható fel. A kapott támogatás teljes összegét az önkormányzat tovább utalta a szolgáltatást végző Mobilbusz Kft. részére.

Az egyéb központi támogatások között megjelenő 5.000 E Ft összegű rendkívüli költségvetési támogatást az Önkormányzati Tűzoltóság működésére fordítottuk. A megítélt támogatásból 2.979 E Ft a 2017. évi garantált bérminimum változás miatti többletköltség finanszírozását szolgálta, 2.021 E Ft pedig az önkormányzati kiegészítő támogatás összegét csökkentette. A Hunyai, Csárdaszállási, Gyomaendrődi Önkormányzati Tűzoltóság 2017-ben 7.980 E Ft összegű támogatásban részesült, melyből 5.000 E Ft-nak a települési önkormányzatok rendkívüli költségvetési támogatása volt a forrása, 2.980 E Ft-ot pedig Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete biztosított. Az Önkormányzati Tűzoltóság a rendkívüli támogatás felhasználásáról 2017. október 30. napjával elszámolt önkormányzatunk felé. Gyomaendrőd Város Önkormányzata a kapott rendkívüli támogatás felhasználásáról az állam felé 2018. január 16-án nyújtotta be az elszámolást.

Szintén az egyéb központi támogatások között jelenik meg a szociális szakosított ellátásban dolgozók műszak pótlékának finanszírozására kapott 13.205 E Ft, melynek elszámolása 2018. I. negyedévében megtörtént a MÁK felé. 
 
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át - és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében - az állam részére vissza kell fizetni.
 
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen 2.108.940 Ft):
Gyermekétkeztetés támogatása: 816.000 Ft
Szünidei étkeztetés támogatása: 1.170.488 Ft
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 77.604 Ft
2016. évi közművelődési érdekeltségnövelő támogatás: 44.848 Ft
  • A saját bevétel a módosított előirányzat 91%-ában teljesült.
  • A realizálódott közhatalmi bevételek 84 millió Ft-tal haladják meg az eredeti tervet, amiből 69 millió Ft az iparűzési adóbevételnél realizálódott.

Adóbevételek részletes elemzése
(Elemzést készítette: Enyedi László adóosztály vezetője):
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2017. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
 
Adótípus
Bevétel összege 2016-ban eFt
Bevétel összege 2017-ben eFt
Bevétel változása eFt
Nyitó hátralék 2017. 01.01-én eFt
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2017.12.31-én eFt
Folyó évi hátralék keletkezése 2017-ben eFt
Záró hátralék 2017.12.31-én eFt
Hátralék változása eFt
Építményadó
39.457
42.998
3.541
26.523
21.762
3.657
25.419
- 1.104
Telekadó
632
542
- 90
1.755
1.116
51
1.167
- 588
Magánszemé-lyek kommunális adója
41.803
43.370
1.567
16.432
8.642
4.668
13.310
- 3.122
Idegenforgalmi adó
6.642
8.639
1.997
233
11
592
603
370
Iparűzési adó
308.013
336.113
28.100
76.035
62.130
15.946
78.076
2.041
Helyi adók összesen:
396.547
431.662
35.115
120.978
93.661
24.914
118.575
- 2.403
Földbérbeadás-ból származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
29.377
32.568
3.191
43.080
35.884
4.163
40.047
- 3.033
Talajterhelési díj
2.268
2.196
- 72
4.039
3.388
1.430
4.818
779
Adók összesen:
428.192
466.426
38.234
168.097
132.933
30.507
163.440
- 4.657
Pótlék és bírság
3.121
2.336
- 785
74.443
65.991
3.594
69.585
- 4.858
Adók és járulékok összesen:
431.313
468.762
37.449
242.540
198.924
34.101
233.025
- 9.515
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
723
452
- 271
7.621
7
0
7
- 7.614
Mindösszesen:
432.036
469.214
37.178
250.161
198.931
34.101
233.032
- 17.129
 
2017. évben az adóbevételek 37.178 ezer Ft-al növekedtek az előző évhez képest. Az iparűzési adóbevétel növekedése ebből 28.100 ezer Ft volt. A nyitó hátralék csökkenése 51.230 ezer Ft, még a 2017. évben keletkezett hátralék 34.101 ezer Ft volt, így összességében 17.129 ezer Ft-al csökkent 2017. év végére az adóhátralékok összege.
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
 
Összes hátralék az év végén, eFt
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
2016.
2017.
2016.
2017.
2016.
2017.
Építményadó
26.523
25.419
15.591
16.232
10.932
9.187
Telekadó
1.755
1.167
252
251
1.503
916
Kommunális adó
16.432
13.310
0
0
16.432
13.310
Idegenforgalmi adó
233
603
11
11
222
592
Iparűzési adó
76.035
78.076
42.774
46.269
33.261
31.807
Helyi adók összesen:
120.978
118.575
58.628
62.763
62.350
55.812
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
43.080
40.047
28.263
30.511
14.817
9.536
Talajterhelési díj
4.039
4.818
0
0
4.039
4.818
Adók összesen:
168.097
163.440
86.891
93.274
81.206
70.166
Pótlék és bírság
74.443
69.585
55.599
56.809
18.844
12.776
Adók és járulékok összesen:
242.540
233.025
142.490
150.083
100.050
82.942
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
7.621
7
6
6
7.615
1
Mindösszesen:
250.161
233.032
142.496
150.089
107.665
82.943
 
Fentiekből látható, hogy a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások hátraléka 2017-ben 7.593 ezer Ft-al nőtt, még az önkormányzat által behajtható hátralék 24.722 ezer Ft-al csökkent az előző évhez képest. A növekedés mértéke a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozásoknál 5,3 %, az önkormányzat által behajtható hátralék csökkenése 23 %.
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
 
1.) Közvetett támogatások:
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján 2017. évben három adónemben biztosított adókedvezményt, adómentességet. Ezek az építményadó, a magánszemélyek kommunális adója és a helyi iparűzési adó. 2017-ben az összes biztosított kedvezmény 2.298 eFt volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételeket.
 
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
Adónem
Alapadó
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
Kivetett adó
Ténylegesen beszedett adó
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
Magánszemélyek kommunális adója
44.101
475
43.626
43.370
43.845
Helyi iparűzési adó
353.135
1.823
351.312
336.113
337.936
Összesen:
397.236
2.298
394.938
379.483
381.781
 
Építményadóban és magánszemélyek kommunális adójában az önkéntes tűzoltó egyesület szaktevékenységet végző tagja és a készenlétet ellátó önkormányzati tűzoltó számára biztosít adómentességet a helyi adórendeletünk. Ilyen címen csak magánszemélyek kommunális adójában vettek igénybe mentességet az adóalanyok, 100 ezer Ft összegben.
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában további mentességet, kedvezményt kapnak azok, akik az önkormányzat által kiírt pályázat keretében a szennyvíz-hálózatra rácsatlakoznak, vagy akik az adóköteles ingatlan előtt megvalósuló szilárd burkolatú út építéséhez anyagilag hozzájárulnak. Szennyvíz-hálózatra csatlakozás után 50 ezer Ft, még útépítéshez történő hozzájárulás után 325 ezer Ft adókedvezményt nyújtott önkormányzatunk.
Iparűzési adóban a háziorvos vállalkozásoknak biztosít adómentességet a helyi rendeletünk, amennyiben megfelelnek a helyi adókról szóló törvényben előírt feltételeknek. 2017. évben 1.823 ezer Ft adómentességet vettek igénybe ezen vállalkozások.
 
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozásmérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2017. évben 1 db ilyen irányú kérelem érkezett hivatalunkhoz, mely pozitív elbírálást kapott. A kérelem építményadó részletfizetési kérelem volt, 506.400 Ft-ra.
 
3.) Adóhatósági ellenőrzés
2017. évben nem került sor adóellenőrök alkalmazására, az ellenőrzés feladatait az adóhatóság dolgozói, célfeladat keretében látták el, mely az alábbi eredménnyel zárult:
Vállalkozási célú építmények utáni építményadó és a magánszemélyek kommunális adójának ellenőrzése:
 
2017.04.01-10.31. feltárt adózatlan ingatlanok száma
85 db
Kivetett adó
2017. évre
1.338.445 Ft
előző évekre
4.163.686 Ft
összesen
5.502.131 Ft
 
Üdülés céljára szolgáló építmények utáni építményadó ellenőrzése:
 
Feltárt, határozattal előírt építményadó köteles épületek száma:
15
db
Feltárt adóköteles m2 után kivetett adó 2017. évre:
252.850
Ft
Feltárt adóköteles m2 után kivetett adó előző évekre:
666.130
Ft
m2 után kivetett adó összesen:
918.980
Ft
 
Idegenforgalmi adó ellenőrzése:
 
Adóköteles vendégéjszakák
2016.
2017.
Május
1.128
1.556
Június
1.847
2.782
Július
4.501
6.534
Augusztus
5.876
7.531
Szeptember
765
1.629
Mindösszesen:
14.117
20.032
 
2017. 05 – 09. hónapra bevallott adóköteles vendégéjszakák száma:
20.032
Feltárt, előző évre bevallott adóköteles vendégéjszakák száma:
607
Adóköteles vendégéjszakák számának a növekedése:
6.522
 
Ellenőrzés eredménye összesen:
 
Kivetett összes adó ellenőrzés eredményeként
8.703.811 Ft
Idegenforgalmi adó utáni állami támogatás
2.282.700 Ft
Ellenőrzés nettó eredménye (adóbevétel-jutalék) 2017. évre
7.810.796 Ft
Ellenőrzés eredménye további évekre, Ft/év
1.591.295 Ft
 
4.) Behajtási cselekmények:
A behajtási cselekmények közül a jövedelem-letiltást, az azonnali beszedési megbízást (inkasszót), a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. Ezek a leggyorsabban eredményt hozó végrehajtási cselekmények.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 135 esetben, 7.719.909 Ft összegre. Ebből munkabér letiltás 93 db, 5.458.293 Ft, nyugdíj letiltás 42 db, 2.261.616 Ft tartozásra. A behajtás eredményessége ezekben az esetekben mintegy 86 %-os eredménnyel zárult.
Gépjármű forgalomból történő kivonatását – egy éven túli gépjárműadó tartozás esetén - mintegy 60 esetben kezdeményeztük az okmányirodánál.
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 1.793 esetben került kiadásra, 89.976.370 Ft tartozásra.
 
5.) Mezőőri járulék
Az önkormányzat adóhatósága látja el a mezőőri járulék kivetésével, könyvelésével, behajtásával kapcsolatos feladatokat is. A 2017. évi bevételek az alábbiak szerint alakultak:
 
 
2017. évi kivetés, eFt
2017. évi tervezett bevétel, eFt
2017. évi tényleges bevétel, eFt
Mezőőri járulék:
10.247
8.000
8.299
 
2017. évben új nyilvántartó program került beszerzésre, mivel a régi nyilvántartás a sok változás, illetve azok bejelentésének elmaradása miatt már nagyon pontatlan volt. Az új program indulásként a pontos, a földhivatali nyilvántartással egyező tulajdonosi adatokkal került feltöltésre, csak a földhasználói adatokat kellett rajta átvezetni. Ez elősegítette a pontosabb kivetést, ezáltal a befizetések nagyobb arányú realizálódását is.
 
  • A támogatás értékű működési bevételek, az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések 614 millió Ft összegben realizálódtak. Ebből az összegből 433 millió Ft az Önkormányzatnál jelentkezett, 181 millió Ft a Városi Egészségügyi Intézménynél, mint OEP finanszírozási támogatás.
  • A felhalmozási bevételeknél telek, egyéb ingatlan és tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevétel jelenik meg 1,6 millió Ft összegben.
  • A támogatás értékű felhalmozási bevételek, az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések közel 703 millió Ft összegben realizálódtak. Itt jelenik meg a Kistérség keretei között megvalósított hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése projekthez megelőlegezett áfa és támogatás visszatérülése, a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó felhalmozási támogatás összege, továbbá az ASP rendszer bevezetésére nyert uniós támogatás 8.999 E Ft összege. Megérkezett a 3 nyertes TOP-os (Közös Hivatal épületének energetikai korszerűsítése, Hősök tere rekonstrukciója, belvíz IX.) pályázatunk támogatási előlege is.
  • Felhalmozási célú önkormányzati támogatások között jelenik meg a Kis Bálint Általános Iskola sportudvarának fejlesztésre nyert támogatás több mint 19 millió Ft összege, továbbá a közművelődési érdekeltségnövelő és a muzeális intézmények szakmai támogatásának összegei.
  • A finanszírozási bevételek között jelenik meg a felhasznált maradvány összege valamint a lekötött bankbetét megszüntetésének és az államháztartáson belüli megelőlegezések összege.
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai összességében, valamennyi intézményt figyelembe véve 87% és 88%-os teljesítést mutatnak.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés 82%-os, melynek indoka az előző évben képződött maradvány költségvetési rendeletbe történő beépítése, ugyanakkor felhasználás nem történt teljes mértékben.
  • A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 749 millió Ft, mely összegből 743 millió Ft az Önkormányzatnál jelentkezett kiadásként, 5 millió Ft pedig a Közös Önkormányzati Hivatalnál jelent meg.
  • Segélykifizetés 58 millió Ft összegben teljesült.
  • A tervezett felújításokból közel 61 millió Ft értékű munka valósult meg. A teljes összeg az Önkormányzatnál jelentkezett kiadásként, intézményeinknél 2017. évben nem történt felújítás.
  • A tervezett beruházások 176 millió Ft értékben teljesültek. Az önkormányzatnál a 2017. évi beruházások értéke 162 millió Ft, a Közös Önkormányzati Hivatalnál 8,8 millió Ft, a Határ Győző Városi Könyvtárnál 1,3 millió Ft, a Szent Antal Népháznál 91 E Ft, a Kállai Ferenc Kulturális Központnál 635 E Ft, a Városi Egészségügyi Intézménynél 732 E Ft, a Gyomaendrődi Család-és Gyermekjóléti Központnál 2,2 millió Ft.
  • A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások és kölcsönök összege 49 millió Ft.
  • A finanszírozási kiadások között kellett elszámolni a betételhelyezés összegét, valamint az értékpapír vásárlás (kamatozó kincstárjegyet vásárolt az önkormányzat 450 millió Ft értékben) összegét.
 
 
A vagyon alakulása 2017. évben
 
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 1.987.780 E Ft összegű növekedést mutat. A nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 1.348.551 E Ft-tal növekedett. Ezen belül az immateriális javak értéke 14.876 E Ft összegű növekedést mutat, a tárgyi eszközök értéke 1.333.674 E Ft-tal növekedett. A befektetett pénzügyi eszközök értéke előző évhez képest nem változott.
A tárgyi eszközök növekedése beruházásainknak, ezen belül is elsősorban a Békés megyei Ivóvízminőség-javító program vagyonértékének településeken történő aktiválásának (1.287.381 E Ft) valamint a víziközmű vagyon újraértékelésének köszönhető.
A nemzeti vagyonba tartozó forgóeszközök között jelenik meg a 450.000 E Ft értékben vásárolt forgatási célú értékpapír.
 
A pénzeszközöknél növekedés történt 253.624 E Ft összegben, mely elsősorban az iparűzési adónál jelentkező többletbevételnek köszönhető.
 
A követelések állománya a múlt évhez képest 74.400 E Ft összegű csökkenést mutat.
 
A Források változásainál a saját tőke növekedése 2.440.774 E Ft, mely elsősorban a nemzeti vagyon növekedésével indokolható.
 
A kötelezettségek állománya 39.873 E Ft-tal nőtt az előző évhez képest. Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2017. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
 
Befektetés megnevezése
Befektetés összege
(Ft)
Társaság megnevezése
Fürdő üzletrész
3.100.000
Gyomaendrődi Liget Fürdő Nonprofit Kft.
Gyomaszolg üzletrész
139.630.000
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
Magyar Cukor részvény
67.000
Magyar Cukor Zrt.
OTP törzsrészvény
2.000
OTP Bank Nyrt.
Vízművek részesedés
149.898.000
Alföldvíz Zrt.
Gyomaközszolg üzletrész
17.250.000
Gyomaközszolg Nonprofit Kft.
Zöldpark Kft.
3.000.000
Zöldpark Nonprofit Kft.
Regionális Hulladékkezelő Mű
2.790.000
Regionális Hulladékkezelő Kft.
Gyomaendrődi Földkezelő Kft. törzsbetét
2.900.000
Gyomaendrődi Földkezelő Kft.
Összesen:
318.637.000
 
 
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217
Kocsisné Takács Gabriella regisztrációs szám: 176299
 
 
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2017. évi gazdálkodásának szöveges indoklása


Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                      adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei % ban
Személyi juttatások
337917
357791
293912
82,15
Munkaadót terhelő járulékok
44733
47564
39770
83,61
Dologi kiadás
345124
470930
396562
84,21
Műk. célú támért.kiad. pénzeszk. átadás ÁK, ellátottak juttatása
692850
830732
785574
94,56
Műk.c. visszatér.tám., kölcsön ÁK
6000
17535
16444
93,78
Működési kiadások össz.
1426624
1724552
1532262
88,85
Felújítások
87925
111532
60624
54,36
Beruházások
377285
398924
161744
40,55
Támogatás értékű felhalm. kiadás és pénzeszk. átadás ÁK
15214
60714
46978
77,38
Felh.c. visszatér.tám., kölcsön ÁK
 
5000
2040
40,80
Felhalmozási kiadások összesen
480424
576170
271386
47,10
Kiadások összesen
1907048
2300722
1803648
78,39
Tartalékok
330012
1193256
0
0,00
Intézményeknek nyújtott támogatás
315732
374257
347239
92,78
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
 
72143
35913
49,78
Pénzeszközök lekötött bankbetétként elhelyezése
 
 
452580
 
Belföldi értékpapír vásárlása
 
450000
450000
100,00
Kiadások mindösszesen
2552792
4390378
3089380
70,37
 
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok a vizsgált időszakban 334 millió Ft összegben teljesültek. Az Önkormányzatnál kell megtervezni a képviselők és polgármester, a mezőőrök, a polgárvédelmi bázis, a közfoglalkoztatás bérjellegű kiadásait. A Start mintaprogram és az egyéb közfoglalkoztatás 2016. évről áthúzódó programelemei 2017. február 28-ával zárultak. 2017. márciusában 7 új programelem indult. A teljes felhasználása a bér és járulékkeretnek azért nem történt meg, mert azon programelemeknél, melyek 2018. február végén zárulnak, a 2017. decemberi valamint a 2018. januári és februári bér és járulék kifizetéshez megkapta önkormányzatunk az előleget, így a támogatási összeg a rendeletbe a személyi juttatások és járulékok közé beépítésre is került, viszont tényleges felhasználás nem kapcsolódhat hozzá 2017. évben. A kapott előleg összege a 2017. évi maradványunk részét képezi.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés 84%-os, megtakarítás jelentkezett a zöldterület kezelés, a közvilágítás, városgazdálkodás, település egészségügyi feladatok ellátása, ár-és belvíz védekezés, illetve az oktatási vagyon működtetése kormányzati funkción.
  • A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése 94 %-os . Itt jelenik meg az a több mint 570 millió Ft, amit az Önkormányzat a Társulás által fenntartott két intézménye után, mint állami támogatás igényelt, majd a szükséges önkormányzati kiegészítéssel együtt átadott a Társulásnak, a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramhoz kapcsolódóan átadott támogatás, a Regionális Hulladékkezelő Kft. által megfizetett 2017. évi bérleti díj tovább utalt összege a települési önkormányzatok felé, az előző évi állami támogatás visszafizetésének összege, a Liget Fürdő működéséhez biztosított támogatás. Ezen a jogcímen jelenik meg a Zöldpark Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, holtágak üzemeltetése, sportcsarnok működtetése, temető üzemeltetésre átadott pénzeszköz) biztosított támogatások összege, valamint a bölcsődei feladatellátáshoz, az önkéntes tűzoltóság, a GYÜSZ-TE, a helyi buszközlekedés működéséhez, a hulladékgazdálkodási feladatok végzéséhez biztosított hozzájárulások összege, illetve a civil és sport szervezetek részére megítélt és folyósított támogatások összege. A helyi közösségi közlekedés 782.000 Ft összegű pályázati támogatását a Mobilbusz Kft. részére tovább utalta az Önkormányzat. A segélyekre megtervezett keretből 58 millió Ft került felhasználásra, 85% a felhasználás mértéke.
  • A működési célra nyújtott kölcsönök között jelenik meg a Földkezelő Kft. részére biztosított 6.000 E Ft, a Körösök Völgye Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület támogatás megelőlegezése 1.534 E Ft összegben, illetve szeptember 29-én testületi felhatalmazás alapján 8. 910 ezer Ft kölcsön folyósítása történt meg a Gyomaközszolg Kft. működésének biztosítása érdekében.
  • A tervezett felújításokból 60 millió Ft értékű munka valósult meg, melyből a Vásártéri óvoda és bölcsőde fűtési rendszerének felújítása 708 E Ft-ba került, a Könyvtári tér Fő út 230. alatti kialakításának felmerült felújítási költsége 15.386 E Ft volt, a gyepmesteri telep felújítására 6.758 E Ft-ot fordítottunk, a Szabadság úti épület tetőszerkezetének cseréje önkormányzatunknak 1.486 E Ft-ba került, a konyha épületének külső és belső valamint gépészeti felújítása 17.152 E Ft-ba, az Endrődi városrész központjának rehabilitációja projekthez kapcsolódó részszámla összege 5.553 E Ft volt, a Hivatal épületének energetikai felújításához kapcsolódó kiviteli tervdokumentáció összege 4.415 E Ft. A Selyem út 124. alatti ingatlan földszinti átalakítási munkái 1.620 E Ft-ba kerültek, az I. világháborús emlékmű felújítására 610 E Ft-ot fizettünk ki. A Fürdő kültéri medencéjének felújítása 3.534 E Ft összegben jelentkezett, a Szent Antal Népház felújítása 3.002 E Ft-ba került ebben az évben (forrása: 2016. évi közművelődési érdekeltségnövelő támogatás: 1.717 E Ft, önerő 1.500 E Ft).
  • A tervezett beruházások közel 162millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fő tételek alkotják:
    • a Start mintaprogram programelemeihez kis és nagy értékű gépek, berendezések, járművek, valamint tenyészállat vásárlás történt 39.577 ezer Ft értékben
    • a mezőőri feladat ellátásához 1 db lőfegyver beszerzésére került sor 150 E Ft összegben és egy telefonkészülék vásárlásra 25 E Ft összegben
    • a Bajcsy-Kisréti út kereszteződésében épült parkoló és a Semmelweis úti parkoló építés felmerült költsége 8.300 E Ft
    • tervdokumentáció készült a külterületi mezőgazdasági utak stabilizációjához 889 E Ft értékben
    • terv készült a Kenderáztató út és az Október 6. ltp. előtt épülő aszfalt burkolat kiépítésére 480 E Ft értékben
    • közvilágítási hálózat bővítése történt 3.835 E Ft értékben
    • Megvalósíthatósági tanulmány készült a TOP-5.1.2-15 Helyi foglakoztatási együttműködések pályázathoz 9.906 E Ft összegben, mely költségtétel a pályázatban elszámolható (a pályázat nyert)
    • sószóró beszerzésére került sor 368 E Ft-ért
    • a gyepmesteri telepen telki mérő beszerzése történt 37 E Ft értékben
    • TESZK módosításának költsége 488 E Ft volt
    • tervdokumentáció készült 991 E Ft összegért vízitúra megállóhely kialakításához
    • szerver háttértár bővítése történt 281 E Ft összegben
    • térfigyelő kamerarendszer telepítése 1.873 E Ft összegben
    • Blaha u. 10. szám alatti ingatlan vásárlás 3.500 E Ft értékben
    • Olajfestmény vásárlás 190 E Ft összegben
    • Hulladékgyűjtő pontok kiépítése 2.686 E Ft értékben
    • A Selyem úti szennyvízcsatorna bélelése, kiváltása és helyreállítása 28.975 E Ft összegben
    • Zöldterület kezeléshez gépek, egyéb berendezések, járművek vásárlása 4.421 E Ft értékben
    • A Wodiáner tér kialakítására eddig felmerült költség 11.562 E Ft
    • Mirhóháti úton kerítés építése 141 E Ft összegben
    • A 3. számú háziorvosi körzet minimumfeltételeinek biztosítása 1.154 E Ft összegben
    • A Kossuth úti óvodánál mozgáskorlátozott feljáró kialakításának költsége 1.750 E Ft
    • Konyha felújításhoz eszköz beszerzés 14.393 E Ft értékben
    • a Hivatal energetikai felújításához kapcsolódó kiviteli tervdokumentáció áfája 1.192 E Ft összegben
    • ASP pályázathoz kapcsolódó számítógépek, szoftver, monitor, e-személyigazolvány olvasók 3.827 E Ft összegben
    • parkolók és járdaépítés 15.402 E Ft értékben
    • kerékpártárolók beszerzése 296 E Ft összegben
    • műszaki terv belvízvédekezéshez 1.905 E Ft összegben
    • Településképi arculati kézikönyv 1.300 E Ft értékben
    • Sportcsarnokba zárható szekrény beszerzése 217 E Ft összegben
    • számítógép vásárlás a 2017. évi közművelődési érdekeltségnövelő támogatásból 1.318 E Ft összegben (támogatás összege: 368 E Ft, önerő 950 E Ft)
    • egyéb kisértékű informatikai és egyéb gép, berendezés beszerzése 278 E Ft értékben.
  • A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a Fürdő kemping felújításához biztosított 2.531 E Ft, a fiatal házasok részére nyújtott támogatás 960 ezer Ft összege, megtörtént a „Nemzeti Ovi-Foci, Ovi-Sport Program” megvalósításához a 2.850 ezer Ft összegű önerő átadása, illetve a Környezetvédelmi alapból megítélt 4. 000 E Ft támogatás kiutalása a nyertes pályázók részére. A KEOP-1.1.1/2F/09-11-2012-0005 pályázathoz kapcsolódó visszafizetési kötelezettség átutalása a Kistérség részére 35.137 E Ft összegben teljesült. Kállai Ferenc emlékére állított szobor költségeihez való hozzájárulás 1.500 E Ft összegben valósult meg.
  • A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg az első lakáshoz jutók részére nyújtott visszatérítendő támogatás 2.040 ezer Ft összege.
  • Kamatozó kincstárjegy vásárlás történt az önkormányzatnál 450 millió Ft értékben 2018. évi lejárattal.

A bevételek alakulását az alábbi táblázat szemlélteti:
 
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                         adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
114196
195207
178455
91,42
Vagyoni típusú adók
77000
86811
86809
99,99
Termékek és szolgáltatások adói
298000
370893
370892
99,99
Egyéb közhatalmi bevétel
13000
13106
13104
99,98
Támogatás értékű műk. bev., műk.c.peszk.átvét ÁH-on kívülről, kölcsön visszatér.
360315
432285
393869
91,11
Önk-ok műk.támogatása
939676
1055496
1055496
100,00
Működési bevétel összesen
1802187
2153798
2098625
97,44
Felh. bev., tám. értékű felh. bev., felh.c.peszk.átvét ÁH-on kívülről, kölcsön visszatér.
100424
702732
697116
99,20
Önk-ok felhalmozási támogatása
 
21117
21117
100,00
Felhalmozási bevétel összesen
100424
723849
718233
99,22
Maradvány igénybevétele
650181
1026502
1026502
100,00
Belföldi értékpapír beváltása
 
450000
0
0,00
Államháztartáson belüli megelőlegezések
 
36230
36230
100,00
Lekötött bankbetét megszűntetése
 
 
452580
 
Bevételek mindösszesen
2552792
4390379
4332170
98,67


  • Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 1.055.496 E Ft támogatásban részesült, mely támogatási összegek az önkormányzati kötelező feladatok finanszírozását szolgálták.
  • A realizálódott közhatalmi bevételek 82 millió Ft-tal haladják meg az eredeti tervet, amiből 69 millió Ft az iparűzési adóbevételnél realizálódott, közel 8 millió Ft az építményadónál, 1 millió Ft a magánszemélyek kommunális adójánál, 2 millió Ft a gépjármű adónál.
  • A saját bevétel az eredeti tervet jelentősen meghaladva teljesült, a realizálódott bevétel összege 178 millió Ft. A bérleti díjak tervet meghaladó teljesülése elsősorban azzal magyarázható, hogy az Alföldvíz Zrt. által a szennyvíz-és ivóvíz hálózatra fizetett bérleti díjakból a rekonstrukciós feladatokra befolyó bevétel terv szintjén a felhalmozási bevételek között jelent meg, a teljesítés viszont a működési bevételek között realizálódott. A realizálódott kamatbevétel összege meghaladja a 4,5 millió Ft-ot, mely részben a folyószámla után kapott kamatot jelenti, részben pedig az egyéb szabad forrás lekötéséből származó kamatot foglalja magába. Az áfa visszatérülésből származó bevétel összege meghaladja a 39 millió Ft-ot. A Start mintaprogram keretei között 16 millió Ft értékben történt termény-és termék értékesítés (búza, napraforgó, kukorica, homoktövis, kendermag, körömvirág, virág, seprű, bárány stb.). A mintaprogramba be nem vont önkormányzati földeken megtermelt termény értékesítéséből 4,2 millió Ft bevétel folyt be. A temető üzemeltetéséből származó bevétel összege 10 millió Ft.
  • A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök, kölcsönök visszatérítése 91 %-ban teljesültek. Itt jelenik meg a Start mintaprogramra és az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatás 336.699 E Ft összege, a mezőőri támogatás 3.780 E Ft összege. A befolyt földalapú és anyajuh tartás támogatás összege 27.283 E Ft. Az autómentes nap megszervezésére elnyert támogatás összege 250 E Ft, a „Szelektíven gyermekszemmel” projektre nyert támogatás összege 2.476 E Ft, melynek felhasználására 2018-ban kerül sor. Csárdaszállás és Hunya Község Önkormányzata a hivatal 2016. december havi költségeihez valamint a 2017. januártól szeptemberig terjedő időszak hivatali működéséhez átutalta a szükséges saját erő összegét (9.206 E Ft). A szúnyoggyérítési feladatok ellátásához a települési önkormányzatok részéről átutalt támogatás összege 962 E Ft. Az Erzsébet utalványra kapott támogatás összege: 6.992 E Ft. Körös-szögi Kistérséggel megtörtént a működési hozzájárulás elszámolás, melyhez kapcsolódóan 365 E Ft visszautalás történt a Kistérség részéről. A Család-és Gyermekjóléti Központ és szolgálat 2016. évi működéséhez Dévaványa, Csárdaszállás, Hunya és Ecsegfalva Önkormányzatok megfizették a mindösszesen 1.501 E Ft összegű hozzájárulást. A Bethlen Gábor Alaptól a testvérvárosi kapcsolatok erősítésére nyert támogatás összege 650 E Ft. Segély és köztemetés visszafizetés jogcímén 105 E Ft folyt be az önkormányzathoz. A Gyomaközszog Kft. részéről megtörtént a likviditásának biztosításához tavaly átadott 5 millió Ft összegű kölcsön utolsó, 600 E Ft összegű részletének megfizetése, illetve a Liget Fürdő Kft. is átutalta a 15 millió Ft összegben fennálló kölcsöntartozásának első, 3 millió Ft összegű törlesztő részletét.
  • A felhalmozási bevételek, a támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök, valamint felhalmozási célú visszatérítendő támogatások és kölcsönök több mint 697 millió Ft összegben teljesültek. Itt jelenik meg a Kistérség keretei között megvalósított hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése projekthez megelőlegezett áfa és támogatás visszatérülése 40.651 E Ft összegben, közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó felhalmozási támogatás 20.903 E Ft összege, továbbá az ASP rendszer bevezetésére nyert uniós támogatás 8.999 E Ft összege. Az út és csatorna érdekeltségi hozzájárulás címén befolyt 1.186 ezer Ft, valamint a lakosság részéről a lakás-és belvízkölcsön törlesztések 2.162 ezer Ft összege. Telek és egyéb tárgyi eszköz értékesítésből származó bevétel összege 1.617 E Ft.
Megérkezett a 3 nyertes TOP-os pályázatunk támogatási előlege (melyekből 2017. évben minimális felhasználás történt) az alábbiak szerint:
- TOP-3.2.1-15 – Közös Önkormányzati Hivatal komplex energetikai felújítása: 178.511.285 Ft (5.715.000 Ft összegű tartalékkal csökkentett támogatás)
- TOP-2.1.2-15 – Endrődi városrész központjának rehabilitációja: 199.570.365 Ft
- TOP-2.1.3-15 – Belterületi vízrendezés IX. ütem: 243.516.472 Ft
  • Felhalmozási célú önkormányzati támogatás: Itt jelenik meg a muzeális intézmények szakmai támogatásának 1.200 E Ft összege, melynek felhasználására 2018. évben kerül sor, a 368 E Ft összegű közművelődési érdekeltségnövelő támogatás (felhasználása 2017. évben megtörtént) és a Kis Bálint Általános Iskola sportudvarának fejlesztésére kapott 19.549 E Ft összegű támogatás.
  • A finanszírozási bevételek között jelenik meg a felhasznált maradvány összege az államháztartáson belüli megelőlegezések, valamint a lekötött bankbetét megszüntetésének összege.
 
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata gazdasági szervezettel rendelkező, valamint gazdasági szervezettel nem rendelkező intézményeinek szöveges indoklása a 2017. évi gazdálkodásuk alakulásáról



Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv 2017. évi gazdálkodása

A Közös Hivatal elismert hivatali létszáma 2017. évben 39,45 fő. Ebből a létszámból 36,71 főre nyújt az állam támogatást Gyomaendrőd vonatkozásában, 1,11 főt finanszíroz Csárdaszállás esetében és 1,63 főt Hunya Községben. Gyomaendrődön 46 főre terveztünk bérjellegű kiadást. A települések önkormányzatai vállalták a tényleges és a finanszírozott létszám különbözetéből eredő kiegészítés biztosítását. Csárdaszállás 5.384 E Ft-ot utalt át Gyomaendrőd önkormányzatának, Hunya Község Önkormányzata 3.822 E Ft-ot adott át ezen feladathoz. 2017. év utolsó negyedévének települések közti elszámolására 2018. évben került sor (Hunya 1.312 E Ft, Csárdaszállás 1.208 E Ft kiegészítést biztosított még a 2017. évi feladatellátáshoz) a végleges kiadások és bevételek összegeinek ismeretében. Gyomaendrőd a hivatal működési kiadásainak finanszírozására 180,6 millió Ft állami támogatást, a bérkompenzáció finanszírozására 1,287 millió Ft-ot kapott. A Közös Hivatalnál teljesült kiadások összege 244 millió Ft volt. A kiadások finanszírozásánál figyelembe kell venni a hivatal 11 millió Ft összegű tárgyévi bevételét, illetve a két kistelepülés által biztosított kiegészítés összegét (9,2 millió Ft), valamint a CLLD pályázathoz az önkormányzat által megelőlegezett 1,643 millió Ft-ot. Így a hivatal működéséhez az előző évi maradványból felhasznált támogatási összeg 40 millió Ft.
 
Az alábbi táblázatok összevontan mutatják a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal kiadásait és bevételeit, azaz tartalmazzák mindhárom telephely (Gyomaendrőd, Csárdaszállás és Hunya) teljesült kiadásait és realizálódott bevételeit.
 
Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                           adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei % ban
Személyi juttatások
151932
156302
155135
99,25
Munkaadót terhelő járulékok
36914
37774
35969
95,22
Dologi kiadás
41052
51592
38854
75,31
Működési célú támogatás értékű kiadás, működési célú pénzeszköz átadás ÁK, ellátottak pénzbeli juttatása
5040
5133
5093
99,22
Működési kiadások összesen
234938
250801
235051
93,72
Beruházás
2200
10709
8883
82,95
Felújítás
1100
1100
0
0
Kiadások mindösszesen
238238
262610
243934
92,89
  • A hivatalnál a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok a tervnek megfelelően teljesültek, 191 millió Ft került kifizetésre. Az igazgatási szakfeladaton belül külön bontáson és külön szervezetkódon jelennek meg a kirendeltségeken (hunyai és csárdaszállási) dolgozó köztisztviselők. 2017. évben a CLLD projekthez kapcsolódóan 883 E Ft bér és járulék került kifizetésre.
  • A dologi és egyéb folyó kiadásokra 39 millió Ft-ot fordítottunk.
  • A működési célú pénzeszköz átadások, támogatásértékű kiadások teljesítési adatai között jelenik meg a Zöldpark Nonprofit Kft. által végzett épülettakarításra kifizetett havi 420 E Ft, valamint a Közös Hivatal Hunyai Kirendeltségén havonta kifizetett gyermekvédelmi támogatás összege.
  • A beruházások között 8.883 ezer Ft jelentkezett kiadásként a vizsgált időszakban, mely összegből a hivatal működéséhez kapcsolódóan vérnyomásmérő, porral oltó készülék, telefon, székek, íróasztalok, kávéfőzők vásárlására került sor 628 ezer Ft értékben, illetve a CLLD pályázati támogatásból 8.255 E Ft összegben egy stratégiai vezetési tanulmány valósult meg.
 
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                          adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi műk. bevételek
1000
1283
1270
98,99
Közhatalmi bevételek
260
1120
1120
100,00
Működési célú támogatás értékű bevétel
0
560
542
96,77
Felhalmozási célú támogatás értékű bevétel
0
7500
7500
100,00
Felhalmozási bevételek
0
7
6
90,00
Irányító szervtől kapott támogatás
236978
252025
233459
92,63
Maradvány igénybevétele
0
115
115
100,00
Bevételek összesen
238238
262610
244012
92,92
 
  • A közhatalmi bevételeknél igazgatási szolgáltatási díjbevételek és bírságbevételek realizálódtak.
  • Az intézményi működési bevételek tartalmazzák a továbbszámlázott bevételek összegét és a kamatbevételeket.
  • A támogatásértékű működési bevételek között jelent meg a hunyai önkormányzat által a közös hivatalnál jelentkező gyermekvédelmi támogatás kifizetéséhez átadott forrás, valamint 467 E Ft összegben a diákmunka finanszírozására kapott kormányhivatali támogatás összege.
  • A támogatásértékű felhalmozási bevételek között a CLLD pályázathoz leutalt előleg összege realizálódott.

A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd Város Önkormányzata által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása


1. Határ Győző Városi Könyvtár 2017. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                             adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. % ban
Személyi juttatások
11366
13383
12837
95,93
Munkaadót terhelő járulékok
2142
2962
2806
94,70
Dologi kiadás
9700
14414
13513
93,74
Működési kiadás
23208
30759
29156
94,79
Felhalmozási kiadás
1750
1330
1329
99,92
Kiadások mindösszesen
24958
32089
30485
94,99
  • A Könyvtár általános működését elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatásokra és a munkaadót terhelő járulékokra 12,8 millió Ft került kifizetésre. A Kormány a 8/2017. (I. 23.) rendeletében döntött arról, hogy a kulturális ágazatban a helyi önkormányzat által foglalkoztatott közalkalmazottak részére 2017. évben kulturális illetménypótlékhoz kapcsolódó többlettámogatást biztosít. A személyi juttatások és a járulékok előirányzatai közé a kapott támogatás beépítésre, a dolgozók részére pedig a kulturális pótlék összege havonta kifizetésre került.
  • A dologi kiadások között 13,5 millió Ft költség jelentkezett. 2017. szeptember 1-jétől az intézmény által ellátandó feladatok köre a lapkiadással bővült, mely feladatnál 1.425 E Ft kiadás keletkezett. A Könyvtár állománygyarapításra 2.304 E Ft-ot költött. A könyvek, folyóiratok az igényekhez igazodva kerültek beszerzésre annak tükrében, hogy a felhasználás év végén ne haladja meg a rendelkezésre álló keretet. Az önkormányzat kulturális feladatok támogatására települési szinten 15.739 E Ft támogatásban részesült. A 13/2013. (II.14.) EMMI rendelet alapján a kulturális feladatokra biztosított támogatás 10%-át állománygyarapításra kell felhasználni. A Könyvtár a támogatást könyvek, folyóiratok és egyéb információhordozók beszerzésére használta fel. 
  • A beruházások között az új telephely kialakításához szükséges kis értékű tárgyi eszköz beszerzések valósultak meg (bútor, konyhabútor, polcok, asztalok, székek, függöny, szőnyeg valamint mobiltelefon, létra, paraván) 1.329 E Ft összegben.
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                           adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevételek
400
1350
1201
88,90
Működési célú támogatásértékű bevétel
 
350
350
100,00
Maradvány igénybevétele
0
246
246
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
24558
30143
28700
95,21
Bevételek összesen
24958
32089
30497
95,04
  • Az intézmény saját bevétele között internet használathoz és fénymásoláshoz kapcsolódóan 200 ezer Ft bevétel jelentkezik, a könyveladás bevétele 830 ezer Ft. A lapkiadáshoz kapcsolódó hirdetésből származó bevétel összege 173 ezer Ft.
  • A működési célú támogatásértékű bevételek között jelenik meg a diákmunka finanszírozására kapott támogatás 350 ezer Ft összege.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 28,7 millió Ft.
  • Az előző évi maradvány 246 ezer Ft összege beépítésre kerül a költségvetésbe és megtörtént az intézmény részéről annak felhasználása.
 
2. Kállai Ferenc Kulturális Központ 2017. évi gazdálkodása

 
Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                           adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
13859
16932
16070
94,91
Munkaadót terhelő járulékok
3098
3778
3612
95,58
Dologi kiadás
17667
26630
22861
85,85
Működési kiadások összesen
34624
47340
42543
89,86
Beruházás
0
638
635
99,53
Felhalmozási kiadások összesen
0
638
635
99,53
Kiadások mindösszesen
34624
47978
43178
89,99
 
  • Az intézmény egészénél a bérek és járulékainak teljesítése 19,6 millió Ft. Az intézmény munkáját a nyári időszakban diákmunkások segítették. A kormányrendelet alapján az intézmény közalkalmazottai részére beépítésre és kifizetésre került a kulturális járulék összege.
  • A dologi kiadások közel 23 millió Ft összegben merültek fel. 2017. augusztus 31. napjával megtörtént az intézménynél a lapkiadási feladat kiadásainak és bevételeinek zárolása, mivel a feladat ellátás szeptember 1. napjától átkerült a Határ Győző Városi Könyvtárhoz. Az intézmény szervezésében lebonyolításra kerültek a városi rendezvények, Sajt-és Túrófesztivál, halfőző verseny, nemzeti ünnepek, Főtéri sokadalom.
  • A felhalmozási kiadások között kis értékű tárgyi eszköz (porszívó, vasaló, hősugárzó, lamináló és vágógép, fényképezőgép, telefon rendezvénysátor stb.) vásárlások történtek 635 ezer Ft összegben.
 
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                           adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
15500
9516
9510
99,94
Működési célú támogatásértékű bevétel és működési célú átvett pénzeszköz
0
2485
2431
97,83
Maradvány igénybevétele
0
38
38
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
19124
35939
31247
86,94
Bevételek összesen
34624
47978
43226
90,09
 
  • Az intézményi saját bevételek 9.510 ezer Ft összegben realizálódtak. A művelődési háznál a tervezett 4.000 ezer Ft-tal szemben 4.897 ezer Ft bevétel folyt be. A lapkiadási feladathoz kapcsolódóan 133 ezer Ft teljesült. A Turisztikai pályázat projektelemeinél a tervezett bevétel 74 %-a realizálódott (Ei.: 3.938 ezer Ft, teljesítés: 2.908 ezer Ft).
  • A működési célra átvett támogatások között jelenik meg a diákmunkások és egyéb foglalkoztatott bérére és járulékára kapott 2.331 ezer Ft összegű támogatás, illetve a Szerencsejáték Zrt. 50 ezer Ft összegű támogatása és a Cibere gyereknapra Toldi Balázs polgármester, mint magánszemély által nyújtott 50 ezer Ft összegű támogatás.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 31,2 millió Ft volt.


3. Szent Antal Népház 2017. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                         adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
11476
12728
12720
99,94
Munkaadót terhelő járulékok
2566
2849
2849
100,00
Dologi kiadás
8150
9182
7898
86,02
Működési kiadások összesen
22192
24759
23467
97,78
Beruházás
250
119
91
76,47
Felhalmozási kiadások összesen
250
119
91
76,47
Kiadások mindösszesen
22442
24878
23558
94,69
 
  • Az intézménynél a bérek és járulékok 15,5 millió Ft összegben teljesültek. Az intézmény személyi juttatásai és járulékai között jelenik meg a nyári diákmunkások részére kifizetett juttatás, illetve az a kulturális pótlék, melyre az állam biztosítja a támogatást a kulturális területen dolgozó közalkalmazottak részére.
  • A dologi kiadások 7.898 ezer Ft összegben merültek fel.A Szent Antal zarándokház, a Bárka Látogatóközpont és a Szent Antal Sütőház működtetése során 2,2 millió Ft merült fel, a Népház dologi kiadása 2,6 millió Ft összegben jelentkezett, a Tájházhoz kapcsolódó tevékenység 3 millió Ft-ot igényelt 2017-ben. A 2016. évi muzeális intézmények szakmai támogatásának 1.500 E Ft összege 2017. évben került felhasználásra, a Tájháznál kiállítási tárgyak restaurálása valósult meg a kapott támogatásból.
  • A beruházások között a szálláshelyen és a Bárkában kis értékű tárgyi eszközök – televízió, létra, vasaló és szivattyú – beszerzésére került sor.
 
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                         adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
14204
6123
6054
98,87
Működési célú támogatásértékű bevétel
0
467
467
100,00
Maradvány igénybevétele
0
61
61
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
8238
18227
16985
93,19
Bevételek összesen
22442
24878
23567
94,73
 
  • Az intézményi saját bevételek 6 millió Ft összegben teljesültek. Ezen összegből a Tájháznál a betervezett 1.000 ezer Ft-ból 859 ezer Ft realizálódott, a Népháznál 964 ezer Ft folyt be, továbbá a Turisztikai pályázat projektelemei közül a Bárka látogató belépőjéből származó bevétel 411 ezer Ft, a sütőház bevétele 992 ezer Ft. A szálláshely bevétel 2.828 ezer Ft, mely meghaladja a módosított előirányzat összegét.
  • A működési célú támogatásértékű bevétel 467 E Ft összege a diákmunkások alkalmazásához biztosított támogatás befolyt összege.
  • Az intézmény év közben felhasználta az előző évben képződött maradványát 61 ezer Ft összegben.
  • Az irányító szervtől igénybe vett támogatás összege közel 17 millió Ft.
 
4. Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központ 2017. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                            adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
13771
34070
22859
67,09
Munkaadót terhelő járulékok
3030
7057
4959
70,27
Dologi kiadás
7872
26443
8640
32,67
Működési kiadások összesen
24673
67570
36458
53,96
Beruházás
210
2285
2212
96,81
Felhalmozási kiadások összesen
210
2285
2212
96,81
Kiadások mindösszesen
24883
69855
38670
55,36
 
  • Az intézmény egészénél a bérek és járulékainak teljesítése 27,8 millió Ft, melyből a nyertes EFOP-os projekthez 2,5 millió Ft kifizetés tartozik. A bérek között megjelenik a nyári diákmunkás részére kifizetett juttatás, illetve a szociális területen dolgozó közalkalmazottak részére kifizetett szociális ágazati pótlék összege is.
  • A dologi kiadások teljesítése 8,6 millió Ft, melyből a nyertes pályázathoz 761 ezer Ft költség tartozik.
  • A beruházási kiadások között 2 db tárgyalóasztal és 10 db szék vásárlása történt a KAB pályázati pénzeszköz felhasználásával, valamint egy mobilgarázs és fénymásoló beszerzése történt meg az intézmény költségvetéséből, továbbá az EFOP-os projekt keretein belül 1,2 millió Ft felhasználására került sor (notebook, 2 db telefonkészülék és bútorvásárlás).
 
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                        adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
0
7
7
100,00
Működési célú támogatásértékű bevétel
0
35976
35975
4427,03
Irányító szervtől kapott támogatás
24883
33872
33102
97,73
Bevételek összesen
24883
69855
69084
98,89
 
  • A működési bevételek között kamatbevétel jelenik meg 7 ezer Ft összegben.
  • A támogatásértékű működési bevételek között jelenik meg a diákmunka finanszírozására kapott Kormányhivatali támogatás összege, továbbá 2016. évben 810 ezer Ft összegű pályázati pénzeszköz érkezett kábítószerügyi egyeztető fórum működésére, melynek felhasználása 2017. első félévében történt meg. A támogatáshoz 10 % önerő kapcsolódott. A pályázat Zacher Gábor előadását, közösségfejlesztő tréningeket, konferencia megtartását, székek és asztalok beszerzését finanszírozta. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától, EFOP pályázaton nyert támogatás összege 34.932 ezer Ft. A projekt címe: „Segíteni jöttünk! Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése a Gyomaendrődi járásban.” A megvalósítási időszak 18 hónap. A kapott forrás szakmai programok szervezésére, eszközbeszerzésre, bérjellegű kiadásokra használható fel.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 33 millió Ft.
 
 
5. Városi Egészségügyi Intézmény 2017. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                         adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
73772
74850
68434
91,43
Munkaadót terhelő járulékok
16706
16943
15568
91,88
Dologi kiadás
93478
124963
104766
83,84
Működési kiadások összesen
183956
216756
188768
87,09
Beruházások
300
5300
732
13,81
Kiadások mindösszesen
184256
222056
189500
85,34
  • Az intézményben a személyi juttatások és a járulékok a vizsgált időszakban 84 millió Ft összegben teljesültek.
  • A dologi kiadások 105 millió Ft összegben teljesültek.
  • A beruházások között kisértékű tárgyi eszköz (pl. klíma, telefon, nyomtató és egyéb orvosi kisértékű tárgyi eszköz) beszerzés jelentkezett.
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                         adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
8000
8000
5216
65,20
Működési célú támogatás értékű bevétel
173085
181029
181029
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
1951
4051
3747
92,50
Maradvány igénybevétele
1220
28976
28975
100,00
Bevételek összesen
184256
222056
218967
98,61
  • A betervezett intézményi működési bevétel 5,2 millió Ft összegben teljesült, mely elsősorban a továbbszámlázott költségekből és a bérleti díj bevételekből tevődik össze.
  • A működési célú támogatásértékű bevételek között az OEP-től kapott támogatás jelenik meg.
  • Irányító szervtől kapott támogatás összege 3,7 millió Ft 2017. évben.
 

A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása


Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda 2017. évi gazdálkodása
 
 
A térségi feladatellátás keretében a Gyomaendrődi Önkormányzat közigazgatási területén 3 óvodai telephellyel, Csárdaszállás Önkormányzatának közigazgatási területén 1 óvodai telephellyel működött az intézmény.
 
Az ellátotti létszám a következőképpen alakult 2017. évben:
megnevezés
2016. október 1.-i létszám (fő)
2017. október 1.-i létszám (fő)
teljes idejű óvodai nevelésre szervezett csoportban lévők nem sajátos nevelési igényű gyermekek
182
195
két főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű
5
9
három főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű gyermekek
3
2
összes ellátotti gyermeklétszám
190
206
 
Az intézménynél a gyermeklétszám növekedése tapasztalható.

Csárdaszállási óvodai telephely működése
 
A csárdaszállási telephelyen 2017. évben 12 fő volt az óvodai gyermeklétszám, melynek felügyeletét és oktatását egy óvodapedagógus biztosította. A személyi juttatás és a hozzá kapcsolódó járulék a módosított előirányzatnak megfelelően alakult, bérre 3.221 E Ft került felhasználásra, járulékokra 723 E Ft. Az óvodai étkeztetés bevételi és kiadási tételei külön kormányzati funkciókódon kerültek lekönyvelésre. A Csárdaszállási óvodai telephely a mezőberényi Tópart Vendéglővel kötött megállapodás alapján biztosította az óvodások étkeztetését. 2017. évben kiadásként jelentkezett a vásárolt élelmezés 953 E Ft összegben. Bevételként 14 E Ft intézményi térítési díj befizetés történt.
A működtetés dologi kiadásainál a teljesítés összege 736 E Ft. Az eredeti előirányzathoz képest megtakarítás mutatkozik, így a Csárdaszállási óvoda működési kiadásai fedezetet nyújtottak az étkeztetésnél az állami támogatás visszafizetésére, valamint a Csárdaszállási Önkormányzatnak nem kellett önkormányzati kiegészítő támogatást sem biztosítania a feladat ellátásához.
 
 
Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                          adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
91415
97395
97111
99,71
Munkaadót terhelő járulékok
21200
22513
22172
98,49
Dologi kiadás
13075
14029
13211
94,17
Működési kiadások összesen
125690
133937
132494
98,92
Beruházások
0
1407
1407
100,00
Kiadások mindösszesen
125690
135344
133901
98,93
 
  • Az intézményben a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok a vizsgált időszakban 119 millió Ft összegben teljesültek.
  • A dologi kiadás összességében 13,2 millió Ft összegben merült fel.
  • A beruházások között kis értékű tárgyi eszközök, porszívó, talicska, az udvari játszótérre vörös gumilap vásárlás jelenik meg, továbbá mérleghinta, fészekhinta állvány, vízadagoló, asztal, 6 db szék, vízforraló, konyhai polc, pelenkázós szekrény, mérleghinta, függeszkedő, mókuskerék, továbbá irodabútor és öltözőszekrény beszerzés történt mindösszesen 1.407 ezer Ft összegben.
Bevételek alakulása:

                                                                                                                                                          adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
0
33
31
93,94
 
Működési célú támogatásértékű bevétel és pénzeszköz átvétel
0
3989
3398
85,18
Háztartástól átvett pénzeszköz felhalmozási célra
0
300
300
100,00
Maradvány igénybevétele
0
193
193
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
125690
130829
130407
99,68
Bevételek összesen
125690
135344
134329
99,25
 
  • A működési célú pénzeszköz átvétel és a támogatásértékű bevétel 3.398 ezer Ft teljesítést mutat. Az Alföldvíz Zrt. által meghirdetett rajzpályázaton 100 ezer Ft-ot nyert az óvoda, 50 ezer Ft összeg a Szerencsejáték Nonprofit Kft. adománya, 50 ezer Ft a Német Nemzetiségi Önkormányzattól érkezett, 2 fő óvodapedagógus továbbképzésének finanszírozása céljából és itt jelenik meg a Kormányhivatal részéről a vizsgált időszakban a diákmunkára leutalt támogatás összege.
  • Az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök között jelenik meg az óvodavacsora tombolabevétele, mely összegből kis értékű tárgyi eszköz vásárlást tervez az intézmény.
  • Az intézmény felhasználta az előző évben képződött maradvány 193 ezer Ft összegét.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 130,4 millió Ft.
 
 
 
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel rendelkező intézmény gazdálkodásának bemutatása


Térségi Szociális Gondozási Központ 2017. évi gazdálkodása (készítette: Mraucsik Éva intézményvezető és Uhrin Anita gazdasági vezető)

Intézményünk 2017. évben 624 135 E Ft mérleg főösszeggel kezdte meg gazdálkodását, mely 2,28%-kal 13 911 E Ft-tal haladta meg a 2016. évi eredeti előirányzatot.
Kiadási oldalon:
  • az intézmény dolgozóinak személyi juttatás és járulékainak összege: 370 336 E Ft
  • az intézmény működésével kapcsolatos dologi kiadások összege: 253 799 E Ft
  • fejlesztés 0 E Ft
 
Bevételi oldalon:
  • Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó szakmai dolgozók bértámogatása 125 090 E Ft
  • Idősotthoni ellátáshoz kapcsolódó üzemeltetési támogatás 34 460 E Ft
  • Alapellátás állami támogatása 69 735 E Ft
  • Kedvezményes étkeztetés állami támogatása 77 177 E Ft
  • Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésének támogatása 9 114 E Ft
  • Ellátást igénybe vevők által megfizetett térítési díj (ÁFÁ-val) 233 150 E Ft
  • Oktatási intézmények étkeztetéséből származó térítési díj bevétel 16 168 E Ft
  • Támogató Szolgálat működési támogatása: 9 208 E Ft
  • Önkormányzati támogatás- működési célú: 50 033 E Ft
  • Önkormányzati támogatás- fejlesztési célú: 0 E Ft
 
Az Intézmény gazdasági munkájának ellenőrzésére 2017. évben két alkalommal került sor:
 
Békés Megyei Kormányhivatal: Hatósági ellenőrzés
Az ellenőrzés tárgya: A közhiteles szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzések alapján működő engedélyesek és az általuk nyújtott szolgáltatások a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelnek e.
A beszámoló készítéséig az ellenőrzést lezáró határozat nem került még megküldésre a Békés Megyei Kormányhivatal részéről, de a hatósági ellenőrzésről szóló jegyzőkönyv hiányosságot nem tárt fel az ellenőrzés során.
 
Kapcsolódó ellenőrzés:
Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság: szakmai szolgáltatások ellenőrzése
Az ellenőrzés hiányosságot nem tárt fel.
 
Magyar Államkincstár:
  1. Az önkormányzatok által 2016. évben igénybe vett, a központi költségvetés IX. fejezetéből származó támogatások elszámolása, megalapozottságának hatósági ellenőrzése. 
Az ellenőrzés a beszámolóban szereplő támogatás felhasználásához képest a Kvtv. 2. melléklet III. 4.b) Intézmény – üzemeltetési támogatás jogcímen az Igazgatóság által megállapított tényleges felhasználásból eredő 4 888 953 Ft eltérést állapított meg.
 
Intézményünk és az önkormányzat a megállapítással nem ért egyet, ezért az önkormányzat 2017. évben megkifogásolta azt.
A beszámoló készítéséig az ellenőrzést lezáró határozat megküldésre került a Magyar Államkincstár részéről, a kifogást elfogadta, így annak felhasználása jogszerűen történt a gazdálkodás során.

 
I. AZ INTÉZMÉNYI FELADATELLÁTÁS MUTATÓI
 
Ellátotti létszám átlagos alakulása (mutatószám alapján):
 
Ellátási forma
 
2016. december 31 –énaz Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybe vevők száma
2017. december 31 –énaz Intézményi szolgáltatásokat átlagosan igénybe vevők száma
Normál idősek otthona
172 fő
172 fő
Átmeneti elhelyezés
10 fő
10 fő
Házi segítségnyújtás – személyi gondozás
68 fő
60 fő
Házi segítségnyújtás – szociális segítés
0 fő
3 fő
Étkeztetés
174 fő
171 fő
Támogató szolgálat
31 fő
31 fő
Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
10 fő
10 fő
Idősek nappali ellátása
138 fő
136 fő
Fogyatékosok nappali ellátása
24 fő
24 fő
Tanyagondnoki szolgáltatás
800 fő
800 fő
Diákétkeztetésben résztvevők száma (óvoda, iskola)
708 fő
684 fő
Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetése
tavaszi szünet: 102 fő nyári szünet: 171 fő őszi szünet: 75 fő téli szünet 127 fő
tavaszi szünet: 69 fő nyári szünet: 159 fő őszi szünet: 61 fő téli szünet: 57 fő
Szabad kapacitás terhére kiszolgált étkeztetés (váll. által fenntartott bölcsőde, óvoda, Bethlen Gábor Szakképző, munkahelyi étkeztetés, rendezvények)
300 fő
300 fő
 
Az ellátást igénybe vevők számának alakulása az előző évihez képest nem sokban változott. Az ellátási formákra az igény folyamatos, melyeket intézményünk a lehető legrövidebb időn belül próbál kielégíteni. Az idős otthoni ellátás egész évben 100%-os kihasználtsággal működött.
 
Összességében elmondható, hogy a település lakosságszámának csökkenése és a településen jelenlévő más szolgáltatók ellátásai az intézményünk ellátotti számát is befolyásolja. Bízunk benne, hogy az alapellátásban ellátott gondozottaink száma a jövőben nem csökken tovább és egy stabil ellátotti létszámmal tud intézményünk a következő években dolgozni.
 
A gyermekétkeztetésben résztvevők száma 708 főről 684 főre csökkent, mely a szeptemberi iskolai osztályok számának csökkenéséből ered legfőképpen.
Minden ellátást igénylőnek a szükségleteinek megfelelő szolgáltatást biztosítjuk a közétkeztetésben.
Alkalmazkodunk a különböző diétás étkeztetések kapcsán mind az idős ellátottak, mind a gyermekek igényeihez és a szakmai elvárásokhoz.

 
II. FOGLALKOZTATOTTAK ALAKULÁSA
 
Az intézmény munkavállalóinak létszáma 143 fő.
Közfoglalkoztatottak száma december 31-én: 22 fő volt, átlagosan 2017. évben az intézménynél dolgozó közfoglalkoztatottak száma: 35 fő.
Az előző évekhez hasonlóan 2017. évi létszám gazdálkodásunk során is nagy hangsúlyt fektettünk a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból támogatott foglalkoztatottak és a közfoglalkoztatottak – a lehetőségek szerinti - minél nagyobb számú foglalkoztatására, mely nemcsak a szakmai munka színvonalát, de az egységeink külső környezetének „szépítését” is nagyban elősegítette.
A közfoglalkoztatással lehetővé vált a feladatok megosztása, az idősekkel töltött idő arányának növelése, mely által nőtt az elégedettség és – részben - csökkent a dolgozóink leterheltsége.
Jellemzően, az intézményben dolgozó közfoglalkoztatottak szeretnek az egységeinkben dolgozni, lehetőség esetén szívesen vállalnak újra munkát intézményünknél. Hamar beilleszkednek és könnyen alkalmazkodnak az elvárásokhoz, feladatokhoz. 
 
III. KIADÁSOK ALAKULÁSA

                                                                                                                                                                          (adatok eFt-ban)
Megnevezés
Eredeti előirányzat (E Ft)
Módosított előirányzat (E Ft)
Teljesítés (E Ft)
Személyi juttatások
304 717
361 599
361 597
Munkaadót terhelő járulékok
65 619
81 691
81 690
Dologi kiadások
253 799
258 026
250 977
Elvonások és befizetések
0
0
0
Egyéb tárgyi eszközök beszerzése Áfával
0
7 936
7 936
Működési kiadások összesen
624 135
709 252
702 200
 
Személyi juttatások és munkavállalói járulékok
A személyi juttatások teljesítése a tervezett előirányzatoknak megfelelően alakultak 2017. évben. A módosított előirányzatokba beépítésre kerültek az állam által külön finanszírozott bértételek összegei, mint a bérkompenzáció, ágazati és kiegészítő ágazati pótlékok. Összességében elmondható, hogy a személyi juttatások alakulása valamennyi jogcím esetében a megengedett költségvetési létszámunk és a közfoglalkoztatottak törvény alapján kötelezően fizetendő bérjuttatására került kifizetésre, összesen 361 597 E Ft összegben.
 
A munkavállalói járulékok a bérkifizetésekhez kapcsolódó járulékok teljesítését tükrözik. A módosított előirányzatokba a személyi juttatásoknál részletezett plusz bérekhez kapcsolódó járulékok kerültek beépítésre az év során.
A járulékok vonatkozásában külön ki szeretnénk emelni a rehabilitációs járulékra befizetett összeget, mely 2017. évben 3 749 E Ft volt. Az intézmény foglalkoztatottainak száma 143 fő. Amennyiben az intézmény ennek 5%-ig (7 fő) megváltozott munkaképességű személyt alkalmazna, mentesülne a járulékfizetési kötelezettség alól. Az intézményben jelenleg 4 fő megváltozott munkaképességű személy dolgozik, várhatóan a következő években sem fog számuk nőni, mivel azok a személyek, akik megváltozott munkaképességűek, intézményünkben nem tudnak munkát vállalni, mert olyan fizikai terhelésnek vannak kitéve a munkavégzés során, melyet nem képesek egészségi állapotukból eredően elvégezni.
 
Dologi kiadások
A dologi kiadások teljesítése 250 977 E Ft összegben realizálódott, mely 2,73%-kal, 7 049 E Ft –tal alacsonyabb a módosított előirányzatnál. Ennek oka, hogy a 2017. évi közüzemi díjakhoz kapcsolódóan nem érkezett meg valamennyi számla, ezen fel nem használt előirányzati összeg az év végi pénzmaradvány részét képezi.
Összességében elmondható, hogy elegendő forrást biztosítottak a jogcímeken megtervezett összegek a kiadások teljesítéséhez valamennyi kormányzati funkció esetében. Ahol a bevétel elmaradása kiadáscsökkentést is eredményezett, ott módosítással csökkentésre kerültek az előirányzatok.
A működési kiadásaink terv szerinti alakulása kiegyensúlyozott gazdálkodást biztosított az egész éves működésünk során.
 
Beruházások - Egyéb tárgyi eszközök beszerzése Áfával
Az államháztartási számvitel 2014. évi változásával együtt a kisértékű tárgyi eszközök (200 E Ft) beszerzése kikerült a dologi kiadások jogcímei közül és a beruházások között kerülhet elszámolásra.
Ezen jogcímen 7 935 E Ft összegű teljesítés történt ÁFA-val együtt. Ebből 2 033 E Ft összeget a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból nyújtott támogatásból finanszíroztunk, melyből benzines fűnyíró, gőzállomás vasalók, ágyazó kocsik, szőnyegseprűk, elektromos ablaklehúzók, ruhaszárítók, mosógépek és szárítógépek kerültek beszerzésre.
Az alapszolgáltatásban – nappali és fogyatékos nappali intézményi egységeinkben – fotelek, székek, asztalok beszerzése valósult meg. A gyermekélelmezés feladat ellátásához kapcsolódó tálalókonyhai feladatok ellátásához fóliázó gépek, csepegtető kocsi, szekrények, rozsdamentes asztalok kerültek beszerzésre. A Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola tálalókonyhájában lecserélésre kerültek az ebédlő asztalok és székek.
 
IV. BEVÉTELEK ALAKULÁSA
                                                                                                                                                             (adatok eFt-ban)
Megnevezés
Eredeti előirányzat
Módosított előirányzat
Teljesítés
Működési célú támogatások államháztartáson belülről
0
30 267
30 267
Működési bevételek – ellátási díjak, szolgáltatások ellenértéke, közvetített szolgáltatások értéke, általános forgalmi adó, egyéb működési bevételek
249 318
239 270
239 269
Előző évi maradvány igénybevétele
0
4 064
4 064
Központi irányítószervi támogatás
374 817
435 849
428 849

Működési célú támogatások államháztartáson belülről
A fejezeti kezelésű ei-től kapott működési célú bevétel, a Nemzeti Foglalkoztatási Alap támogatását foglalja magába. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap bértámogatás jogcímen 2017. évben 30 267 E Ft-ot utalt ki intézményünknek, mely az átlagosan 35 fő közfoglalkoztatásának munkabéréhez, valamint a közfoglalkoztatási programhoz tartozó kisértékű tárgyi eszköz és munkaruha beszerzéséhez biztosított forrást. A támogatás intenzitása 100% volt az év során.
 
Működési bevételek
1. Szolgáltatások ellenértéke
Ezen a jogcímen a szabad kapacitás terhére végzett étkezési szolgáltatás térítési díjának bevétele került elszámolásra, melynek 2017. évi összege 26 036 E Ft. Ide tartozik a külsős óvodák és bölcsődék, Református Szeretetotthon étkeztetése, továbbá az igénybe vett munkahelyi étkeztetés és a rendezvényi étkeztetésből (táborok) származó bevételek elszámolása.
2. Közvetített szolgáltatások ellenértéke jogcímen 108 E Ft összeg került elszámolásra 2017. évben, mely a továbbszámlázott szolgáltatások díját foglalja magába (rendezvényekre ital tovább számlázás, telefon magáncélú használatának tovább számlázása dolgozók, ellátottak felé).
3. Az ellátási díjak bevétele 212 953 E Ft összegben realizálódott az év során, mely az intézmény alapfeladataiból származó bevételeket foglalja magában. A tervezett és módosított bevételi előirányzatok közel 17 millió forintos eltérése főként az idős otthoni térítési díjak elmaradásából, mely a nem 100%-os fizetőképességből, továbbá a gyermekétkezést igénybe vevő fizetős gyermekek számának csökkenéséből ered.
A többi ellátási forma esetében a tervezett bevételek és teljesítésük közel azonos szinten alakultak az év során.
Azokon a jogcímeken ahol bevétel kiesés volt, ott a kiadási előirányzatok is csökkentésre kerültek a bevétel kiesés szintjére, tehát a bevétel kiesés nem befolyásolta jelentős mértékben a költségvetési gazdálkodásunkat, nem eredményezett többlet önkormányzati kiegészítést, vagy állami támogatás többlet igényt az év során.
 
Előző évi maradvány igénybevétele
Az előző évi maradvány felhasználása megtörtént 2017. I. negyedévében, a maradvány feladattal terhelt volt, így a gazdálkodási év első negyedében a feladathoz kapcsolódóan annak felhasználása meg is történt, főként a nemzeti foglalkoztatási alapból támogatott közfoglalkoztatottak bérére.
 
 
Központi irányító szervi támogatás

Jogcím megnevezése
Eredeti (E Ft)
Módosított (E Ft)
Teljesítés (E Ft)
Állami támogatás- idős otthon szakmai bértámogatásához
125 090
125 090
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
428 849
Állami támogatás- idős otthon üzemeltetési támogatásához
34 460
33 960
Állami támogatás- alapellátás
69 735
67 382
Állami támogatás-gyermekélelmezés és rászoruló gyermekélelmezés
86 291
82 897
Állami támogatás- Támogató Szolgálat működési támogatása
9 208
9 208
Állami támogatás- Ágazati pótlék beépítése
0
47 920
Állami támogatás- Kereset kiegészítés fedezete
0
5 571
Állami támogatás- műszak pótlékra
0
13 206
Alpolgármesteri felajánlás tiszteletdíjból
0
185
Önkormányzati támogatás- szociális feladatok
39 163
39 163
Önkormányzati támogatás- gyermekélelmezés
9 545
9 545
Önkormányzati támogatás- Család és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat
1 325
1 325
Önkormányzati támogatás- városi karácsony megrendezésére
0
200
Összesen
374 817
435 652
 
Az intézmény gazdálkodása a meglévő állami és önkormányzati támogatások felhasználásával kiegyensúlyozott volt a 2017. évi gazdálkodás során. A tervezett önkormányzati kiegészítést egyik feladat esetében sem léptük túl. Az állami támogatás, az intézményi működési bevételek, valamint az önkormányzat által biztosított kiegészítés valamennyi kiadás finanszírozására elegendő forrást biztosított.
Összességében 2017. évben az intézmény működéséhez 50 033 E Ft összegű irányító szervi támogatást kellett biztosítania az önkormányzatnak, melyhez 2017. évben fedezetet biztosított „a települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása” jogcím.
 
V. MARADVÁNY

2017. évben az intézménynek 249 E Ft összegű maradványa keletkezett, mely a kötelezettséggel terhelt 2017. évi teljesítésű közüzemi számlák finanszírozására lesz fordítható 218. évben.
 
 
VI. BESZÁMOLÓ AZ INTÉZMÉNYNÉL ALKALMAZOTT BELSŐ KONTROLLRENDSZERRŐL 2017. ÉVBEN

A 2011. évi CXCV. törvény az államháztartásról 69. § (2) bekezdése alapján a „belső kontrollrendszer létrehozásáért, működtetéséért és fejlesztéséért a költségvetési szerv vezetője felelős az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók figyelembevételével”.
 
A költségvetési szerv vezetője köteles olyan kontrollkörnyezetet kialakítani, amelyben:
- világos a szervezeti struktúra,
- egyértelműek a felelősségi, hatásköri viszonyok és feladatok,
- meghatározottak az etikai elvárások a szervezet minden szintjén,
- átlátható a humánerőforrás-kezelés.
 
Ezen iránymutatás alapján 2017. évben megtörtént az intézménynél az ellenőrzési nyomvonalak aktualizálása, a felelősségi és hatásköri viszonyok és feladatok áttekintése, aktualizálása. Az ETIKAI kódex aktualizálása is megtörtént, mely az intézmény valamennyi dolgozójára nézve kötelező érvényű.
A folyamatba épített belső ellenőrzés kapcsán két alkalommal került hiba feltárásra, melyet még a 2017-es évben javítottunk, korrigáltunk.
 
VII. PÁLYÁZATOK

2017. évben intézményünknek nem volt lehetősége pályázatot benyújtani, mert nem volt az intézményre vonatkozóan pályázati felhívás.
Az önkormányzat 2016. évben pályázatot nyújtott be az intézményünk főzőkonyhájának felújítására - az EBR42 rendszerben -, a beruházás meg is valósult 2017. év nyarán. Az infrastrukturális fejlesztésen túl eszközbeszerzés is kapcsolódott a projekthez.
 
VIII. ÖSSZEGZÉS

Az intézmény az előző évekhez hasonlóan 2017. évben is a szakmai követelmények betartása mellett a minimális - a működéshez elengedhetetlen - kiadások között folytatta gazdálkodását. A korábbi évekhez hasonlóan egész évben törekedtünk a hatékony és takarékos gazdálkodásra.
 
Intézményünket folyamatosan segítette ebben az évben is a Gyomaendrődi Idősekért Alapítvány, támogatásai révén ellátottaink mindennapjai színesebbek lehettek.
 
Intézményünk ebben az évben is megszervezte az Idősek Városi Karácsonyát és valamennyi helyi rendezvényen részt vettek dolgozóink vagy ellátottaink.
 
Ebben az évben is folyamatosan kerestük a pályázati forrásokat.
Ellátottaink elégedettségét megpróbáltuk különféle belső rendezvényekkel is növelni.

 
Előzetes hatásvizsgálat az Önkormányzat 2017. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Társadalmi, gazdasági, költségvetési hatás:
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2017. évi zárszámadási rendelete alapján megállapítható, hogy biztosított volt a stabil gazdálkodás a település számára. A kapott állami támogatás, a realizálódott helyi adó és egyéb saját bevétel biztosította a forrást a kötelező és önként vállalt feladatok ellátásához.
 
A város 2017. évi költségvetése lehetővé tette a folyamatban lévő beruházások befejezését és működtetését, további pályázatok benyújtásához biztosítani tudta a szükséges saját erő és pályázati megelőlegezések összegeit. A folyamatban lévő és megvalósult fejlesztések lehetővé teszik, hogy a település térségi szerepe megmaradjon és fékezze azokat a negatív folyamatokat (elvándorlás, romló szociális körülmények, születések számának csökkenése) melyek jellemzőek térségünkre.
 
A 2017-es gazdasági évben biztosított volt az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatások működtetéséhez a szükséges forrás. Az intézményeink részére biztosított felújítás és karbantartás megakadályozta a színvonal gyors romlását.
 
A közfoglalkoztatási programok megteremtették annak a lehetőségét, hogy meginduljon az értékteremtés, eredményesen kapcsolódjon be a településüzemeltetési feladatokba és javuljon a hatékonysága, figyelemmel a megtett szervezeti változtatásokra is.
 
A szociális ellátórendszer működéséhez a szükséges források adottak voltak.
 
Környezeti és egészségi hatás:
A megalkotásra kerülő rendelet elfogadásának a környezetre és az egészségre negatív hatásai nincsenek. A település-egészségügy működéséhez szükséges források biztosítottak voltak, sikeres TOP pályázatból a következő években a fejlesztés lehetősége is megnyílik.
 
Adminisztrációs teher:
A feladatok ellátása adminisztrációs többlet teherrel nem járt. A működéshez szükséges informatikai rendszer szinten tartása és szükséges mértékű fejlesztése biztosított volt.
 
A jogszabály megalkotásának szükségessége:
A zárszámadási rendelet megalkotását az Alaptörvény, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő, megalkotása kötelező, elmaradása esetén az önkormányzat törvénysértést követne el.
 
A jogszabály alkalmazásának személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételei:
A település 2017. évi zárszámadási rendeletében meghatározott feladatai végrehajtásához rendelkezett a szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételekkel.
 
 
Indoklás az Önkormányzat 2017. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Az 1.§-ban meghatározott kiadási és bevételi főösszeg a ténylegesen realizálódott kiadások és bevételek összegét tartalmazza.
A 2.§ az ellátandó feladatokhoz kapcsolódóan realizálódott bevételek részletezését mutatja be.
A 3.§-ban meghatározott, jogcímenként ténylegesen befolyt bevételek feladatonként lettek kimutatva.
A 4.§-ban meghatározott önkormányzati működési kiadás az önkormányzati feladatokhoz igénybe vett személyi és tárgyi feltételek biztosításának költségeit tartalmazza. Az önkormányzati segélyezés körében kifizetett kiadás az önkormányzat szociális rendelete alapján kifizetett támogatások összegét tartalmazza.
Az 5.§ a működési kiadások kormányzati funkciónkénti részletezését tartalmazza.
A 6.§ az önkormányzat felújítási, beruházási, egyéb felhalmozási és finanszírozási kiadásait mutatja be.
A rendelet 7.-19.§-aiban rögzített mellékletekben megjelenő kimutatások bemutatását az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő.
 
 
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2017. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet tervezet szerinti megalkotására.

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    A Bizottság javasolja a 2017. évi zárszámadási rendelet beterjesztés szerinti megalkotását.
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság    A Bizottság javasolja a 2017. évi zárszámadási rendelet beterjesztés szerinti megalkotását.
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság    A Bizottság javasolja a 2017. évi zárszámadási rendelet beterjesztés szerinti megalkotását.
 
Döntési javaslat

"Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2017. évi zárszámadási rendeletének megalkotása"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2018. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2017. évi költségvetésének végrehajtásáról

 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: Önkormányzat) az Önkormányzat 2017. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 4.614.283 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 3.311.466 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
 
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 201.713 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 610.858 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 3.805 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 471.925 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 1.055.496 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 1.623 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 699.651 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz teljesítése 3.348 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 21.117 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 402.862 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 1.141.885 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
 
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
 
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.087.705 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 581.967 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 105.533 ezer forint,
c) dologi kiadás 593.094 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 597.296 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 151.598 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 58.217 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
 
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
 
6. § Az önkormányzati felújítások összege 60.624 ezer forint, beruházási kiadása 175.626 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 49.018 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 938.493 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
 
7. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 9. melléklet tartalmazza.
 
8. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 10. melléklet tartalmazza.
 
9. § Az Önkormányzat 2017. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 11. melléklet tartalmazza.
 
10. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 12. melléklet tartalmazza.
 
11. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2017. december 31.-én a 13. melléklet tartalmazza.
 
12. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 14. melléklet tartalmazza.
 
13. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 15. melléklet tartalmazza.
 
14. § A közvetett támogatások mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
 
15. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek maradványát a 17. melléklet tartalmazza.
 
16. § Az Önkormányzat 2017. évi eszközállományának bemutatását a 18. melléklet tartalmazza.
 
17. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 19. melléklet mutatja be.
 
18. § Az Önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedésének alakulását a 20. melléklet mutatja be.
 
19. § Az Önkormányzat működési és felhalmozási célú bevételeinek és kiadásainak alakulását 2017-2020. években a 21. melléklet mutatja be.
 
20. § Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. 

Határidők, felelősök:

Határidő: 2018. 05. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella

« Vissza
Vissza a főmenübe