21. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2019. május 30-i ülésére

Tárgy:   Állásfoglalás kialakítása az önkényuralmi rendszerekhez köthető közterületi elnevezésekkel kapcsolatos kormányhivatali szakmai segítségnyújtásra
Készítette:   Megyeri László aljegyző
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!

Békés Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja az előterjesztéshez mellékelt levelében arról tájékoztatott, hogy az Mötv. 13. § (1) bekezdése szerint a helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladat a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése. A 14. § (2) bekezdése értelmében a közterület valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal.
 
Konkrét észrevétele szerint:
„Közérdekű bejelentés alapján, Gyomaendrődön két olyan közterület - Martos Flóra
utca, Polányi Máté utca - található, mely elnevezések felülvizsgálata szükséges. A Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalása a használhatóság kérdésében nem foglal állást, de az alábbiakat tartalmazza:
 
Martos Flóra: illegális kommunista, személye körül 1945 után kultusz alakult ki.
Polányi Máté: illegális kommunista politikus, a tanácsköztársaság idején vöröskatona.
 
Kérem, a fenti jogszabályi kötelezettségre történő figyelemfelhívással együtt szíveskedjék kezdeményezni, hogy Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete fontolja meg a Martos Flóra utca és a Polányi Máté utca elnevezésének megváltoztatását.”
 
A fenti törvényességi szakmai iránymutatására azt a tájékoztatást adtam, hogy álláspontunk szerint Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete mindenben eleget tett az Mötv. 14. § (2) bekezdésében foglalt kötelezettségének és döntéseivel felülvizsgálta azoknak a közterületeknek a megnevezését, amelyek olyan személy nevét viselték, akik a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vettek.
 
Tekintve, hogy ezek megítélésben a képviselő-testület tagjai nem rendelkeznek megfelelő történelem-tudományi ismerettel, és a döntés meghozatalakor kétsége merült fel a tekintetben, hogy a közterület neve megfelel-e a (2) bekezdésnek, ezért két alkalommal szerezte be a Magyar Tudományos Akadémia és egy esetben a Békés Megyei Levéltár állásfoglalását is.
 
Tovább bonyolította a helyzetet, hogy az MTA is többször módosította az önkényuralmi rendszerekhez köthető személyekről kialakított állásfoglalását, és az állásfoglalás kialakításának belső szabályait is.
 
Mindezekre és a téma helyi társadalmi fogadtatásának érzékenységére, a lakossági javaslatokra figyelemmel Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete mindvégig követte a törvényi előírásokat, figyelembe vette az MTA-nak kifejezetten Gyomaendrőd Város Önkormányzata részére kialakított állásfoglalásait. Ezt a tényt és körülményt külön ki is emeltem a levelemben, így rámutatva arra, hogy a döntéshozatal során a képviselő-testület figyelembe vette azt a törvényi előírást, amely szerint: "Ha a helyi önkormányzat döntése során kétség merül fel a tekintetben, hogy a közterület neve megfelel-e a (2) bekezdésnek, arról beszerzi a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalását." Az MTA legutolsó állásfoglalásában pedig kimondta - amelyre a levelem 5. oldalán is hivatkozom -, hogy: „Martos Flóra ... Személye körül 1945 után kultusz alakult ki: a kommunista propaganda Martos tevékenységének bemutatása során a nő- és gyermekmozgalomban vállalt
szerepére, karitatív tevékenységére összpontosított. A kultusz kétségtelenül egy önkényuralmi rendszer propaganda-munkájának része volt, de Martos Flóra személyes tevékenysége nem kapcsolható önkényuralmi rendszer létrehozásához vagy működtetéséhez.
Polányi Mátét is a kommunista időszak emlékezetpolitikája hozta összefüggésbe a halála után kialakult önkényuralmi rendszerrel, de nem vett részt megalapozásában, kiépítésében, illetve fenntartásában.
 
Tisztelt Képviselő-testület!
 
A fentiek alapján kormánymegbízott úr felé azt a véleményt formáltam, hogy Önkormányzatunk a döntései során a hatályos jogszabályok és saját önkormányzati rendelete szabályainak megfelelően járt el, így döntései szakszerűnek, jogszerűnek és végső kicsengését illetően legitimnek tekinthetők.
 
Végül jeleztem, hogy a törvényességi szakmai segítségnyújtását, és az arra adott válaszomat beterjesztem a képviselő-testület 2019. május 30-i ülésére, hogy a képviselő-testület is kialakíthassa álláspontját.

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság   A bizottság támogatja a döntési javaslat elfogadását.
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság   A bizottság támogatja a döntési javaslat elfogadását.
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság   A bizottság támogatja a döntési javaslat elfogadását.
 
Döntési javaslat

"Állásfoglalás kialakítása az önkényuralmi rendszerekhez köthető közterületi elnevezésekkel kapcsolatos kormányhivatali szakmai segítségnyújtásra"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Közterület elnevezése
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete köszönettel fogadta a Békés Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízottjának BE/02/274-2/2019 jelű szakmai segítségnyújtását, amelyben jelezte, hogy közérdekű bejelentés alapján, Gyomaendrődön két olyan közterület - Martos Flóra utca, Polányi Máté utca - található, mely elnevezések felülvizsgálata szükséges, mivel azok olyan személyek nevét viselik, akik a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vettek.
A Képviselő-testület korábbi, a tárgyhoz kapcsolódó összes eljárását, előterjesztéseit, MTA szakmai állásfoglalásait és döntéseit megvizsgálva azt az álláspontot alakítja ki, hogy a szakmai segítségnyújtással érintett kérdésben a hatályos jogszabályok és saját önkormányzati rendelete szabályainak megfelelően járt el, így döntései szakszerűek és jogszerűek voltak.
A két érintett név az MTA állásfoglalása szerint nem köthetők XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásához, kiépítéséhez, ezért a korábbi döntéseit továbbra is fenntartja.

Határidők, felelősök:

Határidő: 2019. 06. 30.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Megyeri László

« Vissza
Vissza a főmenübe