10. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2022. február 15-i ülésére
2022. február 15-i ülésére
Tárgy: | Pályázat benyújtása TOP_Plusz-3.1.2-21 Szociális városrehabilitáció (ESZA+) felhívásra | |
Készítette: | Kürtiné Erdősi Klára, Petényi Roland osztályvezető | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
A TOP_Plusz pályázati felhívások között megjelent a Szociális célú városrehabilitáció (ESZA+) című TOP_Plusz-3.1.2-21 kódszámú pályázati felhívás.
A felhívásra támogatási kérelmet a városi jogállású települések helyi önkormányzatai nyújthatnak be, kizárólag konzorciumi formában.
A konzorcium tagja lehet:
Ÿ helyi önkormányzati költségvetési irányító és költségvetési szervek (GFO 32);
Ÿ Magyarország területén alapított és itt székhellyel rendelkező, jogi személyiségű civil szervezetek a 2011. évi CLXXV. törvény alapján (GFO 516, 517, 519, 521, 525, 526, 528, 529, 563, 565, 569);
Ÿ egyházi jogi személy (GFO 55);
Ÿ helyi nemzetiségi önkormányzati költségvetési irányító és költségvetési szervek (GFO 37);
Ÿ önkormányzati többségi tulajdonú nonprofit gazdasági társaság (GFO 11, 121, 129, 572, 573, 575, 576, 599);
Ÿ megyei önkormányzat (GFO 321)
Elvárás, hogy legalább egy olyan konzorciumi partner bevonásra kerüljön, amely legalább 3 éves, az oktatási vagy az egészségügyi vagy a szociális szféra területén szerzett tapasztalattal rendelkezik.
A Felhívás célja elsősorban a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiával és a TOP_Plusz-1.2.2 intézkedésével (szociális célú városrehabilitáció) összhangban, azt kiegészítve a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja. A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé válnak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
Az infrastrukturális beavatkozásokat a társadalmi hátrányok kompenzálását célzó szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs és közbiztonsági programok egészítik ki.
Önállóan támogatható tevékenységek:
A. Együttműködés a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek megteremtése céljából (közösségfejlesztést célzó programok, az érintett lakosság bevonását, a beilleszkedést segítő programok, akciók; a tervezett infrastrukturális fejlesztéseket elfogadtató programok; mediációs és antidiszkriminációs programok)
B. Folyamatos szociális munka megteremtése (pénzügyi, családszervezési és életvezetési tanácsadások, adósságkezelési tanácsadás szolgáltatás; problémák feltérképezése; szociális munkások felkészítése és szupervíziója)
C. Törekvés a foglalkoztatás elősegítésére együttműködve a megyei foglalkoztatási paktumokkal (munkaerő-piaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelemszerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése; foglalkoztatók felkészítését célzó programok)
D. Törekvés a kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és oktatás fejlesztésére (család- és gyermekjóléti szolgáltatás, valamint a szociális szolgáltatások kötelező feladatellátáson túli, helyi igényekre reagáló szolgáltatásainak kialakítása az adott helyszínen)
E. Törekvés az egészség fejlesztésére (egészségügyi programok, prevenciós, mentálhigiénés programokat; egészségügyi szűrések megszervezése
F. Szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása (hatósági szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása, ügyintézés elősegítése, jogi tanácsadás, adósságkezelési tanácsadás; a helyi ellátórendszerrel való együttműködés kialakítása, különös tekintettel az egészségügyi, szociális és gyermekjóléti alapellátásra és szakellátásokra; digitális ügyintézés segítése)
G. Bűnmegelőzést, a közbiztonság javítását elősegítő programok
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
Nyilvánosság biztosítása
Projektarányos infokommunikációs akadálymentesítés
A TOP_Plusz-3.1.2-21 kódszámú pályázati felhívás részletesen ismerteti, hogy az egyes projekteknek milyen műszaki és szakmai elvárásoknak kell megfelelniük, egészen a projektek megvalósításáig bezárólag.
A pályázati felhívás meghirdetésekor a támogatásra a Gyomaendrődi járás számára elkülönített indikatív keretösszeg 300,817 millió Ft. Az igényelhető támogatás összege 60-300 millió Ft között lehet, a támogatás maximális mértéke az elszámolható összköltség 100 %-a.
Az 1. benyújtási szakasz 2022.03.01 – 2022.03.31-ig, a 2. 2022.07.04 – 2022.08.25-ig tart.
Elszámolható költségek:
- projekt előkészítés költségei (előzetes tanulmányok, közbeszerzés, egyéb)
- beruházáshoz kapcsolódó költségek (eszközbeszerzés költsége, immateriális javak beszerzése)
- szakmai tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatások (képzéshez kapcsolódó költségek, marketing-kommunikációs szolgáltatások költségei, kötelezően előírt nyilvánosság biztosításának költsége, egyéb szolgáltatási költségek)
- szakmai megvalósításban közreműködő munkatársak költségei
- szakmai megvalósításhoz kapcsolódó egyéb költségek
- célcsoport támogatásának költségei
- projektmenedzsment költsége
- általános (rezsi) költségek
- adók, közterhek (kivéve a le nem vonható Áfa)
Az elszámolhatóság szabályait és a projekt költségvetésének belső arányait a felhívás részletesen ismerteti.
A pályázati projekt tartalma:
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központtal konzorciumban pályázatot nyújt be a Cigányvárosban, mint helyi szegregátumban élő lakosság társadalmi integrációja érdekében. A folyamatos szociális munka biztosítása mellett gasztronómiai, hagyományőrző, sport- és pályaorientációs programok szervezésére, táborok, egészségügyi szűrőprogramok, bűnmegelőzési programok megrendezésére kerül majd sor a projekt keretében.
Jelenleg folyamatban van a projekt szakmai anyagainak és költségvetésének tervezése. A Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársai kérdőíves, ennek lezártát követően pedig fókuszcsoportos igényfelmérést végeznek a megvalósítandó programokra vonatkozóan, s ezek eredményeinek felhasználásával fogjuk kialakítani az érintett célcsoport igényeihez igazodó, végleges szakmai tartalmat.
A támogatási kérelmet az 1. benyújtási szakaszban kívánjuk benyújtani.
Támogatás elnyerése esetén a projekt fizikai befejezésére a megkezdésétől számított 72 hónap áll rendelkezésre.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltak megtárgyalását követően döntését határozat formájában hozza meg.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság | A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság egyhangúlag támogatta a pályázat benyújtását. | |
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottságát.egyhangúlag támogatta a pályázat benyújtás | |
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság | A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság egyhangúlag támogatta a pályázat benyújtását. | |
"Pályázat benyújtása TOP_Plusz-3.1.2-21 Szociális városrehabilitáció (ESZA+) felhívásra "
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata, a Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központtal konzorciumban, pályázatot nyújt be a TOP_Plusz-3.1.2-21 Szociális városrehabilitáció (ESZA+) pályázati felhívásra, a Cigányvárosban, mint helyi szegregátumban élő lakosság társadalmi integrációja érdekében.
A Képviselő-testület felhatalmazza Toldi Balázs polgármestert a szükséges jognyilatkozatok és intézkedések megtételére.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2022. 03. 31.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Petényi Roland