7. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2022. december 13-i ülésére
2022. december 13-i ülésére
Tárgy: | Kistérségi Óvoda pedagógiai programjának jóváhagyása | |
Készítette: | Kovács Péterné, Omiliákné Csikós Anikó | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Társulási Tanács!
A Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője Kovács Péterné benyújtotta az intézmény pedagógiai programját jóváhagyásra, melyet az intézmény nevelő testülete felülvizsgált és több pontban módosított.
A Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 32. § (1) bekezdése i) pontja értelmében a nevelési-oktatási intézmény pedagógiai programja a fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé.
A pedagógiai program módosított tartalma megegyezik az intézmény alapító okiratában meghatározott feladat-ellátásra való jogosultsággal, a végrehajtásához szükséges humán-erőforrás és tárgyi- infrastrukturális feltételek rendelkezésre állnak, így többletkötelezettség nem terheli a fenntartót.
Az intézményvezető az alábbiakban indokolja a pedagógiai program módosítását:
„A köznevelési törvény (továbbiakban: Nkt.) 26. § (1) bekezdése értelmében a nevelő és oktató munka az óvodában, az iskolában, a kollégiumban pedagógiai program szerint folyik.
A 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 6. § alapján az óvoda az Óvodai nevelés országos alapprogramja alapján pedagógiai programot készít, vagy az ily módon készített pedagógiai programok közül választ.
Az óvoda pedagógiai programja meghatározza
a) az óvoda helyi nevelési alapelveit, értékeit, célkitűzéseit,
b) azokat a nevelési feladatokat, tevékenységeket, amelyek biztosítják a gyermek személyiségének fejlődését, közösségi életre történő felkészítését, a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek egyéni fejlesztését, fejlődésének segítését, melyek által minden gyermek eljut az iskolakezdéshez szükséges értelmi, lelki, szociális és testi fejlettséghez,
c) a szociális hátrányok enyhítését segítő tevékenységet,
d) a gyermekvédelemmel összefüggő pedagógiai tevékenységet,
e) a szülő, a gyermek, a pedagógus együttműködésének formáit,
f) nemzetiségi óvodai nevelésben részt vevő óvoda esetén a nemzetiség kultúrájának és nyelvének ápolásával járó feladatokat,
g) az egészségnevelési és környezeti nevelési elveket, programokat, tevékenységeket,
h) a gyermekek esélyegyenlőségét szolgáló intézkedéseket,
i) a nevelőtestület által szükségesnek tartott további elveket.
Pedagógiai programunk újragondolását a módosított Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjának iránymutatása, szellemisége, cél- és feladatrendszere, a többször
módosított nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi. CXC. törvény, a közneveléssel összefüggő egyes kormányrendeletek, valamint a nevelőtestület innovatív szakmai munkája során bevált gyakorlatok beépítése tették szükségessé.
Pedagógiai programunk a nevelőtestület által elkészített saját program, melynek előzményeként felülvizsgálatra került a hatályos programunk. A korábban adaptált óvodai program szellemiségével továbbra is egyetértve dolgoztuk át programunkat, de struktúrájában és pedagógiai arculatában már a szakmai munka során elért eredményeink, innovatív törekvéseink is előtérbe kerülnek.
A módosított Alapprogramban priorizált elvek figyelembevételével történt az átdolgozás:
• Az óvodával szembeni elvárások változásai
• társadalmi, illetve a közoktatási rendszer új kihívásai, különös tekintettel a családok életében és a családi nevelésben bekövetkezett változásokra
• A hátrányos helyzetű-, a halmozottan hátrányos helyzetű-, a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése, továbbá az inkluzív-, az integrált-, a migráns gyermekek nevelése
• A tanulás fogalmának átértékelése, különös tekintettel az óvoda és az iskola kapcsolatrendszerére, az iskola kezdő szakaszára, az óvoda iskolásításának tilalmára, a szabad játék hangsúlyozására.
• Az egészséges életmódra nevelés, a testi nevelés, az egészségmegőrzés szokásainak kialakítása-, a környezettudatos magatartáshoz -, a környezet védelme és megóvása, a fenntarthatósághoz kapcsolódó szokások kialakítása.
A pedagógiai programot a nevelőtestület elfogadta.”
A pedagógiai program az előterjesztés mellékeltében található.
Kérem a Tisztelt Társulási Tanácsot az előterjesztés megtárgyalására, döntésének meghozatalára.
Döntéshozói vélemények
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | A Bizottság javasolja a döntési javaslat elfogadását. | |
"Kistérségi Óvoda pedagógiai programjának jóváhagyása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Intézményirányítás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsa a Nemzeti Köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 32 § (1) bekezdése i) pontja alapján jóváhagyja a Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvoda és Bölcsőde pedagógiai programját a „Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvoda és Bölcsöde Pedagógiai Program 2022.” című dokumentum szerint.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal