21. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2020. augusztus 18-i ülésére
2020. augusztus 18-i ülésére
Tárgy: | Humán Szolgáltató Központ kérelme ellátási szerződés megkötése tárgyában | |
Készítette: | Keresztesné Jáksó Éva aljegyző | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Humán Szolgáltató Központ az alábbi kérelemmel fordult Önkormányzatunkhoz:
„A Humán Szolgáltató Központ a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 63. §-ában foglaltak szerinti házi segítségnyújtás alapszolgáltatást működési engedély szerint biztosítja az Önkormányzat területén (a hatályos működési engedély az előterjesztés mellékeltét képezi), az ellátottak, a látókörünkben lévő hozzátartozók és reméljük a település vezetőinek megelégedettségére.
Úgy gondoljuk, hogy az idősgondozásnak napjainkban kiemelkedő jelentősége van. Figyelemfelkeltő a mindannyiunkat megpróbáló rendkívüli veszélyhelyzet, a koronavírus terjedésének megelőzése és a kockázatok csökkentése érdekében végzett közös munka, a település lakosainak biztonságáért, testi-lelki jólétéért dolgozó szolgálatoknak, szervezeteknek. Sok esetben együttműködve, egymást támogatva, rugalmasan és azonnal kell a segítség.
Egyházi intézményünk mindig is nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy ne csupán szolgáltatóként működjön, hanem egyben szolgáljon is a társadalomban segítségre szoruló emberek számára. Szeretnénk ezt úgy tenni, hogy azon településeken ahol célként tűztük ki a szociális segítést a hozzánk forduló rászoruló személyeknek körében, a közös gondoskodás szándéka ellátási szerződéssel legyen támogatva, biztosítva ezzel a szolgáltató működésének, településen végzett tevékenységének beszámolási, tájékoztatási, fejlődési lehetőségét. Továbbá a közös együttműködés megteremti annak alapját, hogy a koronvírus által kialakult rendkívüli helyzetben a szociális intézmény kapacitásától függetlenül minden olyan ellátási igényt képeslegyen fogadni, ami a településen jelentkezik.
Kérem a Tisztelt Polgármester Urat, a Tisztelt Képviselő-testületet a 1993. évi III. törvény 91. § által biztosított lehetősége alapján, tárgyalja meg a levelemhez csatolt ellátási szerződés megkötését.”
A Szolgáltató az alábbi feltételekkel kéri az ellátási szerződés megkötését:
- a szerződés házi segítségnyújtás szociális szolgáltatásra terjed ki;
- az ellátásban részesítendők száma maximum 250 fő, melyből személyi gondozásban részesülő lehet 250 fő;
- a szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségek viselése a Szolgáltatót terhelik,
- Szolgáltató önkormányzati támogatást nem kér, mivel a feladat ellátásához kapcsolódó normatív támogatást a Szolgáltató igényli és annak felhasználásával ő számol el,
- szerződés időtartamát határozatlan időre kérik megkötni.
A kérelem benyújtását követően hiánypótlásra kértük fel a Szolgáltatót, röviden ismertesse, hogy intézménye milyen tevékenységet végez a településünkön, ismertetőjében térjen ki arra, hogy intézményének:
- jelenleg hány fő ellátottja van a településünkön?
- van-e gyomaendrődi alkalmazottja, ha igen hány embert foglalkoztatnak?
- miért van szüksége az ellátási szerződés megkötésére, a szerződés megkötése miben fogja változtatni a településünkön végzett tevékenységét?
Szolgáltató az alábbi kiegészítést tette:
„Köszönöm megkeresését, amellyel segíti intézményünk által benyújtott ellátási szerződés testületi ülésen való megtárgyalását. A Humán Szolgáltató Központ (Kondoros, Deák Ferenc u. 12.) szociális intézmény Gyomaendrőd településen 240 főt lát el házi segítségnyújtásban jelenleg. Az ellátásukat a településen élő 27 fő szociális gondozó biztosítja. Intézményünknek mindig kiemelten fontos volt, hogy ott legyen képes munkahelyet teremteni ahol magát a szociális tevékenységet is végzi, így minden gyomaendrődi ellátottunkról gyomanendrődi kollégák gondoskodnak Hiszünk abba, hogy ez szolgálja igazán az ellátottak és a település érdekeit is egyaránt, hiszen a biztalom, az előzetes ismeretség meghatározó ebben a szép, de igen nehéz hivatásban. Az ellátási szerződés lehetőséget ad arra, hogy a jelenleg ellátott feladatunkat szerződéses formában tudjuk végezni, ami lehetővé teszi, hogy minden további településen felmerülő további igényt képes és köteles lesz az intézmény kiszolgálni. A település vezetői a végzett tevékenységre képes lesz rálátni, rendszeres intézményi beszámolónk segítségével. Azt gondolom, hogy az ellátási szerződés egy sokkal szorosabb együttműködést, egy aktívabb kommunikációt biztosít a szolgáltató és a település vezetése között, tehát mindenképp a feljesztések és az általuk biztosított lehetséges újabb munkahelyteremtés egyik eszközeként szolgálhat.”
Továbbá kértük a Szolgáltatót az ellátási szerződés kiegészítésére: pandémia esetén, amennyiben a Szolgáltató ellátotti körével kapcsolatban az Önkormányzatra feladat hárul, erről a feladatról Szolgáltató gondoskodik. Szolgáltató a kért kiegészítéssel készítette el az ellátási szerződés tervezetét.
Önkormányzatunk kötelező feladat-ellátását a Térségi Szociális Gondozási Központ intézményen keresztül biztosítja. Az intézmény házi segítségnyújtásra engedélyezett létszáma: 77 fő.
Településünkön házi segítségnyújtási szociális szolgátatást biztosít a Hétszínvirág Bt. is, az általa ellátható személyek száma max 120 fő.
Törvényi kötelezettségünk nincs az ellátási szerződés megkötésére, mivel a kötelező feladat-ellátás biztosított a településen, azonban az látható, hogy jóval nagyobb az igény a házi segítségnyújtás iránt, mint a Térségi Szociális Gondozási Központ kapacitása.
Fentiek miatt javaslom a Képviselő-testület számára a Humán Szolgáltató Központ kérelme alapján a házi segítségnyújtás biztosítására az ellátási szerződés megkötését.
Döntéshozói vélemények
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A Bizottság megtárgyalta az előterjesztést, annak a határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja a Képviselő-testület számára.
|
|
"Humán Szolgáltató Központ kérelme ellátási szerződés megkötése tárgyában"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Szociális ügyek
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete helyt ad a Humán Szolgáltató Központ (székhelye: 5553 Kondoros, Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete helyt ad a Humán Szolgáltató Központ (székhelye: 5553 Kondoros, Deák Ferenc u. 12., adószáma:18844410-2-04, képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző) kérelmének, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. (továbbiakban: Szt.) a 63. házi segítségnyújtás tárgyában ellátási szerződést köt a Humán Szolgáltató Központtal (székhelye: 5553 Kondoros, Deák Ferenc u. 12., adószáma:18844410-2-04, képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző), mely feladat ellátására önkormányzati forrást nem biztosít és ezzel egyidejűleg felkéri Toldi Balázs polgármestert az ellátási szerződés aláírására:
ELLÁTÁSI SZERZŐDÉS
Amely létrejött egyrészről: Gyomaendrőd Város Önkormányzata (székhely: 5500 Gyomaendrőd, Selyem út 124., törzsszám: 725525, adószám: 15725527-2-04, képviseli: Toldi Balázs polgármester) mint érdekelt önkormányzat – továbbiakban: Önkormányzat;
Másrészről:
Humán Szolgáltató Központ
székhelye: 5553 Kondoros, Deák Ferenc u. 12.
adószáma:18844410-2-04
Képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző
Mint egyházi fenntartó – a továbbiakban: Szolgáltató –
Az Önkormányzat és a Szolgáltató – a továbbiakban: Szerződő felek – között az alulírott helyen és időben, az alábbi feltételekkel:
1.) Szerződő felek megállapítják, hogy Szolgáltató fenntartásában működő szociális szolgáltató személyes gondoskodást nyújtást végez, házi segítségnyújtás alapellátást biztosít. Az intézmény működési engedélyének másolata jelen szerződés mellékletét képezi.
2.) A szociális ellátás formája az 1993. évi III. tv. törvény 63. §-ában foglaltak szerinti házi segítségnyújtás az ellátásban részesítendők köre a szakmai szabályok körébe tartozó személyek, száma maximum 250 fő, melyből személyi gondozásban részesülő lehet 250 fő.
3.) Szolgáltató a 2. pontban meghatározott szolgáltatást működési engedélye szerinti ellátási területén látja el. Szerződő felek egyező akaratával a jelen szerződés alapján a Szolgáltató házi segélynyújtást szociális alapszolgáltatást biztosít Önkormányzat közigazgatási területén.
Felek kijelentik, hogy a jelen ellátási szerződésen alapuló együttműködés keretében pandémia esetén – amennyiben a Szolgáltató ellátotti körével kapcsolatban az Önkormányzatra házi segítségnyújtás keretében feladat hárulna – a Szolgáltató az általa ellátott igénybevevőket ellátja.
4.) Szolgáltató, mint nem állami fenntartó nyilatkozik, hogy jelen szerződésben meghatározott szociális szolgáltatásra vonatkozó külön jogszabályok és szakmai követelmények, nyilvántartási kötelezettségek betartása, illetve a szolgáltatóval, intézménnyel történő betartatására köteles.
5.) Szerződő felek megállapodnak, hogy a szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségek viselése a Szolgáltatót terhelik. Jelen ellátási szerződés alapján végzett feladat ellátásához kapcsolódóan a szolgáltatásért járó ellenértéket nem határoznak meg Szerződő felek, mivel a feladat ellátásához kapcsolódó normatív támogatást a Szolgáltató igényli és annak felhasználásával ő számol el.
6.) Szolgáltató az 1993. évi III. tv. és a személyi térítési díjakra irányadó jogszabályok rendelkezései alapján meghatározott térítési díjat köteles alkalmazni. A személyi térítési díj csökkentésének és elengedésének eseteit, módjainak szabályait a Szolgáltató, mint fenntartó határozza meg, és az intézmény vezetője hajtja végre.
7.) A Szolgáltató kijelenti, hogy a megállapodásban meghatározott szociális szolgáltatásra vonatkozó külön jogszabályokat és szakmai követelményeket ismeri, a nyilvántartási kötelezettségekkel és az ezekkel kapcsolatos vonatkozó szabályokat betartja, az előírt adatszolgáltatási kötelezettségeit teljesíti, a statisztikai adatgyűjtéshez szükséges adatokat igény szerint rendelkezésre bocsájtja.
8.) A megállapodást a felek rendes felmondással 6 havi, azaz hat havi felmondással szüntethetik meg. A felmondást a feleknek írásban kell egymással közölni.
9.) A megállapodás megszegése esetén felek a jelen megállapodást azonnali hatállyal írásban közölve, ajánlott levélben felmondhatják, a szerződést megszegő fél a szerződésszegésből származó mindennemű igazolt kárt köteles a másik félnek megtéríteni. A megállapodás megszegésének minősül különösképpen a 2. pontban meghatározott ellátások azonnali és indokolatlan megszüntetése, továbbá a 7. pontban rögzített adatszolgáltatási kötelezettség megszegése. Szerződésszegés esetén Szolgáltató köteles a szolgáltatás folyamatos biztosítására további 30 napig, kivéve, ha ettől felek eltekintenek.
10.) A Szolgáltató az ellátás igénybevételének szabályaihoz kapcsolódó tájékoztatási, értesítési kötelezettségeit teljesíti.
11.) Az ellátottak panaszaikat a Szolgáltató Intézménye vezetőjénél írásban érvényesíthetik. A panaszok beérkezését követő 15 azaz, tizenöt napon belül a vezetőnek ki kell vizsgálnia a panaszokat és intézkednie kell az esetleges hiányok megszüntetéséről.
Az intézkedés ellen a panaszt tevő a Szolgáltatóhoz, mint fenntartóhoz élhet bejelentéssel az Intézmény szabályai szerint.
Az intézményben az ellátottjogi képviselő nevét, címét, elérhetőségét jól látható helyen ki kell függeszteni.
12.) A Szolgáltató az önkormányzat részére évente egyszer, a tárgyévet követő március hó 31-ig írásbeli, - szükség szerint szóbeli – tájékoztatást ad.
13.) A felek megállapodnak abban, hogy az ellátási szerződés határozatlan időre jön létre.
14.) A felek kinyilvánítják, hogy az esetleges vitákat először békés úton, tárgyalással kívánják rendezni, az esetleges jogvitákat az illetékességgel rendelkező bíróság előtti eljárásban kívánják rendezni.
15.) Felek megállapítják, hogy az Önkormányzat képviselő-testülete az ellátási szerződés megkötését, a szerződés módosítását, illetve megszüntetését nem ruházhatja át.
16.) Az Önkormányzat képviselő-testülete …./2020. (VIII. 27.) Gye. Kt. számú határozatával döntött a Szolgáltatóval házi segélynyújtás feladat ellátására vonatkozó ellátási szerződés megkötéséről.
Megállapodó felek kijelentik, hogy ezen megállapodás tartalmát megértették és azt, mint akaratukkal mindenben egyezőt elolvasás és értelmezés után képviselőjük útján, személyesen és saját kezűleg jóváhagyólag aláírták és egy-egy megállapodási példányt átvettek.
Békéscsaba, 2020. augusztus hó…….
Önkormányzat képviseletében | Szolgáltató képviseletében |
Deák Ferenc u. 12., adószáma:18844410-2-04, képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző) kérelmének, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. (továbbiakban: Szt.) a 63. házi segítségnyújtás tárgyában ellátási szerződést köt a Humán Szolgáltató Központtal (székhelye: 5553 Kondoros, Deák Ferenc u. 12., adószáma:18844410-2-04, képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző), mely feladat ellátására önkormányzati forrást nem biztosít és ezzel egyidejűleg felkéri Toldi Balázs polgármestert az ellátási szerződés aláírására:
ELLÁTÁSI SZERZŐDÉS
Amely létrejött egyrészről: Gyomaendrőd Város Önkormányzata (székhely: 5500 Gyomaendrőd, Selyem út 124., törzsszám: 725525, adószám: 15725527-2-04, képviseli: Toldi Balázs polgármester) mint érdekelt önkormányzat – továbbiakban: Önkormányzat;
Másrészről:
Humán Szolgáltató Központ
székhelye: 5553 Kondoros, Deák Ferenc u. 12.
adószáma:18844410-2-04
Képviseli: dr. Vándor György ügyvezető jegyző
Mint egyházi fenntartó – a továbbiakban: Szolgáltató –
Az Önkormányzat és a Szolgáltató – a továbbiakban: Szerződő felek – között az alulírott helyen és időben, az alábbi feltételekkel:
1.) Szerződő felek megállapítják, hogy Szolgáltató fenntartásában működő szociális szolgáltató személyes gondoskodást nyújtást végez, házi segítségnyújtás alapellátást biztosít. Az intézmény működési engedélyének másolata jelen szerződés mellékletét képezi.
2.) A szociális ellátás formája az 1993. évi III. tv. törvény 63. §-ában foglaltak szerinti házi segítségnyújtás az ellátásban részesítendők köre a szakmai szabályok körébe tartozó személyek, száma maximum 250 fő, melyből személyi gondozásban részesülő lehet 250 fő.
3.) Szolgáltató a 2. pontban meghatározott szolgáltatást működési engedélye szerinti ellátási területén látja el. Szerződő felek egyező akaratával a jelen szerződés alapján a Szolgáltató házi segélynyújtást szociális alapszolgáltatást biztosít Önkormányzat közigazgatási területén.
Felek kijelentik, hogy a jelen ellátási szerződésen alapuló együttműködés keretében pandémia esetén – amennyiben a Szolgáltató ellátotti körével kapcsolatban az Önkormányzatra házi segítségnyújtás keretében feladat hárulna – a Szolgáltató az általa ellátott igénybevevőket ellátja.
4.) Szolgáltató, mint nem állami fenntartó nyilatkozik, hogy jelen szerződésben meghatározott szociális szolgáltatásra vonatkozó külön jogszabályok és szakmai követelmények, nyilvántartási kötelezettségek betartása, illetve a szolgáltatóval, intézménnyel történő betartatására köteles.
5.) Szerződő felek megállapodnak, hogy a szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségek viselése a Szolgáltatót terhelik. Jelen ellátási szerződés alapján végzett feladat ellátásához kapcsolódóan a szolgáltatásért járó ellenértéket nem határoznak meg Szerződő felek, mivel a feladat ellátásához kapcsolódó normatív támogatást a Szolgáltató igényli és annak felhasználásával ő számol el.
6.) Szolgáltató az 1993. évi III. tv. és a személyi térítési díjakra irányadó jogszabályok rendelkezései alapján meghatározott térítési díjat köteles alkalmazni. A személyi térítési díj csökkentésének és elengedésének eseteit, módjainak szabályait a Szolgáltató, mint fenntartó határozza meg, és az intézmény vezetője hajtja végre.
7.) A Szolgáltató kijelenti, hogy a megállapodásban meghatározott szociális szolgáltatásra vonatkozó külön jogszabályokat és szakmai követelményeket ismeri, a nyilvántartási kötelezettségekkel és az ezekkel kapcsolatos vonatkozó szabályokat betartja, az előírt adatszolgáltatási kötelezettségeit teljesíti, a statisztikai adatgyűjtéshez szükséges adatokat igény szerint rendelkezésre bocsájtja.
8.) A megállapodást a felek rendes felmondással 6 havi, azaz hat havi felmondással szüntethetik meg. A felmondást a feleknek írásban kell egymással közölni.
9.) A megállapodás megszegése esetén felek a jelen megállapodást azonnali hatállyal írásban közölve, ajánlott levélben felmondhatják, a szerződést megszegő fél a szerződésszegésből származó mindennemű igazolt kárt köteles a másik félnek megtéríteni. A megállapodás megszegésének minősül különösképpen a 2. pontban meghatározott ellátások azonnali és indokolatlan megszüntetése, továbbá a 7. pontban rögzített adatszolgáltatási kötelezettség megszegése. Szerződésszegés esetén Szolgáltató köteles a szolgáltatás folyamatos biztosítására további 30 napig, kivéve, ha ettől felek eltekintenek.
10.) A Szolgáltató az ellátás igénybevételének szabályaihoz kapcsolódó tájékoztatási, értesítési kötelezettségeit teljesíti.
11.) Az ellátottak panaszaikat a Szolgáltató Intézménye vezetőjénél írásban érvényesíthetik. A panaszok beérkezését követő 15 azaz, tizenöt napon belül a vezetőnek ki kell vizsgálnia a panaszokat és intézkednie kell az esetleges hiányok megszüntetéséről.
Az intézkedés ellen a panaszt tevő a Szolgáltatóhoz, mint fenntartóhoz élhet bejelentéssel az Intézmény szabályai szerint.
Az intézményben az ellátottjogi képviselő nevét, címét, elérhetőségét jól látható helyen ki kell függeszteni.
12.) A Szolgáltató az önkormányzat részére évente egyszer, a tárgyévet követő március hó 31-ig írásbeli, - szükség szerint szóbeli – tájékoztatást ad.
13.) A felek megállapodnak abban, hogy az ellátási szerződés határozatlan időre jön létre.
14.) A felek kinyilvánítják, hogy az esetleges vitákat először békés úton, tárgyalással kívánják rendezni, az esetleges jogvitákat az illetékességgel rendelkező bíróság előtti eljárásban kívánják rendezni.
15.) Felek megállapítják, hogy az Önkormányzat képviselő-testülete az ellátási szerződés megkötését, a szerződés módosítását, illetve megszüntetését nem ruházhatja át.
16.) Az Önkormányzat képviselő-testülete …./2020. (VIII. 27.) Gye. Kt. számú határozatával döntött a Szolgáltatóval házi segélynyújtás feladat ellátására vonatkozó ellátási szerződés megkötéséről.
Megállapodó felek kijelentik, hogy ezen megállapodás tartalmát megértették és azt, mint akaratukkal mindenben egyezőt elolvasás és értelmezés után képviselőjük útján, személyesen és saját kezűleg jóváhagyólag aláírták és egy-egy megállapodási példányt átvettek.
Békéscsaba, 2020. augusztus hó…….
Önkormányzat képviseletében | Szolgáltató képviseletében |
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Mellékletek: