33. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2023. február 13-i ülésére
2023. február 13-i ülésére
Tárgy: | Tájékoztatás a húsgalamb tenyésztés megszüntetéséről a közfoglalkoztatási programban | |
Készítette: | Varjú Róbert | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: |
Tisztelt Képviselő-testület!
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2020. március 01-től csatlakozott a közfoglalkoztatási program keretében a Nemzeti Húsgalamb Programhoz, melynek keretében 6 fő közfoglalkoztatott foglalkoztatásával 250 pár húsgalamb tenyésztését vállalta. A tenyésztés elindításának oka a program Belügyminisztérium általi támogatása volt, mivel a húsgalambok iránt a külföldi piacokon jelentős kereslet alakult ki. Önkormányzatunk a tenyésztés elindításával segíteni kívánta a nemzetgazdasági célok elérését, valamint Gyomaendrődön a galambtenyésztés egyébként is komoly hagyományokkal rendelkezett, és több galamb egyesület is működött, működik városunkban. Hagyományőrző programként került megrendezésre a városban 2022. novemberében Nagy István agrárminiszter által megtekintett Nemzetközi Galambkiállítás is.
A 2020-as évben önkormányzatunk megvásárolt egy, a galambtartásra alkalmas épületet, a Gyomaendrőd, Dobó utca 16. szám alatt, melyet az év folyamán jelentősen felújított, új kerítés épült, új járda készült, valamint zárt és szivárgásmentes trágyatároló lett kialakítva. Az épületen belül kialakításra került egy vizesblokk, valamint az épület új állmennyezetet kapott szigeteléssel ellátva. A tartáshoz kapcsolódva 7 tartási ketrec került kialakításra, melyben az állatok fészkelő szekrényekbe fészkelve tudnak szaporodni.
Az állatok központi beszerzése 2020 év végén megtörtént, és az állomány tenyésztésbe lett állítva. A galambok az első egy-két hónapot követően költeni kezdtek, és a májusi hónaptól kezdve havonta 180-200 db növendék húsgalamb eladására került sor. A növendékgalambok felvásárlását Gyulai Gábor végezte, aki instruktor is volt a tevékenységben. A 2021-es év ezekkel az adatokkal bizonyos mértékig működött is, viszont 2022-ben már problémák jelentkeztek a tenyésztés során. Egyrészt jelentősen emelkedtek a takarmányozási költségek, a korábbi 6000-8000.-Ft/mázsa átlagárhoz képest 16.000-18.000.-Ft/mázsa átlagárak alakultak ki, ami nagyon jelentős emelkedés. Átlagosan a takarmányárak több mint 100%-kal emelkedtek. Igaz, hogy a takarmány egy részét önkormányzatunk a saját tulajdonú termőföldeken megtermelt takarmányból biztosította, viszont azt is figyelembe kell venni, hogy a telep működtetése nélkül a takarmányt értékesíteni lehetne.
A takarmányárak emelkedése mellett begyűrűzött az energiaválság is, ami szintén jelentősen emelte a költségeket, mivel a telepen a szellőztetést az elektromos ventillátorok biztosítják, melyek időszakos működtetése elengedhetetlen a párásodás, penészedés megakadályozása miatt. A fűtést is hőlégbefúvókkal lehet megoldani, továbbá természetesen a 16 órás megvilágítás is fontos. A telep áramfogyasztása több mint 30%-kal lett csökkentve, viszont még így is átlagosan 520 kwh/hó, melynek költsége 157,5 Ft/kwh mellett számolva 81.900.-Ft/havonta. A takarmány költség havi szinten egy 8 mázsa/hó átlaggal számolva és egy 16.000.-Ft/mázsa átlagár esetén 128.000.-Ft/hó összegre tehető, továbbá számolni kell még némi járulékos költséggel is, ami (állatorvosi költségből, vízdíjból, szalma és széna költségéből,) tevődik össze, mely átlagosan 40.000.-Ft/hó. Így e tételeket összeadva látható, hogy havonta nettó 250.000.-Ft állandó költség jelentkezett, melynek csökkenése a következő időszakban sem várható.
A 2022-es év viszont a bevételekben sem hozott jó irányt, hiszen az év elején a madárinfluenza járvány miatt hónapokon keresztül nem volt szállítás, melynek következtében a takarmányozást vissza kellett fogni a veszteségek csökkentése miatt. Az influenza mellett a korábbi felvásárló később sem volt hajlandó vásárolni, így nem tudtunk piacot találni a növendékgalamboknak. Az év vége felé a madárinfluenza elvonult, és sikerült találni egy komoly felvásárlót is, aki hajlandó nettó 1700.-Ft/kg áron felvásárolni a növendékgalambokat. Sajnos azonban a magas tartási költségek miatt, e felvásárlási ár mellett, melynek növelésére már nincs lehetőség, legalább 294 db galambot kellene értékesíteni havonta ahhoz, hogy a költségek egyáltalán megtérüljenek. Azonban a jelenlegi tenyész állomány erre nem képes. A novemberi hónaptól kezdve a megemelt takarmányozás hatására, ugyan javult a szaporodási mutató, viszont jelenleg is csak harmada annak a mennyiségnek, mely a költségek finanszírozásához kellene.
További probléma volt, hogy az adott közfoglalkoztatási program a fent leírt költségeket nem támogatja, így ezeket a költségeket sajnos a más programokban képződött bevételből (homoktövis termesztés) tudja önkormányzatunk finanszírozni, ahelyett, hogy a befolyt bevételeket a jobban működő programok fejlesztésére használná fel. Másrészt a programban dolgozók bére 2022-ben sem volt állandóan 100%-ban finanszírozott, így még az a kockázat is jelentkezne, hogy 2023. március 01. napjától még a bérek tekintetében is számolni kellene nem támogatott költséggel.
Önkormányzatunk 2023-ban a képződött bevételből szeretné ütemezett módon megvalósítani a Járási Startmunka „Mezőgazdaság” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogram keretében működő gyümölcsösök öntözési rendszereit, mely az egyre erősebb klímaváltozás okozta aszályok miatt rendkívül fontos lenne. Másrészt szeretnénk a homoktövis értékesítést tovább fejleszteni, a cserje további feldolgozásával, új termékek létrehozatalával.
A fent leírtaknak megfelelően önkormányzatunk egyeztetést kezdeményezett a Belügyminisztériummal arra vonatkozóan, hogy a Belügyminisztérium által is érzékelt problémák miatt megszüntethető-e a program, és amennyiben igen, milyen feltételek mellett. Önkormányzatunk azt az állásfoglalást kapta, hogy a Belügyminisztérium hozzájárul a tevékenység megszüntetéséhez, azzal a feltétellel, hogy a program keretében kialakított épületet az önkormányzat a Járási Startmunka mintaprogramjainak keretében kell tovább használni.
Az épület további hasznosítása:
Önkormányzatunk megvizsgálta a lehetőségét egyéb állattartási tevékenység működtetésének, viszont sajnos hasonló problémákkal kellene szembenézni, hiszen a magas takarmányozási, és energiaköltségek más állatok tartása esetében is hasonlóan veszteségessé tennék a tevékenységet. Viszont lehetőség lenne az épületben, a közfoglalkoztatási mintaprogramokban előállított termékek tárolására, szárítására a Járási Startmunka Startmunka „Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramjának keretében. A szándék az lenne, hogy az épület átalakítása nélkül tovább használja önkormányzatunk az épületet. Az épületet azért sem alakítanánk át, hogy amennyiben a piaci körülmények jelentősen változnak, abban az esetben a tenyésztés újraindíthatóvá válhasson, természetesen egy új tenyész állomány kialakítása mellett, hiszen a jelenlegi tenyész állomány értékesítésre kerülne a tenyésztés megszüntetése esetén.
A Járási Startmunka „Szociális jellegű program” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramjának keretében az önkormányzat területén kivágott fák, cserjék gallyainak feldarálásával darálékot állítunk elő. A darálékot a közfoglalkoztatási telephely, valamint a kertészet fűtésére használjuk fel. Az épület jelentős nagyságú udvarral rendelkezik, mely alkalmas a levágott gallyak tárolására, melyeket a beszállítást követően helyben, a meglévő darálók segítségével feldarálnának a közfoglalkoztatottak. A ledarált darálékot hálós zsákokba raknák, melyeket az épületben tárolnánk.
A hasznosítás fontosabb formája viszont a homoktövis cserje ágán lévő levél hasznosítása lenne. A homoktövis betakarítás során a bogyóval rendelkező ágak levágása által nagy mennyiségű ágon lévő levél is lekerül a cserjékről, melyek hasznosítására ez idáig nem került sor, pedig a homoktövis cserje megszárított levele tealevélként is hasznosítható. A betakarítás során a közfoglalkoztatottak ágvágók segítségével levágják a bogyós ágakat, melyeket elektromos ollók segítségével feldarabolnak, viszont az ágnak azon részeit, melyek vesszők, és természetesen növénytani szempontból bogyókat nem is tartalmazhatnak, (viszont ellentétben jelentős mennyiségű levéllel rendelkeznek) különválogatnák, és a növény e részeit beszállítanánk a Dobó utca 16. szám alá. Az épületben történne a leveles vesszők előszárítása, és a késő őszi, téli hónapokban a feldolgozása. A közfoglalkoztatottak az ágak, levelek, részleges megszáradása után a vesszőkről leválasztanák a leveleket az épületben, és azt a korábban létrehozott üzemben működtetett szárítógépben tovább szárítanák. A megszárított leveleket a közfoglalkoztatottak becsomagolnák, címkéznék, és 100 gr-os kiszerelésben forgalomba kerülne, mint új termék, bővítve ezzel a homoktövis készítmények körét. A válogatási, előszárítási folyamat plusz költséget nem igényelne, valamint további hasznos munkát biztosítana a közfoglalkoztatottak részére a Járási Startmunka „Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramban, így az épület is szerves része maradna a közfoglalkoztatási programoknak. Az épület tekintetében az energiafelhasználás az eddigi töredékére esne vissza, továbbá az új termék létesítésével további bevétel képződhetne.
Az épület hasznosítására vonatkozóan önkormányzatunk a közfoglalkoztatási pályázatok elkészítésénél a Járási Startmunka „Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű mintaprogramjába beépítette a fent leírtakat, melyet a Belügyminisztérium hatósági szerződés keretében el is fogadott.
Ennek megfelelően kérjük Gyomaendrőd Város Képviselő-testületét a húsgalamb tenyésztés megszüntetésének az elfogadására, a meglévő tenyész állomány értékesítése mellett azzal a feltétellel, hogy a fent leírtaknak megfelelően a Gyomaendrőd, Dobó utca 16. szám alatti épület a 2023. március 01-től önkormányzatunk a Járási Start „„Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramjának keretében kerül hasznosításra.
Ennek megfelelően kérjük Gyomaendrőd Város Képviselő-testületét a húsgalamb tenyésztés megszüntetésének az elfogadására, a meglévő tenyész állomány értékesítése mellett azzal a feltétellel, hogy a fent leírtaknak megfelelően a Gyomaendrőd, Dobó utca 16. szám alatti épület a 2023. március 01-től önkormányzatunk a Járási Start „„Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramjának keretében kerül hasznosításra.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság | A bizottság javasolja a tájékoztatás elfogadását. | |
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság | A bizottság javasolja a tájékoztatás elfogadását. | |
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság | A bizottság javasolja a tájékoztatás elfogadását. | |
"Tájékoztatás a húsgalamb tenyésztés megszüntetéséről a közfoglalkoztatási programban"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Hatósági ügyek
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete elfogadja a húsgalamb tenyésztés megszüntetését a meglévő tenyész állomány értékesítése mellett azzal a feltétellel, hogy az 5500 Gyomaendrőd, Dobó utca 16. szám alatti épületet 2023. március 01-től önkormányzatunk a Járási Startmunka „Helyi sajátosságra épülő közfoglalkoztatás” elnevezésű közfoglalkoztatási mintaprogramjának keretében hasznosítja.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal