2011. október 12-i ülésére
Tárgy: | Gazdasági társaságok ügyvezetése | |
Készítette: | Dr. Csorba Csaba jegyző | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester |
Tisztelt Bizottság Elnöki Munkacsoport!
A gazdasági társaságok működésének áttekintését követően a tulajdonosi jogokat gyakorló Képviselő-testület kialakította álláspontját a cégek működéséről. Eldöntötte, hogy a feladatok ellátásáról a jövőben is négy gazdasági társaság útján kíván gondoskodni. Meghatározta, hogy a jövőt tekintve a munkaerő hatékonyabb kihasználásával, a közmunka bevonásával, az irányítás javításával, a rendelkezésre álló vagyon jobb és eredményesebb hasznosításával, a társaságok működéséhez kapcsolódó költségek csökkentésével javítani kell a versenyképességet, a költséghatékonyságot, és törekedni kell a társaságok nyereséges működésének elérésére. A feladatok ellátása során meg kell szüntetni a párhuzamos munkavégzést, csökkenteni kell a kapcsolt vállalkozás fennállása miatt a transzfer ár képzés alkalmazásának szükségességét.
A tulajdonosi elvárásokat teljesítő folyamat első lépéseként szükséges a megfelelő irányítási viszonyokat kialakítani. Az ügyvezetés részére meg kel határozni a feladatokat, ki kell tűzni a határidőket, és át kell tekinteni a végrehajtást követően az elért eredményeket.
A társaságoknál az ügyvezetői tisztségek azonos személy személy által történő betöltése esetén a társaságok gazdasági önállósága megmarad, az ügyvezetőnek a cég működésével kapcsolatos felelőssége nem változik. Az ügyvezetési feladatok egy személy által történő ellátása esetén a tulajdonosi érdekek érvényesítése hatékonyabbá válhat.
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV tv. 32. § -a lehetővé teszi, hogy a társaság alapító okiratában a tulajdonos úgy rendelkezzen, hogy az ügyvezető működését egy vagy több cégvezető segítse. A cégvezető a társasággal van munkaviszonyba, rá a Munka tv. 10 fejezetének szabályai lesznek irányadóak. A cégvezető kinevezése a legfőbb szerv hatáskörébe (Képviselő-testület) tartozik, bár nem minősül vezető tisztségviselőnek, de alkalmazni kell a rá irányadó szabályokat. A vezető tisztségviselő rendelkezései alapján irányítja a cég működését. A cégvezető képviseleti joga önálló és együttes is lehet, a tulajdonos döntésének megfelelően. A cégvezető intézményének létrehozása során az alapító okiratok módosítása válik szükségessé, mellyel párhuzamosan célszerű felülvizsgálni az egyes gazdasági társaságok esetében a telephely kérdését. Javasoljuk, hogy a minden cég esetében a további önkormányzati gazdasági társaságok kerüljenek telephelyként megjelölésre a munkavállalók hatékony irányítása, és munkavégzése érdekében.
A gazdasági társaságok működésével kapcsolatban megfogalmazott célkitűzések teljesítése érdekében meghozott személyi döntések végrehajtására az alábbi döntések meghozatalát javasoljuk a Képviselő-testületnek:
1.) A Képviselő-testületnek, mint a tulajdonosi jogokat gyakorlónak rendelkezni kell a cégvezetésről, alapító okirat módosításáról a Liget Fürdő Kft. és a Zöldpark Nonprofit Kft esetében.
2.) A Liget Fürdő Kft. a Zöldpark Nonprofit Kft, ügyvezetői esetében rendelkezni kell a Gt. 24.§ (2) bekezdésében illetve a munkaszerződésben foglaltak szerint a jelenlegi ügyvezetők visszahívásáról, a munkaszerződés közös megegyezéssel történő módosításáról. Ezzel egyidejűleg gondoskodni kell az új ügyvezető személyének megbízásáról. A köztulajdonban álló gazdasági társaságok működéséről szóló 2009. évi CXXII tv. 6.§ (4) bekezdése szerint egy természetes személy csak egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött tisztsége után részesülhet javadalmazásban.
3.) Az ügyvezető javaslatára is figyelemmel gondoskodni kell a cégvezetők kinevezéséről a két gazdasági társaságnál, meg kell határozni a javadalmazásukat.
4.) Rendelkezni kell az egyes gazdasági társaságok esetében a telephely megjelöléséről, oly módon, hogy az egyes gazdasági társaságok munkavállalóinak munkavégzése az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságoknál biztosított legyen.
5.) A megbízásra kerülő ügyvezető részére meg kell határozni a gazdasági társaságok hatékonyabb és eredményesebb működése érdekében megteendő feladatokat határidő tűzésével.
6.) Meg kell határozni az alapító okiratok módosítását elkészítő, ellenjegyző a cégeljárás során képviselettel rendelkező jogi képviselő személyét.
Az ügyvezetői megbízással egyidejűleg javaslom, hogy az alábbi feladatok kerüljenek meghatározásra:
1.) Az ügyvezető vizsgálja meg, hogy mely területeken kell a társaságok esetében alkalmazni a transzfer árat, a díjképzésnél hol állnak rendelkezésre tapasztalati „piaci árak” és hol kell kalkulált árat alkalmazni.
2.) Az ügyvezető vizsgálja meg a közös közbeszerzés alkalmazásának lehetőségét, mutassa be annak előnyeit, illetve hátrányait
3.) A Zöldpark Nonprofit Kft-nak a többi gazdasági társaság felé irányuló kiszolgáló tevékenységének jobb kihasználásából eredő előnyöket és hátrányokat, figyelemmel annak minősítésére.
4.) Vizsgálja meg és mutassa be, hogy a munkavállalók hatékonyabb foglalkoztatása hogyan hat a társaságok eredményességére, illetve milyen hatással lehet az önkormányzati támogatás csökkentésére (pl. Liget Fürdő Kft) Tekintse át a közfoglalkoztatásból adódó lehetőségek kihasználásának hatását.
A Képviselő-testület az ügyvezetői, illetve cégvezetői megbízásokról az októberi testületi ülésen meghozhatja a döntését, így a feladatok teljesítésére meghatározható a decemberi testületi ülés időpontja.
Javaslom, hogy a döntéshozatali eljárás során az előkészítő bizottsági feladatokat a Pénzügyi Gazdasági, Ellenőrzési és Közbeszerzési Bizottság lássa el. Az előkészítésért felelős bizottság illetve képviselő-testület elé az 1-6 pontok kerülnek beterjesztésre döntési javaslatok formájában.
Az egyes pontokban megfogalmazott intézkedési javaslatok elfogadása esetén az alábbi előnyökkel lehet számolni:
1.) A tulajdonos számára egyszerűbbé és hatékonyabbá válik a társaságok irányítása tevékenységük összehangolása.
2.) A társaságok azonos személy által történő irányításban történő lehetőségek kihasználásával versenyképesebbé, válhatnak a vállalkozási területeken a szervezetek, a nem piac orientált feladatok ellátása során csökkenthető az önkormányzati támogatás igénye.
3.) Az egyes gazdasági társaságok megőrzik önállóságukat, az alapítás során meghatározott célkitűzések teljesítésére változatlanul alkalmasak.
4.) Egyes gazdasági társaságok esetében változatlanul biztosított az idegen tőke bevonása, célhoz kötötten.
A javaslatok elfogadása esetén az alábbi hátrányokkal számolhat a tulajdonos:
1.) A gazdaságos és eredményes működés érdekében át kell tekinteni az egyes gazdasági társaságoknál foglalkoztatott munkavállalói létszámot, a párhuzamosságok kiküszöbölése létszám leépítéssel járhat.
2.) Az ügyvezetői és cégvezetői feladatok nem megfelelő elhatárolása feszültségekkel járhat, így a társaságok tulajdonosi irányítása, mind alapítói, mind ügyvezetői oldalon következetes és a tulajdonosi érdekekre maximálisan figyelemmel levő szemléletet követel meg, melynek elmaradása tovább ronthatja a működést.
Döntési javaslat
"Gazdasági társaságok ügyvezetése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Vállalkozási ügyek
A Bizottság Elnöki Munkacsoport a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
A bizottság elnöki munkacsoport javasolja az előterjesztés beterjesztését a Képviselő-testülethez, és javasolja, hogy az előkészítést a Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrzési és Közbeszerzési Bizottság végezze
Határidők, felelősök:
Határidő: 2011. 10. 14.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Dr. Csorba Csaba