29. napirendi pont
INTERPELLÁCIÓ
A Képviselő-testület
2009. október 29-i ülésére

Tárgy:   Putnoki László képviselő interpellációja helyi vállalkozások védelme érdekében
Készítette:   Csényi István
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi és Gazdasági Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

Tisztelt Képviselő - testület! 

Putnoki László önkormányzati képviselő „Helyi vállalkozások védelme” tárgyú interpellációt nyújtott be. Az interpellációhoz mellékelte Fodor Lajos Gyomaendrőd, Kálvin J. u. 30. szám alatti lakos levelét. Az interpelláció és Fodor Lajos levele mellékelve lett az előterjesztéshez.
 
Az interpellációjában Putnoki László képviselő kifejti, hogy a más településekről érkező mobil árusok rontják a helyi vállalkozók üzleti érdekeit, ezáltal egyenlőtlen versenyhelyzetbe kerülnek az őstermelőkkel szemben.  Fodor Lajos a levelében kifogásolja, hogy az Apponyi és Endrődi utcák sarkán egy vidéki őstermelő zöldség – gyümölcs árusítást végez. Az árusítást nem folyamatosam, hanem alkalmi jelleggel végzi.
 
Az említett helyszínre Rövid Péterné túrkevei lakosnak lett kiadva közterület-foglalási engedély 2009. január 1. napjától 2009. december 31. napjáig a közterületek használatának rendjéről és a köztisztaságról szóló 37/2007.(XI.30.) Gye. Kt. rendelet szabályozásainak megfelelően. A közterület-foglalási engedély mellékelve lett az előterjesztéshez. A közelben 100 méteren belül az Apponyi utca 12. szám alatt egy új zöldség-gyümölcs üzlet nyílt, amelynek az engedélye 2009. okóber 8.-án emelkedett jogerőre. Fodor Lajos zöldség-gyümölcs üzlete az endrődi településrészen a "Sikér" bolttal szemben található, amely Rövid Péterné által használt közterülettől kb. 470 m-re található.
 
A közterületek használatának rendjéről és a köztisztaságról szóló 37/2007.(XI.30) Gye. Kt. rendelet ( továbbiakban: rendelet ) célja egyrészt, hogy meghatározza a közterületek használatának rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, megállapítsa a közterület-használati díj mértékét és fizetésének módját. A rendelet szabályozza a közterületek rendeltetéstől eltérő használatát, így többek közt a kereskedelmi és szolgáltató tevékenységet is. A fent hivatkozott közterület-foglalási engedély zöldségárusításhoz lett kiadva, melyet a rendelet engedélyez. A rendelet a közterület-foglalási engedély megadásának feltételei között nem tesz különbséget gyomaendrődi vagy nem gyomaendrődi természetes személy, vállalkozás stb. között.  A közterület-foglalási engedély más szabály által előírt  hatósági engedélyt nem pótol.
 
A kereskedelmi törvény (2005. évi CLXIV. Tv.) 3. §-a kimondja, hogy aki a Magyar Köztársaság területén kereskedelmi tevékenységet kíván folytatni köteles az erre irányuló szándékát a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni. A 210/2009. (IX.29.) Korm. r. a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeit szabályozza. 2. §  b) pontja a közterületi értékesítés tekintetében a kereskedelmi tevékenység helye szerinti települési önkormányzat jegyzőjét jelöli ki kereskedelmi hatóságként. A Kormány rendelet 5. melléklete határozza meg a közterületi értékesítés keretében forgalmazható termékeket. ( ide sorolva a zöldség, gyümölcsöt is)
 
A törvény települési önkormányzat képviselő-testülete részére csak az üzletek éjszakai nyitvatartási rendjének szabályozására ad felhatalmazást. Kormányrendelet keretében rendezhető pl. a közterületi értékesítésre vonatkozó szabályok megalkotása, mely meg is történt a már fent idézett Kormány rendeletben. A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételei 2009. október 1-től kerültek újraszabályozásra. A 3. mellékletében meghatározott kizárólag üzletben forgalmazható termékeken kívül az egyéb termékkörök értékesítése a kereskedelmi hatósághoz történő bejelentés után folytatható. A kereskedelmi tevékenység formáját a kereskedő maga választhatja meg.
Fent nevezett vállalkozó ezen bejelentési kötelezettségének még nem tett eleget, ezért vele szemben eljárást kezdeményezünk. 
 
Az Európai Unió tagországaiban a kereskedelem igazgatására vonatkozó szabályozás nemzeti hatáskörbe tartozik, de ezen előírásoknak minden korlátozás nélkül ki kell elégíteniük az Európai Közösséget létrehozó szerződésben rögzített - így a közös kereskedelempolitikára (IX. cím) vonatkozó - alapelveket, amely szerint „a tagállamok és a Közösség a szabad versenyen alapuló nyitott piacgazdaság elvével összhangban tevékenykednek”. A nemzeti szabályozásoknak tiszteletben kell tartaniuk az áruk, szolgáltatások, személyek és tőke szabad mozgásának közösségi jogi alapelveit is. Ezen túl az e területet érintő előírások az EU országaiban, sőt esetenként még azok régióiban is eltérőek.
 
Az Európai Unióba történő belépéssel a magyar jogszabályokat át kellet vizsgálni és meg kellett feleltetni az uniós irányelveknek, és az ezen kívüli egyéb uniós szabályoknak is, ez volt az úgy nevezett jogharmonizáció. Az uniós alapelvek között szerepel a tagállamokban a szabadon történő vállalkozás folytatása. Ez azt jelenti, hogy adott esetben Gyomaendrődön a szükséges engedélyekkel rendelkező külföldi állampolgár részére is ki kell adni a közterület-foglalási engedélyt, amennyiben a kérelem megfelel a helyi szabályozásnak. A szabad versenyt nem lehet korlátozni, nem lehet előnyben részesíteni a helyi vállalkozókat, őstermelőket azzal, hogy korlátozzuk a nem gyomaendrődi természetes személyek, vállalkozások részre a közterület-foglalási engedélyek kiadását, hiszen ez diszkrimináció, amely tiltott.
 
A közösségi versenyjog legfontosabb, leggyakrabban hivatkozott szabályait az EGK szerződés 85. és 86. cikkelyei tartalmazzák.
 
A Rövid Péterné részére kiadott közterület-foglalási engedély nem ellentétes a fent hivatkozott kereskedelmi törvény rendelkezéseivel.
 
Az elkövetkezendőkben a kereskedelmi tevékenység, így zöldség, gyümölcs árusítás esetén a közterület-foglalás engedélyek kiadása során a helyi rendeletünk 41. § c) pontjának megfelelő idényjellegre való tekintettel nagyobb figyelmet  fordítunk  az időtartamra ( pl.:  rövidebb 1-3 hónap időtartamban adunk ki engedélyt). 

Az önkormányzatokról szóló 1995. évi LXV. törvény szabályozása alapján az egyéni képviselői jogosítványok közül első - az a) pont alapján - a felvilágosítás kérés joga. Ez lehet egyszerű tájékozódási kérdés, de lehet ún. interpellációs kérdés is.

Gyomaendrőd Város Önkormányzta 7/1991.(IX.19.) KT. rendelete 20 §-a az alábbiak szerint szabályozza az interpellációt, a közérdekű kérdést és bejelentést.

 

(1) A képviselők a polgármesterhez, a jegyzőhöz, a bizottságok elnökeihez önkormányzati ügyekben kérdést intézhetnek, felvilágosítást kérhetnek /interpelláció/ amelyre az ülésen - vagy legkésőbb 15 napon belül írásban - választ kell adni.
(2) A képviselői interpelláció a testületi ülésre szóban vagy írásban terjeszthető elő. A képviselő szóbeli interpellációját maximum 3 - 5 percben adhatja elő.
(3) Az interpelláció tárgyának szoros kapcsolatban kell lennie az önkormányzat szervező, szükségletkielégítő munkájával vagy valamely szervezete feladat- és hatáskörébe tartozó kérdéssel.
(4) Az interpellációra az ülésen adott érdemi válasz elfogadásáról a képviselő nyilatkozata után a Képviselő-testület vita nélkül határoz. Az interpellációra írásban adott választ valamennyi képviselőnek meg kell küldeni melynek elfogadásáról a következő ülés dönt.
(5) Az interpelláció tárgyában folytatott vita lezárását követően a határozathozatal előtt a polgármester lehetővé teszi személyes megjegyzés hozzáfűzését.
(6) Ha a képviselő igényli az interpellációja kivizsgálásába, javaslatának megoldására irányuló eljárásba be kell vonni. Ebben az esetben az interpellált képviselő részére a tárgykörben keletkezett dokumentumokat rendelkezésére kell bocsátani, az eljárás során a vizsgálatokba, tárgyalásokra meghívni, illetőleg a kérdéskörben teljes körű felvilágosítást nyújtani.
 

 


Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

Az Ügyrendi, Oktatási, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság megtárgyalta az interpellációt és kéri a T. Képviselő-testület, hogy Puntnoki László képviselő kérdésfelvetésére a beterjesztésben leírt választ fogadja el.

 
Pénzügyi és Gazdasági Bizottság  

A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság megtárgyalta az interpellációt és kéri  a T. Képviselő-testületet, hogy Puntnoki László képviselő kérdésfelvetésére a beterjesztésben leírt választ fogadja el.

 
« Vissza
Vissza a főmenübe