15. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság
2009. november 17-i ülésére

Tárgy:   Békés Megyei Vízművek szerződésmódosító javaslata
Készítette:   Dr. Mihalcsik Sára
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi és Gazdasági Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

A Békés Megyei Vízművek Zrt.  2009. október 15-i Közgyűlése jóváhagyta a 8. és 9. napirendi pontban előterjesztett, Együttműködési Szerződés mellékletét képező Üzemeltetési Szerződésének és a Víz- és Csatornaszolgáltatás díjképzés Szabályzatának módosítását. Az Együttműködési Szerződés értelmében és az 57/2009. (X. 15.) közgyűlési határozat szerint is a módosítás hatályba lépésének feltétele az Együttműködési Szerződést aláírt, valamennyi részes fél önkormányzat által megadott elfogadó nyilatkozatnak a rendelkezésre állása.

1./ A Díjképzési szabályzat az alábbi módon kerülne módosításra:

Az Együttműködési szerződés mellékletét képező Díképzési szabályzat IV. pontja törölve lenne, helyette:

( Az Önkormányzati Hatáskörben képezhető kedvezőbb fogyasztói díjak:)

IV.1. A hatósági díjnál kedvezőbb fogyasztói díjat biztosíthat mind a víz-, mind pedig a szennyvízágazat terén az Önkormányzat bármely szegmensben azzal, hogy az Együttműködési Szerződés mellékletében foglalt díjképzési elvek alapján a Társaság által évente kiajánlott szolgáltatási díjakat eltérítheti azon feltétel teljesülésével, hogy az eltérítés a település szintjén árbevétel kiesést a Társaságnak nem okozhat. Ezen feltétel teljesülését a Társaság Felügyelő Bizottsága ellenőrzi.

(Társasági hatáskörben érvényesíthető nagyfogyasztói díjkedvezmény tényező)

IV.2 A Társaság a díjképzési eljárásban nagyfogyasztói díjkedvezmény tényezőt alkalmazhat az alábbiak szerint. A jelen alpont hatálya alá tartozik a díjképzés szempontjából az a fogyasztó (továbbiakban: nagyfogyasztó) amelynek víz kontingens lekötése eléri, illetve meghaladja a havi 1.000 m3-t és részére a szolgáltatás számlázása hatósági díjkategória alapján történik. A nagyfogyasztók részére nagyfogyasztói díj képezhető az 1.000 m3/hó feletti
igénybevételre azon hónapokra, melyre a jelen szabályok szerinti feltételek teljesülnek, és a nagyfogyasztó legalább az adott fogyasztás mértékéig kontingens lekötéssel is rendelkezik.
A nagyfogyasztói díjat eredményező kedvezmény sávos rendszerű, a havi lekötött kapacitás és fogyasztás növekedésével sávonként (volumentartomány) növekvő. Alapelv a vízágazatnál, hogy az önkormányzati kedvezmény nélkül számított legkedvezőbb volumentartományhoz tartozó díjsáv mértéke sem lehet kedvezőbb az ágazati fajlagos teljes ráfordítás 10%-kal növelt összegénél. A volumentartományokat és a díjképzésben azokhoz kapcsolt kedvezmény tényező mértékét évenként az igazgatóság jogosult meghatározni, mely döntéséről köteles a településeket a feléjük történő, következő évre vonatkozó díjkiajánlással egyidejűleg tájékoztatni.
A szolgáltatásban, adott volumentartományban érvényesülő nagyfogyasztói díj képzésének képlete:
ND = AD – ÖE – TK
ND = Nettó nagyfogyasztói vízdíj az adott volumentartományban Ft/m3
AD = A Társaság által díjelőterjesztésben megajánlott hatósági díj Ft/m3
ÖE = Az önkormányzat által biztosított díjeltérítés Ft/m3-ben kifejezve
TK = A Társaság által biztosított kedvezménytényező Ft/m3-ben kifejezve
A társaság által biztosított kedvezménytényezőt a díjban nem lehet érvényesíteni, amennyiben az önkormányzat által alkalmazott díjeltérítés a kedvezményezett nagyfogyasztó díjára árfelhajtó hatású. Mind az önkormányzat, mind pedig a társaság által a díjképzési eljárásban kialakított díjképzési kedvezményeket oly módon kell a szolgáltatásban ténylegesen érvényesíteni, hogy azokat a fogyasztók részére meghirdetett díjakba be kell építeni. Az éves vízdíjak közgazdasági tervezése során a nagyfogyasztói díjakra tekintettel kell az ágazat üzleti számítását elkészíteni.

2./ Az Együttműködési szerződés mellékletét képező üzemeltetési szerződés módosításának szövege:

Az Üzemeltetési Szerződés V. fejezete (Felek jogai és kötelezettségei) kiegészül az új,sorrendben „E” fejezettel, az alábbi szöveggel:

(E ) Az ún. rendszer-független tárgyi eszközök speciális elszámolási kérdéseiről:

Felek rögzítik, hogy a fejezet tárgyi hatálya alá tartoznak sajátos, a viziközmű rendszerről leválasztható jellegük alapján az alábbi vízgépészeti és folyamatirányító berendezések:

a)szivattyúk és tartozékaik (különösen villanymotorok)

b)szennyvízkeverők és tartozékaik (különösen a villanymotorok és atartószerkezetek)

valamint azok az irányítástechnikai rendszerek, amelyek igen gyors technológiaielavulása ezt indokolja:

c) folyamatirányító berendezések és tartozékaik.

2. Felek megállapodnak abban, hogy az Együttműködési Szerződés és a jelen Üzemeltetési Szerződés főszabályához képest az 1. pontban részletezett tárgyi eszközök tulajdonjogának tekintetében a következő speciális szabályt rendelik jogviszonyukban alkalmazni:

Az önkormányzati tulajdonban lévő, e fejezet hatálya alá tartozó tárgyieszközöket Önkormányzat a következő ütemezés alapján, folyamatosan a Társaság tulajdonába adja. Az önkormányzati tulajdonú tárgyi eszközön szükségszerűen elvégzett felújítási és pótlási munka ráfordításait a Társaság saját könyveiben aktiválja. Az Önkormányzat az eszközérték teljes, nullára történő leírásáig (nulla eszközértéket eredményező értékvesztés elszámolásáig) az eszközt nyilvántartja.

Felek rögzítik, hogy addig, amíg az önkormányzat tartja nyilván az eszközt, úgy a Társaság ráfordításait bérelt vagyonon végrehajtott beruházásként,rekonstrukcióként tartja nyilván.

Önkormányzat vállalja, hogy a nyilvántartása szerinti nulla értékű tárgyi eszköz tulajdonjogát Társaságnak a leírást követő év utolsó napjával a nyilvántartás szerinti bruttó érték 10 %- os értéken számított vételár megfizetése ellenében átadja. A vagyonelem átadásával a tárgyi eszköz aTársaság működtető vagyonának részeként szolgálja az üzemeltetetést.

3. A tulajdonjog változás eredményeképpen Társaság vállalja, hogy a tárgyieszközön a változást követően eszközölt rekonstrukciós, felújítási és pótlásimunkákat saját működési bevételeiből finanszírozza, az összeget az Önkormányzatra bérelt közmű vagyont érintő rekonstrukciós elszámoláskeretében át nem terhelheti.

4. A Társaság kötelezi magát arra, hogy a jelen szerződés megszűnésével az önkormányzat közművagyonához kapcsoltan működtetett, Társasági tulajdonban lévő, e fejezet körébe tartozó tárgyi eszközöket könyv szerinti nettóértéken, visszterhes ügylet keretében az önkormányzatnak tulajdonba adja. Önkormányzat kötelezettséget vállal arra, hogy az eszközt könyv szerinti nettóértéken a jelen szerződés hatályának megszűnésével megvásárolja.

5. Annyiban, amennyiben a jelen, V.E jelzésű fejezet hatálya alá tartozó tárgyieszközre vonatkozó beruházás finanszírozására támogatási szerződés hatálya is kiterjed és a támogatási szerződés a tulajdon átruházását kizárja, vagy jelentősen elnehezíti, úgy a gátló körülmények megszűnéséig a kérdéses eszközök az önkormányzat tulajdonában maradnak.

Az önkormányzat 2009. november 30. napjáig a Társaság székhelyére eljuttatott aTársaság Igazgatóságához címzett jognyilatkozatában, jelen, V.E jelzésű fejezet rendelkezéseinek rá vonatkozóan történő alkalmazását határozatlan időre kizárhatja.

Az előterjesztést a véleményező bizottságok megtárgyalták és az alábbi határozati javaslatot terjesztik a T. Képviselő-testület elé:


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság az A alternatívát javasolja elfogadni a T. Képviselő-testületnek.

 
Pénzügyi és Gazdasági Bizottság  

A Bizottság az A alternatívát javasolja elfogadni a T. Képviselő-testületnek.

 
Döntési javaslat

"BMV Zrt. szerződésmódosító javaslata"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

A Bizottság az alábbi határozati javaslatot terjeszti a T. Képviselő-testület elé:

A./ Gyomaendrőd Város Önkormányzata a jelen határozatával elfogadja a BMV Zrt. Közgyűlése által az 57/2009. (10.15.) sz. határozatával elfogadott, a Társaság Együttműködési Szerződésének mellékletét képező Üzemeltetési Szerződés valamint a Közgyűlés 58/2009. (10.15.) sz. határozatával elfogadott Díjképzési Szabályzat módosítását és felhatalmazza a polgármestert a szükséges nyilatkozatok megtételére.

B./Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testülete jelen határozatával a BMV Zrt. által az 57/2009. (10.15.) sz. határozattal elfogadott Üzemeltetési Szerződés módosítását nem fogadja el és annak alkalmazását rá nézve határozatlan időre kizárja. Szintén nem fogadja el az 58/2009. (10. 15.) Közgyűlési határozattal elfogadott díjképzési szabályzat módosítását és felhatalmazza a polgármestert a szükséges nyilatkozatok megtételére.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe