5. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2010. augusztus 26-i ülésére

Tárgy:   A közterület-felügyeletről és a mezei őrszolgálatról szóló önkormányzati rendelet elfogadása
Készítette:   Megyeri László aljegyző
Előterjesztő:   Dr. Csorba Csaba jegyző
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület!

A Képviselő-testület a 2010. júniusi ülésén elrendelte a mezőőri járulék mértékéről és megfizetésének módjáról szóló 21/1998. (VIII. 7.) önkormányzati rendelet átfogó felülvizsgálatát. A II. fordulóban kerül sor a normaszöveg elfogadására.
 
Indoklás:
A mezőőri járulék mértékéről és megfizetésének módjáról szóló 21/1998. (VIII. 7.) önkormányzati rendelet szerint a vadászati haszonbér jogosultja (az ingatlan tulajdonosa) a vadászati haszonbér fizetésére kötelezettet (a vadásztársaságot) meghatalmazhatja, hogy az őt illető vadászati haszonbérből a tulajdonában álló külterületi ingatlan őrzéséért fizetendő mezőőri járulékot teljesítse Gyomaendrőd Város Önkormányzata mezőőri járulék beszedési számlájára.
A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény módosult rendelkezése szerint, amennyiben egy ingatlannak több tulajdonosa van (társult vadászati jog), akkor a vadászati haszonbér a tulajdonosok közösségét illeti meg. Ők döntenek többek között a tulajdonosi képviselet formájáról, illetve a képviselő személyéről. A törvény módosítása és annak végrehajtására kiadott FVM rendelet úgy rendelkezik, hogy a vadászatra jogosult (vadásztársaság) a vadászati haszonbér éves összegét a földtulajdonosi közös képviselő által nyitott számlára utalja át. Így ennek az összegnek a felhasználásáról a földtulajdonosi közös képviselő jogosult dönteni a földtulajdonosok által történt felhatalmazás alapján.  
Tehát célszerű lenne egy megállapodást kötni a földtulajdonosi közös képviselőkkel, hogy a (földtulajdonosok felhatalmazása alapján) a vadásztársaságok által megfizetett vadászati haszonbérből teljesítsék Gyomaendrőd Város Önkormányzata mezőőri járulék beszedési számlájára a tulajdonosi közösséget terhelő tárgyévi mezőőri járulékot.
Ehhez szükséges egy önkormányzati rendelet megalkotása, amely a részletes szabályokat tartalmazza.
 
Kockázatelemzés:
A jelenleg elfogadott vadászati haszonbér mértékét alapul véve Gyomaendrődön éves szinten körülbelül 2,5 millió forint folyik be a földtulajdonosi közös képviselők által kezelt számlára, ezért ez a szabályozás meglátásunk szerint nem jelent kockázatot az Önkormányzat számára, hiszen így tervezhetően és garantáltan hozzájutna a mezőőri járulék éves összegének egy jelentős részéhez minden év április elsejéig.
 
Fent leírtak figyelembevételével készült el az előterjesztés mellékletét képező rendelettervezet, melyet kérem, szíveskedjenek megvitatni, és elfogadásáról dönteni. 
 

 


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság a rendelettervezet elfogadását javasolja a Képviselő-testület számára.

 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

A Bizottság a rendelettervezet elfogadását javasolja a Képviselő-testület számára.

 
Döntési javaslat

"A közterület-felügyeletről és a mezei őrszolgálatról szóló önkormányzati rendelet elfogadása"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Rendelet alkotás, szabályozás
A Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Tervezet
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
/2010. () önkormányzati rendelete
a közterület-felügyeletről és mezei őrszolgálatról
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX törvény 19. § (1) bekezdésében és a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 1. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében a következőket rendeli el.
Közterület-felügyelet
1. § (1) Gyomaendrőd Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) által létrehozott közterület-felügyelet (a továbbiakban: felügyelet) szervezeti formáját, a felügyelet, illetve a közterület-felügyelő (a továbbiakban: felügyelő) részletes feladatait az Önkormányzat Képviselő-testülete és szervei szervezeti és működési szabályzatában, továbbá az Önkormányzat Képviselő-testülete Polgármesteri Hivatalának szervezeti és működési szabályzatában határozza meg.
(2) A felügyelő feladatai ellátása során a rendőrséggel, katasztrófavédelemmel, a vám- és pénzügyőrséggel, a hivatásos önkormányzati valamint a köztestületi tűzoltósággal, egyéb ellenőrző és társadalmi szervekkel, polgár- és település őrséggel köteles együttműködni. Az együttműködés tartalma különösen a következőkre terjed ki:
a) A rendkívüli időjárási körülmények következtében kialakult állapotok felszámolásában való közreműködésre, különös tekintettel ár-és belvízvédelmi védekezésre,
b) A településen keresztülvezető utak lezárásával, forgalomeltereléssel járó súlyos közlekedési baleseteknél a forgalom irányításával járó feladatok ellátásában
c) A település közlekedési helyzetét befolyásoló rendezvények forgalmi rendjének biztosításával járó feladatok ellátásában;
d) A dohányzás és alkohol forgalmazás szabályainak ellenőrzésében;
e) Szorgalmi időszakban az oktatási intézmények körül a forgalmi rend ellenőrzésében, különös tekintettel a parkolási rend és a gyalogátkelőhelyen történő átkelésre vonatkozó szabályok betartására;
f) Bűnmegelőzési és a település közlekedésbiztonságát javító prevenciós feladatokban való közreműködésre
(3) A felügyeletnek a rendőrséggel történő együttműködése és kölcsönös tájékoztatási feladatainak részletes szabályait rögzítő együttműködési megállapodás előkészítése, tartalmának meghatározása, döntésre előterjesztése és hatályosulásának figyelemmel kísérése a polgármester hatásköre.
(4) A közterület-felügyelő a vagyonvédelmi feladatainak ellátása során az Önkormányzat tulajdonában, használatában lévő vagyont (épületet, építményt, járművet vagy más dolgot) véd, őriz, illetve közbiztonsági szempontból ellenőriz. A felügyelő e feladatainak ellátása során az Önkormányzat tulajdonában, használatában lévő területet, épületet vagy építményt lezárhatja, az oda illetéktelenül belépni kívánó személyt igazoltathatja, belépését megakadályozhatja, valamint az illetéktelenül ott tartózkodókat igazoltathatja és eltávolíthatja.
Mezei őrszolgálat
2. § (1) Gyomaendrőd Város közigazgatási területén a mezei őrszolgálat működése a város közigazgatási területéhez tartozó külterületi termőföldek őrzésére terjed ki. A mezei őrszolgálat őrzési kötelezettsége nem terjed ki az erdők, a holtágak, a védett természeti területek és értékek őrzésére.
(2) A mezei őrszolgálat működési területe hat működési körzetre oszlik. A működési körzetek besorolását és működési körzet határait a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(3) A mezei őrszolgálat működési körzetein egy-egy mezőőr teljesít őrzési kötelezettséget napi rendszeres ellenőrzéssel és járőrözéssel. A mezőőrök részletes feladatait az Önkormányzat Képviselő-testülete Polgármesteri Hivatalának szervezeti és működési szabályzata tartalmazza.
Mezőőri járulék
3. § (1) Az őrzött terület földhasználója vagy tulajdonosa (továbbiakban: őrzésben érdekelt) a mezei őrszolgálat kialakításának és fenntartásának költségeihez a mezőőri járulék megfizetésével járul hozzá.
(2) Az őrzésben érdekelt személyében bekövetkezett változást követő 15 napon belül az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon bevallást kell benyújtani az e rendelet hatálya alá tartozó földterület nagyságáról. A bevallás benyújtására bármelyik fél jogosult, de az új kötelezett részére a mezőőri hozzájárulás fizetési kötelezettség a bejelentést követő év első napjától keletkezik.
(3) A mezőőri járulék mértéke:
a) a 2 hektárt meg nem haladó földrészlet esetén: 600ft/földrészlet.
b) a 2 hektárt meghaladó földrészlet esetén: 300ft/hektár
(4) Az őrzésben érdekelt a mezőőri járulékfizetési kötelezettségét késedelmi pótlékmentesen minden tárgyév szeptember 15-ig teljesítheti.
(5) A mezőőri járulék megfizetése az Önkormányzat 53200125-11063881 számú mezőőri járulék beszedési számlájára történő csekkes befizetéssel, banki átutalással illetve csoportos beszedési megbízással teljesíthető.
(6) Ha az őrzésben érdekelt a vadászatról szóló törvényben szabályozott földtulajdonosok közössége képviselőjének adott felhatalmazással a vadászati haszonbérnek az őrzésben érdekeltre eső mértékéig mezőőri járulék előleget fizet, akkor a tárgyévre esedékes összeg ezzel az összeggel csökkentett mértékben kerül kivetésre és esetleges meg nem fizetése esetén behajtásra.
(7) Az előleget tárgyév április elsejéig úgy kell megfizetni, hogy az őrzésben érdekelt és a reá eső vadászati haszonbérből teljesített mezőőri járulék-előleg egyértelműen beazonosítható és összerendelhető legyen.
(8) A (7) bekezdésben foglalt átutalásból a mezőőri járulék előlegbe be nem azonosítható tételek utáni összeget az átutalást követő 60 napon belül vissza kell utalni a földtulajdonosi közös képviselőnek.
4. § (1) Amennyiben az őrzött ingatlannak több tulajdonosa van, úgy a mezőőri járulék megfizetésére az kötelezett, aki a földrészletet használja. Amennyiben a földrészletet több tulajdonos használja, úgy a tulajdonosok nyilatkozatában meghatározott személy köteles megfizetni a mezőőri járulékot.
(2) Amennyiben az ingatlant nem a tulajdonos használja, úgy a mezőőri járulékot a tulajdonos és a használó nyilatkozatában megjelölt személy köteles megfizetni.
5. § A mezőőri járulék kivetését, beszedését, nyilvántartását és kezelését átruházott hatáskörben a Polgármester látja el.
Záró rendelkezések
6. § (1) Ez a rendelet 2011. január 1-én lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a mezőőri járulék mértékéről és megfizetési módjáról szóló 21/1998. (VIII. 7.) önkormányzati rendelet, valamint az azt módosító 17/1999. (VI. 18.), 29/2003. (XII. 5.), 25/2006. (XII. 15.), 15/2009. (v. 14.), 27/2009. (V. 4.), 48/2009. (XI. 2.) önkormányzati rendelet.
7. § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelve valamint az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról, valamint az 1612/68/EGK rendelet módosításáról, továbbá a 64/221/EGK, a 68/360/EGK, a 72/194/EGK, a 73/148/EGK, a 75/34/EGK, a 75/35/EGK, a 90/364/EGK, a 90/365/EGK és a 93/96/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről rendelkezéseinek megfelel.
 
Gyomaendrőd, 2010. augusztus
 
 
 
Várfi András s.k.                      Dr. Csorba Csaba s.k.
polgármester                                   jegyző
 
 
 
1. melléklet a …/2010. (…) önkormányzati rendelethez
 
A mezőőrök szolgálati területei
 
1. szolgálati terület:
Kiindulási pont: Újkert sortól a déli irányba haladva a K-17-es ivóvíz kútig, onnan folyamatosan déli irányba haladva a Bekő dűlő irányába, majd a Bekő dűlőn át egyenesen a Szarvas - Mezőberény összekötő útig, majd Keleti irányba a közigazgatási határon (határdűlő) Északkeleti irányba haladva keresztül a Békéscsaba - Budapest vasútvonalon át haladva a 46-os főúton a Pityeri gátig, onnan Észak-nyugati irányba haladva a Pityeri gáton illetve az azonos irányú Egyenes úton a belterület határáig, onnan Nyugati, majd Észak nyugati irányba haladva, követve a belterület határát a kiindulási pontig.
A szolgálati terület 5500 ha
 
2. szolgálati terület:
Kiindulási pont: Belterület Egyenesút találkozásától kiindulva Dél - Keleti irányba az Egyenes úton, azt követően a Pityeri gáton a közigazgatási terület határáig, majd Észak - Keleti irányba fordulva végig a Határ úton haladva a Hármas-Körösig. A területet kettéosztja a Hármas-Körös. A közigazgatási határon haladva a Gyomaendrőd - Körösladányi műútig, a volt KÁG központjánál balra fordulva a műúton haladva a Dévaványai útelágazásig, ott balra fordulva a belterület határáig, onnan balra haladva követve a belterület határát a kiindulási pontig.
A szolgálati terület 3000 ha
 
3. szolgálati terület:
Kiindulási pont: A Körösladányi - Dévaványai és Nagyállási utak kereszteződésétől Észak-nyugati irányba Nagyállásig, onnan Északi irányba haladva a Túrkevei földúton haladva a közigazgatási határig. A közigazgatási határt követve Északi majd Észak - Keleti irányba a Túrkevei kiszögellésig, onnan a közigazgatási határon Déli irányba haladva a Dévaványai műútig, majd jobbra fordulva a műúton a Csejti dűlőn Dél - Keleti irányba a Halmagyi kettős - kanyarig, onnan jobbra fordulva a Körösladányi kövesúton a kiindulási pontig.
A szolgálati terület 6400 ha
 
4. szolgálati terület
Kiindulási pont: Körösladány - Dévaványa - Nagyállási utak kereszteződésétől Észak Nyugati irányba Nagyállásig, onnan Északi irányba haladva a túrkevei földúton a közigazgatási határig, ott balra haladva a túrkevei földúton a közigazgatási határig, ott balra fordulva Nyugati irányba a közigazgatási határon a Csejti kiszögellésig, majd Északi irányba követve a közigazgatási határt, majd Dél - Nyugati irányba követve a közigazgatási határt a régi Mezőtúri kövesútig, a régi mezőtúri kövesúton haladva Dél - Keleti irányba a Vitéz - dűlő sarkáig, onnan Dél - Nyugati irányba a Budapest - békéscsabai vasútvonalig, majd onnan Dél - Keleti irányba fordulva a vasútvonalon a vasúti hídig, majd Keleti irányba a Hármas-Körös partján a kiindulási pontig.
A szolgálati terület 5400 ha
 
5. szolgálai terület:
Kiindulási pont: a gyomai vasúti híd, a Budapest - Békéscsaba vasútvonal nyomvonalát követve Észak - Nyugati irányba a Vitéz dűlő kereszteződéséig, onnan Észak - Keleti irányba haladva a régi mezőtúri kövesútig, onnan Észak - Nyugati irányba haladva a régi mezőtúri úton a közigazgatási határig., onnan déli irányba fordulva a Kis- Berettyó mellett a Simai zugon keresztül a Peresi holtág medrét követve Déli irányba a Hármas-Körösig, a Hármas-Körös mellett Keleti irányba a Fűzfás zugi holtágra lefordulva, majd a Hármas-Körös medre mellé visszatérve a kiindulási pontig.
A szolgálati terület 3600 ha
 
6. szolgálati terület:
Kiindulási pont: Újkert sortól haladva Déli irányba K-17-es ivóvíz kútig, onnan folyamatosan Déli irányba haladva a Bekő dűlő irányába, majd a Bekő- dűlőn át egyenesen a Szarvas - Mezőberény összekötő útig Nyugati irányba fordulva a volt Gyoma - Endrőd határáig, onnan Északi irányba a közigazgatási határt követve a 02105-ös hrsz-ú útig, onnan Nyugati irányba a határúton végig Polyákhalomig, onnan Észak - Nyugati irányba a PF-1-es csatorna nyomvonalán Décsi Páskumig, az Uhrin dűlőtől Észak - Nyugati irányba haladva a Hármas-Körösig, Keleti irányba a Révzugi holtág magasságáig, onnan Déli - majd Keleti irányba a belterület határán a kiindulási pontig.
A szolgálati terület: 5500 ha

 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: értelem szerint
Felelős: Izsó Csaba
Hivatali felelős: Megyeri László

« Vissza
Vissza a főmenübe