3. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2011. január 19-i ülésére

Tárgy:   A Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/1991. (IX. 19.) önkormányzati rendelet felülvizsgálata
Készítette:   Megyeri László aljegyző
Előterjesztő:   Dr. Csorba Csaba jegyző
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület! 

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a Képviselő-testület 2010. novemberi alakuló ülésén kapta a megbízást arra, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően fél éven belül vizsgálja felül a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatát (a továbbiakban: SZMSZ). A Képviselő-testület a munka elvégzésére 2011. január 31-ig adott határidőt, azonban ez nem jelenti azt, hogy eddig le is kell zárni a folyamatot, mert a törvényi határidő csak április elején jár le.
Annak ellenére, hogy a hatályos SZMSZ kifejezetten a saját működést szabályozza és nem érinti közvetlenül az állampolgárokat, szervezeteket, mégis önkormányzati rendelet, ezért a módosítása során is alkalmazható a kétfordulós tárgyalási mód.
 
A hatályos SZMSZ felülvizsgálata során figyelembe vettük:
a) a 2011. január 1-én hatályos önkormányzati törvényt,
b) a Belügyminisztériumnak a felülvizsgálat módszerére kiadott szakmai ajánlását,
c) a Képviselő-testület alakuló ülésén hozott döntéseit,
d) a testületi munka korszerűsítési törekvéseit,
e) a kiszolgáló Polgármesteri Hivatal szervezetének és működésének új szabályozási irányelveit
 
A felülvizsgálat eredményeként nem tartjuk indokoltnak az SZMSZ normaszövegének teljes újraszabályozását, hisz az jól bevált, kiforrott előírásokat, megoldásokat tartalmaz. Ennek megfelelően a jogszabályi környezet módosulásai, az elmúlt évek tapasztalatai, működési medellbeli változások és korszerűsítési törekvések (digitális kapcsolattartás és előterjesztés továbbítás) által indokolt legfontosabb szabályozási elemeket építettük be a módosító rendelet normaszövegébe.
A fentiek miatt a korábbi szabályok alapvetően nem változtak csak az egyes szakaszok normaszövege került pontosításra vagy a jogszabályoknak megfelelő pontosításra.
 
Jelentősebb változások:
a) Mellékletben csak azokat a szabályozási elemeket hozzuk, amelyek valóban a Képviselő-testület SZMSZ-beli döntési kompetenciája. A korábbi rendelkezéssel (jellemzően határozattal) már eldöntött, vagy nem a Képviselő-testület kompetenciáján múló, de a szervezettel kapcsolatos információt hordozó elemeket (pl. képviselők névsora) a függelékekben helyeztük el.
b) Szabályozásra került és dominánssá vált az információ továbbításban a műszaki fejlődés és digitális technika. Elsősorban takarékossági, de remélten hatékonyság növelést is remélő megfontolással a képviselőkkel való kapcsolattartás, információ ellátás (előterjesztések továbbítása, kihirdetett rendeletek, határozatok, jegyzőkönyvek stb.) az internet útján közvetve (pl. önkormányzati portál) vagy közvetlenül (testületi üléseket előkészítő informatikai rendszer) történik így a hagyományos küldemények csak vészági megoldásként továbbíthatók.
c) A nem életszerű vagy az Ötv. rendelkezési miatt nem értelmezhető szabályokat elvetettük. Ilyen szabály volt pl. az, amikor egy döntési javaslat két vagy több alternatívája közül egyik sem kapott többséget, látszólag patt helyzet lett és az ülést megszakító bizottsági egyeztetésnek adott helyet az újraszavazás előtt. Az Ötv. azonban nem ismeri az eldöntetlenséget. Ha egy határozati javaslat nem kapja meg a többségi igent, akkor automatikusan elutasító döntés születik.
d) Már korábban is, de az új jogalkotásról szóló törvénynek már nem felel meg az, ha egy alacsonyabb szintű jogszabály megismétli a magasabb szintű jogforrás rendelkezéseit. Ezek a rendelkezések kerültek újra szabályozásra. A magasabb szintű jogforrásoknak megfelelés érdekében hatályon kívül kellett helyezni az alapítvány létrehozására és működésére vonatkozó még hatályos szabályokat. Ma már az önkormányzat alapítvány nem létrehozásában nem vehet részt, a meglévő közalapítvány működését pedig magas szintű jogforrások szabályozzák.
e) Szintén a jogbiztonságot szolgálja ha a jogrend átlátható. Az új jogalkotási törvény jogelve szerint ha egy jogszabály módosul, akkor a módosító (hatályon kívül helyező) rendelkezés a hatálybalépéssel végrehajtottá válik és a végrehajtottá válást követő napon hatályát is veszti. Azonban a módosító jogszabály vagy jogszabályi rendelkezés hatályon kívül helyezése nem érinti az általa módosított jogszabályi rendelkezés hatályát. E szabály alkalmazása érdekében a módosító rendelet hatályba lépését követően hatálytalanítja önmagát és mindazokat a még hatályos rendeleteket amelyek korábban az SZMSZ módosításáról rendelkeztek.
 
Az SZMSZ felülvizsgálata a rendelet normatív szövegének felülvizsgálatával még nem zárul le. A következő fél évben szükségessé válik még az elmúlt időszak jogforrásainak változásából adó és az új bizottsági struktúrát jobban követő hatásköri jegyzék függelékek és az átruházott hatásköri lista pontosítása.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy a tervezetet vitatassa meg.
 
TERVEZET
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2011. (….) önkormányzati rendelete
a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/1991. (IX. 19.) önkormányzati rendelet módosításáról
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 18. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § A Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/1991. (IX. 19.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: SZMSZ) 1. § (4) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
„(4) Az önkormányzati feladatokat a Képviselő-testület és szervei: a Képviselő-testület bizottságai, a polgármester, valamint a Polgármesteri Hivatal látja el. Az önkormányzat szervezeti felépítését az 1. melléklet tartalmazza.
 
2. § Az SZMSZ) 1. § (6), (7) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
“(6) A Képviselő-testületet a 2010. október harmadiki önkormányzati választásokat követően 8 fő egyéni választókerületben megválasztott és 3 fő kompenzációs listáról mandátumhoz jutott képviselő, továbbá a lakosság által közvetlenül megválasztott polgármester alkotja. A megválasztott képviselők száma 12.
(7) Az önkormányzat települési képviselői (a továbbiakban: képviselő) névsorát a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzata (a továbbiakban: SZMSZ) 1. függeléke tartalmazza.„
 
3. § Az SZMSZ 2. § (2) és (3) bekezdések helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„(2) A polgármester az önkormányzat képviselete során, illetve saját hatáskörében eljárva a hivatalos levelezésére állami címerrel, protokolláris levelezésre a város címerével ellátott bélyegzőket használ. A bélyegzők „Gyomaendrőd Város” valamint az „Önkormányzata”, „Képviselő-testület” és „Polgármestere” feliratokat tartalmazzák. A ünnepi alkalmakra szánt iratokon, okleveleken használható az önkormányzat pecsétjét szimbolizáló szárazbélyegző lenyomata is.
(3) A Képviselő-testület Gyomaendrőd Városának elismerést szerzett, illetve a település anyagi, szellemi, erkölcsi stb. gyarapodásához munkásságával jelentősen hozzájárult személyek elismerésére díszpolgári címet, kitüntető emlék plakettet vagy elismerő okleveleket adományoz külön rendeletben szabályozottak szerint.”
 
4. § Az SZMSZ 3. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép.
„(2) Az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatait az 2. függelék tartalmazza.”
 
5. § Az SZMSZ 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép.
„6. § (1) Az önkormányzati feladatokat a Képviselő-testület, a polgármester, a Képviselő-testület bizottságai és a Hivatal látják el.
(2) A Képviselő-testület a feladatkörébe tartozó közszolgáltatásokat intézményei, saját tulajdonú gazdasági társaságai, társulással valamint nem önkormányzati szervvel kötött feladat ellátási megállapodás útján látja el.
(3) A képviselő-testület, vagy helyi népszavazással a lakosság dönt - a lakosság igényei, anyagi lehetőségei függvényében - az önként vállalt feladatok köréről, a feladat ellátásának időtartamáról és a feladat megoldásának formájáról.
(4) A Képviselő-testület dönthet úgy, hogy az önként vállalt feladatot egyszeri határozott idejű, vagy határozatlan időre szólóan folyamatosan látja el.
(5) Nem kötelező feladat felvállalásáról legkésőbb a költségvetési koncepció benyújtásakor dönthet a Képviselő-testület. Évközben - a folyó költségvetésre is hatással bíró - feladat ellátása önkéntesen csak rendkívül indokolt esetben vállalható fel a forrás egyidejű megjelölésével.
(6) Ha az önként vállalt feladat ellátása időközben akadályba ütközik, a Képviselő-testület soron kívül dönt a feladatellátás módjáról.
(7) A Képviselő-testület és szervei kötelező és önként vállalt feladatához kapcsolódó hatásköreit a 3. függelék tartalmazza.”
 
6. § Az SZMSZ 7. § (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép.
„(1) A Képviselő-testület az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság javaslata alapján egyes hatásköreinek gyakorlását bizottságaira, illetve a polgármesterre ruházhatja, és vissza is vonhatja, e hatáskör gyakorlásához utasítást adhat.
(3) A Képviselő-testület átruházott hatásköreinek jegyzékét az 2. melléklet tartalmazza.”
 
7. § Az SZMSZ 8. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„8. § A képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át az Ötv. 10. § (1) bekezdésében meghatározottakon túl:
a) döntés az általános- és céltartalékok felhasználásáról,
b) döntés az önkormányzat tulajdonába tartozó értékhatár feletti vagyoni ügyekről,
c) a kötvénykibocsájtás”
 
8. § Az SZMSZ 9. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép.
“(2) A polgármester kapcsolatot tart a megyei önkormányzat és a megyei területfejlesztési tanács testületeivel és tisztségviselőivel és rendszeresen tájékozódik annak terveiről, koncepcióiról, valamint pályázati felhívásairól és együttműködési kezdeményezéseiről. A polgármester szükség szerint indítványt tehet az együttműködés konkrét formáira, beruházási, pályázati célkitűzések meghatározására.”
 
9. § Az SZMSZ 11/A. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„11/A. § (1) A Képviselő-testületi ülés előkészítése körében, továbbá az ipari park befektetői ajánlatok értékelésére a polgármester tevékenységét munkacsoportok segítik.
(2) A Képviselő-testületi ülés előkészítésének polgármesteri feladatát az alpolgármesterből, bizottsági elnökből és jegyzőből álló munkacsoport (a továbbiakban: Bizottság Elnöki Munkacsoport) támogatja. A Bizottság Elnöki Munkacsoportnak a mindenkori polgármester, alpolgármester, állandó bizottságok elnökei és a jegyző a tagja.
(3) A bizottság elnöki munkacsoport ülését az esedékes Képviselő-testületi ülést megelőző 15. napra a polgármester hívja össze és vezeti az ülését.
(4) Az ipari parkban befektetni szándékozó vállalkozói ajánlatok előzetes értékelését három főből álló Ipari Park Munkacsoport látja el. Az Ipari Park Munkacsoport a polgármesterből és az általa felkért személyekből áll. Az Ipari Park Munkacsoportot szükség szerint a polgármester hívja össze és vezeti az ülését.
(5) A Bizottság Elnöki Munkacsoport, valamint az Ipari Park Munkacsoportok ülésének összehívására, vezetésére és dokumentálására a Képviselő-testületi ülésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.”
 
10. § Az SZMSZ 11/B. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„11/B. § (1) A Képviselő-testületi írásos előterjesztéseket elektronikus úton kell továbbítani a 12. § (1) bekezdésében meghatározottak részére. Az írásos előterjesztéseket az erre a célra rendszeresített informatikai alkalmazásban kell elkészíteni és továbbítani. Az írásos előterjesztésekhez digitalizálva kell csatolni minden olyan dokumentumot, amely a döntéshozatalhoz releváns információkat hordoznak.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt informatikai alkalmazás kiesése esetén az előterjesztések nyílt szabványú elektronikus dokumentumban kell továbbítani.
(3) Az előterjesztéseknek az (1) és (2) bekezdésben foglalt továbbítási módja esetében is biztosítani kell a képviselők részére a digitális jegyzet és saját emlékeztető készítési lehetőségeket.
(4) Az írásos előterjesztések hagyományos nyomtatott irat formájában kizárólag a digitlis továbbítás lehetetlenné válása esetén továbbíthatók.
(5) Az írásos előterjesztések csak a jegyző előzetes törvényességi ellenőrzése után kerülhetnek a döntéshozó elé. A hatékony költség és időgazdálkodás, valamint az írásmunkák minőségét javító információ megosztásban és adatcserében rejlő előnyök kihasználása érdekében az előterjesztés-tervezetek kizárólag a testületi ülések előkészítésére szolgáló célszoftverrel, illetve ennek kiesése esetén számítógépes szövegszerkesztővel készíthetők el.
(6) A rendkívüli sürgősséggel, az ülés napján vagy az ülést megelőző 5. nap és az ülés napja közötti időben beterjesztendő előterjesztések esetében is a (1)-(5) bekezdésben szabályozott eljárást kell alkalmazni azzal, hogy az előterjesztés fejlécében fel kell tüntetni a polgármester engedélyező záradékát. A záradék szövege: "A napirend soron kívüli beterjesztését engedélyezem!". A rendkívüli sürgősséggel kiadott előterjesztések tárgyalhatóságáról a 14. § (1) bekezdés rendelkezései szerint a Képviselő-testület dönt.
(7) A Képviselő-testület elé kerülő előterjesztéseket a feladatkör szerinti bizottság előzetesen véleményezi. A bizottság elnöke a bizottság rendes ülését a Képviselő-testületi ülést megelőző 10. és 8. nap közötti időpontra hívja össze. A bizottság tervezett időpontját a Képviselő-testület üléstervében kell rögzíteni.
(9) A Képviselő-testületi ülések előkészítésének rendelkezéseit a bizottsági ülések előkészítésénél is alkalmazni kell.
(10) Az ülések előkészítésének szervezési, folyamatvezérlési és műszaki részletszabályait a jegyző javaslata alapján a polgármester normatív utasításban szabályozza.”
 
11. § Az SZMSZ 12. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„12. § (1) A Képviselő-testület ülésére a Képviselő-testület tagjain és a jegyzőn kívül meg kell hívni tanácskozási joggal:
a) a város országgyűlési képviselőjét,
b) a helyi rendőrőrs és köztestületi tűzoltóság parancsnokát valamint a polgárőr egyesület elnökét,
c) a napirend tárgya szerint érintettet, illetve akiknek jelenléte a napirend alapos megtárgyalásához nélkülözhetetlen,
d) a Képviselő-testület hivatala osztályvezetőit
(2) Az ülés meghívóját az előterjesztéseknek a 11/B. §-ban foglalt továbbítási módjától függetlenül hagyományos papír alapú küldeményben kell megküldeni.
(3) A Képviselő-testület üléséről a tárgysorozat feltüntetésével írásban kell értesíteni:
a) az önkormányzati feladatot ellátó intézmények, továbbá az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok vezetőit,
b) a megyei, helyi napi- és időszaki lapok továbbá a helyi televízió szerkesztőségeit,
c) továbbá mindazokat, akiket a tárgyalt napirendre tekintettel a polgármester szükségesnek lát
(4) A lakosság értesítéséről hirdetmények kifüggesztése, továbbá az önkormányzat internetes hírportálján a tárgysorozat és a nyilvános ülés előterjesztéseinek elektronikus publikálása útján a polgármester gondoskodik.
(5) A polgármester - a jegyző javaslata alapján külön meghívó megküldésével - a zárt ülés napirendje megtárgyalásához a tárgy szerint feladatkörrel rendelkező Hivatali osztályvezetőt szakértőként hívja meg.”
 
12. § Az SZMSZ 14. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„14. § (1) A Képviselő-testület ülését a polgármester az ülés előtt legalább 5 nappal hívja össze. Az írásos meghívóhoz mellékelni kell a napirend írásos előterjesztését és - szóbeli előterjesztés esetén is - a határozati javaslatot. Az ülés előtti 5. napot követően továbbított, vagy az ülés napján kikézbesített előterjesztések, illetve határozati javaslatok napirendre tűzéséről a Képviselő-testület dönt.
(2) A Képviselő-testület elé kerülő előterjesztéseket az ágazatilag illetékes bizottságok előzetesen véleményezik.
(3) A Képviselő-testület elé kerülő írásos előterjesztések tartalmi és formai követelményei:
a) az első résznek tartalmaznia kell:
aa) az ülés és a tárgy pontos meghatározását,
ab) az előterjesztés készítőjének és a beterjesztőjének a megnevezését
ac) a tárgy előzményeinek bemutatását kiemelve azt, ha a témát már korábban tárgyalta a testület, s ha igen akkor milyen döntés született,
ad) a döntési javaslatok indokainak bemutatását,
ae) az előkészítés során felmerülő ellenvéleményeket, a pro és kontra érvek bemutatását, a bizottsági vitában felmerült kisebbségi véleményt,
af) a kockázatelemzést, a döntési javaslat elfogadásával járó kockázatokat, a kockázati tényezők meghatározását, azok bekövetkezéséből eredő hatások felbecsülését, a kockázati tényezőkre történő reagálást,
ag) a tárgykörben illetékes bizottság érdemi véleményét
ah) a bizottság arra vonatkozó javaslatát, hogy az előterjesztést - az Ötv. 12. § (4) bek. b., pontjában foglalt esetben - zárt vagy nyílt ülésen vitassa meg a testület
ai) a döntést megalapozó kiegészítő információkat hordozó mellékletek bemutatását
b) a második rész, a döntési javaslat, indokolás nélküli, egyértelműen megfogalmazott rendelkező részből áll, az esetleges alternatív javaslatok egymástól világosan elkülönülő megfogalmazásával, a végrehajtásért felelős személy megnevezésével és a határidő megjelölésével
(4) Az előterjesztések maximum 5 oldal terjedelműek lehetnek.
(5) Az előterjesztéseket legkésőbb az első tárgyalását megelőző 8. napon kell a jegyzőhöz továbbítani előzetes törvényességi észrevételezésre.
(6) A meghívón szereplő napirendek sorrendje:
a) önkormányzati rendelet-tervezetek,
b) költségvetési, zárszámadási előterjesztések,
c) az önkormányzat egyéb gazdasági, vagyoni ügyei,
d) a polgármester, bizottságok, jegyző, osztályvezetők előterjesztései,
e) választási és kinevezési ügyek,
f) a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó egyedi ügyek,
(7) Rendkívül indokolt esetben távközlési berendezés útján szóban is összehívható a Képviselő-testület ülése. A Képviselő-testület a napirendek feletti döntés előtt vita nélkül határoz arról, hogy a szóban történt összehívás ellenére van-e olyan helyzetben, hogy érdemben tud dönteni.
(8) A megvitatásra beterjesztett ügyek jellege és mennyisége szerint a Képviselő-testület ülésszakot is tarthat. Ülésszak összehívásakor a polgármester a meghívóban feltünteti az ülésszak várható időtartamát. Az ülésszak időtartama a 72 órát nem haladhatja meg.
(9) A napirendi pontok előadói, valamint a Hivatal osztályvezetői, illetőleg az általuk megbízottak kötelesek a képviselő-testület ülésén megjelenni.”
 
13. § Az SZMSZ 18. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép.
„(4) Minősített többség szükséges az Ötv. 15. § (1) bekezdésében foglaltakon túl:
a) hatáskör gyakorlásának átruházásához,
b) díszpolgári cím és helyi kitüntetés adományozásához,
c) az elrendelhető helyi népszavazás kiírásához,
d) hitelfelvételhez, kötvénykibocsátásához,
e) forrás kijelölést nem tartalmazó évközi kötelezettségvállaláshoz,
f) sürgősségi indítvány tárgyalásának elrendeléséhez”
 
14. § Az SZMSZ 18. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép.
„(6) Az írásos előterjesztéssel együtt benyújtott - több bizottság által is kidolgozott - döntési javaslatok közül először az ágazatilag illetékes bizottság javaslatát kell szavazásra bocsátani.”
 
15. § Az SZMSZ 18. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép.
„(9) Titkos szavazással határoz a Képviselő-testület, ha azt jogszabály írja elő. Amennyiben a titkos szavazást nem szavazógéppel végzik, akkor azt az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság tagjaiból alakított 3 fős szavazatszámláló bizottság bonyolítja le.”
 
16. § Az SZMSZ 19. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„19. § (1) Törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszony rendezésére Képviselő-testületi rendelet alkotását kezdeményezheti:
a) önkormányzati képviselő,
b) a Képviselő-testület bizottsága,
c) a polgármester, alpolgármester és a jegyző,
d) helyi kisebbségi önkormányzat,
e) a helyi politikai, társadalmi szervezetek vezető testületei,
(2) A Képviselő-testület előzetesen állást foglal a Képviselő-testületi rendelet elkészítésének szükségességéről. A Képviselő-testület a rendelet alkotást célzó állásfoglalásában meghatározza:
a) a szabályozandó életviszonyok körét, a szabályozás célját, elveit és gondolati lényegét valamint a szabályozási tartalom fő irányvonalát,
b) kijelöli a rendelet tervezet előkészítő szervét,
c) meghatározza a rendelettervezet elkészítésének határidejét
(3) A rendelet tervezetet általában a Hivatalnak a szabályozás tárgya szerint illetékes belső szervezeti egysége készíti el. Kivételes esetben megbízható az ágazatilag illetékes bizottság is. Ebben az esetben is köteles a Hivatal közreműködni.
(4) A rendelet tervezetet véleményeztetni kell:
a) a tárgykör szerint érintett szervekkel, szakemberekkel,
b) az ágazatilag illetékes bizottsággal,
c) a lakossággal
(5) Ha a Képviselő-testület az eredeti jogalkotói hatáskörében alkotandó rendelet-tervezet lakossági véleményének megismeréséhez nem ír elő közmeghallgatást, akkor azt 30 napos közszemlére kell tenni, amely idő alatt a tervezetre a jegyzőnél bárki írásbeli észrevételt tehet.
(6) A rendelet tervezetet a Képviselő-testület elé a jegyző, illetve az illetékes bizottság elnöke terjeszti be.
(7) A Képviselő-testület általában két fordulóban vitatja meg a rendelet tervezeteket. Az első fordulóban felmerült valamennyi módosító indítványt, továbbá az előkészítés során felmerült eltérő szakértői javaslatot és kisebbségi bizottsági, valamint lakossági véleményt is tartalmazó tervezetet kell döntésre a második fordulóban beterjeszteni.
(8) A rendelet megalkotását követően annak hiteles szövegét a jegyző szerkeszti és gondoskodik annak 8 napon belüli kihirdetéséről. A rendeletek kihirdetésének időpontja a Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztés napja.
(9) A rendeletek közzétételének módja:
a) a Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztés,
b) az önkormányzat internetes portálján történő publikálás.
(10) A rendeletek - kihirdetés napját tartalmazó jegyzői záradékkal ellátott - eredeti példányait az érdeklődők az ügyfélfogadási időben a Hivatal titkársági feladatot ellátó belső szervezeti egységénél tekinthetik meg.
 
17. § Az SZMSZ Az ülés jegyzőkönyve címe a következő 20/A. §-al egészül ki.
„20/A. § (1) A Képviselő-testület üléséről jegyzőkönyvet kell készíteni.
(2) A jegyzőkönyv vezetőjének kijelöléséről és a jegyzőkönyv elkészítéséről a jegyző gondoskodik.
(3) A jegyzőkönyvnek az Ötv. 17. § (1) bekezdésben foglaltakon túl tartalmaznia kell mellékletként:
a) a meghívóval együtt vagy azt követően továbbított írásos előterjesztéseket, határozati javaslatokat,
b) a képviselő kérésére az írásban benyújtott hozzászólását,
c) a jelenléti íveket,
d) nem gépi titkos szavazás esetén a szavazásról felvett jegyzőkönyvet
(4) A jegyzőkönyveket a polgármester és a jegyző mellett a polgármester által felkért és a Képviselő-testület által megerősített két hitelesítő írja alá. Hitelesítő csak az ülésen végig jelen lévő képviselő lehet.
(5) A jegyzőkönyv eredeti példányát a Hivatal titkársági feladatot ellátó belső szervezeti egysége kezeli. A jegyzőkönyveket évente be kell köttetni és az irattárban elhelyezni.
(6) A jegyzőkönyvekbe - a zárt ülésről készült jegyzőkönyvek kivételével - bárki betekinthet a Hivatal titkársági feladatot ellátó belső szervezeti egységénél. A jegyzőkönyvekből az Avtv. 20. § (1) - (3) bekezdésében foglaltak szerint másolatot, kivonatot kérelemre a Jegyző adja ki.
(7) A hitelesített jegyzőkönyv alapját képező hangfelvételt külön jogszabályban meghatározott ideig kell őrizni.
(8) A döntésekről - kivonat formájában - 15 napon belül értesíteni kell a végrehajtásban érdekelteket.
 
18. § Az SZMSZ 21. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„21 §. (1) A Képviselő-testület és szervei rendelkezéseit a jegyző a végrehajtási határidő figyelésére és beszámoló készítésére is alkalmas szoftver eszközzel tartja nyilván.
(2) A jogszabálynak minősülő önkormányzati rendeleteket a hazai és az Európai Uniós joganyagot is magában foglaló jogi adatbázisban kell elhelyezni úgy, hogy a jogszabályi hivatkozások, továbbá a helyi joganyag időbeli változási folyamatosan nyomon követhetők legyenek.
(3) A normatív határozatokat a 19. § (9) bekezdésében foglaltak szerint kell közzétenni.
(4) A képviselő-testület és szervei jogszabálynak nem minősülő rendelkezéseit naptári évenként egytől kezdődő folyamatos sorszámmal kell ellátni. A rendelkezések megjelölése: arab sorszám, döntéshozatal éve, hónapja, napja a kibocsátó megnevezése, nevének rövidítése és a rendelkezés típusa.
(5) A Képviselő-testület és szervei nevének rövidítése:
a) Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete: Gye. Kt.
b) Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság: Gye. Kt. Pgtek. Biz.
c) Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottsága: Gye. Kt. Vkm. Biz.
d) Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága: Gye. Kt. Üokke. Biz.
f) Gyomaendrőd Város Polgármestere: Gye. Polgm.
g) Gyomaendrőd Város Jegyzője: Gye. Jegyz.
(6) Az (5) bekezdésben foglalt megnevezést kell alkalmazni a hivatalos iratokban és kiadványokban. Ettől a technikai nyilvántartásokban, számítógépes szoftverekben - amennyiben adatábrázolásukban a hivatalos konvenciót nem képesek követni - el lehet térni.
 
19. § Az SZMSZ 21/A. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„21/A. § (1) A Képviselő-testület munkaterv szerinti nyilvános üléseiről hang és videofelvétel készül, amelyet a helyi műsorleosztó hálózaton és az interneten is elérhetővé kell tenni a közvélemény számára. A Képviselő-testület zárt üléséről, az ott hozott döntések publikus információiról a polgármester tájékoztatja a sajtót.
(2) A polgármester és a jegyző a regionális és helyi sajtó útján - a hivatal vezető szakembereinek bevonásával - rendszeresen tájékoztatja a lakosságot az önkormányzat előtt álló feladatokról, a tervezett döntésekről, a lakosság jogait és kötelezettségeit érintő jogszabályok végrehajtásáról.
(3) A jegyző a Képviselő-testület nyilvános ülései hitelesített jegyzőkönyvének alapját képező digitális dokumentumot, valamint az önkormányzati rendeletek és a nyilvános üléseken született határozatok szövegét az önkormányzat internet portálján hozza nyilvánosságra.
 
20. § Az SZMSZ 24. § (2) és (5) bekezdések helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„24. § (2) A bizottságok legalább 5 de legfeljebb 8 tagból állnak. A bizottságok nem képviselő tagjaira a bizottság elnöke tesz javaslatot. A bizottságok tagjainak számát és névsorát a 2. függelék tartalmazza.
(5) Az állandó bizottságok részletes feladatait és hatásköreit a 3. függelék tartalmazza.”
 
21. § Az SZMSZ 25. § (4), (5) bekezdések helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„(4) A polgármester hetente legalább egy alkalommal előre meghirdetett lakossági ügyfélfogadást tart, a képviselőket hivatali időben soron kívül fogadja.
(5) A polgármester javadalmazását a Képviselő-testület állapítja meg a Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, valamint az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság együttes javaslatára.”
 
22. § Az SZMSZ 26. § (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
„(2) A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztségek egyidejű betöltetlensége, illetőleg tartós akadályoztatás esetén az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság elnöke látja el a Képviselő-testület összehívásával, a testületi ülés vezetésével kapcsolatos polgármesteri feladatokat. E joga csak a program szerint tervezett ülésekre, illetve jogszabály által meghatározott összehívási körre terjed ki. E minőségében eljárva nem gyakorolhatja a polgármestert és alpolgármestert megillető kizárólagos hatásköröket.”
 
23. § Az SZMSZ 27. § (1) és (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„ 27. § (1) A jegyző feladata különösen:
a) rendszeresen tájékoztatást ad a polgármesternek, a Képviselő-testületnek és a bizottságoknak az önkormányzat feladatát és hatáskörét érintő jogszabályokról,
b) a polgármester irányításával előkészíti a Képviselő-testület, a bizottságok elé kerülő előterjesztéseket,
c) tájékoztatja a Képviselő-testületet a hivatal munkájáról, az ügyintézésről,
d) jogi felvilágosító munka, valamint az államigazgatási munka egyszerűsítése és korszerűsítése,
e) a Hivatal dolgozóinak rendszeres továbbképzéséről gondoskodás,
f) a Képviselő-testület rendelkezései végrehajtásának szervezése és nyilvántartása.
(2) A jegyző hetente legalább egy alkalommal előre meghirdetett lakossági ügyfélfogadást tart, a képviselőket hivatali időben soron kívül fogadja.”
 
24. § Az SZMSZ 28. § (1) és (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„28. § (1) A polgármester, alpolgármester és a jegyző részletes feladat- és hatáskörét a 3. függelék tartalmazza.
(2) A polgármester, alpolgármester és a jegyző hivatalos tárgyalásaikhoz, önkormányzati rendezvényekhez kapcsolódó vendéglátáshoz és ajándékozáshoz, továbbá egyéb reprezentációs célú kiadásokhoz az éves költségvetési rendeletben meghatározott mértékű előirányzatot használhatnak fel.”
 
25. § Az SZMSZ 28/A. § (3) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
„(3) A Képviselő-testület részvételével működő önkormányzati társulások jegyzékét a 5. függelék tartalmazza.”
 
26. § Az SZMSZ 29. § (5) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
„(5) A Hivatal dolgozói munkaidejét, munkarendjét és az ügyfélfogadás rendjét a Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza. A munka- és ügyfélfogadás rendjének részletes szabályait a jegyző javaslatára a polgármester állapítja meg.”
 
27. § Az SZMSZ 30. § (5) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép.
„(5) Az éves költségvetés tervezésére és a beszámoló előkészítésére vonatkozó részletes szabályokat az SZMSZ 3. melléklete tartalmazza.”
 
28. § Az SZMSZ 30. §-a következő (6) bekezdéssel egészül ki.
„(6) Az önkormányzat beszerzései előkészítése rendjének részletszabályait az SZMSZ 4. melléklete tartalmazza.”
 
29. § Az SZMSZ 31. § (1) és (4) bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek.
„31. § (1) Az önkormányzat vagyonleltárát jogszabályban meghatározott tartalommal a Hivatal számviteli információs rendszere útján a jegyző tartja nyilván, arról az éves költségvetési beszámolóban ad számot.”
„(4) Az önkormányzat tulajdonába tartozó vagyoni ügyeknél az átruházott hatáskörben hozható döntések értékhatárait a Képviselő-testület külön rendeletben szabályozza.”
 
30. § Az SZMSZ 33/B. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„33/B. § A 2007. évi CLII. tv. 4. § alapján Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete által kinevezett vagyonnyilatkozat tételre kötelezett vezetők körét az SZMSZ 5. melléklete tartalmazza.”
 
31. § Az SZMSZ 33/C. § helyébe a következő rendelkezés lép.
„33/C. § (1) A 33/B. §-ban vagyonnyilatkozat-tételre kötelezettnek a vagyonnyilatkozatát a 24. § (3) bekezdésében nevesített önkormányzati szerv titkári feladatait ellátó személyzeti ügyintézőjének kell átadnia.
(2) A személyzeti ügyintéző a Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatában előírt módon, de elkülönítetten tárolja és kezeli a jegyző kinevezési hatáskörébe tartozó köztisztviselők és a 33/B. §-ban kötelezettek vagyonnyilatkozatait is.”
 
Záró rendelkezések
 
32. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és a hatályba lépését követő napon hatályát veszti.
(2) Az SZMSZ Bevezető címe és rendelkezése, a 18. § (8) bekezdése, a 32. § (2) és (3) bekezdése, a 34. § (2) bekezdése, Gyomaendrőd Város Környezetvédelmi Alapjáról szóló 11/2007. (II. 26.) önkormányzati rendelet 11. § (2) bekezdése, Gyomaendrőd Város Önkormányzat Idegenforgalmi Alapjáról szóló 8/2008. (II. 29.) önkormányzati rendelet 10. § (2) bekezdése, Gyomaendrőd Város Önkormányzat Vállalkozásfejlesztési Alapjáról szóló 21/2009. (IV. 2.) önkormányzati rendelet 24. § (2) bekezdése, a tanácsnoki tisztséget szabályozó önkormányzati rendeletek módosításáról szóló 25/2007. (VII. 30.) önkormányzati rendelet, a 2006/123/EK irányelvben foglalt követelmények alapján fenntartható korlátozásokat tartalmazó rendeletek módosításáról szóló 16/2009. (III. 5.) önkormányzati rendelet, valamint az SZMSZ módosításáról szóló 32/1992. (XI.24.) önkormányzati rendelet, 36/1992. (XI.24.) önkormányzati rendelet, 16/1995. (V.I.15.) önkormányzati rendelet, 22/1996. (XI.7.) önkormányzati rendelet, 6/1997. (IV. 1.) önkormányzati rendelet, 9/1997. (IV. 28.) önkormányzati rendelet, 22/1997. (IX. 30.) önkormányzati rendelet, 11/1998. (III. 5.) önkormányzati rendelet, 27/1998. (XII.15.) önkormányzati rendelet, 18/2002. (XI. 12.) önkormányzati rendelet, 15/2003. (VI. 5.) önkormányzati rendelet, 11/2005. (IV. 4.) önkormányzati rendelet, 21/2005. (X. 12.) önkormányzati rendelet, 24/2005. (X. 28.) önkormányzati rendelet, 27/2006. (XII. 27.) önkormányzati rendelet, 20/2007. (IV. 27.) önkormányzati rendelet, 22/2007. (VI. 4.) önkormányzati rendelet, 30/2007. (IX. 28.) önkormányzati rendelet, 42/2007. (XII. 27.) önkormányzati rendelet, 3/2008. (II. 1.) önkormányzati rendelet, 17/2008. (IV. 28.) önkormányzati rendelet, 24/2008. (VI. 13.) önkormányzati rendelet, 29/2008. (VI. 30.) önkormányzati rendelet, 37/2008. (IX. 29.) önkormányzati rendelet, 49/2008. (XII. 3.) önkormányzati rendelet, 44/2009. (X. 30.) önkormányzati rendelet, 28/2010. (X. 22.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.
 
1. melléklet
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete és Szervei szervezeti felépítése
 
 
 
2. melléklet
 
A Képviselő-testület szerveire átruházott hatáskörök listája
 
Polgármester
 
1.         Köteles gondoskodni - az e törvény mellékletében felsorolt állatbetegségek megelőzése, felderítése és felszámolása során keletkezett állati hulladék kivételével - az állati hulladék ártalmatlanná tételéről, ha a tulajdonos ismeretlen. [1995. évi XCI. törvény 9. § (2).]
2.         Viseli az állati hulladék ártalmatlanná tételének költségét, ha a tulajdonos ismeretlen, kivéve az állomás által járványügyi intézkedésként elrendelt ártalmatlanná tételt. [1995. évi XCI. törvény 12. § (1).]
3.         Köteles az arra rászorulónak - tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére - átmeneti segélyt, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti. [1993. évi III. törvény 7. § (1).]
4.         Haladéktalanul értesíti az ellátást biztosító az 1993. évi III. törvény 7. § (1) bekezdés szerinti ideiglenes intézkedésről a hatáskörrel rendelkező illetékes szervet. Az értesítéssel egyidejűleg követelheti a kifizetett átmeneti segély megtérítését. [1993. évi III. törvény 7. § (2).]
5.         Meg kell szüntetni az 1993. évi III. törvényben meghatározott feltételek hiányában vagy a törvény megsértésével nyújtott szociális ellátást, kötelezni kell az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt az 1993. évi III. törvényben meghatározottak szerint a megtérítésre. [1993. évi III. törvény 17. § (1).]
6.         Méltányosságból elengedheti, illetve csökkentheti a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét, és a kamat összegét, ha a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el. [1993. évi III. törvény 17. § (6).]
7.         Elrendeli a jogosult kérelmére a teljesítésre köteles szociális hatáskört gyakorló szerv ellen a pénzbeli és a természetben nyújtott ellátásra vonatkozó jogerős határozat végrehajtását. [1993. évi III. törvény 15. §]
8.         Biztosítani kell az 1993. évi III. törvény 18. §-ban és a 20. §-ban szabályozott nyilvántartásba való betekintési, helyesbítési vagy törlési jogát annak a személynek, aki a nyilvántartásban szerepel. [1993. évi III. törvény 22. §]
9.         Törölni kell az adott személyre vonatkozó adatokat a nyilvántartásból a szociális ellátásra való jogosultság megszűnésétől számított öt év elteltével. [1993. évi III. törvény 23. §]
10.       Szociális rászorultság esetén - a szociális alapellátás keretében - a jogosult számára lakásfenntartási támogatást, ápolási díjat, átmeneti segélyt állapít meg az 1993. évi III. törvényben, valamint rendeletében meghatározott feltételek szerint. [1993. III. törvény 25. § (3).]
11.       Rendeletében meghatározott módon és feltételek szerint kiegészítheti az 1993. évi III. törvényben megállapított pénzbeli ellátásokat, valamint más pénzbeli támogatásokat is megállapíthat a szociálisan rászorultak részére. [1993. évi III. törvény 26. §]
12.       A jogosult részére a tárgyhónapra járó rendszeres szociális segélyt a tárgyhó 5. napjáig kell folyósítani. [30/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 7/A. §]
13.       Lakásfenntartási támogatást nyújthat annak a családnak vagy személynek, aki a településen elismert minimális lakásnagyságot és minőséget meg nem haladó lakásban vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben lakik és lakás hasznosításából származó jövedelemmel nem rendelkezik. [1993. évi III. törvény 32. § (1).]
 14.      Dönt az ápolási díjról. [1993. évi III. törvény 43/B. § ]
 15.      Köteles az ápolási díj folyósításának időtartalmára a társadalombiztosítási járulék nyugdíjbiztosítási ágazatára jutó járulékot fizetni. [1993. évi III. törvény 44. § (3).]
 16.      Rendeletben meghatározott átmeneti segélyt nyújt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére. [1993. évi III. törvény 45. § (1).]
 17.      Átmeneti segély adható alkalmanként és havi rendszerességgel. Az alkalmankénti segély gyógyszertámogatásként, illetve az egészségbiztosítás által nem vagy csak részben támogatott egészségügyi szolgáltatás díjaként is megítélhető. A havi rendszerességgel adott átmeneti segély jövedelemkiegészítő támogatásként, rendszeres nevelési támogatásként, továbbá az önkormányzat rendeletében meghatározott más ellátási formaként is nyújtható. [1993. évi III. törvény 45. § (2).]
 18.      Temetési segélyt nyújthat annak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti. [1993. évi III. törvény 46. § (1).]
 19.      Dönt arról, hogy egyes pénzbeli ellátásokat egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában nyújtja. [1993. évi III. törvény 47. § (1).]
 20.      Gondoskodnia kell annak a vagyontalan személynek közköltségen történő eltemettetéséről, akinek nincs vagy nem lelhető fel tartásra köteles és képes hozzátartozója. [1993. évi III. törvény 48. § (1).]
 21.      Be kell jelenteni a területileg illetékes közjegyzőnek, ha utólag tudomására jut, hogy a közköltségen eltemetett után olyan vagyon maradt, amelyből a temetés költsége fedezhető lett volna. [1993. évi III. törvény 48. § (2).]
 22.      Kötelezni kell a tartásra köteles személyt vagy az örököst a köztemetés költségeinek megtérítésére, ha a közköltségen eltemetett személy tartásáról másnak kellett volna gondoskodnia. [1993. évi III. törvény 48. § (3).]
 23.      Igényelheti a meghalt személy utolsó állandó lakóhelye szerinti települési önkormányzattól a köztemetés költségeinek megtérítését. [1993. évi III. törvény 48. § (4).]
 24.      Megállapíthatja a közgyógyellátásra való jogosultságát az 1993. évi III. törvény 50. § (1) és (3) bekezdésében foglaltakon kívül annak is, aki szociálisan rászorult és gyógyszerköltsége olyan magas, hogy az létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem képes viselni. [1993. évi III. törvény 50. § (2).]
 25.      A jogosultságot megállapító határozat jogerőre emelkedésével egyidejűleg kell kiállítani az igazolványt, ha a közgyógyellátásra való jogosultságot az 1993. évi III. törvény 50. §-ának (2)-(3) bekezdése alapján került megállapításra. [28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 2. § (1).]
 26.      Szükség szerint intézkedni kell az igazolvánnyal jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítéséről. [28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 8. § (1)-(3), 9. §]
 27.      Térítést fizet az 1993. évi III. törvény 50. § (2) bekezdés alapján kiállított igazolvány után. [1993. évi III. törvény 53. § (1).]
 28.      Visszaigényelheti a befizetett térítési díj felét, ha a közgyógyellátásra jogosult az igazolvány kiállítását követően fél éven belül meghal vagy jogosultságát elveszti. [1993. évi III. törvény 53. § (3).]
 29.      A szakértői bizottság kezdeményezésének megfelelően 30 napon belül intézkedik. [1993. évi III. törvény 113/A. § (3).]
 30.      Ingyenes ellátásban részesíti - az e törvényben foglalt kivételekkel - azt a jogosultat, aki: [1993. évi III. törvény 114. § (3) a)-b).]
            - jövedelemmel nem rendelkezik,
            - bentlakásos intézményben él, jövedelemmel nem rendelkezik, és akinek a térítési díj alapjául szolgáló készpénz vagy ingatlan vagyona, valamint tartásra, gondozásra köteles és képes hozzátartozója nincs.
31.       napon belül köteles jelezni, ha a 3. és 5. §-ban foglalt tényekben, adatokban változás áll be. [161/1996. (XI. 7.) Korm. rendelet 7. § (2).]
32.       Biztosítja a veszélyeztetett kiskorúak külön jogszabályban meghatározott pénzbeli és természetbeni ellátását, így: [1991. évi XX. törvény 129. § (2) f).]
            - rendkívüli gyermekvédelmi segélyezést,
            - általános iskolás korúak tankönyv- és tanszerellátásának támogatását,
            - a gyermekintézmények étkezési térítési díjkedvezményeit.
33.       Elősegíti a kiskorú veszélyeztetettségének megelőzését, illetve a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, testi, lelki egészségének, családban történő fejlődését. [1991. évi XX. törvény 129. § (2) b).]
34.       Biztosítja a szülei munkavégzése, betegsége, egyéb indokolt távolléte miatt ellátatlan gyermekek napközbeni foglalkoztatását és ellátását. [1991. évi XX. törvény 129. § (2) d).]
35.       Kötelezi a jogtalanul felvett segély visszafizetésére a törvényes képviselőt vagy a segélyezettet, ha a rendszeres nevelési segély folyósításához szükséges feltételek megváltozásának bejelentését elmulasztják. [1991. évi XX. törvény 135. § s).]
36.       Kezeli a helyi közutakat, ha azt nem adta koncesszióba, ill. nem kötött rá üzemeltetési, karbantartási szerződést. [1992. évi XXXIX. törvény 11. § 1988. évi I. törvény 33. § (1) c).]
37.       Gondoskodik a közút tisztántartásáról, a hó eltakarításáról, továbbá az út síkossága elleni védekezésről. [1988. évi I. törvény 34. § (5).]
38.       Ha a közlekedési hatóság az út megszüntetését engedélyezte, azt el kell bontania. [1988. évi I. törvény 29. § (3).]
39.       Az általa kezelt közutak tekintetében gondoskodik arról, hogy a közút a biztonságos közlekedésre alkalmas, közvetlen környezete esztétikus és kulturált legyen. [1988. évi I. törvény 34. § (1).]
40.       Köteles megtéríteni a közút kezelési kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános szabályai szerint. [1988. évi I. törvény 35. §]
41.       A közút melletti ingatlanon mozgatható hóvédművet, illetőleg műtárgyat és közúti jelzést helyezhet el és tarthat fenn. [1988. évi I. törvény 43. § (1).]
42.       Útellenőri szolgálatot működtet. [1988. évi I. törvény 45. § (1).]
43.       A helyi közúthálózat tervezett fejlesztését a területi közlekedési hatósággal egyeztetni kell. [ 30/1988. (IV. 30.) MT rendelet 5. § (5).]
44.       A helyi közúthálózatok fejlesztésének tervezésénél biztosítani kell kapcsolódásukat az országos közúthálózathoz. [30/1988. (IV. 30.) MT rendelet 5. § (2).]
45.       Ellátja a helyi vízgazdálkodási feladatokkal kapcsolatos hatósági feladatokat. [1995. évi LVII. törvény 4. § (1) b).]
46.       Mint érintettnek, kötelessége a vízminőségi kárelhárítás a jogszabályban meghatározott esetekben. [1995. évi LVII. törvény 18. § (1).]
47.       A szakirodalom vásárlására fordítható hozzájárulás kifizetéséhez szükséges fedezetet megigényli a Belügyminisztériumtól. [20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 7. §]
48.       A közoktatási intézmény megszüntetésével, átszervezésével, feladatának megváltoztatásával, nevének megállapításával, költségvetésének meghatározásával és módosításával, vezetőjének megbízásával és megbízásának visszavonásával összefüggő döntése előtt beszerzi az intézmény alkalmazotti közösségének, az iskolaszéknek, az iskolai szülői szervezetnek (közösségnek), az iskolai diákönkormányzatnak, a nemzeti vagy etnikai kisebbség nyelvén, illetve a nemzeti vagy etnikai kisebbség nyelvén és magyarul nevelő és oktató nevelési-oktatási intézmény esetén - ha nem rendelkezik egyetértési joggal - a helyi kisebbségi önkormányzat, helyi kisebbségi önkormányzat hiányában a kisebbség helyi szószólója, illetőleg ennek hiányában az adott kisebbség helyi egyesületének; szakközépiskola és szakiskola esetén a fővárosi, megyei gazdasági kamara véleményét. [1993. évi LXXIX. törvény 102. § (3).]
49.       Elfogadott költségvetéséről a költségvetési törvény kihirdetését követő két hónapon belül, az államháztartási információs és mérlegrendszernek megfelelően tájékoztatja a Kormányt. [1992. évi XXXVIII. törvény 72. §]
50.       - az önállóan, illetve részben önállóan gazdálkodó költségvetési szerv közötti munkamegosztás és felelősségvállalás rendjét jóváhagyja;
51.       Költségvetési szervének törzskönyvi nyilvántartásba vételét a MÁK-tól kell kérnie. [156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 44. § (1) b).]
52.       A törzskönyvi nyilvántartás adataiban bekövetkezett változásokat 5 munkanapon belül köteles bejelenteni a nyilvántartást vezető szervnek. [156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 44. § (4).]
53.       Támogatást igényelhet a települési folyékony hulladék ártalmatlanítására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 4.]
54.       Támogatást igényelhet a lakossági víz- és csatornaszolgáltatás céljaira. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 6. ]
55.       Támogatást igényelhet a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 7. ]
 56.      Támogatást igényelhet a gyermeknevelési támogatásra. Az igénylés rendjét a 30/1993. (II. 17.) Korm. rendelet szabályozza. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 8. ]
 57.      Támogatást igényelhet a helyi önkormányzati hivatásos zenekarok és énekkarok támogatására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 9. ]
 58.      Támogatást igényelhet a helyi kisebbségi önkormányzatok működésének általános támogatására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 10. ]
 59.      Támogatás igényelhető a közoktatás fejlesztéséhez, megújításához, a közoktatás számítógépes hálózatának kiépítéséhez, működtetéséhez. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 12. ]
 60.      Támogatás igényelhető a pedagógus szakvizsga, továbbképzés és átképzés szervezéséhez. [ 1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 13. ]
 61.      Támogatás igényelhető a pedagógusok szakkönyvvásárlásának támogatására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 15. ]
 62.      Támogatás igényelhető a tankönyv-vásárlás támogatására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 16. ]
 63.      Támogatás igényelhető az érettségi vizsgaelnökök és szakmai vizsgabizottság elnöke és tagjai díjazásához. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 17. ]
 64.      Támogatás igényelhető a gyermek és ifjúsági feladatok ellátásához. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 18. ]
 65.      Hozzájárulás igényelhető a létszámcsökkenéssel kapcsolatos kiadásokhoz. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 19. ]
 66.      Támogatás igényelhető a közgyógyellátás támogatásához. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 20. ]
 67.      Támogatást igényelhet a rendkívüli, váratlan események következtében felmerülő, az önkormányzati tulajdont sújtó természeti vagy más károk mérséklésére, valamint az előre nem látható, az önkormányzat körültekintő gazdálkodása ellenére többletkiadásokkal járó kötelezettségek részbeni vagy teljes elismerésére (vis maior). [1996. évi CXXIV. törvény 21. §, 6. sz. melléklet.]
 68.      A támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról az idevonatkozó bizonylatok becsatolásával a Pénzügyminisztériumnak köteles elszámolni.
 69.      Kiegészítő támogatást igényelhet a forráshiányból eredő jelentős ellátóképesség-csökkenés esetén az önhibán kívül hátrányos pénzügyi helyzetben lévő helyi önkormányzat. [1996. évi CXXIV. törvény 21. §, 6. sz. melléklet.]
            - az adósság rendezésére irányuló hitelfelvétel visszterhes kamattámogatására,
            - adósságrendezés alatt működési célra,
            - pénzügyi gondnok díjára.
 70.      Támogatást igényelhet az önkormányzati hivatásos tűzoltóságok támogatására. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § d), 7. sz. melléklet.]
 71.      Kiegészítő támogatást igényelhet a nemzeti, etnikai kisebbségi óvodai neveléshez, iskolai oktatáshoz. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) e), 8. sz. melléklet 2.]
 72.      A 3. sz. mellékletben meghatározott hozzájárulás mellett normatív hozzájárulást igényelhet a két tanítási nyelvű középiskolai oktatáshoz. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) e), 8. sz. melléklet 3.]
 73.      Elvégzi a szükséges módosításokat, és a módosított igénybejelentést - a MÁK-on keresztül - megküldi a Belügyminisztériumnak. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 6. § (5).]
 74.      Igényli a támogatás nyújtásának évében - az előző évi teljesítést igazoló számlák bemutatásával - az általa megelőlegezett, jogos mértékű központi támogatást. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 7. §]
 75.      El kell számolnia a beruházás befejezésekor a beruházásról. Az elszámolást az éves költségvetési beszámolóval egyidejűleg kell elkészíteni, és csatolni kell a pénzintézet igazolását az igénybe vett támogatás összegéről. Az elszámolást a MÁK-on keresztül meg kell küldeni a Belügyminisztériumnak. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 8. § (2).]
 76.      A támogatás első évében a beruházás megkezdésének meghiúsulásáról a beruházás megvalósításától való elállásról vagy a támogatás részbeni felhasználása következtében felszabaduló központi támogatásról történő lemondásról - a testületi határozat csatolásával - a MÁK-on keresztül tájékoztatja a Belügyminisztériumot. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 9. §]
 77.      Gondoskodik a támogatás címzettje a többlet céltámogatásnak a központi költségvetésbe történő visszafizetéséről, ha a közösen elkezdett beruházásból való kiválás esetén a beruházást egy települési önkormányzat folytatja és fejezi be. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 11. §]
 78.      A finanszírozási szerződést a központi támogatásokat ismertető Magyar Közlöny megjelenésétől számított egy hónapon belül kell megkötniük. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 12. § (2).]
 79.      Kollaudált számlát nyújt be a pénzintézethez. A számlának tartalmaznia kell az, hogy kifizetése az igénylő önkormányzatot terheli, továbbá a támogatást jóváhagyó törvény számát, illetve a kormányközlemény mellékletének számát és sorszámát, valamint felsoroltakat, a külön jogszabályban meghatározottakat. [46/1993. (III. 17.) Korm. rendelet 13. §]
 80.      Ha az önkormányzati lakás, továbbá a műteremlakás bérlőjének kijelölésére vagy kiválasztására megállapodás, illetőleg e törvény hatálybalépésekor jogszabály meghatározott szervet jogosít fel, az általa megjelölt személlyel köt szerződést. [1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (3).]
 81.      Amennyiben a bérlő vagy a vele együttlakó személyek az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos magatartást tanúsítanak, köteles - a következményekre figyelmeztetéssel - a magatartás megszüntetésére vagy megismétlésétől való tartózkodásra a tudomására jutástól számított nyolc napon belül írásban felszólítani. [1993. évi LXXVIII. törvény 25. § (3).]
 82.      Amennyiben munkáltatója a kisebbségi szószólót a feladatainak ellátásához szükséges időtartamra a munkavégzés alól felmentette, az emiatt kiesett jövedelmét megtéríti. [1993. évi LXXVII. törvény 41. § (1).]
 83.      Biztosítja, hogy a helyi önkormányzat képviselő-testületében a kisebbségi képviselő anyanyelvét is használhassa. [1993. évi LXXVII. törvény 52. § (2).]
 84.      A 20/1995. (III. 3.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdésében megjelöltek közül az állami támogatást az éves költségvetési törvénynek megfelelően, az egyéb - államháztartáson belülről származó - bevételeket a vonatkozó jogszabályok érvényesítésével, a helyi kisebbségi önkormányzat határozata szerint kell beépíteni a helyi önkormányzat költségvetési rendeletébe. [ 1992. évi XXXVIII. törvény 65. § (3). 20/1995. (III. 3.) Korm. rendelet 8. § (2).]
 85.      A helyi kisebbségi önkormányzatokkal megállapodásban rögzíti a költségvetés tervezetének összeállítása és a költségvetési rendelet megalkotása során az önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzatok együttműködésére vonatkozó részletes szabályokat és eljárási rendet. [1992. évi XXXVIII. törvény 68. § (3).]
 86.      A helyi kisebbségi önkormányzatokkal megállapodásban rögzíti a zárszámadási rendelettervezet összeállítása és a zárszámadási rendelet megalkotása során az önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzatok együttműködésére vonatkozó szabályokat és eljárási rendet. [1992. évi XXXVIII. törvény 82. § (2).]
 87.      A 20/1995. (III. 3.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdésében leírt ingatlan felszabadításával kapcsolatos költségeket viseli, az ezzel kapcsolatos igazolható veszteségei miatt kompenzációért folyamodhat. [20/1995. (III. 3.) Korm. rendelet 17. § (2).]
 88.      Az elővásárlási jog gyakorlására a jogosultat írásban hívja fel. Amennyiben a volt tulajdonos személye ismeretlen, akkor a jogosultak a vagyontárgy értékesítése előtt 30 nappal két országos napilapban, illetve az illetékes önkormányzat hirdetőtábláján megjelenő hirdetményben, valamint a helyben szokásos módon kell az elővásárlási jog gyakorlásának lehetőségéről tájékoztatni azzal, hogy e jogával legkésőbb a vagyontárgy értékesítése (árverése) során élhet. [104/1991. (VIII. 3.) Korm. rendelet 15. § (1)-(2).]
 89.      Folyósítja a Kárrendezési és Kárpótlási Hivatal által kiállított hatósági bizonyítvány alapján a szabadságvesztés, illetve a szabadság korlátozásának idejére járó összeget, ha a jogosult az öregségi korhatárt betöltötte, rokkant, de nem részesül a jogszabályban meghatározott ellátásokban. [93/1990. (XI. 21.) Korm. rendelet 5. §]
 90.      Ágazati feladatai körében adatokat köteles szolgáltatni a miniszter számára. [1990. évi LXV. törvény 97. § e).]
 91.      A foglalkoztatás elősegítése, a munkanélküliség megelőzése és hátrányos következményeinek enyhítése érdekében együttműködik a Kormánnyal, a munkaadókkal, a munkavállalókkal, illetve az utóbbiak érdekvédelmi szervezeteivel. [1991. évi IV. törvény 1. §]
 92.      A helyi szervek tekintetében közreműködik a munkaerőpiaci szervezet irányításában. [1991. évi IV. törvény 3. § (3).]
 93.      Döntéseinek előkészítése, valamint végrehajtása során figyelembe veszi azok foglalkoztatáspolitikai következményeit. [1991. évi IV. törvény 8. § (4) a)-d).]
            Ezen túlmenően
 ·          a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényben meghatározott foglalkoztatási feladatainak ellátása során, részt vesz a munkanélküliek jövedelempótló támogatásában részesülők részére közhasznú foglalkoztatás szervezésében,
 ·          figyelemmel kíséri a helyi foglalkoztatási viszonyok alakulását,
 ·          részt vesz a helyi foglalkoztatási érdekegyeztetésben,
 94.      A Munkaügyi Központtal kötött meghatározott megállapodásban vállalja, hogy az e címen kapott támogatást elkülönítetten kezeli, és félévenként tájékoztatja a munkaügyi központot annak felhasználásáról. [1991. évi IV. törvény 51/A. § (5).]
 95.      Évközi, év végi költségvetési beszámolót és havi pénzforgalmi jelentést készít. [1992. évi XXXVIII. törvény 80. §]
 96.      A költségvetési év végét követően a költségvetési törvény előírásai szerint a tényleges mutatók alapján elszámol a normatív költségvetési hozzájárulásokkal, a címzett és céltámogatásokkal, illetve az államháztartás más alrendszerétől kapott egyéb támogatásokkal. A jogtalanul igénybe vett összeget törvényben meghatározott módon teljes egészében vissza kell fizetni. [1992. évi XXXVIII. törvény 64. § (1).]
 97.      A költségvetési törvényben meghatározott mértékű kamatot fizet a jogtalanul igénybe vett teljes összeg után a központi költségvetés részére, ha az általa igénybe vett normatív állami hozzájárulás és egyéb állami támogatások legalább 5%-kal meghaladják az őt ténylegesen megillető összeget, valamint, ha a címzett és a céltámogatást és az egyéb támogatásokat nem a törvényben megjelölt feladatra használja. A jogtalanul igénybe vett összeg visszafizetését és a kamatokat kormányrendeletben szabályozott módon, jogcímenként kell nyilvántartani. [1992. évi XXXVIII. törvény 64. § (2). 1996. évi CXXIV. törvény 22. § (1), (3)-(5).]
 98.      A 2. sz. mellékletnek megfelelő pénzforgalmi jelentést önkormányzati szintre összesítve állítja össze és küldi meg a MÁK-nak a tárgyhónapot követő 15. napjáig. [158/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 27. § (3).]
 99.      Ha év közben feladatot, illetve intézményt a helyi önkormányzaton kívüli szervezetnek ad át vagy kötelező feladat ellátása körében átvesz, az e módosításra irányuló kérelmét a feladat-, illetve intézményátadást, -átvételt megelőző hónap 5. napjáig kell a MÁK útján eljuttatni a Belügyminisztériumhoz. A kérelemhez csatolni kell az átadást, átvételt tanúsító okmányokat. [ 158/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 36. § (1).]
 100.    A 89/1991 (VII. 12.) Korm. rendelet alapján lakossági közműfejlesztési befizetésekkel összefüggő támogatást igényelhet. [1996. évi CXXIV. törvény 20. § (1) b), 5. sz. melléklet 1.]
  101. Az ingatlan-végrehajtás során a végrehajtás alá vont ingatlanra elővásárlási jog illeti meg. [1994. évi LIII. törvény 136/A. § (1)]
 A) Határozattal dönt az intézményvezető intézkedése ellen benyújtott kifogásról. [17/2003. (VII. 7.) KT rendelet 4. § (2) bek.]
 B) Intézkedik a térítési díjhátralék közadók módjára történő behajtása vagy törlése iránt. [17/2003. (VII. 7.) KT rendelet 7. § (12) bek.]
 C) Megállapítja, folyósítja rendkívüli gyermekvédelmi támogatást [10/2003. (IV. 28.) KT rendelet 13. §]
 D) Megállapítja és folyósítja az átmeneti segélyt a rendeletben megállapított feltételek eetén [7/2003. (IV. 28.) KT rendelet 28. § ]
 E) Megállapítja és folyósítja a temetési segélyt [7/2003. (IV. 28.) KT rendelet 32. § (2)]
 F) Megállapítja, folyósítja és felülvizsgálja az ápolási díjat [7/2003. (IV. 28.) KT rendelet 16. §]
 G) Megállapítja a lakásfenntartási támogatást [7/2003. (IV. 28.) KT rendelet 14. §]
 H) Dönt az adósságkezelési szolgáltatás kérelmek ügyében. [20/2003. (VIII. 12.) KT rendelet 11. § (1)]
 I) Dönt a forgalomképtelen vagyon tulajdonjogát nem érintő hasznosítása 1.000.000.- Ft éves bevétel és egy évig terjedő használatba-, ill. bérbeadásról. [14/2003. (VI. 5.) KT rendelet 15. § (1) bek.]
 J) Gondoskodik a vagyontárgyak hasznosításra irányuló megállapodások, szerződések megkötéséről, valamint a tulajdonosi pozícióból eredő jognyilatkozatok kiadásáról. [14/2003. (VI. 5.) KT rendelet 15. § (2) bek.]
 K) Dönt a műemlékek, középületek, erdők tulajdonjogát nem érintő hasznosítás – 1.000.000.- Ft éves bérleti díj értékhatárig és 1 éven belüli hasznosításáról [14/2003. (VI. 5.) KT rendelet 18. §]
 L) Dönt a forgalomképes vagyon részét képező vagyontárgy tulajdonjogát nem érintő egyéb hasznosításáról ha az éves bevétel 1.000.000.- Ft-ot nem haladja meg és egy évig terjed [14/2003. (VI. 5.) KT rendelet 20. § (1) bek. b) pont]

 

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
 
1.         A szabálysértés miatt kiszabott pénzbírság - ideértve az elzárásra átváltoztatott pénzbírságot is -, valamint az elkobzás alá eső dolog értékének megfelelő összeg végrehajtását méltányosságból részben vagy teljesen mellőzheti, az elkobzott dolgot visszaadhatja. [1968. évi I. törvény 75. §]
2.         Dönt a külföldi állampolgárok betegellátási díjának mérsékléséről, elengedéséről. [1991. évi XX. törvény 133. § b).]
3.         A megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetőjének kezdeményezésére kijelölhet a területén lévő bölcsődék közül továbbképzési és meghatározott módszertani feladatok ellátására egy arra alkalmas bölcsődét. [1991. évi XX. törvény 135. § n).]
4.         Ki kell kérni az adatvédelmi biztos véleményét a személyes adatok védelmét és a közérdekű adatok nyilvánosságát érintő rendelettervezetről. [1992. évi LXIII. törvény 25. § (1).]
5.         Hozzájárul - mint fenntartó - a művelődési otthon nem kulturális célra történő igénybevételéhez. [ 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 15. § (2).]
6.         A könyvtárat fenntartó önkormányzat egyetértési jogot gyakorol a nemzetiségi alapkönyvtár kijelölése tekintetében. [1991. évi XX. törvény 112. §]
7.         A könyvtár fenntartója meghatározza az általa fenntartott könyvtár feladatait, valamint jóváhagyja szervezeti és működési szabályzatát. [1976. évi 15. törvényerejű rendelet 19. § (1) a)-c).]
8.         Ellátja az önkormányzati múzeum fenntartásával kapcsolatos külön jogszabályban meghatározott feladatokat, gyakorolja tulajdonosi jogait és teljesíti kötelezettségeit. [1991. évi XX. törvény 114. §]
9.         A nevelési program és a pedagógiai program jóváhagyása előtt köteles szakértő véleményét közvetlenül vagy a pedagógiai-szakmai szolgáltatást ellátó intézmény útján beszerezni. [1993. évi LXXIX. törvény 44. § (1).]
10.       Jóváhagyja a közoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatát, valamint a nevelési-oktatási intézmény nevelési, illetve pedagógiai programját, az általános művelődési központ pedagógiai-művelődési programját, jogszabályban meghatározott esetben munkatervét. [1993. évi LXXIX. törvény 40. § (3), 44. § (1), 102. § (2) e).]
11.       Egyetértésével a nevelési-oktatási intézmény vezetője rendkívüli szünetet rendelhet el. [1993. évi LXXIX. törvény 54. § (1).]
12.       Ki kell kérni az iskolaszék véleményét a közoktatási megállapodás megkötése előtt. [1993. évi LXXIX. törvény 61. § (4).]
13.       Ha a jelentkezők száma meghaladja az óvodákba felvehető gyermekek számát, bizottságot szervez, amely javaslatot tesz a felvételre. [1993. évi LXXIX. törvény 65. § (2).]
14.       Meghatározza és a helyben szokásos módon közzéteszi a beiratkozási időszakot. [1993. évi LXXIX. törvény 66. § (4). 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 16. § (1).]
15.       Új közoktatási intézmény létesítéséhez, meglévő intézmény feladatának bővítéséhez, továbbá közoktatási intézmény, illetve egyes szolgáltatás megszüntetéséhez be kell szerezni a fővárosi, megyei önkormányzat - fejlesztési tervre épített - szakvéleményét. [1993. évi LXXIX. törvény 88. § (5)-(6).]
16.       A testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- vagy más fogyatékos gyermekek nevelését ellátó óvoda, óvodai csoport, valamint a testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- vagy más fogyatékos tanulók nevelését, oktatását ellátó iskola, iskolai csoport, osztály, tagozat, továbbá a beszédjavító intézet működési (felvételi) körzetének megállapítása előtt beszerzi az érdekelt önkormányzatok véleményét. [1993. évi LXXIX. törvény 90. § (2).]
17.       A nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozó gyermekek óvodai nevelését, iskolai nevelését és oktatását ellátó nevelési-oktatási intézmény működési körzetének meghatározása előtt beszerzi az érdekelt helyi kisebbségi önkormányzat, térségi vagy országos feladatot ellátó iskola esetén az országos kisebbségi önkormányzat egyetértését. [1993. évi LXXIX. törvény 90. § (4).]
18.       A Művelődési és Közoktatási Minisztérium felkérésére a nevelési-oktatási intézményében szakmai ellenőrzést, pedagógiai-szakmai mérést, átvilágítást, elemzést végeztet, és ennek eredményéről tájékoztatja. [1993. évi LXXIX. törvény 93. § (2).]
19.       Jóváhagyja a közoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatát, valamint a nevelési-oktatási intézmény nevelési, illetve pedagógiai programját, az általános művelődési központ pedagógiai-művelődési programját, jogszabályban meghatározott esetben munkatervét. [1993. évi LXXIX. törvény 102. § (2) e).]
20.       A magyar nyelvi előkészítés, illetve a nemzeti vagy etnikai kisebbség nyelvén folyó nevelés és oktatás iránti igényt évente köteles felmérni az érdekelt helyi kisebbségi önkormányzat, illetve az országos kisebbségi önkormányzat bevonásával. [1993. évi LXXIX. törvény 102. § (4).]
21.       Vizsgálhatja az iskolák pedagógiai programjának jóváhagyásánál, hogy a helyi tanterv az e törvény 46. §-ában foglaltak szerint biztosítja-e az iskolaváltást, a tanuló átvételét az általa fenntartott iskolákban. [1993. évi LXXIX. törvény 102. § (7).]
22.       A nemzeti, etnikai kisebbségi óvodai nevelésben, iskolai nevelésben és oktatásban, kollégiumi nevelésben közreműködő nevelési-oktatási intézmény, az érintett gyermekek, tanulók ellátásában közreműködő pedagógiai szakszolgálatot ellátó intézmény [1993. évi LXXIX. törvény 102. § (10).]
·           létesítéséhez, megszüntetéséhez, tevékenységi körének módosításához, nevének megállapításához,
·           költségvetésének meghatározásához és módosításához,
·           az intézményben folyó szakmai munka értékeléséhez,
·           a szervezeti és működési szabályzat jóváhagyásához,
·           a nevelési program, a pedagógiai program, a pedagógiai-művelődési program jóváhagyásához, és végrehajtásának értékeléséhez
·           beszerzi az érintett helyi kisebbségi önkormányzat, térségi és országos feladatot ellátó közoktatási intézmény esetén az országos kisebbségi önkormányzat egyetértését. Kisebbségi oktatási intézményben [121. § (6) bek.] - az előzőekben meghatározott munkamegosztás szerint - be kell szerezni a kisebbségi önkormányzat egyetértését a vezető megbízása és megbízásának megszüntetése előtt is.
23.       Az ellenőrzés eredményeképpen felhívja a közoktatási intézmény vezetőjét a jogszabálysértő döntés orvoslására. Ha a felhívás nem vezet eredményre, a jogszabálysértő döntést megsemmisíti, és a közoktatási intézmény vezetőjét új döntés, illetve az elmulasztott intézkedés meghozatalára utasítja. Ezeket a rendelkezéseket a szervezeti és működési szabályzat jóváhagyásának megtagadása esetén is alkalmazni kell. Amennyiben az intézkedésre nincs lehetőség, tájékoztatja a közoktatási intézmény vezetőjét megállapításairól, s a helyes eljárásról. [1993. évi LXXIX. törvény 104. § (2).]
24.       Szakmai ellenőrzést indíthat települési szinten a helyi oktatáspolitikai célkitűzések előkészítése, megvalósulásuk megismerése céljából. [1993. évi LXXIX. törvény 107. § (8) c).]
 25.      Jóváhagyja a költségvetési szerv szervezeti és működési szabályzatát. (valamennyi alap- és középfokú közoktatási intézmény, Zene- és Művészeti Iskola, Városi Könyvtár, Tájház, Családsegítő Központ) [156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § (2).]
26. Az Idegenforgalmi Alap kezelési feladataiban: - javaslatot tesz a Képviselő-testületnek az Idegenforgalmi alapból nyújtható támogatás pályázati feltételeire, a pályázati eljárás lefolytatásának szabályaira; - dönt az alapra benyújtott pályázatok, kérelmek elbírálásában; - megköti a támogatási szerződéseket; - ellenőrzi a pályázati cél megvalósulását, - dönt az elszámolások, beszámolók elfogadásában; - évente egyszer, a tárgy év háromnegyed éves költségvetési beszámoló tárgyalásakor beszámol az Idegenforgalmi Alap felhasználásáról. (8/2008. (II. 29.) Gye. Kt. rendelet 6. § (3)-(4) bekezdése, 7. § (6)-(7) bekezdése, 8. § (2)-(3) bekezdése, 9. §-a)
27.         Dönt a külföldi állampolgárok betegellátási díjának mérsékléséről, elengedéséről. [1991. évi XX. törvény 133. § b).]
28.         A megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetőjének kezdeményezésére kijelölhet a területén lévő bölcsődék közül továbbképzési és meghatározott módszertani feladatok ellátására egy arra alkalmas bölcsődét. [1991. évi XX. törvény 135. § n).]
29.         Jóváhagyja a költségvetési szerv szervezeti és működési szabályzatát. (Gondozási Központ, Városi Egészségügyi Intézmény) [156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § (2).]
30.         A bérlővel kötött, írásba foglalt szerződése lakásbérleti jogviszonyt hoz létre. [1959. évi IV. törvény. 434. § 1993. évi LXXVIII. törvény 2. § (1), (5).]
31.         A bérlővel kötött meghatározott szerződés alapján köteles a lakást a bérlő használatába adni. [1993. évi LXXVIII. törvény 2. § (2), 7. § (1).]
32.         A fizetendő lakbérben a szerződés megkötésekor állapodik meg. [1993. évi LXXVIII. törvény 2. § (4).]
33.         Ha a lakbér mértékét jogszabály határozza meg és a felek a szerződés megkötésekor a fizetendő lakbérben nem állapodtak meg, köteles a lakbér összegét a beköltözést követő nyolc napon belül a bérlővel írásban közölni. [1993. évi LXXVIII. törvény 6. § (1).]
34.         Lakás átadásakor szavatol annak rendeltetésszerű használatra való alkalmasságáért. [1993. évi LXXVIII. törvény 8. § (1).]
35.         A bérlet fennállása alatt a lakással összefüggő, törvényben meghatározott, illetőleg a szerződésben vállalt kötelezettségéért szavatol. [1993. évi LXXVIII. törvény 8. § (2).]
36.       Megállapodhat a bérlővel abban, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá. E megállapodásban a felmerült költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni. [1993. évi LXXVIII. törvény 9. § (1).]
37.       Köteles gondoskodni:
·           az épület karbantartásáról;
·           az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról;
·           a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, továbbá e helyiségek berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről.
38.       Meg kell állapodnia a bérlővel:
·           az épülettel, illetőleg a közös használatú helyiségekkel és területtel összefüggő, a kötelező karbantartási feladatokba nem tartozó, egyéb kötelezettségek teljesítéséről; [ 1993. évi LXXVIII. törvény 10. § (2)-(3).]
·           a bérbeadótól átvállalt kötelezettség teljesítése esetére vonatkozó lakbérmérséklés mértékéről.
39.       Amennyiben a bérlő a bérbeadót terhelő azonnali beavatkozást [1993. évi LXXVIII. törvény 11. § (1) a)] igénylő munkát végzett el, igazolt költségeit haladéktalanul, egy összegben köteles megtéríteni. [1993. évi LXXVIII. törvény 11. § (3).]
40.       Megállapodhat a bérlővel a lakás átalakításában, korszerűsítésében. A megállapodásnak tartalmaznia kell, hogy a költségeket melyik fél viseli. [1993. évi LXXVIII. törvény 15. § (1).]
41.       Az őt terhelő munkát úgy köteles elvégezni, hogy a lakás vagy más lakások rendeltetésszerű használatát - lehetőség szerint - ne akadályozza. A munka megkezdéséről és várható időpontjáról az érdekelt bérlőket előzetesen értesíti. [1993. évi LXXVIII. törvény 16. § (1).]
42.       Megállapodhat a bérlővel úgy, hogy a lakás visszaadásakor a lakást a bérbeadó teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá. [1993. évi LXXVIII. törvény 17. § (2).]
43.       Épület karbantartásával stb. munkák esetében, ha az csak a bérlő átmeneti kiköltöztetése esetén végezhetők el, a lakásbérleti jogviszony szüneteltetését és annak időtartamát a bérlővel való megállapodása állapítja meg. [1993. évi LXXVIII. törvény 18. § (1).]
44.       Az átmenetileg kiköltöztetett bérlő részére ugyanazon a településen - fővárosban a főváros területén - köteles másik lakást felajánlani, s a költözés, illetve az ingóságok elhelyezésének költségeit viselni. [1993. évi LXXVIII. törvény 18. § (2).]
45.       A jogszabályban meghatározott személyek befogadásához írásbeli hozzájárulást adhat. [1993. évi LXXVIII. törvény 21. § (1)-(2).]
46.       Hozzájárulhat a lakásbérleti jog folytatása ellenében kötendő tartási szerződéshez. Megtagadhatja a hozzájárulást, ha a szerződő felek életkora vagy egyéb körülményei alapján a bérlő tartásra nem szorul, illetőleg az eltartó a tartásra nem képes. [1993. évi LXXVIII. törvény 22. § (1), (3).]
47.       Közös megegyezéssel a lakásbérleti szerződést megszüntetheti. [1993. évi LXXVIII. törvény 23. § (1) a), (3).]
48.       A lakásbérleti szerződést írásban felmondhatja a jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén. [1993. évi LXXVIII. törvény 24. § (1)-(2), 23. § (1) c), 25. § (1)-(3), 26. § (1).]
49.       Ha a bérlő a bérfizetésre megállapított időpontig a lakbért nem fizeti meg, köteles a bérlőt - a következményekre figyelmeztetéssel - a teljesítésre írásban felszólítani. [1993. évi LXXVIII. törvény 25. § (1).]
50.       Önkormányzati lakás átalakítása, korszerűsítése, lebontása vagy társbérlet megszüntetése céljából a határozatlan időre szóló szerződést felmondhatja, ha a bérlő részére egyidejűleg ugyanazon a településen - a fővárosban a főváros területén - cserelakást ajánl fel bérleti jogviszony létesítésére. [1993. évi LXXVIII. törvény 26. § (1), (6).]
51.       Az 1993. évi LXXVIII. törvény 26. §-ban szereplő felmondás esetén megállapodhat a bérlővel, hogy lakás felajánlása helyett részére pénzbeli térítést fizet. [1993. évi LXXVIII. törvény 27. § (1).]
52.       Nem tagadhatja meg a hozzájárulást, ha bármelyik cserélő fél a jogszabályban meghatározott okból kívánja a lakást elcserélni. [1993. évi LXXVIII. törvény 29. § (3).]
53.       Ha a lakáscsere szerződéshez történő hozzájárulását e törvény rendelkezései vagy a joggal való visszaélés tilalma folytán nem tagadhatja meg, a csere következtében létrejövő új bérleti szerződés feltételeit sem állapíthatja meg terhesebben a cserével megszűnő bérleti szerződés feltételeinél, kivéve, ha ehhez a csere folytán bérleti jogot szerző hozzájárul. [1993. évi LXXVIII. törvény 29. § (6).]
54.       Kötelezettséget vállalhat arra, hogy a szerződés megszűnése után a lakásban visszamaradó személy - az 1993. évi LXXVIII. törvény alapján bérleti jog folytatására jogosult kivételével - másik lakásra tartson igényt. [1993. évi LXXVIII. törvény 31. § (1).]
55.       Gondoskodik elhelyezéséről, ha a bíróság a házasság felbontása során valamelyik felet saját elhelyezési kötelezettség kimondása nélkül kötelezi az önkormányzati lakás elhagyására. [1993. évi LXXVIII. törvény 31. § (3).]
56.       Az 1993. évi LXXVIII. törvény hatálybalépéséig létrejött tartási szerződés alapján a lakásbérleti jog folytatását elismeri. [1993. évi LXXVIII. törvény 66. § (2).]
57.       Az önkormányzati lakást annak kell bérbe adni, aki az 1993. évi LXXVIII. törvény hatálybalépéséig - a lakásbérleti jogviszony megszűnése után - a lakásban jóhiszemű jogcím nélküli személyként maradt vissza, és a lakás kiutalása a korábbi jogszabályok alapján részére kötelező volt. [1993. évi LXXVIII. törvény 67. § (1).]
58.       Ha az önkormányzati lakást magánszemély létesíti, a lakást annak kell bérbe adni, akit előzetesen a lakás bérlőjéül kijelöltek. [1993. évi LXXVIII. törvény 69. § (1).]
59.       Ha kijelölt bérlő az építési munkát a megállapított határidőre nem végezte el, megállapodhat a kijelölt bérlővel az új határidőről vagy az elvégzett építési munka költségének megtérítéséről. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 69. § (2).]
60.       Eljár a lakás-használatbavételi díjjal kapcsolatban az 1993. évi LXXVIII. törvény 70. § (2) bekezdésében foglalt esetben. [1993. évi LXXVIII. törvény 70. § (2).]
61.       Az ingatlanközvetítő szerv által a lemondás folytán az 1993. évi LXXVIII. törvény hatálybalépéséig megszerzett önkormányzati lakás bérbeadásáról rendelkezik. [1993. évi LXXVIII. törvény 70. § (4).]
62.       Az 1993. évi LXXVIII. törvény 71. § (1) bekezdésében meghatározott használatbavételi díjat a felmondási határidőt követő nyolc napon belül köteles a bérlőnek megfizetni. [1993. évi LXXVIII. törvény 71. § (3).]
63.       A használatbavételi díjat visszatarthatja, ha a bérlő a lakást, illetőleg a helyiséget a felmondásban meghatározott időpontban nem a megfelelő állapotban adja vissza. [1993. évi LXXVIII. törvény 71. § (4).]
64.       Dönt a használatbavételi díj összegéből megelőlegezett szociálpolitikai kedvezmény és a használatbavételi díj hátralékos összegének megfizetéséről - az 1993. évi LXXVIII. törvény hatálybalépése után is - azoknak a jogszabályoknak az alkalmazásával, amelyek alapján a kedvezményt, halasztást (részletfizetést) engedélyezték. [1993. évi LXXVIII. törvény 72. § (1)-(2).]
65.       A menedékjogot élvező személyek részére biztosított önkormányzati tulajdonban lévő és az 1993. évi LXXVIII. törvény hatálybalépésekor jogszabály szerint a Népjóléti Minisztérium rendelkezése alatt álló lakást a használó személy részére, kérelmére határozatlan időre bérbe kell adni. [1993. évi LXXVIII. törvény 82. § (1).]
66.       Dönt a korábban jóváhagyott lakáskiutalási névjegyzéken szereplő igények felülvizsgálatáról és a lakásigények kielégítésének módjáról. Felülvizsgálja a lakásigényléseket és rendelkezik az igénylési letétekről és kamatairól. [1993. évi LXXVIII. törvény 84. § (1).]
67.       A tulajdonostársak kérésére az 1993. évi LXXVIII. törvény 85/B. § (2) bekezdésében foglalt feltételek teljesítése esetén, az elhelyezésre jogosult részére 1998. december 31-ig megfelelő önkormányzati cserelakást köteles felajánlani, illetőleg pénzbeli térítést fizetni. [1993. évi LXXVIII. törvény 85/B. § (1).]
A) Megállapítja és folyósítja az átmeneti segélyt a rendeletben megállapított feltételek eetén [7/2003. (IV. 28.) KT rendelet 28. § ]
B) Dönt az első lakáshoz jutási támogatási kérelmekről. [2/2004. (II. 10.) KT rendelet 10. § (1) bek.]
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
 
1.         Véleményezi a hatósági állatorvos körzetének kialakítását. [1995. évi XCI. törvény 42. § (1).]
2.         Gondoskodik az állati hulladék ártalmatlanná tételével kapcsolatos feladatok ellátásáról. [1995. évi XCI. törvény 42. § (2) a).]
3.         Gondoskodik a település belterületén a kóbor ebek befogásával, őrzésével, értékesítésével vagy ártalmatlanná tételével kapcsolatos feladatok ellátásáról. [1995. évi XCI. törvény 42. § (2) b).]
4.         Gondoskodik az emberre egészségügyi szempontból veszélyes, valamint az állatállomány egészségét veszélyeztető betegség tüneteit mutató vagy betegségre gyanús ebek és macskák kártalanítás nélküli kiirtásával kapcsolatos feladatok ellátásáról. [1995. évi XCI. törvény 42. § (2) b).]
5.         Gondoskodik az ebek veszettség elleni kötelező védőoltásának megszervezéséről nyilvántartás és összeírás alapján. [1995. évi XCI. törvény 42. § (2) c).]
6.         Gondoskodhat a területén lévő nőivarú állatok termékenyítéséhez szükséges apaállatigény felméréséről, beszerzéséről, tartásának megszervezéséről, vagy a nőivarú egyedek minősített apaállattal, illetve szaporítóanyaggal történő termékenyítésének feltételeiről. Apaállat beszerzéséhez - a jogszabályban meghatározott módon és feltételekkel - állami támogatás igényelhető. [1993. évi CXIV. törvény 10. § (4)-(5).]
7.         A bányatelek megállapítása végett részt vesz a bányakapitányság által szervezett helyszíni tárgyaláson. [115/1993. (VIII. 12.) Korm. rendelet 12. § (1).]
8.         Előzetesen véleményezi a területét érintő, külön jogszabályban meghatározott villamosenergia-korlátozás sorrendjének megállapítását. [1991. évi XX. törvény 65. § (1).]
9.         Köteles a vásár és a piac rendjét folyamatosan ellenőrizni. [35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 7. § (2).]
10.       A vásár illetve a piac rendjét megszegőt legfeljebb három hónapra a vásár, illetve a piac területéről kitilthatja, vagy az 5. § (1) bekezdésben megjelölt hirdetményben meghatározott mértékű pótdíj megfizetésére kötelezheti. [35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 7. § (3).]
11.       Kialakítja a közút forgalmi rendjét, ha jogszabály másként nem rendelkezik. [1988. évi I. törvény 34. § (2).]
12.       A forgalmi rendet - a forgalmi körülmények vagy a baleseti helyzet jelentősebb változása esetén, de legalább ötévenként - felül kell vizsgálni, és ha szükséges, módosítani kell. [1988. évi I. törvény 34. § (2).]
13.       Kijelöli a természetes vizek fürdésre alkalmas partszakaszait és az azzal összefüggő vízfelületet. [1995. évi LVII. törvény 4. § (1) c).]
14.       Kezdeményezi a vízgazdálkodási társulat megalakulását előkészítő szervezőbizottság megalakítását. [160/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 2. § (1).]
15.       Képviselője tagja a vízgazdálkodási társulat megalakulását előkészítő szervezőbizottságnak. [ 160/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 2. § (2) a).]
16.       Köteles a területileg illetékes vállalat véleményét kikérve - ilyen irányú igény esetén - a temetőben a hamvak szétszórásához megfelelő, elkülönített temetőrészt kijelölni. [10/1970. (IV. 17.) ÉVM-EüM együttes rendelet 23. § (5).]
17.       Feladata a települési folyékony hulladék leeresztő helyének kijelölése. [ 4/1984. (II. 1.) ÉVM rendelet 6. § 1991. évi XX. törvény 20. §]
18.       Jóváhagyja a bizottság által előterjesztett előzetesen egyeztetett javaslatot a kisebb földrészletek megközelítéséhez szükséges úthálózat (dűlőutak) kialakítására. [1993. évi II. törvény 12. § (3).]
19.       Játékkaszinó, játékterem az 1991. évi XXXIV. törvény 1. § (3) bekezdés d) pontjában meghatározott tevékenység folytatásához, valamint a bingóterem működtetésére vonatkozó pályázat kiírásához egyetértést gyakorol. [1991. évi XXXIV. törvény 4. § (1).]
20.       Csak hozzájárulásával építhető a távközlés érdekében emelendő új magasépítmény [2/1986. (II. 27.) ÉVM rendelet (OÉSZ) 4. sz. melléklet 67. pont] [1992. évi LXXII. törvény 28. § (2).]
21.       Jóváhagyja a költségvetési szerv szervezeti és működési szabályzatát. (Liget Fürdő, Tourinform Iroda) [156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § (2).]
22.       A Környezetvédelmi Alap kezelési feladataiban: - javaslatot tesz a a Képviselő-testületnek a Környezetvédelmi Alapból nyújtható támogatás pályázati feltételeire, a pályázati eljárás lefolytatásának szabályaira; - dönt az alapra benyújtott pályázatok elbírálásában; - megköti a támogatási szerződéseket; - dönt az elszámolások elfogadásában; - évente egyszer, a zárszámadási rendelet tárgyalásakor beszámol a Környezetvédelmi alap előző évi felhasználásáról. (1991. évi XX. Törvény 85. § (1) i) pontja, 11/2007. (II. 26.) Gye. Kt. rendelet 6. § (1) bekezdése, 7. § (6) bekezdése, 8. §-a, 9. §-a, 10. § (1) bekezdése )
23) Megállpítja a hulladékkezelési díjfizetési kedvezményt annak
a) aki ingatlant kizárólag egyedül lakja, a hulladékszállítás díjából 50 % kedvezményben részesül, amennyiben az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét.
b) a hadigondozottak, a hulladékszállítás díjából 50 % kedvezményben részesülnek a szociális rászorultságtól és az életkortól függetlenül.
[44/2007. (XII. 27.) Gye. Kt. Rendelet 21. §]
24) Mentesíti a hulladékkezelési díjfizetési kötelezettség alól:
(1) a gazdálkodó szervezetet, melyek a rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén nem kötelesek a közszolgáltatást igénybe venni.
(2) a beépítetlen ingatlan tulajdonosát - írásbeli kérelmére - amíg az ingatlanon települési szilárd hulladék nem keletkezik.
(3) a lakatlan ingatlant
(3) az üdülőingatlan tulajdonosát október 31. és május 1. napja közötti időszakra.
[44/2007. (XII. 27.) Gye. Kt. Rendelet 22. §]
A) Megállapítja az útépítési érdekeltségi hozzájárulást. [12/2003. (IV. 30.) KT rendelet 10. § (4)]
 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
 
1.         Meghatározza, hogy milyen időszakonként kell az adóbeszedési számláról az utalásokat a költségvetési elszámolási számla javára teljesíteni. [13/1991. (V. 21.) PM rendelet 9. § (6).]
2.         Határozatával elrendelheti - helyi adó esetében - az adóellenőrzést. [1990. évi XCI. törvény 53. § (4).]
3.         Hozzájárulhat, hogy az adóhatóság az adófizetésre kötelezett vagyonából lefoglalt ingó vagy ingatlan vagyontárgy tulajdon-, kezelői jogának az önkormányzat javára történő átruházására - a kikiáltási árnak megfelelő értékben - egyezséget kössön, ha a vagyontárgy valamely önkormányzati feladat ellátását természetben szolgálja. [1990. évi XCI. törvény 89. § (4).]
4.         A helyiségbér mértékében szabadon állapodik meg a bérlővel. [1993. évi LXXVIII. törvény 38. § (1).]
5.         Hozzájárulhat ahhoz, hogy a bérlő a helyiségbe más személyt befogadjon. [1993. évi LXXVIII. törvény 38. § (3).]
6.         Hozzájárulhat ahhoz, hogy a helyiség bérleti jogát a bérlő másra átruházza vagy elcserélje. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 42. § (1).]
 Ha az 1993. évi LXXVIII. törvény másként nem rendelkezik, önkormányzati helyiségre a határozatlan időre kötött szerződést cserehelyiség biztosítása nélkül öt évig - az 1993. évi LXXVIII. törvény 24. § (1) bek. a)-d) pontjaiban meghatározott eseteket kivéve - nem mondhatja fel. [1993. évi LXXVIII. törvény 43. § (2).]
7. Az Vállalkozásfejlesztési Alap kezelési feladataiban: - javaslatot tesz a Képviselő-testületnek az Vállalkozásfejlesztési alapból nyújtható támogatás pályázati feltételeire, a pályázati eljárás lefolytatásának szabályaira; - dönt az alapra benyújtott pályázatok, kérelmek elbírálásában; - megköti a támogatási szerződéseket; - ellenőrzi a pályázati cél megvalósulását, - dönt az elszámolások, beszámolók elfogadásában; - évente egyszer, a tárgy év háromnegyed éves költségvetési beszámoló tárgyalásakor beszámol az Vállalkozásfejlesztési Alap felhasználásáról. (……./2009. (……..) Gye. Kt. rendelet 19. § (3)-(4) bekezdése, 23. §-a)
C) Dönt az éves Sport-alapnak a bírósági bejegyzéssel rendelkező sportszervezetek közötti felosztásáról. [17/2004. (VI. 28.) KT rendelet 7. § (2)]
 
3. melléklet
 
A költségvetés tervezésével és végrehajtásával kapcsolatos különleges előírások, feltételek
 
I. A költségvetési terv készítésére és a beszámoló összeállítására vonatkozó általános és speciális szabályok
1. Közös szabályok
1.1. A költségvetés és a beszámoló összeállítása során minden munkafolyamatban figyelembe kell venni a költségvetési szerv gazdálkodási jogkör szerinti besorolását.
1.2. A költségvetés és a beszámoló elkészítése során az önkormányzat Képviselő-testületének, mint felügyeleti szervnek az információs igényét legjobban kielégítő címrend szerint kell összeállítani a költségvetési tervezéshez és beszámoláshoz kapcsolódó dokumentumokat.
 
2. A költségvetés tervezésére vonatkozó szabályok
 
2.1 A költségvetési koncepció, illetve a költségvetési terv megalapozásához szükséges belső számításokat az érvényben lévő számviteli és gazdálkodási szabályoknak megfelelően kell elkészíteni.
2.2. A számításokat a költségvetési szerv felépítésének megfelelően – figyelembe véve az intézményi struktúrát (önállóan, részben önállóan gazdálkodó intézmények), a feladat – ellátási módot (saját szervezet, társulás, megbízás, stb.) – kell elkészíteni.
2.3. A koncepció, illetve a költségvetési terv összeállításakor egyrészről az ellátandó feladatokból (továbbgondolva: annak költségvetési kiadás oldalából), illetve az ismert költségvetési bevételekből kell kiindulni.
2.4. A költségvetési szerv gazdasági vezetője által kijelölt személy köteles a költségvetési tervezéssel kapcsolatos dokumentumokat külön nyilvántartásba venni és gyűjtésükről gondoskodni.
(A nyilvántartásnak tartalmazni kell az eredeti ügyirat:
- számát,
- tárgyát,
- ügyintézőjét
- és a határidőket.
Az iratokat „ ..... évi tervezési dokumentumok” szöveggel ellátott szalagos irományfedélben kell gyűjteni eredeti vagy másolati példányban.)
2.5. A normatív állami hozzájárulásokhoz a költségvetési szerv feladatmutatók és mutatószámok alapján történő adatszolgáltatásának valódiságáért és az adatok ellenőrzéséért a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy tartozik felelőséggel. Az adatszolgáltatást a Pénzügyminisztérium által meghatározott formában, tartalommal és határidőig kell elkészíteni.
A kitöltést alátámasztó dokumentumokat, valamint az adatszolgáltatás egy példányát a tervezés ügyiratai között feltétlenül meg kell őrizni.
2.6. A költségvetési tervezéssel kapcsolatos munkafolyamatok ellátása során elsősorban a költségvetési tervezésre vonatkozó jogszabályokat, az azokban megfogalmazott tartalmi követelményeket kell szem előtt tartani.
A tartalmi követelmények betartásáért (önkormányzat esetében a költségvetési rendele-tervezet mellékleteinek, illetve a kapcsolódó előterjesztés tartalmának, formájának a jogszabályoknak és a Képviselő-testület információ igényének megfelelő karbantartásáért) a költségvetési szerv tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelőséggel.
 
3. A költségvetési beszámolásra vonatkozó szabályok
 
3.1 A költségvetési beszámolásra vonatkozó szabályokat értelemszerűen kell alkalmazni:
- a féléves beszámoló elkészítésénél,
- a háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatásnál, valamint
- az éves költségvetési beszámolásnál.
3.2. A költségvetési beszámolás során a dokumentációk számításait a költségvetési tervezésre vonatkozó szabályok 2.2. pontja szerint kell elvégezni.
3.3. A költségvetési szerv beszámolási feladatok ellátásáért felelős dolgozója által kijelölt személy köteles a költségvetési beszámolással kapcsolatos dokumentumokat külön nyilvántartásba venni és gyűjtésükről gondoskodni.
(A nyilvántartásnak tartalmaznia kell az eredeti ügyirat:
- számát,
- tárgyát,
- ügyintézőjét
- és a határidőket.
Az iratokat az alábbi szöveggel ellátott szalagos irományfedélben kell – eredeti vagy másolati példányban – gyűjteni:
- „.......év I. féléves beszámolójának dokumentumai”,
- „.......év háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatás dokumentumai”
- „.......évi költségvetési beszámoló dokumentumai”.)
3.4. Az állami hozzájárulások, központi és központosított támogatások, kötött felhasználású átvett pénzeszközök elszámolásának dokumentálásáért, az abban foglalt adatok ellenőrzéséért a költségvetési szerv beszámolási feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelőséggel.
(Az elszámolásra vonatkozó dokumentumokat a beszámoló ügyiratai között feltétlenül meg kell őrizni.)
3.5. Az államháztartás működési rendjéről szóló – többször módosított – 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 149. § (2) bekezdése értelmében:
- az 1. számú mellékletben kerül meghatározásra az évközi és az éves beszámolók, valamint az egyéb adatszolgáltatások beküldésének határideje és a felülvizsgálat időpontja,
- a 4. számú mellékletben kerülnek meghatározásra az éves költségvetési beszámoló szöveges indoklásának részletes – a szakmai feladatok és a költségvetés teljesítésére vonatkozó – tartalmi és formai követelményei.
 
II. A költségvetési tervezés különleges előírásai, feltételei
 
1. A költségvetési koncepció elkészítése
 
1.1 A költségvetési koncepció összeállításakor számba kell venni:
- a költségvetési szerv által ellátandó feladatokat, ezt követően
- a költségvetési szerv bevételeit,
- majd a fentiek alapján kell kialakítani a költségvetési koncepciót.
1.2. A költségvetési koncepció készítésekor a költségvetési szerv bevételei között a nem saját bevételeket a rendelkezésre álló, dokumentum értékű okmányok (pl.: önkormányzat esetében az állami hozzájárulásokat az adatszolgáltatás) alapján kell bemutatni.
1.3. A kiadások tekintetében figyelembe kell venni minden, a koncepció készítésénél ismert, a költségvetési kiadásokra ható tényezőt.
1.4. Az előirányzatok vonatkozásában a tervezést a rendelkezésre álló adatok alapján a 2. számú mellékletben meghatározott tartalommal és formában kell elkészíteni.
1.5. A költségvetési szerv tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója a koncepció ellenőrzése során köteles megvizsgálni, hogy a költségvetési koncepciót megalapozó számítások során:
- figyelembe vették-e a vonatkozó jogszabályokat (önkormányzat és szervei esetében az önkormányzati rendeleteket, határozatokat,)
- a kötelezettségvállalások nyilvántartása alapján a tervévre vonatkozó kötelezettség vállalások a koncepcióba beépítésre kerültek-e,
- az inflációs hatásokkal, illetve jogszabályi változások hatásaival az érintettek megfelelő mértékben számoltak-e.
A költségvetési szerv tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója köteles jelezni, ha a költségvetési koncepció összeállításakor a költségvetés forráshiányosnak bizonyul. A költségvetési szerv vezetője és a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy ekkor együtt fogalmazzák meg azokat a javaslatokat, melyek alapján a költségvetés kiadási oldalát csökkenteni, illetve a bevételi oldalt megalapozottan növelni lehet.
1.6. A koncepció tartalmi követelményeit a 3. sz. melléklet tartalmazza.
 
2. A költségvetési tervezés
 
2.1. A költségvetési tervezéskor az elfogadott koncepciót kell alapul venni. Amennyiben a Képviselő-testület a koncepció elfogadásakor a költségvetés összeállítására vonatkozóan állapított meg külön irányelveket vagy szempontokat, akkor azok figyelembevételéről gondoskodni kell. Ezért a költségvetési szerv vezetője és a tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelőséggel.
2.2. A költségvetési terv javaslatot a költségvetési szerv vezetője az általa kijelölt személy bevonásával a hatályos jogszabályok szerint állítja össze.
A költségvetési szerv vezetője a rendelet-tervezet általános jogszerűségéért, a tervezési feladatok ellátására kijelölt személy vezetője a rendelet-tervezet pénzügyi-számviteli jogszabályokkal való harmonizálásért felelős.
2.3. A költségvetési terv elkészítésének részletes munkafolyamatait, a munkafolyamatokban keletkezett dokumentumokra való hivatkozást, a feladat ellátásának határidőit, illetve a feladat ellátásáért és ellenőrzéséért felelős személyek nevét az 1. számú melléklet tartalmazza.
2.4. Ha a Képviselő-testület a költségvetési rendelet-tervezetet a megtárgyalása során nem az eredeti, beterjesztett állapotban hagyja jóvá, illetve az ülésen megadott szempontok szerint a költségvetés újratárgyalásáról döntött, akkor a Képviselő-testületi ülésen elhangzottak szerint a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik a költségvetés megfelelő átdolgozásáról.
2.5. Az elfogadott költségvetési rendelet alapján a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik az elemi költségvetés költségvetési rendeletnek megfelelő elkészíttetéséről.
E feladat ellátási határideje a költségvetési rendelet elfogadását követő 2 hét.
 
III. Költségvetési beszámoló helyi szabályai
 
1. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolás
 
1.1. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámoló-tervezet összeállításakor a Képviselő-testület által jóváhagyott:
- eredeti költségvetési rendeletből, illetve
- a hatályos költségvetési rendeletből kell kiindulni.
Amennyiben a Képviselő-testület a költségvetési beszámolással kapcsolatban állapított meg külön szabályokat, helyi információs igényeket, akkor azok figyelembevételéről gondoskodni kell. Ezért a költségvetési szerv vezetője és a beszámolási feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelősséggel.
1.2. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolót – az előirányzat könyveléseket követően – az elkészített főkönyvi kivonat alapján kell összeállítani.
A főkönyvi kivonatot a beszámoló ügyiratai között meg kell őrizni.
A beszámolót a naptári év június 30.-i fordulónappal kell készíteni.
1.3. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolót a költségvetési szerv vezetője az általa kijelölt személy bevonásával állítja össze. Az összeállításnál figyelembe kell venni:
- a jogszabályi előírásokat,
- a költségvetési szerv belső információs igényét, valamint
- a költségvetési tervdokumentációval való összehasonlíthatóság követelményét.
1.4. A költségvetési szerv vezetője a költségvetési beszámoló jogszabályokkal való harmonizálásért, a beszámolási feladatok ellátására kijelölt személy a költségvetési beszámoló pénzügyi-számviteli jogszabályoknak való megfelelőségéért felelős.
1.5. A jóváhagyott féléves beszámoló alapján a beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik a költségvetési szerv féléves beszámolója elkészítéséről.
 
2. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatás
 
2.1. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztató összeállításakor a főkönyvi könyvelésben kimutatott adatokból kell kiindulni. A háromnegyed éves beszámolót az adott év szeptember 30.-i állapot alapján kell összeállítani.
2.2. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatás kötelező tartalmi elemei:
- a költségvetési előirányzatok időarányos alakulásának,
- a tartalék felhasználásának,
- a hiány, illetve a többlet összege alakulásának, valamint
- a költségvetés teljesítése alakulásának bemutatása.
A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatásnál figyelembe kell venni, hogy a tájékoztatás szöveges része kiterjedjen a jelentős előirányzat eltérések indoklására, illetve előre jelezze egyes kiadások és bevételek év végéig várható alakulását.
A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatást úgy kell összeállítani, hogy szakmailag és számszakilag is könnyen felhasználható legyen a következő évi költségvetési koncepció készítésénél.
 
3. Az éves költségvetési beszámolás
 
3.1. A zárszámadási rendelet-tervezet összeállításakor a Képviselő-testület által elfogadott és módosított költségvetési rendeletet kell alapul venni.
3.2. A zárszámadást a költségvetési szerv vezetője az általa kijelölt személy bevonásával a hatályos jogszabályok szerint állítja össze. A költségvetési szerv vezetője a zárszámadás általános jogszerűségéért, a beszámolási feladatok ellátására kijelölt személy vezetője a zárszámadás pénzügyi-számviteli jogszabályokkal való harmonizálásért felelős.
3.3. A beszámolót a tárgyévet követő év március 31.-ig kell felülvizsgálni.
A felülvizsgálatnak ki kell terjednie:
- a költségvetési előirányzattal összefüggően jóváhagyott – alaptevékenységbe tartozó – feladatok szakmai teljesítésére, értékelésére,
- a költségvetési előirányzat megállapításának módjától függően a pénzügyi teljesítés és a feladatmegvalósítás összhangjára,
- az eredeti, a módosított terv- és tényadatok eltérésére,
- a számszaki beszámoló belső, valamint annak a költségvetési szerv felügyeleti szerve által meghatározott adatszolgáltatással való összhangjára.
3.4. A beszámoló elkészítésének részletes munkafolyamatait, a munkafolyamatokban keletkezett dokumentumokra való hivatkozást, a feladat ellátásának határidőit, illetve a feladat ellátásáért és ellenőrzéséért felelős személyek nevét az 1. számú melléklet tartalmazza.
3.5. A jóváhagyott zárszámadási rendelet alapján a beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik az elemi beszámoló elkészíttetéséről.
 
IV. Információszolgáltatás az államháztartásnak
 
1. Az államháztartás információs rendszerébe történő adatszolgáltatás és az elfogadott költségvetési rendeletek közötti tartalmi egyezőségért az érintettek a – többször módosított – 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 157. § (2) bekezdése szerint tartoznak felelősséggel.
E szabályzatok alapján fegyelmi felelősség terheli még a tervezési és beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy(eke)t is, aki(k)nek ellenőrzési és irányító tevékenysége során minden szabálytalansággal szemben fel kell lépnie, s szükség esetén tájékoztatni kell a jogszabály szerint felelős személyeket.
2. Az információszolgáltatással kapcsolatos munkafolyamatok leírását, a határidőket és a feladat ellátásáért felelős személyeket az 1. számú melléklet tartalmazza.
 
V. A költségvetés végrehajtásának szabályai
 
1. A költségvetés végrehajtásának részletes, adott évre vonatkozó szabályait a költségvetési rendelet tartalmazza.
A rendeletben foglaltakat kell alkalmazni:
- az egyes előirányzatok felhasználásakor,
- az egyes előirányzatok módosításakor.
2. A költségvetés végrehajtásakor az előirányzat-felhasználási ütemtervet kell alapul venni.
Az előirányzat-felhasználási ütemterv adatait legalább negyedévenként teljes körben összehasonlítani, illetve egyeztetni kell a tényadatokkal.
Szükség esetén intézkedési tervet kell készíteni, illetve a jelentősen megváltozott körülmények között újra el kell készíteni az előirányzat-felhasználási ütemtervet.
3. A költségvetés végrehajtására vonatkozó további részletes szabályokat a költségvetési szervek pénzgazdálkodási jogkörök gyakorlására vonatkozó belső szabályzatai tartalmazzák.
 
4. melléklet
 
Az önkormányzat beszerzéseinek előkészítéséről
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az önkormányzat beruházásainak, felújításainak, rekonstrukcióinak egységes előkészítési rendjének szabályozása érdekében az alábbi szabályzatot alkotja:
 
A szabályzat hatálya
 
1.) E szabályzat hatálya Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. Törvény (a továbbiakban: Kbt.) hatálya alá tartozó árubeszerzésére, építési beruházására és szolgáltatás megrendelésére (a továbbiakban: beszerzés) terjed ki.
 
Értelmező rendelkezések
 
2.) Felújításnak minősül: Az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állaga (kapacitása, pontossága) helyreállítását szolgáló, időszakonként visszatérő olyan tevékenység, amely mindenképpen azzal jár, hogy az adott eszköz élettartama megnövekszik, eredeti műszaki állapota, teljesítőképessége megközelítően vagy teljesen visszaáll, az előállított termékek minősége vagy az adott eszköz használata jelentősen javul és így a felújítás pótlólagos ráfordításából a jövőben gazdasági előnyök származnak; felújítás a korszerűsítés is, ha az a korszerű technika alkalmazásával a tárgyi eszköz egyes részeinek az eredetitől eltérő megoldásával vagy kicserélésével a tárgyi eszköz üzembiztonságát, teljesítőképességét, használhatóságát vagy gazdaságosságát növeli. A tárgyi eszközt akkor kell felújítani, amikor a folyamatosan, rendszeresen elvégzett karbantartás mellett a tárgyi eszköz oly mértékben elhasználódott (szerkezeti elemei elöregedtek), amely elhasználódottság már a rendeltetésszerű használatot veszélyezteti. Nem minősül felújításnak az elmaradt és felhalmozódó karbantartás egy időben való elvégzése, függetlenül a költségek nagyságától;
Rekonstrukciónak minősül: A meglévő tárgyi eszközökön olyan egyidejűleg (egy ütemben) végzett felújítási tevékenység, amelynek során az elhasználódott tárgyi eszközök eredeti állapotát megközelítő és teljes helyreállításán túlmenően a tárgyi eszközök kapacitása, funkciója, a velük ellátható feladatok köre bővül.
A beszerzések előkészítése magában foglalja:
- a beszerzési feladatok felmérését és megtervezését,
 - az egyes beszerzések műszaki - gazdasági előkészítését és jóváhagyását.
 
A beszerzés előkészítését végző szervek
 
3.) A beszerzések előkészítését Gyomaendrőd Város Polgármesteri Hivatalának (a továbbiakban: Hivatal) szakmailag illetékes szervezeti egysége (a továbbiakban: illetékes szervezeti egység) végzi.
 
A beszerzések előkészítése
 
4.) Az illetékes szervezeti egység a tárgyévben megvalósítani tervezett beszerzési igényeket a közbeszerzési tervben összesíti, az Önkormányzat Közbeszerzési Szabályzata (a továbbiakban: Kbsz.) 2.) pontjában meghatározottak szerint.
5.) A beszerzéssel kapcsolatos döntéshozatalhoz a beszerzés szakmai megalapozása érdekében szakmai programot kell készíteni.
A szakmai program
6.) A szakmai program elkészítése az illetékes szervezeti egység feladata, mely során köteles egyeztetni a Hivatal Pénzügyi Osztályával, illetve, amennyiben a beszerzés finanszírozása részben vagy egészben magyarországi, vagy uniós pályázati forrásból történik, a Projektmenedzseri irodával. Szükség esetén a szakmai program elkészítéséhez, megbízási szerződés alapján külső szakértő közreműködése is igénybe vehető.
 
7.) A szakmai program tartalmi elemei:
- a beszerzés megnevezése, jellege,
- a beszerzés szükségességének indoka, célja,
- a beszerzés költsége (építési beruházás esetén anyagi-műszaki bontásban),
- a beszerzés költségének fedezete,
- a beszerzés ütemezése,
- valamint építési beruházás esetén a megvalósításhoz szükséges hatósági engedélyek.
 
A szakmai program jóváhagyása
 
8.) A beszerzés megvalósításának engedélyezése a szakmai program jóváhagyásával történik, mely a képviselő-testület szakmailag illetékes bizottsága(i) (a továbbiakban: bizottság) hatáskörébe tartozik.
A beszerzés megvalósítása
9.) A beszerzést a Kbt., a Kbsz., valamint a vonatkozó, hatályos magyar jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően kell végrehajtani.
 
 Záró rendelkezések
 
10.) Az Önkormányzat Kbt. hatálya alá nem tartozó beszerzéseinek előkészítését és végrehajtását a Hivatal Beszerzések Lebonyolításának Szabályzata alapján kell lefolytatni.
 
11.) Jelen szabályzat ………..lép hatályba. Rendelkezéseit a hatályba lépést követően kell alkalmazni.
 
12.) Jelen szabályzat aktualizálása a Kbsz-ben meghatározott Közbeszerzési Csoport feladata.
 
 
Gyomaendrőd, 2011. ………………….
 
 
 
…………………………………                                      …………................
        Polgármester                                                   Jegyző
 
5. melléklet
 
Az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény 4. § alapján vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett munkakörökről
 
Jegyző,
Aljegyző,
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda igazgatója,
Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola és Diákotthon igazgatója,
Kner Imre Gimnázium Szakközépiskola és Kollégium igazgatója,
Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója,
Határ Győző Városi Könyvtár vezetője,
Közművelődési, Közgyűjteményi és Turisztikai Intézmény vezetője,
Térségi Humánsegítő Szolgálat vezetője,
Térségi Szociális Gondozási Központ vezetője,
Városi Egészségügyi Intézmény vezetője,
Liget Fürdő Kft. ügyvezetője,
Gyomaszolg Ipari Park Kft. ügyvezetője,
Gyomaközszolg Kft. ügyvezetője,
Zöldpark Nonprofit Kft. ügyvezetője,
Az önkormányzat által megbízott könyvvizsgáló
 
1. Függelék
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének tagjai
 
Várfi András
polgármester
FIDESZ-KDNP
Betkó József
1. egyéni választókerületi képviselő
FIDESZ-KDNP
betöltetlen
2. egyéni választókerületi képviselő
 
Marton Dániel
3. egyéni választókerületi képviselő
FIDESZ-KDNP
Béres János
4. egyéni választókerületi képviselő
Körösök Vidékéért Egyesület
Toldi Balázs
5. egyéni választókerületi képviselő
Körösök Vidékéért Egyesület
Dr. Farkasinszky Erzsébet
6. egyéni választókerületi képviselő
Körösök Vidékéért Egyesület
Poharelec László
7. egyéni választókerületi képviselő
Körösök Vidékéért Egyesület
Lehóczkiné Timár Irén
8. egyéni választókerületi képviselő
FIDESZ-KDNP
Arnóczi István János
kompenzációs listás képviselő
JOBBIK
Iványi Lajosné
kompenzációs listás képviselő
FIDESZ-KDNP
Márjalaki József
kompenzációs listás képviselő
Körösök Vidékéért Egyesület
 
2. Függelék
 
Önként és kötelezően ellentandó feladatok jegyzéke
 
FELADATOK
 
KÖTELEZŐEN ELLÁTANDÓ FELADAT
·           a köztemető fenntartása [ 1990. Évi LXV. törvény 8. § (1). ]
·           a helyi közutak és közterületek fenntartása [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottsághoz ]
·           az óvodáról, az alapfokú nevelésről, oktatásról gondoskodás [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (1).
·           Köteles gondoskodni - az egészséges ivóvízellátásról [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). ]
·           az óvodai nevelésről ( 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). ]
·           az általános iskolai oktatásról és nevelésről [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). ]
·           az egészségügyi és a szociális alapellátásról [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). ]
·           a közvilágításról [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). ]
·           a közutak és a köztemetők fenntartásáról [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottsághoz ]
·           köteles biztosítani a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak érvényesülését.[ 1990. Évi LXV. Törvény 8. § (4). ]
·           Létrehoz egységes hivatalt. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1990. évi LXV. törvény 38. § (1). ]
·           Köteles gondoskodni működési területén: az óvodai nevelésről [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           az általános iskolai nevelésről és oktatásról [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           egészségügyi és a szociális alapellátásról, valamint feladatkörében [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           az egészséges ivóvízellátásról [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           az egészséges ivóvízellátásról [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak érvényesüléséről. [ 1990. évi LXV. törvény 63. § (1). ]
·           Ellátja a lakásgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, ennek keretében: [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § b). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottsághoz ]
·           szabályozza az önkormányzati lakáshoz jutás és az önkormányzati tulajdonú lakások cseréjének feltételeit. [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § b). ]
·           - [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § c). ]
·           Gondoskodik a hulladékártalmatlanítás önkormányzati feladatainak ellátásáról. [ 1990. évi LXV. Törvény 63/A. § e). ]
·           Gondoskodik a katasztrófa megelőzés és -elhárítás önkormányzati feladatainak ellátásáról 1990. Évi LXV. törv. 63/A. §c.)
·           Biztosítja a településtisztaságot, gondoskodik a települési kommunális szilárd és folyékony hulladék gyujtésérol, elhelyezésérol, ártalmatlanításáról és hasznosításáról, kijelöli az elhelyezéshez szükséges lerakóhely területét. [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § e). ]
·           Kijelöli a köztemetők létesítésére, bovítésére alkalmas területet, gondoskodik a tulajdonát képezo köztemetők fenntartásáról, üzemeltetésérol. [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § f). ]
·           Rendeletében szabályozza a közterület használatot és a közterület rendjét, a közterület-felügyelet szervezetét és feladatait. [ 1990. évi LXV. Törvény 63/A. § h). ]
·           Megalakítja a helyi érdekegyezteto fórumot. (K-V-MJV-FK) [ 1992. évi II. törvény 20. § (2). ]
·           Biztosítja az érdekegyezteto fórumnak a működési feltételeit az állami költségvetés terhére. [ 1992. évi II. törvény 20. § (4). ]
·           Köteles gondoskodni - az e törvény mellékletében felsorolt állatbetegségek megelozése, felderítése és felszámolása során keletkezett állati hulladék kivételével - az állati hulladék ártalmatlanná tételérol, ha a tulajdonos ismeretlen. [ 1995. évi XCI. törvény 9. § (2). ]
·           Viseli az állati hulladék ártalmatlanná tételének költségét, ha a tulajdonos ismeretlen, kivéve az állomás által járványügyi intézkedésként elrendelt ártalmatlanná tételt. [ 1995. évi XCI. törvény 42. § (2) a.)
·           Gondoskodik a település belterületén a kóbor ebek befogásával, orzésével, értékesítésével vagy ártalmatlanná tételével kapcsolatos feladatok ellátásáról. [ 1995. évi XCI. törvény 42. § (2) b), !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Gondoskodik az emberre egészségügyi szempontból veszélyes, valamint az állatállomány egészségét veszélyeztető betegség tüneteit mutató vagy betegségre gyanús ebek és macskák kártalanítás nélküli kiirtásával kapcsolatos feladatok ellátásáról. [ 1995. évi XCI. Törvény 42. § (2) b), 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 213. § (12). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezető,-hoz ]
·           Gondoskodik az ebek veszettség elleni kötelező védőoltásának megszervezéséről nyilvántartás és összeírás alapján. [ 1995. évi XCI. törvény 42. § (2) c). ]
·           c) az építésügy helyi feladatainak ellátásához szükséges anyagi és személyi feltételek biztosítása. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 6. § (1) a)-c). ]
·           Kidolgoztatja és rendeletével megállapítja a helyi építési szabályzatot és a szabályozási tervet. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 7. § (3) c), 14. § (4) c). ]
·           b) azon települések esetében, amelyek a törvény hatálybalépésekor már rendelkeznek az a) pontban említett rendezési tervvel, a településfejlesztési döntések változásakor, de legkésőbb tíz éven belül [ 1997. évi LXXVIII. törvény 10. § (2) a)-b). ]
·           A településszerkezeti tervet legalább tízévenként felül kell vizsgálnia, és szükség esetén a terv módosításáról vagy új terv elkészítéséről kell gondoskodnia. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 10. § (3) ]
·           Amennyiben az ingatlan tulajdonos a beépítési kötelezettségét nem tudja teljesíteni, úgy kérésére az ingatlant ki kell sajátítani. [ 1997. évi LXXVIII. Törvény 29. § (2). ]
·           Ha az építmény, építményrész 47. § (1) bekezdés d) pont szerinti felújítása, átalakítása a településkép előnyösebb kialakítása szempontjából vagy településrendezési okokból vált szükségessé, ezek költségei, továbbá az építmény használatának az átalakítás miatt történt korlátozásából eredo károk megtérítése - a munkálatok elvégzése folytán bekövetkezett értékemelkedés levonásával - terheli. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 55. § (3). ]
·           Ha a településkép elonyösebb kialakítása céljából vagy településrendezési okokból az építmény, építményrész lebontása vált szükségessé, a tulajdonost a kisajátítási kártalanításra vonatkozó szabályok szerint kártalanítani kell. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 55. § (4). ]
·           Ha a településkép elonyösebb kialakítása céljából vagy településrendezési okokból az építmény, építményrész lebontása vált szükségessé, a tulajdonost a kisajátítási kártalanításra vonatkozó szabályok szerint kártalanítani kell. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 55. § (4). ]
·           A területek felhasználásának, a telkek alakításának, továbbá az építésnek a feltételeit és módját a rendeletben foglaltak szerinti településrendezési tervben (településszerkezeti és szabályozási terv), illetoleg helyi építési szabályzatban kell meghatározni. [ 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. § (1). ]
·           Meg kell állapítani a helyi építési szabályzatban, szabályozási tervben az egyes építési övezetek közmuvesítettségének módját és mértékét. [ 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 8. § (1). ]
·           A helyi építési szabályzatban, a szabályozási tervben gondoskodni kell a település igazgatási területén a klimatikus viszonyok megorzése, javítása érdekében a telkek növényzettel fedett részébol, a zöldterületekbol és az erdokbol álló egységes zöldfelületi rendszer kialakításáról, valamint az épített környezet alaktani és helyi éghajlati jellegét meghatározó elemeinek a megorzésérol. [ 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 9. § ]
·           Közremuködik a területén lévo muemléki értékek felkutatására, számbavételére és értékelésére irányuló országos tudományos adatgyujto és dokumentációs munkálatokban. [ 1997. évi LIV. törvény 30. § (1) a). ]
·           Gondoskodik a tulajdonában lévo muemlékek védelmérol, fenntartásáról és méltó hasznosításáról. [ 1997. évi LIV. törvény 30. § (1) b). ]
·           Támogatja a települések múltjának és hagyományainak feltárására irányuló társadalmi tevékenységet. [ 1997. évi LIV. törvény 30. § (1) e).
·           Gondoskodik a területén lévo és muemléki védettség alatt nem álló, de a település sajátos jellegének megorzésében helyi jelentoséggel bíró építészeti és településszerkezeti értékek védelmérol, az épített környezet alakításáról és védelmérol szóló törvény rendelkezéseinek megfeleloen. [ 1997. évi LIV. törvény 30. § (2) b). ]
·           Elkészítteti a település védett területeinek szabályozási tervét. [ 1997. évi LIV. törvény 30. § (2) c). ]
·           A muemlékvédelmi bírságból befolyt bevételeit elkülönítve kezeli, és muemlékvédelmi célokra fordítja. [ 1997. évi LIV. törvény 49. § (3). ]
·           A területfejlesztési koncepció alapján elkészítteti területe külön jogszabályban meghatározott energiaellátási tanulmányát. [ 1991. évi XX. Törvény 65. § (2). ]
·           A területfejlesztési koncepció alapján elkészítteti területe külön jogszabályban meghatározott energiaellátási tanulmányát. [ 1991. évi XX. Törvény 65. § (2). ]
·           A rendezési tervben a települések területén a környezet terhelhetosége és a településrészek rendeltetése alapján övezeteket kell megállapítani. [ 1995. évi LIII. törvény 25. § (1). ]
·           a) biztosítja a környezet védelmét szolgáló jogszabályok végrehajtását, ellátja a hatáskörébe utalt hatósági feladatokat, [ 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) a)-f). ]
·           b) a Programban foglalt célokkal, feladatokkal és a település rendezési tervével összhangban illetékességi területére önálló települési környezetvédelmi programot dolgoz ki, amelyet jóváhagy, [ 1995. évi LIII. Törvény 46. § (1) a)-f). ]
·           Gondoskodik a települési környezetvédelmi programban foglalt feladatok végrehajtásáról, a végrehajtás feltételeinek biztosításáról, figyelemmel kíséri az azokban foglalt feladatok megoldását, és a programot szükség szerint - de legalább kétévente - felülvizsgálja.[ 1995. évi LIII. törvény 47. § (2). ]
·           Köteles az Információs Rendszer muködtetéséhez szükséges és náluk keletkezett adatokat az Információs Rendszer rendelkezésére bocsátani. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1995. évi LIII. törvény 50. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Ügyintézo,-hoz ]
·           Illetékességi területén található helyi jelentoségu védett természeti területek fenntartására tervet készít, melyet rendelettel fogad el. [ 1996. évi LIII. törvény 55. § (1). ]
·           Helyi zaj- és rezgésvédelmi szabályok megállapítása. (K-V-MJV-FK-F) [ 1991. évi XX. törvény 85. § (1) e) 12/1983. (V. 12.) MT rendelet 27. § ]
·           Az avar és kerti hulladék égetésére, továbbá a háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályok megállapítása. [ 1991. évi XX. Törvény 85. § (1) h). ]
·           Költségvetésében gondoskodik az elkobzott dolgok beszállításával és értékesítésével kapcsolatban felmerülo kiadásokról. [ 26/1968. (IX. 19.) PM rendelet 5. § (1). ]
·           A mozgósítási tervbe foglalt gyakorlás költségeit a polgármesteri hivatal költségvetésében saját forrásból kell biztosítani. [ 178/1993. (XII. 27.) Korm. rendelet 19. § (5). ]
·           A tuzoltás és a muszaki mentés kötelezo közszolgáltatási feladata, ha rendelkezik készenléti szolgálatot ellátó hivatásos önkormányzati vagy önkéntes tuzoltósággal. (K-V-MJV-FK-F-M)
·           [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (1). 1996. évi XXXI. törvény 2. § (2). ]
·           Feladata az oltóvíznyerési lehetoség biztosítása. (K-V-MJV-F) [ 1996. évi XXXI. Törvény 29. § (1). ]
·           Gondoskodik a körzeti egészségügyi (általános-, gyermek-, fogorvosi) és a védonoi ellátásról.
·           [ 1991. évi XX. törvény 129. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           A védono munkahelyeként az anya- és gyermekvédelem céljára tanácsadót biztosít. [ 5/1995. (II. 8.) NM rendelet 3. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           - [ 5/1995. (II. 8.) NM rendelet 7. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Biztosítja a közterületek tisztaságát és a település rágcsálómentességét. [ 1991. évi XX. törvény 129. § (3). ]
·           Szerzodést köt a szolgálat székhelye szerint illetékes MEP-vel a háziorvosi és a fogorvosi ellátás finanszírozására. [ 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 1. § (1), 16/A. § (1). ]
·           Elkülönítetten kezeli és kizárólag az ügyeleti ellátás biztosítására használja fel az ügyeleti díjat. [ 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 14. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           A tulajdonában lévo járó- és fekvobeteg-szakellátást, -gondozást nyújtó egészségügyi intézmények útján a társadalombiztosítási finanszírozás mértékéig gondoskodik [ 1991. évi XX. törvény 132. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Feladata a szociális ellátás feltételeinek biztosítása. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1993. évi III. törvény 2. § ]
·           Köteles az arra rászorulónak – tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére - átmeneti segélyt, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti. [ 1993. évi III. törvény 7. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Szociális rászorultság esetén - a szociális alapellátás keretében - a jogosult számára idoskorúak járadékát, munkanélküliek jövedelempótló támogatását, rendszeres szociális segélyt, lakásfenntartási támogatást, ápolási díjat, átmeneti segélyt állapít meg a törvényben, valamint az önkormányzat rendeletében meghatározott feltételek szerint. [ 1993. évi III. törvény 25. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A munkanélküliek jövedelempótló támogatásában részesülo, valamint az egészségügyi szolgáltatásra jogosító igazolvánnyal rendelkezo személy után a támogatást folyósító, illetoleg az igazolványt kiállító köteles havi 1800 (napi 60) forint összegu egészségügyi hozzájárulást fizetni. [ 1996. évi LXXXVIII. törvény 3. § !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A jogosult részére a tárgyhónapra járó rendszeres szociális segélyt a tárgyhó 5. napjáig kell folyósítani. [ 30/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 7/A. § !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Idoskorúak járadékában részesíti azt a 62. életévét, illetoleg a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött személyt, akinek [ 1993. évi III. törvény 32/B. § (1) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           a) havi jövedelme, valamint [ 1993. évi III. törvény 32/B. § (1) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           b) saját és vele együtt lakó házastársa, élettársa jövedelme alapján számított egy fore jutó havi jövedelme [ 1993. évi III. törvény 32/B. § (1) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-át, egyedülálló esetén 95%-át. [ 1993. évi III. törvény 32/B. § (1) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez
·           Jövedelempótló támogatásban részesíti a megélhetése alapjául szolgáló jövedelem pótlására azt a munkanélkülit, aki a 1993. évi III. törvény alapján rászorult. [ 1993. évi III. törvény 33. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Tovább kell folyósítani a jövedelempótló támogatást, ha a szüneteltetés oka megszunik és a támogatásra való jogosultság feltételei fennállnak. [ 1993. évi III. törvény 34. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Rendszeres szociális segélyt állapít meg az 1993. évi III. törvényben meghatározott személyeknek. [ 1993. évi III. törvény 37/A. § (1) a)-c). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Lakásfenntartási támogatást nyújt.
az e törvényben meghatározott feltételek szerinti jogosultnak (a továbbiakban: normatív lakásfenntartási támogatás),
az adósságkezelési szolgáltatásban részesülő személynek,
az önkormányzat rendeletében meghatározott feltételek szerinti jogosultnak (a továbbiakban: helyi lakásfenntartási támogatás)
[ 1993. évi III. törvény 38. § (1) a)-c)
·           Dönt az ápolási díjról. (K-V-MJV-FK) [ 1993. évi III. törvény 41. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Köteles az ápolási díj folyósításának idotartalmára a társadalombiztosítási járulék nyugdíjbiztosítási ágazatára jutó járulékot fizetni. [ 1993. évi III. törvény 44. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Rendeletben meghatározott átmeneti segélyt nyújt a létfenntartást veszélyezteto rendkívüli élethelyzetbe került, valamint idoszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdo személyek részére. [ 1993. évi III. törvény 45. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Biztosítja a személyes gondoskodást az 1993. évi III. törvényben, valamint a külön jogszabályban a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézményekre meghatározott feltételek szerint. [ 1993. Évi III. törvény 56. § (1), 58. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Köteles gondoskodni a gyermekek napközbeni ellátásáról. [ 1993. évi III. törvény 60. § 86. § a). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Köteles gondoskodni a szociálisan rászorulók étkeztetésérol. [ 1993. évi III. törvény 62. §, 86. § a). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Köteles gondoskodni az életvezetési problémákkal, szociális gondokkal küzdo családok, illetve személyek szociális és mentálhigiénés ellátásáról. [ 1993. évi III. törvény 64-65. §, 86. § a). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Köteles gondoskodni az alapellátás keretében nem gondozható rászorultak szakosított ellátáshoz való hozzájutásáról. [ 1993. évi III. törvény 86. § b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Köteles biztosítani amelyiknek területén [ 1993. évi III. törvény 87. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           - a) kétezernél több állandó lakos él, idosek nappali ellátását nyújtó intézményi szolgáltatás
·           [ 1993. évi III. törvény 87. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           b) tízezernél több állandó lakos él, az a) pontban foglalt ellátást, valamint az idosek átmeneti elhelyezését szolgáló intézményt, [ 1993. évi III. törvény 87. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Ingyenes ellátásban részesíti - az e törvényben foglalt kivételekkel - azt a jogosultat, aki: [ 1993. Évi III. törvény 114. § (3) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           - jövedelemmel nem rendelkezik, [ 1993. évi III. törvény 114. § (3) a)-b). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           - bentlakásos intézményben él, jövedelemmel nem rendelkezik, és akinek a térítési díj alapjául szolgáló készpénz vagy ingatlan vagyona, valamint tartásra, gondozásra köteles és képes hozzátartozója nincs. [ 1993. évi III. törvény 114. § (3) a)-b). !!ÁTRUH
·           Évente kétszer állapíthatja meg a személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások térítési díját. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1993. évi III. törvény 115. § (1). 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 3. § (1) a). ]
·           Rendeletében a jogszabályban meghatározottaktól eltéroen rendelkezhet a személyi térítési díj megfizetésének módjáról. [ 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 5. § (3). ]
·           Biztosítja a veszélyeztetett kiskorúak külön jogszabályban meghatározott pénzbeli és természetbeni ellátását, így: [ 1991. évi XX. törvény 129. § (2) f). !!ÁTRUHÁZVA Polgármester,Intézményvezeto,-hoz ]
·           - rendkívüli gyermekvédelmi segélyezést, [ 1991. évi XX. törvény 129. § (2) f). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           - általános iskolás korúak tankönyv- és tanszerellátásának támogatását, [ 1991. évi XX. törvény 129. § (2) f). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           - a gyermekintézmények étkezési térítési díjkedvezményeit. [ 1991. évi XX. törvény 129. § (2) f). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Elosegíti a kiskorú veszélyeztetettségének megelozését, illetve a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, testi, lelki egészségének, családban történo fejlodését. [ 1991. évi XX. törvény 129. § (2) b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Biztosítja a nevelési-oktatási intézményekben a család- és ifjúságvédelmi megbízottak alkalmazásához szükséges feltételeket. [ 1991. évi XX. Törvény 129. § (2) c). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Biztosítja a szülei munkavégzése, betegsége, egyéb indokolt távolléte miatt ellátatlan gyermekek napközbeni foglalkoztatását és ellátását. [1991. évi XX. törvény 129. § (2) d). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Biztosítja az intézeti elhelyezett, intézeti és állami nevelt, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi szakellátást más okból igénylo kiskorúak oktatását, gondozását, nevelését. [ 1991. évi XX. törvény 130. § a). ]
·           Évente megállapítja a tulajdonában lévo gyermek- és ifjúságvédelmi intézményekben fizetendo élelmezési térítési díjak csökkentését, illetve elengedését lehetové tevo eloirányzatot. [ 1991. évi XX. Törvény 133. § a). ]
·           Évente megállapítja a tulajdonában lévo gyermek- és ifjúsági intézményekben fizetendo élelmezési térítési díjak csökkentését, illetve elengedését lehetové tevo eloirányzatot.[ 1991. évi XX. törvény 133. § c). ]
·           Biztosítja az intézeti elhelyezett, intézeti és állami nevelt, illetoleg az állami gondozásban nem részesülo, de egészségügyi, illetoleg szociális okok miatt rászoruló 3 éven aluli gyermekek csecsemootthoni elhelyezését. [ 1991. évi XX. törvény 134. § c). ]
·           Meghatározza az intézeti elhelyezett, intézeti, illetve állami nevelt életkezdo fiatal támogatásának módját. Errol, valamint a megyében, fovárosban igénybe veheto kedvezményes lakáshoz jutás feltételeirol évenként tájékoztatja a megyei (fovárosi) gyermek- és ifjúságvédo intézetet. [ 1991. évi XX. törvény 134. § b). ]
·           Egyetértési jogot gyakorol a területi szaktanácsadás szervezése és muködése kérdésében a nevelootthonokban folyó nevelo-oktató munka szaktanácsadói (szakfelügyeloi) tevékenysége ellátása érdekében. [ 1991. Évi XX. törvény 134. § d). ]
·           Segélyt állapít meg védo- és óvóintézkedésként. (K-V-MJV-FK) [1991. évi XX. Törvény 135. § p). ]
·           A közmuvelodési, közgyujteményi és muvészeti tevékenységekkel, valamint a testneveléssel és a sporttal kapcsolatos helyi irányítási, ellenorzési feladatokat ellátja. [ 1991. évi XX. törvény 111. § (1). ]
·           Az önkormányzati közmuvelodési, közgyujteményi, muvészeti, testnevelési, valamint sportintézmények, egyéb szervezetek tekintetében fenntartással és muködtetéssel kapcsolatos feladatokat lát el. [ 1991. évi XX. törvény 111. § (2). ]
·           Köteles biztosítani a közmuvelodési tevékenység és szolgáltatások közösségi színteréül szolgáló helyet a lakosság muvelodése érdekében. [ 1991. Évi XX. törvény 107. § ]
·           Feladata a közmuvelodés feltételeinek biztosítása. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1997. évi CXL. Törvény 73. § (2). ]
·           Muködtethet közösségi színtért, közmuvelodési intézményt. [ 1997. évi CXL. törvény 75. § ]
·           Kötelezo feladata a közmuvelodési tevékenység támogatása. [ 1997. évi CXL. törvény 76. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi És Esélyegyenlőségi Bizottsághoz ]
·           A helyi társadalom muvelodési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével, e törvény és a helyi lehetoségek, sajátosságok alapján rendeletben határozza meg, hogy az 1997. évi CXL. Törvény 76. §-ban felsoroltakból mit, milyen konkrét formában, módon és mértékben lát el. [ 1997. évi CXL. törvény 77. § ]
·           A közmuvelodési tevékenységek folyamatos megvalósíthatósága érdekében közösségi színteret, illetve közmuvelodési intézményt biztosít. [ 1997. évi CXL. törvény 78. § (1)-(2). ]
·           Biztosítja, hogy a településen a lakosság önszervezodo közösségei megfelelo rendszerességgel és idotartamban vehessék igénybe a színtér vagy intézmény szolgáltatásait, és az igénybevétel idejére a minimális működési feltételek rendelkezésre álljanak. [ 1997. Évi CXL. törvény 78. § (3). ]
·           Ha közmuvelodési megállapodás alapján biztosítja a közösségi színtér, illetve a közmuvelodési intézmény muködését, akkor évente 2 hónapon túli szüneteltetés esetén új közmuvelodési megállapodással biztosítja a településen a közmuvelodési szolgáltatásokat. [ 1997. évi CXL. törvény 78. § (4). ]
·           - biztosítja a feladatok ellátásához és a közösségi színtér, illetve a közmuvelodési intézmény fenntartásához szükséges, e törvény szerinti szervezeti, személyi, szakképzettségi és tárgyi feltételeket, [ 1997. Évi CXL. Törvény 78. § (5). ]
·           Az önkormányzati rendeletben meghatározott közmuvelodési feladatok megvalósítására az e törvény követelményeinek megfelelo jogi személlyel, magánszeméllyel közmuvelodési megállapodást köthet. [ 1997. évi CXL. törvény 79. § (1). ]
·           A felnott lakosságnak, az ifjúságnak és a nemzetiségeknek általános nyilvános könyvtári szolgáltatást köteles biztosítani. [ 1991. évi XX. Törvény 108. § (1). ]
·           A természet és a társadalom - így az önkormányzat területén élo nemzeti és etnikai kisebbségek - muzeális emlékeinek gyujtését, orzését, tudományos feldolgozását és bemutatását köteles biztosítani. [ 1991. évi XX. Törvény 108. § (2) a). ]
·           Feladata a nyilvános könyvtári ellátás rendszerének muködtetése. [ 1997. évi CXL. Törvény 53. § (2). ]
·           A települési és a megyei könyvtári ellátás biztosítása kötelezo feladata, melyet a törvényben meghatározott formákban teljesíthet. [ 1997. évi CXL. Törvény 64. § (1). ]
·           - biztosítja a feladatok ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket, [ 1997. évi CXL. Törvény 68. § ]
·           - jóváhagyja a könyvtár fejlesztésére vonatkozó terv(ek)et, [ 1997. évi CXL. törvény 68. § ]
·           Minden év február 20-áig értesíti a területileg illetékes megyei, fovárosi könyvtárat a könyvtár által a tárgyévet megelozo esztendoben állománygyarapításra fordított összegrol. [ 15/1998. (III. 31.) MKM rendelet 5. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Minden év március 20-áig nyújthatja be pályázati igényét az érdekeltségnövelo támogatásra a Magyar Muvelodési Intézetnek.
·           [ 15/1998. (III. 31.) MKM rendelet 6. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,Pénzügyi és Gazd. Biz.,-hoz ]
·           Fenntartja és muködteti a tulajdonát képezo sportlétesítményeket. [ 1996. évi LXIV. Törvény 3. § (1) c). ]
·           A közúti közlekedéssel összefüggo önkormányzati feladatok ellátásáról gondoskodik. [ 1988. évi I. törvény 8. § (1), 9. § (2). ]
·           Kezeli a helyi közutakat, ha azt nem adta koncesszióba, ill. nem kötött rá üzemeltetési, karbantartási szerzodést. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1992. évi XXXIX. törvény 11. § 1988. évi I. törvény 33. § (1) c). ]
·           Gondoskodik a közút tisztántartásáról, a hó eltakarításáról, továbbá az út síkossága elleni védekezésrol. [ 1988. évi I. törvény 34. § (5). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Az általa kezelt közutak tekintetében gondoskodik arról, hogy a közút a biztonságos közlekedésre alkalmas, közvetlen környezete esztétikus és kulturált legyen. [ 1988. évi I. törvény 34. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Útellenori szolgálatot muködtet. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1988. évi I. törvény 45. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Menetrend alapján autóbusszal és trolibusszal végzett közúti közforgalmú személyszállítás ellátására - többségi részesedésével - gazdasági társaságot alapíthat, önkormányzati intézményt hozhat létre, ill. koncessziós pályázatot írhat ki a helyi tömegközlekedésre a törvényben meghatározott tartalommal. [ 1988. évi I. törvény 9/A. § (1), (5), (7)-(8). ]
·           Ellátja a helyi vízgazdálkodási feladatokkal kapcsolatos hatósági feladatokat. [ 1995. Évi LVII. Törvény 4. § (1) b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Muködteti a helyi víziközmuveket. (K-V-MJV-F-M) [ 1995. évi LVII. törvény 4. § (1) d). ]
·           Feladata a település ivóvízellátása, a szennyvíz elvezetése, az összegyujtött szennyvizek tisztítása, a csapadékvíz elvezetése. [ 1995. évi LVII. Törvény 4. § (1) e). ]
·           - Az önkormányzati törzsvagyonában lévo közcélú vízilétesítmények muködtetését végzo gazdálkodó szervezeteknek a létesítmények közmuvagyonát szerzodéssel használatba adja. [ 1995. évi LVII. Törvény 10. § (1). ]
·           Megfizeti a díjat a szolgáltatónak a törzshálózatról történo közterületi vízvétel esetében.[ 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 14. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A jogosult gyermeknek rendkívüli gyermekvédelmi támogatást folyósít. (K-V-MJV-FK) [ 1997. évi XXXI. Törvény 18. § (1), 94. § (2). 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 65-68. § !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A gyermeket a rendeletében meghatározott mértéku rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíti (a továbbiakban: rendkívüli támogatás), ha a gyermeket gondozó család idoszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartást veszélyezteto rendkívüli élethelyzetbe került. [ 1997. évi XXXI. törvény 21. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Az 1997. évi XXXI. törvény 39. §-ában meghatározott gyermekjóléti szolgáltatás szervezését, irányítását és összehangolását gyermekjóléti szolgálat muködtetésével vagy családsegíto szolgálat keretében, illetve a külön jogszabályban meghatározott képesítési eloírásoknak megfelelo személy foglalkoztatásával biztosítja (a továbbiakban együtt: gyermekjóléti szolgálat)[ 1997. évi XXXI. törvény 40. § (1), 94. § (2). ]
·           A településen élo gyermekek veszélyeztetettségének megelozését a gyermekjóléti szolgáltatás útján szervezi. [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 14. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Gondoskodik arról, hogy az önálló családgondozó számára szakintézmény – különösen önálló gyermekjóléti szolgálat vagy gyermekjóléti szolgálatként is muködo családsegíto szolgálat - biztosítsa [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 32. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz
·           a) szükség szerinti szakmai és módszertani konzultációt, [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 32. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           b) a rendszeres esetmegbeszélést több szakember közremuködésével, [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 32. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
 ·          c) a rendszeres szakmai továbbképzést, [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 32. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
 ·          d) a családgondozó szakszeru helyettesítését. [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 32. § (3). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
 ·          Biztosítja a gyermekek napközbeni ellátását, a gyermekek átmeneti gondozását, szervezi és közvetíti a máshol igénybe veheto ellátásokhoz való hozzájutást. [1997. évi XXXI. törvény 94. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Helyettes szüloi hálózatot muködtet. (K-V-MJV-FK) [ 1997. évi XXXI. törvény 94. § (1). 150/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 30. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Helyettes szüloi hálózatot muködtet. (K-V-MJV-FK) [ 1997. évi XXXI. törvény 94. § (1). 150/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 30. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Az eseti gondnok (ügygondnok) munkadíját megfizeti a jogszabályban meghatározott esetekben. [ 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 141. § (4). ]
·           Feladata a gyermekek védelme helyi ellátó rendszerének kiépítése és muködtetése, a területén lakó gyermekek ellátásának megszervezése. [ 1997. évi XXXI. törvény 94. § (1). ]
·           Gondoskodik - a helyi népesedési szempontok figyelembevételével a helyi viszonyoknak és az eloírásoknak megfelelo - köztemető létesítésérol, fenntartásáról. [ 10/1970. (IV. 17.) ÉVM-EüM együttes rendelet 1. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Ellátja a temeto fenntartásával kapcsolatos e jogszabályban meghatározott feladatokat. (K-V-MJV-F) [ 10/1970. (IV. 17.) ÉVM-EüM együttes rendelet 23. § (1), 24. § (1), 25. § (1), (4), 28. § (1), 29. § (1)-(4), (6)-(7), 32. § (1), (4), 33. § (1). ]
·           A kéményseproipari tevékenység ellátásának biztosításáról az e célból alapított szervezet vagy törvényben meghatározott más módon gondoskodik. (F-M-MJV) [ 1991. évi XX. törvény 19. § 19/1970. (IX. 5.) ÉVM rendelet 1. § (1). ]
·           Feladata a települési folyékony hulladék leereszto helyének kijelölése. (K-V-MJV-F) [ 4/1984. (II. 1.) ÉVM rendelet 6. § 1991. évi XX. törvény 20. § ]
·           Gondoskodik közcélú ártalmatlanító telep létesítésérol az érintett szakhatóságok bevonásával. (K-V-MJV-F) [ 1991. évi XX. törvény 20. § 4/1984. (II. 1.) ÉVM rendelet 5. § ]
·           A közterület tisztántartásával és a lomtalanítási akciókkal kapcsolatos feladatok ellátásáról gondoskodik, külön jogszabály rendelkezéseinek megfeleloen. (K-V-MJV-F) [ 1991. évi XX. törvény 21. § 1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet 5. § ]
·           Gondoskodni köteles a belterületen levo váróhelyiségek, várakozóhelyek, járdaszigetek és a járdától füvesített területtel vagy egyéb módon elkülönített megállóhelyek rendszeres tisztántartásáról, továbbá az ott keletkezett hulladék eltávolításáról. [ 1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet 7. § (1) b). !!ÁTRUHÁZVA GYOMASZOLG KFT Szer.alapj,-hoz ]
·           Gondoskodik a közhasználatú zöldterületek fenntartásáról és használatáról. (K-V-MJV-FK-F)
·           [ 1990. LXV. tv. 8. § (1). 2/1976. (I. 16.) ÉVM rendelet 2. § (1). !!ÁTRUHÁZVA GYOMASZOLG KFT Szer.alapj,-hoz ]
·           A közhasználatú zöldterületek fenntartásáról a települési önkormányzat gondoskodik. [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (1). !!ÁTRUHÁZVA GYOMASZOLG KFT Szer.alapj,-hoz ]
·           Gondoskodik a házasságkötésre, illetoleg a családi események társadalmi ünneplésére alkalmas helyiségrol. [ 2/1982. (VIII. 14.) MTTH rendelkezés 9. § (2). ]
·           A kisajátított épületben lévo lakás és nem lakás céljára szolgáló helyiség használója részére köteles megfelelo cserelakást (cserehelyiséget) biztosítani, kivéve a 33/1976. (IX. 5.) MT rendelet 15/B. §-ban foglalt esetekben. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 95. § (8)-(9). 33/1976. (IX. 5.) MT rendelet 15. § (4), 15/A. § ]
·           Köteles gondoskodni az óvodai nevelésről, a tankötelezettség teljesítéséhez szükséges általános iskolai oktatásról, továbbá a nemzeti és etnikai kisebbség által lakott településen a nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozók óvodai nevelésérol és a tankötelezettség teljesítéséhez szükséges általános iskolai nevelésérol és oktatásáról, valamint a többi gyermekkel, tanulóval együtt nevelheto, oktatható testi, érzékszervi, enyhe értelmi, beszéd- és más fogyatékos gyermekek, tanulók ellátásáról is. [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (1)-(2). ]
·           Köteles gondoskodni [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (1)-(2). ]
·           a) az enyhe értelmi fogyatékos tanulók általános iskolai oktatásáról; [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           b) az alapfokú muvészetoktatásról; [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (4). ]
·           c) az általános iskolai felnottoktatásról; [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (4). ]
·           d) a nevelési tanácsadásról, logopédiai szolgáltatásról és gyógytestnevelésrol. [ 1993. Évi LXXIX. törvény 86. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Köteles gondoskodni [ 1993. évi LXXIX. törvény 86. § (4). ]
·           Köteles gondoskodni az önkormányzati pedagógiai-szakmai szolgáltatás ellátásáról az óvodai nevelés és az általános iskolai nevelés és oktatás tekintetében. [ 1993. évi LXXIX. törvény 87. § (2). ]
·           Feladataikat intézmény létesítésével, fenntartásával, társulásban való részvétellel vagy más önkormányzattal, illetve fenntartóval kötött megállapodás útján láthatják el. [ 1993. évi LXXIX. törvény 88. § (4). ]
·           A Muvelodési és Közoktatási Minisztérium felkérésére a nevelési-oktatási intézményében szakmai ellenorzést, pedagógiai-szakmai mérést, átvilágítást, elemzést végeztet, és ennek eredményérol tájékoztatja.[1993. évi LXXIX. törvény 93. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Meghatározza a közoktatási intézmény költségvetését, továbbá a kérheto költségtérítés és tandíj megállapításának szabályait, a szociális alapon adható kedvezmények feltételeit. [ 1993. évi LXXIX. Törvény 102. § (2) b). ]
·           A nevelési-oktatási intézmény költségvetésében gondoskodik az iskolaszék, a szüloi szervezet (közösség), továbbá az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat működési feltételeirol. [1993. évi LXXIX. Törvény 102. § (8). ]
·           Megállapítja az önkormányzati tulajdonú víziközmubol szolgáltatott ivóvíz díját. [1990. évi LXXXVII. törvény melléklet. ]
·           Megállapítja az önkormányzati tulajdonú víziközmu által biztosított szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás és -kezelés díját. [ 1990. évi LXXXVII. Törvény melléklet. ]
·           Dönt a címzett, illetve céltámogatások igénylésérol. (K-V-MJV-FK-F-M) [1990. évi LXV. törvény 85. § (2). 1991. évi XX. törvény 138. § (1) h). ]
·           Dönt az általános és céltartalékok felhasználásáról. (K-V-MJV-FK-F-M) [1991. évi XX. törvény 138. § (1) c). ]
·           Köteles a megszunt közalapítvány vagyonát a közalapítvány céljához hasonló célra fordítani és errol a nyilvánosságot megfeleloen tájékoztatni. [ 1959. évi IV. törvény 74/G. § (9). ]
·           Költségvetésébol finanszírozza és ellátja az 1990. évi LXV. törvényben és más törvényben meghatározott feladatait. [ 1992. évi XXXVIII. törvény 62. § (1). ]
·           Megalkotja a helyi önkormányzat költségvetésérol szóló rendeletet, illetve az ahhoz kapcsolódó egyéb rendeleteket. (K-V-MJV-FK-F-M) [1990. évi LXV. törvény 91. § (1). 1991. évi XX. törvény 138. § (1) b). ]
·           Költségvetési rendeletében meghatározza: [1990. évi LXV. törvény 91. § (1). 1991. Évi XX. törvény 138. § (1) b). ]
·           - a működési és felhalmozási célú bevételeket és kiadásokat, ezen belül költségvetési szervenként a személyi jellegu kiadásokat, a munkaadókat terhelo járulékokat, a dologi jellegu kiadásokat, az ellátottak pénzbeli juttatásait, a speciális célú támogatás
·           - a tervezett (létrejött) bevételi többlet felhasználását, [1992. évi XXXVIII. törvény 69. § (4) 75. § ]
·           - a tervezett (létrejött) hiány fedezésének módját, [1992. évi XXXVIII. törvény 69. § (4) 75. §
·           - a hitelmuveletekkel kapcsolatos [ 1992. évi XXXVIII. törvény 69. § (4) 75. § ]
·           Költségvetési rendeletében együttesen hagyja jóvá az önkormányzati hivatal, valamint a felügyelete alá tartozó egyéb költségvetési szervek költségvetését, valamint változatlan formában beépíti a helyi kisebbségi önkormányzat költségvetési határozatát. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 18. § (8). ]
·           Az általa jóváhagyott eloirányzatok és költségvetési létszámkeretek közötti átcsoportosítást az 1992. évi XXXVIII. törvény 74. § (2) bekezdésben foglaltak szerint engedélyezheti. [ 1992. évi XXXVIII. Törvény 74. § (1). ]
·           A költségvetési év végét követoen a költségvetési törvény eloírásai szerint a tényleges mutatók alapján elszámol a normatív költségvetési hozzájárulásokkal, a címzett és céltámogatásokkal, illetve az államháztartás más alrendszerétol kapott egyéb támogatásokkal. A jogtalanul igénybe vett összeget törvényben meghatározott módon teljes egészében vissza kell fizetni. [ 1992. évi XXXVIII. törvény 64. § (1). ]
·           A költségvetési törvényben meghatározott mértéku kamatot fizet a jogtalanul igénybe vett teljes összeg után a központi költségvetés részére, ha az általa igénybe vett normatív állami hozzájárulás és egyéb állami támogatások legalább 5%-kal meghaladják az ot ténylegesen megilleto összeget, valamint, ha a címzett és a céltámogatást és az egyéb támogatásokat nem a törvényben megjelölt feladatra használja. A jogtalanul igénybe vett összeg visszafizetését és a kamatokat kormányrendeletben szabályozott módon, jogcímenként kell nyilvántartani. [ 1992. évi XXXVIII. törvény 64. § (2). 1996. évi CXXIV. Törvény 22. § (1) (3)-(5). ]
·           Köteles könyvvizsgálót megbízni, egyszerusített tartalmú éves pénzforgalmi jelentését, könyvviteli mérlegét, továbbá pénzmaradvány- és eredménykimutatását a Belügyi Közlönyben és a Cégközlönyben közzétenni. [ 1990. évi LXV. törvény 92/A. § (1). ]
·           Köteles az 1990. évi LXV. Törvény 92/A. § (1) bekezdésében foglaltakat a hitelfelvétel évétol a hiteltörlesztés utolsó évéig bezárólag évente könyvvizsgálóval felülvizsgáltatni és közzétenni, ha az elozo évben a teljesített kiadásainak összege meghaladta a 100 millió forintot és hitelállománnyal rendelkezik vagy hitelt vesz fel. [ 1990. évi LXV. törvény 92/A. § (2). ]
·           Megállapítja az általa alapított és fenntartott költségvetési szerveknek éves költségvetését, valamint dönt mindazoknak a lakossági és közösségi szolgáltatásoknak a támogatásáról, amelyeket nem költségvetési szervei útján végeztet. [ 158/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 16. § (4). ]
·           Szabadon választja meg számlavezeto pénzintézetét. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1). ]
·           Költségvetési elszámolási számlát egy pénzintézetnél nyithat, és csak egy elszámolási számlával rendelkezhet. Költségvetési gazdálkodásával és a pénzellátással kapcsolatos minden pénzforgalmát e számlán köteles lebonyolítani. [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A támogatásokkal kapcsolatos pénzforgalmát a költségvetési elszámolási számlához kapcsolódó alszámlán köteles elkülöníteni. [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (8). ]
·           Gondoskodik gazdálkodásának belso ellenorzésérol jogszabályban meghatározott képesítésu ellenor útján. [ 1990. évi LXV. törvény 92. § (2). ]
·           Ha a költségvetési szerv vállalkozási tevékenysége veszteségessé válik, köteles a veszteség okait felülvizsgálni és annak alapján intézkedni azok megszüntetésére. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § (3). ]
·           Költségvetési szervének törzskönyvi nyilvántartásba vételét a TÁKISZ-tól, ill. a FÁKISZ-tól kell kérnie. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 44. § (1) b). ]
·           Önkormányzati biztost rendel ki a felügyelete alá tartozó költségvetési szervhez. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1992. évi XXXVIII. törvény 98. § (6). 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 44/D. § (1). ]
·           Rendeletben szabályozza az elismert tartozásállomány mértékét és meghatározott idejét az e rendeletben foglalt keretek között., valamint intézkedhet az önkormányzati biztos kirendelésével összefüggo valamennyi kiadás viselésérol. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 44/D. § (1)-(2). ]
·           A vállalkozási tevékenységbol származó eredményének 18 %-át köteles az 1998. évi eredményelszámolás során a központi költségvetésbe befizetni. [ 1997. évi CXLVI. törvény 27. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet a helyi kisebbségi önkormányzatok általános támogatására. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 8. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet a gyermeknevelési támogatásra. (K-V-MJV-FK) [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 9. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet egyes jövedelempótló támogatások kiegészítésére. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 10. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet gyermek és ifjúsági feladatokra. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1997. Évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 11. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Kötelesek a közbeszerzésekrol szóló törvény szabályai szerint eljárni, ha az árubeszerzéseik, valamint építési beruházásaik és a szolgáltatások megrendelése során azok értéke a külön meghatározott értéket eléri vagy meghaladja. [ 1995. évi XL. törvény 2. § (1). ]
·           Rendeletben szabályozzák az általuk alapított helyi önkormányzati költségvetési szervek vonatkozásában a közbeszerzési eljárás kiírásával és elbírálásával kapcsolatos tevékenység részletes szabályait, az abban eljáró személyekre vonatkozó rendelkezéseket. [ 1995. évi XL. törvény 96. § (2). ]
·           Évenként tájékoztatja a település lakosságát a beszedett adók összegérol a költségvetési beszámoló részeként. (K-V-MJV-FK-F) [ 1990. évi C. törvény 8. § (2). 1991. évi XX. törvény 138. § (3) h). ]
·           Megállapítja - az 1991. évi LXXXII. törvény keretei között - a belföldi gépjármuadó tétel[ 1991. évi XX. törvény 138. § (2) h). ]
·           Köteles gondoskodni: [ 1993. Évi LXXVIII. törvény 9. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           a) az épület karbantartásáról; b) az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról; [ 1993. évi LXXVIII. törvény 10. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           c) a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, továbbá e helyiségek berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetésérol. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 10. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           Az átmenetileg kiköltöztetett bérlo részére ugyanazon a településen - fovárosban a fováros területén - köteles másik lakást felajánlani, s a költözés, illetve az ingóságok elhelyezésének költségeit viselni. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 18. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           A jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén ideiglenes elhelyezést biztosít a lakás nélkül maradt bérlonek. [ 1993. évi LXXVIII. Törvény 23. § (4). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           Rendeletében megállapítja az önkormányzati lakások lakbérét és az önkormányzati lakbértámogatást. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 34. § (1). ]
·           Az állam tulajdonából a tulajdonába került lakóépületeinek elidegenítésébol származó és az állami tulajdon elidegenítésébol az önkormányzatot megilleto, 1994. március 31. után befolyó, az 1993. évi LXXVIII. törvény 62. § (5) bekezdése szerint csökkentett, teljes bevételét a számláját vezeto pénzintézetnél elkülönített számlán köteles elhelyezni. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 62. § (1)-(2). ]
·           A 62. § (1)-(2) bekezdésben említett bevételét csak a tulajdonában lévo lakóépületeinek (lakóépületrészeinek) felújítására és azzal együtt végzett korszerusítésére, továbbá új lakás építésére, valamint az állampolgár tulajdonában álló lakásra - ideértve az államosított lakást is - 1953. április 1. napja elott bármilyen jogcímen, illetoleg azt követoen a lakásügyi hatóság kiutaló határozata alapján létrejött lakásbérlet felszámolására használhatja fel. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 62. § (3). ]
·           Az önkormányzat részére a tulajdonostársak által megfizetett, illetoleg az 1993. évi LXXVIII. törvény 85/D. § (3) bekezdésben foglaltak szerint beszedett értékkülönbözet teljes összegét köteles a 62. § (1) bekezdésében meghatározott elkülönített számlán elhelyezni. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 85/E. § (3). ]
·           Az illetményalapot évente rendeletben köteles - helyi éredekegyeztetés keretében kialakított állásfoglalás, valamint az államigazgatásban érvényes illetményalap figyelembevételével - megállapítani úgy, hogy az legfeljebb 10% ponttal lehet alacsonyabb az államigazgatásban érvényes, központilag megállapított illetményalap mértékénél, azonban nem lehet kisebb a képviselo-testület által megállapított elozo évi illetményalapnál. [ 1992. Évi XXIII. törvény 42. § (3). ]
·           Megállapítja az aljegyzo illetményét, úgy, hogy az nem érheti el a jegyzo illetményét, de nem lehet alacsonyabb a már megállapított illetményénél. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1992. évi XXIII. törvény 45. § (7). ]
·           Dönt a polgármester illetményérol, illetve a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíjáról. [ 1994. évi LXIV. törvény 3. § (1), 4. § (1) ]
·           A kisebbségi önkormányzat feladat- és hatásköre ellátásához szükséges - az illetékességi területén a helyi önkormányzat tulajdonában lévo - vagyont a helyi kisebbségi önkormányzat használatába kell átadni. [ 1993. évi LXXVII. törvény 59. § (1). ]
·           Kisebbségi helyi önkormányzat megszunése esetén annak összes ingó és ingatlan vagyona a települési önkormányzat tulajdonába megy át, amely azonban kisebbségi önkormányzat újbóli létrejötte esetén ez utóbbinak az átvettel azonos értéku vagyont köteles tulajdonába adni. [ 1993. évi LXXVII. törvény 60. § (5). ]
·           A helyi kisebbségi önkormányzat muködéséhez szükséges ingatlant, továbbá azt az ingatlant, amelynek átadását a helyi önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzat egyetértoen hasznosnak ítéli, a helyi kisebbségi önkormányzat használatába kell adni. [ 20/1995. (III. 3.) Korm. rendelet 17. § (1). ]
·           Biztosítja a földkiadó illetve földrendezo bizottság működési feltételeit, az állami költségvetés terhére. (K-V-MJV-FK) [ 1993. évi II. törvény 4. § (2), 13. § (7). 79/1994. (V. 19.) Korm. rendelet 1. § (2), 4. § a)-b).
·           a) a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényben meghatározott foglalkoztatási feladatainak ellátása során, részt vesz a munkanélküliek jövedelempótló támogatásában részesülok részére közhasznú foglalkoztatás szervezésében, [ 1991. évi IV. törvény 8. § (4) a)-d). ]
·           A Munkaügyi Központtal kötött meghatározott megállapodásban vállalja, hogy az e címen kapott támogatást elkülönítetten kezeli, és félévenként tájékoztatja a munkaügyi központot annak felhasználásáról. [ 1991. évi IV. törvény 51/A. § (5). ]
ÖNKÉNT VÁLLALT FELADATOK
·           Támogatja feladatai körében a lakosság önszervezodo közösségeinek a tevékenységét, együttmuködik e közösségekkel. Meghatározza a szervezeti és működési szabályzatában, mely önszervezodo közösségek képviseloit illeti meg tevékenységi körében tanácskozási jog a testület és bizottsága ülésein. [ 1990. évi LXV. törvény 8. § (5). !!ÁTRUHÁZVA Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi És Esélyegyenlőségi Bizottsághoz ]
·           Hivatali kirendeltségeket hoz létre a településrészi önkormányzati testület munkájának segítésére. [ 1990. évi LXV. törvény 29. § ]
·           Létrehozhatnak megállapodással hatósági igazgatási társulást. [ 1990. évi LXV. törvény 42. § (1). ]
·           Megállapodhatnak két vagy több községet, illetőleg várost és községet ellátó egy vagy több intézmény közös alapításában, fenntartásában és fejlesztésében. [ 1990. évi LXV. törvény 43. § (1). ]
·           Önkéntes és szabad elhatározásukból, egyenjogúságuk tiszteletben tartásával, a kölcsönös elonyök és az arányos teherviselés alapján írásbeli megállapodással hozhatnak létre társulást. [ 1997. évi CXXXV. törvény 2. § ]
·           Megállapodhatnak jogi személyiséggel rendelkezo társulás létrehozásában, ha a feladat, szolgáltatás közös ellátása, intézmény vagy más szervezet közös alapítása, fenntartása szükségessé teszi, hogy a társulás önállóan vállaljon kötelezettségeket és rendelkezzen vagyoni jogokkal. [ 1997. évi CXXXV. törvény 16. § ]
·           - meghatározza a lakásépítés támogatásának rendszerét [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § b). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           Kijelöli a vásárcsarnokok és piacok létesítésére megfelelo területeket, rendeletében szabályozza és ellátja a tulajdonában lévo (résztulajdonában lévo) piacok és vásárcsarnokok fenntartásával, fejlesztésével és muködtetésével kapcsolatos feladatokat. [ 1990. évi LXV. törvény 63/A. § j). ]
·           Tiszteletdíjat és természetbeni juttatást állapíthat meg rendeletében a képviselo, a bizottság elnöke, tagja és tanácsnoka részére. [ 1994. évi LXIV. törvény 14. § (1), 17. § (1). ]
·           A település belterületén - a külön jogszabályban meghatározott - növényvédelmi feladatok ellátásáról és ellenorzésérol gondoskodik. [ 1991. évi XX. törvény 40. § d). ]
·           Az általa létesített mezei orszolgálat megalakulási, fenntartási és működési költségeinek felére állami hozzájárulást igényelhet. Több egymással határos települési önkormányzat közösen is igényelhet hozzájárulást. [ 30/1998. (IV. 30.) FM-PM együttes rendelet 1. § ]
·           Gondoskodhat a területén lévo noivarú állatok termékenyítéséhez szükséges apaállatigény felmérésérol, beszerzésérol, tartásának megszervezésérol, vagy a noivarú egyedek minosített apaállattal, illetve szaporítóanyaggal történo termékenyítésének feltételeirol. Apaállat beszerzéséhez - a jogszabályban meghatározott módon és feltételekkel - állami támogatás igényelheto. [ 1993. évi CXIV. törvény 10. § (4)-(5). ]
·           Ha a helyi közutat, illetoleg közmuvet a települési önkormányzat létesíti, annak költségét részben vagy egészben az érintett ingatlanok tulajdonosaira háríthatja. A hozzájárulás mértékét és arányát az érintett ingatlanok tekintetében rendelettel szabályozza. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 28. § (2). ]
·           Az ingatlant kisajátíthatja, ha a tulajdonos nem teljesíti a beépítési kötelezettséget. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 29. § (2). ]
·           A helyi építési szabályzatban a településkép javítása érdekében az azt rontó állapotú építmények meghatározott idon belüli helyrehozatali kötelezettségét írhatja elo. E kötelezettség teljesítéséhez anyagi támogatást nyújthat. [ 1997. évi LXXVIII. törvény 29. § (3). ]
·           - A helyi építési szabályzatban a közérdeku környezetalakítás céljából az ingatlan növényzettel történo meghatározott módon és idon belüli beültetési kötelezettségét (gyepesítés, fásítás, növényzetpótlás stb.) írhatja elo. Ha e kötelezettség teljesítése a
·           - Létrehozhatnak megállapodással a települések összehangolt fejlesztése, közös területfejlesztési programok kialakítása, a fejlesztések megvalósítását szolgáló közös pénzalap létrehozása érdekében önálló jogi személyiséggel rendelkezo területfejlesztési t
·           Gondoskodik a megyei területfejlesztési tanács muködéséhez szükséges pénzügyi fedezetrol a tagsággal rendelkezo szervekkel együtt. [ 1996. évi XXI. Törvény 12. § (2). ]
·           Pályázhatnak az "Ipari Park" cím elnyerésére. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 2. § (1)-(2). ]
·           Önkéntesen és a kamarával történo megállapodás alapján részt vállalhatnak a békélteto testület muködtetésének feladataiból. [ 1997. évi CLV. törvény 18. § (5). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Segíthetik a fogyasztók önszervezodéseit, támogathatják a fogyasztóvédelmi társadalmi szervezetek helyi érdekérvényesíto tevékenységét. [ 1997. Évi CLV. törvény 44. § (1) a). ]
·           Önkéntesen, a kamarával történo megállapodás alapján részt vállalhatnak a békélteto testület muködtetésének feladataiból. [ 1997. évi CLV. törvény 44. § (1) b). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A lakosság igényeitol függoen fogyasztóvédelmi tanácsadó irodát muködtethetnek. [ 1997. évi CLV. törvény 44. § (1) c). ]
·           Elomozdítják és támogatják a fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetek az 1997. évi CLV. törvény 45. §-ában rögzített tevékenységét. [ 1997. évi CLV. törvény 45. § (1).
·           Megállapítja a helypénzt, valamint a piaci árusító helyiségek (pavilon stb.) rendelkezésre bocsátása esetén fizetendo bérleti díjat. [ 35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 6. § (3). ]
·           Köteles a vásár és a piac rendjét folyamatosan ellenorizni. [ 35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 7. § (2). ]
·           Az önkormányzati környezetvédelmi alappal való rendelkezés és gazdálkodás. [ 1991. évi XX. törvény 85. § (1) i). ]
·           Környezetvédelmi feladatai megoldásának elosegítése érdekében rendelettel önkormányzati környezetvédelmi alapot hozhat létre. [ 1995. évi LIII. törvény 58. § (1). ]
·           A környezetvédelmi alap felhasználásáról évente a költségvetési rendelet és a zárszámadás elfogadásával egyidejuleg kell rendelkeznie. [ 1995. évi LIII. Törvény 58. § (5). ]
·           Helyi jelentoségu természeti területet és más - e törvény 22. §-a alapján - védelemre érdemes földterületet rendeletben védetté nyilvánít. (K-V-MJV-F) [ 1996. Évi LIII. törvény 24. § (1) b). 1991. évi XX. törvény 85. § (1) a). ]
·           Helyi jelentoségu védett természeti területek fenntartása érdekében megállapodást köthetnek vagy társulást hozhatnak létre. [ 1996. évi LIII. törvény 61. § (3). ]
·           Törvényben meghatározott esetben természetvédelmi feladatokat is ellátnak. [ 1996. évi LIII. törvény 62. § (1). ]
·           A természet védelmének helyi-területi feladatainak ellátására az önkormányzat környezetvédelmi alapjában természetvédelmi célokat szolgáló részt hozhat létre. [ 1996. évi LIII. törvény 62. § (3). ]
·           Önkormányzati természetvédelmi orszolgálatot muködtethet. [ 1996. évi LIII. törvény 63. § (1). ]
·           Közérdekbol erdotelepítést valamint fásítást rendelhet el és viseli ennek költségeit. [ 1996. évi LIV. törvény 40. § (2), (4). ]
·           A területeket zajvédelmi szempontból fokozottan védetté nyilvánítja. [ 1991. évi XX. törvény 85. § (1) c). ]
·           Önkéntes tuzoltóság alapításában részt vehet. (K-V-MJV-F) [ 1996. évi XXXI. törvény 28. § (1) e), (2) b). ]
·           A belügyminiszter elozetes engedélyével hivatásos önkormányzati tuzoltóságot hozhat létre. [ 1996. évi XXXI. törvény 28. § (2) a). ]
·           Gondoskodik az önkéntes tuzoltóság fenntartásáról, muködtetésérol és fejlesztésérol. [ 1996. évi XXXI. törvény 28. § (2) c). ]
·           Megállapítja az önkéntes tuzoltóság fenntartásához, illetoleg a költségvetéséhez való hozzájárulás mértékét. [ 1996. évi XXXI. törvény 28. § (2) d). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           Hozzájárulhat más tuzoltóság létesítéséhez. (K-V-MJV) [ 1996. évi XXXI. törvény 28. § (2) e). ]
·           Elrendelheti az önkéntes tuzoltóság rendkívüli készenléti szolgálatát. (K-V-MJV) [ 119/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § (2) g). ]
·           A megyei (fovárosi) közigazgatási hivatal vezetojének kezdeményezésére kijelölhet a területén lévo bölcsodék közül továbbképzési és meghatározott módszertani feladatok ellátására egy arra alkalmas bölcsodét. [ 1991. évi XX. törvény 135. § n). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Dönt a gyógyiszap és gyógyforrástermék kitermelésérol, kezelésérol, az elismert ásvány, illetoleg gyógyvíz, a gyógyiszap és a gyógyforrástermék palackozásáról, csomagolásáról, valamint forgalomba hozataláról, illetve engedélyezi e tevékenységeket. [ 1991. évi XX. törvény 136. § ]
·           Rendeletében meghatározott módon és feltételek szerint kiegészítheti az 1993. évi III. törvényben megállapított pénzbeli ellátásokat, valamint más pénzbeli támogatásokat is megállapíthat a szociálisan rászorultak részére. [ 1993. évi III. törvény 26. § ]
·           Temetési segélyt nyújthat annak, aki a meghalt személy eltemettetésérol gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti. [ 1993. évi III. törvény 46. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           a családi szükségletek kielégítését szolgáló gazdálkodást segíto támogatás eljárási szabályait, formáit és értékét, [ 1993. évi III. törvény 47. § (4). ]
·           Megállapíthatja a közgyógyellátásra való jogosultságát az 1993. évi III. törvény 50. § (1) és (3) bekezdésében foglaltakon kívül annak is, aki szociálisan rászorult és gyógyszerköltsége olyan magas, hogy az létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem képes viselni. [ 1993. évi III. törvény 50. § (2). ]
·           Térítést fizet az 1993. évi III. törvény 50. § (2) bekezdés alapján kiállított igazolvány után. [ 1993. évi III. törvény 53. § (1). ]
·           c) húszezernél több állandó lakos él, a b) pontban foglalt ellátást, valamint nappali ellátást nyújtó intézményi formákat; [ 1993. évi III. törvény 87. § !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           d) harmincezernél több állandó lakos él, a c) pontban foglalt ellátást, valamint átmeneti elhelyezési formákat köteles biztosítani. [ 1993. évi III. törvény 87. § ]
·           Az egyszeri hozzájárulás összegének legalább 10 %-át elkülönítetten kezeli. [ 1993. évi III. törvény 117/B. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Intézményvezeto,-hoz ]
·           Az 1993. évi III. törvényben meghatározott személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátását az 1990. évi LXV. törvény 81. § (1) bekezdése szerint szociális szolgáltatást végzo egyesülettel, alapítvánnyal, egyházi jogi személlyel, ezek intézményeivel, egyéni vagy társas vállalkozóval kötött szerzodés útján is biztosíthatja. [ 1993. évi III. törvény 120. § ]
·           Adósságkezelés címén - pénzbeli támogatást nyújthat, [ 96/1998. (V. 13.) Korm. rendelet 3. § (1). ]
·           engedményezés, tartozásátvállalás, illetoleg más, egyösszegu támogatás keretében vállalhatja a hitelintézet felé fennálló lakáshitel tartozás megszüntetését, [ 96/1998. (V. 13.) Korm. rendelet 3. § (1). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Az adósságkezelési formák alkalmazása során a hitelezovel keretmegállapodásban rögzíti az adósságkezelés általános feltételeit, a hitelezo által a követeléselengedés címén adott támogatás mértékét, továbbá az együttmuködés szabályait. [ 96/1998. (V. 13.) Korm. rendelet 3. § (2). ]
·           Lakáselotakarékossági szerzodést köthet a lakástakarékpénztárral az állami gondoskodásban élo gyermek, mint kedvezményezett javára, életkezdésének elosegítése céljából. [ 1996. évi CXIII. törvény 6. § (1) b). ]
·           A rendeletében rögzített feladatai vagy egyéb feladatok ellátására pénzügyi támogatásban részesítheti a közmuvelodési célú tevékenységet folytatókat. [ 1997. évi CXL. törvény 80. § !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           Ellátja az önkormányzati múzeum fenntartásával kapcsolatos külön jogszabályban meghatározott feladatokat, gyakorolja tulajdonosi jogait és teljesíti kötelezettségeit. [ 1991. évi XX. törvény 114. § ]
·           Muvészeti alkotás közterületen, valamint önkormányzati tulajdonú épületen való elhelyezésérol, áthelyezésérol, lebontásáról dönt, és gondoskodik fenntartásáról és felújításáról. [ 1991. évi XX. törvény 109. § (1). 83/1982. (XII. 29.) MT rendelet 2. § ]
·           A muvészeti intézmények, továbbá a lakosság muvészeti kezdeményezéseinek, önszervezodéseinek támogatása, a muvészi alkotó munka feltételeinek javítása és a muvészi értékek létrehozásának, megorzésének segítése önként vállalt feladat lehet. [ 1991. évi XX. törvény 121. § b). !!ÁTRUHÁZVA Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi És Esélyegyenlőségi Bizottsághoz ]
·           A közösségi kulturális hagyományok és értékek ápolásának, a muvelodésre, társaséletre szervezodo közösségek tevékenységének, a lakosság életmódja javítását szolgáló kulturális célok megvalósításának támogatása önként vállalt feladata lehet. [ 1991. évi XX. törvény 121. § a). !!ÁTRUHÁZVA Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi És Esélyegyenlőségi Bizottsághoz ]
·           Célkituzéseivel összhangban támogatja a testneveléssel és sporttal foglalkozó szervezeteket. [ 1996. évi LXIV. törvény 3. § (1) b). !!ÁTRUHÁZVA Humánpolitikai Bizottság,-hoz ]
·           A rendeletében meghatározott módon és feltételek szerint a gyermek és a fiatal felnott szociális rászorultságára tekintettel az e törvényben meghatározott pénzbeli ellátásokat kiegészítheti, továbbá más pénzbeli támogatásokat is megállapíthat. [ 1997. évi XXXI. törvény 18. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A gyermekjóléti szolgáltatás alapfeladatain túl speciális szolgáltatásokat is nyújthat. Speciális szolgáltatás különösen a gyermekek utcai szociális gondozása, a lakótelepi gyermekek szociális gondozása, illetve az ifjúsági lelkisegély-telefonvonal muködtetése. [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 7. § (1). ]
·           Speciális feladatköru gyermekjóléti szolgálatot is szervezhet. [ 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 27. § (3). ]
·           A gyermek egyéni rászorultsága alapján további - gyermekenkénti - kedvezményt állapíthat meg különösen akkor, ha a gyermeket gondozó családban az egy fore jutó jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét. [ 1997. évi XXXI. törvény 148. § (7). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Megszerezheti kisajátítás útján az általa és a jogszabályban meghatározott közérdeku célra nem állami tulajdonban lévo ingatlanok tulajdonjogát. (K-V-MJV-FK) [ 1991. évi XX. törvény 50-53. § 1976. évi 24. törvényereju rendelet 1-4. §, 6. § ]
·           Szerzodést köthet a közigazgatási illetékességi területén muködo rendorkapitányság vezetojével - rendorségi kötelezettségvállalás esetén a rendorfokapitány elozetes egyetértésével - különösen a helyi közbiztonságot érinto feladatok ellátása, a Rendorség és az önkormányzati szervek tevékenységének összehangolása, valamint az illetékességi területén muködo rendori szerv létesítésének, bovítésének, fejlesztésének elosegítése érdekében. [ 1994. évi XXXIV. törvény 9. § (1). ]
·           Közoktatási intézményt alapíthat és tarthat fenn. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1993. évi LXXIX. törvény 3. § (2). ]
·           A költségvetési támogatáshoz kiegészíto anyagi támogatást adhat, ha nem önkormányzati közoktatási intézmény - az e törvényben szabályozott megállapodás alapján - helyi önkormányzati feladatot lát el. [ 1993. évi LXXIX. Törvény 4. § (6). ]
·           Létrehozhat a pedagógiai-szakmai szolgáltatás keretében szervezett pedagógus-képzés, -továbbképzés feladataiban való közremuködés céljából fenntartói gyakorló közoktatási intézményt. [ 1993. évi LXXIX. törvény 42. § (5). ]
·           Egyetértésével a tanítási hetek - az e törvényben meghatározott feltételek esetén - hat tanítási nappal is megszervezhetok. [ 1993. évi LXXIX. törvény 52. § (14). !!ÁTRUHÁZVA Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi És Esélyegyenlőségi Bizottsághoz ]
·           Közoktatási megállapodást köt meghatározott önkormányzati feladatok nem helyi önkormányzat által fenntartott nevelési-oktatási, pedagógiai szakszolgálat vagy pedagógiai szakmai szolgáltató intézményben történo megvalósítása céljából. [ 1993. évi LXXIX. törvény 81. § (1) e), 82. § (1). ]
·           Az általa fenntartott szakképző iskolában a szakmai elméleti és a szakképzo iskolában szervezett gyakorlati képzés költségeit - az 1990. évi LXV. törvény szabályainak figyelembevételével - biztosítja. [ 1993. évi LXXVI. törvény 54. § (1). ]
·           Az általa fenntartott szakképzo iskola költségvetésében biztosítja az 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó munkáltatóknál szervezett gyakorlati képzés költségeit. [ 1993. évi LXXVI. törvény 54. § (4). ]
·           Megállapítja a menetrend szerinti helyi autóbuszközlekedés hatósági árát, valamint az iskolák és tanintézetek által rendelt helyi autóbusz különjáratok díját. [ 1990. évi LXXXVII. törvény melléklet. ]
·           Hitelt vehet fel és kötvényt bocsáthat ki. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1990. évi LXV. törvény 88. § (1) b). 1991. évi XX. törvény 138. § (1) e). ]
·           Alapítványt hozhat létre és közérdeku kötelezettségvállalást tehet. [ 1990. évi LXV. törvény 88. § a). ]
·           Intézményét támogatásban részesíti. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1990. évi LXV. törvény 89. § (1). ]
·           Más által fenntartott intézmények muködéséhez támogatást nyújthat. [ 1990. évi LXV. törvény 89. § (3). ]
·           Pénzeszközeibol csak az elsodleges forgalomban és csak közvetíto igénybevétele nélkül vásárolhat egy évnél rövidebb lejáratú állampapírt . Az így vásárolt értékpapírt lejárat elott csak a Magyar Nemzeti Banknak értékesítheti. [ 1992. évi XXXVIII. törvény 100. § (1) c). ]
·           Dönt egyéb banki szolgáltatások igénybevételérol. (KV-MJV-FK-F-M) [ 1990. évi LXV. törvény 88. § d). ]
·           Letéti számlával rendelkezhet. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1992. évi XXXVIII. törvény 12. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A költségvetési elszámolási számlán kívül - ideértve az alszámlát is - [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           társadalombiztosítási pénzeszközök elosztására finanszírozási számlát, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           az általa kivetett, illetve ot megilleto adók, adójellegu befizetések, illetékek beszedésére adóbeszedési számlát, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           az önkormányzat által ellátott, nem kötelezo feladatok közé tartozó és túlnyomórészt nem önkormányzati forrásból megvalósuló beruházások, fejlesztések megvalósítására lebonyolítási számlát, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           a dolgozói lakásépítésének támogatására munkáltatói lakásépítés és -vásárlás támogatási számlát, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           az állam tulajdonából az önkormányzatok tulajdonába került lakóépületek, illetve lakások elidegenítésébol származó bevételek elkülönítésére szolgáló számlákat, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Letéti pénzeszközök kezelésére letéti számlát, [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           devizabetét számlát [ 211/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (6). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           A felügyelete alá tartozó költségvetési szerv vállalkozási tevékenységével kapcsolatosan szempontokat határozhat meg. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Az 1990. évi LXV. törvény 87. §-ának (1) bekezdése alapján, önállósága és muködoképessége védelme érdekében az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévo (forráshiányos) önkormányzat, valamint a tartósan fizetésképtelen helyi önkormányzat kiegészíto támogatást igényelhet a törvény 6. számú mellékletében foglalt feltételek szerint. [ 1997. évi CXLVI. törvény 18. § ]
·           A felügyelete alá tartozó költségvetési szerv vállalkozási tevékenységével kapcsolatosan szempontokat határozhat meg. [ 156/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § (2). !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Az 1990. évi LXV. törvény 87. §-ának (1) bekezdése alapján, önállósága és muködoképessége védelme érdekében az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévo (forráshiányos) önkormányzat, valamint a tartósan fizetésképtelen helyi önkormányzat kiegészíto támogatást igényelhet a törvény 6. számú mellékletében foglalt feltételek szerint. [ 1997. évi CXLVI. törvény 18. § ]
·           Támogatást igényelhet szakmai fejlesztésekre. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 12. ]
·           Támogatást igényelhet a pedagógus szakvizsga és továbbképzés megszervezéséhez. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 13. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet pedagógus szakkönyv-vásárlás támogatásához. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 15. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet tankönyvvásárlás támogatásához. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 16. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet az érettségiztetés, szakvizsgáztatás díjazásához. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 17. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet meghatározott könyvtári és közmuvelodési kiadásokhoz. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 18. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet helyi önkormányzati hivatásos zenekarok és énekkarok támogatására. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 19. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet a létszámcsökkentéssel kapcsolatos kiadásokhoz. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 20. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Támogatást igényelhet a pedagógusok minoségi munkavégzéséért járó keresetkiegészítéshez. [ 1997. évi CXLVI. törvény 5. számú melléklet 22. !!ÁTRUHÁZVA Polgármesterhez ]
·           Rendeletével illetékességi területen helyi adókat (vagyoni típusú adókat, kommunális jellegu adókat, helyi iparuzési adót) vezethet be. (K-V-MJV-FK-F) [ 1990. évi C. törvény 1. § (1), 5. § 1991. évi XX. törvény 138. § (3) a). 1990. évi XCI. törvény 49. § (5). ]
·           A helyi sajátosságokhoz, az önkormányzat gazdálkodási követelményeihez és az adóalanyok teherviselo képességéhez igazodóan a helyi adókról szóló törvényben meghatározott felso (adómaximum) határokra figyelemmel a működési területén bevezetett helyi adók mértékét megállapítja. [ 1991. évi XX. törvény 138. § (3) c). 1990. évi C. törvény 6. § c). ]
·           A helyi önkormányzat az ügykörébe tartozó adók és illetékek hatékony beszedésének hatékony elosegítésére a feltárt és beszedett adóhiányból, valamint a beszedett adó- és illetéktartozásból az önkormányzatokat megilleto bevétel terhére szabályozhatja az anyagi érdekeltség feltételeit. [ 1990. évi C. törvény 45. § ]
·           Forgalomképtelennek és korlátozottan forgalomképesnek nyilváníthat törzsvagyona körébol ingatlan és ingó dolgot. [ 1990. évi LXV. törvény 79. § (2) a)-b). ]
·           A Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésében lévo, sportcélú ingatlan tulajdonjogát - a lotér, polgári célokat is szolgáló repülotér kivételével -, figyelemmel az 5. §-ban meghatározott feltételekre, sorrendben a harmadik helyen ingyenesen megszerezheti. [ 1996. évi LXV. törvény 3. § (1) b). ]
·           Önkormányzati rendeletben határozza meg önkormányzati lakásnak nem lakás céljára szolgáló kivételes bérbeadásának lehetoségét és feltételeit. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (2). ]
·           Rendeletében meghatározza az önkormányzati lakbértámogatásra való jogosultság megállapításának eljárási rendjét és a lakbértámogatás folyósításának módját. [ 1993. évi LXXVIII. törvény 34. § (4). ]
·           Rendeletében hivatalának köztisztviseloje és polgármester számára a 1992. évi XXIII. törvényben foglaltakhoz képest kedvezobb szabályokat állapíthat meg a munkavégzésre, a munka- és pihenoidore és egyéb juttatásokra. [ 1992. évi XXIII. törvény 4. § 1994. évi LXIV. törvény 13. § (2). ]
·           Önkormányzati fotanácsadói, önkormányzati tanácsadói munkaköröket hozhat létre a képviselo-testület hivatalában a képviselo-testület és bizottságai döntésének elokészítéséhez, illetve a polgármester, fopolgármester, megyei közgyulés elnöke tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátására. [ 1992. évi XXIII. törvény 11/A. § (3). ]
·           Rendeletben a felsofokú iskolai végzettségu köztisztviselonek legfeljebb a 44. § (4) c) pontjában meghatározott mértéku illetménykiegészítést állapíthat meg. [ 1992. évi XXIII. törvény 44/A. § ]
·           Rendeletben [ 1992. évi XXIII. törvény 44/A. § ]
·           a) a felsofokú iskolai végzettségu köztisztviselonek legfeljebb a 44. § (4) bek. b) pontjában [ 1992. évi XXIII. törvény 44/A. § ]
·           b) a középiskolai végzettségu köztisztviselonek legfeljebb a 44. § (3) bekezdésben meghatározott mértéku illetménykiegészítést állapíthat meg. [ 1992. évi XXIII. törvény 44/A. § ]
·           Megállapítja az idegennyelv-tudási pótlékra jogosító nyelveket és munkaköröket. (K-V-MJV-FK-F-M) [ 1992. évi XXIII. Törvény 48. § (4). 1994. évi LXIV. törvény 13. § (1). ]
·           A munkáltató megkeresésére egyetértését adja vagy nem adja a közalkalmazott "F" fizetési osztályba való sorolásához, ha az az 1992. évi XXXIII. törvény 63. § (6) bekezdésén alapul. Az egyetértéssel együtt biztosítja ennek költségvetési fedezetét. [ 138/1992. (X. 8.) Korm. rendelet 13/A. § (2). ]
·           Hozzájárulhat a kisebbségi önkormányzat muködése pénzügyi fedezetének biztosításához. [ 1993. évi LXXVII. törvény 58. § (2) b). ]
·           A II. földalap árverésen nem értékesített, valamint szövetkezet ingyenes és határido nélküli használatában lévo földet infrastrukturális és más közösségi célra ingyenesen kérheti. [ 1997. évi XXXIII. törvény 1. § (2). ]
·           A Miniszterelnöki Hivatal közlése alapján közvetlen megállapodást köthet az igénylo egyházzal az ingatlanátadásról. A megállapodás egy példányát meg kell küldeni a Miniszterelnöki Hivatalnak. Amennyiben a törvényben meghatározott határidon belül megállapodás nem született, az akadály ismertetésével haladéktalanul tájékoztatni kell a Miniszterelnöki Hivatalt, és részére a keletkezett iratokat meg kell küldeni. [ 1991. évi XXXII. törvény 5. § (1), (3), (5). ]
·           Pályázhat közmunkaprogramok támogatására. (K-V-MJV-FK-F) [ 117/1997. (VII. 8.) Korm. rendelet 5. § (2) c). ]
 
3. Függelék
 
A Képviselő-testület és szervei részletes hjatásköri jegyzéke
 
A hatásköri listát-számítástechnikai adathordozón- a jegyző tartja nyilván és gondoskodik folyamatos naprakészen tartásáról. A hatásköri címzett kérésére biztosítani kell az adatokhoz való hozzáférését on-line módon, vagy nyomtatott lista formájában.
 
4. függelék
 
A Képviselő-testület állandó bizottságainak névsora
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
 
Elnök:
Lehóczkiné Tímár Irén (képviselő)
Tagok:
Dr Farkasinszky Erzsébet (képviselő)
Iványi Lajosné (képviselő)
Marton Dániel (képviselő)
Hangya Lajosné
Dr. Timár Gyöngyi
Ágostonné Farkas Mária
 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
 
Elnök:
Márjalaki József (képviselő)
Tagok:
Arnóczi István János (képviselő)
Marton Dániel (képviselő)
Tóth Lajosné
Gellértné Vaszkó Tímea
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
 
Elnök:
Betkó József (képviselő)
Tagok
Béres János (képviselő)
Poharelec László (képviselő)
Szujó Zsolt
Klimaj Zsolt
 
5. Függelék
 
A Képviselő-testület részvételével működő társulások és érdekvédelmi szövetségek jegyzéke
 
Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulása
 
Székhely: 5540 Szarvas, Szabadság u. 25-27.
A társulás tagjainak megnevezése:
 Békésszentandrás Nagyközség Önkormányzata
 Csabacsűd Nagyközség Önkormányzata
 Gyomaendrőd Város Önkormányzata
 Hunya Község Önkormányzata
 Kardos Község Önkormányzata
 Kondoros Nagyközség Önkormányzata
 Szarvas Város Önkormányzata
 Örménykút Község Önkormányzata
A társulás tevékenysége: Az önkormányzati feladatok és közszolgáltatások kistérségi rendszerének kialakítása, szervezése, működtetése és fejlesztése.
 
Körös-völgyi Települések Regionális Szervezete
 
Székhely: 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1.
A társulás tagjainak megnevezése:
Szarvas Város Önkormányzata
Mezőtúr Város Önkormányzata
Sarkad Város Önkormányzata
Gyomaendrőd Város Önkormányzata
Gyula Város Önkormányzata
Mezőberény Város Önkormányzata
Békésszentandrás Nagyközség Önkormányzata
Köröstarcsa Nagyközség Önkormányzata
Dévaványa Város Önkormányzata
Ecsegfalva Község Önkormányzata
Doboz Nagyközség Önkormányzata
Lakitelek Nagyközség Önkormányzata
Orosháza Város Önkormányzata
A társulás tevékenysége: Együttműködés a csípő-szúnyog gyérítés területén.
 
Gyomaendrődi Térségi Kommunális Szolgáltató Társulás
 
Székhely: 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1.
A társulás tagjainak megnevezése:
Gyomaendrőd Város Önkormányzata
Szarvas Város Önkormányzata
      Hunya Község Önkormányzata
Csabacsűd Nagyközség Önkormányzata
Csárdaszállás Község Önkormányzata
 Kardos Község Önkormányzata
 Kondoros Nagyközség Önkormányzata
Örménykút Község Önkormányzata
 Kétsoprony Község Önkormányzata
A társulás tevékenysége: Együttműködés a köztisztasági és településtisztasági feladatok hatékony és gazdaságos megvalósításában.
 
Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Intézményi Társulás
 
Székhely: 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1.
A társulás tagjainak megnevezése:
Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testülete
Csárdaszállás Község Önkormányzata Képviselő-testülete
Hunya Község Önkormányzata Képviselő-testülete
A társulás tevékenysége: A tagok a helyi önkormányzatokról szóló LXV. törvény 8. § (1) bekezdése és (4) bekezdése szerint előírt kötelező helyi közszolgáltatási alapfeladatukról, közoktatási közfeladataikról az általános iskolai oktatásról és nevelésről pedagógiai szakszolgálat feladata közül a nevelési tanácsadásról, logopédiai ellátásról, gyógytestnevelésről, valamint gyermekjóléti szolgálatról, családsegítésről szociális alapellátással kapcsolatos feladatokról, valamint a nem kötelezően ellátandó szakosított ellátások közül az idősek otthonáról, valamint az átmeneti gondozásról intézményi társulás útján gondoskodnak.
A közösen fenntartott intézmények megnevezése székhelye:
 - Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola, Diákotthon
   Székhelye: 5502 Gyomaendrőd, Népliget út 2.
 
- Térségi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, Nevelési Tanácsadó, Logopédiai Intézet, Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya
   Székhelye: 5502 Gyomaendrőd Fő u. 2.
 
- Térségi Szociális Gondozási Központ Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya
 Székhelye: 5502 Gyomaendrőd Mirhóháti út 1-5.
 
Berettyó-Körös Szakképzés Szervezési Társulás
 
Székhely: 5540 Szarvas, Vajda P. u. 20.
Működési területe: Battonya, Gyomaendrőd, Sarkad, Szarvas, Szeghalom települések közigazgatási területe.
Tevékenysége: A Dél-alföldi Regionális Képzési Bizottság szakképzéssel kapcsolatos döntéseinek tudomásul vétele, végrehajtása. E döntések figyelembe vételével a társulást alkotó fenntartók intézményeiben a szakképző évfolyamokon indítható osztályok számának meghatározása.
 
Érdekvédelmi Szövetségek
 
Magyar Önkormányzatok Szövetsége
Vasutas Települések Szövetsége
Magyar Fürdővárosok Szövetsége
 

 

 


Döntési javaslat

"A Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/1991. (IX. 19.) önkormányzati rendelet felülvizsgálata"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Rendelet alkotás, szabályozás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló rendelet-tervezetet általános vitára alkalmasnak találja és javasolja, hogy a vitában felmerülő javaslatokra figyelemmel kerüljön előterjesztésre második fordulós tárgyalásra.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe