15. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2011. március 23-i ülésére

Tárgy:   Tájékoztató a napközi konyhák működésének átszervezéséről
Készítette:   Tóthné Rojik Edit
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület!

 Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 4/2011. (II.17.) önkormányzati rendeletével elfogadta a város 2011. évre szóló költségvetését.
A Tisztelt Képviselő-testület minősített többséggel 9 igen, 2 nem szavazattal elfogadta a költségvetésről szóló rendeletet, mely rendelet 11. § (1)-(5) pontjai az Önkormányzat fenntartásában lévő költségvetési szervek költség megtakarításának első lépését, a diákétkeztetés átszervezése miatt, a technikai dolgozók létszámának csökkentését és átcsoportosításból következő létszám bővítését határozta meg.
Az átszervezési folyamat a költségvetési rendelet kihirdetését követően kezdődött el az érintett intézményekkel egyeztetett ütemterv alapján és 2011. május 1-re zárul le.
A konyhák átszervezésében érintett intézmények a következők:
A Térségi Szociális Gondozás Központ konyhája látja el a főzőkonyhai feladatokat.
A Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola,
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda, valamint a
Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium konyhája tálaló konyhai feladatok ellátását fogja biztosítani.
 
Az átszervezési folyamat ütemezése során pontosításra kerültek és kerülnek olyan egyeztetési-szervezési feladatok, melyek a zökkenőmentes átállást lehetővé teszik.
A 2011. évi költségvetési tárgyalások keretében felmerült konyha átszervezés okán:
1.         Térségi Szociális Gondozási Központ 2011. január 17. napján megkereste Peity Edit tervező Asszonyt a konyhabővítés gázhálózat fejlesztésének ügyében, aki 2011. január 18-án megküldte az intézmény részére a fejlesztésre vonatkozó költségbecslést.
Az önkormányzattal történt egyeztetéseket követően 2011. január 27. az intézmény felkérte az engedélyes terv elkészítésére. A terv 2011. február 14. napjára elkészült, és benyújtásra került az Égáz-Dégáz földgázelosztó felé. A szolgáltató 2011. március 01. dátumal elkészítette a terv alapján az új Elosztói Csatlakozási Szerződést, és megküldte az intézmény részére - együtt, a megnövekedett gázfogyasztás igénye miatti csatlakozási (közműfejlesztési hozzájárulás) díjbekérővel. A szerződés aláírása, és a csatlakozási díj – 140.663,-Ft – befizetése megtörtént 2011. március 03-án. Az aláírt szerződést, és a csatlakozási díj befizetését igazoló kivontatot 2011. március 7-én a tervező asszony, személyesen továbbítja a szolgáltató felé. Várhatóan a gázterv engedélye 2011. március 10. napjáig kiadásra kerül a szolgáltató részéről.
2.         Ezzel párhuzamosan az intézmény részéről megkeresésre került három vállalkozó, akik 2011. március 7. napjáig megküldték árajánlatukat intézményünk részére a kivitelezésre vonatkozóan. A legkedvezőbb ajánlattevővel várhatóan 2011. március 10-én Vállalkozói Szerződést köt az intézmény. A hálózatbővítés és a kapacitásnövelés két ütemben történik meg.
            1.         ütem:
Az önkormányzattal történő többszöri egyeztetések, és a konyhai kiszolgálás zavartalan működésének figyelembevétele mellett a gázhálózat fejlesztésére a 2011. március 12-14. közötti időszakot határozta meg Térségi Szociális Gondozási Központ.
Ennek fő okai: az intézmény jelenleg a hétköznapokon 800 adag ételt, hétvégén 350 adag étel elkészítését végzi. A hálózat fejlesztés során a mérőóra leszerelésre kerül, mely időszakban az intézmény a Kiss Bálint Általános Iskola konyhájáról tudja megoldani a feladatot. A két intézmény között a megállapodás megtörtént erre vonatkozóan.
A gázóra le- és visszaszerelésére vonatkozó egyeztetések a szolgáltató műszaki átvevőjével megtörtént, így az intézmény 2011. március 11-én még zavartalanul tudja biztosítani ellátottai és az óvodások részére az étkeztetést. Március 16-án pedig olyan étrend kerül kialakításra mely nem kötődik közvetletnül a gázellátás újraindításának időpontjához.
            2.         ütem:
A konyhai átszervezés az intézmények költségvetésében 2011. május 1. napjával került kidolgozásra, mely alapján az oktatási intézményektől a megnövekedett adagszám kiszolgálásához szükséges eszközök 2011. április 29-30-án kerülnének átadásra a Térségi Szociális Gondozási Központ részére. Így ekkor kerülne átadásra 1 db üst, és 3 db gázzsámoly is. Ezen gázüzemű készülékek beállítását követően szintén szükséges a gázszolgáltató felé történő átadás. Így második ütemben 2011. május 2-án kerül sor a fejlesztés átadás - átvételére.
3.         Kidolgozásra, és az oktatási intézmények részére véleményezésre átadásra került, az ételszállítás útvonalterve. Az oktatási intézmények véleményezése alapján a kidolgozott útvonalterv elfogadásra került.
4.         Folyamatban van a kapacitásnövekedéshez szükséges eszközök listájának összeállítása, mely az oktatási intézmények részéről átadásra kerülhetnének a Térségi Szociális Gondozási Központ részére.
5.         Egyeztetések történtek arra vonatkozóan, hogy az oktatási intézmények és az Térségi Szociális Gondozási Központ közösen határozza meg május – június hónapra vonatkozóan az étrendet, az iskolák szokásainak megfelelően.
6.         A térítési díj beszedés vonatkozásában egyeztetésre került az oktatási intézményekkel, hogy a meglévő rendszert követve, havi 2-3 nap (pótbefizetéssel együtt) állna továbbra is a szülők rendelkezésére a befizetésre, emellett a Térségi Szociális Gondozási Központ pénztárába bármely napokon befizethető lenne a térítési díj, valamint biztosított a térítési díj átutalással történő kiegyenlítése is.
7.         Az étkezést nyilvántartó program átvételéről megtörténtek az egyeztetések, az önkormányzat informatikusai megvizsgálták a jelenleg működő programokat, és a legmegfelelőbb kiválasztása után, megkezdődhet, a programot használók betanítása.
A központi konyhai szolgáltatás informatikai támogatása:
A központi konyhai szolgáltatás és étkezési szolgáltatás igénybevételének informatikai támogatását különböző szoftverek végzik a két önkormányzati általános iskolában. A Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskolában a CompSys Kft. (www.compsys.hu) Étkeztetési rendszer 6 nevű programját alkalmazzák. A program korszerű SQL alapú, többfelhasználós Windows alkalmazás. Széleskörűen paraméterezhető és hangolható. Kezeli több intézmény kiszolgálását, a jogosultságai funkciók szerint is beállíthatók. Nagyon sok adminisztrációt támogató ’extra’ funkciót is tartalmaz. Pl. étkezési jegy előállítás, banki elektronikus állomány fogadása. A programot jelenleg is folyamatosan fejlesztik.
 
A Kis Bálint Általános Iskola Élelmezés rendszere jelenleg már nem fejlesztett (nem is érhető el a programírója) Dbase alapú elavultnak tekinthető alkalmazás. A kezelői felület grafikai kialakítása nem felhasználóbarát. Bár támogatja a hálózati használatot, azonban jogosultságkezelése nem elégséges a kitűzött célfeladathoz.
 
Az előzetes vizsgálatok alapján javasoljuk, hogy a jövőben egy, az Étkezési rendszer 6 nevű szoftver kerüljön alkalmazásra osztott használattal. A programot a Hivatal nagyobbik teljesítményű Windows 2003-as szerverére telepítenénk, ahol a szükséges SQL adatbázis kezelő is már rendelkezésre áll. A Rózsahegyi Kálmán általános iskola adatállományát a program ’hozza magával’, míg a Kis Bálint Ált. Iskola törzsadat állományát migrálni kell az új rendszerbe. A Kner Gimnáziumban nem alkalmaztak menzai programot, így ott majd újonnan kell kialakítani a törzsállományt. Amennyiben a Gondozási Központ is ezen keresztül rendel étkezést, akkor itt is szintén létre kell hozni a törzsállományt.
 
Az étkezési igényt benyújtó – és karbantartó – intézmények a nagykiterjedésű optikai és mikrós hálózaton távoli üzemmódban érik el a Hivatal szerverét és indítják a programot. Ott bejegyzik a törzsállományban bekövetkező változásokat (pl. új igénylő, osztálymódosulás, étkezési csoport csere, kedvezmények változás, keletkezése, étkezés lemondás stb.) Természetesen mindenki csak a saját intézményére nézve látja és módosíthatja az adatokat.
 
A központi konyha a saját székhelyén szintén eléri a programot. Itt tudja az igény listákat és adatsorokat előállítani. Az étkezési díj beszedése a kialakított rendtől függően történhet a központi konyhán és a szolgáltatást igénybevevő székhelyén. Ez utóbbi esetben a konyhai szolgáltató munkatársa az intézmény által biztosított munkaállomáson léphet be a rendszerbe és nyomtathatja ki a számlát. A Gondozási Központ jogosult étkezési jegyeket is elfogadni fizetőeszközként, melyet a rendszer képes kezelni.
 
A program főbb funkciói:
Rendelések egyedi és csoportos felvezetése
Rendelések elővezetése, jellemző adagszámok beállítása
Több étkezési nap rögzítésének lehetősége
Tömeges lemondások rögzítésének lehetősége
Partnerek, fizetőpartnerek, számlafeliratok
Utalásos és készpénzes számlák
Számlanyilvántartás, ÁFA kimutatás
Étkezési jegy/jegyek nyomtatása, adag és pénzügyi összesítések
 
Alkalmazási területek
Segítséget nyújt az általános iskolák, középiskolák, szakmunkásképző intézetek, kollégiumok, óvodák, kórházak, szociális otthonok, egyéb étkeztetést végző intézmények, étkezési igények- elfogadásával, nyilvántartásával, az adag- és pénzügyi elszámolások elvégzésével, az étkezési jegyek, számlák elkészítésével kapcsolatos feladatok területén.
8.         Az oktatási intézmények az eddigi rendszer, munkamenet alapján megállapítják az étkezési kedvezményre való jogosultságot és nyilvántartják az étkezést nyilvántartó program alapján az étkezésben résztvevőket. A fenntartó az oktatási intézmények adatszolgáltatásai alapján megigényli az állami normatívát és el is számol vele.
A fenntartó a megigényelt étkezési normatívát önkormányzati támogatásként átadja a Térségi Szociális Gondozási Központnak.
A diákétkeztetés a Térségi Szociális Gondozási Központnál kötelezően ellátandó alapfeladatként jelenik meg és kerül beépítésre, az intézmény alapító okiratába (Intézmény Társulási ülés 2011. április 27.).
9.         Az átszervezés következtében az intézményeknél az alábbi létszám átcsoportosításokra kerül sor, mely beépítésre került az intézmények éves költségvetésébe.
Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola:
-           az intézmény tálaló konyháján fog dolgozni 3 fő,
-           a Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyháján fogdolgozni az intézményből: 1 fő szakács,
-           1 fő munkaviszonya megszűnik végkielégítéssel (nem vállalta a felajánlott lehetőséget), 2 fő 40 éves munkaviszony miatt nyugdíjba vonul.
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
-           az intézmény tálaló konyháján fog dolgozni 3 fő, és 1 főt fel kell venni,
-           a Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyháján fogdolgozni az intézményből: 1 fő szakács és 2 fő konyhai kisegítő,
-           2 fő takarítói munkakörbe fog tovább dolgozni az intézménynél.
Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
-           az intézmény tálaló konyháján fog dolgozni 2 fő(8-8 órában) és 2 fő(4-4 órában)
-           a Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyháján fogdolgozni az intézményből: 1 fő élelmezésvezető és 1 fő konyhai kisegítő.
10.       Az oktatási intézmények a tálaló konyhájukra vonatkozó működési engedélyt be kell szerezni 2011. május 1. napjáig.
11.       Az átszervezési folyamatban kidolgozásra kerül 2011. május 1-re a konyák működésével kapcsolatos minőségirányítási rendszer, mely jogszabályi előírás és az esetleges problémák, panaszok felvetésre-megoldásra ad lehetőséget.
-  A Térségi Szociális Gondozási Központ már rendelkezik a főző konyhára és a saját melegítő konyháira vonatkozó minőségirányítási szabályozással
-   Az oktatási intézményeknek a tálaló konyháikra vonatkozó minőségirányítási szabályozást ki kell dolgozni.
 
A Bizottság Elnöki Mukacsoport a tájékoztatót elfogadásra javasolja a Tisztelt Képviselő - testületnek az alábbiak szerint:

Az általános iskolákban a tálaló konyhákon valósulna meg a Térségi Szociális Gondozási Központ főzőkonyhájáról biztosított étkeztetés.

A Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tálaló konyhájának üzemeltetését  felülvizsgálja olymódon, hogy árajánlatokat kér - VM ASzK, Szakképző Iskola, Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, Körös Étterem, Fészek Panzió - egy éves időtartamra szóló étkezési költségek megjelölésével az intézmény tanulói, dolgozói részére.

A Körös Szálloda és Étterem beadványa az előterjesztés mellékletét képezi.

Kérem a Tisztelt Képviselő - testületet, hogy az intézmények konyhai szolgáltatásáról szóló tájékoztatót a leírtak alapján vitassa meg.


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Bizottság az alábbi módosítással  javasolja elfogadni a döntést:

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a konyhák átszervezését 2011. május 1-től az alábbiak szerint kívánja megvalósítani:

- A Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola és Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda tálaló konyháin történik az étkeztetés a Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyhájának szolgáltatásával.

-A Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tálaló konyhájának üzemeltetését  felülvizsgálja olymódon, hogy árajánlatokat kér - VM ASzK, Szakképző Iskola, Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, Körös Étterem, Fészek Panzió - egy éves időtartamra szóló étkezési költségek megjelölésével az intézmény tanulói, dolgozói részére.

 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

A Bizottság az alábbi módosítással  javasolja elfogadni a döntést:

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a konyhák átszervezését 2011. május 1-től az alábbiak szerint kívánja megvalósítani:

- A Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola és Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda tálaló konyháin történik az étkeztetés a Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyhájának szolgáltatásával.

-A Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tálaló konyhájának üzemeltetését  felülvizsgálja olymódon, hogy árajánlatokat kér - VM ASzK, Szakképző Iskola, Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, Körös Étterem, Fészek Panzió - egy éves időtartamra szóló étkezési költségek megjelölésével az intézmény tanulói, dolgozói részére.

 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság a döntési javaslatot kettő igen, három tartózkodás mellett nem javasolja elfogadásra.

 
Döntési javaslat

"Tájékoztató a napközi konyhák működésének átszervezéséről"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Intézményirányítás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének, hogy az alábbiak alapján fogadja el a döntési javaslatot: 
1.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja a napközi konyhák működésének átszervezéséről szóló tájékoztatót. 
2.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a konyák átszervezését 2011. május 1-től az alábbiak szerint kívánja megvalósítani:
- A Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola és Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda tálaló konyháin történik az étkeztetés a  Térségi Szociális Gondozási Központ főző konyhájának szolgáltatásával.
- Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tálaló konyhai szolgáltatását megszünteti olymódon, hogy felülvizsgálja azzal, hogy  árajánlatokat kér - VM ASzK, Szakképző Iskola, Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, Körös Étterem, Fészek Presszó - egy éves időtartamra szóló étkeztetési költségek megjelölésével az intézmény tanulói, dolgozói részére. Az étkeztetés a kiválasztott ajánlattevő éttermében illetve étkezőjében valósulna meg.

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe