28. napirendi pont
TÁJÉKOZTATÓ
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2011. március 23-i ülésére
2011. március 23-i ülésére
Tárgy: | Tájékoztatás a 2011. évi pályázati lehetőségekről | |
Készítette: | Hornok Réka | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
2011. január 14-én lépett hatályba az Új Széchenyi Terv (ÚSZT). A terv hat alterületre lett osztva, melyek az alábbiak:
- Gyógyító Magyarország – Egészségipari Program
- Zöldgazdaság-fejlesztési Program
- Vállalkozásfejlesztési Program
- Tudomány - Innováció Program
- Foglalkoztatási Program
- Közlekedésfejlesztési Program
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Operatív Programjaihoz hasonlóan, ezeken a programokon belül kerülnek meghirdetésre az egyes fejlesztendő területekhez kapcsolódó pályázati kiírások.
Az ÚSZT-ben a 2011-2013. finanszírozási időszakra vonatkozóan kerültek meghatározásra a fejlesztendő területek, a támogatandó projektek.
A közeljövőben számos pályázati kiírás jelenik meg, melyekről rövid összefoglalót készítettünk a Tisztelt Képviselő-testületnek. Ezen pályázati lehetőségek meghatározzák a 2011-2013. uniós finanszírozási időszakhoz kapcsolódó fejlesztési területeket, így alapjaiban behatárolják az ciklusra vonatkozó gazdasági programot is.
Az önkormányzat beruházásokért felelős munkatársai az előzetes egyeztetések során kiválasztották azokat a pályázati kiírásokat, amelyek érintik az önkormányzatot.
Önkormányzatokat érintő, várhatóan 2011. évben megjelenő, regionális pályázatok
Gyógyító Magyarország- Egészségipari Program:
A Gyógyító Magyarország – Egészségipari program egyrészt hazánk termálvízkészletének,
geotermikus adottságainak jobb, hatékonyabb kihasználását célozza
meg, másrészt – ezzel összefüggésben – az egészség megőrzését és helyreállítását,
az egészségtudatos életmódot szolgáló termelő és szolgáltató iparágakat kapcsolja
harmonikus rendszerbe.
Zöldgazdaság-fejlesztési Program:
1. KEOP-2011-4.2.0 – Helyi hő és hűtési igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal
A pályázati kiírás általános célja a kisebb környezeti terheléssel járó megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése, a megújuló energiaforrások hőtermelésben játszott szerepének, valamint az összenergia felhasználásban lévő arányának a növelése.
A konstrukció: Pályázni lehet a fűtési igény, a használati melegvíz-igény, gazdasági-termelési folyamat közvetlen hőigényének részbeni vagy teljes kielégítésére megújuló energiaforrásból, villamosenergia-termelésre napelemes rendszer segítségével.
B konstrukció: Pályázni lehet napenergia hasznosításra, biomassza felhasználásra, biogáz és depóniagáz hasznosítására, geotermikus energia hasznosítására, hőszivattyús rendszerek telepítésére, hűtési igény kielégítésére megújuló energiaforrás felhasználásával, szélenergia hasznosítására, megújuló energiaforrások kombinálására, megújuló energiaforrásokat hasznosító közösségi távfűtő rendszerek kialakítására, megújuló energiaforrásra való részleges vagy teljes átállítására.
Lehetséges pályázók: kis- és középvállalkozások, egyéb vállalkozások, önkormányzatok és intézményeik, állami szervezetek, civil szervezetek
Pályázható támogatás: „A konstrukció”: 1mFt-100mFt; „B konstrukció”:1 mFt – 1mrd Ft
Támogatás mértéke: vállalkozások esetén a Dél-alföldi Régióban: 50 %
Önkormányzatok esetén: 85 %
Állami szervezetek esetén: 100 %
A pályázatok 2011. március 1-jétől nyújthatók be.
A B konstrukció jelentősége abban áll, hogy a korábbi tervekben szereplő pelletáló üzem kialakítására lehetősége nyílna az önkormányzatnak. Az Önkormányzati területek szociális földprogram keretében történő hasznosításával a szükséges mennyiségű energianövény termesztése megoldható lenne, és a beruházás megvalósítása révén számos új munkalehetőséget tudnánk teremteni.
2. KEOP-2011-4.9.0 - Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva
A konstrukció keretében csak energiahatékonyság fokozását valamely megújuló energiaforrás felhasználásával kombináló (továbbiakban: kombinált projekt) projektet lehet benyújtani.
A konstrukció célja: energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenysége, az épületek hőtechnikai adottságainak javítása (szigetelés, nyílászáró-csere); intézmények fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítése; a vállalkozások nem termelési célú fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítése; világítási rendszerek korszerűsítése; megújuló energiafelhasználással kombinált épületenergetikai fejlesztésekhez vonatkozó tevékenységek.
Lehetséges pályázók: kis- és középvállalkozások, egyéb vállalkozások, önkormányzatok és intézményeik, állami szervezetek, civil szervezetek
Pályázható támogatás: 1 mFt – 1mrd Ft
Támogatás mértéke: vállalkozások esetén a Dél-alföldi Régióban: 50 %
Önkormányzatok esetén: 85 %
Állami szervezetek esetén: 100 %
A pályázatok 2011. március 1-jétől nyújthatók be.
Vállalkozásfejlesztési Program:
A program keretében a mikro, kis- és középvállalkozások közös beruházására, eszközbeszerzésére, klaszterek kialakítására, komplex technológia fejlesztésre, foglalkoztatásra, munkahelyi képzések megvalósítására lehet pályázatokat benyújtani.
Tudomány-Innováció Program:
Ezen alterületen belül a kísérleti fejlesztés céljából, fejlesztők bérköltségének támogatására, eszközbeszerzésre, információs technológia fejlesztésére, piacra jutás támogatására, iparjogvédelemmel kapcsolatos tevékenységre lehet támogatást igényelni.
Foglalkoztatási Program:
Ide taroznak azon konstrukciók, melyek lehetővé teszik a hátrányos helyzetűek foglalkoztathatóságának javítását.
Közlekedésfejlesztési Program:
1. Állami kezelésű közutakon az elérhetőség javítása a Dél-alföldi Régióban
A korábbi évektől eltérően, jelen programcsomagban nem kerül meghirdetésre az önkormányzati tulajdonú utak fejlesztésére, felújítására vonatkozó pályázati lehetőség. A kiírásra kerülő pályázatok között csak a „állami kezelésű közutakon az elérhetőség javítása a Dél-alföldi Régióban” c. konstrukció szerepel, erre viszont önkormányzat nem nyújthat be pályázatot. Gyomaendrőd Város Önkormányzata részéről jelzéssel élhetünk a lehetséges pályázó Magyar Közút NZrt. felé, hogy a településünket érintő 4 és 5 számjegyű utak közül melyek szorulnak felújításra.
2. DAOP-3.1.2/A-11 Kerékpárforgalmi hálózat fejlesztése a Dél-alföldi régióban
A jelenleg megvalósult kerékpárhálózat fejlesztési konstrukcióhoz hasonlóan, jelen projekt keretében lehetőségünk nyílna a korábban megtervezésre került endrődi kerékpárúti szakasz megépítésére a Kodály Zoltán utcától az endrődi közúti hídig.
Lehetséges pályázók: önkormányzatok, önkormányzati társulások, központi költségvetési szervek
Pályázható támogatás: 50mFt-300mFt
Támogatás mértéke: 90%
A pályázatok benyújtására a finanszírozási időszak alatt 2011. március 1. – 2012. március 29. között folyamatosan lehetőség van, az alábbi értékelési szakaszokat meghatározásával:
Benyújtás ideje:
- 2011. július 28.
- 2011. október 24.
- 2012. március 29.
3. KÖZOP-3.2.0/C-08-11 Kerékpárút-hálózat fejlesztése
A pályázati kiírás keretein belül lehetőség nyílna a belterületi kerékpárúthoz kapcsolódóan az endrődi közúti hídtól az Olajosok útjáig egy külterületi szakasz megépítésére.
Lehetséges pályázók: önkormányzatok és ezek társulásai, központi költségvetési szervek, és társulásai
Pályázható támogatás: 50mFt-450mFt
Támogatás mértéke: 90 %
A pályázatok benyújtására szakaszosan van lehetőség:
- 2011.március 15.
- 2011. június 15.
- 2011. szeptember 15.
- 2011.december 15.
4. Közlekedés Operatív Program keretében megvalósítandó projektek előkészítésének támogatásához kapcsolódó támogatás-igénylési kérelmek benyújtása
A pályázati kiírásban szereplő „B” konstrukció keretében olyan közlekedésfejlesztési projektek előkészítéséhez igényelhető támogatás, amelyek a KÖZOP „Az ország és a régióközpontok nemzetközi vasúti és vízi úti elérhetőségének javítása”, vagy „Közlekedési módok összekapcsolása, gazdasági központok intermodalitásának és közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése”, vagy „Városi és elővárosi közösségi közlekedés fejlesztése” prioritásai valamelyikének megvalósítását szolgálják.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata Dévaványa Város Önkormányzatával közösen pályázatot kíván benyújtani a „Közlekedési módok összekapcsolása, gazdasági központok intermodalitásának és közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése” konstrukcióra. A pályázat keretein belül sor kerülne vasúti rakodóudvar kialakítására Gyomaendrődön, valamint a vasúti csomóponthoz csatlakozó közutak (köztük a Gyomaendrőd-Dévaványa közút) fejlesztésére az ipari területek elérhetőségének javítása érdekében. Amennyiben ez az előkészítési pályázat támogatásban részesül, lehetőség lesz benyújtani a beruházás megvalósítására vonatkozó projektünket a kivitelezésre vonatkozó pályázati konstrukció keretében.
Lehetséges pályázók: NIF Zrt; 100%-os állami tulajdonú társaságok, állami költségvetési szervek helyi önkormányzatok
Pályázható támogatás: nincs meghatározva
Támogatás mértéke: 100%
A pályázatok benyújtására 2011.január 17-től a támogatási keretösszeg kimerüléséig folyamatosan lehetőség van.
Az ÚSZT-vel párhuzamosan továbbra is nyújt pályázati lehetőségeket az ÚMFT.
KEOP-1.2.0/09-11 Szennyvízelvezetés- és tisztítás megvalósítása
Az elvi vízjogi létesítési engedély birtokában pályázatot nyújtunk be az építési engedély megszerzésére, kiviteli tervdokumentáció elkészítésére és a kivitelezésre.
A pályázat benyújtásával sor kerülhetne a meglévő szennyvíztelep korszerűsítésére.
Jelen pályázati kiírás keretében az alábbi szervezetek pályázhatnak: települési önkormányzatok egyénileg, települési önkormányzatok társulásai, a Magyar Állam (mint közműtulajdonos) felhatalmazása alapján, saját nevében eljáró szervezet és települési önkormányzat(ok) közösen (konzorcium), A Magyar Állam (mint közműtulajdonos) felhatalmazása alapján, saját nevében eljáró, az állam többségi tulajdonában lévő Zrt.
Támogatást a legalább nettó 250.000.000 Fttervezett teljes elszámolható összköltségű
projektek kaphatnak.
A projekt-megvalósítás esetében a támogatás maximális aránya (az elszámolható költségekre vonatkozóan): 85%.
A pályázatok benyújtására folyamatosan van lehetőség a konstrukció felfüggesztéséig.
Az előbbiekben felsorolt pályázati lehetőségek közül fontos kiemelni az olyan hosszú távú beruházások támogatását, melyekkel néhány önkormányzati intézmény esetében megvalósítható lenne az energiaracionalizálás.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megvitatni szíveskedjen és döntését határozati javaslat formájában hozza meg.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A Bizottság javasolja a Tisztelt Képviselő-testületnek a tájékoztató elfogadását. |
|
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A Bizottság javasolja a Tisztelt Képviselő-testületnek a tájékoztató elfogadását. |
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A Bizottság javasolja a Tisztelt Képviselő-testületnek a tájékoztató elfogadását. |
|
"Tájékoztatás a 2011.évi pályázati lehetőségekről"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a 2011. évi pályázati lehetőségekről szóló tájékoztatót elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős: - NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-