14. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2011. május 26-i ülésére
Tárgy:
|
|
Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. 2010. évi beszámolójának az elfogadása
|
Készítette:
|
|
Csényi István
|
Előterjesztő:
|
|
Várfi András polgármester
|
Véleményező bizottság:
|
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
|
Tisztelt Képviselő - testület!
A Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. 2011. áprilisi Felügyelő Bizottsági ülésén a napirendi pontok között megtárgyalásra került a 2010. évi beszámoló.
A Felügyelő Bizottság a Kft. 2010 évi gazdálkodásról szóló beszámolót elfogadta.
A Kft. tárgyidőszaki mérleg szerinti eredménye -2.355 ezer forint. Az eszközök és források értéke egyezően 52.684 ezer Ft. A társaság 3 millió Ft értékű saját tőkéje a veszteség miatt lecsökkent 645 ezer forintra. A saját tőkével rendelkeznie kell a társágnak, ezért 1 éven belül pótolni szükséges a -2.355 ezer forint összegnek megfelelően. A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a tőkepótlás forrására tett javaslatot, mely szerint a Gyomaszolg Ipari Park Kft. által megfizetésre kerülő osztalék, valamint az elvont eredmény biztosítaná a saját tőke pótlását.
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény több helyen szabályozza azokat az eseteket, amikor a társaság vagyonvesztése miatt a tulajdonosoknak, vezető tisztségviselőknek, könyvvizsgálóknak be kell avatkozniuk a gazdasági folyamatokba. Ez a beavatkozás általában a beszámoló ismeretében válik szükségessé. A mérlegelfogadó közgyűlés (taggyűlés) a tulajdonos jogán döntéseket hoz a vagyonvesztés megállítása, illetve az elvesztett vagyon pótlása tárgyában. Minden egyéb időszakban, ha a könyvvizsgáló megállapítja, hogy a gazdasági társaság vagyonának jelentős mértékű csökkenése várható, illetve olyan tényt észlel, amely a vezető tisztségviselők vagy a felügyelőbizottság tagjainak felelősségét vonja maga után, kérnie kell a legfőbb szerv összehívását. Amennyiben a társaság legfőbb szervét az arra jogosultak nem hívják össze, illetve nem hoznak a vagyonvesztés pótlására megfelelő döntést, a könyvvizsgáló köteles erről a törvényességi felügyeletet ellátó cégbíróságot értesíteni.
A vagyonvesztés következményei.
Abban az esetben, ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerint készített beszámolójának adatai alapján egymást követő két évben nem rendelkezik a társaság formájára kötelezően előírt jegyzett tőkének megfelelő összegű saját tőkével, és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását. Az átalakulás során olyan társasági formát kell választani, amely esetében a törvény a jegyzett tőke legkisebb összegét nem határozza meg, vagy az olyan mértékű, amelynek a gazdasági társaság az átalakulással eleget tud tenni. Ebben az esetben kötelező az átalakulás.
Ha a tulajdonosok nem akarják, vagy nem tudják az átalakulást véghezvinni, a jogutód nélküli megszűnés sem kifogásolható.
A tőkepótlással, az átalakulással vagy a jogutód nélküli megszűnéssel kapcsolatos társasági döntést meg kell hozni. Ha a tőkepótlási kötelezettséget a tulajdonosok a tőke rendelkezésre bocsátásával teljesítik, akkor nem elegendő három hónapon belül a döntést meghozni, hanem a tőkét is rendelkezésre kell bocsátani. A tőkepótlás lehetséges tőkeemelés formájában, tőketartalék-juttatás formájában (csak tőkeemeléssel egyidejűleg), pótbefizetés teljesítésével, vagy támogatás formájában, ami a beszámoló végén az eredményelszámolás keretében növeli az eredménytartalékot. A könyvvizsgálónak ilyenkor értelemszerűen meg kell vizsgálnia azt, hogy a döntésre jogosultak határozatát végrehajtották-e.
Vagyonvesztés korlátolt felelősségű társaságnál
Korlátolt felelősségű társaságnál és részvénytársaságnál nagyobb arányú tőkevesztés esetén (nem kell megvárni a két egymást követő év eredményeit) a gazdasági társaságokról szóló törvény kötelező előírásokat fogalmaz meg. Eszerint korlátolt felelősségű társaságnál haladéktalanul össze kell hívni a taggyűlést a szükséges intézkedések megtétele végett, ha a társaság mérlegéből, könyvviteli nyilvántartásaiból kitűnik, hogy a saját tőke veszteség folytán a törzstőke felére, illetve hárommillió forint (azaz a törzstőke törvényi minimuma) alá csökkent, valamint ha a társaság fizetéseit beszüntette, és vagyona a tartozásokat nem fedezi.
A vagyonvesztés következményeinek, illetve a szükséges intézkedések elemzése ( kockázat elemzés )
Az intézkedések előnyei
|
A vagyonvesztés hátrányai
|
A tőke pótlásával a társaság nem szűnik meg.
|
A tőkepótlás elmaradása estén a társaságnak át kell alakulnia, vagy jogutód nélkül megszűnik.
|
A társasággal szemben fennálló tartozásokat rendezni lehet a tőkepótlás, illetve támogatás biztosításával.
|
A társasággal szemben fennálló tartozásokat tőkepótlás illetve támogatás hiányában nem lehet rendezni.
|
Nem kell intézkedni a vagyonvesztés miatt más társasági formába való átalakulásra, illetve a jogutód nélküli megszűnésre.
|
Más társasági formába való átalakulás esetén plusz kiadások keletkeznek és nem garantált a hatékonyabb működés.
|
A Felügyelő Bizottság javasolja a T. Képviselő – testületnek, hogy fogadja el a Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. 2010. évi beszámolóját.
A társaság nem készített 2011. évre üzleti tervet. Az üzleti terv készítésének szempontjai meg lettek adva.
A Felügyelő Bizottság ülésén a mérleg szerinti negatív eredményhez kapcsolódóan a társaság könyvvizsgálója megemlítte az elvárt adó megfizetésének lehetőségét.
A társasági adóról szóló jogszabály 2008. január 1-től lehetővé teszi a veszteséges vállalkozásoknak is az elvárt adó megfizetését. Amennyiben a társasági adóalapja, vagy az adózás előtti eredménye (a kettő közül a nagyobb) kisebb, mint az elvárt jövedelem adóalapja, akkor az adó alapja ez utóbbi összeg és az adó mértéke ennek a 10%-a, illetve 19%-a. Választhat úgy is a társaság, hogy kitölt az apeh részére egy nyilatkozatot, és nem fizeti meg az elvár adót. Ebben az esetben az apeh részéről várható a célvizsgálat. Az elvárt adó számítása az alábbiak szerint történik.
Elvárt jövedelem adóalapja :
+ Összes bevétel (árbevétel,egyéb bevétel, pénzügyi műveletek bevétele)
- Eladott áruk beszerzési értéke (ELÁBÉ)
- Eladott közvetített szolgáltatások értéke
- Külföldi telephely bevétele
Adóalap * 0,02 = Elvárt adóalap
Adó = elvárt adóalap * 0,10, vagy 0,19.
A társaság könyvviszgálója tájékoztatása alapján az elvárt adó összege 440 eFt.
A Felügyelő Bizottság az ülésén úgy döntött, hogy a társaság ne fizesse meg az elvárt adót. Az elvárt adó tovább növelné a veszteséget.
A gazdasági társaság élén ügyvezető váltás történt, az átadás átvétel 2011. április 29.-én zajlott le. Az átadás átvételről a 2011. április 30.-val bezárólag elkészített főkönyvi kivonat és egyéb számviteli beszámolók kimutatások elkészültével a 2011. júniusi Képviselő – testületi ülésen lesz beszámolva.
A Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. alapító okirata a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény rendelkezéseinek való megfeleltetést követően tartalmazza a felmentvény jogintézményét. Ennek megfelelően az alapító a mérleg elfogadásával egyidejűleg köteles napirendre tűzni a vezető tisztségviselő előző évi munkájának értékelését és köteles határozni a részére megadható felmentvény tárgyában.
A felmentvény megadásával az alapító igazolja, hogy a vezető tisztségviselő az értékelt időszakban munkáját a társaság érdekeinek elsődlegességét szem előtt tartava végezte. A felmentvényről szóló bővebb tájékoztatást lásd a Gyomaszolg Ipari Park Kft. 2010. évi beszámolójáról készített előterjesztésben.
A Véleményező Bizottságok megtárgyalták az előterjesztést és az alábbi határozati javaslatot terjesztik a T. Képviselő - testület elé.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
|
|
A Bizottság a mérlegbeszámolót egyhangúlag elfogadta. A felmentvényről szóló javaslat 1 igen és 4 tartózkodás mellett nem lett elfogadva.
|
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
|
|
A Bizottság a mérlegbeszámolót egyhangúlag elfogadta. A felmentvényről szóló javaslat 1 igen és 4 tartózkodás mellett nem lett elfogadva. A Bizottság javasolja, hogy a benyújtott mérlegbeszámoló dokumentumai mellé legyen csatolva a Felügyelő Bizottság felmentvény megadására vonatkozó javaslata.
A Bizottság a tőkepótlás forrására a Gyomaszolg Ipari Park Kft. által megfizetésre kerülő osztalék, valamint az elvont 1.845 ezer Ft eredményt javasolja kijelölni a T. Képviselő - testületnek.
|
|
1. döntési javaslat
"A 2010. évi beszámoló elfogadása"
Tervezett döntéstípus:
határozat
Tervezett ágazati besorolás:
Önkormányzati vagyoni ügyek
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete jóvá hagyja a Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. 2010. évről szóló beszámolóját. A társaság 2010. évi mérleg szerinti adózott eredménye -2.355 ezer Ft.
Határidők, felelősök:
Határidő:
azonnal
Felelős:
- AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
2. döntési javaslat
"A saját tőke pótlása"
Tervezett döntéstípus:
határozat
Tervezett ágazati besorolás:
Önkormányzati vagyoni ügyek
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő - testülete a Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. saját tőkéjét a 2010. évben elért veszeteség miatt 2.355 ezer forint összegben pótolja, melynek forrása a Gyomaszolg Ipari Park Kft. által megfizetésre kerülő osztalék, valamint az elvont 1.845 ezer Ft eredmény.
Határidők, felelősök:
Határidő:
2011. 12. 31.
Felelős:
Várfi András
Hivatali felelős:
Csényi István
3. döntési javaslat
"Felmentvény megadása"
Tervezett döntéstípus:
határozat
Tervezett ágazati besorolás:
Önkormányzati vagyoni ügyek
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-Testülete, mint a Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft. társaság alapítói jogait gyakorló testület az alapító okirat és a 2006. évi IV. törvény 30. § (5) bekezdése alapján igazolja, hogy Vodova János ügyvezető a 2010 évi beszámolási időszakban munkáját a társaság érdekeinek elsődlegességét szem előtt tartva végezte, ezért részére a felmentvényt megadja.
Határidők, felelősök:
Határidő:
azonnal
Felelős:
- AZONNALI VÉGREHAJTÁS -