7. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2011. június 20-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrődi depóniák rendezése
Készítette:   Pardi László
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület! 

A város területén több helyen található Önkormányzati és állami beruházásokból származó bontási anyag depónia. Ezek a depóniák esztétikailag is kifogásolhatók és gátolják a területek hasznosítását, valamint összetételükből adódóan építési anyagként is számba vehető.
 
Vasúti beruházás depóniái:
 
A 2009-es vasúti beruházás során kitermelt vasúti pályatest töltésanyag a Gyomai köztemető melletti területen került ledeponálásra. A vasúti töltésből kikerült anyag összetétele rendkívül vegyes, egyaránt megtalálható benne a föld, az agyag, a salak és a zúzott kő frakció.
Felhasználási területe igen szűk, összetételéből adódóan teherbírása és tömöríthetősége rossz.
A közelmúltban több helyi vállalkozó többek között Búza Tamás, Keselyős Kft és Sebők és Sebők Kft. Peresi holtág mellettti egyesület jelezte az Önkormányzat irányába hogy, igényt tartanak a depónia anyagára. Várfi András polgármesterrel történt szóbeli megállapodás alapján az igényüket jelző vállalkozók az alábbi területeken végeztek Önkormányzati földút felújítást:
- Póhalom
- Keselyős
- Torzsás
- Peres
 
Mennyisége: hozzávetőlegesen 100-150 m3
Az útfelújítások után a Gyomai köztemető mellett megmaradt depónia anyaga túlnyomóan agyagos föld és alacsony százalékban zúzott kő. Belterületi felhasználásra gyakorlatilag alkalmatlan. Mezőgazdasági vállalkozók bevonásával külterületi felhasználása célszerű.
  
A vasúti beruházás során a Gyomaendrőd-Körösladány összekötő út mellett is nagymennyiségű bontási anyag lett felhalmozva. Azonban ennek összetétele sokkal változóbb mint a Gyomai köztemető mellett felhalmozott depóniáé.
Összetétele:      - betontörmelék
- agyagos föld
- zúzottkő
- aszfalt darabok
Felhasználási területei:
-         külterületen: földútjavítás
-         belterületen: törtbeton hozzáadásával útalap építés
 
A depóniában felhalmozott anyagmennyiség: megközelítőleg 2000 m3.
 
A közelmúltban több helyi vállalkozó is jelezte a Városüzemeltetési osztály irányába, hogy a jövőben ismét igényt tartanak a vasúti beruházás során kitermelt anyagra külterületi útjavítás céljából.
 
A depónia anyagának felhasználásával közel 3.5 – 4 km Önkormányzati kezelésű földút (Öregszőlő, Kocsorhegy, Peresi holtág, stb.) feljavítása oldható meg azonban Önkormányzati felhasználásával jelentős építési költség jelentkezik.
Helyi vállalkozók általi felhasználás esetében Önkormányzatot terhelő költség nem jelentkezik azonban a felhasználásnak csupán mezőgazdasági jelentősége lesz.
  
Kerékpárút építés depóniái:
 
A 2010. évi kerékpárút építés során kitermelt bontott anyagokat a kivitelező Bükki Bánya Kft. a város területén két helyen a Bajcsy Zs. u. – Mikszáth K. utca kereszteződésében valamint a Zrínyi Miklós utca – Ságvári E. utca kereszteződésében helyezte el.
A depónia összetétele:
- kitermelt föld
- beton törmelék és járdalapok
- építési törmelék
 
A két területen eltárolt anyag mennyisége megközelítőleg 350 m3, melyből megközelítőleg 80 m3 beton törmelék.
 
Az anyagok felhasználási területei:
 
Föld frakció:
A Losonczy utcai záportározó egyenetlen partfalának rendezése, mélyebb, laposabb területek feltöltése.
 
Beton frakció:
Válogatás és törés után útalap készítés, parkoló kialakítás.
  
A Bükki Bánya Kft vállalása alapján az általuk használt depóniák rendezése a közeljövőben megvalósul, mely során a depóniában található föld segítségével a Losonczy utcai záportározó partfalrendezése valósul meg. A rendezés során mindenképpen célszerű a depónia anyagonkénti szétválogatása az építőanyag kinyerése céljából. A szelektálás lebonyolításához valószínűleg Önkormányzati beavatkozásra lesz szükség.
 
A depónia rendezésből felszabaduló megközelítőleg 80 m3 betontörmelékből hozzávetőlegesen 150 m hosszú és  3 m széles útalap építhető.)pl. Németzugi soron)
 
Kockázat elemzés  
A beruházások során hátrahagyott depóniák Önkormányzati felhasználásának
Előnyei
Hátrányai
Lakossági célú felhasználás, lakossági megelégedettség. Közlekedés javulása. Ellenőrzött felhasználás és pontos adminisztráció.
Önkormányzati kiadással jár, munkaerő ráfordítást igényel az Önkormányzat irányából.
 
A beruházások során hátrahagyott depóniák vállalkozói felhasználásának
Előnyei
Hátrányai
Nem jár Önkormányzati kiadással. Nem vagy csak csekély Önkormányzati munkaerő ráfordítást igényel.
Csak a mezőgazdasági hasznosítása jelentős. Az Önkormányzat irányából történő ellenőrzési tevékenység alacsony.

 


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

 

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy a Gyomaendrődi depóniákban található anyagokat az Önkormányzat ajánlja fel a helyi vállalkozóknak, szervezeteknek és magánszemélyeknek külterületi földutak feljavítása céljából.

 

 
Döntési javaslat

"Gyomaendrődi depóniák rendezése"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Építési, beruházási ügyek
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Megszavazandó alternatívák:

A) alternatíva

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy a Gyomaendrődi depóniákban található anyagokat az Önkormányzat saját beruházásban útépítésre használja fel a jövőben.
 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: Várfi András

B) alternatíva

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy a Gyomaendrődi depóniákban található anyagokat az Önkormányzat ajánlja fel a helyi vállalkozókna külterületi földutak feljavítása céljából.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: Várfi András

« Vissza
Vissza a főmenübe