16. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2011. június 20-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd város belterületén, a 46. számú főút átkelési szakaszán, forgalomcsillapító berendezés (sebességmérő)
Készítette:   Liszkainé Nagy Mária
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület! 

A 2007. év második félévében „Az országos főutak átkelési szakaszain, a forgalom csillapítására, a gyalogosok védelmének növelésére, a járművek sebességének csökkentésére alkalmas beavatkozásokra” megnevezésű GKM pályázatra, Gyomaendrőd Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be, a Gyomaendrőd város belterületén áthaladó, 46. számú főút egyes szakaszain, a járművek sebességének csökkentése céljából létesítendő 3 db berendezés létesítésére.
A pályázat elbírálásra került 2008. év januárjában, amelyen Gyomaendrőd városa a három pályázott berendezés közül, a legnagyobb költségű szankcionáló berendezés létesítésére támogatásban részesült. A 46. számú főút 47+500 km szelvényében (Bajcsy Zs. E. út) felállítandó berendezés bruttó bekerülési költsége 11.368.000,-Ft, amelyből az önkormányzati önerő mértéke 10 %, azaz 1.137.000,-Ft. Társfinanszírozási szerződést 2008. februárjában megkötöttük a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központtal.
A berendezés létesítését – közbeszerzéstől az üzembe helyezésig- a Magyar Közút Kht. bonyolította le. A kiviteli szerződést a Magyar Közút kötötte meg. A munkaterület átadása a kivitelező részére 2008. novemberében volt, decemberben elkészült a berendezés, de az áramellátás biztosítása csak 2009-ben valósult meg. 
Több alkalommal megkerestük a közút kezelőjét, a rendőrséget. A berendezés üzembe helyezését az akadályozta, hogy a Magyar Közút és az ORFK között nem jött létre az üzemeltetésre vonatkozó szerződés.
A 410/2007. (XII.29.) Kormány rendelet szerint a befolyt bírságról:
 
10/A. § Az út használatért díjszedésre, illetve a díjfizetés ellenőrzésére jogosult szerv vagy szervezet és - az általa kezelt közutakon - a Kkt. 33. § (1) bekezdés és a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 63/A. § szerinti közút kezelője (a továbbiakban együtt: a közút kezelője), valamint a Rendőrség a 2-8. §-ban meghatározott jogszabályi rendelkezések megsértését igazoló képfelvételek készítésére, továbbítására vonatkozó részletes követelményeket együttműködési megállapodásban határozza meg. A Rendőrség nevében a közút kezelőjével az együttműködési megállapodást az országos rendőrfőkapitány köti meg.
11. § (1) A 2010. december 31-ig kiszabott bírságokból származó bevételt az ORFK a 10. § (1) bekezdésében meghatározott célelszámolási számlájáról havonta átvezeti az előirányzat-felhasználási keretszámlájára.
(2) A 2011. január 1-jét követően kiszabott bírságokból származó bevételt az ORFK a 10. § (1) bekezdésben meghatározott célelszámolási számlájáról havonta átvezeti a Magyar Államkincstárnál vezetett „Objektív felelősségből származó közigazgatási bírságbevétel” elnevezésű 10032000-01031805-00000000 számú számlára.
(3) Az ORFK az (1) bekezdésben meghatározott előirányzat-felhasználási keretszámlájára befolyt összeget
a) a rendőrség közlekedésrendészeti feladatainak ellátására, valamint e feladatok ellátásához szükséges eszközállomány fejlesztésére, továbbá
b) a rendőrségnek a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegésekkel kapcsolatos eljárása során ténylegesen felmerült, igazolt költségeinek fedezésére
fordítja.
(4) A (3) bekezdés b) pontja szerinti költségek elszámolására az ORFK belső szabályozást alakít ki.
(5) A (3) bekezdés szerint felhasznált összegről a költségvetési beszámoló keretében elkülönítetten kell számot adni.
 
2010. decemberében megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot annak érdekében, hogy a készülék másfél év után végre üzemeljen és betöltse szerepét, a közlekedésbiztonság javát szolgálhassa a berendezés.
A május végén kapott válaszukban tájékoztattak arról, hogy a berendezés rendeltetésszerű működtetésére akkor van lehetőség, ha azt a területileg illetékes rendőri szerv használja. Erre úgy kerülhet sor, ha – a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi szervek és oktatási intézmények részére felajánlott adományok elfogadásának rendjéről szóló szabályzat kiadásáról szóló 26/2010. (XII.29.) BM utasítás szerint Gyomaendrőd Önkormányzata visszafizetési kötelezettség nélkül ajánlja fel támogatás, ajándék vagy térítés nélkül nyújtott szolgáltatásként az eszköz használatát.
A berendezés üzemeltetési költségeit az adományozónak, az önkormányzatnak kell biztosítania.
Az üzemeltetési költségek: az elektromos energiaellátás, karbantartási költségek, 2 évente hitelesítési költség, adatok továbbításának költsége.
A berendezés átadásához a társfinanszírozó – KKK – hozzájárulása is szükséges. 

Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Városfenntartó, KÖrnyezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a határozati javaslatot 2 igen, 1 nem 2 tartózkodással nem fogadta el.

 
Döntési javaslat

"Forgalomcsilapító berendezés üzembehelyezése"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a berendezés üzemeltetési költségeit, felhatalmazza a polgármestert, hogy a berendezés átadásáról intézkedjen.
 

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe