3. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Bizottság Elnöki Munkacsoport
2011. július 20-i ülésére
2011. július 20-i ülésére
Tárgy: | Szennyvíztisztító telep fejlesztsée | |
Készítette: | Liszkainé Nagy Mária | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester |
Tisztelt Képviselő-testület!
A Képviselő-testület által az elfogadott gazdasági programban, valamint a kötvénykibocsátás alapjául szolgáló 2008-2013. évre vonatkozó projektjavaslatok részét képezte a szennyvíztisztító telep felújítása. A beruházás a települést kötelezően érintő környezetvédelmi feladatok ellátása kapcsán került bele a ciklusprogramba.
A beruházás indokoltságának áttekintése:
· A szennyvíztisztító telep 1982. óta üzemel, felújítása a 1994/95. években történt meg.
· A telep bírságos, azaz a kibocsátott tisztított szennyvíz határértékei időszakonként meghaladják a megengedett értékeket.
· A telep kapacitása jelenleg 2800 m3/d, de ez a kapacitás nem kihasznált. Az átlagos napi szennyvíz mennyiség azonban jelentősen kevesebb, megközelítően fele.
· Az alkalmazott technológia elavult, a létesítmények leromlott állapotban vannak.
· A beruházás révén a telep hatékonyságának növekedésével (jobb határértékek), kapacitás csökkentésével a reális mennyiségre a telep képes lesz ellátni hosszú távon a település szennyvíztisztítását.
A beruházás előnyei:
· Hosszú távon megoldódik a város megfelelő minőségű szennyvíztisztítása, megteremtődnek a fejlesztések infrastruktúrális feltételei.
· Az Európai Unióban a szennyezési bírságok, a víz- és talajterhelési díjak a környezetvédelmi alapelvek következtében egyre magasabbak lesznek. A bírságok évek alatt egyre magasabb értékek lesznek, több milliós nagyságrendet fognak jelenteni évente. Ezen kockázat a beruházás segítségével kiküszöbölhető.
· A beruházás elmaradása esetén a telep növekedő üzemeltetési és amortizációs költségei fokozatosan be fognak épülni a szolgáltatási díjakba. A beruházás megvalósításával az üzemeltetési költségek csökkenthetők, a tervezés egyik feladata, hogy a beépülő technológiák energiatakarékosak legyenek.
· A beruházás jelentős környezetvédelmi szereppel bír. A település természeti értékek, a felszíni vizek és holtágak védelmében tett intézkedései között egy jelentős lépést jelent egy ilyen projekt. A befogadó Hármas-Körös holtág NATURA 2000 terület, így elvárás a legjobb tisztítási hatásfok elérése.
· A beruházás 5 %-át az idegenvíz csökkentésére kívánjuk felhasználni, mely a csapadékos időszakokban túlterheli a tisztítótelepet.
A beruházás kockázatai:
· A beruházás alapvetően nem jövedelemtermelő, nem jelent munkahelyteremtést. A beruházás megtérülésénél csak a környezetszennyezés minimalizálását, az új technológiával az energiafelhasználás csökkenését, a szolgáltatási díjak visszafogottabb emelését ( kisebb üzemeltetési költség, nem kell bírsággal számolni) vehetjük figyelembe. Költség-haszon elemzését kizárólag társadalmi és környezetvédelmi síkon lehet elvégezni.
· A fejlesztés jelentős forrásokat vonhat el egyéb beruházásoktól, melyek szintén szerepelnek a település gazdasági programjában.
· A projekt bekerülési költsége csak becsülhető. A pályázathoz elvi vízjogi létesítési engedély szükséges. A pályázat elnyerése esetén kell majd az létesítési engedélyes terveket megtervezni, kiviteli terveket készíteni, amely a közbeszerzési eljárás során nyertes ajánlattevő feladata lesz.
· A beruházás során a telepen jelenleg meglévő létesítmények felújítása, átalakítása csak részben valósítható meg. Az új technológia új építmények építésével történik. Ez jelentősen megnöveli a beruházás költségeit.
· A beruházáshoz szükséges saját erő jelentős. A pályázat támogatási intenzitását figyelembe véve összesen 151.687.781 Ft.
· A beruházás tervezett pénzügyi ütemezése:
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
Beruházás ktg.
|
35.550 eFt
|
384.902 eFt
|
417.758 eFt
|
4.500 eFt
|
A beruházás megvalósítására pályázati lehetőség áll rendelkezésre a KEOP – 1.2.0/B kódszámú, „Szennyvízelvezetés és tisztítás” egyfordulós kiírás keretében.
Támogatás mértéke: max. 85 %
A 2011. évi Önkormányzati költségvetésben az elvi vízjogi létesítési engedélyes tervdokumentáció elkészítésére határozott meg fedezetet.
A beruházás 2012-ben indulhat, ha a pályázaton nyerünk. A pályázat benyújtásához szükséges a Képviselő-testület határozata az önerő biztosításáról. Az önerő a kötvényből biztosítható. A rekonstrukciós alap felhalmozott része csökkentheti a kötvény felhasználás mértékét.
A 362/2007. (XI.29.) Gye. Kt. határozat IV. pontja alapján a "A kötvény kibocsátása esetén az önkormányzat részére ebből megnyíló pénz csak olyan fejlesztések finanszírozására használható fel, melyek a képviselő-testületet többletbevételhez juttatják, illetve működési kiadásait csökkentik, függetlenül attól, hogy a fejlesztéshez kapcsolódik e pályázati lehetőség. A kötvény kibocsátásából rendelkezésre álló összeget elsődlegesen a pályázati lehetőséghez kapcsolódó saját erő biztosítására kell felhasználni. A rendelkezésre álló összeg, működési célra nem használható fel".
Döntési javaslat
"Szennyvíztisztító telep bővítése "
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Építési, beruházási ügyek
A Bizottság Elnöki Munkacsoport a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete pályázatot nyújt be a KEOP 1.2.0/B kódszámú szennyvízelvezetés és tisztítás tárgyú pályázatra a szennyvíz tisztító telep felújítása megvalósítására. Felhatalmazza a polgármestert a pályázat benyújtásához szükséges munkálatok elvégzésére.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a beruházás forrásösszetételét az alábbiakban határozza meg:
Támogatás Saját erő Összesen
Tisztítótelep fejlesztése 691.022.111,- 151.687.781,- 842.709.892,-
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a saját erőt a kötvény terhére teljesíti.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2011. 08. 31.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Liszkainé Nagy Mária