19. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2011. szeptember 19-i ülésére
2011. szeptember 19-i ülésére
Tárgy: | Beszámoló a Közterület-felügyelet és a Településőri Szolgálat munkájáról | |
Készítette: | Varjú Róbert | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
A városban közterület-felügyelet és településőri szolgálat működik. A településőrök foglalkoztatási ideje, melyet egy pályázat biztosított 2010. december 31. napjával letelt. 2011. március 1-jétől viszont a hosszú távú közfoglalkoztatás keretében 6 órában sikerült 4 főt 2011. december 31-ig tovább foglalkoztatni. Már 2010 –ben is kiderült, hogy megelőző jellegű munkájuk eredményes volt, és ebben az évben is március elsejétől a négy településőr sokat segítette a közterület-felügyelők munkáját, valamint sok egyéb más feladat ellátását is végezték. Ez megmutatkozott az ügyiratok számában, valamint abban, hogy a város közterein, utcáin komolyabb rongálások nem történtek. 2010. decemberében komoly belvíz alakult ki a város bel- és külterületén a lehullott szokatlanul nagy mennyiségű csapadék miatt, ami komoly feladatot adott a közterület felügyelőknek, valamint a településőröknek. Feladatuk volt, hogy a számukra kijelölt körzetekben lévő problémákat fontossági, valamint a szükséges beavatkozás jellege szerinti sorrendben jelezzék a Polgármesteri Hivatal felé, mely az információt azonnal tudta továbbítani a kivitelezők irányába. Az összehangolt, és alapos munkájuknak köszönhetően jelentős kár nem keletkezet lakóingatlanokban, valamint rengeteg fényképet készítettek, melyek hozzájárultak a "vis maior tartalék" terhére igényelt vissza nem térítendő támogatás megítéléséhez.
A belvízhelyzet kezelése során 24 órás szolgálatot nyújtottak napokon keresztül.
A településőrök feladata a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII törvény 1. § (4) bekezdésében felsorolt, valamint egyéb jogszabályokban, illetve az alkalmazó helyi önkormányzat által meghatározott feladatok ellátásának támogatása, azok biztonságos és hatékony végrehajtása, amelyet a szolgálatot ellátó közterület-felügyelővel együtt végeznek.
Mivel a településőrök alkalmazásának legfontosabb feladata a prevenció (megelőzés), ezért szinte minden egyes feladat a megelőzéshez kapcsolódott 2011-ben is:
Főbb feladatok:
- Az adott körzethez tartozó virágágyak, újonnan ültetett fasorok folyamatos ellenőrzése,
- Az adott körzethez tartozó hullámtér (ártér) faállományának ellenőrzése, valamint szemétlerakás megakadályozása,
- A körzethez tartozó szelektívgyűjtők rendeltetésszerű használatának és környezetének ellenőrzése,
- A körzet úthálózata rendeltetésszerű használatának ellenőrzése (pl: súlykorlátozás betartása, ésszerű földúthasználat ellenőrzése),
- A körzethez tartozó vízelvezető árkok, átereszek állapotának ellenőrzése (információgyűjtés, felszólítások),
- A körzetekhez tartozó temetők ellenőrzése, megfigyelése, lopások és rongálások megelőzése érdekében,
- A körzetben a lakosság által illegálisan kihordott zöldhulladék elhelyezésének megelőzése, leleplezése,
- Kapcsolatartás a körzetben lévő azon háztartásokkal, ahol az ingatlan és környezetének karbantartása gondot okoz,
- A közterületi fakivágások felderítése, ellenőrzése (pl: van-e engedély, a kivitelezés az engedélynek megfelelő-e),
- A körzetben az állatkihajtások ellenőrzése,
- Rendezvények biztosítása, őrzése.
- A közterek, közparkok, zöldterületek köztéri bútorainak kiemelt ellenőrzése, a garázdaság megelőzése érdekében,
- Az ingatlantulajdonosok közterülettel kapcsolatos kötelességei teljesítésének ellenőrzése (fűnyírás, járdatakarítás, megrongált járda helyreállítása),
- A megfigyelésük során észleltek dokumentálása,
- Bérpótló juttatás jogosultságának vizsgálata
- Adóosztály által rendelkezésre bocsájtott adatok alapján az idegenforgalmi adó befizetésének ellenőrzése, valamint bejelentett üdülőhelyek ellenőrzése a zugokban.
2010-hez hasonlóan a munkavégzés időbeli és helyzetbeli folyamatos változtatását is szükségesnek tartottuk, így a kijelölt körzeteket az őrök felváltva kapták meg, így a feladatok az egyes őrök között egyenlően eloszthatók. Az ellenőrzés időpontja is változott, így ebből kifolyólag az őrök még hatékonyabban végzik munkájukat.
Általánosságban elmondható, hogy az ingatlan tulajdonosok rendben tartják a portájuk előtti közterületet, ahol mégsem történt ez meg, ott a megállapítás jegyzőkönyvben rögzítésre került, és vizsgálatot indított a közterület-felügyelő. Minden esetben az a cél, hogy a bírságolást csak a legvégső esetben alkalmazzuk, tehát ennek megfelelően az érintett tulajdonosok kaptak egy felszólítást, és csak ennek a határidőre nem történő teljesítése esetén tettünk feljelentést. A településőrök, mivel nem rendelkeznek intézkedési jogkörrel általában a szép szó erejével próbálják a lakosságot helyreigazítani, valamint nagyban segítenek az ügyek dokumentálásában, hiszen fényképeket készítenek, mely révén jelentősen nőtt az elindított eljárások száma. Az egyes pénzbeni és természetbeni szociális ellátások nyújtásának módjáról és feltételeiről szóló 3/2009. (I.30) önkormányzati rendelet 30/A §.-a alapján végzik a bérpótló juttatások jogosultságának vizsgálatát. A vizsgálat során ellenőrzik a lakóingatlan kertjét, környezetét, és a megállapításokat jegyzőkönyv formájában a Humánpolitikai Osztályra továbbítják. Ez idáig 140 háztartást ellenőriztek.
Az éjszakai rendbontások egy-két esetet leszámítva nem voltak, jelentős anyagi kárt okozó rongálás a város terein 2011-ben nem történt.
A Közterület-felügyelet részletes beszámolóját a melléklet tartalmazza.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A Bizottság javasolta a Képviselő-testületnek a Közterület-felügyelet és településőri szolgálat munkájáról szóló beszámoló elfogadását. |
|
"Közterület-felügyelői beszámoló"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
A Városfenntartó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a Közterület-felügyelet és Településőri Szolgálat munkájáról készített beszámoló elfogadását.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -