2011. szeptember 29-i ülésére
Tárgy: | LEADER pályázat benyújtása kézműves foglalkoztató tér kialakítása érdekében | |
Készítette: | Dobó Anita | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
A LEADER az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (a továbbiakban EMVA) sajátos támogatási konstrukciója, melyben a legfontosabb szerepet a helyi közösségek, a helyi sajátosságokon alapuló tervezés játssza, valamint a tervek helyi szereplők általi megvalósítása, és a helyi döntéshozatal jellemzi. A program célja a helyi igényekhez és sajátosságokhoz igazodó fejlesztések megvalósítása, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a vidéki területeken az ÚMVP IV. intézkedéscsoportja keretében megfogalmazott célok eléréséhez a fenntarthatóság és esélyegyenlőség figyelembevételével.
Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához 2011-től nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló VM rendelet (a továbbiakban LEADER rendelet) szabályozza a LEADER megvalósításának szorosabb értelemben vett keretfeltételeit (jogcímeket), amelyek alapján a Helyi Akciócsoportok kialakították a pályázható célterületeket.
A Közművelődési- Közgyűjteményi és Turisztikai Szolgáltató Intézmény a Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. által meghirdetett célterületek közül a Térségi és nemzetiségi hagyományok ápolása (1 016 787) azonosító számú célterületre pályázatot kíván benyújtani, az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény növekvő gyűjteményi anyagának bemutatását szolgáló szín, és a hagyományos kézműipari tevékenységeket bemutató kézműves foglalkoztató tér kialakítására.
A pályázatot az önkormányzat nyújthatja be, ezért az intézmény a projektötlet megvalósításához a képviselő-testület hozzájárulását és segítségét kérte.
A célterületre benyújtandó pályázatok megvalósításához támogatás vehető igénybe tájházak, bemutatóhelyek, kézműves műhelyek kialakítására és funkcionális hasznosítására, gyűjtemények létrehozására, valamint a kapcsolódó hagyományőrző tevékenységek végzéséhez szükséges infrastrukturális és tárgyi eszköz háttér megteremtésére, a funkcionális működtetésre, népszerűsítésre.
A célterület fejlesztéseinek támogatására 18 település vonatkozásában rendelkezésre álló keretösszeg jelenleg 20 000 000 Ft, az igénybe vehető támogatás legkisebb mértéke 1 000 000 Ft, legnagyobb mértéke 7 000 000 Ft.
A célterület néhány specifikus feltétele:
- Építési beruházás, felújítás csak olyan ingatlanon valósulhat meg, amely nem áll sem helyi, sem országos védelem alatt.
- Új épület építése a célterület keretében nem támogatható.
- Épület külső felújítására csak belső felújítással együtt vehető igénybe támogatás.
- A célterület keretében eszközbeszerzés önállóan nem támogatható.
- Csak együttműködés keretében megvalósuló projektek támogathatóak.
- A kézműves műhely, gyűjtemény a nyilvánosság számára látogatható kell, legyen legalább heti 4 napon, napi legalább 4 órában.
- A pályázónak az első kifizetési kérelem benyújtásáig csatlakoznia kell legalább egy megyei szintű turisztikai szakmai szervezethez.
A jogcímhez elszámolható (esetünkben releváns) kiadások megnevezése:
- a Vhr. 30. §-ában foglaltaknak megfelelő építési munkák;
- ingatlanhoz kapcsolódó, telekhatáron belüli kisléptékű infrastruktúra-fejlesztések;
- korszerű tűzvédelmi hálózat, és a hozzá kapcsolódó elosztó és egyéb berendezések kiépítése;
- vagyonvédelmi elektronikai rendszer kiépítése;
- tradicionális eszközbeszerzés (újonnan kereskedelmi forgalomban nem kapható gépek, eszközök, tárgyak);
- a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök beszerzése;
- a Vhr. 31.§-ában meghatározott egyéb elszámolható kiadások;
- hirdetések költségei;
- kiadványok, szórólapok elkészítésének költségei;
- arculati elemek (ÚMVP, EU és HACS logó)
Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjteményben a növekvő számú gyűjteményi anyag bemutatását a kiállító terek növelésével lehet megvalósítani. A Helytörténeti Gyűjtemény udvarán a lóvontatású eszközök kerültek elhelyezésre és a kézműves foglalkozások is itt zajlanak, a jelenlegi kézműves tér viszont legfeljebb 15-20 fő befogadására alkalmas. Szükséges lenne további kézműves tér kialakítása, amelyre a Blaha Lujza utca 22. szám alatti ingatlanon nyílik lehetőség. A meglévő épülethez kapcsolódóan, annak bővítményeként lehetne létrehozni a kézműves foglalkoztató teret, egy hagyományos építészeti stílusban megtervezett, faoszlopokon álló, cserépfedéssel ellátott szín kialakításával.
A Helytörténeti Gyűjtemény ingatlanához kapcsolódó telek, ingatlan nem áll helyi védettség alatt, de a város településrendezési tervében az Endrődi Tájházhoz tartozó műemléki környezet szerves része. Az ingatlan beépítettségének mértéke legfeljebb 30%-os lehet, a tervezett bővítmény elhelyezhető.
A mintegy 110 m2 alapterületű színben kialakításra kerülne egy akadálymentes WC és kézmosó, fazekas műhely, kovács műhely, kemencés tér a foglalkozások megtartására, amelyhez be kell szerezni a hagyományos kézműves foglalkozások eszközeit. Terveink szerint a beruházás tartalmazná az építési engedélyezési terv elkészítését, az építési munkákat és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások igénybevételét, a vagyonvédelmi rendszer kiépítését, eszközbeszerzést, a nyilvánosság tájékoztatását biztosító hirdetési költségeket, kisléptékű infrastruktúra költségeket.
A két véleményező bizottság által tárgyalt előterjesztésben az a döntési javaslat szerepelt, hogy a 100%-os támogatásintenzitás mellett a beruházás tervezett költsége bruttó 6 900 000 Ft, amelyhez önerőt nem biztosít az önkormányzat. A tervezett pályázati összegnek egy része a 2011. évi költségvetést, nagyobb része pedig a 2012. évi költségvetést terhelné.
A LEADER pályázati felhívásokra benyújtandó pályázatokra vonatkozó általános szabályok között szerepel, hogy a helyi közigazgatási szervek és közintézmények esetében általános forgalmi adó alanyiságuktól függetlenül a nettó elszámolható kiadás képezi a támogatási összeg számításának alapját. /23/2007. (IV.17.) FVM rendelet 19.§ (11) bekezdés/. Tehát a tárgyalt előterjesztésben meghatározott 100%támogatásintenzitás csak a nettó összegre vonatkozhat, a költségként felmerülő 25%-os általános forgalmi adó nem elszámolható kiadás, ez saját erőként jelentkezne. Figyelembe véve a projekt tervezett bruttó 6 900 000 Ft-os költségvetését 1 380 000 Ft ÁFA érték jelentkezne saját erőként.
A bizottsági üléseket követően tudomásunkra jutott, hogy a fenti projektötlet nem támogatható a kiválasztott LEADER célterületen, mert a Blaha Lujza utca 22. szám alatti ingatlanra tervezett épületbővítés, a kézműves szín új épület elhelyzése, ami a célterület keretében nem támogatható.
Kérem a tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztés megtárgyalására.
Döntéshozói vélemények
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A véleményező bizottság elfogadta az előterjesztés eredeti verziójában szerepeltetett határozati javaslatot, miszerint az önkormányzat LEADER pályázatot nyújt be a kézműves szín kialakítására, 100%-os támogatásintenzítás mellett, ahol a bruttó költségek képezik a támogatási összeg alapját. |
|
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A véleményező bizottság elfogadta az előterjesztés eredeti verziójában szerepeltetett határozati javaslatot, miszerint az önkormányzat LEADER pályázatot nyújt be a kézműves szín kialakítására, 100%-os támogatásintenzítás mellett, ahol a bruttó költségek képezik a támogatási összeg alapját. |
|
"LEADER pályázat benyújtása kézműves foglalkoztató tér kialakítása érdekében"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete nem támogatja pályázat benyújtását a Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. által meghirdetett 1 016 787 azonosító számú Térségi és nemzetiségi hagyományok ápolása című célterületre, kiállítást bemutató szín és kézműves foglalkoztató tér létrehozására, figyelemmel arra, hogy a tervezett épületbővítésként megvalósuló szín mint új épület építése a célterület keretében nem támogatható.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -