9. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2011. november 14-i ülésére

Tárgy:   Idősek Otthona fejlesztése, bővítése
Készítette:   Tóth Beatrix
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület! 

A 2011. szeptemberi Testületi ülésen a Képviselő-testület az 511/2011. (IX.29.) Gye. Kt. Határozatában támogatta az Önkormányzati, állami, egyházi, nonprofit fenntartású bentlakásos intézmények korszerűsítésére, társadalmi egyetértésre kiírt pályázat (TIOP-3.4.2-11/1) Gyomaendrőd, Mirhóháti utca 1-5. szám alatti idősek otthona fejlesztésének előkészítési munkáit.
 
Felkértünk három céget, hogy tegyenek ajánlatot a tervezési munkák elkészítésére, illetve szintén három céget a pályázat előkészítésére és lebonyolítására. A tervezési ajánlatok közül az MLR Studio Tervező és lebonyolító Kft. (5600 Békéscsaba, Teleki u. 30/1.) ajánlata bizonyult a legkedvezőbbnek (1.550.000,- Ft + Áfa). A cég ügyvezetőjével, Molnár Zoltánnal megkötötte az Önkormányzat a szerződést.
A pályázat előkészítésére és lebonyolítására az ajánlatokat megkaptuk, és a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. (1139 Budapest, Pap Károly u. 4-6.) ajánlata ígérkezett a legelőnyösebbnek (szakmai terv elkészítése: 400.000,- Ft , a pályázatírás és utógondozás megbízási díja: 4,2 %). A szerződést nem kötöttük meg egy céggel sem, mivel az Idősek Otthona vezetője, Mraucsik Lajosné vállalta ezt a feladatot az önkormányzattal együttműködve.
 
Az MLR Studio Kft. elkészített számunkra egy munkaközi tervdokumentációt, előzetes tervezői költségbecsléssel együtt, amely többszöri intézménnyel történt egyeztetések alapján jött létre.
A tervező a jelenlegi beépített alapterületen képzeli el a fejlesztést, teljes épületrészek lebontása nélkül. A férőhely számot 10 fővel növeli. Ennek vonzataként a meglévő épületcsoport egy része átalakításra kerül. A átalakítani kívánt részek alapjait és falszerkezeteit csak megerősíti, illetve arra új födémet és beépíthető tetőteret tervez úgy, hogy a szobák, társalgók, étkező illetve a dolgozók helyiségei kényelmesen használhatók és akadálymentesen megközelíthetők legyenek. A bővített szárnyban egy lift is beépítésre kerül. A megmaradó épületrészben csak a fűtés korszerűsítését tervezte be az építész.
Az építési költségek a tervező becslése szerint meghaladják a pályázaton elnyerhető támogatás mértékét (maximum 180.000.000,- Ft). A beruházási költség becsülten bruttó 268.875.000,- Ft, amely tartalmazza az egész épületszárny (kb. 1000,0 m2  alapterület) tervezési, kivitelezési költségeit. Ez a becslés az építőipari normagyűjtemény szerint készült. A pályázat benyújtásához, az elnyerhető összegen felül, szükség lenne más forrásból is fedezni a bekerülési összeget.
A novemberi bizottsági ülésen döntés született, hogy egyeztetést kell folytatni a tervező, az intézmény, és a bizottság tagjai között, hogy a tervezői költségbecslésnél alacsonyabb beruházási programmal kerüljön meghatározásra a bekerülési költség.
Ezzel kapcsolatban tartottunk egy egyeztetést egy adhoc bizottsággal, november 21.-én, amelyen jelen volt az Idősek Otthona intézményvezetője Mraucsik Lajosné, gazdasádi vezetője Uhrin Anita, a tervező Molnár Zoltán, a Képviselő tagok közül Betkó József, Nagyné Perjési Anikó, Poharelecz László, a Polgármesteri Hivatal képviseletében Tóth Beatrix és jegyzőkönyvvezetőként Véháné Jánosík Zsuzsanna, hogy a költségeken megpróbáljanak csökkenteni. A megbeszélésen elhangzott, hogy kb. bruttó 150.000.000,- Ft, amit építési költségekre tudunk fordítani az elnyerhető összegből. Az eszközbeszerzések (a pályázaton elnyerhető pénz 10 %-a), a közbeszerzési költségek, a pályázat előkészítésének költségei stb. azok még rájönnek erre, és így egészül ki a megpályázható összeg. Az intézmény vezetője ragaszkodott a +10 fős bővítéshez, illetve a fűtés korszerűsítéshez, mivel ezen feltételek szükségesek ahhoz, hogy a pályázható összeg maximumát igényelhessük meg, amely a pályázati kiírás szerint számunkra 170.000.000,- Ft (+10 fő férőhelynövekedést eredményező épületbővítés esetén: bruttó 5.000.000,- Ft/ kialakított férőhely (50 millió Ft), illetve az intézmény korszerűsítés, férőhelynövekedést nem eredményező bővítés: bruttó 2.000.000,- Ft/ korszerűsített, átalakított férőhely (120 millió Ft)). A szakági költségbecslések rendelkezésre álltak, viszont az építőipari része hiányzott ahhoz, hogy a tényleges végösszegről dönthessenek. Így csak egy olyan döntési javaslatot határoztak meg, hogy november 29.-én a Képviselő-testület elfogadja-e ezt az engedélyezésre benyújtani kívánt tervdokumentációt, vagy sem. Másnap (november 22.-én) a hiányzó költségek tudomásunkra jutottak, amellyel kb. bruttó 167.700.000,- forintra csökkent a beruházás - kivitelezés - összköltsége. A tervező ezt az építőipari normagyűjtemény elhagyásával, és a költségvetésben szereplő anyagok minőségén való csökkentéssel határozta meg. Ehhez a kb. 170 millió forinthoz hozzájön még az eszközbeszerzés, műszaki ellenőr költsége, kiviteli tervek készítése, könyvvizsgálói kifizetés stb. szolgáltatások költségei is, amellyel 192.000.000,- Ft lett az általunk benyújtani kívánt összeg. Ezt a csökentett összeget már javasolta elfogadni az Intézmény és az Önkormányzat is, mint egy irányadó továbblépési lehetőséget.
Mivel ez az összeg még mindig önerő hozzáadását ígényli (22.000.000,- Ft, persze 3-4 évre lebontva), az adhoc bizottság november 28.-án újra összeült a következő tagokkal: az Idősek Otthona intézményvezetője Mraucsik Lajosné, gazdasádi vezetője Uhrin Anita, a tervező Molnár Zoltán, a Képviselő tagok közül Betkó József, Nagyné Perjési Anikó, Klimaj Zsolt, Béres János, Poharelecz László, a Polgármesteri Hivatal képviseletében Tóth Beatrix és jegyzőkönyvvezetőként Véháné Jánosík Zsuzsanna, hogy a Képviső-testületi ülésre egy még kedvezőbb döntési javaslatot hozzon. A cél az volt, hogy a pályázatra benyújtani kívánt összeg a kereten belül maradjon, illetve önerő hozzáadását ne igényeljen. A megbeszélés végül eredményes volt. A költségek 10%-kal csökkentésre kerültek mind a tervező, és mind az intézmény részéről, ugyanis az Idősek Otthona képviselete elvállalta a pályázati anyag előkészítését és lebonyolítását, ezzel is csökkentve a kiadási költségeket. Molnár Zoltán tervező kijelentette, hogy a jelenlegi mukanemekre bontott tervezői költségbecslés összegeit  le lehet csökkenteni a meghatározott 150.000.000,- Ft-ra, de ehhez a költségeket át kell számolnia. 
Ha a Képviselő-testület úgy dönt, hogy ezt a tervezetet elfogadja, és engedélyezi beadni a pályázatot januárban, akkor a következő, azaz december 22.-i Képviselő-testületi ülésre előkészítjük a projekt megvalósíthatósági tanulmányt megalapozó dokumentumot és a részletes költségvetést.
 
Összegezve: a Gyomaendrőd, Mirhóháti utca 1-5. szám alatti idősek otthona fejlesztésére a pályázatot (TIOP-3.4.2-11/1) 2011. december 19.-től lehet benyújtani. A pályázathoz szükséges előkészületek már megtörténtek. A tervezővel való többszöri egyeztetések alapján kiderült, hogy a pályázat keretében elérhető támogatás összege nem fedezi a tervező által meghatározott előzetes költségbecslést. A támogatási összegen felül önerő szükséges. Végül egy adhoc bizottság többszöri összeülésének eredményeképpen sikerült a költségeket oly mértékben csökkenteni, hogy a pályázathoz önerő hozzáadása előre láthatólag nem lesz szükséges.
Kérem a Tizstelt Képviselő- testületet, hogy az előterjesztést megvitatni szíveskedjen és döntését határozat formájában hozza meg.

Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A beterjesztett (263 millió forintos) költségű beruházást a magas önerő miatt nem tudja támogatni. A Bizottság javasolja, hogy  egy adhoc bizottság folytasson tárgyalást a tervezővel az épületbővítés pályázatával kapcsolatosan. Az intézmény vezetésével, a tervezővel vizsgálja meg, hogy a pályázati célok figyelembe vételével a műszaki tartalom csökkentésével, költségek leszorításával  a pályázat benyújtását.

 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Bizottság javasola, hogy  egy adhoc bizottság folytasson tárgyalást a tervezővel az épületbővítés pályázatával kapcsolatosan,  különösen a költségekre figyelemmel.

Az Intézmény készítse elő a benyújtandó pályázatot.

 

 
Döntési javaslat

"Idősek Otthona bővítése"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Építési, beruházási ügyek
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Megszavazandó alternatívák:

A) alternatíva

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy  az MLR Studio Kft. által készített tervek alapján a Goymaendrőd, Mirhóháti utca 1-5. szám alatt lévő Idősek Otthona, 268.875.000,- Ft összegű fejlesztését ütemezetten valósítsa meg.
Első ütemben nyújtson be pályázatot az Önkormányzati, állami, egyházi, nonprofit fenntartású bentlakásos intézmények korszerűsítésére, társadalmi egyetértésre kiírt pályázat (TIOP-3.4.2-11/1) keretén belül elnyerhető 180.000.000,- Ft összegű támogatásra.
A második ütem megvalósítására pályázati lehetőséget keressen.

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

B) alternatíva

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy az MLR Studio Kft. által készített tervek alapján a Goymaendrőd, Mirhóháti utca 1-5. szám alatt lévő Idősek Otthona, 268.875.000,- Ft összegű fejlesztését pályázati és saját forrásból valósítjsa meg.
A Bizottság javasolja, hogy a Képviselő-testület nyújtson be pályázatot az Önkormányzati, állami, egyházi, nonprofit fenntartású bentlakásos intézmények korszerűsítésére, társadalmi egyetértésre kiírt pályázat (TIOP-3.4.2-11/1) keretén belül elnyerhető 180.000.000,- Ft összegű támogatásra.
A tervezett fejlesztés sikeres pályázat esetén elnyert 180.000.000,- Ft-on felüli 88.875.000,- Ft összeget …………... forrásból biztosítja a ...... évi költségvetés terhére.

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe